PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 [221] 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

RASTAVIPER
11-12-23, 15:33
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στέλνω ηλεκτρονικά χρήματα 400ευρώ σε Alpha bank λογαριασμό;
Από Εθνική λογικά θα έχει προμήθεια.
Από Revolut;

zeronero
11-12-23, 15:42
Με iris;

RASTAVIPER
11-12-23, 15:55
Με iris;

Τι είναι αυτό;

zeronero
11-12-23, 16:01
iris Payment: Σύνδεση ενός λογαριασμού σου με το κινητό τηλέφωνο που έχιες δηλωμένο και αποστολή χρημάτων από οποιονδήποτε σε αυτόν, χωρίς χρέωση (νομίζω μέχρι €500). Θεωρητικώς μπορεί να ισχύσει και για μεταφορά μεταξύ δικών σου λογαριασμών.

https://www.dias.com.gr/el/iris/

BlueChris
11-12-23, 16:02
iris Payment: Σύνδεση ενός λογαριασμού σου με το κινητό τηλέφωνο που έχιες δηλωμένο και αποστολή χρημάτων από οποιονδήποτε σε αυτόν, χωρίς χρέωση (νομίζω μέχρι €500). Θεωρητικώς μπορεί να ισχύσει και για μεταφορά μεταξύ δικών σου λογαριασμών.

https://www.dias.com.gr/el/iris/

Είναι Κύπρο ο Rasta...

zeronero
11-12-23, 16:03
Αφενός θεώρησα ότι μιλάει για ελληνικές τράπεζες.
Αφετέρου εάν μιλάει για κυπριακές, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο εκεί;

lewton
11-12-23, 16:21
Στις νορμάλ χώρες δεν υπάρχει αντίστοιχο του Iris γιατί στις νορμάλ χώρες στέλνουμε λεφτά ο ένας στον άλλον με το IBAN χωρίς χρέωση (και εκτός της χώρας, δηλαδή από Γαλλία στη Γερμανία κλπ).
Δεν ξέρω αν η Κύπρος είναι νορμάλ χώρα ή αν έχει Iris. :p

Gentoo
11-12-23, 16:27
iris Payment: Σύνδεση ενός λογαριασμού σου με το κινητό τηλέφωνο που έχιες δηλωμένο και αποστολή χρημάτων από οποιονδήποτε σε αυτόν, χωρίς χρέωση (νομίζω μέχρι €500). Θεωρητικώς μπορεί να ισχύσει και για μεταφορά μεταξύ δικών σου λογαριασμών.

https://www.dias.com.gr/el/iris/

Στις ελληνικές, ισχύει και σε ίδιους λογαριασμούς. Το κάνω τακτικά από Πειραιώς σε euro και από euro σε alpha.

Simpleton
11-12-23, 16:31
Στις ελληνικές, ισχύει και σε ίδιους λογαριασμούς. Το κάνω τακτικά από Πειραιώς σε euro και από euro σε alpha.
Πώς έχεις κάνει την εγγραφή; Με διαφορετικά email/αριθμούς κινητών;

Gentoo
11-12-23, 16:41
Πώς έχεις κάνει την εγγραφή; Με διαφορετικά email/αριθμούς κινητών;

Μόνο με κινητό. Εδώ υπάρχει διαφοροποίηση από τράπεζα σε τράπεζα. Στην eurobank πχ σου επιτρέπει να ορίσεις άλλο νούμερο. Σε alpha και Πειραιώς θέλει αποκλειστικά το κινητό που έχεις δηλωμένο για sms ειδοποιήσεις.

Οπότε στη euro εχω σεταρει άλλο νούμερο και σε πειραιως/alpha έχω σεταρει στη μεν να είμαι sender και στην άλλη receiver (ευτυχώς γίνεται κι αυτό).

RASTAVIPER
11-12-23, 18:17
Είναι Κύπρο ο Rasta...

Έχει σημασία πού είμαι;
Για Ελλάδα μιλάω.

yyy
11-12-23, 18:42
Έχει σημασία πού είμαι;
Για Ελλάδα μιλάω.

Μεταξύ ελληνικών τραπεζών, το καλύτερο είναι το iris: δωρεάν ως 500€/ημέρα και άμεση μεταφορά (ο παραλήπτης λαμβάνει τα χρήματα σε 1-2 δευτερόλεπτα)!

RASTAVIPER
12-12-23, 13:42
Μεταξύ ελληνικών τραπεζών, το καλύτερο είναι το iris: δωρεάν ως 500€/ημέρα και άμεση μεταφορά (ο παραλήπτης λαμβάνει τα χρήματα σε 1-2 δευτερόλεπτα)!

Μάλιστα.
Και πώς το κάνω αυτό;
Είναι κάποια ειδική πλατφόρμα;
Ή μέσω του ebanking της Εθνικής πχ το βρίσκω κάπου;

goku
12-12-23, 13:51
Μάλιστα.
Και πώς το κάνω αυτό;
Είναι κάποια ειδική πλατφόρμα;
Ή μέσω του ebanking της Εθνικής πχ το βρίσκω κάπου;

Γίνεται μέσα από το e-banking. Μια λεπτομέρεια μόνο, θα στείλεις από τον δικό σου λογαριασμό σε έναν άλλο, ο άλλος λογαριασμός είναι πάλι δικός σου ή είναι από τρίτο άτομο; Ρωτάω διότι αν και οι 2 λογαριασμοί είναι δικοί σου δεν γίνεται να έχεις το IRIS ενεργοποιημένο και στους 2 με τα ίδια στοιχεία. Αν έχεις λογαριασμούς σε πολλαπλές τράπεζες τότε το IRIS ενεργοποιείται μόνο σε μια τράπεζα.

EnDLess
12-12-23, 14:35
Προσωπικά θα τραβηξω ολα τα χρηματα και θα κλείσω τον λογαριασμό μου στη eurobank.

Δεν είναι το ποσό είναι η αντιμετώπιση.

BlueChris
12-12-23, 14:39
Προσωπικά θα τραβηξω ολα τα χρηματα και θα κλείσω τον λογαριασμό μου στη eurobank.

Δεν είναι το ποσό είναι η αντιμετώπιση.

Δεν ασχολούμαι με την συγκεκριμένη τράπεζα πάρα πολλά χρόνια.. άθλια αντιμετώπιση όλα μου τα χρόνια που ήμουν εκεί... έχω φύγει πολλά χρόνια και έχω την ησυχία μου.

makfil
12-12-23, 15:33
Δεν ασχολούμαι με την συγκεκριμένη τράπεζα πάρα πολλά χρόνια.. άθλια αντιμετώπιση όλα μου τα χρόνια που ήμουν εκεί... έχω φύγει πολλά χρόνια και έχω την ησυχία μου.

Αντίθετα, χρησιμοποιώ και την Eurobank για ορισμένες ευκολίες που έχει από χρόνια, και ενώ τις έχει καταργήσει, εξακολουθεί να μου τις προσφέρει.
Μεταφορές σε ορισμένους οργανισμούς κλπ, χωρίς προμήθεια.

zeronero
12-12-23, 17:06
Για όποιον ενδιαφέρεται: Οι κάρτες της Attica Bank διαθέσιμες στα ψηφιακά πορτοφόλια Google Pay™ και Garmin Pay™ (https://www.atticabank.gr/el/individuals/cards/psifiaka-portofolia)
Αναφέρουν "σύντομα και σε apple pay".

RASTAVIPER
12-12-23, 17:11
Γίνεται μέσα από το e-banking. Μια λεπτομέρεια μόνο, θα στείλεις από τον δικό σου λογαριασμό σε έναν άλλο, ο άλλος λογαριασμός είναι πάλι δικός σου ή είναι από τρίτο άτομο; Ρωτάω διότι αν και οι 2 λογαριασμοί είναι δικοί σου δεν γίνεται να έχεις το IRIS ενεργοποιημένο και στους 2 με τα ίδια στοιχεία. Αν έχεις λογαριασμούς σε πολλαπλές τράπεζες τότε το IRIS ενεργοποιείται μόνο σε μια τράπεζα.

Εγώ έχω Εθνική και το άλλο πρόσωπο έχει την Alpha.

KostakisK
12-12-23, 17:13
Μόνο μέσω των εφαρμογών των κινητών υπάρχει το δωρεάν IRIS. Μην λέτε ebanking γιατί πάει το μυαλό μας στο web.

goku
12-12-23, 17:17
Εγώ έχω Εθνική και το άλλο πρόσωπο έχει την Alpha.

Κανένα πρόβλημα τότε. Μπορείς να στείλεις.

Sebu
12-12-23, 17:34
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στέλνω ηλεκτρονικά χρήματα 400ευρώ σε Alpha bank λογαριασμό;
Από Εθνική λογικά θα έχει προμήθεια.
Από Revolut;

Αν θες χωρις χρεωση Iris μεχρι 500 την ημερα.

- - - Updated - - -


Στις νορμάλ χώρες δεν υπάρχει αντίστοιχο του Iris γιατί στις νορμάλ χώρες στέλνουμε λεφτά ο ένας στον άλλον με το IBAN χωρίς χρέωση (και εκτός της χώρας, δηλαδή από Γαλλία στη Γερμανία κλπ).
Δεν ξέρω αν η Κύπρος είναι νορμάλ χώρα ή αν έχει Iris. :p

Ψηφιστηκε η ευρωπαικη οδηγια και πλεον πιεζουν και την Ελλαδα να την εφαρμοσει ωστε να γινονται εμβασματα εντος της ΕΕ ειτε μεσα στη χωρα ειτε απο χωρα σε χωρα της ΕΕ σε ευρω ή αλλο νομισμα, αυθημερον εντος 20 δευτερολεπτων με ελαχιστη χρεωση και οχι τα γελοια 5-8-11 ευρω που χρεωνουν οι ελληνικες σαπακοτραπεζες.

- - - Updated - - -


Μόνο μέσω των εφαρμογών των κινητών υπάρχει το δωρεάν IRIS. Μην λέτε ebanking γιατί πάει το μυαλό μας στο web.

E-banking ειναι ολα. Η υπο διακριση τους ειναι mobile banking και web banking. Iris μπορεις στην παρουσα φαση μεσω κινητου/mobile banking.

- - - Updated - - -


Γίνεται μέσα από το e-banking. Μια λεπτομέρεια μόνο, θα στείλεις από τον δικό σου λογαριασμό σε έναν άλλο, ο άλλος λογαριασμός είναι πάλι δικός σου ή είναι από τρίτο άτομο; Ρωτάω διότι αν και οι 2 λογαριασμοί είναι δικοί σου δεν γίνεται να έχεις το IRIS ενεργοποιημένο και στους 2 με τα ίδια στοιχεία. Αν έχεις λογαριασμούς σε πολλαπλές τράπεζες τότε το IRIS ενεργοποιείται μόνο σε μια τράπεζα.

Γινεται να εχεις ενεργοποιημενο IRIS στο προσωπο σου σε πολλαπλες τραπεζες και να στελνεις χρηματα στον εαυτο σου ανεξοδα.
Η μονη διαφορα ειναι οτι επειδη το κινητο/αφμ ειναι το ιδιο, το δικο σου, οριζεις ενα λογαριασμο/τραπεζα ως αποστολεα να στελνει μονο χρηματα και τους αλλους λογαριασμους παραληπτες.
Αυτος το επιλεγες απο το mobile banking app καθε τραπεζας.

Αν λχ εχεις Εθνικη και Eurobank οριζεις την Εθνικη να στελνει μονο και τη Eurobank να λαμβανει μονο. Αν για καποιο λογο θες να στειλεις απο Eurobank πρεπει πρωτα να μπεις και να γυρισεις την Εθνικη σε παραληπτη χρηματων. Και μετα να ορισεις το λογαριασμο στη Eurobank ως αποστολεα.

lewton
12-12-23, 18:56
Ψηφιστηκε η ευρωπαικη οδηγια και πλεον πιεζουν και την Ελλαδα να την εφαρμοσει ωστε να γινονται εμβασματα εντος της ΕΕ ειτε μεσα στη χωρα ειτε απο χωρα σε χωρα της ΕΕ σε ευρω ή αλλο νομισμα, αυθημερον εντος 20 δευτερολεπτων με ελαχιστη χρεωση και οχι τα γελοια 5-8-11 ευρω που χρεωνουν οι ελληνικες σαπακοτραπεζες.


Για να δούμε, πάντως έχει και τα καλά της η Ελλάδα. Αν θέλεις να στείλεις μέχρι 500€ μπορείς να το κάνεις δωρεάν και να γίνει και η μεταφορά στιγμιαία .
Στις περισσότερες χώρες είναι δωρεάν ανεξάρτητα από το ποσό αλλά παίρνει 1-2 εργάσιμες (συνήθως 1) και αν θέλεις στιγμιαία μεταφορά κοστίζει.

Άρα η Ελλάδα είναι κορυφή ΑΝ θέλεις να στείλεις μέχρι 500€. Αλλά επειδή οι στιγμιαίες μεταφορές δεν είναι deal breaker, προτιμώ να έχω δωρεάν όλες τις μεταφορές ανεξάρτητα από το ποσό και ας παίρνει και μια εργάσιμη να φτάσει.

YAziDis
12-12-23, 19:18
Για να δούμε, πάντως έχει και τα καλά της η Ελλάδα. Αν θέλεις να στείλεις μέχρι 500€ μπορείς να το κάνεις δωρεάν και να γίνει και η μεταφορά στιγμιαία .
Στις περισσότερες χώρες είναι δωρεάν ανεξάρτητα από το ποσό αλλά παίρνει 1-2 εργάσιμες (συνήθως 1) και αν θέλεις στιγμιαία μεταφορά κοστίζει.

Άρα η Ελλάδα είναι κορυφή ΑΝ θέλεις να στείλεις μέχρι 500€. Αλλά επειδή οι στιγμιαίες μεταφορές δεν είναι deal breaker, προτιμώ να έχω δωρεάν όλες τις μεταφορές ανεξάρτητα από το ποσό και ας παίρνει και μια εργάσιμη να φτάσει.

Μαζί σου μεν, αλλά δε... Στη Γερμανία η commerzbank χρεώνει 1,50€ για το instant payment. Στην Ελλάδα παίζει να πρέπει να πληρώσω κανένα 4€. (3,90 για την ακρίβεια στην Πειραιώς που χρεώνει "προμήθεια εμβλάσματος 1,40€" και "έξοδα εμβάσματος 2,50€")

Γενικά αρχίζω και προβλέπω πως θα πρέπει να κλείνουν κάποιοι λογαριασμοί σιγά σιγά, διότι το κόβω πως θα αρχίσουν τα συνδρομητικά, είτε έμμεσα (βλ Eurobank) είτε άμεσα.

lewton
12-12-23, 19:49
Μαζί σου μεν, αλλά δε... Στη Γερμανία η commerzbank χρεώνει 1,50€ για το instant payment. Στην Ελλάδα παίζει να πρέπει να πληρώσω κανένα 4€. (3,90 για την ακρίβεια στην Πειραιώς που χρεώνει "προμήθεια εμβλάσματος 1,40€" και "έξοδα εμβάσματος 2,50€")

Γενικά αρχίζω και προβλέπω πως θα πρέπει να κλείνουν κάποιοι λογαριασμοί σιγά σιγά, διότι το κόβω πως θα αρχίσουν τα συνδρομητικά, είτε έμμεσα (βλ Eurobank) είτε άμεσα.

Α δεν είναι δωρεάν το instant payment;
Αυτό κατάλαβα από προηγούμενα μηνύματα...

RASTAVIPER
12-12-23, 20:06
Μόνο μέσω των εφαρμογών των κινητών υπάρχει το δωρεάν IRIS. Μην λέτε ebanking γιατί πάει το μυαλό μας στο web.

Τι εννοείς;
Χρειάζεται ειδική εφαρμογή;
Αν μπω στο ebanking της Εθνικής δηλαδή δεν θα το βρω εκεί;
Και σε ποιο μενού κοιτάω;

dimitri_ns
12-12-23, 20:11
Τι εννοείς;
Χρειάζεται ειδική εφαρμογή;
Αν μπω στο ebanking της Εθνικής δηλαδή δεν θα το βρω εκεί;
Και σε ποιο μενού κοιτάω;

Υπήρχε και στο web banking.
Kαταργήθηκε και πλέον μόνο μέσω κινητού.
Τουλάχιστον για την alphabank

Manolis_karas
12-12-23, 20:19
Για δες μήπως σου έρχονται οι κωδικοί στο Viber. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα και εγώ προβλήματα. Περίμενα και πάταγα επαναποστολή και τελικά ερχόταν το sms
Ούτε στο Viber.

- - - Updated - - -


μηπως το τηλεφωνο ειναι nova?
Ναι, αλλά λειτουργούσε, το τηλέφωνο. κανονικά.
Σήμερα η σύνδεση με την Τράπεζα έγινε κανονικά.

Gentoo
12-12-23, 21:09
Γίνεται μέσα από το e-banking. Μια λεπτομέρεια μόνο, θα στείλεις από τον δικό σου λογαριασμό σε έναν άλλο, ο άλλος λογαριασμός είναι πάλι δικός σου ή είναι από τρίτο άτομο; Ρωτάω διότι αν και οι 2 λογαριασμοί είναι δικοί σου δεν γίνεται να έχεις το IRIS ενεργοποιημένο και στους 2 με τα ίδια στοιχεία. Αν έχεις λογαριασμούς σε πολλαπλές τράπεζες τότε το IRIS ενεργοποιείται μόνο σε μια τράπεζα.

Δεν ισχύει αυτό στα bold. Μπορείς να ενεργοποιήσεις το IRIS με το ίδιο νούμερο σε 2 τράπεζες, στη μία ως sender και στην άλλη ως reciever. Το έχω κάνει και λειτουργεί.

Ίσως να μην λειτουργεί με όλες όμως αυτό. Μεταξύ eurobank και alpha λειτουργεί σίγουρα.

goku
12-12-23, 21:47
Δεν ισχύει αυτό στα bold. Μπορείς να ενεργοποιήσεις το IRIS με το ίδιο νούμερο σε 2 τράπεζες, στη μία ως sender και στην άλλη ως reciever. Το έχω κάνει και λειτουργεί.

Ίσως να μην λειτουργεί με όλες όμως αυτό. Μεταξύ eurobank και alpha λειτουργεί σίγουρα.

Σε Εθνική και Πειραιώς δεν έχω διαπιστώσει να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά θα το τσεκάρω.

Simpleton
12-12-23, 22:12
Μόνο με κινητό. Εδώ υπάρχει διαφοροποίηση από τράπεζα σε τράπεζα. Στην eurobank πχ σου επιτρέπει να ορίσεις άλλο νούμερο. Σε alpha και Πειραιώς θέλει αποκλειστικά το κινητό που έχεις δηλωμένο για sms ειδοποιήσεις.

Οπότε στη euro εχω σεταρει άλλο νούμερο και σε πειραιως/alpha έχω σεταρει στη μεν να είμαι sender και στην άλλη receiver (ευτυχώς γίνεται κι αυτό).
Σε ευχαριστώ. Βλέπω ότι γενικά το σύστημα περιστρέφεται γύρω από τα δύο σενάρια χρήσης που διαφημίζουν, «στείλτε χρήματα σε έναν φίλο» και «πληρώστε μια επιχείρηση». Η μεταφορά μεταξύ δικών μας λογαριασμών, το σενάριο «κάντε δωρεάν και αμέσως αυτό για το οποίο θα σας χρεώναμε και θα περιμένατε :whistle:», δεν ξέρω κατά πόσο προβλεπόταν.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποια στιγμή μπει κάποιος φραγμός, ώστε να επιτρέπεται εγγραφή μόνο για έναν λογαριασμό ανά ΑΦΜ. Ίσως, από την άλλη, το IRIS να είναι και κάποιου είδους πείραμα για να δουν οι τράπεζες τις επιπτώσεις στα έσοδα τους από την ενδεχόμενη μελλοντική κατάργηση των χρεώσεων για τα εμβάσματα.

- - - Updated - - -


Α δεν είναι δωρεάν το instant payment;
Αυτό κατάλαβα από προηγούμενα μηνύματα...
Το IRIS είναι δωρεάν. Το SEPA instant δεν είναι.

manoulamou
12-12-23, 22:19
:hmm:
Εγω η υπερηλιξ, που μπαινω μονον μεσω myaade στο IRIS (για πληρωμες φορων)
ειμαι καλα γιατρε μου?
:p

ΥΓ
συνταξιουχα και πελατης της μεγαλης μας φιλης

minas
12-12-23, 22:47
Σε ευχαριστώ. Βλέπω ότι γενικά το σύστημα περιστρέφεται γύρω από τα δύο σενάρια χρήσης που διαφημίζουν, «στείλτε χρήματα σε έναν φίλο» και «πληρώστε μια επιχείρηση». Η μεταφορά μεταξύ δικών μας λογαριασμών, το σενάριο «κάντε δωρεάν και αμέσως αυτό για το οποίο θα σας χρεώναμε και θα περιμένατε :whistle:», δεν ξέρω κατά πόσο προβλεπόταν.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποια στιγμή μπει κάποιος φραγμός, ώστε να επιτρέπεται εγγραφή μόνο για έναν λογαριασμό ανά ΑΦΜ. Ίσως, από την άλλη, το IRIS να είναι και κάποιου είδους πείραμα για να δουν οι τράπεζες τις επιπτώσεις στα έσοδα τους από την ενδεχόμενη μελλοντική κατάργηση των χρεώσεων για τα εμβάσματα.

- - - Updated - - -


Το IRIS είναι δωρεάν. Το SEPA instant δεν είναι.

Πολύ βιάζεσαι :whistle:
https://www.sofokleousin.gr/telos-oi-dorean-pliromes-me-iris-erxontai-tsouxteres-promitheies

runner70
13-12-23, 02:34
Σε Εθνική και Πειραιώς δεν έχω διαπιστώσει να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά θα το τσεκάρω.

ενημερωσε οταν το τσεκαρεις γιατι θα ενδιαφερει και αλλους το συγκεκριμενο διδυμο. Και επισης ανεφερε ποια τραπεζα θα ειναι ο receiver.

RASTAVIPER
13-12-23, 09:39
Εγώ έχω Εθνική και το άλλο πρόσωπο έχει την Alpha.

Μπορεί να αναφέρει κάποιος τα βήματα για αυτό που ρώτησα;
Σε ποιο μενού το βρίσκω στο web banking της Εθνικής και πώς προχωράω;

KostakisK
13-12-23, 10:56
κατεβάζουμε την εφαρμογή της τράπεζας με την οποία συνεργαζόμαστε και για την εθνική πάμε μεταφορές μετά μεταφορές με τηλέφωνο, κάνουμε εγγραφή και βάζουμε το τηλέφωνο μας, αντίστοιχα η απέναντι πλευρά στην δική της τράπεζα με την εφαρμογή της άλλης τράπεζας κάνει τα ίδια. Αφού ολοκληρωθεί η εγγραφή, πληκτρολογείς αριθμό κινητού στις μεταφορές και το ποσό και τα στέλνει αμέσως.

zeronero
13-12-23, 11:00
Σε ποιο μενού το βρίσκω στο web banking της Εθνικής και πώς προχωράω;

Από το nbg app:
1. Transfers (Μεταφορές)
2. IRIS Phone Number (με κινητό τηλέφωνο)

Γράφεις τον αριθμό κινητού του προσώπου που θέλεις να στείλεις τα χρήματα και η μεταφορά γίνεται αμέσως.
Προϋπόθεση να έχει ενεργοποιήσει/ ζευγαρώσει το άλλο πρόσωπο το IRIS στον λογαριασμό της alphabank με τον αριθμό του κινητού του.

Update: Εννοείται ότι ακολουθείς πρώτα και εσύ Profile/ Settings/ Iris Payment για να ζευγαρώσεις το κινητό σου με τον λογαριασμό της εθνικής.

goku
13-12-23, 15:13
Δεν ισχύει αυτό στα bold. Μπορείς να ενεργοποιήσεις το IRIS με το ίδιο νούμερο σε 2 τράπεζες, στη μία ως sender και στην άλλη ως reciever. Το έχω κάνει και λειτουργεί.

Ίσως να μην λειτουργεί με όλες όμως αυτό. Μεταξύ eurobank και alpha λειτουργεί σίγουρα.


Σε Εθνική και Πειραιώς δεν έχω διαπιστώσει να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά θα το τσεκάρω.


ενημερωσε οταν το τσεκαρεις γιατι θα ενδιαφερει και αλλους το συγκεκριμενο διδυμο. Και επισης ανεφερε ποια τραπεζα θα ειναι ο receiver.

Από μια γρήγορη ματιά που κοίταξα τώρα, τόσο σε Εθνική όσο και σε Πειραιώς δεν μου δίνει κάποια επιλογή για να ενεργοποιήσω το IRIS μόνο για αποστολές χρημάτων ή μόνο για λήψεις στον ίδιο αριθμό τηλεφώνου. Ενεργοποιείται εξολοκλήρου ή στην μία τράπεζα ή στην άλλη. Εκτός αν μου ξέφυγε κάτι. Από την άλλη, στην Alpha βλέπω ότι έχει επιλογή για λήψη χρημάτων αλλά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί, έκανα μια δοκιμή αλλά δεν δούλεψε.

- - - Updated - - -

Άσχετο αλλά σχετικό, διαπίστωσα στην Alpha ότι έχει όριο στο IRIS τα 50 ευρώ για αποστολή. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να το ανεβάσουμε;

Chingachgook
13-12-23, 15:25
Το όριο το ορίζεις ουσιαστικά όταν πας να κάνεις την μεταφορά (με 500€ το ταβάνι φυσικά)

RASTAVIPER
13-12-23, 16:28
κατεβάζουμε την εφαρμογή της τράπεζας με την οποία συνεργαζόμαστε και για την εθνική πάμε μεταφορές μετά μεταφορές με τηλέφωνο, κάνουμε εγγραφή και βάζουμε το τηλέφωνο μας, αντίστοιχα η απέναντι πλευρά στην δική της τράπεζα με την εφαρμογή της άλλης τράπεζας κάνει τα ίδια. Αφού ολοκληρωθεί η εγγραφή, πληκτρολογείς αριθμό κινητού στις μεταφορές και το ποσό και τα στέλνει αμέσως.

Ώπα θέλει κινητό;;;
Πρέπει να τσεκαρω τι υπάρχει από την άλλη πλευρά.

goku
13-12-23, 16:49
Το όριο το ορίζεις ουσιαστικά όταν πας να κάνεις την μεταφορά (με 500€ το ταβάνι φυσικά)

Δεν με αφήνει να αλλάξω το όριο, μου το έχει στα 50 ευρώ.

Chingachgook
13-12-23, 16:55
Δεν με αφήνει να αλλάξω το όριο, μου το έχει στα 50 ευρώ.

Χμ...μήπως έχεις χαμηλό όριο συναλλαγών γενικά στο app της Alpha;

goku
13-12-23, 16:59
Χμ...μήπως έχεις χαμηλό όριο συναλλαγών γενικά στο app της Alpha;
Το βρήκα τελικά. Έπρεπε να πάω στις ρυθμίσεις. Έχει ημερήσιο όριο συναλλαγών σαν σύνολο και ξεχωριστά άλλο όριο για κάθε συναλλαγή.

runner70
13-12-23, 17:44
Από μια γρήγορη ματιά που κοίταξα τώρα, τόσο σε Εθνική όσο και σε Πειραιώς δεν μου δίνει κάποια επιλογή για να ενεργοποιήσω το IRIS μόνο για αποστολές χρημάτων ή μόνο για λήψεις στον ίδιο αριθμό τηλεφώνου. Ενεργοποιείται εξολοκλήρου ή στην μία τράπεζα ή στην άλλη. Εκτός αν μου ξέφυγε κάτι. Από την άλλη, στην Alpha βλέπω ότι έχει επιλογή για λήψη χρημάτων αλλά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί, έκανα μια δοκιμή αλλά δεν δούλεψε.

- - - Updated - - -

Άσχετο αλλά σχετικό, διαπίστωσα στην Alpha ότι έχει όριο στο IRIS τα 50 ευρώ για αποστολή. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να το ανεβάσουμε;

Το process ειναι να πας και το ενεργοποιεις στην Εθνικη και μετα να πας και το ενεργοποιεις στην Πειραιως. Η IRIS θα παρει την τελευταια ενεργοποιηση και θα βλεπει την Πειραιως για αποδεκτη. Ωστοσο ομως πιθανον να μην εχει απενεργοποιηθει στην Εθνικη και να σε αφηνει να στειλεις μεσα απο το app.

thourios
13-12-23, 21:36
Για επαγγελματίες και εμπόρους από 1η του έτους μπαίνει προμήθεια. Ίσως να έχει ξανά αναφερθεί.

YAziDis
13-12-23, 22:34
Εντωμεταξύ είπα να δοκιμάσω να δω και εγώ αν μπορώ να στείλω από Πειραιώς σε Alpha. Anyway, μπαίνω Πειραιώς και βάζω το κινητό τηλέφωνο, πατάω το πόσα χρήματα θέλω να στείλω, και στην τελευταία σελίδα μου εμφανίζει "Είδος Συναλλαγής: Επαγγελματική"
Και σε εσάς έτσι λέει; Αφού δεν έχω βάλει το ΑΦΜ, γιατί λέει επαγγελματική;

- - - Updated - - -

Επανέρχομαι... Θεωρώ ότι μάλλον μου το βγάζει επειδή έχω κάνει εγγραφή με το ΑΦΜ μου στην Πειραιώς για να δέχομαι εκεί χρήματα, και με το κινητό μου στην Alpha Bank.
Οπότε δεν ξέρω αν μου το εμφανίζει ως επαγγελματική επειδή λέει πως μέσω του ΑΦΜ θα γίνει η συναλλαγή;

Sebu
14-12-23, 00:32
Α δεν είναι δωρεάν το instant payment;
Αυτό κατάλαβα από προηγούμενα μηνύματα...

Ως instant payment εσυ μαλλον εννοεις αυτο που οι ελληνικες τραπεζες βαφτιζουν iris αμεσο εμβασμα και το οποιο παει σε 15 λεπτα αλλα εχει τσουχτερη χρεωση.
Αλλιως στελνεις με τον κλασσικο τροπο που θελει μια εργασιμη και ειναι αρκετο φθηνοτερο. Τυπου 8 ευρω το απλο εμβασμα της 1ης εργασιμης εναντι 12 ή 15 ευρω το instant των 15 λεπτων. Αν δεν βιαζεσαι δεν αξιζει να πληρωσεις τους απατεωνες τοσα λεφτα.

Πλεον υπαρχει και το iris μεσω κινητου για να διευκολυνει τις αμεσες πληρωμες και ανταλλαγες ποσων μεχρι 500 ευρω ημερησια, μεσω κινητου, χωρις χρεωσεις.
Εγινε περισσοτερο ως αντιβαρο για την γκρινια μας/πελατων γιατι πολλοι ηθελαν να κανουν μικροπληρωμες ή μικροεμβασματα και ειναι κοροιδια για 25 ευρω εμβασμα να πληρωνεις 8 ή 10 ευρω ή να σε υποχρεωνουν να ανοιξεις λογαριασμο (λχ αν δεν εχεις Εθνικη και ηθελες να βαλεις χρηματα σε λογαριασμο Εθνικης σου λενε ειτε βγαλε χρεωστικη, ανοιξε λογαριασμό και πληρωσε ή αλλιως απο την τραπεζα σου με εμβασμα).

- - - Updated - - -


Τι εννοείς;
Χρειάζεται ειδική εφαρμογή;
Αν μπω στο ebanking της Εθνικής δηλαδή δεν θα το βρω εκεί;
Και σε ποιο μενού κοιτάω;

Το iris που μπορεις να στειλεις μεχρι 500 ευρω τη μερα σε αλλο λογαριασμο ειναι μονο μεσω κινητου (mobile banking).
Μεσω web-banking (desktop) μπορεις να στειλεις εμβασμα αμεσο Iris εντος 15 λεπτων αλλα με τσουχτερη χρεωση.
Αλλιως απλο εμβασμα 1ης εργασιμης παλι με χρεωση, λιγοτερο τσουχτερη αλλα και παλι κοροιδιστικη για εμενα.

- - - Updated - - -


Σε Εθνική και Πειραιώς δεν έχω διαπιστώσει να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά θα το τσεκάρω.

Δοκιμασε πρωτα να σεταρεις τον αποστολεα λογαριασμο ωστε η Dias αυτοματα να θεωρησει τον αλλο παραληπτη. Ή το αναποδο, καπου κολλανε καποια mobile banking apps.
Καπου το ειχα δει πολλοι ειχαν θεμα με αυτο δεν τους αφηνε παρα μονο αν επαιζαν με τη σειρα αναθεσης του ρολου σε καθε mobile banking.

- - - Updated - - -


Σε ευχαριστώ. Βλέπω ότι γενικά το σύστημα περιστρέφεται γύρω από τα δύο σενάρια χρήσης που διαφημίζουν, «στείλτε χρήματα σε έναν φίλο» και «πληρώστε μια επιχείρηση». Η μεταφορά μεταξύ δικών μας λογαριασμών, το σενάριο «κάντε δωρεάν και αμέσως αυτό για το οποίο θα σας χρεώναμε και θα περιμένατε :whistle:», δεν ξέρω κατά πόσο προβλεπόταν.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποια στιγμή μπει κάποιος φραγμός, ώστε να επιτρέπεται εγγραφή μόνο για έναν λογαριασμό ανά ΑΦΜ. Ίσως, από την άλλη, το IRIS να είναι και κάποιου είδους πείραμα για να δουν οι τράπεζες τις επιπτώσεις στα έσοδα τους από την ενδεχόμενη μελλοντική κατάργηση των χρεώσεων για τα εμβάσματα.



Σωστο αλλα απο την αλλη γιατι να μπορω να μεταφερω δωρεαν λεφτα σε τριτο ασχετο αλλα αν θελω να στειλω τα δικα μου χρηματα σε δικο μου λογαριασμο σε αλλη τραπεζα να πρεπει να πληρωσω τις σαπακο χρεωσεις τους? Ισως ηταν ενα ενδιαμεσο βημα για να περιορισουν τυχον γκρινιες και να πανε πιο πισω την εφαρμογη της ευρωπαικης οδηγιας και να μην φαει η χωρα προστιμα. Τυπου εχουμε βαλει μια πρωτη δωρεαν λυση εντος της χωρας και σταδιακα να επεκτεινουν τις εγχωριες και ενδοκοινοτικες με χαμηλη χρεωση οπως οριζει η οδηγια.
Ισως ομως και να ηταν απλα ενας τροπος/μοχλος πιεσης να περιορισουν τις μαυρες συναλλαγες χερι-χερι κασερι κασερι, πλασαροντας την ευκολια της ηλεκτρονικης μεταφορας ως προεκταση του χεριου μεσω του κινητου.

lewton
14-12-23, 00:33
Ως instant payment εσυ μαλλον εννοεις αυτο που οι ελληνικες τραπεζες βαφτιζουν iris αμεσο εμβασμα και το οποιο παει σε 15 λεπτα αλλα εχει τσουχτερη χρεωση.
Αλλιως στελνεις με τον κλασσικο τροπο που θελει μια εργασιμη και ειναι αρκετο φθηνοτερο. Τυπου 8 ευρω το απλο εμβασμα της 1ης εργασιμης εναντι 12 ή 15 ευρω το instant των 15 λεπτων. Αν δεν βιαζεσαι δεν αξιζει να πληρωσεις τους απατεωνες τοσα λεφτα.

Πλεον υπαρχει και το iris μεσω κινητου για να διευκολυνει τις αμεσες πληρωμες και ανταλλαγες ποσων μεχρι 500 ευρω ημερησια, μεσω κινητου, χωρις χρεωσεις.
Εγινε περισσοτερο ως αντιβαρο για την γκρινια μας/πελατων γιατι πολλοι ηθελαν να κανουν μικροπληρωμες ή μικροεμβασματα και ειναι κοροιδια για 25 ευρω εμβασμα να πληρωνεις 8 ή 10 ευρω ή να σε υποχρεωνουν να ανοιξεις λογαριασμο (λχ αν δεν εχεις Εθνικη και ηθελες να βαλεις χρηματα σε λογαριασμο Εθνικης σου λενε ειτε βγαλε χρεωστικη, ανοιξε λογαριασμό και πληρωσε ή αλλιως απο την τραπεζα σου με εμβασμα).

:oneup:
Δεν τα ξέρω πολύ καλά τα Ελληνικά συστήματα.

nnn
14-12-23, 11:30
Rasta θέλεις την εφαρμογή στο κινητό
https://www.nbg.gr/en/individuals/daily-transactions/digital-banking/internet-mobile-banking-capabilities/iris-payments

RASTAVIPER
14-12-23, 12:43
Rasta θέλεις την εφαρμογή στο κινητό
https://www.nbg.gr/en/individuals/daily-transactions/digital-banking/internet-mobile-banking-capabilities/iris-payments

Eυχαριστώ, αλλά διαβάζω ότι πρέπει και η άλλη πλευρά να έχει ενεργοποιήσει κάποια πράγματα.
Δηλαδή πρέπει και εκείνος να έχει βάλει την εφαρμογή και να έχει κάνει κάτι για να μπορεί να δεχτεί τα χρήματα;
Τι παπαριές είναι αυτές να μην μπορούμε να στείλουμε έτσι απλά χρήματα πχ σε κάποιον συγγενή μέσα στη χώρα... :evil: Και μιλάω για αποστολή από μια Ελλην. τράπεζα προς άλλη..

@ ADSLgr.com All rights reserved.