PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 [224] 225 226 227 228 229 230 231 232

ariadgr
12-01-24, 12:15
Θα κοιτάξω να μεταφέρω λεφτά στην alpha μέσα από το ebanking αλλου λογαριασμού μου και θα τους ενημερώσω ότι ο λογαριασμός είναι γεμάτος για να γίνει η πληρωμή. Η θυρίδα υπήρχε στην εν λόγω τράπεζα από εποχής του παππού μου, μετά πέρασε σε πατέρα κοκ, δεν θέλει η μητέρα μου να την αλλάξουμε, ακομα και να το ψάχναμε βέβαια για να το κάνουμε, μάλλον θα πρέπει να πάμε πολύ μακριά για να βρούμε, πχ σε τραπεζα Αττικής που είναι η κύρια τράπεζα μας τώρα, έχουνε κλείσει όλα τα καταστήματα στο κέντρο, μόνο ένα έμεινε και αυτό θα κλείσει πιστεύω.

οποτε ασε παραπανω χρηματα στο λογαριασμο για να πληρωθει και του χρονου απο την παγια εντολη χωρις να τρεχεις

MyISLM
16-01-24, 01:22
Δυστυχως εχουν αρχισει να χρεωουν το embossing των καρτων οι τραπεζες μεταφεροντας το κοστος στον πελατη. Το κανει ηδη η Alpha με πιστωτικες και χρεωστικες καρτες στις ανανεωσεις τους και η Πειραιως στις πιστωτικες.

και όχι μόνο. Η χρέωση για επανέκδοση/απώλεια;;; :down:


Η Eurobank δεν με χρεώνει συνδρομή για διατήρηση λογαριασμών. Τους έχω από παλιά. Έχω μόνο μια χρεωστική στην τράπεζα.


Ουσιαστικά πάμε σε συδρομητικους λογαριασμούς.

AΠO 18.03.2024 ΘA ENTAXΘEITE ΣTO ΠAKETO MY BLUE ADVANTAGE ME MHNIAIO KOΣTOΣ 0,60€ ΓIA KAΘE ΛOΓAPIAΣMO ΠΛHPΩMΩN ΣAΣ. ΓIA ΠΛHPOΦOPIEΣ KAI EΠIΛOΓEΣ MH XPEΩΣHΣ ΠATHΣTE EΔΩ bit.ly/myblue13



Όπως το βλέπω θα ενεργοποιηθεί και για παλιούς λογαριασμούς και για νεους και οπως λέει εφόσον θελει κάποιος να μην έχει τη χρέωση δεν θα μπορεί να χρησιμοποιεί τον λογαριασμό για εμβάσματα, αγορές και πληρωμές (?????) :mad: και δεν θα μπορεί να έχει κάρτα Debit. Μόνο Cirrus Cash Card με την οποία θα μπορεί να κάνει μόνο καταθέσεις/αναλήψεις στο ΑΤΜ και όχι ηλεκτρονικές αγορές/πληρωμές σε POS ;;;;;; :nono:

Αν δεν απενεργοποιήσετε το πακέτο χειροκίνητα θα ενεργοποιείται για όλους τους λογαριασμούς με χρέωση 0,60 ευρώ το μήνα/ανα λογαριασμό παρακαλώ!!! :blink:

Μα φυσικά μετά σου λέει οτι εφόσον έχεις το πακέτο ενεργό θα σου δίνει την Debit κάρτα "δωρεάν". 0,6 ευρώ ανα μήνα * 12 μήνες = 7.20 ευρώ το χρόνο χρέωση. Πολύ υψηλότερη από τα 5 ευρώ της επανέκδοσης ανα πενταετία. Μας δουλεύουν ψιλό γαζί. :rtfm:

Αν έχεις και δύο λογαριασμούς θα πάει 7.20 ευρώ * 2=14,40 ευρώ το χρόνο!! :shock::angryr:

nemesis1
16-01-24, 11:24
Άδειασα τον λογαριασμό από κάτι λίγα που είχε μέσα και βουρ να τον κλείσω..

Πάω στο menu, πατάω κλείσιμο λογαριασμου και...ενημερώνομαι με έναν κωδικό λάθους ότι για να κλείσει πρέπει να πάω σε κατάστημα..!

Ναι καλά λέω, σιγά που θα χάσω τον χρόνο μου..

Θα τον κάνω αποταμιευτικό.

Κλικάρω την κατάλληλη επιλογή, ενημερώνομαι ότι υπάρχει μια πάγια εντολή που πρέπει να διαγραφεί!!

Μα δεν έχω πάγια εντολή, ο λογαριασμός την τελευταία φορά που είχε μια πάγια εντολή ήταν πριν 20 χρόνια!!

Κλικάρω να δω τι παίζει και βλέπω όντως την από 20 χρόνια ακυρωμένη πάγια εντολή να υπάρχει στο σύστημα.

Πατάω διαγραφή, αμ δε!!
Δεν μπορείτε να την διαγράψετε, Παρακαλώ μεταβείτε σε κατάστημα!!

Τηλέφωνο στο europhone banking.

"Έχετε δίκιο η εντολή είναι ακυρωμένη από εσάς το 2003-4 αλλά για κάποιο λόγο υπάρχει ακόμα στο σύστημα, θα πρέπει να πάτε σε κατάστημα.."

Θα τον αφήσω λοιπόν μηδενικό, να σαπίσει στον αιώνα τον άπαντα, δεν χαραμίζω άδεια από την εργασία μου για τέτοιους λόγους.

lewton
16-01-24, 12:15
Άδειασα τον λογαριασμό από κάτι λίγα που είχε μέσα και βουρ να τον κλείσω..

Πάω στο menu, πατάω κλείσιμο λογαριασμου και...ενημερώνομαι με έναν κωδικό λάθους ότι για να κλείσει πρέπει να πάω σε κατάστημα..!

Ναι καλά λέω, σιγά που θα χάσω τον χρόνο μου..

Θα τον κάνω αποταμιευτικό.

Κλικάρω την κατάλληλη επιλογή, ενημερώνομαι ότι υπάρχει μια πάγια εντολή που πρέπει να διαγραφεί!!

Μα δεν έχω πάγια εντολή, ο λογαριασμός την τελευταία φορά που είχε μια πάγια εντολή ήταν πριν 20 χρόνια!!

Κλικάρω να δω τι παίζει και βλέπω όντως την από 20 χρόνια ακυρωμένη πάγια εντολή να υπάρχει στο σύστημα.

Πατάω διαγραφή, αμ δε!!
Δεν μπορείτε να την διαγράψετε, Παρακαλώ μεταβείτε σε κατάστημα!!

Τηλέφωνο στο europhone banking.

"Έχετε δίκιο η εντολή είναι ακυρωμένη από εσάς το 2003-4 αλλά για κάποιο λόγο υπάρχει ακόμα στο σύστημα, θα πρέπει να πάτε σε κατάστημα.."

Θα τον αφήσω λοιπόν μηδενικό, να σαπίσει στον αιώνα τον άπαντα, δεν χαραμίζω άδεια από την εργασία μου για τέτοιους λόγους.

Και εγώ έχω έναν αρχαίο λογαριασμό στη Eurobank που βαρέθηκα να κλείσω πριν χρόνια και δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
Μάλιστα σκεφτόμουν να τον επανενεργοποιήσω (αλλά μόνο αν μου κάνουν ταυτοποίηση ως κάτοικο εξωτερικού με τα έγγραφα από τη Γερμανία χωρίς να με βάλουν και να τα μεταφράσω), αλλά τώρα βλέπω ότι άρχισαν να βάζουν μηνιαίο πάγιο και δεν θα μπλέξω.

thourios
16-01-24, 12:25
Θα υπάρξει πρόβλημα σε λογαριασμό που δεν τον έχετε κλείσει αν αρχίσουν οι χρεώσεις για διατήρηση ανενεργού λογαριασμού. θα μπαίνουν χρεωστικά ποσά. Αυτό υπήρχε προ ετών αλλά καταργήθηκε.
Επίσης αν υπάρχει έστω και ένα λεπτό υπόλοιπο μέσα δημιουργεί {χτύπα ξύλο} πρόβλημα στους κληρονόμους. έχει αναλυθεί παλαιότερα.

lewton
16-01-24, 12:30
Θα υπάρξει πρόβλημα σε λογαριασμό που δεν τον έχετε κλείσει αν αρχίσουν οι χρεώσεις για διατήρηση ανενεργού λογαριασμού. θα μπαίνουν χρεωστικά ποσά. Αυτό υπήρχε προ ετών αλλά καταργήθηκε.
Επίσης αν υπάρχει έστω και ένα λεπτό υπόλοιπο μέσα δημιουργεί {χτύπα ξύλο} πρόβλημα στους κληρονόμους. έχει αναλυθεί παλαιότερα.

Για να κλείσω τον λογαριασμό πρέπει πρώτα να πάω να κάνω ταυτοποίηση;
Το λέω γιατί αν είναι έτσι να λείπει το βύσσινο και ας ασχοληθούν οι κληρονόμοι (χτύπα ξύλο) αν θέλουν να πάρουν και την υπόλοιπη περιουσία μου. :p

runner70
16-01-24, 13:09
Το μηνιαιο παγιο στον λογαριασμο eurobank μπηκε σε όλους του τυπου λογαριασμών πχ. ταμιευτηριου, τρεχουμενου κλπ ή μονο σε καποια συγκεκριμενη κατηγορία ;

lewton
16-01-24, 13:27
Το μηνιαιο παγιο στον λογαριασμο eurobank μπηκε σε όλους του τυπου λογαριασμών πχ. ταμιευτηριου, τρεχουμενου κλπ ή μονο σε καποια συγκεκριμενη κατηγορία ;

Δεν έχω καταλάβει, πάντως περιμένω ότι αν βάλουν πάγιο στον ανενεργό που έχω θα μου στείλουν ένα email.
Την τρέχουσα διεύθυνσή μου δεν την έχουν, το τρέχον τηλέφωνό μου δεν το έχουν, αλλά έχουν το email μου.
Αν πάλι θέλουν να αρχίσουν να μου χρεώνουν μηδενικό λογαριασμό και να πάει σε μείον, είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

Το 2011 έμενα στη Γερμανία ως φοιτητής και είχα ανοίξει έναν φοιτητικό λογαριασμό στη Deutsche Bank, που ήταν δωρεάν, και όταν έφυγα τον είχα αφήσει με ένα υπόλοιπο τύπου 5-10€ (δεν μπορούσα να το σηκώσω από το ΑΤΜ), τους έδωσα μια διεύθυνση γνωστού και τον άφησα. Μετά μπήκε πάγιο γιατί ήταν δωρεάν για 2 χρόνια, έφτασε το υπόλοιπο κάπου στο -60€ και μετά μου έκλεισαν το e-banking και δε μπορούσα να μπω. Γράμματα έστελναν για κάποιο διάστημα, αλλά σταμάτησαν χωρίς να μου στείλουν τίποτα που να λέει ότι τον κλείνουν. Δεν έχω πάει να ρωτήσω αν τους χρωστάω λεφτά, αλλά ζω στη Γερμανία 9+ χρόνια από το 2014, και δεν με έχουν γράψει σε κανέναν γερμανικό Τειρεσία γιατί κάπου θα είχε χτυπήσει καμπανάκι.

goku
16-01-24, 13:38
Θα υπάρξει πρόβλημα σε λογαριασμό που δεν τον έχετε κλείσει αν αρχίσουν οι χρεώσεις για διατήρηση ανενεργού λογαριασμού. θα μπαίνουν χρεωστικά ποσά. Αυτό υπήρχε προ ετών αλλά καταργήθηκε.
Επίσης αν υπάρχει έστω και ένα λεπτό υπόλοιπο μέσα δημιουργεί {χτύπα ξύλο} πρόβλημα στους κληρονόμους. έχει αναλυθεί παλαιότερα.

Αν τον αδειάσουμε εντελώς, να μην έχει ούτε 1 σεντ μέσα, δεν τον κλείνουν αυτόματα μετά από κάποια χρόνια; Εμείς είχαμε έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, τον ανοίξαμε για να λάβει κάποια επιστρεφόμενα χρήματα η μητέρα μου. Τα λάβαμε, τα φάγαμε, και δεν ξαναχρησιμοποιήσαμε τον λογαριασμό. Πέρασαν κάπου 3-4 χρόνια και τελικά χρειάστηκε να τον χρησιμοποιήσουμε πάλι, όπου διαπιστώσαμε ότι τον έκλεισαν λόγω μηδενικού υπολοίπου και μηδενικών κινήσεων τα τελευταία χρόνια, και μάλιστα τον έκλεισαν χωρίς καν να μας ενημερώσουν.

thourios
16-01-24, 14:22
Αν τον αδειάσουμε εντελώς, να μην έχει ούτε 1 σεντ μέσα, δεν τον κλείνουν αυτόματα μετά από κάποια χρόνια; Εμείς είχαμε έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, τον ανοίξαμε για να λάβει κάποια επιστρεφόμενα χρήματα η μητέρα μου. Τα λάβαμε, τα φάγαμε, και δεν ξαναχρησιμοποιήσαμε τον λογαριασμό. Πέρασαν κάπου 3-4 χρόνια και τελικά χρειάστηκε να τον χρησιμοποιήσουμε πάλι, όπου διαπιστώσαμε ότι τον έκλεισαν λόγω μηδενικού υπολοίπου και μηδενικών κινήσεων τα τελευταία χρόνια, και μάλιστα τον έκλεισαν χωρίς καν να μας ενημερώσουν.

Γίνεται ανενεργός αρχικά και μετά από 20 χρόνια δεν θυμάμαι καλά αν υπάρχει υπόλοιπο πάει υπέρ του κράτους. Αν δεν υπάρχει και υπάρχει χρεωστικό αν θέλει η τράπεζα τρέχει τους κληρονόμους αν δεν υπάρχει ο κάτοχος.
Κάπως έτσι. Στο μεταξύ αν υπάρχει θάνατος και το μόνο περιουσιακό στοιχείο είναι αυτός ο λογαριασμός (με έστω ένα λεπτό υπόλοιπο μέσα) και δεν υπάρχει αποποίηση από τους κληρονόμους αυτοί πρέπει να υποβάλλουν δήλωση με φυσική παρουσία δ για το ένα αυτό λεπτό. Αν δεν κάνουν την δήλωση τους καταλογίζεται πρόστιμο στην ΑΑΔΕ για την μη υποβολή δήλωσης.
Το έχω πάθει για αυτό το αναφέρω. Γλύτωσα όμως γιατί πρόλαβα και έκανα την δήλωση.
καλό είναι να τους κλείνουμε τους ανενεργούς λογαριασμούς πάντως.

MyISLM
16-01-24, 14:54
Μάλιστα σκεφτόμουν να τον επανενεργοποιήσω (αλλά μόνο αν μου κάνουν ταυτοποίηση ως κάτοικο εξωτερικού με τα έγγραφα από τη Γερμανία χωρίς να με βάλουν και να τα μεταφράσω), αλλά τώρα βλέπω ότι άρχισαν να βάζουν μηνιαίο πάγιο και δεν θα μπλέξω.

Μην τους αφήσεις έτσι. Βρες κάποιον συγγενή με εξουσιοδότηση gov να σου βγαλει την πάγια εντολή και να κάνεις τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά. Δεν αξίζει ταξίδι Ελλάδα γι αυτό!


Το μηνιαιο παγιο στον λογαριασμο eurobank μπηκε σε όλους του τυπου λογαριασμών πχ. ταμιευτηριου, τρεχουμενου κλπ ή μονο σε καποια συγκεκριμενη κατηγορία ;

Σε όλους εκτός των αποταμιεύω τώρα και λογαριασμούς εξυπηρέτησης δανείων. Εφόσον δεν έχετε κλείσει λογαριασμούς (και για τους ήδη υπάρχοντες) βεβαιωθείτε οτι έχουν χαρακτηριστεί είτε ως λογαριασμός εξυπηρέτησης δανείου, είτε ως αποταμιεύω τώρα.



Αν πάλι θέλουν να αρχίσουν να μου χρεώνουν μηδενικό λογαριασμό και να πάει σε μείον, είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

Προσωπικά δεν μου αρεσει να αφήνω υποχρεώσεις, απο τρίτους προς εμένα (έστω και μικρές) ;)


καλό είναι να τους κλείνουμε τους ανενεργούς λογαριασμούς πάντως. Συμφωνώ!

Έχω εναν που είχε δέσμευση απο εφορία. Το δικαστικό σταμάτησε την εις χείρας τρίτων προς τραπεζες, αλλά η τράπεζα (Eurobank) επιμένει οτι η εφορία πρέπει να κάνει αποδέσμευση... :hmm: Μαλλον θα ξαναστείλω μήνυμα στο δικαστικό τμήμα της ΔΟΥ, να δω τι θα απογίνει έτσι ώστε να κλείσει.

lewton
16-01-24, 15:00
Μην τους αφήσεις έτσι. Βρες κάποιον συγγενή με εξουσιοδότηση gov να σου βγαλει την πάγια εντολή και να κάνεις τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά. Δεν αξίζει ταξίδι Ελλάδα γι αυτό!

Aυτό με την πάγια δεν το έγραψα εγώ. :p
Εγώ δεν έχω αφήσει καμία πάγια στη Eurobank, έναν λογαριασμό μόνο, και λογικά θα τον άφησα με 0 υπόλοιπο (αλλά δεν έχω αποδείξεις για αυτό).
Ίσως πεταχτώ σε ένα κατάστημα αυτήν την εβδομάδα που είμαι στην Ελλάδα για να ρωτήσω, αν και πιθανότατα δεν θα μου απαντήσουν.

YAziDis
16-01-24, 15:29
Γίνεται ανενεργός αρχικά και μετά από 20 χρόνια δεν θυμάμαι καλά αν υπάρχει υπόλοιπο πάει υπέρ του κράτους. Αν δεν υπάρχει και υπάρχει χρεωστικό αν θέλει η τράπεζα τρέχει τους κληρονόμους αν δεν υπάρχει ο κάτοχος.
Κάπως έτσι. Στο μεταξύ αν υπάρχει θάνατος και το μόνο περιουσιακό στοιχείο είναι αυτός ο λογαριασμός (με έστω ένα λεπτό υπόλοιπο μέσα) και δεν υπάρχει αποποίηση από τους κληρονόμους αυτοί πρέπει να υποβάλλουν δήλωση με φυσική παρουσία δ για το ένα αυτό λεπτό. Αν δεν κάνουν την δήλωση τους καταλογίζεται πρόστιμο στην ΑΑΔΕ για την μη υποβολή δήλωσης.
Το έχω πάθει για αυτό το αναφέρω. Γλύτωσα όμως γιατί πρόλαβα και έκανα την δήλωση.
καλό είναι να τους κλείνουμε τους ανενεργούς λογαριασμούς πάντως.

Να υποθέσω αυτό γίνεται μόνο όταν είναι μοναδικός δικαιούχος ο θανόντας, έτσι δεν είναι;

MyISLM
16-01-24, 15:41
Επίσης βλέπω οι Debit της Eurobank αποκτούν και αυτές μηνιαία συνδρομή 0,50 ευρώ µηνιαίως!!

Η Cirrus έχει 6 ευρώ έξοδα επανέκδοσης
Να υποθέσω αυτό γίνεται μόνο όταν είναι μοναδικός δικαιούχος ο θανόντας, έτσι δεν είναι;

Νομίζω

lewton
16-01-24, 15:45
Ας πούμε το εξής παράδειγμα: ο θανόντας (χτύπα ξύλο) είχε λογαριασμό σε μια τράπεζα που τον έχει ξεχάσει και ο ίδιος, και κανένας από τους κληρονόμους δεν το ξέρει καν (πχ πληρωνόταν ένα κρατικό επίδομα στην Εθνική πριν 10-15 χρόνια, μετά αμέλησε να τον κλείσει και έχει μείνει ανοιχτός), και:
- σενάριο 1: έχει ακριβώς μηδενικό υπόλοιπο
- σενάριο 2: έχει υπόλοιπο μερικά ευρώ
- σενάριο 3: έχει αρνητικό υπόλοιπο
Και υποθέτουμε ότι σε κάθε περίπτωση, ο θανόνας είχε λεφτά σε κάποια τράπεζα τα οποία θα κληρονομήσουν κάποιοι και άρα θα κάνει τη σχετική δήλωση.

1. Θα ενημερωθεί κάπως η Εθνική ότι ο θανόντας πέθανε αν δεν σκεφτούν να της το πουν οι κληρονόμοι (που δεν ξέρουν καν την ύπαρξή του);
2. Τι πρόβλημα μπορεί να έχουν οι κληρονόμοι σε κάθε μια από τις περιπτώσεις, και ξαναλέω, δεδομένου ότι θα κάνουν ούτως ή άλλως δήλωση για τα υπόλοιπα που κληρονομούν;

MyISLM
16-01-24, 15:53
1. Θα ενημερωθεί κάπως η Εθνική ότι ο θανόντας πέθανε αν δεν σκεφτούν να της το πουν οι κληρονόμοι (που δεν ξέρουν καν την ύπαρξή του);

Πιθανότατα πλεον μεσω ΔΟΥ.

Στο μηδενικό υπολοιπο δεν εχει θέμα.

Το αρνητικό υπόλοιπο κληρονομείται και αυτό (χρέος)!


Για το θετικό υπόλοιπο, το πρόβλημα πιθανώς θα είναι με την παράλειψή του απο τη δήλωση κληρονομίας. Καλό ειναι να αναζητούνται τι υπάρχει και που, μην τυχόν περασει 20ετία και σταλεί το υπόλοιπο εσφαλμένα στο δημόσιο

Basilhs23_
16-01-24, 15:58
Άδειασα τον λογαριασμό από κάτι λίγα που είχε μέσα και βουρ να τον κλείσω..

Πάω στο menu, πατάω κλείσιμο λογαριασμου και...ενημερώνομαι με έναν κωδικό λάθους ότι για να κλείσει πρέπει να πάω σε κατάστημα..!

Ναι καλά λέω, σιγά που θα χάσω τον χρόνο μου..

Θα τον κάνω αποταμιευτικό.

Κλικάρω την κατάλληλη επιλογή, ενημερώνομαι ότι υπάρχει μια πάγια εντολή που πρέπει να διαγραφεί!!

Μα δεν έχω πάγια εντολή, ο λογαριασμός την τελευταία φορά που είχε μια πάγια εντολή ήταν πριν 20 χρόνια!!

Κλικάρω να δω τι παίζει και βλέπω όντως την από 20 χρόνια ακυρωμένη πάγια εντολή να υπάρχει στο σύστημα.

Πατάω διαγραφή, αμ δε!!
Δεν μπορείτε να την διαγράψετε, Παρακαλώ μεταβείτε σε κατάστημα!!

Τηλέφωνο στο europhone banking.

"Έχετε δίκιο η εντολή είναι ακυρωμένη από εσάς το 2003-4 αλλά για κάποιο λόγο υπάρχει ακόμα στο σύστημα, θα πρέπει να πάτε σε κατάστημα.."

Θα τον αφήσω λοιπόν μηδενικό, να σαπίσει στον αιώνα τον άπαντα, δεν χαραμίζω άδεια από την εργασία μου για τέτοιους λόγους.

Εφόσον θα αρχίσουν να χρεώνουν, υπάρχει μόνο ένα αρνητικό στους μηδενικους λογαριασμούς, θα έχεις αρνητικό υπόλοιπο, αν μελλοντικά χρειαστείς λογαριασμό στην τράπεζα, τότε με το που θα μπουν λεφτά εκεί θα στα αφαιρέσει αυτόματα το σύστημα. Καλύτερα για εμένα να κλείσει εντελώς κι αν ποτέ υπάρξει ανάγκη να ανοίξεις τοτε κάνεις εκ νέου άνοιγμα.

Τα λέω αυτά γιατί έχει τύχει σε γνωστούς μου που βρήκαν κάπου δουλειά να μην δέχεται ο εργοδότης να βάζει λεφτά σε άλλη τράπεζα εκτός από σύγκρινενη. Ο ένας απευθύνθηκε σε κάποια τράπεζα για ανοίξει τον λογαριασμό μισθοδοσίας και του είπαν πως θα χρεώνεται 2 ευρώ τον μήνα.....

thourios
16-01-24, 15:59
Να υποθέσω αυτό γίνεται μόνο όταν είναι μοναδικός δικαιούχος ο θανόντας, έτσι δεν είναι;


Ένας είναι υποχρεωμένος να υποβάλει την δήλωση με εξουσιοδότηση των υπολοίπων πλησιέστερων συγγενών.
Αν δεν υπάρχουν πλησιέστεροι συγγενείς ακολουθούν άλλοι. Το κληρονομικό δίκαιο αναφέρει ποιοί είναι.

lewton
16-01-24, 16:00
Πιθανότατα πλεον μεσω ΔΟΥ.

Στο μηδενικό υπολοιπο δεν εχει θέμα.

Το αρνητικό υπόλοιπο κληρονομείται και αυτό (χρέος)!


Για το θετικό υπόλοιπο, το πρόβλημα πιθανώς θα είναι με την παράλειψή του απο τη δήλωση κληρονομίας. Καλό ειναι να αναζητούνται τι υπάρχει και που, μην τυχόν περασει 20ετία και σταλεί το υπόλοιπο εσφαλμένα στο δημόσιο
Καλά αν μιλάμε για αξιόλογο ποσό και το ξέχασαν όλοι, χαλάλι ας το πάρει το δημόσιο.
Η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με το αν θα χαθεί το πόσο (λογικό να χαθεί) αλλά με το αν μπορεί να έχει κανείς κάποιο άλλο πρόβλημα.

thourios
16-01-24, 16:12
Κάποιες φορές στέλνουν επιστολή μετά από χρόνια. Τώρα όμως που εμφανίζονται οι λογαριασμοί στο gsis στις δηλώσεις δεν μπορεί να επικαλεστεί κάποιος ότι το ξέχασε.
Υπάρχουν πολλά στάδια μέχρι ο λογαριασμός να καταστεί άκυρος και ότι υπόλοιποι χαθεί.
Ο κληρονόμος λογικά που θα κάνει την δήλωση κάπου θα έχει και την τελευταία φορολογική δήλωση του κατόχου.

Τα ψάχνω τελευταία αυτά για ένα θέμα με συγγενικά πρόσωπο που μάλλον είναι ως δεύτερο πρόσωπο σε λογαριασμό θανόντα αλλά δεν το ήξερε και δεν έχει υπογράψει με φυσική παρουσία.

Πολύπλοκο θέματα που μερικές φορές για ένα λεπτό του ευρώ δημιουργούν καταστάσεις.

Από την άλλοι οι κακοί χειρισμοί και άγνοια μπορεί να σε κάνουν να απωλέσεις μεγάλα ποσά.

- - - Updated - - -


Καλά αν μιλάμε για αξιόλογο ποσό και το ξέχασαν όλοι, χαλάλι ας το πάρει το δημόσιο.
Η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με το αν θα χαθεί το πόσο (λογικό να χαθεί) αλλά με το αν μπορεί να έχει κανείς κάποιο άλλο πρόβλημα.


Είπα πρόστιμα. Τι άλλο. Δεν είχε σου λέει τίποτα. Οπότε τι δήλωση να κάνουμε;
Έστω και ένα λεπτό στον λογαριασμό του θανόντα σημαίνει και εισόδημα και φορολογική δήλωση.

Basilhs23_
16-01-24, 16:12
Κάποιες φορές στέλνουν επιστολή μετά από χρόνια. Τώρα όμως που εμφανίζονται οι λογαριασμοί στο gsis στις δηλώσεις δεν μπορεί να επικαλεστεί κάποιος ότι το ξέχασε.
Υπάρχουν πολλά στάδια μέχρι ο λογαριασμός να καταστεί άκυρος και ότι υπόλοιποι χαθεί.
Ο κληρονόμος λογικά που θα κάνει την δήλωση κάπου θα έχει και την τελευταία φορολογική δήλωση του κατόχου.

Τα ψάχνω τελευταία αυτά για ένα θέμα με συγγενικά πρόσωπο που μάλλον είναι ως δεύτερο πρόσωπο σε λογαριασμό θανόντα αλλά δεν το ήξερε και δεν έχει υπογράψει με φυσική παρουσία.

Πολύπλοκο θέματα που μερικές φορές για ένα λεπτό του ευρώ δημιουργούν καταστάσεις.

Από την άλλοι οι κακοί χειρισμοί και άγνοια μπορεί να σε κάνουν να απωλέσεις μεγάλα ποσά.

Μπορείς να μπεις συνδικαιουχος κάπου χωρίς να πας να υπογράψεις μαζί με τον κύριο δικαιούχο του λογαριασμού; Πλέον σίγουρα όχι, πιθανόν να μπορούσε να γίνει παλιά.

thourios
16-01-24, 16:15
Μπορείς να μπεις συνδικαιουχος κάπου χωρίς να πας να υπογράψεις μαζί με τον κύριο δικαιούχο του λογαριασμού; Πλέον σίγουρα όχι, πιθανόν να μπορούσε να γίνει παλιά.

Παλαιότερα γινόταν. Πριν το 2010. Πές του να έρθει να υπογράψει όποτε θέλει σου έλεγαν. Τώρα δεν γίνεται

- - - Updated - - -


Πιθανότατα πλεον μεσω ΔΟΥ.

Στο μηδενικό υπολοιπο δεν εχει θέμα.

Το αρνητικό υπόλοιπο κληρονομείται και αυτό (χρέος)!


Για το θετικό υπόλοιπο, το πρόβλημα πιθανώς θα είναι με την παράλειψή του απο τη δήλωση κληρονομίας. Καλό ειναι να αναζητούνται τι υπάρχει και που, μην τυχόν περασει 20ετία και σταλεί το υπόλοιπο εσφαλμένα στο δημόσιο

Αυτό ακριβώς.

YAziDis
16-01-24, 16:33
Ένας είναι υποχρεωμένος να υποβάλει την δήλωση με εξουσιοδότηση των υπολοίπων πλησιέστερων συγγενών.
Αν δεν υπάρχουν πλησιέστεροι συγγενείς ακολουθούν άλλοι. Το κληρονομικό δίκαιο αναφέρει ποιοί είναι.

Όχι δε με κατάλαβες. Δε ρωτάω για τους κληρονόμους.

Λέω, πως για να είσαι υποχρεωμένος να υποβάλεις δήλωση με το έστω και 0,01€ αν υπάρχει, υποθέτω θα πρέπει να το κάνεις αν ο τραπεζικός λογαριασμός είχε μόνο 1 δικαιούχο, αυτόν που πέθανε.
Και λέω, υποθέτω, πως αν ας πούμε είμαι και εγώ συνδικαιούχος, τότε θεωρώ πως δε χρειάζεται να δηλώσω κάτι. Έτσι δεν είναι;

thourios
16-01-24, 16:37
Όχι δε με κατάλαβες. Δε ρωτάω για τους κληρονόμους.

Λέω, πως για να είσαι υποχρεωμένος να υποβάλεις δήλωση με το έστω και 0,01€ αν υπάρχει, υποθέτω θα πρέπει να το κάνεις αν ο τραπεζικός λογαριασμός είχε μόνο 1 δικαιούχο, αυτόν που πέθανε.
Και λέω, υποθέτω, πως αν ας πούμε είμαι και εγώ συνδικαιούχος, τότε θεωρώ πως δε χρειάζεται να δηλώσω κάτι. Έτσι δεν είναι;

Αν υπάρχει δεύτερος δικαιούχος τα χρήματα τα 10 λεπτά είναι του δευτέρου. Αποκλείεται να πέθαναν και οι δύο ταυτόχρονα.

dimitri_ns
16-01-24, 18:24
Tώρα με τον μοναδικό αριθμό πολίτη, κανείς δεν εξαφανίζεται.

Και ισχύει αυτό που ίσχυε πάντα

Αν αξίζει θα σε κυνηγήσουνε
Αν δεν αξίζει, να πας να γ@μηθείς.

Παγκόσμια αρχή για όλα τα χρέη, ιδιωτικά και δημόσια.

Basilhs23_
16-01-24, 20:23
Tώρα με τον μοναδικό αριθμό πολίτη, κανείς δεν εξαφανίζεται.

Και ισχύει αυτό που ίσχυε πάντα

Αν αξίζει θα σε κυνηγήσουνε
Αν δεν αξίζει, να πας να γ@μηθείς.

Παγκόσμια αρχή για όλα τα χρέη, ιδιωτικά και δημόσια.

Και χωρίς τον αριθμό πολίτη πάλι σε κυνηγάνε αν θέλουν. Ο αριθμός πολίτη είναι μόνο για τα συστήματα του κράτους την ενδοεπικοινωνια των servers και την επίλυση γραφειοκρατικων ζητημάτων, αν και πλέον υπάρχει η ηλεκτρονική γραφειοκρατία.

dimitri_ns
16-01-24, 20:34
Και χωρίς τον αριθμό πολίτη πάλι σε κυνηγάνε αν θέλουν. Ο αριθμός πολίτη είναι μόνο για τα συστήματα του κράτους την ενδοεπικοινωνια των servers και την επίλυση γραφειοκρατικων ζητημάτων, αν και πλέον υπάρχει η ηλεκτρονική γραφειοκρατία.

Ο οποιοσδήποτε μοναδικός αριθμός είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ.

Basilhs23_
16-01-24, 20:37
Ο οποιοσδήποτε μοναδικός αριθμός είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ.

Από που τεκμαίρεται αυτό; Ο αριθμός θα είναι μόνο για το ελληνικό κράτος. Αν γίνεις πολίτης αλλου κράτους θα έχεις άλλον αριθμό.

dimitri_ns
16-01-24, 20:42
Από που τεκμαίρεται αυτό; Ο αριθμός θα είναι μόνο για το ελληνικό κράτος. Αν γίνεις πολίτης αλλου κράτους θα έχεις άλλον αριθμό.

Η κόρη μου είναι στην Ολλανδία.
Εχουν μοναδικό αριθμό χρόνια τώρα
Κάνει φορολογική δήλωση ΚΑΙ στην Ελλάδα
Η ελληνική εφορία μου ζήτησε τον μοναδικό αριθμό της Ολλανδίας.

Αν νομίζεις ότι θα ξεφύγεις, έχασες

Είναι ή δεν είναι παγκόσμιος ? :p

BlueChris
16-01-24, 20:45
Η κόρη μου είναι στην Ολλανδία.
Εχουν μοναδικό αριθμό χρόνια τώρα
Κάνει φορολογική δήλωση ΚΑΙ στην Ελλάδα
Η ελληνική εφορία μου ζήτησε τον μοναδικό αριθμό της Ολλανδίας.

Αν νομίζεις ότι θα ξεφύγεις, έχασες

Είναι ή δεν είναι παγκόσμιος ? :p

Έτσι όπως το λες και ο υπάρχων αριθμός ταυτότητας στις απλές ταυτότητες μοναδικός είναι και πάλι τον ζητάνε στις ξένες χώρες ή στην Ελλάδα από τους ξένους.

Basilhs23_
16-01-24, 20:49
Η κόρη μου είναι στην Ολλανδία.
Εχουν μοναδικό αριθμό χρόνια τώρα
Κάνει φορολογική δήλωση ΚΑΙ στην Ελλάδα
Η ελληνική εφορία μου ζήτησε τον μοναδικό αριθμό της Ολλανδίας.

Αν νομίζεις ότι θα ξεφύγεις, έχασες

Είναι ή δεν είναι παγκόσμιος ? :p

Ο μοναδικός αριθμός της κόρης σου αφορά το Ολλανδικό κράτος όχι το ελληνικό. Τώρα άμα η κόρη σου έχει ενημερώσει την ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου για τα εισοδήματα που βγάζει εκεί και υποβάλλει δύο φορολογικές για αποφυγή διπλής φορολογίας και για να έχει πόθεν έσχες μελλοντικά, προφανώς η εφορία θέλει κάποιο αποδεικτικό. Σου ζήτησαν αυτό προκειμένου να μην σου πουν φέρε μας μια βεβαίωση περί μόνιμης κατοικίας από τον Δήμο που μένει η κόρη σου στην Ολλανδία. Τον αριθμό δεν το κάνουν τίποτα παραπάνω, απλά θέλουν ένα στοιχείο. Εάν έρθει εδώ η κόρη σου μελλοντικά θα βγάλει άλλον αριθμό πολίτη.

minas
16-01-24, 21:15
Η κόρη μου είναι στην Ολλανδία.
Εχουν μοναδικό αριθμό χρόνια τώρα
Κάνει φορολογική δήλωση ΚΑΙ στην Ελλάδα
Η ελληνική εφορία μου ζήτησε τον μοναδικό αριθμό της Ολλανδίας.

Αν νομίζεις ότι θα ξεφύγεις, έχασες

Είναι ή δεν είναι παγκόσμιος ? :p

Όχι περισσότερο από τους υπάρχοντες: αριθμό ταυτότητας, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ.
Δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο, γι' αυτό τον κοροϊδεύουμε άλλωστε :)

makfil
16-01-24, 21:53
Ο μοναδικός αριθμός της κόρης σου αφορά το Ολλανδικό κράτος όχι το ελληνικό. Τώρα άμα η κόρη σου έχει ενημερώσει την ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου για τα εισοδήματα που βγάζει εκεί και υποβάλλει δύο φορολογικές για αποφυγή διπλής φορολογίας και για να έχει πόθεν έσχες μελλοντικά, προφανώς η εφορία θέλει κάποιο αποδεικτικό. Σου ζήτησαν αυτό προκειμένου να μην σου πουν φέρε μας μια βεβαίωση περί μόνιμης κατοικίας από τον Δήμο που μένει η κόρη σου στην Ολλανδία. Τον αριθμό δεν το κάνουν τίποτα παραπάνω, απλά θέλουν ένα στοιχείο. Εάν έρθει εδώ η κόρη σου μελλοντικά θα βγάλει άλλον αριθμό πολίτη.

Δεν είναι έτσι η κατάσταση.
Εάν ο Έλληνας κάτοικος ευρωπαικής ή τρίτης χώρας έχει ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα, είναι υποχρεωμένος να εγγραφεί στη ΔΟΥ Εξωτερικού και να υποβάλλει φορολογική δήλωση για τα εισοδήματα που τυχόν εισπράττει στην Ελλάδα και Ε9 για τα ακίνητα.
Το ελληνικό κράτος δεν ενδιαφέρεται για τα εισοδήματα που έχει αυτός στη χώρα διαμονής. Το ίδιο συμβαίνει και αντίστροφα.

bxenos
17-01-24, 15:21
Ουτε στην alpha γίνονται διαγραφες παγιων εντολων. Ουτε με ίντερνετ banking ουτε με phone banking και εκπρόσωπο. Ουτε οι αρχαιες με παλιους αριθμους πληρωμων (πριν τα RF) που αντικατασταθηκαν αυτοματα σε νεες, δεν λενε να φυγουν

lewton
17-01-24, 15:59
Δεν είναι έτσι η κατάσταση.
Εάν ο Έλληνας κάτοικος ευρωπαικής ή τρίτης χώρας έχει ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα, είναι υποχρεωμένος να εγγραφεί στη ΔΟΥ Εξωτερικού και να υποβάλλει φορολογική δήλωση για τα εισοδήματα που τυχόν εισπράττει στην Ελλάδα και Ε9 για τα ακίνητα.
Το ελληνικό κράτος δεν ενδιαφέρεται για τα εισοδήματα που έχει αυτός στη χώρα διαμονής. Το ίδιο συμβαίνει και αντίστροφα.

Αυτή η παραπληροφόρηση πρέπει να σταματήσει γιατί μπερδεύετε κόσμο που το διαβάζει.
Δεν είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς στη "ΔΟΥ Εξωτερικού" (sic), είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς ως κάτοικος εξωτερικού.

thourios
17-01-24, 16:33
Ουτε στην alpha γίνονται διαγραφες παγιων εντολων. Ουτε με ίντερνετ banking ουτε με phone banking και εκπρόσωπο. Ουτε οι αρχαιες με παλιους αριθμους πληρωμων (πριν τα RF) που αντικατασταθηκαν αυτοματα σε νεες, δεν λενε να φυγουν


Παλαιότερα είχα αφαιρέσει.Ελεγα μάλιστα σήμερα να προσθέσω δύο λογαριασμούς ρεύματος.

dimitri_ns
17-01-24, 18:38
Αυτή η παραπληροφόρηση πρέπει να σταματήσει γιατί μπερδεύετε κόσμο που το διαβάζει.
Δεν είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς στη "ΔΟΥ Εξωτερικού" (sic), είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς ως κάτοικος εξωτερικού.

Δίκιο μεν έχεις
αλλά
ΠΟΥ εγγράφεσαι κάτοικος εξωτερικού ?
Σε ΔΟΥ

Με λίγα λόγια είσαι ακόμα ζαλισμένος..

ΥΓ
FYI Υπάρχει ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ..

RASTAVIPER
17-01-24, 21:22
Αυτή η παραπληροφόρηση πρέπει να σταματήσει γιατί μπερδεύετε κόσμο που το διαβάζει.
Δεν είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς στη "ΔΟΥ Εξωτερικού" (sic), είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς ως κάτοικος εξωτερικού.

Ποιος ήρθε; :drunk΄
Δηλαδή σύμφωνα με τη θεωρία σου, πού δηλώνεσαι κάτοικος εξωτερικού αν όχι στη ΔΟΥ;

bxenos
17-01-24, 22:08
Παλαιότερα είχα αφαιρέσει.Ελεγα μάλιστα σήμερα να προσθέσω δύο λογαριασμούς ρεύματος.
Μια που δημιουργούσε πρόβλημα πήγα σε κατάστημα και δεν κατάφεραν να τη σβήσουν. Αναγκαστικά, την έκανα σε άλλη τράπεζα :)
Μόνο απενεργοποίηση γίνεται. Διαγραφή ούτε στις ενεργές ούτε στις ανενεργές! Σε μερικές μάλιστα βγάζει system error αν παω να δω λεπτομέρειες
253349253350

thourios
17-01-24, 22:30
Μια που δημιουργούσε πρόβλημα πήγα σε κατάστημα και δεν κατάφεραν να τη σβήσουν. Αναγκαστικά, την έκανα σε άλλη τράπεζα :)
Μόνο απενεργοποίηση γίνεται. Διαγραφή ούτε στις ενεργές ούτε στις ανενεργές! Σε μερικές μάλιστα βγάζει system error αν παω να δω λεπτομέρειες
253349253350

Ευχαριστώ

tiatrou
18-01-24, 15:54
Μια που δημιουργούσε πρόβλημα πήγα σε κατάστημα και δεν κατάφεραν να τη σβήσουν. Αναγκαστικά, την έκανα σε άλλη τράπεζα :)
Μόνο απενεργοποίηση γίνεται. Διαγραφή ούτε στις ενεργές ούτε στις ανενεργές! Σε μερικές μάλιστα βγάζει system error αν παω να δω λεπτομέρειες
253349253350

Ούτε στην alpha ούτε στην Πειραιώς, μπορούν να σβηστούν πάγιες εντολές, ακόμα και αν είναι ανενεργές.

lewton
18-01-24, 16:18
Είναι εντελώς off-topic και έχει ξαναγραφτεί, αλλά ας γραφτεί άλλη μια γιατί η παραπληροφόρηση με τη "ΔΟΥ Εξωτερικού" (sic) που λένε κάποιοι μπερδεύει κόσμο.

Η ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αφορά την Αττική μόνο. Δηλαδή πρώην κάτοικος Αθήνας, Περιστερίου κλπ που πλέον έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό πάει στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Και επίσης κάτοικος εξωτερικού που αγοράζει πχ σπίτι στην Αθήνα και θέλει να αποκτήσει ΑΦΜ πάει ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
Στο νομό Θεσσαλονίκης τον ίδιο ρόλο έχει η Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, μόνο που αυτήν δεν κάνει μόνο αυτό. Άρα όποιος πρώην κάτοικος Θεσσαλονίκης έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό θα μεταφερθεί από την προηγούμενη ΔΟΥ του στην Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης και θα εγγραφεί εκεί ως κάτοικος εξωτερικού.
Σε οποιονδήποτε άλλο νομό αρμόδια είναι η Α' ΔΟΥ του νομού αν έχει περισσότερες από μια. Οι περισσότεροι νομοί έχουν μόνο μια πάντως.

Εγώ ήμουν στην ΔΟΥ Καλαμάτας, μετακόμισα στο εξωτερικό, και με είχαν παραπληροφορήσει διάφοροι εδώ στο forum οπότε έπαιρνα τηλέφωνο στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού και προσπαθούσα να βγάλω άκρη, μέχρι που ένας κυριούλης με λυπήθηκε και μου είπε ότι κακώς τους παίρνω και να μιλήσω με τη ΔΟΥ στην οποία ήδη ανήκω.
Το αποτέλεσμα είναι ότι παραμένω στη ΔΟΥ Καλαμάτας αλλά ως κάτοικος εξωτερικού και φορολογούμαι ως κάτοικος εξωτερικού (πληρώνω για ότι έχω στην Ελλάδα).

Μην παραπληροφορείτε λοιπόν τον κόσμο.
Όταν λέτε "νας πας στη ΔΟΥ Εξωτερικού" βάζετε τον άλλο σε λάθος δρόμο (εκτός αν είναι κάτοικος Αττικής, αλλά η Ελλάδα δεν τελειώνει στα Κιούρκα).
Η σωστή συμβουλή είναι "μίλα με τη ΔΟΥ σου για να εγγραφείς ως κάτοικος εξωτερικού" και η ΔΟΥ θα τον κατευθύνει, ή αν έχει όρεξη κάποιος μπορεί να γράψει συγκεκριμένα ότι Αττική -> ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, Θεσσαλονίκη -> Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, άλλος νομός -> Α' ΔΟΥ του νομού.

prometheas
18-01-24, 20:29
Με βαση τις τρεχουσες ενδειξεις σε Ευρωπη και ΗΠΑ, αν συνεχιστει η σταθεροποιητικη πορεια του πληθωρισμου, θα αρχισει και η αποκλιμακωση των επιτοκιων απο το δευτερο 6μηνο και μετα.
Επισης μην ξεχναμε οτι το καλοκαιρι εχει Ευρωεκλογες και ειδικα το Νοεμβρη Προεδρικες στις ΗΠΑ και ειδικα ο θειος Τζο θα θελει ενα καλο αφηγημα στην οικονομια και τις αγορες. Μια σταδιακη αποκλιμακωση επιτοκιων απο το καλοκαιρι και μετα θα κανει λιγοτερο ελκυστικα τα κρατικα ομολογα και θα κανει ακομα ελκυστικοτερο το χρηματιστηριο των ΗΠΑ στο κυνηγι καλυτερων αποδοσεων.

Ολα αυτα με βαση την τρεχουσα εικονα που δειχνουν τα πραγματα να σταθεροποιουνται σε επιπεδο πληθωρισμου και απο την αλλη οι οικονομιες να επιβραδυνουν. Για να συνεχισει να τα αυξανει τα επιτοκια και η Ευρωπη και οι ΗΠΑ ως μεσο ποσοτικης συσφιξης θα πρεπει ο πληθωρισμος να αρχισει να ξεφευγει απο το πρωτο τριμηνο φετος και μετα ωστε να σφιξουν και αλλο τα λουρια.

- - - Updated - - -



Δυστυχως εχουν αρχισει να χρεωουν το embossing των καρτων οι τραπεζες μεταφεροντας το κοστος στον πελατη. Το κανει ηδη η Alpha με πιστωτικες και χρεωστικες καρτες στις ανανεωσεις τους και η Πειραιως στις πιστωτικες.
Αν εισαι καλος πελατης με σημαντικες καταθεσεις ή μεγαλες κινησεις ίσως καταφερεις να κανεις αντιλογισμο του κοστους.
Δεν γνωριζω αν εχουν αρχισει να χρεωνουν και την αρχικη εκδοση. Στις πιστωτικες καρτες ακομα οχι γιατι εχουν αρχισει να παρακαλανε να σου δωσουν τσαμπα με μεγαλο πιστωτικο οριο (αρχισαμε παλι τα καραγκιοζιλικια που μας οδηγησαν στο φουντο, μυαλο δεν εβαλε κανενας, ολοι το αντιμετωπιζουν παλι ως ψιλικατζιδικη πωληση και οχι ως πιστωτικο κινδυνο και δινουν αερα πατερα πιστωτικες καρτες).

Δεν ειναι ακριβώς έτσι. Αν εισαι στον Τειρεσία δεν σου δινουν κάρτα με τίποτα. (δλδ > 40% των Ελλήνων). Μαλλον πλεον στοχεύουν σε GenZ αλλά αυτοι δεν ειναι τοσο cards-addicted. Πρακτικές του στύλ "δευτερη ευκαιρία" η collateral δεν παιζουν. Φιλος με ετήσια εισοδήματα ~ 70000 Ευρώ και σταθερή εργασια εφαγε πόρτα από Εθνική για έκδοση καρτας με πιστωτικό όριο ... 700 Ευρώ.

tsigarid
18-01-24, 22:33
Είναι εντελώς off-topic και έχει ξαναγραφτεί, αλλά ας γραφτεί άλλη μια γιατί η παραπληροφόρηση με τη "ΔΟΥ Εξωτερικού" (sic) που λένε κάποιοι μπερδεύει κόσμο.

Η ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αφορά την Αττική μόνο. Δηλαδή πρώην κάτοικος Αθήνας, Περιστερίου κλπ που πλέον έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό πάει στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Και επίσης κάτοικος εξωτερικού που αγοράζει πχ σπίτι στην Αθήνα και θέλει να αποκτήσει ΑΦΜ πάει ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
Στο νομό Θεσσαλονίκης τον ίδιο ρόλο έχει η Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, μόνο που αυτήν δεν κάνει μόνο αυτό. Άρα όποιος πρώην κάτοικος Θεσσαλονίκης έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό θα μεταφερθεί από την προηγούμενη ΔΟΥ του στην Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης και θα εγγραφεί εκεί ως κάτοικος εξωτερικού.
Σε οποιονδήποτε άλλο νομό αρμόδια είναι η Α' ΔΟΥ του νομού αν έχει περισσότερες από μια. Οι περισσότεροι νομοί έχουν μόνο μια πάντως.

Εγώ ήμουν στην ΔΟΥ Καλαμάτας, μετακόμισα στο εξωτερικό, και με είχαν παραπληροφορήσει διάφοροι εδώ στο forum οπότε έπαιρνα τηλέφωνο στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού και προσπαθούσα να βγάλω άκρη, μέχρι που ένας κυριούλης με λυπήθηκε και μου είπε ότι κακώς τους παίρνω και να μιλήσω με τη ΔΟΥ στην οποία ήδη ανήκω.
Το αποτέλεσμα είναι ότι παραμένω στη ΔΟΥ Καλαμάτας αλλά ως κάτοικος εξωτερικού και φορολογούμαι ως κάτοικος εξωτερικού (πληρώνω για ότι έχω στην Ελλάδα).

Μην παραπληροφορείτε λοιπόν τον κόσμο.
Όταν λέτε "νας πας στη ΔΟΥ Εξωτερικού" βάζετε τον άλλο σε λάθος δρόμο (εκτός αν είναι κάτοικος Αττικής, αλλά η Ελλάδα δεν τελειώνει στα Κιούρκα).
Η σωστή συμβουλή είναι "μίλα με τη ΔΟΥ σου για να εγγραφείς ως κάτοικος εξωτερικού" και η ΔΟΥ θα τον κατευθύνει, ή αν έχει όρεξη κάποιος μπορεί να γράψει συγκεκριμένα ότι Αττική -> ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, Θεσσαλονίκη -> Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, άλλος νομός -> Α' ΔΟΥ του νομού.

Πρώην κάτοικος Αθηνών εδώ, και πρώτη φορά το ακούω. Εξαιρετική πληροφορία :clap:

- - - Updated - - -

ΥΓ: Αν έχει ξαναγραφεί, μου διέφυγε, οπότε καλή η επανάληψη.

MyISLM
19-01-24, 05:12
Η ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αφορά την Αττική μόνο. Δηλαδή πρώην κάτοικος Αθήνας, Περιστερίου κλπ που πλέον έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό πάει στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Και επίσης κάτοικος εξωτερικού που αγοράζει πχ σπίτι στην Αθήνα και θέλει να αποκτήσει ΑΦΜ πάει ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
Στο νομό Θεσσαλονίκης τον ίδιο ρόλο έχει η Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, μόνο που αυτήν δεν κάνει μόνο αυτό. Άρα όποιος πρώην κάτοικος Θεσσαλονίκης έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό θα μεταφερθεί από την προηγούμενη ΔΟΥ του στην Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης και θα εγγραφεί εκεί ως κάτοικος εξωτερικού.

Καλά τα λέγεις. Ενα μεγάλο ποσοστό μπερδεύει την χωρική αρμοδιότητα της κάθε ΔΟΥ με την μόνιμη φορολογική κατοικία της αλλοδαπής. Το να αλλάξεις τα στοιχεία μητρώου διεύθυνσης κατοικίας με διεύθυνση εξωτερικού, δεν σε κάνει να εγγράφεσαι ως κάτοικος εξωτερικού. Το να εγκριθεί αίτημα μεταφοράς φορολογικής κατοικίας κατά ΚΦΕ από την ΔΟΥ είναι αυτό που σε κάνει φορολογικό κάτοικο αλλοδαπής.

Στα του tsigarid έχουν χαρακτηρισμό US/Non-US Person.

dimitri_ns
19-01-24, 07:57
Μας συγχωρείτε για την παραπληροφόρρηση.
Κράτος Αθηνών εδώ ..

lewton
19-01-24, 10:58
Καλά τα λέγεις. Ενα μεγάλο ποσοστό μπερδεύει την χωρική αρμοδιότητα της κάθε ΔΟΥ με την μόνιμη φορολογική κατοικία της αλλοδαπής. Το να αλλάξεις τα στοιχεία μητρώου διεύθυνσης κατοικίας με διεύθυνση εξωτερικού, δεν σε κάνει να εγγράφεσαι ως κάτοικος εξωτερικού. Το να εγκριθεί αίτημα μεταφοράς φορολογικής κατοικίας κατά ΚΦΕ από την ΔΟΥ είναι αυτό που σε κάνει φορολογικό κάτοικο αλλοδαπής.
Ισχύει.
Εμένα με κατέγραψαν με χαρά ότι μένω στην Ελβετία και ήθελαν και να με φορολογήσουν (κάπου 25 χιλιάδες για 2 χρόνια που είχα ήδη ζήσει στην Ελβετία), αλλά για να μου αλλάξουν την φορολογική έδρα ήθελαν όλα τα χαρτιά μεταφρασμένα, με apostile κλπ (σε κάποιο μάλιστα δεν μπαίνει apostile αλλά ο υπάλληλος της ΔΟΥ Καλαμάτας έλεγε στη λογίστριά μου ότι χωρίς apostile δεν το δέχεται, και της είπε κλείνοντας το μάτι ότι ο πελάτης της (εγώ) έχει λεφτά και ότι αν πληρώσω τα 25 χιλιάρικα για τα προηγούμενα χρόνια θα την άλλαζε την έδρα - δεν νομίζω καν να έπαιρνε bonus για αυτό, απλά η γνωστή ζήλια των μέτριων).
Στο τέλος δε θυμάμαι ακριβώς τι έγινε, αλλά πήγαμε στον από πάνω του και μου έκαναν την αλλαγή έδρας και για τα προηγούμενα 2 χρόνια πλήρωσα μόνο το πρόστιμο για την εκπρόθεσμη δήλωση. Είχα πει στη λογίστρια ότι λάδι δε δίνω και αν δεν γίνει η αλλαγή έδρας θα πάω σε δικηγόρο, τώρα αυτή πως έβγαλε άκρη δεν ξέρω.


Off-topic όλο αυτό. :p

Manolis_karas
19-01-24, 19:37
... και εμείς για τον μεγάλο γιό ταλαιπωρηθήκαμε 4 χρόνια για να γίνει αλλαγή σε φορολογικό κάτοικο εξωτερικού. Όλα προφορικά και κάθε επίσκεψη και άλλα ζητούσαν. Τίποτα γραπτό.

ANDREASOMAGEIRAS
20-01-24, 11:14
Εδώ και μερικές εβδομάδες, δεν μπορώ να μπω στην εφαρμογή της Πειραιώς.
Στην τράπεζα μια φορά το χρόνο θα γίνει μια κατάθεση και σχετικά σύντομα μια ανάληψη.
Προσπάθησα να επαναφέρω τψν κωδικό, αλλά δεν προχωρά με τίποτα η διαδικασία, μου εμφανίζει μήνυμα ότι κάποιο από στοιχεία είναι λάθος και να επικοινωνήσω τηλεφωνικά, στην κλήση με παραπέμπει ξανά στην φόρμα ανάκτησης από όπου ξεκινώ.
Χθες είχα χρόνο και επισκέφθηκα κατάστημα:
-τράπεζα :"ξέρετε η επανέκδοση κωδικών στοιχίζει 5€, πρέπει να γίνει εκ νέου επικαιροποίηση και θέλουμε (ένα σκασμό χαρτιά), η διαδικασία αυτή γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα"
-εγώ : χρειάζεται συχνότερα από τα 2 χρόνια;
- τράπεζα : όχι συχνότερα.
-εγώ : πότε έγινε τελευταία φορά (ήξερα ότι δεν έχουν περάσει 2 χρόνια)
- τράπεζα : το '22.
- εγώ : γιατί χρειάζεται τόσο σύντομα;
-τράπεζα : αυτό δεν το γνωρίζω. Πότε να σας κλείσω ραντεβού;
- εγώ : μη κλείσετε.

Η ίδια διαδικασία έγινε στην eurobank λιγότερο από 1 μήνα χωρίς χρέωση, στην alpha Bank και την εθνική δεν ξέρω αν έχει χρέωση.

Δεν είναι το ποσό, η κίνηση.
Να σκεφτώ ότι δεν είμαι τακτικός πελάτης και δεν κάνω μόνιμη χρήση του λογαριασμού; το ίδιο ακριβώς έγινε και στον προηγούμενο πελάτη ο οποίος ως βασική τράπεζα έχει την Πειραιώς. 5€ από τους κωδικούς, 5€ από τις κάρτες (5€ για την καλημέρα) έσοδα είναι αυτά

Ο λογαριασμός μου "φαίνεται" από την εφαρμογή της συζύγου, οπότε θα γίνει η μεταφορά στον δικό της και απλά δεν θα τον χρησιμοποιώ πλέον. Μικρό το κακό.

Σαν να μας ωθούν σιγά σιγά να κλείνουμε τους λογαριασμούς που τους είχαμε απλά για "αν χρειαστεί"

Δεν ζητώ κάποια λύση, δεν κάνω παράπονο, κουβέντα να γίνεται!

thourios
20-01-24, 12:10
Η Πειραιώς είναι αυτή που σε βάζει σε ένα ατέλειωτο loop για κάτι το πιο απλό. Από το ιντερνετ σε παραπέμπει στο τηλέφωνο, από εκεί αν καταφέρεις και μιλήσεις παραπομπή σε κατάστημα, αν κλείσεις ραντεβού μετά πάλι στο ιντερνετ.
Και οι άλλες το ίδιο είναι αλλά εδώ η ταλαιπωρία είναι αφάντιστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.