PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 [220] 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

thourios
26-10-23, 09:16
Εγώ θα πρότεινα το δεύτερο άτομο να μιλήσει πρώτα με την τράπεζα και προαιρετικά με δικηγόρο και λογιστή :)
Πάντως (απ' όσο γνωρίζω) με το θάνατο του πρώτου δικαιούχου τα χρήματα του λογαριασμού ανήκουν στον δεύτερο, και δεν υπόκεινται σε φόρο κληρονομιάς.

Σωστό το δεύτερο που λες. Θα έλεγα καλύτερα να μίλαγε με δικηγόρο. Ο δεύτερος δεν μου έχει πει τίποτα. Τα έμαθα από τρίτο. Από άτομο που βρήκε το βιβλιάριο.
Αυτός (ο δεύτερος) με ρώταγε που έχει τράπεζες τριγύρω. Η τράπεζα μάλλον δεν του τα δίνει προς το παρόν. Αυτό κατάλαβα και ο τύπος είναι σε αναμένα κάρβουνα. Τον φιλοξενώ σπίτι γιατί πρόκειται για οικογενειακή υπόθεση. 'Εχει να πέσει γέλιο όπως στην Ελληνική ταινία. ;)
Ρωτάω εδώ μήπως κάποιος εχει κάποιος παρόμοια περίπτωση.

k_koulos
26-10-23, 09:53
από ότι ξέρω, είναι θέμα τραπεζικού ιδρύματος [π.χ. στην ΑΛΦΑ είναι οι πιο ιδιότροποι] στο ποσο εύκολα θα βγάλεις άκρη.

επίσης σε κάθε περίπτωση είναι στην μέση τα περί "συστηθείτε" και "ενεργό λογαριασμό", δηλαδή αν στην τράπεζα έχει επικαιροποιήσει τα στοιχεία του ο δεύτερος δικαιούχος [αν π.χ. είχε άλλο λογαριασμό στο ίδιο ίδρυμα] και αν ο λογαριασμός έχει περιέλθει σε αδράνεια [αν έμπαινε σύνταξη όπως λες λογικά ο λογαριασμός είναι ενεργός]


τώρα γενικά αν έχεις βιβλιάριο με το όνομα σου και την ταυτοτητα σου οτι εισαι δικαιούχος, κάποια στιγμή έστω και μετά απο λίγη ταλαιπωρία τα λεφτά τα παίρνεις.


η ταλαιπωρία έγκειται στο να αποδείξεις οτι εισαι ο δικαιούχος, αν δεν εισαι ήδη στο σύστημα της τράπεζας, και να μην εχει κάποιο άλλη ιδιαιτερότητα ο λογαριασμός και να είναι π.χ. ταμιευτήριο


αυτά χωρίς να είμαι τραπεζικός , απλά έχω μια ελάχιστη εμπειρία.

αν εσύ το βλέπεις μονο σαν τρίτος, χαλάρωσε και απόλαυσε το, αν είναι άλφα μπορεί να του ζητήσουν μέχρι και να πάει στο κατάστημα που άνοιξε ο λογαριασμός.... χα χα χα

thourios
26-10-23, 10:06
Ο δεύτερος δικαιούχος το έμαθε τώρα μετά τον θάνατο του πρώτου.
Εγώ που ήθελα να ανοίξω έναν με τον πατέρα που μου που ήταν κατάκοιτος δεν γινόταν αν δεν τον πήγαινα εκεί ακόμα και με το καρότσι. Ούτε και να προσθέσω το όνομά του σε άλλον.
Στην παραπάνω περίπτωση που λέω είχε μπει ένα δεύτερο όνομα πριν κάτι χρόνια που επιτρεπόταν και αρκούσε η μετέπειτα υπογραφή.
Τώρα δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αυτό αυτός που δεν είχε υπογράψει τότε ή στο χρονικό διάστημα όσο υπήρχε η δυνατότητα. Ίσως και να μην είχε βάλει ο πρώτος δικαιούχος και όλα τα στοιχεία του παρά μόνο ονοματεπώνυμο και πατρώνυμο. Αυτό θα κάνει πιο δύσκολα τα πράγματα.

lewton
26-10-23, 10:13
Ο δεύτερος δικαιούχος το έμαθε τώρα μετά τον θάνατο του πρώτου.
Εγώ που ήθελα να ανοίξω έναν με τον πατέρα που μου που ήταν κατάκοιτος δεν γινόταν αν δεν τον πήγαινα εκεί ακόμα και με το καρότσι. Ούτε και να προσθέσω το όνομά του σε άλλον.
Στην παραπάνω περίπτωση που λέω είχε μπει ένα δεύτερο όνομα πριν κάτι χρόνια που επιτρεπόταν και αρκούσε η μετέπειτα υπογραφή.
Τώρα δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αυτό αυτός που δεν είχε υπογράψει τότε ή στο χρονικό διάστημα όσο υπήρχε η δυνατότητα. Ίσως και να μην είχε βάλει ο πρώτος δικαιούχος και όλα τα στοιχεία του παρά μόνο ονοματεπώνυμο και πατρώνυμο. Αυτό θα κάνει πιο δύσκολα τα πράγματα.

Αυτός κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα για να πάρει λεφτά που δεν είναι δικά του και δεν ήξερε καν ότι το όνομά του ήταν συνδικαιούχος;
Έλεος.

minas
26-10-23, 10:34
Αυτός κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα για να πάρει λεφτά που δεν είναι δικά του και δεν ήξερε καν ότι το όνομά του ήταν συνδικαιούχος;
Έλεος.

Εάν μου έλεγαν ότι υπάρχουν κάπου 100k αφορολόγητα με το όνομά μου, κι εγώ θα ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα ;)

Chingachgook
26-10-23, 11:04
Εάν μου έλεγαν ότι υπάρχουν κάπου 100k αφορολόγητα με το όνομά μου, κι εγώ θα ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα ;)

Και εγώ το ίδιο, και δε μιλάμε για τίποτα περίεργες καταστάσεις, μιλάμε για αδέλφια και λεφτά σε τραπεζικό λογ/μο.

Και φορολογήσιμα να ήταν, αν από το πουθενά μου έπεφταν 40Κ ξερωγω, νόμιμα, θα έτρεχα.


Στο πιο διαδικαστικό κομμάτι, το ότι προστέθηκε δικαιούχος, χωρίς να έχει υπογράψει, είναι σαν να μην έχει προστεθεί (υπογραφή=αποδοχή των ΓΟΣ της τράπεζας κτλ). Και νομίζω ότι αν υπογράψει και μπει ως δικαιούχος, η υπογραφή δε θα ισχύει ετεροχρονισμένα, που σημαίνει ότι το ποσό θα λογιστεί ως κληρονομιά.

Οπωσδήποτε δικηγόρος και λογιστής.

RASTAVIPER
26-10-23, 12:41
Εάν μου έλεγαν ότι υπάρχουν κάπου 100k αφορολόγητα με το όνομά μου, κι εγώ θα ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα ;)

Kαλά που να καταλάβει ο άλλος τι σημαίνει να σου σκάνε τέτοια λεφτά από το πουθενά.
το παίζει και υπεράνω! :lol:

thourios
26-10-23, 14:37
Και εγώ το ίδιο, και δε μιλάμε για τίποτα περίεργες καταστάσεις, μιλάμε για αδέλφια και λεφτά σε τραπεζικό λογ/μο.

Και φορολογήσιμα να ήταν, αν από το πουθενά μου έπεφταν 40Κ ξερωγω, νόμιμα, θα έτρεχα.


Στο πιο διαδικαστικό κομμάτι, το ότι προστέθηκε δικαιούχος, χωρίς να έχει υπογράψει, είναι σαν να μην έχει προστεθεί (υπογραφή=αποδοχή των ΓΟΣ της τράπεζας κτλ). Και νομίζω ότι αν υπογράψει και μπει ως δικαιούχος, η υπογραφή δε θα ισχύει ετεροχρονισμένα, που σημαίνει ότι το ποσό θα λογιστεί ως κληρονομιά.
Οπωσδήποτε δικηγόρος και λογιστής.

Κάποτε γινόταν αποδεκτό και πήγαινες εκ των υστέρων και υπόγραφες άνευ παρουσίας του πρώτου δικαιούχου. Το είχα κάνει εγώ. Εννοείται ότι δεν πήγα μετά από 10 χρόνια. Πήγα μετά από 2 μήνες Τότε όμως δεν φαίνονταν οι λογαριασμοί στο Ε1.μηνες και δεν ήταν τόσο αυστηρός ι έλεγχος

KostakisK
27-10-23, 01:50
.....μια νορμάλ εφαρμογή δεν ξέρουν να φτιάξουν, αλλά...αλλά.

- - - Updated - - -

αμεεεε προμήθεια και στο χαρτζιλίκι όχι αστεία

marcus1
27-10-23, 11:57
.....μια νορμάλ εφαρμογή δεν ξέρουν να φτιάξουν, αλλά...αλλά.

- - - Updated - - -

αμεεεε προμήθεια και στο χαρτζιλίκι όχι αστεία

Oύτε μια κάρτα steam 10 ευρώ μετά από κάποια χρήση δεν δίνουν οι τσίπηδες, να υπάρχει κάποιο κίνητρο να φορτίζει κανείς. :p

Manolis_karas
30-10-23, 19:19
Ο δεύτερος δικαιούχος το έμαθε τώρα μετά τον θάνατο του πρώτου.
Εγώ που ήθελα να ανοίξω έναν με τον πατέρα που μου που ήταν κατάκοιτος δεν γινόταν αν δεν τον πήγαινα εκεί ακόμα και με το καρότσι. Ούτε και να προσθέσω το όνομά του σε άλλον...
Σε μένα και σε παρόμοια περίπτωση πήγε υπάλληλος της τράπεζας στο σπίτι. Δική μου σκέψη για να μην χάσουν τη σύνταξη που καταθέτεται κάθε μήνα.

MyISLM
01-11-23, 20:22
Σε μένα και σε παρόμοια περίπτωση πήγε υπάλληλος της τράπεζας στο σπίτι. Δική μου σκέψη για να μην χάσουν τη σύνταξη που καταθέτεται κάθε μήνα.

Πολύ δημιουργικός! ;) Αυτό που λένε αγγλιστί Solution Oriented person.

nnn
03-11-23, 14:59
Είχα κλείσει ραντεβού από βδομάδα για να βάλω την ταυτότητα στην Εθνική -που δεν μπορούσε να ενημερωθεί από το KyC. Με πήραν σήμερα και αποκαταστάθηκε και το έκανα κανονικά από το ebanking.

Gentoo
03-11-23, 15:33
Είχα κλείσει ραντεβού από βδομάδα για να βάλω την ταυτότητα στην Εθνική -που δεν μπορούσε να ενημερωθεί από το KyC. Με πήραν σήμερα και αποκαταστάθηκε και το έκανα κανονικά από το ebanking.

Τρέχω να το κάνω πριν ξαναχαλάσει. Thanks για το info :oneup:

Όλα good. Έγινε κανονικά η ενημέρωση ενώ τις προάλλες που δοκίμασα πετούσε error στο τελευταίο βήμα που έπρεπε να βάλεις το OTP της Εθνικής.

Ευχαριστώ και πάλι :respekt:

nnn
03-11-23, 19:18
:oneup:

Manolis_karas
03-11-23, 19:48
Πολύ δημιουργικός! ;) Αυτό που λένε αγγλιστί Solution Oriented person.
Μένω σε μικρή κωμόπολη, μήπως ήταν πρακτική της Λαϊκής Τράπεζας;

tiatrou
04-11-23, 16:47
Είχα κλείσει ραντεβού από βδομάδα για να βάλω την ταυτότητα στην Εθνική -που δεν μπορούσε να ενημερωθεί από το KyC. Με πήραν σήμερα και αποκαταστάθηκε και το έκανα κανονικά από το ebanking.

Και εγώ τυχαία χθες το έκανα - και τώρα είδα το μήνυμα - και δούλεψε σε δύο λογαριασμούς της Εθνικής. Στο παρελθόν, δεν θυμάμαι ακριβώς πότε, είχε αποτύχει και σε μένα.

kiliodoylos
04-11-23, 20:48
καλησπερα παιδια.ψαχνω στο ιντερνετ μπανκινγκ της εθνικης να βρω αποθηκευμενη μεταφορα με φιλικη ονομασια.που στο καλο αποθηκευεται?
ευχαριστω

KostakisK
04-11-23, 20:55
καλησπερα παιδια.ψαχνω στο ιντερνετ μπανκινγκ της εθνικης να βρω αποθηκευμενη μεταφορα με φιλικη ονομασια.που στο καλο αποθηκευεται?
ευχαριστω

Μεταφορές>Μεταφορά σε τρίτο και στο παραθυρο που ανοιγει επιλεγουμε αποθηκευμενο παραληπτη

kiliodoylos
04-11-23, 21:07
Μεταφορές>Μεταφορά σε τρίτο και στο παραθυρο που ανοιγει επιλεγουμε αποθηκευμενο παραληπτη

ευχαριστω πολυ

MyISLM
18-11-23, 01:57
offtopic ερώτηση έχετε ενεργοποιήσει σε Viber μεταφορές χρημάτων; Στην σελίδα επιβεβαίωσης κάτι λέει για selfie αλλά μετά ζητά φωτογραφία ταυτότητας μια μπρος και πίσω; ή ζητά selfie μια φορά με την ταυτότητα μπρος και μια (selfie) ακόμη με την πίσω όψη;

Πήγα να πατήσω για να βγάλω φωτογραφία και με γύρισε στη σελίδα του πορτοφολιού λεγοντάς μου τα έγγραφα έχουν κατατεθεί (χωρίς να έχουν ανέβει) αναμένετε την επαλήθευση

jap
28-11-23, 23:11
Άσχετο, αλλά πώς τους ήρθε και βγάλανε τα βραβεία σε σχήμα ταφόπλακας;

252306

thourios
29-11-23, 00:15
Σε μια έκτακτη ανακοίνωση προέβη η Τράπεζα Πειραιώς, ενημερώνοντας τους πελάτες πως θα χρειαστεί να πουν «αντίο« στις κάρτες Mastercard.
Με μια λιτή και γενική ειδοποίηση μέσα στο ebanking μας, η Τράπεζα Πειραιώς μας ενημέρωσε σήμερα για την σταδιακή κατάργηση των χρεωστικών καρτών.

Η ερώτηση η δική μου είναι αν θα επιβαρυνθεί ο πελάτης την έκδοση - αντικατάσταση της κάρτας

lewton
29-11-23, 00:24
Σε μια έκτακτη ανακοίνωση προέβη η Τράπεζα Πειραιώς, ενημερώνοντας τους πελάτες πως θα χρειαστεί να πουν «αντίο« στις κάρτες Mastercard.
Με μια λιτή και γενική ειδοποίηση μέσα στο ebanking μας, η Τράπεζα Πειραιώς μας ενημέρωσε σήμερα για την σταδιακή κατάργηση των χρεωστικών καρτών.

Η ερώτηση η δική μου είναι αν θα επιβαρυνθεί ο πελάτης την έκδοση - αντικατάσταση της κάρτας

Είπαν ότι θα καταργηθούν πριν τη λήξη τους;

thourios
29-11-23, 00:27
Δεν ξέρω. Τώρα που μπήκα στο site δεν την βλέπω πουθενά την ανακοίνωση περί κατάργησης.

lewton
29-11-23, 00:27
Εν τω μεταξύ "αντίο σε όλες τις κάρτες Mastercard" αλλά πιο κάτω λέει μόνο για χρεωστικές...

- - - Updated - - -

Εγώ λέω να μην το πιστέψουμε πριν το ανακοινώσει η τράπεζα.

atrias
29-11-23, 09:40
Είπαν ότι θα καταργηθούν πριν τη λήξη τους;

ναι σε εμένα ήρθε ήδη με το ταχυδρομείο νέα χρεωστική visa και λέει στο συνοδευτικό χαρτί ότι η mastercard θα δουλεύει μέχρι 20/2/2024 (εκτός αν ενεργοποιήσεις την visa νωρίτερα οπότε θα καταργηθεί εκείνη τη στιγμή η mastercard)

η λήξη της mastercard που είχα ήταν για το 2025

παρεμπιπτόντως χρέωση δεν είδα αλλά η λήξη της visa που ήρθε είναι ίδιο ακριβώς μήνα με αυτό που είχε η mastercard οπότε λογικό

thourios
29-11-23, 10:25
Εγώ είδα πάλι ότι ο λογαριασμός μου είναι ανενεργός γιατί έχω περισσότερο από ένα χρόνο να τον χρησιμοποιήσω. Η αλήθεια είναι ότι ή τελευταία συναλλαγή έγινε πριν 8 μήνες. Είναι μισθοδοσίας αλλά πλέον δεν εργάζομαι σε αυτόν τον εργοδότη που με πλήρωνε μέσω αυτής της τράπεζας. Δεν με ειδοποίησαν βέβαια με mail ή SMS. Πριν κάτι μέρες είχα κάνει επικαιροποίηση στοιχείων. Για άλλα ξέρουν να στέλνουν μνήματα. Τέσπα.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάω πάλι σε κατάστημα με ραντεβού για να τον ενεργοποιήσω και μάλιστα με ραντεβού που είναι διαθέσιμα από την άλλη εβδομάδα.
Ωραίες ηλεκτρονικές υπηρεσίες.

dimitri_ns
29-11-23, 10:33
Αμα δεν προσέχετε.

Πειραιώς είναι visa
Alphabank mastercard


Ξεκωλώθηκα

minas
29-11-23, 10:36
Μικρή σημασία έχει για τον πελάτη το σηματάκι της χρεωστικής :)

dimitri_ns
29-11-23, 10:42
Μικρή σημασία έχει για τον πελάτη το σηματάκι της χρεωστικής :)

Το να τραβιέσαι με την τράπεζα, έχει μεγαλύτερη, αξία ανεκτίμητη
Και συνήθως, χάνεις

ΥΓ
Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω ρούβλια ?

ΥΓ2
Εκτός απ το να πιάσω γκόμενα ρωσίδα

music_1896
29-11-23, 12:29
Kι εγώ σήμερα την βρήκα στο ταχυδρομείο την VISA. H Mastercard θα ακυρωθεί αυτόματα στις 20/2/2024 γράφει στο συνοδευτικό με τις πληροφορίες.

makfil
29-11-23, 13:08
Εγώ είδα πάλι ότι ο λογαριασμός μου είναι ανενεργός γιατί έχω περισσότερο από ένα χρόνο να τον χρησιμοποιήσω. Η αλήθεια είναι ότι ή τελευταία συναλλαγή έγινε πριν 8 μήνες. Είναι μισθοδοσίας αλλά πλέον δεν εργάζομαι σε αυτόν τον εργοδότη που με πλήρωνε μέσω αυτής της τράπεζας. Δεν με ειδοποίησαν βέβαια με mail ή SMS. Πριν κάτι μέρες είχα κάνει επικαιροποίηση στοιχείων. Για άλλα ξέρουν να στέλνουν μνήματα. Τέσπα.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάω πάλι σε κατάστημα με ραντεβού για να τον ενεργοποιήσω και μάλιστα με ραντεβού που είναι διαθέσιμα από την άλλη εβδομάδα.
Ωραίες ηλεκτρονικές υπηρεσίες.

Νομίζω ότι ενεργοποιείται αν στείλεις χρήματα από άλλο λογαριασμό είτε της ίδιας είτε άλλης τράπεζας.

Chingachgook
29-11-23, 16:08
Νομίζω ότι ενεργοποιείται αν στείλεις χρήματα από άλλο λογαριασμό είτε της ίδιας είτε άλλης τράπεζας.

Όχι απαραίτητα, εξαρτάται από τα συστήματα και τις διαδικασίες κάθε τράπεζας. Προφανώς, αδρανής, ή όχι, ο λογ/μος δέχεται πιστωτικές κινήσεις, όχι όμως χρεωστικές.

Σε γενικές γραμμές (δεν είναι απόλυτο, αλλάζει από τράπεζα σε τράπεζα, κτλ), οι χρεωστικές κινήσεις κρατούν έναν λογ/μο ενεργό, όχι οι πιστωτικές.

thourios
29-11-23, 16:08
Νομίζω ότι ενεργοποιείται αν στείλεις χρήματα από άλλο λογαριασμό είτε της ίδιας είτε άλλης τράπεζας.

Έκανα μια ανάληψη 20 ευρώ από ATM. Θα ενεργοποιηθεί το βράδυ μου είπαν στο phone banking που περίμενα μια ώρα.

Αφού όμως είναι ανενεργός πως υπάρχει η δυνατότητα ανάληψης; Ότι να ναι

Chingachgook
29-11-23, 16:26
Έκανα μια ανάληψη 20 ευρώ από ATM. Θα ενεργοποιηθεί το βράδυ μου είπαν στο phone banking που περίμενα μια ώρα.

Αφού όμως είναι ανενεργός πως υπάρχει η δυνατότητα ανάληψης; Ότι να ναι

Εξαρτάται από κάθε τράπεζα, τί ορίζει ως επιτρεπτή κίνηση σε έναν αδρανή λογ/μο (και πώς αυτοί γίνονται αδρανείς). Όλες οι πιστωτικές κινήσεις θα πρέπει να περνάνε, κάποιες χρεαστικές όμως τρώνε...πόρτα.

goku
29-11-23, 17:03
Σε μια έκτακτη ανακοίνωση προέβη η Τράπεζα Πειραιώς, ενημερώνοντας τους πελάτες πως θα χρειαστεί να πουν «αντίο« στις κάρτες Mastercard.

Παράγγειλα χρεωστική κάρτα στην Πειραιώς λόγω φθοράς της προηγούμενης, πολύ πρόσφατα, πριν 2 εβδομάδες περίπου, και μου έστειλαν Mastercard. Την πλήρωσα κανονικά. Ολοκαίνουργια κάρτα και θα την αλλάξουν πάλι; Η παλιά που είχα, η οποία λειτουργεί κανονικά και στην οποία απλώς έχει χαλάσει το nfc και έχουν σβήσει οι αριθμοί (στην ουσία την χρησιμοποιούμε μόνο για αναλήψεις από ΑΤΜ) είναι Visa.

thourios
29-11-23, 17:08
Εξαρτάται από κάθε τράπεζα, τί ορίζει ως επιτρεπτή κίνηση σε έναν αδρανή λογ/μο (και πώς αυτοί γίνονται αδρανείς). Όλες οι πιστωτικές κινήσεις θα πρέπει να περνάνε, κάποιες χρεαστικές όμως τρώνε...πόρτα.

Σε προηγούμενο μου σχόλιο είχα αναφερθεί στην Πειραιώς. Στην ενημέρωση που έχω στο e-banking όταν μπαίνω εκεί που λέει μηνύματα λέει. Ο λογαριασμός σας είναι ανενεργός γιατί έχει να κινηθεί περισσότερο από ένα χρόνο. Πράγματι δεν έχω κάνει συνναλαγή αλλά όχι για ένα χρόνο αλλά εδώ και οχτώ μήνες ήταν η τελευταία. Σήμερα έκανα ανάληψη 20 ευρώ από ΑΤΜ για να δω τι γίνεται και μου τα έδωσε. Πριν μια εβδομάδα έκανα επικαιροποίηση στοιχείων μέσω gov,gr

lewton
29-11-23, 21:25
Αναρωτιέμαι αν θα στείλουν στη μάνα μου δεύτερη Visa χρεωστική, αφού έχει ήδη 2 χρεωστικές (Visa και Mastercard).

atrias
29-11-23, 22:27
Αποκλειστική Συνεργασία της Τράπεζας Πειραιώς με τη Visa

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/campaigns/apokleistiki-sunergasia-tis-trapezas-piraeus-me-ti-visa

κι εδώ διαφημίζουν ακόμα τις προσφορές που ισχύουν μόνο με Mastercard :p

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/prosfores-karton/prosfores-xreostikon-karton

lewton
29-11-23, 22:54
Αποκλειστική Συνεργασία της Τράπεζας Πειραιώς με τη Visa

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/campaigns/apokleistiki-sunergasia-tis-trapezas-piraeus-me-ti-visa

κι εδώ διαφημίζουν ακόμα τις προσφορές που ισχύουν μόνο με Mastercard :p

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/prosfores-karton/prosfores-xreostikon-karton

Εν τω μεταξύ και αυτοί είναι ανίκανοι να γράψουν κάτι ξεκάθαρο. :down:
Στην ανακοίνωση λέει ότι καταργεί όλες τις κάρτες Mastercard και μετά στις συχνές ερωτήσεις αναφέρεται μόνο στις χρεωστικές. :lol:

Sebu
30-11-23, 00:54
Αμα δεν προσέχετε.

Πειραιώς είναι visa
Alphabank mastercard


Ξεκωλώθηκα

Αλφα ειναι και diners (ακομα). Απο κει ειχε αλλωστε ξεκινησει η παλια παλια πιστεως με τις δάινερς στα σουπερμαρκετ δεκαετια 90 και το γκρικι γκρικι μηχανημα που περναγες την πιστωτικη με τα τριπλοτυπα απο κατω σαν να την σιδερωνες.

- - - Updated - - -


Αποκλειστική Συνεργασία της Τράπεζας Πειραιώς με τη Visa

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/campaigns/apokleistiki-sunergasia-tis-trapezas-piraeus-me-ti-visa

κι εδώ διαφημίζουν ακόμα τις προσφορές που ισχύουν μόνο με Mastercard :p

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/prosfores-karton/prosfores-xreostikon-karton

Απλα ολο το πανηγυρακι με το merchant acquiring, τις καρτες κτλ η Πειραιως το εχει παει στη Euronet εδω και 2 χρονια και το στηριζει το εγχειρημα καθως δεν εχει αλλη επιλογη.
Ισως εχει να κανει με αυτο η στροφη σε φουλ Visa και η διακοπη σιγα σιγα με την Mastercard, αν η Euronet ως ο μπροστινος πλεον παιζει μπαλα περισσοτερο με την Visa.

Ισως βεβαια εχει να κανει και με αυτη την αγωγουλα του 2021 εντος ΕΕ εναντιον Visa και Mastercard απο τη Euronet

https://www.catribunal.org.uk/cases/14055721-t-euronet-360-finance-limited-others

atrias
08-12-23, 08:52
Eurobank

Ένταξη λογαριασμών στο πακέτο συναλλαγών My Blue Advantage


Από τις 19.02.2024 κάθε λογαριασμός πληρωμών που έχετε ή που θα ανοίξετε ως πρώτος δικαιούχος σε νόμισμα ευρώ για τις ιδιωτικές ανάγκες σας (αναλήψεις, καταθέσεις, πληρωμές οργανισμών, μεταφορές και αγορές), θα συνδεθεί αυτόματα με το πακέτο My Blue Advantage. Εξαιρούνται οι καταθετικοί λογαριασμοί: Αποταμιεύω, Αποταμιεύω Τώρα, Εξυπηρέτηση Δανείου.


Μετά την ένταξη του λογαριασμού σας στο πακέτο My Blue Advantage, θα αρχίσετε να χρεώνεστε μόλις 0,60€ τον μήνα από 01.03.2024.


Κι αν ο λογαριασμός μου δεν έχει διαθέσιμο υπόλοιπο για την πληρωμή του πακέτου;

Απενεργοποιείται προσωρινά το πακέτο σας και οι συναλλαγές σας θα πραγματοποιούνται με βάση το Τιμολόγιο τραπεζικών εργασιών.

Ωστόσο, εξακολουθείτε να οφείλετε το κόστος του πακέτου σας και για όσο χρονικό διάστημα το υπόλοιπο του λογαριασμού σας δεν επαρκεί για την πληρωμή του.

Όταν ο λογαριασμός σας έχει διαθέσιμο υπόλοιπο, γίνεται αυτόματα η πληρωμή και το πακέτο σας ενεργοποιείται ξανά.



Εάν έχω πολλαπλούς λογαριασμούς θα πρέπει να πληρώνω για κάθε έναν ξεχωριστά;

Ναι. Πληρώνετε 0,60€ τον μήνα για κάθε έναν λογαριασμό που έχει συνδεθεί σε πακέτο My Blue Advantage.



Σε ποιες περιπτώσεις δεν χρεώνομαι για το πακέτο My Blue Advantage;

Απολαμβάνετε δωρεάν όλα τα πλεονεκτήματα του πακέτου My Blue Advantage εάν:

Έχετε συνολικά από 10.000€ και πάνω σε καταθετικά, ασφαλιστικά και επενδυτικά προϊόντα στην Eurobank.
Λαμβάνετε τη μισθοδοσία ή τη σύνταξή σας σε λογαριασμό Eurobank που είστε πρώτος δικαιούχος. Δείτε πώς μπορείτε να μεταφέρετε τη μισθοδοσία ή τη σύνταξή σας στην Eurobank.
Είστε πελάτης Personal Banking ή Private Banking.


https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue-y-dec-23

psolord
08-12-23, 09:47
:clap::down::oneup:

thourios
08-12-23, 09:56
Τράπεζες: Πέφτουν πρόστιμα μετά την έρευνα για τις τραπεζικές προμήθειες (https://www.news247.gr/oikonomia/trapezes-peftoun-prostima-meta-tin-erevna-gia-tis-trapezikes-promitheies/)

YAziDis
08-12-23, 10:02
Πώς απενεργοποιείτε το πακέτο My Blue Advantage
Σε περίπτωση που δεν θέλετε να συνδεθεί ένας λογαριασμός σας με το πακέτο My Blue Advantage, έχετε 2 επιλογές.
Αλλαγή τύπου λογαριασμού

Έως τις 15.02.2024 μπορείτε να αλλάξετε τον τύπο του λογαριασμού σας σε:

Αποταμιεύω Τώρα – Κάνετε την αλλαγή μέσα από το e-Banking σας, το EuroPhone Banking ή με επίσκεψη σε ένα κατάστημα Eurobank. Πρόκειται για έναν νέο λογαριασμό ο οποίος παρέχεται μόνο για τις αποταμιευτικές ανάγκες σας. Σας δίνει τη δυνατότητα να κάνετε αναλήψεις, καταθέσεις και μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμούς Eurobank που είστε δικαιούχος ή συνδικαιούχος. Δεν έχετε τη δυνατότητα να κάνετε αγορές, πληρωμές οργανισμών και μεταφορές ή εμβάσματα σε τρίτους.
Εξυπηρέτηση Δανείου – Σε περίπτωση που έχετε πάρει δάνειο από την Eurobank και χρησιμοποιείτε τον λογαριασμό αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό, κάνετε την αλλαγή μέσα από το e-Banking σας ή με επίσκεψη σε ένα κατάστημα Eurobank.

Σε περίπτωση που δεν διαθέτετε άλλον λογαριασμό πληρωμών, δεν μπορείτε να έχετε χρεωστική κάρτα με πρόσβαση στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή, αλλά μπορείτε να αποκτήσετε τη νέα αναληπτική κάρτα Eurobank Cash Card Cirrus για αναλήψεις και καταθέσεις μετρητών σε ATM. Με αυτήν την κάρτα δεν έχετε τη δυνατότητα να κάνετε αγορές και δεν έχετε πρόσβαση στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή.

Τι λένε ρε... Κοινώς φτάσαμε στο να είναι η πρώτη τράπεζα που εμμέσως πλην σαφώς υπάρχει συνδρομή 7,2€ ανά λογαριασμό στο να έχεις λογαριασμό; Γιατί άντε, να μην έχω προνόμια, αλλά να μη μπορείς να κάνεις αγορές με την κάρτα;

Chingachgook
08-12-23, 10:11
Αυτά προσφέρει το πακέτο Blue advantage


Τήρηση λογαριασμού πληρωμών μέσα από τον οποίο μπορείτε να κάνετε αναλήψεις, καταθέσεις, μεταφορές σε λογαριασμούς δικούς σας και τρίτων δικαιούχων, πληρωμές σε οργανισμούς, αγορές κ.λπ.
Δωρεάν έκδοση και 5ετή ανανέωση χρεωστικής κάρτας για ιδιώτες Debit Mastercard ή Personal Banking Debit Visa. Η δωρεάν ανανέωση της χρεωστικής κάρτας αφορά τον πρώτο δικαιούχο του λογαριασμού.
Πρόσβαση στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή: Η χρεωστική κάρτα συμμετέχει στο μοναδικό πρόγραμμα επιβράβευσης που σας επιστρέφει ευρώ €πιστροφή αντί για πόντους, σε πάνω από 8.500 επιχειρήσεις σε όλη την Ελλάδα. Εξαργυρώνετε τα ευρώ €πιστροφή που έχετε συγκεντρώσει από τις υπόλοιπες αγορές σας, πληρώνοντας λιγότερο ή και καθόλου.
Δωρεάν αποστολές χρημάτων έως 500€ την ημέρα από το Eurobank Mobile App με την υπηρεσία IRIS Payments.
Δωρεάν εκτέλεση 1 πάγιας εντολής τον μήνα για αυτόματη πληρωμή λογαριασμών σε οργανισμούς.


Αν κάτι σου δίνει, είναι μπλε χρώμα από το γέλιο :rolleyes:

Manolis_karas
10-12-23, 20:24
Καλησπέρα το e-banking της ΑΛΦΑ είναι λειτουργεί κανονικά; εδώ και 30 περίπου λεπτά; Σε μένα δεν έρχονται οι κωδικοί στο τηλέφωνο.

thourios
10-12-23, 21:32
Καλησπέρα το e-banking της ΑΛΦΑ είναι λειτουργεί κανονικά; εδώ και 30 περίπου λεπτά; Σε μένα δεν έρχονται οι κωδικοί στο τηλέφωνο.
Για δες μήπως σου έρχονται οι κωδικοί στο Viber. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα και εγώ προβλήματα. Περίμενα και πάταγα επαναποστολή και τελικά ερχόταν το sms

ariadgr
11-12-23, 00:30
Καλησπέρα το e-banking της ΑΛΦΑ είναι λειτουργεί κανονικά; εδώ και 30 περίπου λεπτά; Σε μένα δεν έρχονται οι κωδικοί στο τηλέφωνο.

μηπως το τηλεφωνο ειναι nova?

@ ADSLgr.com All rights reserved.