PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 [216] 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

BlueChris
28-07-23, 14:24
Αποτύπωμα κώλου

χαχαχαχα σκεφτόμουν το μοντέλο του 2040 της τάδε εταιρείας που όταν κάθεσαι ανάλογα τον ποπό και το βάρος θα προσαρμόζει ανάλογα τα πάντα στο προφίλ του οδηγού :)

CptBill
28-07-23, 15:15
Έκλεισα για τις επόμενες μέρες ραντεβού στην άλφα μπανκ ώστε να προσθέσω τη σύζυγο ως συνδικαιούχο σε υπάρχον λογαριασμό που έχω.

Κλήση από τον κατάστημα ώστε να μου επιβεβαιώσουν το λογαριασμό:
"ο λογαριασμός που θέλετε να κάνετε αλλαγή ανοίχθηκε (μιλάμε για 20 χρόνια πριν) στο τάδε κατάστημα. Έχει δοκιμάσει να κλείσετε μαζι τους ραντεβού?"
Σοκ." Όχι, προτιμώ εσας ως κατάστημα."


Δεύτερο σοκ:
Αν και βλέπω ότι έχετε κάνει επικαιροποιηση, καλό είναι να φέρετε λογαριασμό κινητού, εκκαθαριστικό(και δεν θυμάμαι κ τι άλλο μου ζητησαν.

Γιατί το κάνουν αυτοί? Είναι κάποιο φετίχ τους που γουστάρουν να κάνουν τη ζωή των πολιτών δύσκολη?
Σήμερα έκανα εκ νέου επικαιροποιηση.
Και μάλλον θα πάω στο ραντεβού μόνο με τη ταυτότητα όπως αναφέρει κ η σελίδα τους, εφόσον τα στοιχεία μου αλλά κ της σύζυγου είναι επικαιροποιημενα.
Έχουν ακόμα δικαίωμα να ζητάνε εκκαθαριστικά, λογαριασμούς ΔΕΚΟ κ λοιπές σαχλαμάρες?

Τελικά η διαδικασία έγινε άνευ ανάγκης δικαιολογητικου πέρα από τις ταυτότητες.


Την πατήσαμε όμως γιατί όταν πήγα σε 2ο χρόνο να μπω στο ebanking ώστε να αλλάξω το κύριο λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η χρεωστική μου και να βάλω άλλον ως κύριο, δεν με αφήνει παρά μόνο να προσθέσω δεύτερον λογαριασμό.
Τι φάση?

minas
28-07-23, 15:49
Τελικά η διαδικασία έγινε άνευ ανάγκης δικαιολογητικου πέρα από τις ταυτότητες.


Την πατήσαμε όμως γιατί όταν πήγα σε 2ο χρόνο να μπω στο ebanking ώστε να αλλάξω το κύριο λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η χρεωστική μου και να βάλω άλλον ως κύριο, δεν με αφήνει παρά μόνο να προσθέσω δεύτερον λογαριασμό.
Τι φάση?

Όταν βάλεις τον δεύτερο, δεν σε αφήνει να επιλέξεις ποιος από τους δύο θα είναι κύριος;
Δεν ξέρω από πρώτο χέρι, γιατί έχω καταργήσει τη χρεωστική, αλλά μοιάζει πιθανό.

treli@ris
28-07-23, 17:26
Ήρθε μόλις από Εθνική τράπεζα

Τριπλή ταυτοποίηση, μεγαλύτερη ασφάλεια

Για τη μεγαλύτερη ασφάλεια των συναλλαγών σας, από τις 25.8.2023, προστίθεται ένα επιπλέον βήμα ταυτοποίησης για τη διενέργεια των συναλλαγών που ξεπερνούν αθροιστικά τα €1.000/ημέρα, ο Κωδικός Ασφάλειας Συναλλαγών (3 Factor Authentication - 3FA).

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/dunatotites-internet-mobile-banking/prosthetos-paragontas-tautopoishs-sunallagwn-3fa

KostakisK
28-07-23, 17:37
Καλά είναι μαλάκες? Αν εγώ πληρώνομαι τον μισθό μου που είναι πάνω απο 1000 και επειδή χρησιμοποιώ πχ την alpha ως κύρια τράπεζα, θα πρέπει να πατήσω 1500 κωδικούς για να γίνει η μεταφορά? Μαρέσει που ρωτάω κιόλας....είναι όντως μαλάκες

- - - Updated - - -

Α ναι μωρε ολα θεμα ευθυνης249919

runner70
28-07-23, 18:06
Αν δεν απαιτειται αλλαγη οπως το password τοτε νταξει δεν ειναι θεμα. Η αλλαγη και κυριως το password history ειναι που σκοτωνει.

minas
28-07-23, 18:21
Κάτι δεν κατάλαβαν με το 3FA...
Tο να σου ζητάει κι άλλον έναν κωδικό, δεν είναι +1 factor :p
Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς σε προστατεύει παραπάνω. Ελπίζουν ότι εάν δώσεις σε κάποιον επιτήδειο το OTP, μετά θα ντραπείς να δώσεις τον Κωδικό Ασφάλειας Συναλλαγών";

nnn
28-07-23, 18:25
Με την υποχρέωση να αποζημιώνουν θύματα scamming και phishing, σε λίγο θα απαιτείται ταυτοπρόσωπη παρουσία 8-10 το πρωί, για να κάνουμε μεταφορές και εμβάσματα online :rolleyes:

BlueChris
28-07-23, 19:42
Με την υποχρέωση να αποζημιώνουν θύματα scamming και phishing, σε λίγο θα απαιτείται ταυτοπρόσωπη παρουσία 8-10 το πρωί, για να κάνουμε μεταφορές και εμβάσματα online :rolleyes:

Αντί για δακτυλικό αποτύπωμα μας βλέπω για 2FA με κολονοσκοπηση.

Tony_Ts
31-07-23, 13:20
Για μια -υποχρεωτική από την τράπεζα!- αλλαγή ebanking password, η eurobank μου ζήτησε μια επιβεβαίωση μέσω app, δύο επιβεβαιώσεις μέσω sms, μια faceid στο iphone, ένα λινκ να πατήσω μέσω sms (ηλίθια μέθοδος που εκπαιδεύει χρήστες να πατάνε phishing λινκ, συγχαρητήρια) και μια μέσω email (που καθυστερούσε και να έρθει).
Αχ!! Τουλάχιστο κατάφερες να τον αλλάξεις και να μπεις;;; Εγώ προσπαθώ επί 10 λεπτά να αλλάξω κωδικό στην Πειραιώς. Ό,τι κωδικό κι αν βάζω με 12 ή 16 χαρακτήρες (random μέσω password manager), μου βγάζει συνεχώς το ίδιο σφάλμα: «Το νέο Password δεν πληροί τα κριτήρια ασφαλείας» Ελέγχω και ξανα-ελέγχω τις προδιαγραφές που αναφέρει από πάνω για τις απαιτήσεις στους κωδικούς, φροντίζω να είναι σύμφωνος ο κωδικός με αυτές, αλλά δεν τον δέχεται και βγάζει πάντα το ίδιο σφάλμα. Αααααααχ!!! Η ειρωνία είναι ότι θέλω να πληρώσω το Φόρο Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων μέσω IRIS και δε με αφήνει ούτε καν να μπω!!! Θα προχωρήσω σε πληρωμή με κάρτα και βλέπουμε. Ελπίζω αυτό τουλάχιστο να λειτουργήσει.

Πάντως βρε παιδιά, είναι ιδέα μου ή πρόκειται για ΚΑΤΑΝΤΙΑ μαύρη των ελληνικών τραπεζών;

goku
31-07-23, 14:05
Μου το έβγαλε σήμερα στο e-banking της Πειραιώς για ταυτοποίηση με χρήση κάποιων ψηφίων του PIN της χρεωστικής κάρτας.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τον Σεπτέμβριο του 2023, θα τεθεί σε εφαρμογή ένας νέος μηχανισμός πρόσθετης ταυτοποίησης* για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια σε επιλεγμένες εγχρήματες συναλλαγές σας μέσω winbank.

Συγκεκριμένα, σε περίπτωση που απαιτηθεί η πρόσθετη ταυτοποίησή σας για την ολοκλήρωση εγχρήματης συναλλαγής σας στη winbank, θα σας ζητηθεί να καταχωρήσετε 2 από τα 4 ψηφία του PIN της προσωπικής χρεωστικής σας κάρτας της Τράπεζας Πειραιώς.

Σημειώνεται ότι:
-Εάν έχετε στην κατοχή σας περισσότερες από μία ενεργές χρεωστικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς, θα σας ζητηθεί να ορίσετε την χρεωστική κάρτα που επιθυμείτε, για την διενέργεια της πρόσθετης ταυτοποίησης.
-Εάν δεν έχετε ενεργή προσωπική χρεωστική κάρτα, θα σας ζητηθεί να καταχωρήσετε τον κωδικό (OTP) που θα σας σταλεί στο email επικοινωνίας που έχετε δηλώσει/επιβεβαιώσει στη winbank.

*Ο νέος τρόπος επιβεβαίωσης συναλλαγών είναι επιπρόσθετος από αυτά που απαιτούνται για την ισχυρή ταυτοποίηση των συναλλαγών στη winbank σύμφωνα με την εφαρμογή της Ευρωπαϊκής Οδηγίας (PSD2) για τις Υπηρεσίες Πληρωμών και ενισχύει με την ορθή χρήση του την ασφάλεια των συναλλαγών.

Μην ξεχνάτε! Η Τράπεζα Πειραιώς δεν θα σας ζητήσει, σε καμία περίπτωση, αποστέλλοντας e-mail ή τηλεφωνικώς να αποκαλύψετε προσωπικά και εμπιστευτικά δεδομένα όπως στοιχεία καρτών, κωδικούς πιστοποίησης, προσωπικούς μυστικούς κωδικούς (PIN) κοκ.

Gentoo
31-07-23, 15:55
Μου το έβγαλε σήμερα στο e-banking της Πειραιώς για ταυτοποίηση με χρήση κάποιων ψηφίων του PIN της χρεωστικής κάρτας.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τον Σεπτέμβριο του 2023, θα τεθεί σε εφαρμογή ένας νέος μηχανισμός πρόσθετης ταυτοποίησης* για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια σε επιλεγμένες εγχρήματες συναλλαγές σας μέσω winbank.

Συγκεκριμένα, σε περίπτωση που απαιτηθεί η πρόσθετη ταυτοποίησή σας για την ολοκλήρωση εγχρήματης συναλλαγής σας στη winbank, θα σας ζητηθεί να καταχωρήσετε 2 από τα 4 ψηφία του PIN της προσωπικής χρεωστικής σας κάρτας της Τράπεζας Πειραιώς.

Σημειώνεται ότι:
-Εάν έχετε στην κατοχή σας περισσότερες από μία ενεργές χρεωστικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς, θα σας ζητηθεί να ορίσετε την χρεωστική κάρτα που επιθυμείτε, για την διενέργεια της πρόσθετης ταυτοποίησης.
-Εάν δεν έχετε ενεργή προσωπική χρεωστική κάρτα, θα σας ζητηθεί να καταχωρήσετε τον κωδικό (OTP) που θα σας σταλεί στο email επικοινωνίας που έχετε δηλώσει/επιβεβαιώσει στη winbank.

*Ο νέος τρόπος επιβεβαίωσης συναλλαγών είναι επιπρόσθετος από αυτά που απαιτούνται για την ισχυρή ταυτοποίηση των συναλλαγών στη winbank σύμφωνα με την εφαρμογή της Ευρωπαϊκής Οδηγίας (PSD2) για τις Υπηρεσίες Πληρωμών και ενισχύει με την ορθή χρήση του την ασφάλεια των συναλλαγών.

Μην ξεχνάτε! Η Τράπεζα Πειραιώς δεν θα σας ζητήσει, σε καμία περίπτωση, αποστέλλοντας e-mail ή τηλεφωνικώς να αποκαλύψετε προσωπικά και εμπιστευτικά δεδομένα όπως στοιχεία καρτών, κωδικούς πιστοποίησης, προσωπικούς μυστικούς κωδικούς (PIN) κοκ.

Το έχω κάνει στην πράξη αυτό, αλλά όχι με την πειραιώς, νομίζω με την alpha ή την eurobank.

Οι θέσεις των ψηφίων που ζητάει απ'το pin, είναι random κάθε φορά. Λογικά έτσι θα γίνεται και με την πειραιώς.

jap
31-07-23, 15:58
Το έχω κάνει στην πράξη αυτό, αλλά όχι με την πειραιώς, νομίζω με την alpha ή την eurobank.


Eurobank το εφαρμόζει σίγουρα, κάτι μήνες τώρα.

KostakisK
31-07-23, 21:18
Eurobank το εφαρμόζει σίγουρα, κάτι μήνες τώρα.

Η Eurobank το εφαρμόζει 3 χρόνια τώρα. Τουλάχιστον στις πιστωτικές μου, συνέχεια το έκανε αυτό.

- - - Updated - - -

Άλλο αυτό που εφαρμόζει η eurobank και άλλο ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!249941

- - - Updated - - -

Μας μπλόκαραν μεταφορά 1145 ευρώ. Λοιπόν ντάξει το ξεφτίλισαν, 25 λεπτά αναμονή στο τηλέφωνο

mzaf
01-08-23, 10:39
Μας μπλόκαραν μεταφορά 1145 ευρώ. Λοιπόν ντάξει το ξεφτίλισαν, 25 λεπτά αναμονή στο τηλέφωνο

Ναι, γιατί βάσει νόμου είναι υποχρεωμένοι να αποζημιώνουν τους πελάτες τους που έπεσαν θύματα ηλεκτρονικής απάτης για ποσά άνω των 1000 ευρώ.
Οπότε, ρίχνουν την ευθύνη στον πελάτη. Θέλεις να μεταφέρεις πάνω από χίλια;
Μπες στις ρυθμίσεις και άλλαξέ το, αλλά εμείς δεν έχουμε καμιά ευθύνη πλέον!
Μουαχαχαχαχα!

thourios
01-08-23, 11:52
Alpha Βank
Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού για να επισκεφθώ το κατάστημα. Δεν υπάρχουν ραντεβού.
Προσπαθώ να κλείσω τηλεφωνικό ραντεβού. Δεν υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού. Ότι ημερομηνία και να διαλέξω.
Επικοινωνία με webcamera. Ούτε αστείο. Δοκίμασα σε τρία διαφορετικά καταστήματα κοντά μου.

Τηλεφωνώ στο phonebanking. Η αναμονή περισσότερο από μια ώρα.
Τηλεφωνώ στην γραμμή Gold. Εκεί απαντούν και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και μου προτείνουν να πάω στο κατάστημα για να κλίσω ραντεβού.
Έχουμε ξεπεράσει το χάλι των δημοσίων υπηρεσιών ΙΚΑ, Εφορεία, ραντεβού ΕΦΚΑ κτλ.
:whip::whip:

zeronero
01-08-23, 12:25
Θα βάλουν 3FA (!!!) και στα ραντεβού για να μην φέρουν καμία ευθύνη και εκεί.

Tony_Ts
01-08-23, 19:50
Ναι, γιατί βάσει νόμου είναι υποχρεωμένοι να αποζημιώνουν τους πελάτες τους που έπεσαν θύματα ηλεκτρονικής απάτης για ποσά άνω των 1000 ευρώ.
Οπότε, ρίχνουν την ευθύνη στον πελάτη. Θέλεις να μεταφέρεις πάνω από χίλια;
Μπες στις ρυθμίσεις και άλλαξέ το, αλλά εμείς δεν έχουμε καμιά ευθύνη πλέον!
Μουαχαχαχαχα!

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ τα λες!!! Έχω την εντύπωση ότι έχουν στήσει επίτηδες όλο το πανηγύρι με τα εμπόδια στη διενέργεια συναλλαγών, ακριβώς για αυτό το σκοπό! Να αναγκάσουν οι τράπεζες όλους τους πελάτες τους να αναλάβουν όλες τις ευθύνες για οποιαδήποτε απάτη παιχτεί εις βάρος των πελατών. Το κάνουν εντελώς ξεκάθαρο παρακάτω...!

Μπορείτε να απενεργοποιήσετε τον επιπρόσθετο παράγοντα ταυτοποίησης (3-Factor Authentication), δηλαδή τον Κωδικό Ασφάλειας Συναλλαγών, από τις Ρυθμίσεις Ασφαλείας του Προφίλ σας. Έτσι, θα ευθύνεσθε ανεξαρτήτως ποσού για οποιαδήποτε ζημία τυχόν υποστείτε (λ.χ. ως αποτέλεσμα phishing), σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στη διάταξη του άρθρου 74, παρ. 1 Ν. 4537/2018 (όπως αυτή έχει τροποποιηθεί και ισχύει). Ενημερωθείτε για τη σχετική διάταξη εδώ.
https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/dunatotites-internet-mobile-banking/prosthetos-paragontas-tautopoishs-sunallagwn-3fa


Μας μπλόκαραν μεταφορά 1145 ευρώ. Λοιπόν ντάξει το ξεφτίλισαν, 25 λεπτά αναμονή στο τηλέφωνο
Χρειάστηκε να περιμένω 40 λεπτά(!) στην αναμονή της Εθνικής για να μπορέσω να προχωρήσω με ένα έμβασμα :evil:

mzaf
01-08-23, 20:40
Φίλε μου Tony, αν ήθελαν θα μπορούσαν να τους σκίσουν νομοθετικά και να τελειώνει η ιστορία με τις λαμογιές των κλεπτοτραπεζιτών.
Εσύ τι λες, θέλουν;

elina_77
02-08-23, 00:31
αν ήθελαν θα μπορούσαν να τους σκίσουν νομοθετικά και να τελειώνει η ιστορία με τις λαμογιές των κλεπτοτραπεζιτών.
Εσύ τι λες, θέλουν;
Δεν μπορούν...
435.000.000€ χρωστούν οι "μπλε" και άλλα 405.000.000€ χρωστούν οι "πράσινοι" στους τραπεζίτες.
Αυτοί κάνουν κουμάντο...

Tony_Ts
03-08-23, 09:20
Φίλε μου Tony, αν ήθελαν θα μπορούσαν να τους σκίσουν νομοθετικά και να τελειώνει η ιστορία με τις λαμογιές των κλεπτοτραπεζιτών.
Εσύ τι λες, θέλουν;


Δεν μπορούν...
435.000.000€ χρωστούν οι "μπλε" και άλλα 405.000.000€ χρωστούν οι "πράσινοι" στους τραπεζίτες.
Αυτοί κάνουν κουμάντο...

Αχ mzaf...!! Πήγαινα να απαντήσω «κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει», αλλά η Ελίνα περιέγραψε πολύ πιο γλαφυρά την κατάσταση!

EnDLess
19-08-23, 13:58
Όταν γίνεται χρήση του λογαριασμό μου στη Eurobank τότε το app στέλνει push notification ότι πχ πραγματοποιήθηκε μία αγορά. Στην πειραιώς το push notification χρησιμοποιείται μόνο για εγκρίσεις. Δεν μου στέλνει τίποτα όταν αγοράζω κάτι. Το βλέπω πολύ αργότερα με email και όχι σε πραγματικό χρόνο.

Έχω κάνει κάτι λάθος;;;

YAziDis
19-08-23, 14:24
Όχι. Απλά η Πειραιώς είναι γελοία σε αυτό το κομμάτι. Και μέσα στο ebanking να μπεις ούτε που φαίνεται η συναλλαγή παρά κανά 2 μέρες μετά.

KostakisK
19-08-23, 15:14
Όχι. Απλά η Πειραιώς είναι γελοία σε αυτό το κομμάτι. Και μέσα στο ebanking να μπεις ούτε που φαίνεται η συναλλαγή παρά κανά 2 μέρες μετά.

Ναι κάτι έχει κάνει γιατί εγώ δέχομαι κανονικά push notifications απο το νεο app της winbank

- - - Updated - - -

*για αγορές

YAziDis
19-08-23, 15:19
Ναι κάτι έχει κάνει γιατί εγώ δέχομαι κανονικά push notifications απο το νεο app της winbank

- - - Updated - - -

*για αγορές

Με χρεωστική κάρτα;

EnDLess
19-08-23, 15:22
Μήπως η Πειραιώς το έχει με πληρωμή αυτό που ζητάω ενώ η eurobank δωρεάν;;

Αν και δεν βλέπω κάτι για push notifications...
https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/paketa-alerts/winbank-alerts

makfil
19-08-23, 16:50
Ξάδελφος που έχει συνδικαιούχο στη Eurobank την αδελφή του πήγε να ορίσει συνδικαιούχο και την κόρη του και του ζήτησαν να έρθει και να υπογράψει και η αδελφή του!
Έτσι είναι ή είναι ιδιοτροπία του υπαλλήλου;

goku
19-08-23, 17:38
Ξάδελφος που έχει συνδικαιούχο στη Eurobank την αδελφή του πήγε να ορίσει συνδικαιούχο και την κόρη του και του ζήτησαν να έρθει και να υπογράψει και η αδελφή του!
Έτσι είναι ή είναι ιδιοτροπία του υπαλλήλου;

Νομίζω ότι είναι πολύ σωστή κίνηση. Αν έχω κοινό λογαριασμό με τον αδερφό μου, σημαίνει ότι τα λεφτά που υπάρχουν στον λογαριασμό είναι του αδερφού μου ΚΑΙ δικά μου. Αν πρόκειται να μπει και 3ο άτομο το οποίο θα έχει πρόσβαση και στα δικά μου χρήματα, προφανώς και θα πρέπει να πάρουν τα συγκατάθεσή μου. Αν ο ξάδερφος θέλει να έχει κοινό λογαριασμό με την κόρη του, ας ανοίξει άλλο λογαριασμό στον οποίο θα είναι συνδικαιούχοι μόνο αυτός και η κόρη.

tsigarid
19-08-23, 18:07
Συμφωνώ, πολύ λογικό μου ακούγεται.

zardoz
19-08-23, 18:59
Ξάδελφος που έχει συνδικαιούχο στη Eurobank την αδελφή του πήγε να ορίσει συνδικαιούχο και την κόρη του και του ζήτησαν να έρθει και να υπογράψει και η αδελφή του!
Έτσι είναι ή είναι ιδιοτροπία του υπαλλήλου;

Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ (https://www.taxheaven.gr/circulars/30404/arora-koinoi-trapezikoi-logariasmoi-kai-forologikes-ypoxrewseis-twn-syndikaioyxwn)είναι η διάταξη

makfil
19-08-23, 19:06
Η άλλη άποψη (που υποστηρίζω) είναι ότι ανοίγει ένας τραπεζικός λογαριασμός από ένα δικαιούχο και σε μεταγενέστερο χρόνο ορίζεται ένας συνδικαιούχος, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.
Πάλι σε μεταγενέστερο λόγο, ο αρχικός δικαιούχος θέλει να ορίσει νέο συνδικαιούχο, επειδή πχ έχει τσακωθεί με τον 1ο.
Είναι λογικό να τον υποχρεώνει η τράπεζα να πάρει την έγκριση του 1ου συνδικαιούχου?
Και για να δώσω τροφή στη σκέψη, στη συγκεκριμένη περίπτωση συμβαίνει ακριβώς αυτό και η διεθύντρια του καταστήματος γνωρίζει την 1η συνδικαιούχο.

Edit
Δεν είχα διαβάσει το post του zardoz.
Προσθέτω ότι στο συγκεκριμένο λογαριασμό δεν συμετείχε ποτέ ο 1ος συνδικαιούχος.
Επίσης, το link δεν αναφέρει ότι πρέπει να συνυπογράψει ο 1ος συνδικαιούχος για τον ορισμό και 2ου.

YAziDis
19-08-23, 19:10
Η άλλη άποψη (που υποστηρίζω) είναι ότι ανοίγει ένας τραπεζικός λογαριασμός από ένα δικαιούχο και σε μεταγενέστερο χρόνο ορίζεται ένας συνδικαιούχος, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.
Πάλι σε μεταγενέστερο λόγο, ο αρχικός δικαιούχος θέλει να ορίσει νέο συνδικαιούχο, επειδή πχ έχει τσακωθεί με τον 1ο.
Είναι λογικό να τον υποχρεώνει η τράπεζα να πάρει την έγκριση του 1ου συνδικαιούχου?
Και για να δώσω τροφή στη σκέψη, στη συγκεκριμένη περίπτωση συμβαίνει ακριβώς αυτό και η διεθύντρια του καταστήματος γνωρίζει την 1η συνδικαιούχο.

Ναι είναι λογικό.

goku
19-08-23, 19:12
Είναι λογικό να τον υποχρεώνει η τράπεζα να πάρει την έγκριση του 1ου συνδικαιούχου?

Από την στιγμή που κάποιος είναι συνδικαιούχος σε έναν λογαριασμό, μπορεί να έχει βάλει και δικά του χρήματα μέσα. Οπότε θα πρέπει να δώσει άδεια. Ανεξαρτήτως αν είναι ο 2ος, 3ος, ή 50ος συνδικαιούχος.

Η γενική εικόνα είναι ότι από την στιγμή που υπάρχουν συνδικαιούχοι σε έναν λογαριασμό, θα πρέπει να παρθεί άδεια από όλους. Επίσης δεν γίνεται να αφαιρεθούν συνδικαιούχοι. Αν για κάποιο λόγο θέλεις να γίνει κάποια αλλαγή, θα πρέπει να ανοίξεις νέο λογαριασμό με συνδικαιούχους μόνο όποιους θέλεις.

zardoz
19-08-23, 19:21
Από την στιγμή που κάποιος είναι συνδικαιούχος σε έναν λογαριασμό, μπορεί να έχει βάλει και δικά του χρήματα μέσα. Οπότε θα πρέπει να δώσει άδεια. Ανεξαρτήτως αν είναι ο 2ος, 3ος, ή 50ος συνδικαιούχος.

Η γενική εικόνα είναι ότι από την στιγμή που υπάρχουν συνδικαιούχοι σε έναν λογαριασμό, θα πρέπει να παρθεί άδεια από όλους. Επίσης δεν γίνεται να αφαιρεθούν συνδικαιούχοι. Αν για κάποιο λόγο θέλεις να γίνει κάποια αλλαγή, θα πρέπει να ανοίξεις νέο λογαριασμό με συνδικαιούχους μόνο όποιους θέλεις.

Ακριβώς.

Φαντάσου να μπει 3ος δικαιούχος εν αγνοία του 2ου, να... αδειάσει το λογαριασμό αφήνοντας πχ 1€.

Γι αυτό και ο κανονισμός απαιτεί συν-υπογραφές.

dimitri_ns
19-08-23, 19:24
Από την στιγμή που κάποιος είναι συνδικαιούχος σε έναν λογαριασμό, μπορεί να έχει βάλει και δικά του χρήματα μέσα. Οπότε θα πρέπει να δώσει άδεια. Ανεξαρτήτως αν είναι ο 2ος, 3ος, ή 50ος συνδικαιούχος.

Η γενική εικόνα είναι ότι από την στιγμή που υπάρχουν συνδικαιούχοι σε έναν λογαριασμό, θα πρέπει να παρθεί άδεια από όλους. Επίσης δεν γίνεται να αφαιρεθούν συνδικαιούχοι. Αν για κάποιο λόγο θέλεις να γίνει κάποια αλλαγή, θα πρέπει να ανοίξεις νέο λογαριασμό με συνδικαιούχους μόνο όποιους θέλεις.

Λογικό κι αυτό, ε
Γιατί δεν μπορεί να παρουσιαστεί ένας συνδικαιούχος και να ζητήσει να διαγραφεί ?
Παράλογο ε

lewton
19-08-23, 20:11
Η άλλη άποψη (που υποστηρίζω) είναι ότι ανοίγει ένας τραπεζικός λογαριασμός από ένα δικαιούχο και σε μεταγενέστερο χρόνο ορίζεται ένας συνδικαιούχος, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.
Πάλι σε μεταγενέστερο λόγο, ο αρχικός δικαιούχος θέλει να ορίσει νέο συνδικαιούχο, επειδή πχ έχει τσακωθεί με τον 1ο.
Είναι λογικό να τον υποχρεώνει η τράπεζα να πάρει την έγκριση του 1ου συνδικαιούχου?
Και για να δώσω τροφή στη σκέψη, στη συγκεκριμένη περίπτωση συμβαίνει ακριβώς αυτό και η διεθύντρια του καταστήματος γνωρίζει την 1η συνδικαιούχο.

Συγνώμη, αυτός έχει τσακωθεί με την αδερφή του, και θέλει να βάζει δικά του λεφτά και της κόρης του σε λογαριασμό από τον οποίο η αδερφή του θα μπορεί να τα πάρει νόμιμα;
Ή μήπως προσπαθεί να χώσει την κόρη μέσα για να παίρνει και η κόρη νόμιμα τα λεφτά της αδερφής του; :hmm:

Σε κάθε περίπτωση, αν θέλει να έχει κοινό λογαριασμό με την κόρη του, το μόνο λογικό είναι να πάει και να ανοίξει έναν κοινό λογαριασμό με την κόρη του.

goku
19-08-23, 20:38
Λογικό κι αυτό, ε
Γιατί δεν μπορεί να παρουσιαστεί ένας συνδικαιούχος και να ζητήσει να διαγραφεί ?
Παράλογο ε

Τυχαίο παράδειγμα, η Εθνική αναφέρει σε σχετικό λινκ (https://www.nbg.gr/el/idiwtes/apories/suxnes-erwtiseis/logariasmoi), ότι επιτρέπεται η πρόσθεση ΚΑΙ αφαίρεση κάποιου συνδικαιούχου σε υπάρχοντα λογαριασμό, αλλά με την παρουσία όλων των εμπλεκόμενων ατόμων. Φαίνεται ότι γίνεται να φύγει κάποιος, αλλά δεν μπορεί να πάει μόνος του και να φύγει από τον κοινό λογαριασμό, και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να το αποδεκτούν όλοι οι συνδικαιούχοι.

MyISLM
19-08-23, 20:53
Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η διάταξη


Δικηγόρος δεν είμαι αλλά ο συνδεσμος που παραθέτεις λέει το ακριβώς αντίθετο. Η μάλλον εξηγεί (κυρίως) φορολογικά για το δευτερο είδος λογαριασμού.

1) Εφόσον απαιτείται σύμπραξη λοιπών συνδικαιούχων ο λογαριασμός είναι συμπλεκτικός.

2) Εφόσον δεν απαιτείται σύμπραξη λοιπών συνδικαιούχων ο λογαριασμός είναι διαζευκτικός.

tsigarid
19-08-23, 22:31
Η άλλη άποψη (που υποστηρίζω) είναι ότι ανοίγει ένας τραπεζικός λογαριασμός από ένα δικαιούχο και σε μεταγενέστερο χρόνο ορίζεται ένας συνδικαιούχος, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.
Πάλι σε μεταγενέστερο λόγο, ο αρχικός δικαιούχος θέλει να ορίσει νέο συνδικαιούχο, επειδή πχ έχει τσακωθεί με τον 1ο.
Είναι λογικό να τον υποχρεώνει η τράπεζα να πάρει την έγκριση του 1ου συνδικαιούχου?
Και για να δώσω τροφή στη σκέψη, στη συγκεκριμένη περίπτωση συμβαίνει ακριβώς αυτό και η διεθύντρια του καταστήματος γνωρίζει την 1η συνδικαιούχο.

Edit
Δεν είχα διαβάσει το post του zardoz.
Προσθέτω ότι στο συγκεκριμένο λογαριασμό δεν συμετείχε ποτέ ο 1ος συνδικαιούχος.
Επίσης, το link δεν αναφέρει ότι πρέπει να συνυπογράψει ο 1ος συνδικαιούχος για τον ορισμό και 2ου.

Αν έχει τσακωθεί με τον 1ο συνδικαιούχο, να τον αφαιρέσει. Γιατί μοιράζονται τα λεφτά τους αν δεν μιλιούνται;

tiatrou
21-08-23, 19:55
Συνδικαιουχος δεν μπορεί να μπει ή να βγει από λογαριασμό, αν δεν συμφωνούν και οι υπόλοιποι. Μάλιστα στην Άλφα (δεν ισχύει αυτό στην Πειραιώς), αν πεθάνει ένας συνδικαιουχος, δεν μπορεί ούτε να διαγραφεί, ούτε να μπει άλλος συνδικαιουχος. Μιλάω από πρόσφατη εμπειρία.

makfil
21-08-23, 20:27
Συγνώμη, αυτός έχει τσακωθεί με την αδερφή του, και θέλει να βάζει δικά του λεφτά και της κόρης του σε λογαριασμό από τον οποίο η αδερφή του θα μπορεί να τα πάρει νόμιμα;
Ή μήπως προσπαθεί να χώσει την κόρη μέσα για να παίρνει και η κόρη νόμιμα τα λεφτά της αδερφής του; :hmm:

Σε κάθε περίπτωση, αν θέλει να έχει κοινό λογαριασμό με την κόρη του, το μόνο λογικό είναι να πάει και να ανοίξει έναν κοινό λογαριασμό με την κόρη του.

Αν είχες διαβάσει το edit θα είχες καταλάβει ότι ουδέποτε συμμειτείχε σ' αυτό το λογαριασμό η αδελφή του, με την οποία, ναι, δεν έχουν καλές σχέσεις πλέον.


Δικηγόρος δεν είμαι αλλά ο συνδεσμος που παραθέτεις λέει το ακριβώς αντίθετο. Η μάλλον εξηγεί (κυρίως) φορολογικά για το δευτερο είδος λογαριασμού.

1) Εφόσον απαιτείται σύμπραξη λοιπών συνδικαιούχων ο λογαριασμός είναι συμπλεκτικός.

2) Εφόσον δεν απαιτείται σύμπραξη λοιπών συνδικαιούχων ο λογαριασμός είναι διαζευκτικός.

Το συμπέρασμά σου για το link επισήμανα και εγώ.


Αν έχει τσακωθεί με τον 1ο συνδικαιούχο, να τον αφαιρέσει. Γιατί μοιράζονται τα λεφτά τους αν δεν μιλιούνται;

Όπως έγραψα, ουδέποτε μοιράστηκαν χρήματα τα 2 αδέλφια και πολύ περισσότερο η αδελφή του δεν λειτούργησε ποτέ ως συνδικαιούχπς.


Και για να κλείσει αυτή η συζήτηση, η λύση που αποφασίστηκε είναι να μπει ο πατέρας συνδικαιούχος στο λογ της κόρης του σε άλλη τράπεζα.

lewton
21-08-23, 20:42
Αν είχες διαβάσει το edit θα είχες καταλάβει ότι ουδέποτε συμμειτείχε σ' αυτό το λογαριασμό η αδελφή του, με την οποία, ναι, δεν έχουν καλές σχέσεις πλέον.


Καλά, μην αρπάζεσαι.
Εμείς φταίμε που είπαμε το αυτονόητο, ότι αν δε μιλάει με την αδερφή του γιατί θέλει να έχει τα λεφτά του σε λογαριασμό από τον οποία αυτή μπορεί νόμιμα να του τα πάρει;

slalom
21-08-23, 21:47
Μάλιστα στην Άλφα (δεν ισχύει αυτό στην Πειραιώς), αν πεθάνει ένας συνδικαιουχος, δεν μπορεί ούτε να διαγραφεί,
Εχει κανει τη μεγαλυτερη διαγραφη αγαπητε... τη τραπεζα σκεφτεσαι?

tiatrou
21-08-23, 22:34
Εχει κανει τη μεγαλυτερη διαγραφη αγαπητε... τη τραπεζα σκεφτεσαι?

Όπως είπα, έχω λογαριασμό και στις δύο. Απλά στην άλφα έπρεπε να ανοίξω νέο λογαριασμό με τη μάνα μου, γιατί στον παλιό που είχε μαζί με τον πατέρα μου, ούτε να διαγραφεί ο θανών πατέρας μου μπορούσε, ούτε εγώ να μπω συνδικαιουχος.

zardoz
22-08-23, 00:28
Λάθος post

slalom
22-08-23, 09:38
Όπως είπα, έχω λογαριασμό και στις δύο. Απλά στην άλφα έπρεπε να ανοίξω νέο λογαριασμό με τη μάνα μου, γιατί στον παλιό που είχε μαζί με τον πατέρα μου, ούτε να διαγραφεί ο θανών πατέρας μου μπορούσε, ούτε εγώ να μπω συνδικαιουχος.
Αυτο ναι, θελει νεο λογαριασμο

ANDREASOMAGEIRAS
22-08-23, 17:37
Στην Alphabank διέγραψα, από τον κοινό λογαριασμό, τον παππού με πιστοποιητικό θανάτου.
Προ πενταετίας ίσως επταετίας.

thourios
22-08-23, 19:37
Στην Alphabank διέγραψα, από τον κοινό λογαριασμό, τον παππού με πιστοποιητικό θανάτου.
Προ πενταετίας ίσως επταετίας.

Σε μένα δεν μου το έκαναν στην alpha Bank πριν κάτι χρόνια.
Μετέφερα νόμιμα ότι ποσό υπήρχε σε άλλον δικό μου και μετά εκείνον με τα δύο ονόματα με πιστοποιητικό θανάτου τον έκλεισαν

tiatrou
22-08-23, 21:36
Στην Alphabank διέγραψα, από τον κοινό λογαριασμό, τον παππού με πιστοποιητικό θανάτου.
Προ πενταετίας ίσως επταετίας.

Αυτό πλέον δεν γίνεται. Είναι πολιτική της τράπεζας (Alphabank), να μην επιτρέπει καμία μεταβολή στους συνδικαιούχους, αν έστω και ένας από αυτούς πεθάνει. Αντίθετα στην τράπεζα Πειραιώς, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γίνει διαγραφή ή προσθήκη συνδικαιούχου, αν έστω και ένας από αυτούς έχει πεθάνει.

tsigarid
22-08-23, 21:47
Αυτό πλέον δεν γίνεται. Είναι πολιτική της τράπεζας (Alphabank), να μην επιτρέπει καμία μεταβολή στους συνδικαιούχους, αν έστω και ένας από αυτούς πεθάνει. Αντίθετα στην τράπεζα Πειραιώς, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γίνει διαγραφή ή προσθήκη συνδικαιούχου, αν έστω και ένας από αυτούς έχει πεθάνει.

Με ποιο σκεπτικό άραγε; Τελείως ηλίθιο μου ακούγεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.