PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 [214] 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

YAziDis
04-07-23, 22:11
:oneup:

Είσαι ωραίος! Αυτό λοιπόν! Οπότε για αυτό πιστεύω πως παίρνονται αυτά τα μέτρα.

Επίσης εμένα αυτό που μου έχει σπάσει τα νεύρα είναι το γεγονός πως η Alpha πλεόν δε μου έπιτρέπει να χρησιμοποιήσω κωδικό τον οποίο έχω ξανά χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Εντωμεταξύ δε νιώθω άνετα να χρησιμοποιήσω password manager για sensitive κωδικούς, οπότε πρέπει να βάζω κωδικούς που θα πρέπει να τους θυμάμαι, και να πληρούν και τις προδιαγραφές.

BlueChris
04-07-23, 23:39
:oneup:

Είσαι ωραίος! Αυτό λοιπόν! Οπότε για αυτό πιστεύω πως παίρνονται αυτά τα μέτρα.

Επίσης εμένα αυτό που μου έχει σπάσει τα νεύρα είναι το γεγονός πως η Alpha πλεόν δε μου έπιτρέπει να χρησιμοποιήσω κωδικό τον οποίο έχω ξανά χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Εντωμεταξύ δε νιώθω άνετα να χρησιμοποιήσω password manager για sensitive κωδικούς, οπότε πρέπει να βάζω κωδικούς που θα πρέπει να τους θυμάμαι, και να πληρούν και τις προδιαγραφές.

Ξηγήσου κωδικό αλα πινακίδα αυτοκινήτου... βάλε τον πυρηνικό σου κωδικό και στο τέλος πας 2ψήφιο ή 3 ψήφιο αριθμό. Αν πριν είχες πχ 001 στο τέλος θα πας 002... έτσι θα σου φτάσει ο κωδικός για 1200 χρόνια με αλλαγή κάθε 6 μήνες.

YAziDis
05-07-23, 00:13
Αυτό κάνω, αλλά υπάρχουν στιγμές που ξεχνάω (:rofl:)σε ποιον κωδικό είχα φτάσει… Σύνδεση με κωδικούς κανείς μέσω web, όπου δε μπαίνω τόσο συχνά, και όταν η εφαρμογή ζητάει μετά από καιρό σύνδεση με κωδικούς..

Tony_Ts
05-07-23, 18:58
Το επόμενο στάδιο ποιό είναι? Μήπως να δηλώνουμε κιόλας mac addresses συσκευών στο ταμείο της τράπεζας αυτοπροσώπως με την ταυτότητά μας κάθε 2 μήνες?
Το επόμενο στάδιο: Κατάργηση των προϊόντων από τις τράπεζες που μας ταλαιπωρούν και προμήθεια αντίστοιχων προϊόντων από τις Fintech που μας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. (σχετικά με τη MAC address που έγραψες, για «μεγαλύτερη ασφάλεια» η δήλωση στο κατάστημα θα γίνεται κάθε 2 εβδομάδες κι εννοείται δεν θα μπορεί να είναι ενεργή παραπάνω από μία MAC τη φορά. Στην περίπτωση που κάποια άλλη MAC προσπαθήσει να συνδεθεί με τα στοιχεία μας, ο λογαριασμός μας θα κλειδώνει και θα πρέπει να πάμε στο κατάστημα να μας τον ξεκλειδώσουν. Η χρέωση για τη δήλωση ανανέωση MAC θα είναι 5 ευρώ και η χρέωση για το ξεκλείδωμα του λογαριασμού θα είναι 15 ευρώ. Εννοείτε ότι θα πρέπει να παρέχουμε εμείς τις φωτοτυπίες της ταυτότητάς μας, διαφορετικά θα χρεώνονται προς 2 ευρώ (1€/σελίδα σύνολο 2 σελίδες για φωτοτυπία ταυτότητας μπρος-πίσω).


Επίσης εμένα αυτό που μου έχει σπάσει τα νεύρα είναι το γεγονός πως η Alpha πλεόν δε μου έπιτρέπει να χρησιμοποιήσω κωδικό τον οποίο έχω ξανά χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Εντωμεταξύ δε νιώθω άνετα να χρησιμοποιήσω password manager για sensitive κωδικούς, οπότε πρέπει να βάζω κωδικούς που θα πρέπει να τους θυμάμαι, και να πληρούν και τις προδιαγραφές.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι προτιμότερος ο password manager από το να χρησιμοποιείς πιθανώς προβλέψιμους κωδικούς. Μπορείς να διαλέξεις έναν εντελώς offline και φυσικά Open Source password manager, όπως π.χ. το KeePass.

dimitri_ns
05-07-23, 22:13
Το επόμενο στάδιο: Κατάργηση των προϊόντων από τις τράπεζες που μας ταλαιπωρούν και προμήθεια αντίστοιχων προϊόντων από τις Fintech που μας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. (σχετικά με τη MAC address που έγραψες, για «μεγαλύτερη ασφάλεια» η δήλωση στο κατάστημα θα γίνεται κάθε 2 εβδομάδες κι εννοείται δεν θα μπορεί να είναι ενεργή παραπάνω από μία MAC τη φορά. Στην περίπτωση που κάποια άλλη MAC προσπαθήσει να συνδεθεί με τα στοιχεία μας, ο λογαριασμός μας θα κλειδώνει και θα πρέπει να πάμε στο κατάστημα να μας τον ξεκλειδώσουν. Η χρέωση για τη δήλωση ανανέωση MAC θα είναι 5 ευρώ και η χρέωση για το ξεκλείδωμα του λογαριασμού θα είναι 15 ευρώ. Εννοείτε ότι θα πρέπει να παρέχουμε εμείς τις φωτοτυπίες της ταυτότητάς μας, διαφορετικά θα χρεώνονται προς 2 ευρώ (1€/σελίδα σύνολο 2 σελίδες για φωτοτυπία ταυτότητας μπρος-πίσω).


Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι προτιμότερος ο password manager από το να χρησιμοποιείς πιθανώς προβλέψιμους κωδικούς. Μπορείς να διαλέξεις έναν εντελώς offline και φυσικά Open Source password manager, όπως π.χ. το KeePass.

KeePassXC

Kai κάτσε καλά
Μην σου κλείσουμε τους λογαριασμούς
Και πουθενά δεν μπορείς να ανοίξεις
Πανευρωπαϊκά

Να δούμε πως θα ζήσεις
Που θα μεταναστεύσεις.

Χωρίς τραπεζικό λογαριασμό
είσαι non person :p


Δεν είναι επιστημονική φαντασία.
Το κάνουνε ήδη στην Αγγλία.
Σε πολιτικούς αντιπάλους.
Εύγε στους πρωτοπόρους.

ΥΓ2
Θα χρειαστεί να περάσεις στην παρανομία.
Να γίνεις Πακιστάνος.
Κάτι σαν τα κινητά.

Θα πρέπει να πλαστογραφηθείς.
Αν μπορέσεις να δηλωθείς με άλλη ληξιαρχική πράξη γέννησης γίνεσαι άρχοντας, γίνεσαι άριστος.

Ωσπου να σε ξαναμπλοκάρουν.

ΥΓ3
Από μαθητές το λέγαμε.
Πρέπει να αποκτήσουμε το δικό μας κράτος, την δική μας εφορία, το δικό μας τελωνείο.
Πιθανά θα χρειαστούμε και στρατό..

ΥΓ4
Α ρε ρεμπέτες, τι τραβήξατε ..

ΥΓ5
Us and Them που λέγανε κι οι Pink Floyd

jap
05-07-23, 22:18
σχετικά με τη MAC address που έγραψες, για «μεγαλύτερη ασφάλεια» η δήλωση στο κατάστημα θα γίνεται κάθε 2 εβδομάδες κι εννοείται δεν θα μπορεί να είναι ενεργή παραπάνω από μία MAC τη φορά.

Τι έγραψες τώρα; Θυμάμαι τη Eurobank τότε που είχε πρωτοανοίξει το μαγαζάκι στο internet και τα πιστοποιητικά της. Έπρεπε να φτιάξεις μόνος σου certificate με έναν κωδικό που σου έδιναν τυπωμένο στο κατάστημα και για να έχεις certificate σε δεύτερο μηχάνημα έπρεπε να ζητήσεις ειδική άδεια και μπορούσες να μπαίνεις μόνο με τα συγκεκριμένα μηχανήματα. Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις άλλο μηχάνημα έπρεπε να ακυρώσεις ένα από τα προηγούμενα. Κάπως έτσι, πάνε και χρόνια. Δεν είχαν μάθει για τις MAC.

BlueChris
05-07-23, 22:32
Δεν είχαν μάθει για τις MAC.

To οποίο έργο είναι παντελώς άχρηστο με VM ή rooted τηλέφωνο

badweed
06-07-23, 17:15
σημερα εμφανιστηκαν 2 τραπεζικοι λογαριασμοι στο web interface της alpha bank , που εχω να χρησιμοποιησω τον εναν απο το 2006 και ενας αλλος που ουτε θυμαμαι απο που προκυπτει , αν κρινω απο την περιοχη του καταστηματος , μπορει να τον ειχα κανει το 1994 .

BlueChris
06-07-23, 18:26
σημερα εμφανιστηκαν 2 τραπεζικοι λογαριασμοι στο web interface της alpha bank , που εχω να χρησιμοποιησω τον εναν απο το 2006 και ενας αλλος που ουτε θυμαμαι απο που προκυπτει , αν κρινω απο την περιοχη του καταστηματος , μπορει να τον ειχα κανει το 1994 .

Και σε εμένα εμφανίστηκε ένας νέος... νομίζω ότι ξέρω τι είναι αλλά δεν πρόλαβα να το διπλοτσεκάρω...

bxenos
06-07-23, 21:05
Αυτό κάνω, αλλά υπάρχουν στιγμές που ξεχνάω (:rofl:)σε ποιον κωδικό είχα φτάσει… Σύνδεση με κωδικούς κανείς μέσω web, όπου δε μπαίνω τόσο συχνά, και όταν η εφαρμογή ζητάει μετά από καιρό σύνδεση με κωδικούς..

Βαζεις τα 2 ψηφια του ετους με A για α εξαμηνο ή Β για β εξαμηνο και δεν το ξεχνας

badweed
06-07-23, 21:13
Βαζεις τα 2 ψηφια του ετους με A για α εξαμηνο ή Β για β εξαμηνο και δεν το ξεχνας

:oneup:
(serialization και τυποποιηση των μυστικων κωδικων απο την αλλη .... :lol:)

KostakisK
07-07-23, 12:20
Ενα απο τα πολλά κουλά της Alpha. Κάνω ξεκλείδωμα του ebanking, μου στέλνει otp για username. Μετά αλλάζω και τον κωδικό.....μου στέλνει ΤΟΝ ΙΔΙΟ OTP και για αλλαγή του password. Το στέλνω στο mail της Alpha για το ebanking, με παίρνουν σήμερα τηλέφωνο....αρχίζει μια υπάλληλος και μου διαβάζει ένα κείμενο και μου το κλείνει στα γρήγορα...κάποια στιγμή καθώς λέει αυτά που λέει ακούγεται το εξής: Επίσης θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο OTP δεν διασφαλίζει το απαραβίαστο του λογαριασμού σας οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείτε.

Για ακόμα μια φορά, η Alpha τελείως εκτός τόπου και χρόνου. Μια φορά έστειλα στην πειραιώς παράπονα για atm, μου έστειλαν επιστολή και τα αντικατέστησαν, στη eurobank θα με πάρουν τηλέφωνο όταν υποβάλλω παράπονο θα το συζητήσουμε και θα με ευχαριστήσουν και θα κλείσουμε, στην ETE θα μου απαντήσουν επίσημα με επιστολή μέσω email. Καλά δεν ντρέπονται με τις πρακτικές τους? Την μια κολλάει η μισθοδοσία, δίνουν εντολή οι εργοδότες και δεν καταβάλλεται και πλακωνόμαστε με τα καταστήματα, την άλλη στο τηλεφωνικό κέντρο όποτε τους χρειαστώ με παραπέμπουν σε κατάστημα. Ε ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΠΙΑ!!! Αν δεν χρειαζόμουν μισθοδοσία εκεί σιγά μην περνούσα ούτε απέξω....αυτά παιδιά σόρυ αγανάκτησα.

Gentoo
08-07-23, 09:30
Εκεί στην Πειραιώς την παλεύουν καθόλου;

Χρειάστηκε να κάνω login (μετά από αρκετό καιρό καθώς δεν συναλλάσσομαι με τη συγκεκριμένη τράπεζα πλέον) και μου ζήτησε να αλλάξω το password (λογικό).

Στην προσπάθεια να αλλάξω το password μέσω web, δεν μου επέτρεπε να πατήσω επιβεβαίωση (ενώ όρισα νέο password με τις οριζόμενες προδιαγραφές που έθετε) και αναγκάστηκα να κάνω τη διαδικασία μέσω του android app της, όπου και το άλλαξα επιτυχώς.

Στην προσπάθεια όμως να συνδεθώ με το νέο password, δεν μ'αφήνει να μπω και μου λέει πως η πρόσβαση έχει μπλοκαριστεί και να καλέσω σε ένα συγκεκριμένο νούμερο.

Κάλεσα το νούμερο και είπα το πρόβλημα που έχω σε τηλεφωνικό bot.
Το οποίο με παρέπεμψε να πατήσω μία επιλογή ξεμπλοκαρίσματος στο site (έλεος, αντί να το πουν στο site τι πρέπει να κάνω, με έβαλαν στη διαδικασία να καλέσω σε ένα bot-άκι για να μου πει που να πατήσω. Απλά fail).

Anyway, κάνω τη διαδικασία μέσω web, βάζω 16ψήφιο της κάρτας, βάζω username, βάζω τηλέφωνο και τρώω άκυρο!!

Τώρα πρέπει να τους ψάχνω από δευτέρα στα τηλέφωνα για να βγάλω άκρη με τη μλκια που τους δέρνει :down:

Δυστυχώς θα χρειαστεί να ξανασυνεργαστώ μαζί τους, λόγω καταβολής μισθοδοσίας εκεί πέρα, οπότε δεν αρχίσαμε καλά...

21706
08-07-23, 11:53
Δυστυχώς θα χρειαστεί να ξανασυνεργαστώ μαζί τους, λόγω καταβολής μισθοδοσίας εκεί πέρα, οπότε δεν αρχίσαμε καλά...
Αν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα μπορείς να
ορίσεις αυτόν ως μισθοδοτικό σε συνεννόηση με το ταμείο σου.

user2163
08-07-23, 12:37
Εκεί στην Πειραιώς την παλεύουν καθόλου;

Χρειάστηκε να κάνω login (μετά από αρκετό καιρό καθώς δεν συναλλάσσομαι με τη συγκεκριμένη τράπεζα πλέον) και μου ζήτησε να αλλάξω το password (λογικό).

Στην προσπάθεια να αλλάξω το password μέσω web, δεν μου επέτρεπε να πατήσω επιβεβαίωση (ενώ όρισα νέο password με τις οριζόμενες προδιαγραφές που έθετε) και αναγκάστηκα να κάνω τη διαδικασία μέσω του android app της, όπου και το άλλαξα επιτυχώς.

Στην προσπάθεια όμως να συνδεθώ με το νέο password, δεν μ'αφήνει να μπω και μου λέει πως η πρόσβαση έχει μπλοκαριστεί και να καλέσω σε ένα συγκεκριμένο νούμερο.

Κάλεσα το νούμερο και είπα το πρόβλημα που έχω σε τηλεφωνικό bot.
Το οποίο με παρέπεμψε να πατήσω μία επιλογή ξεμπλοκαρίσματος στο site (έλεος, αντί να το πουν στο site τι πρέπει να κάνω, με έβαλαν στη διαδικασία να καλέσω σε ένα bot-άκι για να μου πει που να πατήσω. Απλά fail).

Anyway, κάνω τη διαδικασία μέσω web, βάζω 16ψήφιο της κάρτας, βάζω username, βάζω τηλέφωνο και τρώω άκυρο!!

Τώρα πρέπει να τους ψάχνω από δευτέρα στα τηλέφωνα για να βγάλω άκρη με τη μλκια που τους δέρνει :down:

Δυστυχώς θα χρειαστεί να ξανασυνεργαστώ μαζί τους, λόγω καταβολής μισθοδοσίας εκεί πέρα, οπότε δεν αρχίσαμε καλά...

Απλά μην πηγαίνεις σε αυτούς, η μισθοδοσία μπαίνει σε οποιοδήποτε Ελληνικό IBAN ανεξαρτήτως τράπεζας

KostakisK
08-07-23, 12:45
Παιδιά δεν είναι στο χέρι μας. Εάν λέει ο εργοδότης Πειραιώς, πάει και τελείωσε

runner70
08-07-23, 13:24
Αν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα μπορείς να
ορίσεις αυτόν ως μισθοδοτικό σε συνεννόηση με το ταμείο σου.


Απλά μην πηγαίνεις σε αυτούς, η μισθοδοσία μπαίνει σε οποιοδήποτε Ελληνικό IBAN ανεξαρτήτως τράπεζας

ρε παιδια υπαρχουν και οι προμηθειες... Ειναι στο χερι του εργοδοτη αν θα το δεχτει. Αρκετες εταιριες δεν το δεχονται για να μην το κανουν κανονα. Προσωπικα εκει που ειμαι, δεχτηκαν άλλο λογαριασμο απο αυτο που ζητουσαν,αλλα δεν ειναι ο κανονας της αγορας.

thourios
08-07-23, 13:39
Άνοιξα αναγκαστικά λογαριασμό στην Πειραιώς γιατί ο εργοδότης θα μου κρατούσε 3 ευρώ κάθε φορά και θα καθυστερούσε κιόλας να βάλει τον μισθό.

Είχα και εγώ θέματα τότε και μάλιστα το ένα bot διαδεχόταν το άλλο και ακόμα και σε κατάστημα που πήγαινα με έλεγαν πάλι να πάρω τηλέφωνα. Ένα ατελείωτο loop. Είχα περιγράψει παλαιότερα τι είχε γίνει.

Gentoo
08-07-23, 13:40
Αν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα μπορείς να
ορίσεις αυτόν ως μισθοδοτικό σε συνεννόηση με το ταμείο σου.

Έχω λογαριασμούς και στις 4 συστημικές, δεν έχω πρόβλημα με την Πειραιώς.

Περισσότερο με βολεύει eurobank και alpha οπότε θα κάνω μεταφορά μέσω iris κλπ.

Απλώς ο νέος μου εργοδότης ζητάει στην Πειραιώς και δεν παίζει να τους πω να τα βάλουν αλλού σε πρώτη φάση.


Απλά μην πηγαίνεις σε αυτούς, η μισθοδοσία μπαίνει σε οποιοδήποτε Ελληνικό IBAN ανεξαρτήτως τράπεζας

Προφανώς, αλλά αν ο εργοδότης έχει κάνει συμφωνία με μία συγκεκριμένη ή απλώς τον βολεύει να βάζει τη μισθοδοσία σε συγκεκριμένη τράπεζα, δεν θα κάτσεις να μαλώσεις, ειδικά όταν ξεκινάς.


Παιδιά δεν είναι στο χέρι μας. Εάν λέει ο εργοδότης Πειραιώς, πάει και τελείωσε

Αυτό ακριβώς. Δεν με ενοχλεί εξάλλου να μου τα βάζει στην Πειραιώς ή κάπου αλλού.


ρε παιδια υπαρχουν και οι προμηθειες... Ειναι στο χερι του εργοδοτη αν θα το δεχτει. Αρκετες εταιριες δεν το δεχονται για να μην το κανουν κανονα. Προσωπικα εκει που ειμαι, δεχτηκαν άλλο λογαριασμο απο αυτο που ζητουσαν,αλλα δεν ειναι ο κανονας της αγορας.

'Ετσι.

Πάντως εκνευρίστηκα γιατί χωρίς κανένα λόγο με μπλόκαρε ενώ έκανα τη διαδικασία (όπως την έκανα κάθε φορά που έληγε το password).

Καλή Δευτέρα τώρα και ελπίζω να βγάλω άκρη τηλεφωνικώς, γιατί δεν έχω καμία διάθεση να πηγαίνω από κατάστημα για δικές τους @@ιες

ANDREASOMAGEIRAS
08-07-23, 16:12
Πολύ φοβάμαι ότι θα βρεθείς σε κατάστημα...
Εγώ πρέπει να πάω στης Πειραιώς αλλά και στης eurobank, η Alphabank και η εθνική κρατάνε ακόμα...

Gentoo
08-07-23, 22:09
Πολύ φοβάμαι ότι θα βρεθείς σε κατάστημα...
Εγώ πρέπει να πάω στης Πειραιώς αλλά και στης eurobank, η Alphabank και η εθνική κρατάνε ακόμα...

Πραγματικά έλεος όμως που με βάζουν σε τέτοια ταλαιπωρία απ' το πουθενά.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε παρωχημένα στοιχεία του KYC;

Αλλά δεν θα έπρεπε να το αναφέρει αν όντως είναι κάτι τέτοιο; Τι να πω...

Gentoo
14-07-23, 11:01
Η Πειραιώς αποδεικνύεται μεγάλο τσίρκο πλέον, δυστυχώς.

Μετά από τόσες μέρες, ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη μαζί τους.

Πήγα σε υποκατάστημά τους και μου είπαν να κλείσω ραντεβού με ένα σκασμό έγγραφα που ζητάνε.

Αφού τα μάζεψα, προσπαθώ να τους βρω στο τηλέφωνο και δεν απαντάνε καν.

Μόλις πριν λίγο μου απάντησαν και μου λένε ότι έχει πρόβλημα το σύστημά τους και να καλέσω από βδομάδα και δεν έχουν θέσεις για ραντεβού την επόμενη βδομάδα, ενώ εγώ καίγομαι!

Έλεος απλά. Πραγματικά δεν ξανασχολούμαι μαζί τους, αλλά αναγκαστικά θα τους τρώω στη μάπα λόγω της νέας μου εργασίας.

Κατευθείαν το μπαγιόκο θα φεύγει eurobank με iris. Γελοίοι :down:

lewton
14-07-23, 11:06
Γιατί πήγες σε υποκατάστημα;
Υπάρχουν ακόμα υποκαταστήματα;

Gentoo
14-07-23, 11:09
Γιατί πήγες σε υποκατάστημα;
Υπάρχουν ακόμα υποκαταστήματα;

Γιατί δεν μου δίνεται άλλος τρόπος!

Αρχικά με παραπέμπει η εφαρμογή/web σε ένα generic αριθμό (σταθερό).

Καλώ και απαντάει αυτοματοποιημένο bot όπου το μόνο που σου λέει είναι να επισκεφτείς κατάστημα...

Τραγικά πράγματα στην εποχή που περιήλθε η φάση πλέον.

Και κάποτε τους θεωρούσα πρωτοπόρους στο e-banking (πριν 15 χρόνια +) έναντι των υπολοίπων. Κρίμα.

Έκανα και μια απέλπιδα προσπάθεια να τους στείλω mail όπου κάνω κι εκεί ένα μικρό rant.

Δεν το κόβω να παίρνω γρήγορα απάντηση εκεί και είμαι 100% σίγουρος πως θα με παραπέμψουν σε υποκατάστημα.

lewton
14-07-23, 11:19
Γιατί δεν μου δίνεται άλλος τρόπος!

Αρχικά με παραπέμπει η εφαρμογή/web σε ένα generic αριθμό (σταθερό).

Καλώ και απαντάει αυτοματοποιημένο bot όπου το μόνο που σου λέει είναι να επισκεφτείς κατάστημα...

Τραγικά πράγματα στην εποχή που περιήλθε η φάση πλέον.

Και κάποτε τους θεωρούσα πρωτοπόρους στο e-banking (πριν 15 χρόνια +) έναντι των υπολοίπων. Κρίμα.

Έκανα και μια απέλπιδα προσπάθεια να τους στείλω mail όπου κάνω κι εκεί ένα μικρό rant.

Δεν το κόβω να παίρνω γρήγορα απάντηση εκεί και είμαι 100% σίγουρος πως θα με παραπέμψουν σε υποκατάστημα.

Άλλο λέω, γιατί λες υποκατάστημα και όχι κατάστημα;
Υποκαταστήματα υπήρχαν σε εποχές που όλα ήταν off-line και οι τότε κρατικές τράπεζες είχαν πχ ένα κατάστημα σε μια "πόλη" και στα γύρω χωριά είχαν υποκαταστήματα που εξαρτούντο από αυτό και έκαναν μέρος των εργασιών μόνο και για τα βαριά έπρεπε να πας στο κατάστημα στην "πόλη".

tsigarid
14-07-23, 11:22
Άλλο λέω, γιατί λες υποκατάστημα και όχι κατάστημα;
Υποκαταστήματα υπήρχαν σε εποχές που όλα ήταν off-line και οι τότε κρατικές τράπεζες είχαν πχ ένα κατάστημα σε μια "πόλη" και στα γύρω χωριά είχαν υποκαταστήματα που εξαρτούντο από αυτό και έκαναν μέρος των εργασιών μόνο και για τα βαριά έπρεπε να πας στο κατάστημα στην "πόλη".

Legacy term (πως το λένε αυτό στα Ελληνικά; ). Υποκαταστήματα με αυτή την έννοια δεν υπάρχουν εδώ και ούτε ξέρω πόσο καιρό, ίσως από όταν τα ΑΤΜ άρχισαν να βρίσκονται παντού.

Gentoo
14-07-23, 11:30
Άλλο λέω, γιατί λες υποκατάστημα και όχι κατάστημα;
Υποκαταστήματα υπήρχαν σε εποχές που όλα ήταν off-line και οι τότε κρατικές τράπεζες είχαν πχ ένα κατάστημα σε μια "πόλη" και στα γύρω χωριά είχαν υποκαταστήματα που εξαρτούντο από αυτό και έκαναν μέρος των εργασιών μόνο και για τα βαριά έπρεπε να πας στο κατάστημα στην "πόλη".

Α εγώ έχω τον καημό μου κι εσύ μου λες για την ετυμολογία της λέξης.

Κατάστημα, υποκατάστημα, branch, tree, όπως θέλεις πες το το ρδελομπού τους.

Εγώ έχω πρόβλημα μαζί τους, όπως κι αν ονομάζεται το μπ@ρδελάκι τους...

lewton
14-07-23, 11:36
Α εγώ έχω τον καημό μου κι εσύ μου λες για την ετυμολογία της λέξης.

Κατάστημα, υποκατάστημα, branch, tree, όπως θέλεις πες το το ρδελομπού τους.

Εγώ έχω πρόβλημα μαζί τους, όπως κι αν ονομάζεται το μπ@ρδελάκι τους...

:oops:

Gentoo
14-07-23, 11:38
:oops:

Σορυ δεν φταις σε κάτι, κι εμένα μου αρέσει να τις ψάχνω τις λέξεις, αλλά στην προκειμένη περίπτωση είμαι τέρμα τσατισμένος μαζί τους που δεν έχω την ψυχραιμία να ασχοληθώ :p

Απίστευτα πράγματα πάντως. Έφτασε το πράγμα να μοιάζει με δημόσιο (προ ψηφιοποίησης).

goku
14-07-23, 11:55
Σορυ δεν φταις σε κάτι, κι εμένα μου αρέσει να τις ψάχνω τις λέξεις, αλλά στην προκειμένη περίπτωση είμαι τέρμα τσατισμένος μαζί τους που δεν έχω την ψυχραιμία να ασχοληθώ :p

Απίστευτα πράγματα πάντως. Έφτασε το πράγμα να μοιάζει με δημόσιο (προ ψηφιοποίησης).

Σε ποια περιοχή είσαι; Μήπως μπορείς να δεις αν υπάρχει υποκατάστημα (ή κατάστημα, όπως θες πες το) σε καμία γειτονική πόλη ή χωριό, ή συνοικία (αν είσαι Αθήνα) και να δεις αν μπορείς να κλείσεις εκεί κάποιο ραντεβού; Δηλαδή να μην πας στο κοντινότερο κατάστημα, αλλά στο αμέσως επόμενο ή στο μεθεπόμενο σε απόσταση. Εκτός φυσικά αν δεν σε βολεύει. Εγώ πάντως είχα πάει την μητέρα μου σε κατάστημα μικρής πόλης (οπότε και λίγη κίνηση) για άνοιγμα λογαριασμού και μας εξυπηρέτησαν αρκετά γρήγορα.

Gentoo
14-07-23, 12:01
Σε ποια περιοχή είσαι; Μήπως μπορείς να δεις αν υπάρχει υποκατάστημα (ή κατάστημα, όπως θες πες το) σε καμία γειτονική πόλη ή χωριό, ή συνοικία (αν είσαι Αθήνα) και να δεις αν μπορείς να κλείσεις εκεί κάποιο ραντεβού; Δηλαδή να μην πας στο κοντινότερο κατάστημα, αλλά στο αμέσως επόμενο ή στο μεθεπόμενο σε απόσταση. Εκτός φυσικά αν δεν σε βολεύει. Εγώ πάντως είχα πάει την μητέρα μου σε κατάστημα μικρής πόλης (οπότε και λίγη κίνηση) για άνοιγμα λογαριασμού και μας εξυπηρέτησαν αρκετά γρήγορα.

Θεσσαλονίκη μένω. Ναι, αυτό σκέφτομαι να κάνω. Αλλά όπως και να 'χει είναι τρομερή ταλαιπωρία, ειδικά τώρα που έχει και καύσωνα.

KostakisK
14-07-23, 12:20
Α εγώ έχω τον καημό μου κι εσύ μου λες για την ετυμολογία της λέξης.

Κατάστημα, υποκατάστημα, branch, tree, όπως θέλεις πες το το ρδελομπού τους.

Εγώ έχω πρόβλημα μαζί τους, όπως κι αν ονομάζεται το μπ@ρδελάκι τους...

Λοιπόν εσύ έχεις προφίλ στην Πειραιώς απο παλιά, δεν το θυμάσαι και για αυτό το σύστημα δεν σε αφήνει να προχωρήσεις την διαδικασία. Αν πάρεις στο κεντρικό τους και τους πεις τον ΑΦΜ σου θα σε βρουν.

Gentoo
14-07-23, 14:16
Λοιπόν εσύ έχεις προφίλ στην Πειραιώς απο παλιά, δεν το θυμάσαι και για αυτό το σύστημα δεν σε αφήνει να προχωρήσεις την διαδικασία. Αν πάρεις στο κεντρικό τους και τους πεις τον ΑΦΜ σου θα σε βρουν.

Τι εννοείς προφίλ; Το θέμα είναι ότι δεν είχε κάποιο τηλέφωνο με άνθρωπο να μιλήσω!

Anyway, επειδή σπάστηκα αρκετά, είπα να πάω μαγκιά-κλανιά σε ένα άλλο κατάστημα να τους σιχτιρίσω και τελικά κάπως έγινε η δουλειά.

Αρχικά μου είπαν πως θέλει ραντεβού, αλλά επέμεινα με κάπως πιο έντονο ύφος (το παιξα ελληνάρας γιατί δεν γινόταν αλλιώς) και εξυπηρετήθηκα.

Απ'ότι φάνηκε, η Πειραιώς διαπίστωσε κάποιου είδους fraud (μάλλον επειδή χρησιμοποίησα vpn, το εξέλαβαν ως fraud, έλεος απλά) και γι'αυτό έγινε ότι έγινε.

Εκτός του ότι αναγκάστηκα να δώσω 5€ για να μου εκδώσουν νέους κωδικούς, εντέλει πάλι δεν έμπαινε και μου είπαν να πάρω σε ένα άλλο νούμερο.

Εκεί μίλησα με άνθρωπο (επιτέλους), όπου αφού μου έκανε επιβεβαίωση στοιχείων, μου είπε θα με πάρει τηλ κάποιος απ'τον τομέα ασφαλείας της Πειραιώς για να μου το ξεμπλοκάρει.

Άντε βγάλε άκρη. Αφού και η υπάλληλος δεν το πίστευε. Προσπαθούσε να μου δικαιολογηθεί για την όλη φάση.

Οπότε αναμένω τώρα να δω τι θα γίνει με τον τομέα ασφαλείας.

Lesson learned πάντως. Ποτέ ξανά σε ελληνική τράπεζα με vpn. Βγάζουν φλύκταινες απ'ό,τι φαίνεται...

zeronero
14-07-23, 14:28
Lesson learned πάντως. Ποτέ ξανά σε ελληνική τράπεζα με vpn. Βγάζουν φλύκταινες απ'ό,τι φαίνεται...

Κάπου πιο πίσω αναφέρω ότι η atticabank δεν επιτρέπει στο app της να συνδεθεί εάν βλέπει vpn... Νομίζω και στην ιστοσελίδα της...

Κατά τα άλλα, το μόνο που μπορώ να πω είναι: συμπονώ και συμπαρίσταμαι...

Σε άλλη ιστορία:

Λογαριασμός alpha στέλνει σε λογαριασμό ετε χρήματα μέσω iris. ΟΚ.
Ο παραπάνω λογαριασμός ετε προσπαθεί να στείλει στον παραπάνω λογαριασμό alpha χρήματα μέσω iris. ΝΟΚ.
Ο παραπάνω λογαριασμός ετε στέλνει σε λογαριασμό winbank χρήματα μέσω iris. OK.
Ο παραπάνω λογαριασμός winbank στέλνει στον παραπάνω λογαριασμό alpha χρήματα μέσω iris. OK.

Και η ετε σε τηλ. επικοινωνία αναφέρει ότι ο δικαιούχος της alpha δεν έχει ρυθμίσει την υπηρεσία iris στο κινητό του...

Αν κάποιος έχιε κάποιο hint, ας ενημερώσει...

KostakisK
14-07-23, 15:13
Κάπου πιο πίσω αναφέρω ότι η atticabank δεν επιτρέπει στο app της να συνδεθεί εάν βλέπει vpn... Νομίζω και στην ιστοσελίδα της...

Κατά τα άλλα, το μόνο που μπορώ να πω είναι: συμπονώ και συμπαρίσταμαι...

Σε άλλη ιστορία:

Λογαριασμός alpha στέλνει σε λογαριασμό ετε χρήματα μέσω iris. ΟΚ.
Ο παραπάνω λογαριασμός ετε προσπαθεί να στείλει στον παραπάνω λογαριασμό alpha χρήματα μέσω iris. ΝΟΚ.
Ο παραπάνω λογαριασμός ετε στέλνει σε λογαριασμό winbank χρήματα μέσω iris. OK.
Ο παραπάνω λογαριασμός winbank στέλνει στον παραπάνω λογαριασμό alpha χρήματα μέσω iris. OK.

Και η ετε σε τηλ. επικοινωνία αναφέρει ότι ο δικαιούχος της alpha δεν έχει ρυθμίσει την υπηρεσία iris στο κινητό του...

Αν κάποιος έχιε κάποιο hint, ας ενημερώσει...

Παιδιά εγώ από την δουλειά με VPN μια χαρα μπαίνω στην eurobank

zeronero
14-07-23, 15:16
Και εγώ έλεγα ότι σε nbg και winbank λειτουργεί. Αναφέρομαι στην attica όμως.

Gentoo
14-07-23, 15:18
Κάπου πιο πίσω αναφέρω ότι η atticabank δεν επιτρέπει στο app της να συνδεθεί εάν βλέπει vpn... Νομίζω και στην ιστοσελίδα της...

Καλά αυτό είναι γνωστό. Αλλά είναι άλλο πράγμα να σου κόβει την πρόσβαση, κι άλλο να σε μπλοκάρει εντελώς και να το θεωρεί fraud.


Παιδιά εγώ από την δουλειά με VPN μια χαρα μπαίνω στην eurobank

Κι εγώ κανονικά έμπαινα και στις 4, αν και καμιά φορά δεν ολοκληρώνονταν το login και έφταιγε το vpn.

tsigarid
14-07-23, 15:49
Απ'ότι φάνηκε, η Πειραιώς διαπίστωσε κάποιου είδους fraud (μάλλον επειδή χρησιμοποίησα vpn, το εξέλαβαν ως fraud, έλεος απλά) και γι'αυτό έγινε ότι έγινε.

Καταλαβαίνω ότι έχεις ταλαιπωρηθεί, αλλά το να λες έλεος στο ότι ανιχνεύουν πιθανό fraud πίσω από VPN είναι άτοπο κατά τη γνώμη μου. Μπράβο και ευχαριστώ πρέπει να λες. Οι κανόνες ασφαλείας των τραπεζών υπάρχουν για να μας προστατεύουν, και το VPN πολύ καλά κάνει και θεωρείται ύποπτο.

zeronero
14-07-23, 16:38
Δηλαδή vpn+e-banking=fraud?
Αλλά και έτσι να είναι, το πρόβλημα δεν έγκειται στην ορθή ή όχι διαπίστωση fraud και κλειδώματος του χρήστη, αλλά (στην απουσία όπως προκύπτει από το ιστορικό του) συγκεκριμένης διαδικασίας άρσης του αποκλεισμού.

- - - Updated - - -

Επίσης η nbg σε ερώτησή μου γιατί δεν μπορώ να φορτίσω την revolut από gpay (όπου έχω συνδεδεμένη κάρτα τους) με ενημέρωσε ότι είναι safety feature. Με χρέωση κατευθείαν στην κάρτα δουλεύει!
Αυτό ως αντίλογος στο "Οι κανόνες ασφαλείας των τραπεζών υπάρχουν για να μας προστατεύουν...". Το παραπάνω με δυσκολεύει, δε με προστατεύει.
Το ίδιο και η νέα μπαρούφα της winbank με τα 2 ψηφία του pin της κάρτας για ταυτοποίηση. Έχεις δακτυλικό, έχεις security notification στη συσκευή (ή OTP), αλλά για κάποιο λόγο αυτά δε φτάνουν και απαιτείται και το Pin της κάρτας.

runner70
14-07-23, 17:04
Καποτε η Πειραιως ηταν πρωτοπορος. Εδω και χρονια εχει καταντησει ουραγος με την γραφειοκρατια που εχει και τα νευρα που σου βγαζει.


Γιατί πήγες σε υποκατάστημα;
Υπάρχουν ακόμα υποκαταστήματα;


Άλλο λέω, γιατί λες υποκατάστημα και όχι κατάστημα;
Υποκαταστήματα υπήρχαν σε εποχές που όλα ήταν off-line και οι τότε κρατικές τράπεζες είχαν πχ ένα κατάστημα σε μια "πόλη" και στα γύρω χωριά είχαν υποκαταστήματα που εξαρτούντο από αυτό και έκαναν μέρος των εργασιών μόνο και για τα βαριά έπρεπε να πας στο κατάστημα στην "πόλη".

ο ανθρωπος ταλαιπωρειται και εσυ του κανεις μαθηματα ελληνικων :facepalm:

lewton
14-07-23, 17:20
ο ανθρωπος ταλαιπωρειται και εσυ του κανεις μαθηματα ελληνικων :facepalm:

:oops:

KostakisK
14-07-23, 17:46
Η επιβεβαίωση με το pin υπάρχει εδώ και καιρό στην eurobank. Πρέπει να βάλεις πχ το 2 και 3ο ψηφίο και πατάς συνέχεια μετά σου έρχεται κωδικός, αυτό μόνο αν δεν έχεις mobile εφαρμογή εγκατεστημένο, διαφορετικά στέλνει push notifications

thourios
14-07-23, 18:23
Τώρα πήρα τηλέφωνο στην aloha bank. Η αναμονή ατελείωτη. Μετά πήρα και σε έναν αριθμό που έχουν για Gold πελάτες που υποτίθεται αυτοί μιλούν απευθείας με άνθρωπο και όχι bot.
Το αποτέλεσμα όσο περίμενα ανέβαινε και ο χρόνος αναμονής. Ο χρόνος αναμονής σας είναι 2 λεπτά, μετά, 4, μετά 6, μετά 8 οπότε το έκλεισα.
Μάλλον έχουν πάει για μπάνια


Ερώτηση Πληρωμή με κάρτα alpha Bank αλλά με NFC και Google Play γίνεται εξαργύρωση πόντων; Όχι με την χρήση πλαστικής

tsigarid
14-07-23, 18:47
Δηλαδή vpn+e-banking=fraud?

Ασφαλώς και όχι, τα heuristics δε δουλεύουν έτσι απλοϊκά. Απλά υπάρχουν "βαθμοί ποινής" κατά τη διάρκεια της πρόσβασης, και αν περάσουν κάποιο όριο "κόβεσαι". Το πως υπολογίζονται οι βαθμοί ποινής είναι και πολύ πολύπλοκο και κρυφό, για ευνόητους λόγους (αν ήξερες πως δουλεύουν, θα μπορούσες πολύ εύκολα να τους παρακάμψεις με κακόβουλους σκοπούς).

mzaf
14-07-23, 19:54
Τι εννοείς προφίλ; Το θέμα είναι ότι δεν είχε κάποιο τηλέφωνο με άνθρωπο να μιλήσω!

Πρόσφατα χρειάστηκα κάτι ανάλογο και έφαγα στη μάπα το άθλιο bot.
Ότι και να πεις έχεις δίκιο.

Gentoo
14-07-23, 21:12
Καταλαβαίνω ότι έχεις ταλαιπωρηθεί, αλλά το να λες έλεος στο ότι ανιχνεύουν πιθανό fraud πίσω από VPN είναι άτοπο κατά τη γνώμη μου. Μπράβο και ευχαριστώ πρέπει να λες. Οι κανόνες ασφαλείας των τραπεζών υπάρχουν για να μας προστατεύουν, και το VPN πολύ καλά κάνει και θεωρείται ύποπτο.

Όταν οι κανόνες ασφαλείας δυσχεραίνουν την ομαλή χρήση, όχι, δεν συμφωνώ.

Υποτίθεται γι'αυτό υπάρχει το 2FA.

Στην εποχή μας τα VPN μεσουρανούν. Δεν μπορείς να τα θεωρείς κακόβουλα by default όταν τόσος κόσμος τα χρησιμοποιεί.

Από εμένα τρώνε άκυρο πλέον σαν τράπεζα. Όποιος χρήστης νιώθει τόση ανασφάλεια, ας τους προτιμήσει.

Εγώ θα τους χρησιμοποιώ στο ελάχιστο, λόγω της μισθοδοσίας.

Μιά χαρά κάνω τη δουλειά μου με eurobank και alpha bank χωρίς να με αναγκάζουν να ψάχνομαι να βρω άκρη σε προβλήματα που μου δημιουργούν οι ίδιοι.



Καποτε η Πειραιως ηταν πρωτοπορος. Εδω και χρονια εχει καταντησει ουραγος με την γραφειοκρατια που εχει και τα νευρα που σου βγαζει

Πραγματικά όμως! Κι εγώ κάποτε (εποχές 2005), τους θεωρούσα πρωτοπόρους. Πλέον έχουν μείνει αρκετά πίσω στις εξελίξεις. Αυτό διαπιστώνω.


Πρόσφατα χρειάστηκα κάτι ανάλογο και έφαγα στη μάπα το άθλιο bot.
Ότι και να πεις έχεις δίκιο.

Είναι αισχρό να μην μπορείς να βρεις έναν εκπρόσωπο για να λύσεις το πρόβλημά σου! Ό,τι χειρότερο.

Πληροφοριακά, το πρόβλημα μου το έλυσα καλώντας στο 2103288000 και αναφέροντας στο bot ότι το πρόβλημα αφορά απάτη και με συνέδεσαν με εκπρόσωπο. :oneup:

BlueChris
14-07-23, 21:14
Όταν οι κανόνες ασφαλείας δυσχεραίνουν την ομαλή χρήση, όχι, δεν συμφωνώ.

Υποτίθεται γι'αυτό υπάρχει το 2FA.

Στην εποχή μας τα VPN μεσουρανούν. Δεν μπορείς να τα θεωρείς κακόβουλα by default όταν τόσος κόσμος τα χρησιμοποιεί.

Από εμένα τρώνε άκυρο πλέον σαν τράπεζα. Όποιος χρήστης νιώθει τόση ανασφάλεια, ας τους προτιμήσει.

Εγώ θα τους χρησιμοποιώ στο ελάχιστο, λόγω της μισθοδοσίας.

Μιά χαρά κάνω τη δουλειά μου με eurobank και alpha bank χωρίς να με αναγκάζουν να ψάχνομαι να βρω άκρη σε προβλήματα που μου δημιουργούν οι ίδιοι.




Πραγματικά όμως! Κι εγώ κάποτε (εποχές 2005), τους θεωρούσα πρωτοπόρους. Πλέον έχουν μείνει αρκετά πίσω στις εξελίξεις. Αυτό διαπιστώνω.



Είναι αισχρό να μην μπορείς να βρεις έναν εκπρόσωπο για να λύσεις το πρόβλημά σου! Ό,τι χειρότερο.

Πληροφοριακά, το πρόβλημα μου το έλυσα καλώντας στο 2103288000 και αναφέροντας στο bot ότι το πρόβλημα αφορά απάτη και με συνέδεσαν με εκπρόσωπο. :oneup:

Ωραίος, πάλι καλά, αυτό το σκέφτηκες ρε θεέ μόνος σου?

Gentoo
14-07-23, 21:18
Ωραίος, πάλι καλά, αυτό το σκέφτηκες ρε θεέ μόνος σου?

Αν λες για το τελευταίο, όχι, με καθοδήγησαν στο κατάστημα να το κάνω έτσι.

Μακάρι να μου έκοβε τόσο και να το προσπαθούσα εξαρχής έτσι. :p

Το αφήνω όμως σαν tip για μελλοντικούς κατατρεγμένους απ'τη super duper heuristic analysis των συστημάτων τους που αποτρέπει τους επίδοξους fraudsters που χρησιμοποιούν vpn για να μας αδειάσουν τους - έτσι κι αλλιώς - άδειους λογαριασμούς μας :lol:

user2163
14-07-23, 21:22
Αυτό με το VPN είναι σίγουρο;
Γενικά μου ακούγεται πολύ βλακεία μιας και πολλοί έχουν VPNs στο router τους και βγάζουν από εκεί το 100% της κίνησης τους, από την άλλη τα τμήματα IT των Ελληνικών τραπεζών είναι για κλάμματα άρα δεν μου κάνει και πολύ εντύπωση.

Gentoo
14-07-23, 21:23
Αυτό με το VPN είναι σίγουρο;
Γενικά μου ακούγεται πολύ βλακεία μιας και πολύ έχουν VPNs στο router τους και βγάζουν από εκεί το 100% της κίνησης τους, από την άλλη τα τμήματα IT των Ελληνικών τραπεζών είναι για κλάμματα άρα δεν μου κάνει και πολύ εντύπωση.

Δεν βρίσκω άλλη αιτία. Δεν μου είπαν κάτι διαφορετικό κι αυτοί. Δεν έγινε κάποια περίεργη κίνηση.

Σκέψου το έπαθα με το που άλλαξα κωδικό γιατί είχε λήξει.

Το timing υποδηλώνει αυτό το πράγμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.