PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 [212] 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

makfil
12-05-23, 13:23
πιστωτική eurobank yes visa είναι 4 έτη
και student eurobank visa 2 έτη.

Πιστωτική Eurobank Visa 5 έτη

KostakisK
12-05-23, 13:27
Πιστωτική Eurobank Visa 5 έτη

Όχι περίμενε δεν μιλάω για την απλή visa credit, μιλάω για YES VISA

tsigarid
12-05-23, 14:27
Άμα θέλουν να απαλλαγούν από τις ευθύνες, να βάλουν έγκριση συναλλαγών, ΜΟΝΟ με βιομετρικά στοιχεία. Και δε μιλάω για αυτή τη μπούρδα, που κλειδώνει η εφαρμογή της τράπεζας τοπικά με το δακτυλικό αποτύπωμα. Μιλάω να φεύγει το δακτυλικό αποτύπωμα και να πηγαίνει στον SERVER, και εκεί να γίνεται ο έλεγχος και η έγκριση. Και γιατί όχι και πρόσωπο και μάτι και ίσως και φωνη. Έχουν πολύ καλή ανάλυση και μικρόφωνα πλέον τα κινητά για τέτοιους ελέγχους, αλλά κυρίως με δακτυλικό αποτύπωμα.

Άμα κάνει βιομετρικό τσεκ ο SERVER, τότε και να πάρεις όλα τα passwords, pins και λοιπα και να πας να τα μοιράσεις σε φυλλάδια στην πλατεία συντάγματος, δε θα μπορεί κανείς να κάνει τίποτα.

Scan και τα δέκα δάκτυλα (για όσους τα έχουν όλα :p), αποθήκευση στο σερβερ, κλείδωμα με το προφιλ και άντε γεια.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν ειρωνεύεσαι ή είσαι σοβαρός. Για την περίπτωση που είσαι σοβαρός, βιομετρικά στοιχεία δεν φεύγουν ΠΟΤΕ από τις συσκευές, απαγορεύεται διά ροπάλου. Αν υπάρξει τέτοια βάση δεδομένων και διαρρεύσουν τα στοιχεία, ζήτω που καήκαμε, πως θα κάνεις αλλαγή δακτυλικού αποτυπώματος;

Ευχαριστώ φίλε, προφανώς γνωρίζεις κάτι παραπάνω για να το λες.
Να συμπληρώσω μόνο πως αναφέρομαι σε σταθερό και όχι κινητό τηλέφωνο. Σε κάθε περίπτωση όμως, pin δεν βάζω.
Σταθερό ή κινητό δεν παίζει ρόλο. Το τηλέφωνο στέλνει τους ήχους των αριθμών (κάθε αριθμός έχει τον δικό του).

makfil
12-05-23, 14:27
Όχι περίμενε δεν μιλάω για την απλή visa credit, μιλάω για YES VISA

Έγραψα και μιλάω για ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ VISA.

badweed
12-05-23, 14:55
Δεν μπορώ να καταλάβω αν ειρωνεύεσαι ή είσαι σοβαρός. Για την περίπτωση που είσαι σοβαρός, βιομετρικά στοιχεία δεν φεύγουν ΠΟΤΕ από τις συσκευές, απαγορεύεται διά ροπάλου.

τι σημαινει αυτο το "δια ροπαλου" ; χαχαχα
οτι κανει καποια απαγορευση πιο ισχυρη απο τις αλλες ; πιο εφαρμοσιμη ; πιο απολυτη ;
δεν νομιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα .


Αν υπάρξει τέτοια βάση δεδομένων και διαρρεύσουν τα στοιχεία, ζήτω που καήκαμε, πως θα κάνεις αλλαγή δακτυλικού αποτυπώματος;
δεν καταλαβα αν αυτο δινει μια ειρωνικη μορφη στο σχολιο σου :)

tsigarid
12-05-23, 15:25
τι σημαινει αυτο το "δια ροπαλου" ; χαχαχα
οτι κανει καποια απαγορευση πιο ισχυρη απο τις αλλες ; πιο εφαρμοσιμη ; πιο απολυτη ;
δεν νομιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα .


δεν καταλαβα αν αυτο δινει μια ειρωνικη μορφη στο σχολιο σου :)

Υπάρχουν βασικοί κανόνες που τους τηρούν όλοι. Για παράδειγμα, όταν γράφεις τον κωδικό σου σε ένα website αυτό δεν εμφανίζεται στην οθόνη, για λόγους ασφαλείας. Το ίδιο και τα βιομετρικά: δεν φεύγουν από τη συσκευή.

psolord
12-05-23, 16:12
Δεν μπορώ να καταλάβω αν ειρωνεύεσαι ή είσαι σοβαρός. Για την περίπτωση που είσαι σοβαρός, βιομετρικά στοιχεία δεν φεύγουν ΠΟΤΕ από τις συσκευές, απαγορεύεται διά ροπάλου. Αν υπάρξει τέτοια βάση δεδομένων και διαρρεύσουν τα στοιχεία, ζήτω που καήκαμε, πως θα κάνεις αλλαγή δακτυλικού αποτυπώματος;

Σοβαρότατα το λέω. Διαφορετικά, απλά δεν υπάρχει επι της ουσίας ασφάλεια, αν κλαπούν οι κωδικοί.

Γιατί δεν υπάρχει τέτοια βάση δεδομένων; Η αστυνομία πως κάνει έλεγχο δακτυλικών αποτυπωμάτων; Και πως θα κλαπεί αυτή η βάση; Αν φτάσει να κλαπεί και αυτή η βάση, τότε χαιρετίσματα. Να το κλείσουμε το μαγαζί.

lewton
12-05-23, 16:37
Στο Winbank της Πειραιώς μπορώ να δω κάπου ποια είναι η επίσημη διεύθυνση με την οποία με έχει τώρα ταυτοποιημένο η τράπεζα;
Έχω 4 λογαριασμούς και ο καθένας δείχνει άλλη διεύθυνση που δεν έχει αλλάξει ποτέ εδώ και 2-3 επικαιροποιήσεις στοιχείων, και καμία από αυτές δεν ισχύει και δεν χρησιμοποιήθηκε στην πιο πρόσφατη επικαιροποίηση που έκανα. Με άλλα λόγια τις διευθύνσεις των λογαριασμών δεν τις ανανεώνουν.
Θέλω να δω κάπου με ποια διεύθυνση με έχει αυτόν τον καιρό η τράπεζα, μπορώ;

Ξέρει κανείς αυτό;

zeronero
12-05-23, 16:46
1. Δεν ξέρω εάν υπάρχει η δυνατότητα τώρα, αλλά στο pdf αρχείο που προκύπτει μετά το KyC αναφέρεται η διεύθυνση επικοινωνίας, στο τμήμα στοιχεία επικοινωνίας.
2. Εάν επιλέξεις έναν λογαριασμό στα στοιχεία του θα σου αναφέρει "Διεύθυνση Αλληλογραφίας".

Στη δική μου περίπτωση αυτές οι δύο διευθύνσεις ταυτίζονται. Αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι εάν αυτό προέκυψε μετά από το KyC ή το δήλωσα αλλιώς στην τράπεζα.

upd: Και τώρα βλέπω ότι στης συζύγου μου το λογαριασμό έχει άλλη διεύθυνση από αυτήν που έχει δηλωθεί στο KyC. Παρόλα αυτά η ανανέωση της χρεωστικής της ήρθε στη διεύθυνση που υπάρχει στο KyC. Οπότε εάν έκανα ένα educated guess :) θα έλεγα πως οι διευθύνσεις αλληλογραφίας που αναφέρουν στους λογαριασμούς είναι κατάλοιπα παλαιότερης διαδικασίας, δεν μπαίνουν στον κόπο να τις ανανεώσουν και χρησιμοποιούν τη διεύθυνση KyC για όλα.

KostakisK
12-05-23, 16:55
Έγραψα και μιλάω για ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ VISA.

Και οι 2 πιστωτικές είναι βρε άνθρωπε. Απλά η απλή "μπλέ'' visa credit βγαίνει στα 5 χρόνια όπως λες και η άλλη η λευκή η Yes Visa βγαίνει στα 4 έτη και η κοκκινη η πιστωτική Student Eurobank Visa είναι στα 2 έτη η ανανέωση

lewton
12-05-23, 16:58
1. Δεν ξέρω εάν υπάρχει η δυνατότητα τώρα, αλλά στο pdf αρχείο που προκύπτει μετά το KyC αναφέρεται η διεύθυνση επικοινωνίας, στο τμήμα στοιχεία επικοινωνίας.
2. Εάν επιλέξεις έναν λογαριασμό στα στοιχεία του θα σου αναφέρει "Διεύθυνση Αλληλογραφίας".

Στη δική μου περίπτωση αυτές οι δύο διευθύνσεις ταυτίζονται. Αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι εάν αυτό προέκυψε μετά από το KyC ή το δήλωσα αλλιώς στην τράπεζα.

upd: Και τώρα βλέπω ότι στης συζύγου μου το λογαριασμό έχει άλλη διεύθυνση από αυτήν που έχει δηλωθεί στο KyC. Παρόλα αυτά η ανανέωση της χρεωστικής της ήρθε στη διεύθυνση που υπάρχει στο KyC. Οπότε εάν έκανα ένα educated guess :) θα έλεγα πως οι διευθύνσεις αλληλογραφίας που αναφέρουν στους λογαριασμούς είναι κατάλοιπα παλαιότερης διαδικασίας, δεν μπαίνουν στον κόπο να τις ανανεώσουν και χρησιμοποιούν τη διεύθυνση KyC για όλα.

:oneup:
Και που βλέπεις τη διεύθυνση του KYC;

zeronero
12-05-23, 17:01
Όπως είπα, όταν έκανα τη διαδικασία KyC κράτησα σε pdf την αναφορά που προέκυψε.
Τώρα, πέρα από μία ένδειξη "επικαιροποιημένος", δε βλέπω να μπορείς να καταβάσεις κάτι.
Ο μόνος τρόπος αίτηση επικαιροποίησης KyC ξανά και κρατάς την αναφορά...

tsigarid
12-05-23, 17:02
Σοβαρότατα το λέω. Διαφορετικά, απλά δεν υπάρχει επι της ουσίας ασφάλεια, αν κλαπούν οι κωδικοί.

Γιατί δεν υπάρχει τέτοια βάση δεδομένων; Η αστυνομία πως κάνει έλεγχο δακτυλικών αποτυπωμάτων; Και πως θα κλαπεί αυτή η βάση; Αν φτάσει να κλαπεί και αυτή η βάση, τότε χαιρετίσματα. Να το κλείσουμε το μαγαζί.

Αστυνομία, immigration, κλπ έχουν βιομετρικά για να ταυτοποιήσουν ότι είσαι εσύ. Δεν σχετίζονται με διαφορετικές υπηρεσίες (τράπεζες, λογαριασμούς, τηλέφωνα, κλπ). Η διαφορά είναι τεράστια, και έγκειται στο ότι εσύ θα έχεις για πάντα τα εν λόγω βιομετρικά και θα σχετίζονται με το όνομά σου. Σε υπηρεσίες ταυτοποίησης χρήστη όμως για επιπλέον πράγματα πέραν του ποιος είσαι (πχ τράπεζες, τηλέφωνα, λογαριασμούς) η χρήση των βιομετρικών γίνεται τοπικά, και η συσκευή στέλνει ένα token επιβεβαίωσης. Τελείως διαφορετική χρήση. Αν πχ κάποιος πεθάνει, η αστυνομία χρειάζεται τρόπο να τον αναγνωρίσει, αλλά αυτό το άτομο δεν πρέπει να μπορεί να συνδεθεί στο online banking.

goku
12-05-23, 17:11
Η αστυνομία πως κάνει έλεγχο δακτυλικών αποτυπωμάτων; Και πως θα κλαπεί αυτή η βάση;

Φαντάζομαι ότι τέτοιου είδους σέρβερ δεν βγαίνουν καν στο διαδίκτυο, οπότε κάπως απίθανο να τους χακάρει κάποιος (εκτός αν γίνει δουλειά εκ των έσω). Σε Εφορία πάντως, σε μια μικρή πόλη της επαρχίας το έχω δει, πρόσβαση στο ίντερνετ δεν είχε κανένας υπολογιστής.

tsigarid
12-05-23, 17:19
Φαντάζομαι ότι τέτοιου είδους σέρβερ δεν βγαίνουν καν στο διαδίκτυο, οπότε κάπως απίθανο να τους χακάρει κάποιος (εκτός αν γίνει δουλειά εκ των έσω). Σε Εφορία πάντως, σε μια μικρή πόλη της επαρχίας το έχω δει, πρόσβαση στο ίντερνετ δεν είχε κανένας υπολογιστής.

Φυσικά και είναι όλα online. Πως αλλιώς θα συνδεθούν τα αστυνομικά τμήματα, αεροδρόμια, κλπ μεταξύ τους; Με ιδιόκτητο δίκτυο;

lewton
12-05-23, 18:52
Όπως είπα, όταν έκανα τη διαδικασία KyC κράτησα σε pdf την αναφορά που προέκυψε.
Τώρα, πέρα από μία ένδειξη "επικαιροποιημένος", δε βλέπω να μπορείς να καταβάσεις κάτι.
Ο μόνος τρόπος αίτηση επικαιροποίησης KyC ξανά και κρατάς την αναφορά...

Κρίμα, ευχαριστώ.
Πόσο δύσκολο είναι να σου δείχνουν τα επίσημα στοιχεία σου που έχουν για να ξέρεις αν πρέπει να τα ενημερώσεις; Ή νομίζουν ότι είναι υποχρεωμένος ο καθένας να θυμάται πότε έκανε την τελευταία επικαιροποίηση και τι δήλωσε;

tsigarid
12-05-23, 19:08
Η Πειραιώς μου στέλνει e-mail όταν θέλει να κάνω επικαιροποίηση. Πάει στον κάδο, αλλά ενημερώνομαι :lol:

BlueChris
12-05-23, 19:12
Να κάνω μια Iris ερώτηση ρε παιδιά?
Δεν το είχα ενεργοποιήσει ποτέ στην alpha που τα έχω όλα αλλά μου έστειλε ένας φίλος λεφτά με iris και ενώ του είχα δώσει τον alpha μου , αυτός έβαλε το κινητό μου ο γκασμας στο iris του και μου έστειλε τα λεφτά σε ένα αρχαίο λογαριασμό που είχα στην Eurobank.

Πως ενεργοποιήθηκε το iris για μένα σε εκείνο το λογαριασμό?

KostakisK
12-05-23, 20:12
Μπορεί να είχες αφήσει IRIS στην Eurobank και να μην το πήρες είδηση.

BlueChris
12-05-23, 21:07
Μπορεί να είχες αφήσει IRIS στην Eurobank και να μην το πήρες είδηση.

Έχω να μπω στο eurobank λογαριασμό μου από το 2014 που άλλαξε η μισθοδοσία μας στη δουλειά.

Τεσπα, το ενεργοποίησα στη alpha τώρα οπότε δεν θα ακυρώθηκε στη eurobank?

makfil
12-05-23, 21:20
Αφού μιλάμε για τη Eurobank, έχω παρατηρήσει πριν από καιρό ότι ο Chrome δεν κρατάει (θυμάται) τη διεύθυνσή της, όπως της ETE, Alpha, και πρέπει να την πληκτρολογώ κάθε φορά που θέλω να μπω.
Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

patrickdrd
12-05-23, 22:54
@BlueChris

Όχι βέβαια, κάνε μεταφορά εσύ με iris τώρα από eurobank σε alpha

ariadgr
12-05-23, 23:28
Τεσπα, το ενεργοποίησα στη alpha τώρα οπότε δεν θα ακυρώθηκε στη eurobank?

Λογικά ναι, κάνε μια δοκιμή (στείλε 1 ευρώ από τη σύζυγο στο iris κινητό σου να δεις που θα παει)

- - - Updated - - -


Όχι βέβαια, κάνε μεταφορά εσύ με iris τώρα από eurobank σε alpha

Εννοεί για από εδώ και πέρα.

Gentoo
13-05-23, 04:17
Mεταφορά μέσω IRIS μεταξύ eurobank - alpha, γίνεται μια χαρά.

Έτσι μεταφέρω συχνά χρήματα μεταξύ των τραπεζών με 0€ προμήθεια.

Σε άλλες τράπεζες που προσπάθησα να το κάνω (πχ εθνική), δεν μου λειτουργεί. Μου ακυρώνει την προηγούμενη ρύθμιση του IRIS.

BlueChris
13-05-23, 09:55
Λογικά ναι, κάνε μια δοκιμή (στείλε 1 ευρώ από τη σύζυγο στο iris κινητό σου να δεις που θα παει)

- - - Updated - - -



Εννοεί για από εδώ και πέρα.

Ναι ότι έγινε έγινε απλά θεωρώ πως πλέον οποίος μου στείλει στο κινητό μου να έρχονται στην alpha. Θα κάνω αυτή τη δοκιμή αργότερα.

-21grams
17-05-23, 20:46
Μια ερώτηση σχετικά με την ανανέωση χρεωστικών καρτών:

Έχω χρεωστική από eurobank η οποία λήγει 05/23 (αυτό τον μήνα δηλαδή).

Ενώ έχει αρκετό καιρό που έγινε η χρέωση της ληστρικής προμήθειας (6€), ακόμα η κάρτα δεν μου έχει αποσταλεί.

Υπάρχει ενδεχόμενο να την ταχυδρόμησαν και να την τσίμπησε κάποιος;

Επειδή δεν ψήνομαι να μπλέκω με τηλέφωνα, αν κανείς γνωρίζει να μου πει, αν υπάρχει περίπτωση μέχρι τέλος του μήνα υπάρχει πιθανότητα να μου έρθει, προφανώς βάσει δικής του παρόμοιας εμπειρίας.

Η κάρτα θεωρείται ενεργή μέχρι τέλος του αναγραφόμενου μήνα, σωστα;

Υπάρχουν και χειρότερα φίλε Gentoo (https://www.adslgr.com/forum/members/132159-Gentoo):
Εκδίδεται χρεωστική της Eurobank προς αντικατάσταση παλαιότερης που κόντευε να λήξει με τη γνωστή χρέωση των €6.
Η αποστολή γίνεται εντός των προβλεπόμενων ορίων, αλλά για κάποιο λόγο η κάρτα «χτυπάει» σε αγορές με POS (νομίζω πως σε ATM γίνονταν αναλήψεις κανονικά).
Επειδή ο κάτοχος είναι ηλικιωμένος, το μυαλό μας πηγαίνει στην ενεργοποίηση που πρέπει απαραιτήτως να προηγηθεί.
Μας διαβεβαιώνει πως είναι ενεργοποιημένη και μάλιστα με την βοήθεια του προσωπικού της Τράπεζας.
Η κάρτα ωστόσο ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ από όπου επιχειρεί να ψωνίσει (φούρνοι, super market, φαρμακεία κ.λπ.)
Την επόμενη μέρα επιστρέφει στην Eurobank, τους ζητάει να την ελέγξουν και ο υπάλληλος επιβεβαιώνει πως υπάρχει πρόβλημα (δεν μάθαμε ποτέ τι ακριβώς, φαντάζομαι κάποια αστοχία)
Η υπαιτιότητα δηλαδή είναι 100% ΔΙΚΗ τους.
Εκδίδουν νέα (που ευτυχώς αυτή τη φορά δουλεύει κανονικά), και τον χρεώνουν άλλα €6 σαν να μην έφεραν καμία ευθύνη!
Το διανοείστε; :angryr:
Κι αυτός, το ΘΥΜΑ, δεν βγάζει άχνα.

Συμπέρασμα:
Αν σε βρούν μπόσικο, δεν έχουν κανένα απολύτως ενδοιασμό να σε δαγκώσουν.
Τέτοιου είδους ζητήματα οφείλεις να τα αντιμετωπίζεις -παρότι πολιτικά δεν ανήκω σε αυτό το χώρο- σαν «Ζωή Κωνσταντοπούλου».

Gentoo
17-05-23, 21:54
Υπάρχουν και χειρότερα φίλε Gentoo (https://www.adslgr.com/forum/members/132159-Gentoo):
Εκδίδεται χρεωστική της Eurobank προς αντικατάσταση παλαιότερης που κόντευε να λήξει με τη γνωστή χρέωση των €6.
Η αποστολή γίνεται εντός των προβλεπόμενων ορίων, αλλά για κάποιο λόγο η κάρτα «χτυπάει» σε αγορές με POS (νομίζω πως σε ATM γίνονταν αναλήψεις κανονικά).
Επειδή ο κάτοχος είναι ηλικιωμένος, το μυαλό μας πηγαίνει στην ενεργοποίηση που πρέπει απαραιτήτως να προηγηθεί.
Μας διαβεβαιώνει πως είναι ενεργοποιημένη και μάλιστα με την βοήθεια του προσωπικού της Τράπεζας.
Η κάρτα ωστόσο ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ από όπου επιχειρεί να ψωνίσει (φούρνοι, super market, φαρμακεία κ.λπ.)
Την επόμενη μέρα επιστρέφει στην Eurobank, τους ζητάει να την ελέγξουν και ο υπάλληλος επιβεβαιώνει πως υπάρχει πρόβλημα (δεν μάθαμε ποτέ τι ακριβώς, φαντάζομαι κάποια αστοχία)
Η υπαιτιότητα δηλαδή είναι 100% ΔΙΚΗ τους.
Εκδίδουν νέα (που ευτυχώς αυτή τη φορά δουλεύει κανονικά), και τον χρεώνουν άλλα €6 σαν να μην έφεραν καμία ευθύνη!
Το διανοείστε; :angryr:
Κι αυτός, το ΘΥΜΑ, δεν βγάζει άχνα.

Συμπέρασμα:
Αν σε βρούν μπόσικο, δεν έχουν κανένα απολύτως ενδοιασμό να σε δαγκώσουν.
Τέτοιου είδους ζητήματα οφείλεις να τα αντιμετωπίζεις -παρότι πολιτικά δεν ανήκω σε αυτό το χώρο- σαν «Ζωή Κωνσταντοπούλου».

Δεν μου κάνει εντύπωση. Κοιτάζουν να αρπάξουν απ'όπου μπορούν. Ο άλλος μπορεί να δώσει τόπο στην οργή γιατί είναι σχετικά μικρό ποσό, αλλά το νόημα δεν είναι το ποσό, αλλά η συμπεριφορά τους.

Εμένα μου ήρθε σήμερα εντέλει. Και ήμουν έτοιμος να τους πάρω τηλ αυτές τις μέρες γιατί άρχισα να αγχώνομαι.

tol1s
18-05-23, 07:37
και σε εμενα εγιναν τα αντιστοιχα,εκδοση καρτας 12/1 και αποστολη 14/1 και παραλαβη της γυρω στις 20-23/2,δλδ 40 ημερες μετα,τα προβληματα ηταν δυο.1. η τραπεζα δεν κανει την αποστολη την ημερα που εχει πει,αυτο μπορει να γινει και 10 ημερες αργοτερα και 2 αν κατοικειται σε τριτοκοσμικη πολη οπως ειναι εδω στην θεσσαλονικη οπου ο ταχυδρομος ερχεται πλεον ανα 15 μερες στην καλυτερη περιπτωση τοτε οι 40 μερες ειναι λογικες,φυσικα εννοειται οτι για να παρουμε εδω καποιον φακελο πρεπει πρωτα να τους παρουμε τηλ ωστε να κανουν τον κοπο να μας το φερουν.

επισεις για την χρεωση των 6 ευρω ,ημουν στην τραπεζα πριν 2 χρονια,μου βγαζουν επι τοπου νεα καρτα η οποια τελικα ηταν προβληματικη,βασικα ειχαν κανει λαθος σε εναν αριθμο του λογαριασμου,μου ξαναβγαζουν νεα στο καπακι οπου χρεωνομαι και παλι 6 ευρω αλλα μετα απο περιπου 10 μερες αυτα μου επιστραφηκαν κανονικα αφου ηταν λαθος τους.

mzaf
18-05-23, 09:53
Υπάρχουν και χειρότερα φίλε Gentoo (https://www.adslgr.com/forum/members/132159-Gentoo):
Εκδίδεται χρεωστική της Eurobank προς αντικατάσταση παλαιότερης που κόντευε να λήξει με τη γνωστή χρέωση των €6.
Η αποστολή γίνεται εντός των προβλεπόμενων ορίων, αλλά για κάποιο λόγο η κάρτα «χτυπάει» σε αγορές με POS (νομίζω πως σε ATM γίνονταν αναλήψεις κανονικά).
Επειδή ο κάτοχος είναι ηλικιωμένος, το μυαλό μας πηγαίνει στην ενεργοποίηση που πρέπει απαραιτήτως να προηγηθεί.
Μας διαβεβαιώνει πως είναι ενεργοποιημένη και μάλιστα με την βοήθεια του προσωπικού της Τράπεζας.
Η κάρτα ωστόσο ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ από όπου επιχειρεί να ψωνίσει (φούρνοι, super market, φαρμακεία κ.λπ.)
Την επόμενη μέρα επιστρέφει στην Eurobank, τους ζητάει να την ελέγξουν και ο υπάλληλος επιβεβαιώνει πως υπάρχει πρόβλημα (δεν μάθαμε ποτέ τι ακριβώς, φαντάζομαι κάποια αστοχία)
Η υπαιτιότητα δηλαδή είναι 100% ΔΙΚΗ τους.
Εκδίδουν νέα (που ευτυχώς αυτή τη φορά δουλεύει κανονικά), και τον χρεώνουν άλλα €6 σαν να μην έφεραν καμία ευθύνη!
Το διανοείστε; :angryr:
Κι αυτός, το ΘΥΜΑ, δεν βγάζει άχνα.

Συμπέρασμα:
Αν σε βρούν μπόσικο, δεν έχουν κανένα απολύτως ενδοιασμό να σε δαγκώσουν.
Τέτοιου είδους ζητήματα οφείλεις να τα αντιμετωπίζεις -παρότι πολιτικά δεν ανήκω σε αυτό το χώρο- σαν «Ζωή Κωνσταντοπούλου».

https://www.hba.gr/contact

https://www.insider.gr/tax-labour/2976/trapezikos-mesolabitis-enas-dikos-mas-anthropos

Μην το αφήνεις να περάσει έτσι.

goku
18-05-23, 10:00
Η κάρτα ωστόσο ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ από όπου επιχειρεί να ψωνίσει (φούρνοι, super market, φαρμακεία κ.λπ.)

Μήπως προσπαθούσε να πληρώσει ανέπαφα με NFC; Εγώ έχω μια κάρτα που έχει χαλάσει το τσιπάκι του NFC και δεν περνάει ανέπαφα. Αν όπως την εισάγω στην σχιμή του POS τότε η συναλλαγή προχωράει κανονικά. Φαντάζομαι ότι διαβάζει το άλλο τσιπ που μοιάζει με κάρτα sim. Αφού δουλεύει, έστω και έτσι, εννοείται ότι δεν προκειται να πληρώσω 6 ευρώ στην τράπεζα για να την αλλάξω, τουλάχιστον μέχρι να λήξει.

mzaf
18-05-23, 14:59
Το ειδα και εγω, ακομα δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση. Για καλο μας ειναι ; Αναρωτιεμαι... Αφου ουτως ή αλλως υπαρχει επιβεβαιωση για τη συναλλαγη.

Το είδα κι εγώ, υπάρχει εξήγηση.

Σύμφωνα με τον νόμο που είναι στα σκαριά (θέμα χρόνου να ψηφιστεί), οι τράπεζες υποχρεούνται να αποζημιώνουν τους πελάτες τους που έπεσαν θύματα ηλεκτρονικής απάτης, για ποσά άνω των 1000 ευρώ.

-21grams
19-05-23, 01:05
Μήπως προσπαθούσε να πληρώσει ανέπαφα με NFC; Εγώ έχω μια κάρτα που έχει χαλάσει το τσιπάκι του NFC και δεν περνάει ανέπαφα. Αν όπως την εισάγω στην σχιμή του POS τότε η συναλλαγή προχωράει κανονικά. Φαντάζομαι ότι διαβάζει το άλλο τσιπ που μοιάζει με κάρτα sim. Αφού δουλεύει, έστω και έτσι, εννοείται ότι δεν προκειται να πληρώσω 6 ευρώ στην τράπεζα για να την αλλάξω, τουλάχιστον μέχρι να λήξει.
Ναι, ανέπαφα προσπαθούσε να πληρώσει και δεν νομίζω πως δοκίμασε και την παλαιότερη, χρονοβόρο, μέθοδο.
Πιθανόν η κάρτα να είχε ελαττωματικό chip όπως λες, αυτό δεν θα το μάθουμε. Ή μπορεί να τον ενημέρωσαν για το τι πρόβλημα υπήρχε αλλά να μην κατάλαβε - μιλάμε πάντα για ηλικιωμένο που αν του έλεγες πως καταργείται το πλαστικό χρήμα και επιστρέφουμε στα μετρητά, θα αισθανόταν ανακούφιση.

Παρότι είχα κοιτάξει τις κινήσεις την περίοδο που συνέβη η αντικατάσταση, θα ρίξω μια ματιά ακόμα μπας και έγινε αντιλογισμός αργότερα και τους βρίζουμε αδίκως...

atrias
19-05-23, 07:57
Μήπως προσπαθούσε να πληρώσει ανέπαφα με NFC; Εγώ έχω μια κάρτα που έχει χαλάσει το τσιπάκι του NFC και δεν περνάει ανέπαφα. Αν όπως την εισάγω στην σχιμή του POS τότε η συναλλαγή προχωράει κανονικά. Φαντάζομαι ότι διαβάζει το άλλο τσιπ που μοιάζει με κάρτα sim. Αφού δουλεύει, έστω και έτσι, εννοείται ότι δεν προκειται να πληρώσω 6 ευρώ στην τράπεζα για να την αλλάξω, τουλάχιστον μέχρι να λήξει.

Και σε εμένα έχει τύχει να χαλάσει το NFC σε κάρτες και να συνεχίσω να τις χρησιμοποιώ με chip and pin
Στην αρχή δούλευε και χάλασε στην πορεία
Υποπτεύομαι ότι μπορεί να έγινε κι από μηχανική πίεση στην κάρτα έτσι όπως είναι στο πορτοφόλι με κέρματα σε διπλανή θήκη του πορτοφολιού κλπ και μπαίνει στην τσέπη του παντελονιού και πιέζονται όλα αυτά το ένα πάνω στο άλλο

zeronero
22-05-23, 13:25
Μόλις διαπίστωσα ότι το e-banking της Attica (app & web) δε λειτουργεί με vpn!
Υπάρχει περίπτωση κάποιος φωστήρας να έχει κλειδώσει μη-ελληνικές ip;
Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει;
Ευχαριστώ.

user2163
22-05-23, 14:14
Να έχει κλειδώσει μη Ελληνικές ip όχι υπάρχουν και πελάτες της Attica bank στο εξωτερικό και Έλληνες που μπορεί να ταξιδεύουν κτλ.
Ίσως να έχει μπλοκάρει συγκεκριμένα ip blocks από VPNs ή γενικά τις ip που προέρχονται από vpn.

zeronero
22-05-23, 14:35
Να έχει κλειδώσει μη Ελληνικές ip όχι υπάρχουν και πελάτες της Attica bank στο εξωτερικό και Έλληνες που μπορεί να ταξιδεύουν κτλ.

Σωστά, αυτό σκέφτηκα κι εγώ, πελάτες για τον α ή β λόγο στο εξωτερικό.


Ίσως να έχει μπλοκάρει συγκεκριμένα ip blocks από VPNs ή γενικά τις ip που προέρχονται από vpn.

Και αυτό χαζομάρα.
nbg και winbank μια χαρά λειτουργούν.

ΥΓ. Πολύ elevated για attica. Εδώ κατέστρεψαν τα transaction approval notification για κάποιους χρήστες στο τελευταίο τους app update...

griniaris
24-05-23, 10:25
Εχει κανεις προβλημα με ALPHA σε PC ?

Ολο βγαζει μυνημα οτι εληξε ο χρονος συνδεσης . ( εδω και 1.5 ωρα )

YAziDis
24-05-23, 10:47
Μόλις μπήκα χωρίς κανένα πρόβλημα

griniaris
24-05-23, 10:57
Μόλις μπήκα χωρίς κανένα πρόβλημα

Νομιζω βρηκα τι παει λαθος .

Για καποιο λογο με ff 111.0.1 μπαινει αλλα με την 113.0.1 ομως βγαζει αυτο το μυνημα .

Ευχαριστω για την απαντηση . :)

YAziDis
24-05-23, 10:59
Νομιζω βρηκα τι παει λαθος .

Για καποιο λογο με ff 111.0.1 μπαινει αλλα με την 113.0.1 ομως βγαζει αυτο το μυνημα .

Ευχαριστω για την απαντηση . :)

πάντως είμαι με την 113.0.1 αν σε βοηθάει..

mzaf
24-05-23, 11:10
[QUOTE=griniaris;7433989]Νομιζω βρηκα τι παει λαθος .

Για καποιο λογο με ff 111.0.1 μπαινει αλλα με την 113.0.1 ομως βγαζει αυτο το μυνημα .

Ευχαριστω για την απαντηση . :)[/QUOTE

Έχουμε 113.0.2

griniaris
24-05-23, 11:22
Έχουμε 113.0.2

Ειναι σε επαγγελματικο χωρο . Οποτε τα updates γινονται σε προγραμματισμενες μερες .

mzaf
24-05-23, 14:34
Ειναι σε επαγγελματικο χωρο . Οποτε τα updates γινονται σε προγραμματισμενες μερες .

Πες στον amdin να κάνει τη δουλειά για την οποία πληρώνεται.
Αφού το βλέπεις πως έχεις πρόβλημα.;)

tsigarid
24-05-23, 15:05
Πες στον amdin να κάνει τη δουλειά για την οποία πληρώνεται.
Αφού το βλέπεις πως έχεις πρόβλημα.;)

Κανένας admin δεν πληρώνεται για να κάνει τυφλά τις ενημερώσεις απλά και μόνο γιατί βγήκαν. Επίσης κανένας admin δεν έχει μοναδική δουλειά να κάνει ενημερώσεις, ή έχει μόνο ένα χρήστη να εξυπηρετήσει. Ας μην υπεραπλοποιούμε.

KostakisK
24-05-23, 15:24
Κανένας admin δεν πληρώνεται για να κάνει τυφλά τις ενημερώσεις απλά και μόνο γιατί βγήκαν. Επίσης κανένας admin δεν έχει μοναδική δουλειά να κάνει ενημερώσεις, ή έχει μόνο ένα χρήστη να εξυπηρετήσει. Ας μην υπεραπλοποιούμε.

Ναι χρυσέ μου άνθρωπε. Αλλά σε εμάς το IT ασχολείται οπότε χαλάσει ένα λαπτοπ. Δεν κάνουν κάτι άλλο. Ούτε ενημερώσεις του FIREFOX δεν αφήνουν να γίνουν. Δηλαδή κάπου έλεος. Σε εμάς είναι το άλλο άκρο

BlueChris
24-05-23, 16:25
Ναι χρυσέ μου άνθρωπε. Αλλά σε εμάς το IT ασχολείται οπότε χαλάσει ένα λαπτοπ. Δεν κάνουν κάτι άλλο. Ούτε ενημερώσεις του FIREFOX δεν αφήνουν να γίνουν. Δηλαδή κάπου έλεος. Σε εμάς είναι το άλλο άκρο

Αντί να λες "ευχαριστώ θεέ μου που ο ΙΤ με άφησε και έχω Firefox και δεν είμαι με Edge", θες και OTA αναβαθμίσεις εσύ :respekt:

mzaf
24-05-23, 18:42
Ναι χρυσέ μου άνθρωπε. Αλλά σε εμάς το IT ασχολείται οπότε χαλάσει ένα λαπτοπ. Δεν κάνουν κάτι άλλο. Ούτε ενημερώσεις του FIREFOX δεν αφήνουν να γίνουν. Δηλαδή κάπου έλεος. Σε εμάς είναι το άλλο άκρο

:oneup:

- - - Updated - - -


Κανένας admin δεν πληρώνεται για να κάνει τυφλά τις ενημερώσεις απλά και μόνο γιατί βγήκαν. Επίσης κανένας admin δεν έχει μοναδική δουλειά να κάνει ενημερώσεις, ή έχει μόνο ένα χρήστη να εξυπηρετήσει. Ας μην υπεραπλοποιούμε.

Αν μιλάμε για μια προσωπική υπόθεση του φίλου (που δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του με την τράπεζα) θα μπορούσα ίσως να συμφωνήσω. Ας μπει από το κινητό του στην τελική.

Αν όμως μιλάμε για υπόθεση της εταιρείας που εργάζεται, δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σου.
Είναι μέσα στις υποχρεώσεις του να ενημερώνει τα-βασικά τουλάχιστον-προγράμματα, ή όχι;

Έχεις ιδέα τι ακριβώς συμβαίνει εδώ στο Ελλάντα, στον τομέα του ΙΤ;
Θέλεις να κάτσω να σου γράψω πόσα μηχανήματα έχω δει σε ΑΘΛΙΑ κατάσταση, σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, που πληρώνουν κατά τα άλλα IT support?

tsigarid
24-05-23, 21:43
:oneup:

- - - Updated - - -



Αν μιλάμε για μια προσωπική υπόθεση του φίλου (που δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του με την τράπεζα) θα μπορούσα ίσως να συμφωνήσω. Ας μπει από το κινητό του στην τελική.

Αν όμως μιλάμε για υπόθεση της εταιρείας που εργάζεται, δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σου.
Είναι μέσα στις υποχρεώσεις του να ενημερώνει τα-βασικά τουλάχιστον-προγράμματα, ή όχι;

Έχεις ιδέα τι ακριβώς συμβαίνει εδώ στο Ελλάντα, στον τομέα του ΙΤ;
Θέλεις να κάτσω να σου γράψω πόσα μηχανήματα έχω δει σε ΑΘΛΙΑ κατάσταση, σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, που πληρώνουν κατά τα άλλα IT support?

Αν μιλάμε για αλλαγές 113.0.1 σε 113.0.2, είναι πολύ πρόσφατη, το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή. Προφανώς μιλάμε για υπολογιστή που αναβάθμισε τον firefox πρόσφατα, οπότε θα το ξανακάνει. Επίσης το ότι βλέπω 113.χ.χ και όχι ESR versioning μου λέει κάτι, αλλά ας το κρατήσω για μένα...

mzaf
25-05-23, 08:51
Αν μιλάμε για αλλαγές 113.0.1 σε 113.0.2, είναι πολύ πρόσφατη, το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή. Προφανώς μιλάμε για υπολογιστή που αναβάθμισε τον firefox πρόσφατα, οπότε θα το ξανακάνει. Επίσης το ότι βλέπω 113.χ.χ και όχι ESR versioning μου λέει κάτι, αλλά ας το κρατήσω για μένα...

Μάλλον σου διέφυγε πως ο φίλος είναι με ff 111.0.1 :whistle:

tsigarid
25-05-23, 14:00
Μάλλον σου διέφυγε πως ο φίλος είναι με ff 111.0.1 :whistle:

Ουπς, πολλοί άσσοι και δεν το διάβασα καλά! :sorry:

- - - Updated - - -

ΥΓ: Αυτό ενισχύει την άποψή μου για το firefox ESR που θα έπρεπε να έχει σε εταιρικό περιβάλλον, αλλά όχι, δε θα πω αυτό που σκέφτομαι, θα κρατηθώ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.