PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 [223] 224 225 226 227 228 229 230 231 232

makfil
07-01-24, 18:50
Πας καλά;
Το πρώτο μου post για το θέμα ήταν ήταν το 11082 (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7521786#post7521786) και εσύ γράφεις το 11093 για να μου την πεις ότι έχουν γραφτεί 2 σελίδες για το θέμα μου; 10 posts σε 2 σελίδες; Και δεν είναι καν όλα τα ενδιάμεσα posts για το θέμα που ρώτησα.
Και όλο αυτό γιατί δεν έκανα like την άχρηστη σελίδα που διαφήμισες η οποία απλά συγκρίνει τα επιτόκια; Και ενώ έχω γράψει ότι δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο;
Έλεος με τη διαφήμιση. Να μάθετε να την κάνετε πιο διακριτικά.


Παιδιά μην μου απαντάτε άλλο και κουράζετε τον makfil.
Χάρη στις χρήσιμες απαντήσεις που έλαβα από YAziDis και Sebu και με περαιτέρω αναζήτηση βρήκα σχεδόν ακριβώς αυτό που έψαχνα.

- - - Updated - - -



Εγώ την απάντηση σε αυτό που έψαχνα τη βρήκα. ;)

Εσύ απλά κράζεις για να κράξεις και από ο,τι φαίνεται ούτε εσύ ξέρεις να μετράς γιατί συμφωνείς με τον άλλον που κατάφερε να βγάλει ότι λιγότερα από 10 posts έφαγαν... 2 σελίδες από το thread. :rolleyes:

Λυπάμαι, ειλικρινά, για το ύφος, τις λέξεις και τον τρόπο που χρησιμοποίησες για το σχόλιό μου.
Κέρδισες μια θέση στη μαύρη λίστα των συμφορουμιτών των οποίων τα σχόλια δεν με ενδιαφέρουν και δεν θα διαβάζω στο μέλλον.

RASTAVIPER
07-01-24, 22:58
Λυπάμαι, ειλικρινά, για το ύφος, τις λέξεις και τον τρόπο που χρησιμοποίησες για το σχόλιό μου.
Κέρδισες μια θέση στη μαύρη λίστα των συμφορουμιτών των οποίων τα σχόλια δεν με ενδιαφέρουν και δεν θα διαβάζω στο μέλλον.

Έτσι λέει ότι κάνει και αυτός, αλλά κοίτα που διαβάζει μια χαρά τα σχόλια στην τελική.
Ψοφαει για ιντριγκα.

lewton
07-01-24, 22:59
Δες και στην Τράπεζα Πειραιώς: Αποταμιευτικός Λογαριασμός «Μπορώ» (https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Katatheseis/Trapezikoi-Logariasmoi/mporw-apotamieutikos-logariasmos).

:oneup:

Sebu
08-01-24, 11:37
Από πηγάζει τέτοια σιγουριά ?
Κι αν τα αυξήσει ?


Με βαση τις τρεχουσες ενδειξεις σε Ευρωπη και ΗΠΑ, αν συνεχιστει η σταθεροποιητικη πορεια του πληθωρισμου, θα αρχισει και η αποκλιμακωση των επιτοκιων απο το δευτερο 6μηνο και μετα.
Επισης μην ξεχναμε οτι το καλοκαιρι εχει Ευρωεκλογες και ειδικα το Νοεμβρη Προεδρικες στις ΗΠΑ και ειδικα ο θειος Τζο θα θελει ενα καλο αφηγημα στην οικονομια και τις αγορες. Μια σταδιακη αποκλιμακωση επιτοκιων απο το καλοκαιρι και μετα θα κανει λιγοτερο ελκυστικα τα κρατικα ομολογα και θα κανει ακομα ελκυστικοτερο το χρηματιστηριο των ΗΠΑ στο κυνηγι καλυτερων αποδοσεων.

Ολα αυτα με βαση την τρεχουσα εικονα που δειχνουν τα πραγματα να σταθεροποιουνται σε επιπεδο πληθωρισμου και απο την αλλη οι οικονομιες να επιβραδυνουν. Για να συνεχισει να τα αυξανει τα επιτοκια και η Ευρωπη και οι ΗΠΑ ως μεσο ποσοτικης συσφιξης θα πρεπει ο πληθωρισμος να αρχισει να ξεφευγει απο το πρωτο τριμηνο φετος και μετα ωστε να σφιξουν και αλλο τα λουρια.

- - - Updated - - -


Τακτική των υπαλλήλων για να πάρουν bonus ή δέχονται πιέσεις από ανώτερους. Το 10άρικο μπορεί να μην είναι και για την κάρτα γιατί μέχρι τα πέρσι τουλάχιστον η πρώτη κάρτα είναι δωρεάν.
Μπορεί να είναι όμως για κάποια ηλίθια ασφάλεια προϊόντων άσχετη, Στις σελίδες που την έβαλαν να υπογράψει κατά το άνοιγμα με μικρά γράμματα κάπου θα λέει γιατί είναι το δεκάρικο.

Δυστυχως εχουν αρχισει να χρεωουν το embossing των καρτων οι τραπεζες μεταφεροντας το κοστος στον πελατη. Το κανει ηδη η Alpha με πιστωτικες και χρεωστικες καρτες στις ανανεωσεις τους και η Πειραιως στις πιστωτικες.
Αν εισαι καλος πελατης με σημαντικες καταθεσεις ή μεγαλες κινησεις ίσως καταφερεις να κανεις αντιλογισμο του κοστους.
Δεν γνωριζω αν εχουν αρχισει να χρεωνουν και την αρχικη εκδοση. Στις πιστωτικες καρτες ακομα οχι γιατι εχουν αρχισει να παρακαλανε να σου δωσουν τσαμπα με μεγαλο πιστωτικο οριο (αρχισαμε παλι τα καραγκιοζιλικια που μας οδηγησαν στο φουντο, μυαλο δεν εβαλε κανενας, ολοι το αντιμετωπιζουν παλι ως ψιλικατζιδικη πωληση και οχι ως πιστωτικο κινδυνο και δινουν αερα πατερα πιστωτικες καρτες).

lewton
08-01-24, 13:30
Καλό θα είναι να μην δίνουν πιστωτικές αβέρτα-κουβέρτα, πάντως το ότι χρεοκόπησαν οι τράπεζες τότε λόγω των καρτών και των διακοποδανείων είναι μύθος.

BlueChris
08-01-24, 16:38
Μια ιστορία για τη διαφορά της revolut και της κάθε revolut σε σχέση με τις κανονικές τράπεζες.

https://techmaniacs.gr/zeygari-chanei-e6-989-meso-tis-revolut/

Το βάζω γιατί είχαμε μια κουβέντα πριν μέρες.

lewton
08-01-24, 16:48
Μια ιστορία για τη διαφορά της revolut και της κάθε revolut σε σχέση με τις κανονικές τράπεζες.

https://techmaniacs.gr/zeygari-chanei-e6-989-meso-tis-revolut/

Το βάζω γιατί είχαμε μια κουβέντα πριν μέρες.

Δε νομίζω ότι η Πειραιώς ή η Εθνική θα τα επέστρεφε σε αυτήν την περίπτωση. :hmm:

Το κακό της Revolut δεν είναι αυτό. Το κακό της είναι αυτό που σου κλειδώνουν το λογαριασμό επειδή το "ai" τους υποπτεύθηκε ότι είσαι απατεώνας και μέχρι να το δει άνθρωπος και να σου τον ανοίξουν πάλι μπορεί να περάσουν μήνες που δεν έχεις πρόσβαση στα λεφτά σου...

Sebu
08-01-24, 18:42
Καλό θα είναι να μην δίνουν πιστωτικές αβέρτα-κουβέρτα, πάντως το ότι χρεοκόπησαν οι τράπεζες τότε λόγω των καρτών και των διακοποδανείων είναι μύθος.

Εν μερει οι τραπεζες φορτωσαν την αγορα με ενα τεραστιο μερος χρεων και κοκκινων οφειλων χωρις να εχουν κανει καμια διαχειριση πιστωτικου κινδυνου ητοι (α) να εχουν απορριψει τις πιστωσεις ή/και (β) να εχουν ζητησει εξασφαλισεις.
Εδιναν σε φυσικα και νομικα προσωπα με ανυπαρκτη φερεγγυοτητα ή/και πιστοληπτικη ικανοτητα, δανεια και πιστωτικες γραμμες (και οι πιστωτικες καρτες τετοιες ειναι) περαν απο οτι μπορουσαν να εξυπηρετησουν.

Ενα μεγαλο μερος των 90 δις αυτη τη στιγμη στους Servicers αφορα μη εξασφαλισμενες οφειλες, αρκετες εκ των οποιων αν δουμε τα αρχικα στοιχεια πιστοδοτησης δεν επρεπε να εχουν δοθει ποτέ.

Ναι υπαρχουν και καποιοι που τους τα εφερε στραβα η ζωη και χειροτερεψε η οικονομικη τους κατασταση στην πορεια αλλα παρα πολλοι εξαρχης δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν σε τετοιες οφειλες.

- - - Updated - - -


Μια ιστορία για τη διαφορά της revolut και της κάθε revolut σε σχέση με τις κανονικές τράπεζες.

https://techmaniacs.gr/zeygari-chanei-e6-989-meso-tis-revolut/

Το βάζω γιατί είχαμε μια κουβέντα πριν μέρες.

Δεν εχει να κανει με τη Revolut αυτο. Το αρθρο δεν ειναι πληρες, δεν ειναι βασικα καν αρθρο οπως ειναι γραμμενο. Δεν υπαρχουν facts, δεν υπαρχει αναλυση. Τι ακριβως μπηκε και ενημερωσε το ζευγαρι για την αποστολη που περιμεναν? Δεν λεει που μπηκαν, τι στοιχεια εδωσαν, αν τους ζητηθηκε να παρασχουν κωδικο 2FA κτλ κτλ.
Το ιδιο θα εκαναν και ελληνικες τραπεζες αν απο απροσεξια σου ειχες πεσει στην παγιδα και δεν ειχες αντιληφθει την απατη και ειχες παρασχει στοιχεια καρτας, λογαριασμου web banking, 2FA κτλ. Οπως κατα καιρους εχουν βγει τετοιες ιστοριες στον ελληνικο μιντιακο χωρο.
Η πρωτη και τελευταια γραμμη αμυνας ειναι παντα ο τελικος χρηστης. Απαιτειται δηλαδη και μια στοιχειωδης λογικη και το να το εχεις υπο την υποψια σου που ελεγε και ο Ζηκος.

Περιμεναν μια αποστολη (απο τι) λχ κουριερ και μπηκαν και εδωσαν λεπτομερη στοιχεια της καρτας τους? Μαζι με χαρακτηριστικα ασφαλειας της? Και δεν τους χτυπησαν καμπανακια? Ολες οι τραπεζες και οι παροχοι πληρωμων σου λενε παντα και γραφουν και στα ενημερωτικα και στα e-banking τους (α) δεν θα σας ζητησουμε ποτέ τηλεφωνικα ή με αλλο τροπο το pin της καρτας σας, ή τα credentials του web-banking σας και ομοιως δεν πρεπει να τα μοιραζεστε με τριτους.

mzaf
09-01-24, 10:07
Εν μερει οι τραπεζες φορτωσαν την αγορα με ενα τεραστιο μερος χρεων και κοκκινων οφειλων χωρις να εχουν κανει καμια διαχειριση πιστωτικου κινδυνου ητοι (α) να εχουν απορριψει τις πιστωσεις ή/και (β) να εχουν ζητησει εξασφαλισεις.
Εδιναν σε φυσικα και νομικα προσωπα με ανυπαρκτη φερεγγυοτητα ή/και πιστοληπτικη ικανοτητα, δανεια και πιστωτικες γραμμες (και οι πιστωτικες καρτες τετοιες ειναι) περαν απο οτι μπορουσαν να εξυπηρετησουν.

Ενα μεγαλο μερος των 90 δις αυτη τη στιγμη στους Servicers αφορα μη εξασφαλισμενες οφειλες, αρκετες εκ των οποιων αν δουμε τα αρχικα στοιχεια πιστοδοτησης δεν επρεπε να εχουν δοθει ποτέ.

Ναι υπαρχουν και καποιοι που τους τα εφερε στραβα η ζωη και χειροτερεψε η οικονομικη τους κατασταση στην πορεια αλλα παρα πολλοι εξαρχης δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν σε τετοιες οφειλες.

Ακριβώς έτσι.

zardoz
09-01-24, 11:46
Δεν εχει να κανει με τη Revolut αυτο. Το αρθρο δεν ειναι πληρες, δεν ειναι βασικα καν αρθρο οπως ειναι γραμμενο. Δεν υπαρχουν facts, δεν υπαρχει αναλυση. Τι ακριβως μπηκε και ενημερωσε το ζευγαρι για την αποστολη που περιμεναν? Δεν λεει που μπηκαν, τι στοιχεια εδωσαν, αν τους ζητηθηκε να παρασχουν κωδικο 2FA κτλ κτλ.
Το ιδιο θα εκαναν και ελληνικες τραπεζες αν απο απροσεξια σου ειχες πεσει στην παγιδα και δεν ειχες αντιληφθει την απατη και ειχες παρασχει στοιχεια καρτας, λογαριασμου web banking, 2FA κτλ. Οπως κατα καιρους εχουν βγει τετοιες ιστοριες στον ελληνικο μιντιακο χωρο.
Η πρωτη και τελευταια γραμμη αμυνας ειναι παντα ο τελικος χρηστης. Απαιτειται δηλαδη και μια στοιχειωδης λογικη και το να το εχεις υπο την υποψια σου που ελεγε και ο Ζηκος.

Περιμεναν μια αποστολη (απο τι) λχ κουριερ και μπηκαν και εδωσαν λεπτομερη στοιχεια της καρτας τους? Μαζι με χαρακτηριστικα ασφαλειας της? Και δεν τους χτυπησαν καμπανακια? Ολες οι τραπεζες και οι παροχοι πληρωμων σου λενε παντα και γραφουν και στα ενημερωτικα και στα e-banking τους (α) δεν θα σας ζητησουμε ποτέ τηλεφωνικα ή με αλλο τροπο το pin της καρτας σας, ή τα credentials του web-banking σας και ομοιως δεν πρεπει να τα μοιραζεστε με τριτους.

Για να μην αιθεροβατούμε γενικώς, αν χωρίς διάκριση κάποιος αποδεχτεί εντολές με 2FA, ακόμα και αν έγινε
από "λάθος","χακάρισμα" ή "δίχως δόλο", δύσκολα Ελληνική τράπεζα θα επιστρέψει χρήματα. Δε μιλάμε για τις
κλασσικές χρεώσεις με Card/CVC2 όπου συνήθως αποζημιώνεσαι.

Όταν ΔΟΘΕΙ 2FA από γκάφα του πελάτη, άστα να πάνε. Το νέο νομοσχέδιο (https://www.kathimerini.gr/world/562225630/trapezes-apozimioseis-tha-dinontai-se-katanalotes-thymata-ilektronikis-apatis/) προβλέπει ο πελάτης να είναι υπεύθυνος
για τα πρώτα 1000€ και ΜΟΝΟ αν έχει δηλώσει απώλεια εκ των προτέρων (!!!), οπότε τις κινήσεις και τα μάτια σας

Chingachgook
09-01-24, 12:51
Για να μην αιθεροβατούμε γενικώς, αν χωρίς διάκριση κάποιος αποδεχτεί εντολές με 2FA, ακόμα και αν έγινε
από "λάθος","χακάρισμα" ή "δίχως δόλο", δύσκολα Ελληνική τράπεζα θα επιστρέψει χρήματα. Δε μιλάμε για τις
κλασσικές χρεώσεις με Card/CVC2 όπου συνήθως αποζημιώνεσαι.

Όταν ΔΟΘΕΙ 2FA από γκάφα του πελάτη, άστα να πάνε. Το νέο νομοσχέδιο (https://www.kathimerini.gr/world/562225630/trapezes-apozimioseis-tha-dinontai-se-katanalotes-thymata-ilektronikis-apatis/) προβλέπει ο πελάτης να είναι υπεύθυνος
για τα πρώτα 1000€ και ΜΟΝΟ αν έχει δηλώσει απώλεια εκ των προτέρων (!!!), οπότε τις κινήσεις και τα μάτια σας

Μάλιστα. Από το link:


προβλέπει ότι σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας τραπεζικής κάρτας και εφόσον πραγματοποιηθούν συναλλαγές μέχρι το μπλοκάρισμά της από την τράπεζα θα υπάρχει αποζημίωση για ζημιά άνω των 50 ευρώ. Δηλαδή εφόσον κλαπεί η κάρτα κάποιου καταναλωτή και με αυτήν πραγματοποιηθούν αγορές 300 ευρώ, πριν μπλοκαριστεί από την τράπεζα, η τράπεζα θα καλύπτει τα 250 ευρώ υπό την προϋπόθεση ότι θα έχει γίνει δήλωση απώλειας της κάρτας.

Ανάλογες υποχρεώσεις θα υπάρχουν και στην περίπτωση απάτης μέσω ηλεκτρονικών συναλλαγών. Εάν υπάρξει υποκλοπή κωδικών του e-banking ενός καταναλωτή ή των στοιχείων της κάρτας του, για ζημιά εως 1.000 ευρώ θα είναι υπεύθυνος ο καταναλωτής ενώ για τα επιπλέον ποσά θα αναλαμβάνουν το κόστος οι τράπεζες.

Οι ρυθμίσεις εκτιμάται ότι θα οδηγήσουν τις τράπεζες σε αύξηση των ασφαλιστικών δικλίδων για την αποτροπή τέτοιων φαινομένων

Η "αγάπη" μου για τις τράπεζες μόλις έγινε πιο έντονη :twisted:

Basilhs23_
09-01-24, 14:34
Τι ξεφτιλικια είναι αυτά; Ο πελάτης φταίει αν με κάποιον τρόπο υποκλαπουν στοιχεία κάρτας; Τις προάλλες γνωστός μου είδε άγνωστες συναλλαγες με εταιρεία από την Λιθουανία. Πήρε τηλέφωνο την τράπεζα, έκανε αμφισβήτηση συναλλαγής και ακυρώθηκε η κάρτα του, θα βγάλει άλλη. Στο μεταξύ εχουμε φσκελωθει από παντού, πρόσφατα ανοιξα viber και κάποιες μέρες μετά έκανα συναλλαγή με την κάρτα μου από το Internet αντί να μου έρθει sms επιβεβαίωσης στο κινητό μου ήρθε στο viber, με κάποιον τρόπο η τράπεζα πρέπει να έχει υπηρεσία στο viber που έχει προσθέσει τον αριθμό μου και εκεί για να στέλνει μηνύματα στον πελάτη.

lewton
09-01-24, 14:47
Τι ξεφτιλικια είναι αυτά; Ο πελάτης φταίει αν με κάποιον τρόπο υποκλαπουν στοιχεία κάρτας; Τις προάλλες γνωστός μου είδε άγνωστες συναλλαγες με εταιρεία από την Λιθουανία. Πήρε τηλέφωνο την τράπεζα, έκανε αμφισβήτηση συναλλαγής και ακυρώθηκε η κάρτα του, θα βγάλει άλλη. Στο μεταξύ εχουμε φσκελωθει από παντού, πρόσφατα ανοιξα viber και κάποιες μέρες μετά έκανα συναλλαγή με την κάρτα μου από το Internet αντί να μου έρθει sms επιβεβαίωσης στο κινητό μου ήρθε στο viber, με κάποιον τρόπο η τράπεζα πρέπει να έχει υπηρεσία στο viber που έχει προσθέσει τον αριθμό μου και εκεί για να στέλνει μηνύματα στον πελάτη.

Είναι γνωστό ότι τα στέλνουν μέσω Viber και καλό είναι να τους πεις να το ακυρώσουν και να σου στέλνουν κανονικά SMS, το οποίο είναι λίγο πιο ασφαλές.

Simpleton
09-01-24, 14:50
Απλά με το κινητό που δήλωσες σε βρήκε στο Viber. Απενεργοποιησε τη «Λήψη μηνυμάτων υπηρεσιών» στις ρυθμίσεις του για να μη σου στέλνουν εκεί.

Basilhs23_
09-01-24, 15:23
Απλά με το κινητό που δήλωσες σε βρήκε στο Viber. Απενεργοποιησε τη «Λήψη μηνυμάτων υπηρεσιών» στις ρυθμίσεις του για να μη σου στέλνουν εκεί.

Το απενεργοποιησα. Με το που άνοιξα το viber μου είχαν έρθει 2 μηνύματα καλωσόρισματος από άσχετους που δεν τους ξέρω, δεν τους απάντησα.

bxenos
09-01-24, 15:48
Εχουν εξαφανιστει ολες οι καρτες πιστωτικες και χρεωστικες απο το web της alpha αλλά και απο την εφαρμογη! Ξαφνικα... δεν χρωσταω τιποτα! Μπραβο alpha :)
... 10 λεπτα μετα το επανεφεραν... Τσαμπα η χαρα... :mrgreen:

- - - Updated - - -

Δεν θυμάμαι αν έχει συζητηθεί στο παρελθόν... Όταν έκανα αγορές σε mark and spenser, temu και aliexpress, δεν ζητήθηκε έγκριση με sms κλπ από χρεωστική κάρτα της εθνικής τράπεζας. Δεν ζητήσαν ούτε το όνομα του κατόχου στην κάρτα κατά της πληρωμές. Αν όμως κάνω αγορές από Ελλάδα όμως, πρέπει να κάνω έγκριση μέσω e-banking.
wtf? Γιατί τα δύο διαφορετικά επίπεδα ασφαλείας;
Στο temu μάλιστα το όνομα του παραλήπτη δεν ταίριαζε με το όνομα της κάρτας (που δεν ζητήθηκε έτσι και αλλιώς).

Η εθνική είναι η μόνη τράπεζα που είχα πρόβλημα με άσχετες χρεώσεις σε πιστωτική πριν χρόνια. Με ζάλιζαν να μου στείλουν δωρεάν κάρτα και τελικά την παρέλαβα. Δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ (χρησιμοποιώ άλλης τράπεζας) και δυο μήνες μετά την παραλαβή, άρχισαν χρεώσεις από google pay και παιχνιδάδικα sites. Την ακύρωσα και τελικά έλαβα τα χρήματα μου πίσω, απλά τώρα με τους περιορισμούς στα όρια ευθύνης των τραπεζών δεν είμαι σίγουρος αν θα αποζημιωνόμουν παρόλο που δεν είχα συμμετοχή στην διαρροή στοιχείων.

Επίσης, όπως κατάλαβα με τα mark and spenser, temu, aliexpress αρκεί να βγάλω φωτογραφία από την κάρτα κάποιου άσχετου για να αγοράζω ότι θέλω εις υγείαν του κοροΐδου :)

BlueChris
09-01-24, 15:49
Εχουν εξαφανιστει ολες οι καρτες πιστωτικες και χρεωστικες απο το web της alpha αλλά και απο την εφαρμογη! Ξαφνικα... δεν χρωσταω τιποτα! Μπραβο alpha :)
... 10 λεπτα μετα το επανεφεραν... Τσαμπα η χαρα... :mrgreen:

- - - Updated - - -

Δεν θυμάμαι αν έχει συζητηθεί στο παρελθόν... Όταν έκανα αγορές σε mark and spenser, temu και aliexpress, δεν ζητήθηκε έγκριση με sms κλπ από χρεωστική κάρτα της εθνικής τράπεζας. Δεν ζητήσαν ούτε το όνομα του κατόχου στην κάρτα κατά της πληρωμές. Αν όμως κάνω αγορές από Ελλάδα όμως, πρέπει να κάνω έγκριση μέσω e-banking.
wtf? Γιατί τα δύο διαφορετικά επίπεδα ασφαλείας;
Στο temu μάλιστα το όνομα του παραλήπτη δεν ταίριαζε με το όνομα της κάρτας (που δεν ζητήθηκε έτσι και αλλιώς).

Η εθνική είναι η μόνη τράπεζα που είχα πρόβλημα με άσχετες χρεώσεις σε πιστωτική πριν χρόνια. Με ζάλιζαν να μου στείλουν δωρεάν κάρτα και τελικά την παρέλαβα. Δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ (χρησιμοποιώ άλλης τράπεζας) και δυο μήνες μετά την παραλαβή, άρχισαν χρεώσεις από google pay και παιχνιδάδικα sites. Την ακύρωσα και τελικά έλαβα τα χρήματα μου πίσω, απλά τώρα με τους περιορισμούς στα όρια ευθύνης των τραπεζών δεν είμαι σίγουρος αν θα αποζημιωνόμουν παρόλο που δεν είχα συμμετοχή στην διαρροή στοιχείων.

Επίσης, όπως κατάλαβα με τα mark and spenser, temu, aliexpress αρκεί να βγάλω φωτογραφία από την κάρτα κάποιου άσχετου για να αγοράζω ότι θέλω εις υγείαν του κοροΐδου :)

Moυ συμβαίνει αυτό που λες και σε εμένα από την Alphabank... δεν μου ζητάει τπτ το Aliexpress ποτέ...

nemesis1
09-01-24, 16:07
Μόλις έλαβα το κάτωθι sms από Eurobank σε απλό λογαριασμό ταμιευτηριου

Ουσιαστικά πάμε σε συδρομητικους λογαριασμούς.


AΠO 18.03.2024 ΘA ENTAXΘEITE ΣTO ΠAKETO MY BLUE ADVANTAGE ME MHNIAIO KOΣTOΣ 0,60€ ΓIA KAΘE ΛOΓAPIAΣMO ΠΛHPΩMΩN ΣAΣ. ΓIA ΠΛHPOΦOPIEΣ KAI EΠIΛOΓEΣ MH XPEΩΣHΣ ΠATHΣTE EΔΩ bit.ly/myblue13

BlueChris
09-01-24, 16:14
Μόλις έλαβα το κάτωθι sms από Eurobank σε απλό λογαριασμό.

Ουσιαστικά πάμε σε συδρομητικους λογαριασμούς.

Αναμένουμε και το υπόλοιπο καρτέλ... καλή φάση.. μετά λένε γιατί θα κρατάμε τα λεφτά μας στο σπίτι (αν είχαμε τέλος πάντων)

Basilhs23_
09-01-24, 16:20
Μόλις έλαβα το κάτωθι sms από Eurobank σε απλό λογαριασμό ταμιευτηριου

Ουσιαστικά πάμε σε συδρομητικους λογαριασμούς.

Οχι ρε φίλε.... Πωωω άρχισαν αυτή την βλακεια και οι εδώ τράπεζες. Έχω αποταμιευτικο λογαριασμό σε eurobank. Πρέπει να μπω στο ebanking να δω τα μηνύματα. Εσένα σε sms σου ήρθε η email?

minas
09-01-24, 16:52
Είναι γνωστό ότι τα στέλνουν μέσω Viber και καλό είναι να τους πεις να το ακυρώσουν και να σου στέλνουν κανονικά SMS, το οποίο είναι λίγο πιο ασφαλές.

Συζητήσιμο κι αυτό, δεδομένου ότι το SMS θεωρείται πλέον αρκετά ανασφαλές πρωτόκολλο.
Τουλάχιστον το Viber είναι encypted... Γενικά το 2FA είναι τόσο ασφαλές όσο το προσέχουμε ;)

bxenos
09-01-24, 18:38
Μόλις έλαβα το κάτωθι sms από Eurobank σε απλό λογαριασμό ταμιευτηριου

Ουσιαστικά πάμε σε συδρομητικους λογαριασμούς.
Νταβατζιλικι ξεκινα

Sebu
09-01-24, 19:12
Μόλις έλαβα το κάτωθι sms από Eurobank σε απλό λογαριασμό ταμιευτηριου

Ουσιαστικά πάμε σε συδρομητικους λογαριασμούς.

Μην αγχωνεσαι το κανει απο το 2018 η Εθνικη Τραπεζα. Δεν σου επετρεπε να ανοιξεις απλο ταμιευτηριο στο καταστημα, σε υποχρεωνε να ανοιξεις το Ενισχυμενο και εβγαινε/βγαινει χρεωση 2 ευρω το μηνα για "Παροχη Υπηρεσιων".
Πληρωνες δηλαδη το χρονο 24 ευρω κερατιατικα ωστε και καλα να εχεις αλερτς στο κινητο ή το email.
Μονος τροπος ηταν να ανοιξεις απο το web banking απλο ταμιευτηριο και να μεταφερεις εκει τα χρηματα και μετα να επιχειρουσες να κλεισεις τον αλλο λογαριασμο.

Οι υπολοιποι του καρτελ ηδη εμμεσα εδω και χρονια εχουν εξτρα χρεωσεις.

Λ.χ. η Alpha Bank εχει διατηρησει το 1,90 ευρω το μηνα που ειχε ως χρεωση η Εμπορικη Τραπεζα για να σου στελνει αλερτς για το λογαριαμο (και την χρεωστικη) αλλα επιπλεον σου χρεωνει εξτρα +1 ευρω το μηνα για αλερτς για καθε εξτρα πιστωτικη που θες. Αρα αν λχ εχεις 1 λογαριασμο και 2 πιστωτικες δινεις 3,90 το μηνα για να εχεις αλερτς στο κινητο.
Ομοιως η Πειραιως χρεωνει το πακετο των αλερτς αναλογως που θες να γινονται οι αποστολες (λχ κινητο, email) και για ποιες κινησεις/πραξεις.

Ολοι μας απομυζουν εδω και χρονια. Τουλαχιστον ομως το αλερτ για βασικα πραγματα δηλαδη κινησεις λογαριασμου και πιστωτικες/χρεωστικες επρεπε να ειναι δωρεαν (α) ειναι feature ασφαλειας, (β) δεν εχει κανενα πρακτικο κοστος για τις τραπεζες.
Ακριβως ομως λογω των (α) και (β) το τιμολογουν και ξεζουμιζουν.

- - - Updated - - -


Moυ συμβαίνει αυτό που λες και σε εμένα από την Alphabank... δεν μου ζητάει τπτ το Aliexpress ποτέ...

Ισως εχει να κανει με το extra verification που μαλλον δεν εχει ενεργοποιημενο ως merchant provider το Aliexpress γιατι δεν ζηταει ουτε με την Πειραιως εξτρα pin.
Ομοιως οταν ψωνιζα απο το Αμαζον πριν καποια χρονια επισης ουδεποτε ειχε ζητηθει εξτρα πιν με χρηση ελληνικης πιστωτικης καρτας, ακομα και οταν αυτο ηταν απαιτητο στην Ελλαδα ή σε αλλους ξενους εμπορους.

nemesis1
09-01-24, 19:57
Μην αγχωνεσαι το κανει απο το 2018 η Εθνικη Τραπεζα. Δεν σου επετρεπε να ανοιξεις απλο ταμιευτηριο στο καταστημα, σε υποχρεωνε να ανοιξεις το Ενισχυμενο και εβγαινε/βγαινει χρεωση 2 ευρω το μηνα για "Παροχη Υπηρεσιων".
Πληρωνες δηλαδη το χρονο 24 ευρω κερατιατικα ωστε και καλα να εχεις αλερτς στο κινητο ή το email.
Μονος τροπος ηταν να ανοιξεις απο το web banking απλο ταμιευτηριο και να μεταφερεις εκει τα χρηματα και μετα να επιχειρουσες να κλεισεις τον αλλο λογαριασμο.

Οι υπολοιποι του καρτελ ηδη εμμεσα εδω και χρονια εχουν εξτρα χρεωσεις.

Λ.χ. η Alpha Bank εχει διατηρησει το 1,90 ευρω το μηνα που ειχε ως χρεωση η Εμπορικη Τραπεζα για να σου στελνει αλερτς για το λογαριαμο (και την χρεωστικη) αλλα επιπλεον σου χρεωνει εξτρα +1 ευρω το μηνα για αλερτς για καθε εξτρα πιστωτικη που θες. Αρα αν λχ εχεις 1 λογαριασμο και 2 πιστωτικες δινεις 3,90 το μηνα για να εχεις αλερτς στο κινητο.
Ομοιως η Πειραιως χρεωνει το πακετο των αλερτς αναλογως που θες να γινονται οι αποστολες (λχ κινητο, email) και για ποιες κινησεις/πραξεις.

Ολοι μας απομυζουν εδω και χρονια. Τουλαχιστον ομως το αλερτ για βασικα πραγματα δηλαδη κινησεις λογαριασμου και πιστωτικες/χρεωστικες επρεπε να ειναι δωρεαν (α) ειναι feature ασφαλειας, (β) δεν εχει κανενα πρακτικο κοστος για τις τραπεζες.
Ακριβως ομως λογω των (α) και (β) το τιμολογουν και ξεζουμιζουν.


Δεν είναι το ίδιο.

Η Alpha, την οποία χρησιμοποιώ κατά 90% στις συναλλαγές μου, ζητάει χρήματα για Alerts μεσώ SMS, αν επιλέξεις Alerts μέσω mail ΔΕΝ χρεώνει αλλά δεν μπορείς να έχεις mail Alert για τις πιστωτικές.
Τόσα χρόνια μια χαρα λαμβανω Alerts για τν χρεωστική και το λογαρισμο μου κανονικα και Δωρεαν.

Το ίδιο ισχύει και για την Πειραιώς, μια χαρά λαμβάνω ΔΩΡΕΑΝ MAIL ALERTS, αν θες SMS τότε έχει πρόγραμμα με χρέωση ανα μήνα.

Στην Εθνική που έχω λογαριασμό εδώ και 15 Χρόνια περίπου δεν θυμάμαι αυτό που λές αλλά σε αυτή έχω ενεργοποιημένα τα push notofications και όλα καλά.

Εδώ η Eurobank χρεώνει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους λογαριασμούς ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ συνδρομητικό πρόγραμμα, εξαίρει τους Μισθοδοσίας, το ξέρω γιατι έχει η γυναίκα μου.

ariadgr
09-01-24, 21:02
Μην αγχωνεσαι το κανει απο το 2018 η Εθνικη Τραπεζα. Δεν σου επετρεπε να ανοιξεις απλο ταμιευτηριο στο καταστημα, σε υποχρεωνε να ανοιξεις το Ενισχυμενο και εβγαινε/βγαινει χρεωση 2 ευρω το μηνα για "Παροχη Υπηρεσιων".
Πληρωνες δηλαδη το χρονο 24 ευρω κερατιατικα ωστε και καλα να εχεις αλερτς στο κινητο ή το email.
Μονος τροπος ηταν να ανοιξεις απο το web banking απλο ταμιευτηριο και να μεταφερεις εκει τα χρηματα και μετα να επιχειρουσες να κλεισεις τον αλλο λογαριασμο.

Εχω ανοίξει τo 2021 λογαριασμό απλού ταμιευτηρίου σε κατ/μα ΕΤΕ χωρίς καμία συνδρομή.

- - - Updated - - -


Μόλις έλαβα το κάτωθι sms από Eurobank σε απλό λογαριασμό ταμιευτηριου

Ουσιαστικά πάμε σε συδρομητικους λογαριασμούς.

Το έχουμε συζητήσει αυτό στο παρόν θέμα από 8/12/23:
https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7510728&viewfull=1#post7510728

thourios
09-01-24, 21:06
Η Eurobank δεν με χρεώνει συνδρομή για διατήρηση λογαριασμών. Τους έχω από παλιά. Έχω μόνο μια χρεωστική στην τράπεζα.

ariadgr
09-01-24, 21:11
Η Eurobank δεν με χρεώνει συνδρομή για διατήρηση λογαριασμών. Τους έχω από παλιά. Έχω μόνο μια χρεωστική στην τράπεζα.

ειναι καινουργιο φρουτο αυτο, για καποιους πελατες, για καποιους λογαριασμους
περισσοτερα εδω
https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue-y-dec-23

nemesis1
09-01-24, 21:32
Η Eurobank δεν με χρεώνει συνδρομή για διατήρηση λογαριασμών. Τους έχω από παλιά. Έχω μόνο μια χρεωστική στην τράπεζα.

Καλομελέτα.

Απ οτι κατάλαβα μεταφέρει σταδιακά τους πελάτες.
Κι εμένα απο το 2003 είναι ο λογαριασμός με μια Χρεωστική.

Παρόλο που το θέμα ξεκίνησε απο τον Νοέμβριο του 2023 (υπάρχει νήμα σε άλλο forum) βλέπουμε ότι στις 8 Δεκεμβρίου επανέρχεται και ξανά σήμερα με SMS σε πολλούς πελάτες.

Θα έρθει και η ώρα σου.
Λογικά το κάνει για να μετριάσει τις αντιδράσεις.

Θα περιμένω και αυτό το μήνα να δω τι θα γίνει και μετά μεταφορά σε Revo ---> N26 και κλείσιμο λογαριασμού.

Basilhs23_
09-01-24, 21:42
Θα περιμένω και αυτό το μήνα να δω τι θα γίνει και μετά μεταφορά σε Revo ---> N26 και κλείσιμο λογαριασμού.

Δυστυχως δεν είναι λύση αυτό. Θα ήθελα πολύ να το κάνω και εγώ, αλλά έχω διαβάσει περιπτωσεις πελατών που τους μπλόκαραν το account και δεν υπήρχε ανταποκριση όταν ζητησαν να μιλήσουν με το κέντρο εξυπηρέτησης πελατών. Ταλαιπωρηθηκαν για να βγάλουν άκρη.

Το καλύτερο από όλα είναι να βρεις κάποια τράπεζα σε σοβαρή χώρα του εξωτερικού που να δέχεται άνοιγμα λογαριασμού από το Internet για κάτοικο εξωτερικού, μετά κάνεις μια μεταφορά καταθέσεων και τα ελέγχεις όλα από το ebanking. Δυστυχώς άμα δεν είσαι κάτοικος με στοιχεία διαμονής της χώρας που εδρεύει η τράπεζα, μάπα το καρπούζι.

elina_77
09-01-24, 21:48
Το καλύτερο από όλα είναι να βρεις κάποια τράπεζα σε σοβαρή χώρα του εξωτερικού που να δέχεται άνοιγμα λογαριασμού από το Internet για κάτοικο εξωτερικού
Έχεις υπόψιν σου κάποια?

thourios
09-01-24, 21:55
ειναι καινουργιο φρουτο αυτο, για καποιους πελατες, για καποιους λογαριασμους
περισσοτερα εδω
https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue-y-dec-23


Πολύ πιθανό να με επηρεάσει αφού θα ισχύσει σταδιακά για όλους. Μπήκα να δω τα μηνύματα στον λογαριασμό μου και δεν είδα κάτι.

Sebu
09-01-24, 22:04
Εχω ανοίξει τo 2021 λογαριασμό απλού ταμιευτηρίου σε κατ/μα ΕΤΕ χωρίς καμία συνδρομή.


Το 2018 σου ανοιγαν Ταμιευτηριου, δεν θυμαμαι τωρα την Εξτρα Ονομασια, που σου εβγαζαν μαζι και το web banking αυτοματα, που εχει και την εξτρα μηνιαια χρεωση των 2 ευρω το μηνα για "Παροχη Υπηρεσιων".
Το οποιο δεν υπηρχε/υπαρχει τροπος ακυρωσης καθως ειναι παντρεμενη χρεωση με τον τυπο λογαριασμου.

ariadgr
09-01-24, 22:09
Το 2018 σου ανοιγαν Ταμιευτηριου, δεν θυμαμαι τωρα την Εξτρα Ονομασια, που σου εβγαζαν μαζι και το web banking αυτοματα, που εχει και την εξτρα μηνιαια χρεωση των 2 ευρω το μηνα για "Παροχη Υπηρεσιων".
Το οποιο δεν υπηρχε/υπαρχει τροπος ακυρωσης καθως ειναι παντρεμενη χρεωση με τον τυπο λογαριασμου.

νομιζω ημουν σαφης.
και δεν υπαρχει μηνιαια χρεωση για το ebanking.
γιατι χρεωθηκες εσυ, αγνωστο

- - - Updated - - -


Πολύ πιθανό να με επηρεάσει αφού θα ισχύσει σταδιακά για όλους. Μπήκα να δω τα μηνύματα στον λογαριασμό μου και δεν είδα κάτι.

δεν θα ισχυσει για ολους. υπαρχουν εξαιρεσεις. τις λεει στο link.

Σε ποιες περιπτώσεις δεν χρεώνομαι για το πακέτο My Blue Advantage;

Απολαμβάνετε δωρεάν όλα τα πλεονεκτήματα του πακέτου My Blue Advantage εάν:


Έχετε συνολικά από 10.000€ και πάνω σε καταθετικά, ασφαλιστικά και επενδυτικά προϊόντα στην Eurobank.
Λαμβάνετε τη μισθοδοσία ή τη σύνταξή σας σε λογαριασμό Eurobank που είστε πρώτος δικαιούχος.
Είστε πελάτης Personal Banking ή Private Banking.

Basilhs23_
09-01-24, 22:13
Έχεις υπόψιν σου κάποια?

Οχι... Το είχα ψάξει όσο μπορούσα. Το μόνο που βρίσκεις είναι κάτι τράπεζες σε Ελβετία και αλλού για άνοιγμα με αυτόν τον τρόπο μόνο επενδυτικών λογαριασμών για μεταφορά πολύ μεγάλων ποσών, φυσικά με κόστος.

ariadgr
09-01-24, 22:15
Έχεις υπόψιν σου κάποια?

Υπαρχει η N26 (https://n26.com/en-eu) με Γερμανικό banking license αλλα δεν εχει φυσικη παρουσια.
Εγω δεν θα κράταγα μεγάλα ποσά σε τράπεζα στην οποία αν συμβεί οτιδήποτε και μπλοκάρουν το λογαριασμό, να μη μπορώ άμεσα κι εύκολα να απευθυνθώ σε κατάστημα με φυσική παρουσία.
Είναι παρόμοιο με το να τα έχεις στη Revolut.

BlueChris
09-01-24, 22:41
Υπαρχει η N26 (https://n26.com/en-eu) με Γερμανικό banking license αλλα δεν εχει φυσικη παρουσια.
Εγω δεν θα κράταγα μεγάλα ποσά σε τράπεζα στην οποία αν συμβεί οτιδήποτε και μπλοκάρουν το λογαριασμό, να μη μπορώ άμεσα κι εύκολα να απευθυνθώ σε κατάστημα με φυσική παρουσία.
Είναι παρόμοιο με το να τα έχεις στη Revolut.

Στην Γερμανία έχει η Ν26 καταστήματα? Αν είναι μεγάλο το ποσό στην τελική πεταγεσαι...

lewton
09-01-24, 23:06
Στην Γερμανία έχει η Ν26 καταστήματα? Αν είναι μεγάλο το ποσό στην τελική πεταγεσαι...

Όχι, είναι 100% online.
Υπάρχουν πολύ λίγες τράπεζες στην Γερμανία που και καταστήματα έχουν και δεν χρεώνουν πάγιο, και αυτές έχουν αλλά προβλήματα στα οποία δεν θέλω να επεκταθώ εδώ, εκτός αν υπάρχει ενδιαφέρον.

BlueChris
09-01-24, 23:19
Όχι, είναι 100% online.
Υπάρχουν πολύ λίγες τράπεζες στην Γερμανία που και καταστήματα έχουν και δεν χρεώνουν πάγιο, και αυτές έχουν αλλά προβλήματα στα οποία δεν θέλω να επεκταθώ εδώ, εκτός αν υπάρχει ενδιαφέρον.

Οκ ευχαριστώ... ρωτάω γιατί έχει ξεκινήσει η 4η βιομηχανική επανάσταση και θα αρχίσει να ρέει το χρήμα οπότε πρέπει να κάνουμε τα κουμάντα μας :)

nemesis1
09-01-24, 23:31
Παιδιά κάτι ψιλά έχω στην χωματερή της Euro.
Δεν πρόκειται να στείλω λεφτά πολλά σε τράπεζα, fintech χωρίς παρουσία με καταστήματα.

Κάτω από το στρώμα λέμε και να κάνεις ύπνο γλυκό.. :P

Επίσης όσοι έχετε απλό Ταμιευτηριου Eurobank είτε τώρα είτε σε Χ μήνες θα γίνει το ίδιο.

Η ειδοποίηση σε εμένα έγινε με SMS ενώ στο ebanking δεν έχω καμία ειδοποιηση/μήνυμα.

Sebu
10-01-24, 00:03
νομιζω ημουν σαφης.
και δεν υπαρχει μηνιαια χρεωση για το ebanking.
γιατι χρεωθηκες εσυ, αγνωστο


Ομοιως ημουν και εγω σαφης ;)

RASTAVIPER
10-01-24, 12:16
Παιδιά κάτι ψιλά έχω στην χωματερή της Euro.
Δεν πρόκειται να στείλω λεφτά πολλά σε τράπεζα, fintech χωρίς παρουσία με καταστήματα.

Κάτω από το στρώμα λέμε και να κάνεις ύπνο γλυκό.. :P

Επίσης όσοι έχετε απλό Ταμιευτηριου Eurobank είτε τώρα είτε σε Χ μήνες θα γίνει το ίδιο.

Η ειδοποίηση σε εμένα έγινε με SMS ενώ στο ebanking δεν έχω καμία ειδοποιηση/μήνυμα.

Ναι κράτα τα κάτω από το στρώμα να γεννήσουν.
Και αν γίνει κανένα πέσιμο να τα χάσεις όλα.

Λες και είστε 60 χρονών κάνετε και θα σας σώσει η τράπεζα αν έχει φυσικό κατάστημα επειδή θα δείτε έναν υπάλληλο σε ένα ταμείο που στην τελική αυτός δεν παίρνει καμία απόφαση.
Μάλλον δεν μπορείτε να καταλάβετε κάποιοι ότι το αν γίνει μπλοκάρισμα λογαριασμού τότε μόνο κάποιο τμήμα -που έτσι και αλλιώς δεν μπορείτε να μιλήσετε απευθείας μαζί του- θα δώσει τη λύση.
Οπότε είτε online είναι μια τράπεζα, είτε με φυσικό κατάστημα, δεν αλλάζει κάτι. Απλά χάνετε τον χρόνο σας και ίσως νιώσετε καλύτερα να τα χώσετε σε πραγματικό άτομο. :hmm:

yyy
10-01-24, 13:26
Από απόσταση ανοίγει λογαριασμό η MeDirect στη Μάλτα. Όπως και η Advanzia, Λουξεμβούργο, και διάφορες άλλες. Καθεμία έχει τα +/- της, και θέλει λίγο ψάξιμο.

nemesis1
10-01-24, 15:22
Ναι κράτα τα κάτω από το στρώμα να γεννήσουν.
Και αν γίνει κανένα πέσιμο να τα χάσεις όλα.

Λες και είστε 60 χρονών κάνετε και θα σας σώσει η τράπεζα αν έχει φυσικό κατάστημα επειδή θα δείτε έναν υπάλληλο σε ένα ταμείο που στην τελική αυτός δεν παίρνει καμία απόφαση.
Μάλλον δεν μπορείτε να καταλάβετε κάποιοι ότι το αν γίνει μπλοκάρισμα λογαριασμού τότε μόνο κάποιο τμήμα -που έτσι και αλλιώς δεν μπορείτε να μιλήσετε απευθείας μαζί του- θα δώσει τη λύση.
Οπότε είτε online είναι μια τράπεζα, είτε με φυσικό κατάστημα, δεν αλλάζει κάτι. Απλά χάνετε τον χρόνο σας και ίσως νιώσετε καλύτερα να τα χώσετε σε πραγματικό άτομο. :hmm:


Δεν έχεις κοιμηθεί σε τέτοιο στρώμα και γι αυτό τα λες..

Basilhs23_
11-01-24, 16:16
Ερώτηση για όσους έχουν ebanking από την alpha. Υπάρχει επιλογή στο ebanking για πληρωμή θυρίδας της τράπεζας; Εγώ δεν έχω ebanking από alpha για αυτό ρωτάω.

Chingachgook
11-01-24, 16:59
Μέσα ήμον πριν, αλλά δεν είδα σχετική επιλογή.

ariadgr
11-01-24, 17:12
Ερώτηση για όσους έχουν ebanking από την alpha. Υπάρχει επιλογή στο ebanking για πληρωμή θυρίδας της τράπεζας; Εγώ δεν έχω ebanking από alpha για αυτό ρωτάω.

Για τις θυρίδες συνήθως ενεργοποιείται πάγια εντολή χρέωσης λογαριασμού.
Εσυ εχεις θυρίδα χωρίς πάγια εντολή;
Αν ναι, βάλε πάγια εντολή.
Είναι εξειδικευμένο προϊον, δεν το έχει όλος ο κόσμος, δεν είναι παράλογο να μην υπάρχει συναλλαγή στο ebanking.

Basilhs23_
11-01-24, 17:23
Για τις θυρίδες συνήθως ενεργοποιείται πάγια εντολή χρέωσης λογαριασμού.
Εσυ εχεις θυρίδα χωρίς πάγια εντολή;
Αν ναι, βάλε πάγια εντολή.
Είναι εξειδικευμένο προϊον, δεν το έχει όλος ο κόσμος, δεν είναι παράλογο να μην υπάρχει συναλλαγή στο ebanking.

Εντολή υπηρχε αλλά έχει αδειάσει ο λογαριασμός επειδή δεν έχουμε βάλει λεφτά, δεν τον χρησιμοποιούμε για άλλο λόγο. Πέρσι πήγαινε η μητέρα μου στο ταμείο και πλήρωνε εκεί και έπαιρνε απόδειξη πληρωμής, τώρα κοιτάω αν μπορώ να το κάνω από ebanking και να εκτυπωθεί αποδειξη της συναλλαγής από εκεί.

Simpleton
12-01-24, 00:36
Με αφορμή και τη συζήτηση για τους συνδρομητικούς λογαριασμούς που έγινε λίγο πιο πίσω: Παρατηρώ ότι τουλάχιστον στα πακέτα που έχουν οι μεγάλες τράπεζες, τα όποια εμβάσματα δίνονται δωρεάν, πάντα ισχύουν μόνο από/προς τράπεζες του εσωτερικού. Αυτό δεν αντιβαίνει στους κανόνες του SEPA; Πως μπορεί να λέει μια τράπεζα ότι π.χ. για 1 εισερχόμενο και 3 εξερχόμενα εμβάσματα θα χρεώνει κάτι διαφορετικό εντός Ελλάδας απ' ό,τι για άλλα κράτη του SEPA;

ariadgr
12-01-24, 00:45
Εντολή υπηρχε αλλά έχει αδειάσει ο λογαριασμός επειδή δεν έχουμε βάλει λεφτά, δεν τον χρησιμοποιούμε για άλλο λόγο. Πέρσι πήγαινε η μητέρα μου στο ταμείο και πλήρωνε εκεί και έπαιρνε απόδειξη πληρωμής, τώρα κοιτάω αν μπορώ να το κάνω από ebanking και να εκτυπωθεί αποδειξη της συναλλαγής από εκεί.

Γιατί απλά δεν μεταφέρεις λεφτά μεσω ebanking στο λογαριασμό πριν την ημερομηνία που θα τα τραβήξει η πάγια εντολή;
Αφου δεν υπαρχει η συναλλαγη "πληρωμη θυριδας" στο ebanking πως θα παρεις αποδειξη
Εχεις θυριδα σε τραπεζα με την οποια δεν εχεις απολυτως καμια αλλη σχεση και ουτε 100 ευρω στο λογαριασμό;
Γιατι δεν μεταφερεις τη θυριδα στην τραπεζα με την οποια συναλλασεσαι;

Basilhs23_
12-01-24, 04:26
Γιατί απλά δεν μεταφέρεις λεφτά μεσω ebanking στο λογαριασμό πριν την ημερομηνία που θα τα τραβήξει η πάγια εντολή;
Αφου δεν υπαρχει η συναλλαγη "πληρωμη θυριδας" στο ebanking πως θα παρεις αποδειξη
Εχεις θυριδα σε τραπεζα με την οποια δεν εχεις απολυτως καμια αλλη σχεση και ουτε 100 ευρω στο λογαριασμό;
Γιατι δεν μεταφερεις τη θυριδα στην τραπεζα με την οποια συναλλασεσαι;

Θα κοιτάξω να μεταφέρω λεφτά στην alpha μέσα από το ebanking αλλου λογαριασμού μου και θα τους ενημερώσω ότι ο λογαριασμός είναι γεμάτος για να γίνει η πληρωμή. Η θυρίδα υπήρχε στην εν λόγω τράπεζα από εποχής του παππού μου, μετά πέρασε σε πατέρα κοκ, δεν θέλει η μητέρα μου να την αλλάξουμε, ακομα και να το ψάχναμε βέβαια για να το κάνουμε, μάλλον θα πρέπει να πάμε πολύ μακριά για να βρούμε, πχ σε τραπεζα Αττικής που είναι η κύρια τράπεζα μας τώρα, έχουνε κλείσει όλα τα καταστήματα στο κέντρο, μόνο ένα έμεινε και αυτό θα κλείσει πιστεύω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.