PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 [222] 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

minas
14-12-23, 13:52
Eυχαριστώ, αλλά διαβάζω ότι πρέπει και η άλλη πλευρά να έχει ενεργοποιήσει κάποια πράγματα.
Δηλαδή πρέπει και εκείνος να έχει βάλει την εφαρμογή και να έχει κάνει κάτι για να μπορεί να δεχτεί τα χρήματα;
Τι παπαριές είναι αυτές να μην μπορούμε να στείλουμε έτσι απλά χρήματα πχ σε κάποιον συγγενή μέσα στη χώρα... :evil: Και μιλάω για αποστολή από μια Ελλην. τράπεζα προς άλλη..

Μπορούμε... με το αζημείωτο ;)
Για τσάμπα μόνο mobile... μέχρι να αλλάξει και αυτό.

Sebu
14-12-23, 16:58
Eυχαριστώ, αλλά διαβάζω ότι πρέπει και η άλλη πλευρά να έχει ενεργοποιήσει κάποια πράγματα.
Δηλαδή πρέπει και εκείνος να έχει βάλει την εφαρμογή και να έχει κάνει κάτι για να μπορεί να δεχτεί τα χρήματα;
Τι παπαριές είναι αυτές να μην μπορούμε να στείλουμε έτσι απλά χρήματα πχ σε κάποιον συγγενή μέσα στη χώρα... :evil: Και μιλάω για αποστολή από μια Ελλην. τράπεζα προς άλλη..

Πρεπει ο αλλος που θες να στειλεις χρηματα στο mobile app του να εχει δηλωσει το λογαριασμο του ως "δεχουμενο εισερχομενα εμβασματα" και ΟΧΙ ως "αποστολεα εμβασματων".
Δυστυχως η υλοποιηση απο την ΔΙΑΣ ειναι για τα πανηγυρια καθως επιτρεπει καθε φορα ενας λογαριασμος να εχει ενα μονο status.
Στην περιπτωση δηλαδη που εσυ εχεις 1 μονο τραπεζικο λογαριασμο στο ελληνικο συστημα (εστω Εθνικη) και θες να στειλεις λεφτα σε καποιον στην Alpha και να σου στειλει εσενα καποιος απο την Πειραιως δεν γινεται.
Θα πρεπει πρωτα εσυ να ορισεις το λογαριασμο στο mobile app στο menu του IRIS ως λογαριασμο αποστολών και ο αλλος στην Αλφα ως λογαριασμο παραλαβων, να στειλεις εσυ τα λεφτα και μετα να μπεις παλι στο μενου και να γυρισεις το λογαριασμο σου σε λογαριασμο παραλαβων ωστε να μπορει να σου στειλει ο αλλος απο την Πειραιως τα λεφτα.

Θα επρεπε να ειναι πιο απλο αφου εσυ δεν μπορεις να στειλεις στον εαυτο σου στον ιδιο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα. Εσυ μπορεις να κανεις μονο outbound και μπορεις να δεχτεις μονο inbound αρα θα επρεπε να μπορει ταυτοχρονα να επιτελει διττο ρολο.
Επειδη ομως ειναι διατραπεζικο συστημα η ΔΙΑΣ δεν μπορει να μπλεξει στην περιπτωση που εσυ εχεις 3 λογαριασμους σε πολλαπλες τραπεζες ή στην ιδια τραπεζα, με το ιδιο ΑΦΜ και κινητο. Δεν θα ξερει που να παει τα χρηματα που σου στελνουν.
Θα επρεπε επομενως το App να ειναι της ΔΙΑΣ και οχι καθε τραπεζας. Εμεις θα συνδεεαμε στο App της ΔΙΑΣ οσους λογαριασμους θελαμε και οταν ειχαμε εισερχομενο θα μας ρωταγε το app σε ποιο λογαριασμό/τραπεζα να τα στειλει. Ομοιως οταν στελναμε θα μας ρωταγε απο που να τα κανει αναληψη και εμβασμα.

Επρεπε δηλαδη να γινει αναπτυξη ανεξαρτητου App απο την ιδια την ΔΙΑΣ, στο οποιο θα εγγραφομασταν, θα συνδεαμε διατραπεζικα οσους λογαριασμους θελαμε και ολα λυμμενα. ΑΛΛΑ τοτε θα αρχιζαν να χανουν αιγλη οι εφαρμογες των τραπεζων αν εμεις χρησιμοποιουσαμε για τα καθημερινα και μεχρι 500 την εφαρμογη της ΔΙΑΣ.

TeoT
15-12-23, 04:28
Ως instant payment εσυ μαλλον εννοεις αυτο που οι ελληνικες τραπεζες βαφτιζουν iris αμεσο εμβασμα και το οποιο παει σε 15 λεπτα αλλα εχει τσουχτερη χρεωση.
Αλλιως στελνεις με τον κλασσικο τροπο που θελει μια εργασιμη και ειναι αρκετο φθηνοτερο. Τυπου 8 ευρω το απλο εμβασμα της 1ης εργασιμης εναντι 12 ή 15 ευρω το instant των 15 λεπτων. Αν δεν βιαζεσαι δεν αξιζει να πληρωσεις τους απατεωνες τοσα λεφτα.



Εχει αλλάξει.... μπορείς και απο Web banking να στείλεις άμεσο έμβασμα σε άλλη ελληνική τουλάχιστον τράπεζα (δεν το έχω δοκιμάσει σε ξένη τράπεζα) με υποφερτές χρεώσεις .
Απο Πειραιώς που έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές (αντίστοιχο ειδα και στην Eurobank και νομίζω όλες το έχουν) αν στείλεις "Άμεσα (Instant Payment)" έχει έξοδα 3,20 για ποσό μέχρι 12.000 χωρίς να χρεώνεται κάτι ο παραλήπτης και πηγαίνει ακαριαία.... στην ουσία κοστίζει φθηνότερα απο το συνολικό κόστος αποστολέα και παραλήπτη και γίνεται άμεση μεταφορά.

252692

makfil
15-12-23, 08:11
Δοκίμασα χθες να μεταφέρω χρήματα (780€) σε ταξιδιωτικό γραφείο, για συμμετοχή 2 ατόμων σε εκδρομή, και είδα ότι η Eurobank είχε χρέωση 1€ (SEPA) ενώ η ΕΤΕ λίγο παραπάνω.
Με αυτές τις προμήθειες, δεν αξίζει το μπλέξιμο με Iris.

Chingachgook
15-12-23, 09:37
Δοκίμασα χθες να μεταφέρω χρήματα (780€) σε ταξιδιωτικό γραφείο, για συμμετοχή 2 ατόμων σε εκδρομή, και είδα ότι η Eurobank είχε χρέωση 1€ (SEPA) ενώ η ΕΤΕ λίγο παραπάνω.
Με αυτές τις προμήθειες, δεν αξίζει το μπλέξιμο με Iris.

Then again, γιατί να δίνεις έστω κα 1€ για κάτι που είναι 2-3 κλικ υπόθεση;

makfil
15-12-23, 10:09
Then again, γιατί να δίνεις έστω κα 1€ για κάτι που είναι 2-3 κλικ υπόθεση;

Για όλα όσα (αρνητικά) γράφτηκαν στα προηγούμενα posts.

Gentoo
15-12-23, 10:13
Then again, γιατί να δίνεις έστω κα 1€ για κάτι που είναι 2-3 κλικ υπόθεση;

Εγώ προτιμώ να δώσω το 1€ σε έναν που το έχει ανάγκη, παρά στα καρτέλ των τραπεζών.

Ας τις σώσει το κράτος (που το κάνει διαρκώς, με τα λεφτά μας).

Chingachgook
15-12-23, 10:16
Εγώ προτιμώ να δώσω το 1€ σε έναν που το έχει ανάγκη, παρά στα καρτέλ των τραπεζών.

Ας τις σώσει το κράτος (που το κάνει διαρκώς, με τα λεφτά μας).

Φίλε έχεις ένα ευρώ;


:mrgreen:

zeronero
15-12-23, 11:35
Φίλε έχεις ένα ευρώ;


:mrgreen:

Ή Δώσ' μου απ' αυτά τα καινούρια τα διακοσάρικα... :)

Sebu
15-12-23, 23:44
Εχει αλλάξει.... μπορείς και απο Web banking να στείλεις άμεσο έμβασμα σε άλλη ελληνική τουλάχιστον τράπεζα (δεν το έχω δοκιμάσει σε ξένη τράπεζα) με υποφερτές χρεώσεις .
Απο Πειραιώς που έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές (αντίστοιχο ειδα και στην Eurobank και νομίζω όλες το έχουν) αν στείλεις "Άμεσα (Instant Payment)" έχει έξοδα 3,20 για ποσό μέχρι 12.000 χωρίς να χρεώνεται κάτι ο παραλήπτης και πηγαίνει ακαριαία.... στην ουσία κοστίζει φθηνότερα απο το συνολικό κόστος αποστολέα και παραλήπτη και γίνεται άμεση μεταφορά.

252692

H Alpha Bank εχει ληστρικες χρεωσεις. Επαιξα λιγο με τα ποσα και αν θες να στειλεις λχ 15.000 ευρω ζητα 8 ευρω χρεωση δικη σου αλλιως μισα μισα με τον παραληπτη. Αυτο για εμβασμα σε 1 εργασιμη. Αν θες IRIS εντος 15 λεπτων ζηταει 12 ευρω!!!!!
Και θα αρχισει να χρεωνει και τα εισερχομενα που πριν δεν τα χρεωνε.
Απατεωνες.

TeoT
16-12-23, 01:47
H Alpha Bank εχει ληστρικες χρεωσεις. Επαιξα λιγο με τα ποσα και αν θες να στειλεις λχ 15.000 ευρω ζητα 8 ευρω χρεωση δικη σου αλλιως μισα μισα με τον παραληπτη. Αυτο για εμβασμα σε 1 εργασιμη. Αν θες IRIS εντος 15 λεπτων ζηταει 12 ευρω!!!!!
Και θα αρχισει να χρεωνει και τα εισερχομενα που πριν δεν τα χρεωνε.
Απατεωνες.

Δεν ξέρω Αλφα δεν έχω... αλλά από Πειραιώς έχω στείλει κάποιες φορές σε δικό μου λογαριασμό στην Εθνική και το έχω δει ότι πηγαίνει ακαριαία και η χρέωση για μέχρι 12.000 είναι αυτή που έγραψα.
Επίσης και από Eurobank που δοκίμασα ( αλλά δεν το προχώρησα) να στείλω στην Εθνική με άμεση μεταφορά πάλι αντίστοιχη χρέωση μου έδινε.
Η Πειραιως απ οτι είδα δίνει τρειε επιλογές...
Κανονική που πηγαίνει σε 1 εργάσιμη... με χρέωση 0,70 + αυτά που θα πληρώσει ο παραλήπτης στην άλλη τράπεζα.
Υψηλη Προτεραιότητα που πηγαίνει την ίδια μέρα αν δοθεί η εντολή στο ωραριο της τράπεζας με χρέωση 2,20 + αυτά που θα πληρώσει ο παραλήπτης στην άλλη τράπεζα
Και Αμεση που πηγαινει ακαριαία όποτε και αν δοθει με χρέωση 3,20 χωρίς να πληρώνει κάτι ο παραλήπτης.

badweed
16-12-23, 01:51
αυτο το να πηγαινει η χρεωση μια μερα αργοτερα , θα επρεπε να ειναι πιο κοστοβορο , αφου πρεπει να φτιαξουνε ειδικη δικλειδα μεταχρονισμου της μεταφορας .
το αλλο που δεν καταλαβαινω , ειναι πως αν πληρωσει καποιος περισσοτερα γινεται κατι παραπανω στους αυτοματισμους της τραπεζας ωστε να γινει αμεσα η μεταφορα .
πληρωνονται τοκοι υπερημεριας στη ντουκου μεταφορα δηλαδη ;
(που δεν ειναι τοκοι ,αλλα τελη με τον τροπο που χρεωνονται )

makfil
16-12-23, 08:29
Δοκίμασα χθες να μεταφέρω χρήματα (780€) σε ταξιδιωτικό γραφείο, για συμμετοχή 2 ατόμων σε εκδρομή, και είδα ότι η Eurobank είχε χρέωση 1€ (SEPA) ενώ η ΕΤΕ λίγο παραπάνω.
Με αυτές τις προμήθειες, δεν αξίζει το μπλέξιμο με Iris.

Το ταξιδιωτικό γραφείο ζήτησε προκαταβολή 300€ (έχει λογαριασμό στην Πειραιώς που δεν έχω σχέση), για τη συμμετοχή στην εκδρομή και όχι πλήρη εξόφληση.
Μπήκα πάλι στην Eurobank, συμπλήρωσα τα στοιχεία και το ποσό (300€), και η προμήθεια ήταν μηδενική (SEPA)!
Και συζητάμε για το μπλέξιμο με Iris και όλα τα σχετικά προβλήματα ....

Gentoo
16-12-23, 09:22
Και συζητάμε για το μπλέξιμο με Iris και όλα τα σχετικά προβλήματα ....

Ούτε μπλέξιμο είναι, ούτε προβλήματα έχει.

Το concept είναι να στέλνεις και να λαμβάνεις χρήματα μεταξύ εσένα και άλλων.

Αν θέλεις να το κάνεις σε δικούς σου λογαριασμούς, δημιουργείται το "μπλέξιμο" που αναφέρεις.

Αλλά κι αυτό λύνεται πανεύκολα με τη χρήση ενός ακόμη αριθμού.

Αν κάποιος δεν έχει δεύτερο νούμερο ή κάποιον στην οικογένεια να χρησιμοποιήσει το νούμερό του, τότε ας δίνει προμήθειες.

Εφόσον υπάρχει η επιλογή του IRIS που είναι ανέξοδη, εμένα και πολλούς άλλους μας καλύπτει. Και καλώς υπάρχει.

Εγώ μεταφέρω συχνά πυκνά μεταξύ τραπεζών. Αν έπρεπε να δίνω 1 και 2 ευρώ προμήθεια κάθε φορά, θα ήθελα 20-30 ευρώ το μήνα μόνο για αυτό. Οπότε δεν με καλύπτει.

makfil
16-12-23, 10:10
Καθένας όπως βολεύεται.
Έχω προσθέσει και εγώ το Iris στο κινητό μου, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί οι μεταφορές και οι πληρωμές που χρειάζομαι γίνονται ανέξοδα στις 3 τράπεζες που έχω λογαριασμούς.
Η συγκεκριμένη μεταφορά στην Πειραιώς έγινε επίσης άμεσα και ανέξοδα, μέσω SEPA, και αυτό ήθελα να επισημάνω, σε σχέση με την πολυπλοκότητα και τις ιδιαιτερότητες του Iris.

marcus1
16-12-23, 10:59
Ξανά πρόβλημα στην Εθνική -δεν περνάνε κάρτες στο apple pay- με κρυπτικό μήνυμα λάθους "επικοινωνήστε με τον εκδότη της κάρτας σας". Τους πήρα τηλέφωνο εξυπηρέτηση πελατών και δεν ξέρουν τίποτα.

Τελευταία φορά με το ίδιο βιολί δεν λειτουργούσε το IRIS (έστελνα πληρωμές αλλά δεν λάμβανα) - πάλι δεν ήξεραν γιατί στην εξυπηρέτηση πελατών- μέχρι που το μετακίνησα σε Πειραιώς όπου δουλεύει άριστα.

Πιο πριν ράντομ απορρίψεις διαδικτυακών συναλλαγών στην κάρτα εθνικής της κοπέλας μου, σε λογαριασμό με επαρκές υπόλοιπο, χωρίς λόγο. Η εξυπηρέτηση πελατών ούτε εκεί ήξερε τί εγινε.

Βασικά ίσως είναι μόνο σε μας, αλλά η Εθνική έχει γίνει ένα σκουπίδι που λειτουργεί όπως θα έπρεπε όποτε της καπνίσει. Τί έχουν πάθει? Χρόνια πελάτες τους δεν είχαμε προβλήματα, πλέον είναι μόνο προβλήματα συνεχώς, και απαντήσεις "τί να φταίει άραγε" λες και μας τρολάρουν από την εξυπηρέτηση πελατών.

Ο μόνος λόγος που δεν κλείνουμε και τους λογαριασμούς μας εκεί, είναι να έχουμε κάρτες με έναν έξτρα αριθμό για καμιά προσφορά trial κλπ.

minas
16-12-23, 11:41
Το ταξιδιωτικό γραφείο ζήτησε προκαταβολή 300€ (έχει λογαριασμό στην Πειραιώς που δεν έχω σχέση), για τη συμμετοχή στην εκδρομή και όχι πλήρη εξόφληση.
Μπήκα πάλι στην Eurobank, συμπλήρωσα τα στοιχεία και το ποσό (300€), και η προμήθεια ήταν μηδενική (SEPA)!
Και συζητάμε για το μπλέξιμο με Iris και όλα τα σχετικά προβλήματα ....

Μήπως έχεις και κάποιο πακέτο για μεταφορές χωρίς προμήθεια, όπως το Blue Advantage που ενεργοποιοεί σε όλους η Eurobank;
Είχα την εντύπωση (αν και δεν έχω Eurobank) ότι με SEPA κάτι χρέωναν.

makfil
16-12-23, 12:13
Μήπως έχεις και κάποιο πακέτο για μεταφορές χωρίς προμήθεια, όπως το Blue Advantage που ενεργοποιοεί σε όλους η Eurobank;
Είχα την εντύπωση (αν και δεν έχω Eurobank) ότι με SEPA κάτι χρέωναν.

Όχι, δεν έχω αυτό το πακέτο.
Όπως έγραψα παραπάνω, προσπάθησα να μεταφέρω 780€ σε λογαριασμό Πειραιώς από λογ ΕΤΕ, Eurobank και Alpha και η φτηνότερη προμήθεια ήταν της Eurobank με 1€, μέσω SEPA.
Όταν το ταξιδιωτικό γραφείο με ενημέρωσε ότι θέλει 300€ ως προκαταβολή, ξαναμπήκα χθες στο e-banking της Eurobank, έβαλα πάλι τα στοιχεία για 300€ και έβγαλε μηδενική προμήθεια, μέσω SEPA.

Σκέφτηκα, λοιπόν, να ενημερώσω τους συμφορουμίτες ότι υπάρχει και αυτός ο ανέξοδος τρόπος.

Basilhs23_
16-12-23, 20:21
Εδώ και χρόνια όταν έστελνα έμβασμα από τράπεζα Αττικής είχε μια προμήθεια 2 ευρώ. Από το καλοκαίρι βλέπω πως έχουν προσθέσει ένα επιπλέον κόστος 1 ευρώ και το λένε γενικώς ως "έξοδα" με αποτέλεσμα το τελικό κόστος να είναι 3 ευρώ. Γνωρίζει κάποιος που έχει λογαριασμό εκεί περί τίνος πρόκειται; Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως άμα ήθελαν να αυξήσουν μόνο την προμήθεια θα έβαζαν κατευθείαν 3 ευρώ στην προμήθεια και δεν θα προσέθεταν απλά ένα έξτρα κόστος 1 ευρώ το οποίο δεν διευκρινιζουν τι είναι.

Ξέχασα να γράψω ότι μιλάω για αποστολές εμβάσματος της τάξης όχι πάνω από χιλιάρικο, μερικά εκατοντάδες ευρώ δηλαδή.

ariadgr
16-12-23, 22:28
Γνωρίζει κάποιος...

Στην εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζουν;

Basilhs23_
16-12-23, 22:42
Στην εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζουν;

Τους είχα καλέσει, είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο να μου εξηγήσουν αλλά δεν με πήρανε. Δεν τους κάλεσα ξανά.

Τώρα βρήκα τυχαία από το google ότι υπάρχει το σύστημα IRIS χωρίς προμήθεια, θα προσπαθήσω να στείλω έμβασμα από αυτό αν μπορέσω και ξεμπερδέψω από τις προμήθειες.

Sebu
17-12-23, 18:39
Δεν ξέρω Αλφα δεν έχω... αλλά από Πειραιώς έχω στείλει κάποιες φορές σε δικό μου λογαριασμό στην Εθνική και το έχω δει ότι πηγαίνει ακαριαία και η χρέωση για μέχρι 12.000 είναι αυτή που έγραψα.
Επίσης και από Eurobank που δοκίμασα ( αλλά δεν το προχώρησα) να στείλω στην Εθνική με άμεση μεταφορά πάλι αντίστοιχη χρέωση μου έδινε.
Η Πειραιως απ οτι είδα δίνει τρειε επιλογές...
Κανονική που πηγαίνει σε 1 εργάσιμη... με χρέωση 0,70 + αυτά που θα πληρώσει ο παραλήπτης στην άλλη τράπεζα.
Υψηλη Προτεραιότητα που πηγαίνει την ίδια μέρα αν δοθεί η εντολή στο ωραριο της τράπεζας με χρέωση 2,20 + αυτά που θα πληρώσει ο παραλήπτης στην άλλη τράπεζα
Και Αμεση που πηγαινει ακαριαία όποτε και αν δοθει με χρέωση 3,20 χωρίς να πληρώνει κάτι ο παραλήπτης.

Για δοκιμασε οποτε μπορεσεις να δεις χρεωσεις οπου τα πληρωνεις ολα εσυ και δεν τα μοιραζεσαι με τον παραληπτη, να εχουμε ενα μετρο συγκρισης απολυτων τιμων.

YAziDis
17-12-23, 20:33
Υπάρχουν διαφορετικές χρεώσεις σε έως 12.500€ (αν κάνω λάθος τότε μέχρι 12.000€) που γίνεται μέσω sepa δεν κάνω λάθος. Μπες και δες τις χρεώσεις. Διαφοροποιούνται.

TeoT
17-12-23, 23:09
Για δοκιμασε οποτε μπορεσεις να δεις χρεωσεις οπου τα πληρωνεις ολα εσυ και δεν τα μοιραζεσαι με τον παραληπτη, να εχουμε ενα μετρο συγκρισης απολυτων τιμων.

Στην "Κανονική" και στην "Υψηλή Προτεραιότητα" η Πειραιώς δεν δίνει την δυνατότητα να πληρώσει ο αποστολέας όλα τα έξοδα αλλά μόνο τα δικά του , ενώ στην "Αμεση" πληρώνει υποχρεωτικά όλα τα έξοδα.

- - - Updated - - -


Υπάρχουν διαφορετικές χρεώσεις σε έως 12.500€ (αν κάνω λάθος τότε μέχρι 12.000€) που γίνεται μέσω sepa δεν κάνω λάθος. Μπες και δες τις χρεώσεις. Διαφοροποιούνται.

Στην "Κανονική" και στην "Υψηλή Προτεραιότητα" 15000 )αν θυμάμαι καλά ειναι το όριο
στην "Αμεση" σωστά το όριο είναι 12.500

Sebu
17-12-23, 23:33
Στην "Κανονική" και στην "Υψηλή Προτεραιότητα" η Πειραιώς δεν δίνει την δυνατότητα να πληρώσει ο αποστολέας όλα τα έξοδα αλλά μόνο τα δικά του , ενώ στην "Αμεση" πληρώνει υποχρεωτικά όλα τα έξοδα.

- - - Updated - - -



Στην "Κανονική" και στην "Υψηλή Προτεραιότητα" 15000 )αν θυμάμαι καλά ειναι το όριο
στην "Αμεση" σωστά το όριο είναι 12.500

Ευχαριστω
Συμφωνω με Yazidis παντως και η Alpha το σπαει αν ποσα λχ ανω των 12.000 ευρω κοκ και εχει τη δυνατοτητα σε ολες τις μεταφορες απο το web ειτε να επιμερισεις τα εξοδα ειτε να τα πληρωσεις εξ ολοκληρου εσυ.
Ο καθενας κανει οτι θελει επομενως αναλογως πως τιμολογει το "προιον".

kiliodoylos
18-12-23, 16:44
καλησπερα παιδια.θα ηθελα την βοηθεια σας..εχω λογαριασμο στην εθνικη...θελω να στειλω χρηματα στην πειραιως με ΙΡΙΣ..και συνεχως μου βγαζει μηνυμα οτι δεν γινεται..να σας πω οτι στο τηλ που θελω να στειλω ειναι στο δικο μου ονομα...(το εχει το παιδι μου που σπουδαζει) λετε γιαυτο δεν γινεται?..υπαρχει αλλη λυση?..ευχαριστω

Sebu
18-12-23, 19:54
καλησπερα παιδια.θα ηθελα την βοηθεια σας..εχω λογαριασμο στην εθνικη...θελω να στειλω χρηματα στην πειραιως με ΙΡΙΣ..και συνεχως μου βγαζει μηνυμα οτι δεν γινεται..να σας πω οτι στο τηλ που θελω να στειλω ειναι στο δικο μου ονομα...(το εχει το παιδι μου που σπουδαζει) λετε γιαυτο δεν γινεται?..υπαρχει αλλη λυση?..ευχαριστω

Γινεται απλα πρεπει να ορισεις το λογαριασμο της Εθνικης στο mobile app της Εθνικης στο μενου του Iris ως το λογαριασμο που θα χρησιμοποιει το Iris για να τραβαει/στελνει χρηματα και μετα θα πας στο app της Πειραιως στο μενου Iris και θα ορισεις εκεινο το λογαριασμο ως λογαριασμο στον οποιο θα μπαινουν χρηματα απο το iris/παραληπτης.

Στο iris αν εχεις λογαριασμους σε πανω απο μια τραπεζες με το ιδιο κινητο/αφμ δεν ξερει το Iris/ΔΙΑΣ απο που να τραβαει χρηματα και που να στελνει. Οποτε επιτρεπει να οριστει μονο ενας λογαριασμος ως ο χρηματοδοτης που θα στελνει χρηματα μεσω του iris και ολοι οι αλλοι λογαριασμοι (τριτων ή δικοι σου σε αλλες τραπεζες) θα ειναι παραληπτες. Με την ιδιαιτεροτητα οτι τους δικους σου λογαριασμους σε αλλες τραπεζες θα πρεπει εσυ απο το αντιστοιχο app/menu Iris να τους δηλωσεις ως παραληπτες.

nnn
21-12-23, 21:03
Στην επιβολή προστίμου ύψους 41.756.180,10 ευρώ σε πέντε τράπεζες και στην Ελληνική Ένωση Τραπεζών προχώρησε η Επιτροπή Ανταγωνισμού για εναρμονισμένη πρακτική σε προμήθειες και χρεώσεις
https://www.news247.gr/oikonomia/prostimo-417-ekat-evro-stis-trapezes-gia-promitheies-kai-xreoseis/

frap
21-12-23, 21:18
Ναι και η προμήθεια γι αανάληψη από ΑΤΜ ξένης τράπεζας θα πάει από τα 3 στα €2. Αντί να πάει στα €0.20

Σιγά μη σκίσουν κανένα καλσόν.

ZuperMan
02-01-24, 00:49
Ερώτηση χαζή. Οι πληρωμές μέσω iris μετράνε στο αφορολόγητο έτσι;

KostakisK
02-01-24, 13:01
Ναι κανονικά

- - - Updated - - -

Αν ειναι βεβαια πληρωμη προς επιχειρηση ή επαγγελματια

lewton
06-01-24, 10:49
Θέλω να ανοίξω μάλλον μια προθεσμιακή (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που θέλω και πως το λένε), αλλά δεν έχω ακόμα τα χρήματα. Θα τα πάρω από πώληση ακινήτου.
Δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο, δηλαδή δεν το κάνω για να βγάλω τόκους, αλλά για να έχω τα χρήματα πιο ασφαλή σε σύγκριση με το να κάθονται σε ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν κάποιος καταφέρει να πάρει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί άμεσα να κλέψει τα χρήματα αυτά.

Θέλω λοιπόν να ανοίξω έναν λογαριασμό στον οποίο να μπορώ να προσθέσω λεφτά όποτε θέλω (επειδή δεν τα έχω άμεσα), αλλά να μη μπορώ να τα βγάλω με την ευκολία του e-banking (έτσι ώστε αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί να τα κλέψει και να εξαφανιστεί). Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να τα βγάλω πριν τη λήξη αν χρειαστεί, αλλά με μια διαδικασία που να μην γίνεται άμεσα.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

- - - Updated - - -

Η Eurobank μου φαίνεται ότι έχει αυτό που ζητάω, τουλάχιστον εν μέρει.
https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/prothesmiakes-katatheseis/prothesmiaki-gia-olous
Μπορώ να ρευστοποιήσω πρόωρα, αλλά μόνο σε κατάστημα.

Πριν από τη λήξη της προθεσμιακής κατάθεσης μπορείτε να ρευστοποιήσετε όλο το ποσό της ή ένα μέρος για να καλύψετε έκτακτες ανάγκες σας.
Για να ρευστοποιήσετε την προθεσμιακή κατάθεσή σας πριν από τη λήξη της, ελάτε σε ένα κατάστημά μας.
Δε λέει όμως αν μπορώ αν προσθέσω χρήματα κατά τη διάρκεια.

YAziDis
06-01-24, 10:50
Θέλω να ανοίξω μάλλον μια προθεσμιακή (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που θέλω και πως το λένε), αλλά δεν έχω ακόμα τα χρήματα. Θα τα πάρω από πώληση ακινήτου.
Δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο, δηλαδή δεν το κάνω για να βγάλω τόκους, αλλά για να έχω τα χρήματα πιο ασφαλή σε σύγκριση με το να κάθονται σε ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν κάποιος καταφέρει να πάρει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί άμεσα να κλέψει τα χρήματα αυτά.

Θέλω λοιπόν να ανοίξω έναν λογαριασμό στον οποίο να μπορώ να προσθέσω λεφτά όποτε θέλω (επειδή δεν τα έχω άμεσα), αλλά να μη μπορώ να τα βγάλω με την ευκολία του e-banking (έτσι ώστε αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί να τα κλέψει και να εξαφανιστεί). Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να τα βγάλω πριν τη λήξη αν χρειαστεί, αλλά με μια διαδικασία που να μην γίνεται άμεσα.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

Υπάρχει στην Πειραιώς σίγουρα. Όταν πας να ανοίξεις προθεσμιακή σε ρωτάει και όλας όλα αυτά που λες, (διάρκεια, αν θέλεις να προσθέτεις ή να αφαιρείς κτλ). Το θέμα είναι πως δε γνωρίζω αν μπορούν αυτά να γίνουν online (η προσθαφαίρεση χρημάτων) ή αν χρειάζεται να πας από κατάστημα.

lewton
06-01-24, 10:58
Υπάρχει στην Πειραιώς σίγουρα. Όταν πας να ανοίξεις προθεσμιακή σε ρωτάει και όλας όλα αυτά που λες, (διάρκεια, αν θέλεις να προσθέτεις ή να αφαιρείς κτλ). Το θέμα είναι πως δε γνωρίζω αν μπορούν αυτά να γίνουν online (η προσθαφαίρεση χρημάτων) ή αν χρειάζεται να πας από κατάστημα.

Η Eurobank σχεδόν έχει 100% αυτό που ζητάω, στο άλλο (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/prothesmiakes-katatheseis/prothesmiaki-me-eueliksia) προϊόν της.
Μπορώ να προσθέσω λεφτά αλλά μόνο στη λήξη και μόνο αν πάω σε κατάστημα.
Το ιδανικό θα ήταν να μπορώ να προσθέσω χωρίς να πάω σε κατάστημα, αλλά να αφαιρέσω μόνο με offline διαδικασία (κατάστημα ή τηλέφωνο). Αλλά ήδη φαίνεται να με κερδίζει.

Μένει να μάθω πως γίνεται η διαδικασία στην Πειραιώς. Και θα δω και τις άλλες δύο, αλλά ειδικά στην Alpha δε θέλω να πάω.

makfil
06-01-24, 11:24
Θέλω να ανοίξω μάλλον μια προθεσμιακή (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που θέλω και πως το λένε), αλλά δεν έχω ακόμα τα χρήματα. Θα τα πάρω από πώληση ακινήτου.
Δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο, δηλαδή δεν το κάνω για να βγάλω τόκους, αλλά για να έχω τα χρήματα πιο ασφαλή σε σύγκριση με το να κάθονται σε ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν κάποιος καταφέρει να πάρει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί άμεσα να κλέψει τα χρήματα αυτά.

Θέλω λοιπόν να ανοίξω έναν λογαριασμό στον οποίο να μπορώ να προσθέσω λεφτά όποτε θέλω (επειδή δεν τα έχω άμεσα), αλλά να μη μπορώ να τα βγάλω με την ευκολία του e-banking (έτσι ώστε αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί να τα κλέψει και να εξαφανιστεί). Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να τα βγάλω πριν τη λήξη αν χρειαστεί, αλλά με μια διαδικασία που να μην γίνεται άμεσα.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

- - - Updated - - -

Η Eurobank μου φαίνεται ότι έχει αυτό που ζητάω, τουλάχιστον εν μέρει.
https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/prothesmiakes-katatheseis/prothesmiaki-gia-olous
Μπορώ να ρευστοποιήσω πρόωρα, αλλά μόνο σε κατάστημα.

Δε λέει όμως αν μπορώ αν προσθέσω χρήματα κατά τη διάρκεια.

Όλες οι τράπεζες έχουν προγράμματα προθεσμιακών καταθέσεων και μια καλή ιστοσελίδα με τα προϊόντα τους είναι αυτή (https://www.moneyonline.gr/tools/banking/deposits_time).

Για να βάλεις το ποσό που θέλεις σε προθεσμιακό πρέπει να έχεις ανοίξει κανονικό λογαριασμό, από τον οποίο θα μεταφέρεις το ποσό που θέλεις στον προθεσμιακό, και στον οποίο θα επιστρέψει το ποσό με τον τόκο μετά τη λήξη.
Στη λήξη, δεν προσθέτεις νέο ποσό, αλλά βάζεις το σύνολο που θέλεις σε νέο προθεσμιακό με νέο επιτόκιο, αν υπάρχει.
Στην παραπάνω ιστοσελίδα υπάρχουν οι απαντήσεις σε όλες τις πιθανές απορίες σου.

Daemon
06-01-24, 11:29
χρησιμοποιεί κανείς το ibank pay app σε iphone ;
αν ναι λειτουργεί το login με face id ;
Το έχουν "παροπλήσει". Θα βγει νέα εφαρμογή σύντομα με άλλο όνομα.

thourios
06-01-24, 13:44
Μιας και μιλάμε για προθεσμιακές.
Για όσους έχουν χρήματα σε συνάλλαγμα προθεσμιακή στην Alpa bank δεν μπορούν να ανοίξουν ή να ανανεώσουν αντιθέτως στην Eurobank γίνεται.
Έχω κάτι δολάρια στην Alpha και λόγω των ραντεβού που ζητούν να κλείσω τα οποία είναι χειρότερα με γιατρούς στο ΙΚΑ τα δολάρια μένουν σε απλό λογαριασμό.
δεν ξέρω άλλες τράπεζες εκτός της Eurobank έχουν online διαχείριση προθεσμιακών σε συνάλλαγμα.

atrias
06-01-24, 14:13
Το έχουν "παροπλήσει". Θα βγει νέα εφαρμογή σύντομα με άλλο όνομα.

ναι μου ήρθε κι εμένα email πριν 2 εβδομάδες περίπου σχετικά με αυτό , παρ' όλα αυτά υπάρχει ακόμα στο app store

Ιούνιος ήταν που τους ρωτούσα και είχα ανοίξει το case με την υποστήριξη της τράπεζας για το θέμα ......

Sebu
06-01-24, 17:01
Θέλω να ανοίξω μάλλον μια προθεσμιακή (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που θέλω και πως το λένε), αλλά δεν έχω ακόμα τα χρήματα. Θα τα πάρω από πώληση ακινήτου.
Δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο, δηλαδή δεν το κάνω για να βγάλω τόκους, αλλά για να έχω τα χρήματα πιο ασφαλή σε σύγκριση με το να κάθονται σε ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν κάποιος καταφέρει να πάρει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί άμεσα να κλέψει τα χρήματα αυτά.

Θέλω λοιπόν να ανοίξω έναν λογαριασμό στον οποίο να μπορώ να προσθέσω λεφτά όποτε θέλω (επειδή δεν τα έχω άμεσα), αλλά να μη μπορώ να τα βγάλω με την ευκολία του e-banking (έτσι ώστε αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί να τα κλέψει και να εξαφανιστεί). Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να τα βγάλω πριν τη λήξη αν χρειαστεί, αλλά με μια διαδικασία που να μην γίνεται άμεσα.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

- - - Updated - - -

Η Eurobank μου φαίνεται ότι έχει αυτό που ζητάω, τουλάχιστον εν μέρει.
https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/prothesmiakes-katatheseis/prothesmiaki-gia-olous
Μπορώ να ρευστοποιήσω πρόωρα, αλλά μόνο σε κατάστημα.

Δε λέει όμως αν μπορώ αν προσθέσω χρήματα κατά τη διάρκεια.

Δεν μπορεις να ανοιξεις προθεσμιακή χωρις να εχεις χρηματα.
Η προθεσμιακη ειναι ενας νεος τραπεζικος λογαριασμος στον οποιο μεταφερονται και παρκαρονται εκει τα χρηματα κατα τη διαρκεια του προθεσμιακου προιοντος και οταν ληξει επιστρεφουν στον κυριο λογαριασμο (λχ Ταμιευτηριου ή Οψεως).
Πρεπει επομενως να διαθετεις το ελαχιστο ποσο που απαιτει καθε τραπεζα για ανοιγμα προθεσμιακης και να την ανοιξεις. Μετα να δεις αν επιτρεπεται να προσθεσεις χρηματα αργοτερα και πριν τη ληξη και με ποιες προυποθεσεις.
Οπως και να εχει οι περισσοτερες πλεον ακομα και για ανοιγμα, προωρο τερματισμο κτλ ζητανε 2FA μεσω extra pin.
Προσπαθησε να το κανεις εντος του πρωτου 3μηνου-6μηνου γιατι αν αρχισει απο Ιουνη και μετα η ΕΚΤ να μειωνει τα επιτοκια θα μειωθουν και αυτα των τραπεζων. Μπορει να μην θες εσυ τον τοκο απαραιτητα αλλα εφοσον θες να τα κλειδωσεις για ασφαλεια κριμα ειναι να χασεις μια καλη αποδοση αν λχ τα κλεισεις για 18-24 μηνες.

dimitri_ns
06-01-24, 18:34
Δεν μπορεις να ανοιξεις προθεσμιακή χωρις να εχεις χρηματα.
Η προθεσμιακη ειναι ενας νεος τραπεζικος λογαριασμος στον οποιο μεταφερονται και παρκαρονται εκει τα χρηματα κατα τη διαρκεια του προθεσμιακου προιοντος και οταν ληξει επιστρεφουν στον κυριο λογαριασμο (λχ Ταμιευτηριου ή Οψεως).
Πρεπει επομενως να διαθετεις το ελαχιστο ποσο που απαιτει καθε τραπεζα για ανοιγμα προθεσμιακης και να την ανοιξεις. Μετα να δεις αν επιτρεπεται να προσθεσεις χρηματα αργοτερα και πριν τη ληξη και με ποιες προυποθεσεις.
Οπως και να εχει οι περισσοτερες πλεον ακομα και για ανοιγμα, προωρο τερματισμο κτλ ζητανε 2FA μεσω extra pin.
Προσπαθησε να το κανεις εντος του πρωτου 3μηνου-6μηνου γιατι αν αρχισει απο Ιουνη και μετα η ΕΚΤ να μειωνει τα επιτοκια θα μειωθουν και αυτα των τραπεζων. Μπορει να μην θες εσυ τον τοκο απαραιτητα αλλα εφοσον θες να τα κλειδωσεις για ασφαλεια κριμα ειναι να χασεις μια καλη αποδοση αν λχ τα κλεισεις για 18-24 μηνες.

Από πηγάζει τέτοια σιγουριά ?
Κι αν τα αυξήσει ?

posy
06-01-24, 22:20
Ανοιγοντας εναν απλο ταμιευτηριου σε οποιαδηποτε τραπεζα (με την προοπτικη να κατατεθουν εκει τα χρηματα της πωλησης και να γινουν προθεσμιακη),αν δεν βγαλεις web banking πως μπορουν να κινδυνευσουν τα χρηματα αυτα αφου θα πρεπει για το παραμικρο να επισκεπτεσαι την τραπεζα?

lewton
06-01-24, 23:11
Ανοιγοντας εναν απλο ταμιευτηριου σε οποιαδηποτε τραπεζα (με την προοπτικη να κατατεθουν εκει τα χρηματα της πωλησης και να γινουν προθεσμιακη),αν δεν βγαλεις web banking πως μπορουν να κινδυνευσουν τα χρηματα αυτα αφου θα πρεπει για το παραμικρο να επισκεπτεσαι την τραπεζα?

Σωστό αλλά είπα να μην επιστρέψω και στον προηγούμενο αιώνα. :p

makfil
07-01-24, 00:14
Σωστό αλλά είπα να μην επιστρέψω και στον προηγούμενο αιώνα. :p

Γράφτηκαν 2 σελίοδες μηνύματα για το θέμα σου και ακόμη δεν άνοιξες το site που σου έδωσα για να διαβάσεις τις σχετικές οδηγίες και να λύσεις τις απορίες σου.
Έχεις καιρό ακόμη ...

Godian
07-01-24, 10:55
Πήγε η πεθερά μου να ανοίξει λογαριασμό στην Πειραιώς να βγάλει και κάρτα και e banking.
Στην αρχή την είπαν ότι θέλει 34€ για να ανοίξει λογαριασμό μετά άλλος υπάλληλος της είπε 14€ και όταν πήγε πλήρωσε μόνο 10€ για την κάρτα της είπαν.
Γράφει πόσα λεφτά θέλει για το άνοιγμα λογαριασμού;;

RASTAVIPER
07-01-24, 11:05
Γράφτηκαν 2 σελίοδες μηνύματα για το θέμα σου και ακόμη δεν άνοιξες το site που σου έδωσα για να διαβάσεις τις σχετικές οδηγίες και να λύσεις τις απορίες σου.
Έχεις καιρό ακόμη ...

Αφού αυτός ξέρει καλύτερα.
Θα το κάνει με τον τρόπο του και όποτε θυμηθεί. :whistle:

thourios
07-01-24, 11:05
Πήγε η πεθερά μου να ανοίξει λογαριασμό στην Πειραιώς να βγάλει και κάρτα και e banking.
Στην αρχή την είπαν ότι θέλει 34€ για να ανοίξει λογαριασμό μετά άλλος υπάλληλος της είπε 14€ και όταν πήγε πλήρωσε μόνο 10€ για την κάρτα της είπαν.
Γράφει πόσα λεφτά θέλει για το άνοιγμα λογαριασμού;;

Τακτική των υπαλλήλων για να πάρουν bonus ή δέχονται πιέσεις από ανώτερους. Το 10άρικο μπορεί να μην είναι και για την κάρτα γιατί μέχρι τα πέρσι τουλάχιστον η πρώτη κάρτα είναι δωρεάν.
Μπορεί να είναι όμως για κάποια ηλίθια ασφάλεια προϊόντων άσχετη, Στις σελίδες που την έβαλαν να υπογράψει κατά το άνοιγμα με μικρά γράμματα κάπου θα λέει γιατί είναι το δεκάρικο.

jap
07-01-24, 11:16
Πρέπει να το έχω αναφέρει ξανά, είχε πάει ο 18χρονος γιος να ανοίξει λογαριασμό στη Eurobank. Του είπαν πως θα έπρεπε να βάλει ένα ποσό που χαριατικά του είπαν είναι 50 ευρώ μόνο. Τον έβαλαν να υπογράψει δεκάδες χαρτιά, του έδωσαν κι ένα πρόγραμμα ασφάλισης που κατάλαβε (χαζός δεν είναι) πως ήταν δωρεάν. Όταν ήρθε σπίτι διαπιστώσαμε πως του είχαν πουλήσει ασφάλεια 'πορτοφολιού' και είχαν αφαιρέσει 30 ευρώ. Τον έβαλα αμέσως να πάρει τηλέφωνο, ο υπάλληλος που του τα άνοιξε του έλεγε κάτι βλακείες. Τελικά πήραμε τηλέφωνο την Eurolife, κάναμε τη διαδικασία για ακύρωση της ασφάλισης και τα χρήματα επιστράφηκαν στο λογαριασμό την αμέσως επόμενη μέρα αν δεν κάνω λάθος. Πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής του καταστήματος και έλεγε του παιδιού ασυναρτησίες του στυλ τι μεγάλο λάθος κάνει, αυτή η ασφάλεια είναι απαραίτητη και τέτοιες αρλούμπες. Για το γεγονός ότι τον εξαπάτησαν και τον έβαλαν να αγοράσει κάτι που δεν χρειάζεται ούτε κουβέντα. Προς γνώση και συμμόρφωση. Είναι όπως τα λέει ο thourios, αναρωτιέμαι τι μπόνους/προμήθεια τους αναλογεί για συμβόλαιο 30 ευρώ το χρόνο, τόσο ξεφτίλες είναι.

Για 6 ευρώ ξέρω για τις κάρτες, δεν αποκλείεται η Πειραιώς να έχει άλλες ταρίφες.

lewton
07-01-24, 12:14
Γράφτηκαν 2 σελίοδες μηνύματα για το θέμα σου και ακόμη δεν άνοιξες το site που σου έδωσα για να διαβάσεις τις σχετικές οδηγίες και να λύσεις τις απορίες σου.
Έχεις καιρό ακόμη ...

Πας καλά;
Το πρώτο μου post για το θέμα ήταν ήταν το 11082 (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7521786#post7521786) και εσύ γράφεις το 11093 για να μου την πεις ότι έχουν γραφτεί 2 σελίδες για το θέμα μου; 10 posts σε 2 σελίδες; Και δεν είναι καν όλα τα ενδιάμεσα posts για το θέμα που ρώτησα.
Και όλο αυτό γιατί δεν έκανα like την άχρηστη σελίδα που διαφήμισες η οποία απλά συγκρίνει τα επιτόκια; Και ενώ έχω γράψει ότι δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο;
Έλεος με τη διαφήμιση. Να μάθετε να την κάνετε πιο διακριτικά.


Παιδιά μην μου απαντάτε άλλο και κουράζετε τον makfil.
Χάρη στις χρήσιμες απαντήσεις που έλαβα από YAziDis και Sebu και με περαιτέρω αναζήτηση βρήκα σχεδόν ακριβώς αυτό που έψαχνα.

- - - Updated - - -


Αφού αυτός ξέρει καλύτερα.
Θα το κάνει με τον τρόπο του και όποτε θυμηθεί. :whistle:

Εγώ την απάντηση σε αυτό που έψαχνα τη βρήκα. ;)

Εσύ απλά κράζεις για να κράξεις και από ο,τι φαίνεται ούτε εσύ ξέρεις να μετράς γιατί συμφωνείς με τον άλλον που κατάφερε να βγάλει ότι λιγότερα από 10 posts έφαγαν... 2 σελίδες από το thread. :rolleyes:

yyy
07-01-24, 13:18
Η Eurobank σχεδόν έχει 100% αυτό που ζητάω, στο άλλο (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/prothesmiakes-katatheseis/prothesmiaki-me-eueliksia) προϊόν της.
Μπορώ να προσθέσω λεφτά αλλά μόνο στη λήξη και μόνο αν πάω σε κατάστημα.
Το ιδανικό θα ήταν να μπορώ να προσθέσω χωρίς να πάω σε κατάστημα, αλλά να αφαιρέσω μόνο με offline διαδικασία (κατάστημα ή τηλέφωνο). Αλλά ήδη φαίνεται να με κερδίζει.

Μένει να μάθω πως γίνεται η διαδικασία στην Πειραιώς. Και θα δω και τις άλλες δύο, αλλά ειδικά στην Alpha δε θέλω να πάω.

Δες και στην Τράπεζα Πειραιώς: Αποταμιευτικός Λογαριασμός «Μπορώ» (https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Katatheseis/Trapezikoi-Logariasmoi/mporw-apotamieutikos-logariasmos).

Basilhs23_
07-01-24, 16:51
Πρέπει να το έχω αναφέρει ξανά, είχε πάει ο 18χρονος γιος να ανοίξει λογαριασμό στη Eurobank. Του είπαν πως θα έπρεπε να βάλει ένα ποσό που χαριατικά του είπαν είναι 50 ευρώ μόνο. Τον έβαλαν να υπογράψει δεκάδες χαρτιά, του έδωσαν κι ένα πρόγραμμα ασφάλισης που κατάλαβε (χαζός δεν είναι) πως ήταν δωρεάν. Όταν ήρθε σπίτι διαπιστώσαμε πως του είχαν πουλήσει ασφάλεια 'πορτοφολιού' και είχαν αφαιρέσει 30 ευρώ. Τον έβαλα αμέσως να πάρει τηλέφωνο, ο υπάλληλος που του τα άνοιξε του έλεγε κάτι βλακείες. Τελικά πήραμε τηλέφωνο την Eurolife, κάναμε τη διαδικασία για ακύρωση της ασφάλισης και τα χρήματα επιστράφηκαν στο λογαριασμό την αμέσως επόμενη μέρα αν δεν κάνω λάθος. Πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής του καταστήματος και έλεγε του παιδιού ασυναρτησίες του στυλ τι μεγάλο λάθος κάνει, αυτή η ασφάλεια είναι απαραίτητη και τέτοιες αρλούμπες. Για το γεγονός ότι τον εξαπάτησαν και τον έβαλαν να αγοράσει κάτι που δεν χρειάζεται ούτε κουβέντα. Προς γνώση και συμμόρφωση. Είναι όπως τα λέει ο thourios, αναρωτιέμαι τι μπόνους/προμήθεια τους αναλογεί για συμβόλαιο 30 ευρώ το χρόνο, τόσο ξεφτίλες είναι.

Για 6 ευρώ ξέρω για τις κάρτες, δεν αποκλείεται η Πειραιώς να έχει άλλες ταρίφες.

Τα ίδια έπαθα εγώ πέρσι που πήγα alpha bank να τακτοποιήσουμε εκκρεμότητα για κάποια θυρίδα, για να βγάλω μια χρεωστική και να ενεργοποιήσω έναν παλιό αδρανη λογαριασμό με ebanking.

Προσπάθησαν πολλές φορές να μου πουλήσουν συμβόλαιο ασφαλείας σπιτιού το οποίο αρνήθηκα διπλωματικα και τους λέω δεν θέλω αν θέλετε δώστε μου ένα χαρτί με τα δικαιώματα τους όρους και τις υποχρεώσεις και αν θέλω θα μιλήσω μαζί σας εν καιρώ όταν το διαβάσω. Στο τέλος πριν φύγω μου ζήτησε η υπάλληλος άμα έχω 25 ευρώ να πληρώσω στο ΑΤΜ αλλά της είπα δεν έχω, παραξενευτηκα διότι δεν μου εξήγησε τον λόγο της πληρωμής. Την ρωτάω λίγο αργότερα πριν φύγω τι ήταν αυτά τα 25 ευρώ και μου λέει δεν ξέρω.

Έφυγα από το κατάστημα σκεπτόμενος ότι φέρθηκα έξυπνα και δεν με έπιασαν κότσο. Αλλά λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο. Λίγες μέρες μετά σκάει email μήνυμα και επιστολή στο σπίτι ότι έχω ένα χρέος περί τα 20 ευρώ για ασφαλιστικό συμβόλαιο απώλειας κάρτας από την Generali. Συγχιστηκα γιατί καταλαβα τι είχε παιχτεί. Για να μην μακρυγορω, δεν πλήρωσα τίποτα, το συμβόλαιο ακυρώθηκε με την τράπεζα δεν τους πήρα ούτε πήγα εκεί να ζητήσω τον λόγο γιατί θα έριχναν την ευθύνη σε εμένα και θα κατέληγα σε κανένα ΑΤ για εξυβριση και διατάραξη εργασιακού περιβάλλοντος. Λίγο καιρό μετά αφαιρεθηκαν και 12 ευρώ για κάποιο ετήσιο τέλος από τον λογαριασμό ενώ χρεωστική δεν ήρθε ποτέ.

Ενα πράγμα θα γράψω, όσοι πάτε για το οτιδήποτε πλέον σε τραπεζα, ανάγνωση του εγγράφου από την αρχή μέχρι το τέλος και πότε δεν αφήνεται παιδιά η μεγάλους μόνους τους. Ήμουν μαθημενος από την τράπεζα Αττικής που όσα χρόνια συναλλάσσομαι εκεί δεν παίζουν τέτοιες λαμογιες, αλλά τελικα είναι για πολλές μπατσες σε όλα τα υπόλοιπα τραπεζικά ιδρύματα.

Τώρα για τα λεφτά που σας ζήτησε ο υπάλληλος για να ανοίξει ο λογαριασμός, δεν ξέρω πόσο νομιμο είναι, αλλά αν θες να κάνεις την δουλειά σου και να τελειώνεις, δεν έχεις πολλές επιλογές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.