PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 [219] 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

manoulamou
26-09-23, 17:04
Υποθέτω εννοείς μέσω καταστήματος Εθνικής.
Όχι να πάω σε κατάστημα της ΔΕΗ.

ΦΥΣΙΚΑ εννοω καποιο καταστημα της Εθνικης, αφου ολα τα links ειναι απο το site της! :whistle:

ZuperMan
29-09-23, 18:38
To web banking της alpha είναι νεκρό;;;; Το τηλεφωνικό κέντρο εδώ και μια ώρα οι γραμμές είναι όλες κατειλημμενες. Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό;;

atrias
29-09-23, 19:19
ναι έχουν θέμα
έχει ανακοίνωση

Σημαντική ενημέρωση (29.09.2023) Σας ενημερώνουμε ότι παρουσιάζεται προσωρινή δυσλειτουργία στην εμφάνιση των στοιχείων και τις συναλλαγές καρτών μέσω myAlpha Web και myAlpha Mobile. Οι συναλλαγές με κάρτες σε φυσικά POS και ηλεκτρονικά καταστήματα λειτουργούν απρόσκοπτα. Εργαζόμαστε για την ταχεία αποκατάσταση. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

nnn
29-09-23, 19:38
Πήγα να κάνω online πληρωμή με κάρτα και δεν μπορούσα να δ'ωσω έγκριση από το κινητό. Ελπίζω να μην παίζει τίποτα ύποπτο.

KostakisK
29-09-23, 20:18
Πήγα να κάνω online πληρωμή με κάρτα και δεν μπορούσα να δ'ωσω έγκριση από το κινητό. Ελπίζω να μην παίζει τίποτα ύποπτο.

παίζει...............ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ!!!Πήγα στο κατάστημα και ενώ είχα κάνει KYC 5 φορές εν τέλει η καρτέλα μου στο σύστημα τους ηταν ΚΕΝΗ!!!

thourios
30-09-23, 15:51
Alpha Bsnk
Τσίπιδες ακόμα και στους πελάτες Gold
https://i.postimg.cc/CM4hwqpC/Screenshot-2023-09-30-15-40-27-191-com-viber-voip.jpg (https://postimg.cc/s1vdc1X1)

KostakisK
30-09-23, 16:03
Καλά ντάξει το έχουν τερματίσει.......απαράδεκτοι απο κάθε άποψη.

- - - Updated - - -

Κρίμα που δεν μπορώ να πάω την μισθοδοσία μου σε άλλη τράπεζα.

marcus1
30-09-23, 16:14
Alpha bank είναι η τράπεζα που πήγα φοιτητής κάποτε να ανοίξω λογαριασμό με 300 ευρώ και οι υπαλληλάκοι εκεί (που προφανώς ο τελευταίος από αυτούς πληρώνεται 4 χιλιαρικά το μήνα μινιμουμ :p) γέλασαν στα μούτρα μου. Όταν έφυγα με τα ταπεινά 300 ευρώ μου και άνοιξα λογαριασμό στην διπλανή Αγροτική, τους είπα "χαίρομαι που δεν βρίσκετε γελοίο ανεπαρκές ποσό για άνοιγμα καταθετικού τα 300 ευρώ, σαν τους ηλίθιους απέναντι" και γέλασαν κι εκείνοι. Όχι με μένα όμως. Είναι Αριστοκρατική τράπεζα η Alpha Bank, εκτός από όταν βγάζει φραγκοδίφραγκα με γελοίες χρεώσεις.

KostakisK
30-09-23, 16:24
Alpha bank είναι η τράπεζα που πήγα φοιτητής κάποτε να ανοίξω λογαριασμό με 300 ευρώ και οι υπαλληλάκοι εκεί (που προφανώς ο τελευταίος από αυτούς πληρώνεται 4 χιλιαρικά το μήνα μινιμουμ :p) γέλασαν στα μούτρα μου. Όταν έφυγα με τα ταπεινά 300 ευρώ μου και άνοιξα λογαριασμό στην διπλανή Αγροτική, τους είπα "χαίρομαι που δεν βρίσκετε γελοίο ανεπαρκές ποσό για άνοιγμα καταθετικού τα 300 ευρώ, σαν τους ηλίθιους απέναντι" και γέλασαν κι εκείνοι. Όχι με μένα όμως. Είναι Αριστοκρατική τράπεζα η Alpha Bank, εκτός από όταν βγάζει φραγκοδίφραγκα με γελοίες χρεώσεις.

Θα σου πω εγώ αριστοκρατία....η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε....το pc της γεμάτο σταυρουδάκια, νομίζω είχε και τον Κυπριανό εικονίτσα....μόνο τα σεμέν έλειπαν. Ακόμα και τα APS τους είναι έτη φωτός πίσω απο ΕΤΕ και Eurobank

- - - Updated - - -

Εν τω μεταξύ μου λέει, πως η Εuro σου έδωσε 2 πιστωτικές? Μην ρωτάς εμένα της λέω, ρώτα το τον ελεγχο σας που πριν την eurobank είχα μισθοδοσία πάλι σε εσάς και ούτε με 300 ευρώ δεν δίνετε, και οι άλλοι μόλις είδαν τι κινήσεις έκαναν μου έκδωσαν στον 2ο χρόνο κιάλλη κάρτα με προσφορά συνδρομής.

MyISLM
30-09-23, 17:11
Τσίπιδες ακόμα και στους πελάτες Gold

Εργαζόμενος ή εργοδότης;

Manolis_karas
30-09-23, 18:00
Πήγα να κάνω online πληρωμή με κάρτα και δεν μπορούσα να δ'ωσω έγκριση από το κινητό. Ελπίζω να μην παίζει τίποτα ύποπτο.
Συμβαίνει (σπάνια) και σε μένα αλλά έπειτα από 2η προσπάθεια περιμένω1-2 ώρες και επανέρχεται. Αν επιμένει νομίζω ότι πρέπει να γίνει τηλέφωνο στην τράπεζα με αίτημα σχετικό με την ασφάλεια συναλλαγών, για να έχει προτεραιότητα το τηλεφώνημα.

thourios
30-09-23, 18:19
Εργαζόμενος ή εργοδότης;

Ο εργαζόμενος θα επιβαρυνθεί. Αν πεις στον εργοδότη να σου καταθέτει τον μισθό στην alpha γιατί δεν έχεις αλλού λογαριασμό σου κρατάει προμήθεια.


Alpha bank είναι η τράπεζα που πήγα φοιτητής κάποτε να ανοίξω λογαριασμό με 300 ευρώ και οι υπαλληλάκοι εκεί (που προφανώς ο τελευταίος από αυτούς πληρώνεται 4 χιλιαρικά το μήνα μινιμουμ :p) γέλασαν στα μούτρα μου. Όταν έφυγα με τα ταπεινά 300 ευρώ μου και άνοιξα λογαριασμό στην διπλανή Αγροτική, τους είπα "χαίρομαι που δεν βρίσκετε γελοίο ανεπαρκές ποσό για άνοιγμα καταθετικού τα 300 ευρώ, σαν τους ηλίθιους απέναντι" και γέλασαν κι εκείνοι. Όχι με μένα όμως. Είναι Αριστοκρατική τράπεζα η Alpha Bank, εκτός από όταν βγάζει φραγκοδίφραγκα με γελοίες χρεώσεις.

Δεν παίζει υπάλληλος τράπεζας ειδικά ταμίας ή υπάλληλος στο άνοιγμα λογαριασμών να αμοίβεται με 4000 ευρώ.

marcus1
30-09-23, 20:42
Ο εργαζόμενος θα επιβαρυνθεί. Αν πεις στον εργοδότη να σου καταθέτει τον μισθό στην alpha γιατί δεν έχεις αλλού λογαριασμό σου κρατάει προμήθεια.



Δεν παίζει υπάλληλος τράπεζας ειδικά ταμίας ή υπάλληλος στο άνοιγμα λογαριασμών να αμοίβεται με 4000 ευρώ.

Το ξέρω βρε, ειρωνικά το έγραψα για την αντιδράση που είχα συναντήσει.

thourios
01-10-23, 06:37
Το ξέρω βρε, ειρωνικά το έγραψα για την αντιδράση που είχα συναντήσει.

Σωστός :)

RASTAVIPER
01-10-23, 15:54
Καλά ντάξει το έχουν τερματίσει.......απαράδεκτοι απο κάθε άποψη.

- - - Updated - - -

Κρίμα που δεν μπορώ να πάω την μισθοδοσία μου σε άλλη τράπεζα.

Και γιατί δεν μπορείς;

Gentoo
01-10-23, 16:06
Και γιατί δεν μπορείς;

Επαφίεται στη συμφωνία που κάνει ο εργοδότης με την/τις εκάστοτε τράπεζες. Δεν είναι 100% στην επιλογή του υπαλλήλου να διαλέξει τράπεζα.

KostakisK
01-10-23, 21:34
Ακριβώς....δυστυχώς δεν θέλουν άλλη τράπεζα.

BlueChris
01-10-23, 23:01
Κοίτα γίνεται αν το δεχτεί το λογιστήριο για όποιον θέλει αλλά είναι μανούρα και δεν το κάνουν συνήθως.

lewton
01-10-23, 23:05
Θα το βάλω και αυτό στο νήμα της γκρίνιας. :p

Chingachgook
01-10-23, 23:11
Εγώ γιατί είμαι βέβαιος (σχεδόν...) ότι ο οεργοδότης δεν μπορεί να σε υποχρεώσει σε ποιά τράπεζα θα μπαίνει η μισθοδοσία;

Ναι, προφανώς η εταιρεία συνεργάζεται με κάποια τράπεζα, έχει συμφωνίες κτλ κτλ, αλλά - νομίζω - ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις, με την σημείωση ότι αν όντως επιλέξεις άλλη τράπεζα ενδέχεται να έχεις προμήθειες (γιατί θα στέλνεται η μισθοδοσία σου ως έμβασμα) ή/και μικροκαθυστερήσεις στην πληρωμή (ελέω εμβάσματος).

BlueChris
01-10-23, 23:35
Εγώ γιατί είμαι βέβαιος (σχεδόν...) ότι ο οεργοδότης δεν μπορεί να σε υποχρεώσει σε ποιά τράπεζα θα μπαίνει η μισθοδοσία;

Ναι, προφανώς η εταιρεία συνεργάζεται με κάποια τράπεζα, έχει συμφωνίες κτλ κτλ, αλλά - νομίζω - ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις, με την σημείωση ότι αν όντως επιλέξεις άλλη τράπεζα ενδέχεται να έχεις προμήθειες (γιατί θα στέλνεται η μισθοδοσία σου ως έμβασμα) ή/και μικροκαθυστερήσεις στην πληρωμή (ελέω εμβάσματος).
Όχι δεν είναι απλά ταλαιπωρεις το λογιστήριο και την διοίκηση όπως είπα. Φτιάχνουν ένα excel πχ σε εμάς που τους το βγάζει το πρόγραμμα μισθοδοσίας και το στέλνουν στην δικιά μου περίπτωση στην alpha και τέλος. Μετά μόνο το αφεντικό δίνει ένα τελικό οκ στην Alpha.
Ένας μόνο να πει θέλω κάπου αλλού, σπάει ο αυτοματισμός και τρέχουν γιατί μεταξύ της εταιρείας και της Τράπεζας υπάρχει μια εμπιστοσύνη και είναι η κύρια τράπεζα της εταιρείας. Στην άλλη για τον άλλον τα πάντα είναι manual για το λογιστήριο και την τελική έγκριση της διοίκησης για το τελικό οκ.

Με λίγα λόγια, περισσότερη μανούρα κλπ. Αυτά έχω δει εγώ στη δικιά μου εταιρεία, σε άλλες πολύ μεγάλες εταιρείες (εμείς είμαστε 100+) μπορεί να έχουν 2 ή παραπάνω τράπεζες που συνεργάζονται και να είναι πιο εύκολο δεν ξέρω.

KostakisK
02-10-23, 00:48
Όχι δεν είναι απλά ταλαιπωρεις το λογιστήριο και την διοίκηση όπως είπα. Φτιάχνουν ένα excel πχ σε εμάς που τους το βγάζει το πρόγραμμα μισθοδοσίας και το στέλνουν στην δικιά μου περίπτωση στην alpha και τέλος. Μετά μόνο το αφεντικό δίνει ένα τελικό οκ στην Alpha.
Ένας μόνο να πει θέλω κάπου αλλού, σπάει ο αυτοματισμός και τρέχουν γιατί μεταξύ της εταιρείας και της Τράπεζας υπάρχει μια εμπιστοσύνη και είναι η κύρια τράπεζα της εταιρείας. Στην άλλη για τον άλλον τα πάντα είναι manual για το λογιστήριο και την τελική έγκριση της διοίκησης για το τελικό οκ.

Με λίγα λόγια, περισσότερη μανούρα κλπ. Αυτά έχω δει εγώ στη δικιά μου εταιρεία, σε άλλες πολύ μεγάλες εταιρείες (εμείς είμαστε 100+) μπορεί να έχουν 2 ή παραπάνω τράπεζες που συνεργάζονται και να είναι πιο εύκολο δεν ξέρω.

Σκεφτείτε οτι η εταιρεία προσωπικού που έχει την πρόσληψη μου και με δανείζει σε εργοδότη, έχει και την ΕΤΕ και τους πληρώνει μέσω ALPHA

euri
02-10-23, 07:26
Όχι δεν είναι απλά ταλαιπωρεις το λογιστήριο και την διοίκηση όπως είπα. Φτιάχνουν ένα excel πχ σε εμάς που τους το βγάζει το πρόγραμμα μισθοδοσίας και το στέλνουν στην δικιά μου περίπτωση στην alpha και τέλος. Μετά μόνο το αφεντικό δίνει ένα τελικό οκ στην Alpha.
Ένας μόνο να πει θέλω κάπου αλλού, σπάει ο αυτοματισμός και τρέχουν γιατί μεταξύ της εταιρείας και της Τράπεζας υπάρχει μια εμπιστοσύνη και είναι η κύρια τράπεζα της εταιρείας. Στην άλλη για τον άλλον τα πάντα είναι manual για το λογιστήριο και την τελική έγκριση της διοίκησης για το τελικό οκ.

Με λίγα λόγια, περισσότερη μανούρα κλπ. Αυτά έχω δει εγώ στη δικιά μου εταιρεία, σε άλλες πολύ μεγάλες εταιρείες (εμείς είμαστε 100+) μπορεί να έχουν 2 ή παραπάνω τράπεζες που συνεργάζονται και να είναι πιο εύκολο δεν ξέρω.

Χωρίς να γνωρίζω τις λεπτομέρειες, υποθέτω ότι το αρχείο που στέλνετε στην Alpha περιέχει τουλάχιστον το ζεύγος "ΙΒΑΝ, ποσό". Ποιος ο λόγος (τεχνικά) να μην μπορεί ο ΙΒΑΝ να είναι άλλης τράπεζας;

dimitri_ns
02-10-23, 07:35
Χρόνια πολλά πίσω (1981)
Κάνοντας την εργασία μου στην Γαλλία
Με φωνάξανε στο λογιστήριο
Και με ρωτήσανε σε ποιό λογαριασμό και σε ποιά τράπεζα ήθελα να με πληρώνουνε.

Τους αγάπησα.

Χρόνια πολλά μετά
Σαν εργοδότη
Με πήρε η Πειραιώς
Να φτιάξω λογαριασμούς μισθοδοσίας
Ωστε όλοι να πληρώνονται από την Πειραιώς.

Τους είπα ότι θέλω ευχαριστημένους υπαλλήλους, αδιαφορώ για κερδισμένη τράπεζα (δεν θάτανε ευχαριστημένοι ποτέ)

ΥΓ
Η επιχείρηση ΜΙΑ (1) φορά κάνει το αρχείο για κάθε τράπεζα.
Μετά κάθε μήνα, το αρχείο είναι περίπου το ίδιο.
Αντί για ένα κλικ, χρειάζονται 5-6.

RASTAVIPER
02-10-23, 10:40
Επαφίεται στη συμφωνία που κάνει ο εργοδότης με την/τις εκάστοτε τράπεζες. Δεν είναι 100% στην επιλογή του υπαλλήλου να διαλέξει τράπεζα.

τι έγινε;;;
Άλλος ένας λόγος που χαίρομαι που έφυγα από το χάλι της Ελλάδος.
Στο εξωτερικό κανείς δεν είχε ποτέ θέμα από τους εργοδότες μου να με πληρώνει σε Revo ή σε τραπ. λογαριασμό ακόμα και όχι από την ντόπια αγορά.

BlueChris
02-10-23, 10:44
τι έγινε;;;
Άλλος ένας λόγος που χαίρομαι που έφυγα από το χάλι της Ελλάδος.
Στο εξωτερικό κανείς δεν είχε ποτέ θέμα από τους εργοδότες μου να με πληρώνει σε Revo ή σε τραπ. λογαριασμό ακόμα και όχι από την ντόπια αγορά.

Στο εξωτερικό οι εταιρείες έχουν και υπαλλήλους και δεν είναι με λογιστήριο one man show όπως γίνεται συνήθως στην Ελλάδα αλλά έχουν 2-3 άτομα :)

Chingachgook
02-10-23, 11:29
Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο εργοδότης σου σε συγκεκριμένη τράπεζα.

Μπορεί να σου πει ότι θα πληρώνεσαι 1-2 ημέρες μετά, λόγω διαδικασίας εμβάσματος, και αφήνω έναν αστερίσκο στο αν οι προμήθειες εμβάσματος μπορούν, ή πρέπει, να μετακυλίονται στον υπάλληλο.

Υποχρέωση χρήσης συγκεκριμένης τράπεζας δεν υπάρχει, αν δεν κάνω λάθος.

Gentoo
02-10-23, 11:57
τι έγινε;;;
Άλλος ένας λόγος που χαίρομαι που έφυγα από το χάλι της Ελλάδος.
Στο εξωτερικό κανείς δεν είχε ποτέ θέμα από τους εργοδότες μου να με πληρώνει σε Revo ή σε τραπ. λογαριασμό ακόμα και όχι από την ντόπια αγορά.


Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο εργοδότης σου σε συγκεκριμένη τράπεζα.

Μπορεί να σου πει ότι θα πληρώνεσαι 1-2 ημέρες μετά, λόγω διαδικασίας εμβάσματος, και αφήνω έναν αστερίσκο στο αν οι προμήθειες εμβάσματος μπορούν, ή πρέπει, να μετακυλίονται στον υπάλληλο.

Υποχρέωση χρήσης συγκεκριμένης τράπεζας δεν υπάρχει, αν δεν κάνω λάθος.

Εγώ το λέω με βάση την εμπειρία μου από 2 μεγάλες εταιρείες που εργάστηκα (η μία με 11000 προσωπικό, η άλλη με 6000).

Τώρα αν κάποιος κόπτεται τόσο πολύ για συγκεκριμένη τράπεζα, ίσως και να γίνεται, αλλά θα αποτελεί πονοκέφαλο για τον εργοδότη, αν έχει κάνει συγκεκριμένο deal με κάποια τράπεζα.

Πχ η μία εταιρεία που λέω, είχε κάνει συμφωνία με την eurobank και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμουν πχ στην πειραιώς, μας έβαλαν όλους με το στανιό στη eurobank.

Οπότε νομικά μπορεί να στέκει να διαλέξεις όποια τράπεζα θέλεις, αλλά στην πράξη θα πρέπει να κοντράρεις τον εργοδότη, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Για εμένα δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα για να "εκνευρίσω" τον εργοδότη. Εφόσον υπάρχει το iris που δεν σε χρεώνει, όλα κομπλέ :)

BlueChris
02-10-23, 12:05
Εγώ το λέω με βάση την εμπειρία μου από 2 μεγάλες εταιρείες που εργάστηκα (η μία με 11000 προσωπικό, η άλλη με 6000).

Τώρα αν κάποιος κόπτεται τόσο πολύ για συγκεκριμένη τράπεζα, ίσως και να γίνεται, αλλά θα αποτελεί πονοκέφαλο για τον εργοδότη, αν έχει κάνει συγκεκριμένο deal με κάποια τράπεζα.

Πχ η μία εταιρεία που λέω, είχε κάνει συμφωνία με την eurobank και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμουν πχ στην πειραιώς, μας έβαλαν όλους με το στανιό στη eurobank.

Οπότε νομικά μπορεί να στέκει να διαλέξεις όποια τράπεζα θέλεις, αλλά στην πράξη θα πρέπει να κοντράρεις τον εργοδότη, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Για εμένα δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα για να "εκνευρίσω" τον εργοδότη. Εφόσον υπάρχει το iris που δεν σε χρεώνει, όλα κομπλέ :)

Εγώ απλά έχω κολλητό το λογιστή (δεν είμαστε και πολλοί στα γραφεία και ξεραινόμαστε όντως συνάδελφοι πολλά χρόνια) οπότε "ένοιωσα" όταν γυρίσαμε από Eurobank σε Alpha όταν τον ρώτησα αν μπορεί να μου τα στέλνει στην Eurobank εμένα πως μου έκανε χάρη γιατί πιέστηκε λίγο. Ε το άφησα στην Alpha... Βασικά ούτε καθυστερήσεις θέλω στη μισθοδοσία μου ούτε τίποτα. Ο μόνος λόγος που ήθελα τη Eurobank (που παρεπιπτόντως την θεωρώ σαν την χειρότερη τράπεζα στον πλανήτη) είναι γιατί έπαιρνα κατιτίς σαν επιστροφή από τον Σκλαβενίτη που μόνο από εκεί ψωνίζω όλο το χρόνο. Ε οκ από Alpha παίρνω bonus points και πληρώνω λιγότερα σε ΔΕΚΟ.

thourios
02-10-23, 12:28
Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο εργοδότης σου σε συγκεκριμένη τράπεζα.

Μπορεί να σου πει ότι θα πληρώνεσαι 1-2 ημέρες μετά, λόγω διαδικασίας εμβάσματος, και αφήνω έναν αστερίσκο στο αν οι προμήθειες εμβάσματος μπορούν, ή πρέπει, να μετακυλίονται στον υπάλληλο.

Υποχρέωση χρήσης συγκεκριμένης τράπεζας δεν υπάρχει, αν δεν κάνω λάθος.

Εργοδότης μου δεν μου απαγόρεψε την επιλογή τράπεζας αλλά αν δεν επέλεγα αυτήν που συνεργαζόταν αυτός η πίστωση του μισθού θα γινόταν μετά από δυο μέρες και θα επιβαρυνόμουν εγώ την προμήθεια. Τσίπης αποδείχθηκε εκ των υστέρων και αυτός.

Επίσης στην περίπτωση της Alpha Bank αλλά και στις άλλες αν δεχόμαστε κάποια εμβάσματα από το εξωτερικό συντάξεις κλπ. δεν είναι απλή υπόθεση να αλλάξουμε τον αριθμό λογαριασμού στον οποίο δεχόμαστε το έμβασμα. Γίνεται αλλά δεν είναι απλό.
Οπότε τσιμπάνε και από εκεί.

runner70
03-10-23, 19:35
Κατι πηγε στραβα στo ebanking της Πειραιαως και δεν κανει login απο πουθενα.

- - - Updated - - -

Μπηκε τωρα η Πειραιαως. Ωστσοσο στην αλλαγη του password , Βαλανε password history χωρις να βγαινει το σωστο error message με αποτελεσμα να ψαχνεσαι ποιον κανονα τους δεν καλυπτεις, ενω μπορει να τους καλυπτεις ολους.:rolleyes:

YAziDis
03-10-23, 19:56
Εννοείς να μη μπορείς να βάλεις ξανά password που είχες χρησιμοποιήσει στο παρελθόν;

runner70
03-10-23, 20:03
Εννοείς να μη μπορείς να βάλεις ξανά password που είχες χρησιμοποιήσει στο παρελθόν;

Ναι, ακριβως αυτο. Δεν ξερω αν εχουν ορισει και αριθμο παρελθοντικων password. Πχ. να μην δεχεται ξανα τα τελευταια 3 passwords.

YAziDis
03-10-23, 20:08
Άιντε, νέος νταλκάς μας βρήκε...

123456789
03-10-23, 21:09
Στην κρατικοδίαιτη ελλάδα δεν υπάρχει κάτι περισσότερο θωρακισμένο από τις 4 τράπεζες και το ίδιο ισχύει για την πλειονότητα του προσωπικού που εργάζεται εκεί. Ειδικά οι αρχαιότεροι χαίρουν πλήρους ασυλίας και πλήθους προνομίων, κάτι που δεν χάνουν ευκαιρία να το επιδεικνύουν σε εμάς που είμαστε αναγκασμένοι να συνεργαζόμαστε μαζί τους. Ευτυχώς που αναδύονται σταδιακά εναλλακτικές λύσεις.

Sebu
03-10-23, 21:38
Alpha Bsnk
Τσίπιδες ακόμα και στους πελάτες Gold
https://i.postimg.cc/CM4hwqpC/Screenshot-2023-09-30-15-40-27-191-com-viber-voip.jpg (https://postimg.cc/s1vdc1X1)

Απο τα μεγαλυτερα τραπεζικα μπ@υρδελα.
Αν δεν ειχαν πολιτικο βυσμα τον Κουλη και το Στουρναρα επρεπε να εχει πεσει φουρνελο.
Η Alpha Bank ειναι προέκταση της υπογας της οδους Πειραιως (στο Μοσχατο). Οι μισοι πρωην οννεδιτες/δαπιτες ειναι παρκαρισμενοι και παριστανουν τα μεγαλοστελεχη και τους επιστημονες στην τραπεζα, θυγατρικες και παραμαγαζα ενω ειναι ασχετοι.
Απολυτη ελλειψη σεβασμου σε πελάτες Gold ιδιως δε οταν δεν τους αφηνει να διαχειριστουν τα χρηματα τους οι ιδιοι και απαιτει να υπογραψουν συμβασεις Gold στις οποιες τη διαχειριση των χρηματων την κανει ο Συμβουλος Gold μεσω εντολων του πελατη και ο πελατης εχει πλεον μονο view προσβαση στη μεριδα του και τους λογαριασμους του στο web banking. Τραπεζικη ληστών επιπεδου Ελβετιας οπου δεν εχεις προσβαση στα χρηματα σου τα διαχειριζονται οι Ελβετοι τραπεζιτες εξ ονοματος σου γιατι ξερουν καλυτερα.
Ειναι τυχερα και τα τεσσερα περιπτερα που η ΤτΕ παριστανει τον Εποπτη αλλα ειναι απο μονη της ανεκδοτο παρκαρισμενων βυσματομενων μανδαρινων και η ΕΚΤ ειναι βελιγκεκας.

Δειτε εξυπναδα περιπτερου που παριστανει την τραπεζα. Λεει σε πελατη Gold που εχει δηλαδη πάνω απο 80.000-100.000 ευρω ότι για να φερει λεφτά πλέον στο λογαριασμό του (εισερχόμενα εμβάσματα), δηλαδή έξτρα ρευστότητα στη σαπακοτραπεζα τους, πρέπει πλεόν και να τους πληρωνει από πανω. Θα μου πεις βέβαια εδώ αποτρέπουν τους πελάτες τους ακόμα και τους Gold να αγοράσουν έντοκα γραμμάτια ελληνικού δημοσίου γιατι θελουν να σπρωξουν τη σαβουρα των επενδυτικων τους, θα σεβαστουν αυτους τους πελατες στις χρεωσεις?
Μακαρι να σηκωναν ολοι οι Gold τα χρηματα τους νυχτα να τρωγανε μια ωραια κατραπακια να γελανε και τα spreads.

Όχι πως οι άλλοι 3 είναι καλύτεροι. Καρτελ είναι και αυτοι οπως τα καλοπαιδα της κινητης/σταθερης με ανυπαρκτη εποπτεια. Οπου λειπει η γατα χορευουν τα ποντικια.

- - - Updated - - -


Στην κρατικοδίαιτη ελλάδα δεν υπάρχει κάτι περισσότερο θωρακισμένο από τις 4 τράπεζες και το ίδιο ισχύει για την πλειονότητα του προσωπικού που εργάζεται εκεί. Ειδικά οι αρχαιότεροι χαίρουν πλήρους ασυλίας και πλήθους προνομίων, κάτι που δεν χάνουν ευκαιρία να το επιδεικνύουν σε εμάς που είμαστε αναγκασμένοι να συνεργαζόμαστε μαζί τους. Ευτυχώς που αναδύονται σταδιακά εναλλακτικές λύσεις.

Το ευτυχημα ειναι οτι η πλειονοτητα αυτης της σαβουρας τρεμει τη μερα που θα υποχρεωθει να φυγει με εθελουσια στα 45-50-55 γιατι ειναι παντελως ανικανοι (σε ποσοστο 95% - εχω πληρη γνωση και εικονα) για οτιδηποτε αλλο και οποιαδηποτε αλλη εργασια στον ιδιωτικο τομεα. Ναι παιρνουν πακεταρες που δεν βλεπει ο υπολοιπος ιδιωτικος τομεας αλλα τι να το κανουν οταν στα 45-50-55 δεν εχουν καν βιογραφικο/linkedin και πραγματικη προυπηρεσια/εμπειρια και δεν μπορουν να βρουν δουλεια πουθενα? Και εχουν και οικογενειες? Ποσα χρονια να τους φτασουν τα 50-100-150 χιλιαρικα με σημερινο κοστος ζωης, οταν μια ζωη ηταν αραχτοι και βολεμενοι και δεν ξερουν να ξυσουν ουτε μολυβια αλλα παρισταναν τους ειδικους και τους πυρηνικους επιστημονες?
Για αυτο τους βλεπεις να παρακαλανε να μπουν μετα σε σαπακια συνεταιριστικες, ή σαπακια τυπου Αττικης, Παγκρητιας, Αναπτυξιακης (αν εχουν γερο πολιτικο βυσμα) ή αλλιως σε καποιο servicer τραπεζας ακομα και ανταγωνιστριας (αν εχουν παλι βυσμα).
Εχει ο καιρος γυρισματα....

123456789
04-10-23, 00:36
Απο τα μεγαλυτερα τραπεζικα μπ@υρδελα.
Αν δεν ειχαν πολιτικο βυσμα τον Κουλη και το Στουρναρα επρεπε να εχει πεσει φουρνελο.
Η Alpha Bank ειναι προέκταση της υπογας της οδους Πειραιως (στο Μοσχατο). Οι μισοι πρωην οννεδιτες/δαπιτες ειναι παρκαρισμενοι και παριστανουν τα μεγαλοστελεχη και τους επιστημονες στην τραπεζα, θυγατρικες και παραμαγαζα ενω ειναι ασχετοι.
Απολυτη ελλειψη σεβασμου σε πελάτες Gold ιδιως δε οταν δεν τους αφηνει να διαχειριστουν τα χρηματα τους οι ιδιοι και απαιτει να υπογραψουν συμβασεις Gold στις οποιες τη διαχειριση των χρηματων την κανει ο Συμβουλος Gold μεσω εντολων του πελατη και ο πελατης εχει πλεον μονο view προσβαση στη μεριδα του και τους λογαριασμους του στο web banking. Τραπεζικη ληστών επιπεδου Ελβετιας οπου δεν εχεις προσβαση στα χρηματα σου τα διαχειριζονται οι Ελβετοι τραπεζιτες εξ ονοματος σου γιατι ξερουν καλυτερα.
Ειναι τυχερα και τα τεσσερα περιπτερα που η ΤτΕ παριστανει τον Εποπτη αλλα ειναι απο μονη της ανεκδοτο παρκαρισμενων βυσματομενων μανδαρινων και η ΕΚΤ ειναι βελιγκεκας.

Δειτε εξυπναδα περιπτερου που παριστανει την τραπεζα. Λεει σε πελατη Gold που εχει δηλαδη πάνω απο 80.000-100.000 ευρω ότι για να φερει λεφτά πλέον στο λογαριασμό του (εισερχόμενα εμβάσματα), δηλαδή έξτρα ρευστότητα στη σαπακοτραπεζα τους, πρέπει πλεόν και να τους πληρωνει από πανω. Θα μου πεις βέβαια εδώ αποτρέπουν τους πελάτες τους ακόμα και τους Gold να αγοράσουν έντοκα γραμμάτια ελληνικού δημοσίου γιατι θελουν να σπρωξουν τη σαβουρα των επενδυτικων τους, θα σεβαστουν αυτους τους πελατες στις χρεωσεις?
Μακαρι να σηκωναν ολοι οι Gold τα χρηματα τους νυχτα να τρωγανε μια ωραια κατραπακια να γελανε και τα spreads.

Όχι πως οι άλλοι 3 είναι καλύτεροι. Καρτελ είναι και αυτοι οπως τα καλοπαιδα της κινητης/σταθερης με ανυπαρκτη εποπτεια. Οπου λειπει η γατα χορευουν τα ποντικια.

- - - Updated - - -



Το ευτυχημα ειναι οτι η πλειονοτητα αυτης της σαβουρας τρεμει τη μερα που θα υποχρεωθει να φυγει με εθελουσια στα 45-50-55 γιατι ειναι παντελως ανικανοι (σε ποσοστο 95% - εχω πληρη γνωση και εικονα) για οτιδηποτε αλλο και οποιαδηποτε αλλη εργασια στον ιδιωτικο τομεα. Ναι παιρνουν πακεταρες που δεν βλεπει ο υπολοιπος ιδιωτικος τομεας αλλα τι να το κανουν οταν στα 45-50-55 δεν εχουν καν βιογραφικο/linkedin και πραγματικη προυπηρεσια/εμπειρια και δεν μπορουν να βρουν δουλεια πουθενα? Και εχουν και οικογενειες? Ποσα χρονια να τους φτασουν τα 50-100-150 χιλιαρικα με σημερινο κοστος ζωης, οταν μια ζωη ηταν αραχτοι και βολεμενοι και δεν ξερουν να ξυσουν ουτε μολυβια αλλα παρισταναν τους ειδικους και τους πυρηνικους επιστημονες?
Για αυτο τους βλεπεις να παρακαλανε να μπουν μετα σε σαπακια συνεταιριστικες, ή σαπακια τυπου Αττικης, Παγκρητιας, Αναπτυξιακης (αν εχουν γερο πολιτικο βυσμα) ή αλλιως σε καποιο servicer τραπεζας ακομα και ανταγωνιστριας (αν εχουν παλι βυσμα).
Εχει ο καιρος γυρισματα....

είσαι μέσα στο μυαλό μας!!!!

thourios
05-10-23, 08:20
Το παράδοξο των εμβασμάτων πολλών "ταχυτήτων" - Πόσο χρεώνουν οι τράπεζες

Μεταφορές χρημάτων με τρεις διαφορετικές ταχύτητες προσφέρουν οι ελληνικές τράπεζες, χρεώνοντας προμήθειες από 1,3 ευρώ έως 12 ευρώ, είτε πρόκειται για έμβασμα 100 ευρώ είτε για έμβασμα 5.000 ευρώ.

Παρά το γεγονός ότι η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα έχει θέσει από το 2018 σε λειτουργία το σύστημα άμεσων πληρωμών TIPS (ΤΑRGET Instant Payment Settlement) -η νέα λύση άμεσων μεταφορών πίστωσης δεν έχει αντικαταστήσει τις προηγούμενες μεθόδους στη χώρα μας.

Αρκεί να ανατρέξει κανείς στις εφαρμογές internet και mobile banking των ελληνικών τραπεζών για να διαπιστώσει ότι οι χρήστες της υπηρεσίας έχουν δυνατότητα να επιλέξουν ανάμεσα σε άμεση μεταφορά χρημάτων (σε δευτερόλεπτα), σε μεταφορά χρημάτων αυθημερόν ή την επόμενη εργάσιμη ημέρα (υψηλή προτεραιότητα) ή σε μεταφορά με κανονική προτεραιότητα.

Ανάλογα με την υποδομή που χρησιμοποιείται σε καθεμιά από τις λύσεις, μπορεί να δει κανείς χρεώσεις που ξεκινούν από 0,90 ευρώ και φτάνουν έως και τα 12 ευρώ (!) ακόμη και για διατραπεζική μεταφορά 100 ευρώ. Παράδοξο είναι δε ότι -επιπλέον του εξερχόμενου εμβάσματος- εξακολουθεί να χρεώνεται από τις περισσότερες τράπεζες η προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος η οποία δεν δικαιολογείται σε όρους λειτουργικού κόστους.

Σε αντίθεση με αυτές τις πρακτικές -οι οποίες προκαλούν σύγχυση στους πελάτες- μικρότερες τράπεζες όπως ενδεικτικά η Optima και οι συνεταιριστικές Καρδίτσας και Ηπείρου, έχουν υιοθετήσει την πιο σύγχρονη τεχνολογία πληρωμών (instant payments) με ενιαία χρέωση -η οποία διαμορφώνεται στα 1,4 ευρώ, 1 ευρώ και 0,90 ευρώ, αντίστοιχα.

Υψηλόβαθμο στέλεχος συστημικής τράπεζας, σε δηλώσεις του στο Capital.gr, υπεραμύνθηκε της διαφοροποίησης στην τιμολογιακή πολιτική συστημικών τραπεζών, υποστηρίζοντας ότι τα εμβάσματα "πολλών ταχυτήτων" συνυπάρχουν λόγω των διαφορετικών λύσεων που έχουν διαχρονικά εφαρμοστεί, σε αντίθεση με τις νεότερες/μικρότερες τράπεζες που υιοθέτησαν εξ αρχής την πιο σύγχρονη προσφερόμενη λύση.

Αξίζει, βέβαια, να αναφερθεί ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει υιοθετήσει οδηγία, η οποία αναμένεται να αποκτήσει σύντομα υποχρεωτική ισχύ, σύμφωνα με την οποία οι εμπορικές τράπεζες στα κράτη μέλη θα αναγκαστούν να εξομοιώσουν τις χρεώσεις στις μεταφορές πίστωσης (εμβάσματα) στα επίπεδα της πιο φθηνής λύσης που προσφέρουν.

Πρέπει να διευκρινιστεί, πάντως, ότι οι χρεώσεις που επιβάλλονται στο γκισέ ανήκουν σε άλλη κατηγορία, δεδομένου ότι οι τράπεζες προσπαθούν να αποτρέψουν τους πελάτες τους να επισκέπτονται το κατάστημα για διεκπεραιωτικές συναλλαγές όπως εμβάσματα ή πληρωμές λογαριασμών από τη στιγμή που όλες αυτές οι δυνατότητες προσφέρονται πλέον μέσω των ψηφιακών τους καναλιών.

Εμπειρία χρήστη με περιθώρια βελτίωσης
Στο σημείο αυτό, βέβαια, υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη να διανυθεί από τις ελληνικές τράπεζες, καθώς συχνά οι εφαρμογές mobile banking είναι δύσχρηστες και δεν λαμβάνουν υπόψη το user experience.

Ενδεικτικά, σε mobile app συστημικής τράπεζας ο χρήστης καλείται να κάνει πολύ περισσότερες ενέργειες από αυτές που θα περίμενε κανείς (όπως manual καταχωρήσεις ονομάτων αποστολέα/παραλήπτη) για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Και αυτό, παρά το γεγονός ότι η εφαρμογή του πρωτοκόλλου IBAN authentication δίνει τη δυνατότητα αυτόματης προβολής του ονόματος του παραλήπτη μόλις ο χρήστης καταχωρήσει το IBAN, γεγονός που αποκλείει και την πιθανότητα λανθασμένης μεταφοράς χρημάτων.

Πόσο χρεώνει τα εμβάσματα κάθε τράπεζα
Εθνική Τράπεζα: Παρέχει δυνατότητα εμβασμάτων σε τρεις ταχύτητες: κανονική προτεραιότητα (αυθημερόν έως τις 16:00 ή την επόμενη εργάσιμη) έναντι 2 ευρώ, άμεση πίστωση (λίγα δευτερόλεπτα) έναντι 4,50 ευρώ και υψηλή προτεραιότητα (αυθημερόν ή την επόμενη εργάσιμη) έναντι 12 ευρώ.

Alpha Bank: Οι πελάτες της τράπεζας έχουν δύο επιλογές μέσω του mobile app -άμεση μεταφορά έναντι 5,5 ευρώ και μεταφορά την επόμενη εργάσιμη ημέρα έναντι 3,50 ευρώ.

Τράπεζα Πειραιώς: Επίσης προσφέρει εμβάσματα τριών ταχυτήτων: άμεση μεταφορά έναντι 3,90 ευρώ, μεταφορά υψηλής προτεραιότητας έναντι 2,90 ευρώ και μεταφορά κανονικής προτεραιότητας έναντι 1,40 ευρώ.

Eurobank: Υπάρχουν επίσης τρεις δυνατότητες: άμεση πίστωση έναντι 1,15 ευρώ, υψηλή προτεραιότητα έναντι 2,15 ευρώ και κανονική προτεραιότητα έναντι 1,15 ευρώ. Διευκρινίζεται ότι, σε όλα τα προαναφερθέντα παραδείγματα, χρεώνεται αποκλειστικά ο εντολέας της μεταφοράς πίστωσης.

Στον αντίποδα των ανωτέρων λύσεων που επιφέρουν μικρότερες ή μεγαλύτερες χρεώσεις, η ΔΙΑΣ προσφέρει σε συνεργασία με τις Alpha Bank, Εθνική Τράπεζα, Eurobank, Τράπεζα Πειραιώς και Συνεταιριστική Τράπεζας Ηπείρου το προϊόν IRIS για άμεσες μεταφορές χρημάτων μεταξύ φίλων έως 500 ευρώ εντελώς δωρεάν, μια λύση που εφαρμόζεται και για πληρωμές επαγγελματιών ή εμπόρων χωρίς χρέωση του εντολέα.
Πηγή: Capital (https://www.capital.gr/oikonomia/3741274/to-paradoxo-ton-embasmaton-pollon-taxutiton-poso-xreonoun-oi-trapezes/?utmsource=email)

YAziDis
05-10-23, 09:33
Καλά το ότι το'χουν ξεφτιλίσει είναι εδώ και χρόνια γνωστό. Το γεγονός πως δεν έχουμε κανένα σοβαρό ελεγκτικό όργανο όμως, ε αυτό έχει καταντήσει αηδία.

nnn
05-10-23, 10:54
Η κωμωδία Πειραιώς συνεχίζεται :rolleyes: Το ATM δικτύου στο Πασαλιμάνι, από χτες δεν μπορεί να δώσει λεφτά λόγω βλάβης.

- - - Updated - - -

ΩΩΩΩΩΩΩχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ είναι κάτω εδώ και κάνα μισάωρο το Taxis και ότι πιστοποιείται από αυτό. Είτε αδυναμία επικοινωνίας σφάλμα ή λάθος κωδικός.

fasdf
05-10-23, 14:23
Εχει κανεις θεμα με το business banking της alpha; Μου πεταει: Λαθος συστηματος σε ενα πορτοκαλι πλαισιο και κανω logout και μετα οτι και καλα οτι το προφιλ χρησιμοποιειται και απο αλλον υπολογιστη, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν χρησιμοποειται.

dimitri_ns
05-10-23, 14:50
Εχει κανεις θεμα με το business banking της alpha; Μου πεταει: Λαθος συστηματος σε ενα πορτοκαλι πλαισιο και κανω logout και μετα οτι και καλα οτι το προφιλ χρησιμοποιειται και απο αλλον υπολογιστη, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν χρησιμοποειται.

Eδώ και ώρες
Πριν καν κάνω login, άγνωστο λάθος
Προσπάθησα τηλ, στο τέταρο το έκλεισα.

fasdf
05-10-23, 15:00
ok ευχαριστω για την ενημερωση! Μια ακομα ερωτηση: υπαρχει καποια επιλογη στο business banking να κατεβαζεις τα παραστατικα για τα τραπεζικα εξοδα/υπηρεσιες; Δεν εννοω για τα pos της nexi. Εννοω ας πουμε τα 5 ευρω για το οτι εχεις business account ή καποια αλλη χρεωσιμη υπηρεσια ας πουμε. Στο mydata τα βλεπω. Απλα στο mydata δεν ειναι σε μορφη παραστατικου/pdf ας πουμε.

dimitri_ns
05-10-23, 15:28
Νεότερα από alpha.gr

Service Unavailable

HTTP Error 503. The service is unavailable. :p


Μετρητά, ρε
Σε μασούρια κάτω από το στρώμα

fasdf
05-10-23, 16:21
Εγω μπηκα κανονικα παντως


Τα τιμολογια που αναφερω βρισκονται στα Εγγραφα > Τιμολογια.

Sebu
05-10-23, 18:30
Νεότερα από alpha.gr

Service Unavailable

HTTP Error 503. The service is unavailable. :p


Μετρητά, ρε
Σε μασούρια κάτω από το στρώμα

:p :rolleyes: :lol:

user2163
05-10-23, 18:33
Το ebanking δουλεύει κανονικά μόνο το alpha.gr δεν ανοίγει.

Edit: Ανοίγει κανονικά πχ πηγαίνοντας σε κάποιο link πχ https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis , τα redirect δεν λειτουργούν από το alpha.gr και ανοίγουν τη mobile version

Επίσης δουλεύει το www.alpha.gr αλλά το alpha.gr δεν κάνει redirect στο www.alpha.gr

fasdf
05-10-23, 18:52
alpha.gr δουλευει.

EDIT:
Οχι δεν δουλευει. Εχεις δίκιο.

thourios
26-10-23, 07:43
Κοινός λογαριασμός.
Αν θυμάμαι καλά για να ανοίξουν κοινό λογαριασμό δύο άτομα τα τελευταία χρόνια πρέπει να είναι παρόντες και οι δύο στην τράπεζα και να υπογράψουν. Αυτό ξεκίνησε με τα μνημόνια.
Παλαιότερα μπορούσες να ανοίξεις έναν λογαριασμό να δήλωνες το δεύτερο άτομο και να πήγαινε κάποια στιγμή αυτό να υπογράψει. Οπότε από την υπογραφή του και μετά μπορούσαν και οι δύο να κάνουν συναλλαγές.

Τώρα ρωτάω το εξής. Κάποιος είχε ανοίξει έναν λογαριασμό πριν 20 χρόνια. Για λόγους ασφαλείας είχε δηλώσει δεύτερο άτομο αλλά δεν του το είχε πει ποτέ, οπότε δεν είχε υπογράψει και δεν γνώριζε. Το δεύτερο άτομο είναι αδερφός του πρώτου.
Το πρώτο άτομο ξαφνικά αποδημεί εις κύριον και οι συγγενείς βρίσκουν το βιβλιάριο. (Δεν έχει γυναίκα και δεν έχει παιδιά. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό). Το δεύτερο άτομο μαθαίνει ξαφνικά ότι είναι συνδικαιούχος και είναι όλο χαρά.

Το βιβλιάριο έχει μέσα 100χιλ. ευρώ περίπου όσο τουλάχιστον ενημερωνόταν γιατί βιβλιάρια πλέον δεν υπάρχουν. Στην πραγματικότητα μάλλον είναι περισσότερα γιατί εκεί έμπαινε και η σύνταξή του. Μπορεί και λιγότερα αν ο πρώτος δικαιούχος έκανε αναλήψεις.

Το ερώτημα είναι αν ο δεύτερος δικαιούχος μπορεί τώρα να οικειοποιηθεί το ποσό ή όχι; Θα του δώσει η τράπεζα τα χρήματα ή θα του πει πήγαινε και ξανά έλα με τον πρώτο δικαιούχο (αποβιώσαντας πλέον) να υπογράψεις παρουσία του; Το δεύτερο άτομο μήπως είναι «άκυρο» πλέον και δικαιούχοι είναι όλοι οι κληρονόμοι;

minas
26-10-23, 09:02
Εγώ θα πρότεινα το δεύτερο άτομο να μιλήσει πρώτα με την τράπεζα και προαιρετικά με δικηγόρο και λογιστή :)
Πάντως (απ' όσο γνωρίζω) με το θάνατο του πρώτου δικαιούχου τα χρήματα του λογαριασμού ανήκουν στον δεύτερο, και δεν υπόκεινται σε φόρο κληρονομιάς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.