PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 [225] 226 227 228 229 230 231 232

lewton
20-01-24, 14:12
Η Πειραιώς είναι πραγματικά για τα μπάζα.

runner70
20-01-24, 15:40
Η Πειραιως δυστυχως εδω και πολλα χρονια απο πρωτοπορος εχει καταντησει δεινοσαυρος.

lewton
20-01-24, 15:42
Η Πειραιως δυστυχως εδω και πολλα χρονια απο πρωτοπορος εχει καταντησει δεινοσαυρος.

Μου δίνουν την αίσθηση ότι κανένας δεν μιλάει με κανέναν εκεί μέσα.

minas
20-01-24, 16:04
Εδώ και μερικές εβδομάδες, δεν μπορώ να μπω στην εφαρμογή της Πειραιώς.
Στην τράπεζα μια φορά το χρόνο θα γίνει μια κατάθεση και σχετικά σύντομα μια ανάληψη.
Προσπάθησα να επαναφέρω τψν κωδικό, αλλά δεν προχωρά με τίποτα η διαδικασία, μου εμφανίζει μήνυμα ότι κάποιο από στοιχεία είναι λάθος και να επικοινωνήσω τηλεφωνικά, στην κλήση με παραπέμπει ξανά στην φόρμα ανάκτησης από όπου ξεκινώ.
Χθες είχα χρόνο και επισκέφθηκα κατάστημα:
-τράπεζα :"ξέρετε η επανέκδοση κωδικών στοιχίζει 5€, πρέπει να γίνει εκ νέου επικαιροποίηση και θέλουμε (ένα σκασμό χαρτιά), η διαδικασία αυτή γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα"
-εγώ : χρειάζεται συχνότερα από τα 2 χρόνια;
- τράπεζα : όχι συχνότερα.
-εγώ : πότε έγινε τελευταία φορά (ήξερα ότι δεν έχουν περάσει 2 χρόνια)
- τράπεζα : το '22.
- εγώ : γιατί χρειάζεται τόσο σύντομα;
-τράπεζα : αυτό δεν το γνωρίζω. Πότε να σας κλείσω ραντεβού;
- εγώ : μη κλείσετε.

Η ίδια διαδικασία έγινε στην eurobank λιγότερο από 1 μήνα χωρίς χρέωση, στην alpha Bank και την εθνική δεν ξέρω αν έχει χρέωση.

Δεν είναι το ποσό, η κίνηση.
Να σκεφτώ ότι δεν είμαι τακτικός πελάτης και δεν κάνω μόνιμη χρήση του λογαριασμού; το ίδιο ακριβώς έγινε και στον προηγούμενο πελάτη ο οποίος ως βασική τράπεζα έχει την Πειραιώς. 5€ από τους κωδικούς, 5€ από τις κάρτες (5€ για την καλημέρα) έσοδα είναι αυτά ������

Ο λογαριασμός μου "φαίνεται" από την εφαρμογή της συζύγου, οπότε θα γίνει η μεταφορά στον δικό της και απλά δεν θα τον χρησιμοποιώ πλέον. Μικρό το κακό.

Σαν να μας ωθούν σιγά σιγά να κλείνουμε τους λογαριασμούς που τους είχαμε απλά για "αν χρειαστεί"

Δεν ζητώ κάποια λύση, δεν κάνω παράπονο, κουβέντα να γίνεται!

Δεν θυμάμαι την ακριβή απαίτηση επικαιροποίησης από τον νόμο, αλλά πρακτικά κάθε χρόνο ζητάνε επικαιροποίηση στοιχείων - κυρίως για επικαιροποίηση του εκκαθαριστικού. Δεν βρίσκω μεγάλη διαφορά μεταξύ τραπεζών, αλλά σε όλες που συναλλάσσομαι μπορείς να τα αγνοήσεις για λίγους μήνες μέχρι να γίνει απαραίτητο επειδή θα απορρίπτονται κάποιες συναλλαγές.
Τουλάχιστον με το KYC συνήθως γίνεται εύκολα και γρήγορα, αλλά μου έχει τύχει (μάλιστα στην Πειραιώς) να χτυπάει σφάλμα, παρότι διαβάζει σωστά τα στοιχεία και να χρειαστεί να ανεβάσω χειροκίνητα PDF. Πάντως δεν με κουβάλησαν σε κατάστημα.

ANDREASOMAGEIRAS
20-01-24, 22:36
Δεν μου "δίνει" επιλογή για online επικαιροποίηση.
Μόνο να επικοινωνήσω τηλεφωνικά, από το τηλέφωνο με παραπέμπει να ακολουθήσω την διαδικασία στην αρχική σελίδα σύνδεσης, από την αρχική σελίδα μου εμφανίζει σφάλμα σε "κάποιο" από τα στοιχεία ταυτοποίησης και με παραπέμπει να καλέσω στο τηλέφωνο.
Μετά από αρκετές δοκιμές, είπα να πάω σε κατάστημα χθες, ε δε χρειάζεται πλέον, μετέφερα το ποσό στο λογαριασμό της συζύγου μέσα από την εφαρμογή της που βλέπει και τον δικό μου λογαριασμό και έληξε η φάση.
Του χρόνου πάλι με υγεία, αν και δεν νομίζω να συνεχίσω την δοσοληψία με την Πειραιώς, θα γίνεται η κατάθεση σε άλλη τράπεζα.

manoulamou
22-01-24, 02:21
Εντελως ΧΑΖΗ ΑΠΟΡΙΑ επειδη θα γινει για πρωτη φορα... :hmm:
Εαν κανω μεσω e-banking μια αλλαγη στα ορια αναληψης (μετρητων μεσω ΑΤΜ) της χρεωστικης - θα επιδρασει σε ολους τους συνδεδεμενους λογαριασμους? Δεν βλεπω να διαχωριζονται και υποθετω οτι το νεωτερο ποσο δεν θα αφορα μονον τον πρωτευοντα/κυριο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων! :worthy:

Basilhs23_
22-01-24, 04:14
Εντελως ΧΑΖΗ ΑΠΟΡΙΑ επειδη θα γινει για πρωτη φορα... :hmm:
Εαν κανω μεσω e-banking μια αλλαγη στα ορια αναληψης (μετρητων μεσω ΑΤΜ) της χρεωστικης - θα επιδρασει σε ολους τους συνδεδεμενους λογαριασμους? Δεν βλεπω να διαχωριζονται και υποθετω οτι το νεωτερο ποσο δεν θα αφορα μονον τον πρωτευοντα/κυριο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων! :worthy:

Η αύξηση του ορίου ανάληψης θα αφορά την χρεωστική κάρτα για την οποία θα αιτηθείς την αύξηση.

Manolis_karas
22-01-24, 18:49
Αν υπάρχει κάποιο υπολογίσιμο ποσό σε λογαριασμό, αποσύνδεσε τον από την κάρτα.

thanasaras
25-01-24, 20:40
βεβαιωση τηρησης λογαριασμου σε ΕΤΕ, δεν το βρισκω περα απο εκτυπωση iban και statements (μηπως δινουν αυτο μονο)
θελω να εκτυπωσω βεβαιωση τηρησης λογαριασμου με ονομα και δνση
ξέρει κανενας

goku
28-01-24, 18:53
Στην εφαρμογή της Πειραιώς / Winbank για Android, έχει υπόψη κανείς αν υπάρχει επιλογή να αποκρύψουμε λογαριασμούς που δεν θέλουμε; Άτομο έχει έναν λογαριασμό δικό του και επίσης είναι συνδικαιούχος σε 4-5 λογαριασμούς ακόμη (με γονείς, θειούς, παιδιά κλπ), θέλει να τους αποκρύψει και να βλέπει μόνο τον λογαριασμό που είναι εξολοκλήρου δικός του, γίνεται;.

atrias
28-01-24, 19:08
νομίζω αυτό γίνεται από το web banking και θεωρητικά ό,τι ρυθμίσεις εκεί ισχύει και για το mobile app

KostakisK
28-01-24, 19:09
βεβαιωση τηρησης λογαριασμου σε ΕΤΕ, δεν το βρισκω περα απο εκτυπωση iban και statements (μηπως δινουν αυτο μονο)
θελω να εκτυπωσω βεβαιωση τηρησης λογαριασμου με ονομα και δνση
ξέρει κανενας

ibank.nbg.gr > πατάς τον λογαριασμό>αφού φορτώσει πατας το γρανάζι στο IBAN και σου βγάζει βεβαίωση.

goku
28-01-24, 19:58
νομίζω αυτό γίνεται από το web banking και θεωρητικά ό,τι ρυθμίσεις εκεί ισχύει και για το mobile app

Χμ, δυστυχώς ο χρήστης δεν έχει υπολογιστή, παίζει αποκλειστικά με το smartphone του, αλλά θα το τσεκάρω μήπως βρω κάποια λύση.

Gentoo
28-01-24, 20:42
Χμ, δυστυχώς ο χρήστης δεν έχει υπολογιστή, παίζει αποκλειστικά με το smartphone του, αλλά θα το τσεκάρω μήπως βρω κάποια λύση.

Από browser στο κινητό, σε desktop mode.

Doxaios
03-02-24, 09:43
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος προβλήματα για πληρωμές μέσω alpha? Άλλες φορές ολοκληρώνεται μια πληρωμή μέσω κάρτας και άλλες όχι.

arxelaos
03-02-24, 13:58
Ενημερώθηκα σχετικά με το υποχρεωτικό πακέτο Eurobank My Blue Advantage (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue) με χρέωση 0,60 € τον μήνα που θα μπει σε όσους έχουν λογαριασμό στην Eurobank που δεν είναι μισθοδοσίας, σύνταξης, που δεν έχουν υπόλοιπο άνω των 10 000, δεν είναι πελάτες personal/private banking ή δεν έχουν το νέο τους μόνο αποταμιευτικό λογαριασμό που δίνει δυνατότητα μόνο για καταθέσεις αναλήψεις μετρητών από κάρτα Circus χωρίς δυνατότητα πληρωμών ούτε καν μεταφορά σε άλλη τράπεζα για να τα κινήσεις εκεί!

Επειδή εγώ απλά έχω την EUROBANK σαν δεύτερη τράπεζα με ένα μικρό ποσό αναγκαστικά για να μπορώ σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο θέμα με την τράπεζα που χρησιμοποιώ την Εθνική π.χ. σε κάποια πληρωμή με κάρτα να έχω άμεση εναλλακτική, μόνη επιλογή μου πλέον είναι να κλείσω τον λογαριασμό καθώς δεν χρειάζομαι πλέον τον λογαριασμό και για κάτι άλλο εκεί. Ίσως να περιμένω μέχρι όντως να χρεωθεί η εν λόγω συνδρομή για να δω τί θα κάνουν και οι άλλες τράπεζες ή μήπως την πάρουν πίσω και μη πάω αλλού τσάμπα, έτσι και αλλιώς η χρεωστική που θα χρεωθώ σε άλλη τράπεζα αργεί λίγο να λήξει ακόμα.

Το χειρότερο για μένα καθώς επικοινώνησα με την τράπεζα είναι ότι και να αφήσω τον λογαριασμό μηδενικό και να μην ασχοληθώ είναι ότι εάν π.χ. ο λογαριασμός κινηθεί και μπουν λεφτά 10 μήνες μετά δεν θα χρεωθεί μόνο το πακέτο αυτό για 1 μήνα αλλά για όλους τους προηγούμενους δέκα μήνες δηλαδή 10 x 0,60 = 6 € ! Εάν δεν αυξηθεί η χρέωση του φυσικά. Δηλαδή άμα αφήσω τον λογαριασμό και ανενεργό και ξαφνικά χρειαστώ π.χ. 10 χρόνια μετά λογαριασμό στην Eurobank άμα δεν έχω κλείσει εκεί τον λογαριασμό/ούς θα τους χρωστάω και 10 χρόνια συνδρομές! Για να μην πω ότι ίσως να μου ανανεώνουν και την χρεωστική και να πηγαίνει ο λογαριασμός μείων. Μετά σε κατάστημα επί τόπου ούτε μου το επιβεβαίωσαν ούτε μου το αρνήθηκαν και προσπάθησαν να μου το ωραιοποιήσουν και φυσικά μου είπαν να κλείσω ραντεβού.

Μικρό το κακό και αυτές οι χρεώσεις υπάρχουν ήδη στο εξωτερικό θα πουν ίσως οι περισσότεροι, ΟΚ, εγώ απλά αποφάσισα να πάω μετά από καιρό να ανοίξω λογαριασμό αλλού για δεύτερο, και καλά εγώ αλλά που στέλνω ηλικιωμένους γονείς αφού καταφέρουν να κλείσουν τον λογαριασμό στην Eurobank να πάνε να ανοίξουν μόνοι τους κοινό λογαριασμό; Και επί τόπου λόγω χαρτιών, χωρίς να τους πουλήσουν σαν δήθεν αναγκαστικές ασφάλειες, πακέτα συναλλαγών, αχρείαστα γι’ αυτούς alerts και να μην τους πιέσουν να μεταφέρουν την σύνταξη εκεί; Εθνική έχουν και αυτοί σαν βασικό λογαριασμό. Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από άνοιγμα λογαριασμού σε κατάστημα Πειραιώς ή Alpha Bank τί να περιμένουν; Εάν τα καταφέρω να πάω μαζί τους θα με αφήσουν να μπω έστω μαζί τους για το άνοιγμα;

Μεταξύ Πειραιώς και Alpha Bank σκέφτομαι την Πειραιώς γιατί στην Alpha Bank (https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/logariasmoi-katatheseon) βλέπω ότι πέρα από το ότι χρεώνει για alerts 1€ το μήνα που μάλλον θα τρέχω να απενεργοποιούμε μετά εάν θα γίνεται, θα πρέπει και να αποφύγουν να τους βγάλει και χρεωστική bonus αντί για απλή που έχει συνδρομή και φυσικά δεν ξέρω και τί άλλο θα τους πλασάρουν και στις δύο. Πειραιώς (https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/katatheseis/trapezikoi-logariasmoi) όμως βλέπω από το site για καθημερινές συναλλαγές προτείνει τρεχούμενο λογαριασμό και από ότι θυμάμαι τουλάχιστον οι τρεχούμενοι είχαν χρέωση για διατήρηση λογαριασμού και δεν ξέρω σε τί λογαριασμό θα τους βάλουν και εάν μετά αυτό θα αλλάζει έστω εύκολα μέσα από το e-banking; Και το άλλο ότι στο τρεχούμενο της βλέπω έχει δυνατότητα υπερανάληψης που δεν θα ήθελα να υπάρχει. Από την άλλη και από πολύ παλιά που είχα Πειραιώς που την είχα χρειαστεί και τον έχω κλείσει τον λογαριασμό χρόνια, θυμάμαι ότι στο άνοιγμα πάνω από 10 χρόνια πριν ήταν από τις πρώτες που με ζάλιζαν για extra παροχές και συνδρομές για ασφάλειες κτλ. Επίσης αυτό που θα με ενδιέφερε είναι εάν σε κάποια τράπεζα υπάρχει δυνατότητα να κάνεις login έστω και χωρίς quick login εννοείται από το ίδιο android smartphone στο app της τράπεζας για δύο διαφορετικά e-banking accounts.

Όποιος έχει κάποια εμπειρία ας πει, εάν και μας βλέπω με έναν λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα τουλάχιστον εγώ, οι γονείς ας κρατάνε κανένα 20άρικο πάνω τους για ώρα ανάγκης και εάν δεν τους περνάει η κάρτα σε κανένα σουπερμάρκετ π.χ. ας παρατάνε τα πράγματα και να φεύγουν, πόσες φορές θα γίνει αυτό.

KostakisK
03-02-24, 14:12
Δυστυχώς δεν τους φτάνουν οι χρεώσεις SEPA αλλά ρίχνουν και τα 60λεπτα τωρα.

atrias
03-02-24, 14:30
Μεταξύ Πειραιώς και Alpha Bank .....

θεωρώ ότι η Eurobank έκανε απλά την αρχή και θα ακολουθήσουν αργά ή γρήγορα και όλες οι υπόλοιπες (οι συστημικές τουλάχιστον)

οπότε μην το ψάχνεις και πολύ , τσάμπα θα πάει ο κόπος

minas
03-02-24, 14:58
Ενημερώθηκα σχετικά με το υποχρεωτικό πακέτο Eurobank My Blue Advantage (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue) με χρέωση 0,60 € τον μήνα που θα μπει σε όσους έχουν λογαριασμό στην Eurobank που δεν είναι μισθοδοσίας, σύνταξης, που δεν έχουν υπόλοιπο άνω των 10 000, δεν είναι πελάτες personal/private banking ή δεν έχουν το νέο τους μόνο αποταμιευτικό λογαριασμό που δίνει δυνατότητα μόνο για καταθέσεις αναλήψεις μετρητών από κάρτα Circus χωρίς δυνατότητα πληρωμών ούτε καν μεταφορά σε άλλη τράπεζα για να τα κινήσεις εκεί!

Επειδή εγώ απλά έχω την EUROBANK σαν δεύτερη τράπεζα με ένα μικρό ποσό αναγκαστικά για να μπορώ σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο θέμα με την τράπεζα που χρησιμοποιώ την Εθνική π.χ. σε κάποια πληρωμή με κάρτα να έχω άμεση εναλλακτική, μόνη επιλογή μου πλέον είναι να κλείσω τον λογαριασμό καθώς δεν χρειάζομαι πλέον τον λογαριασμό και για κάτι άλλο εκεί. Ίσως να περιμένω μέχρι όντως να χρεωθεί η εν λόγω συνδρομή για να δω τί θα κάνουν και οι άλλες τράπεζες ή μήπως την πάρουν πίσω και μη πάω αλλού τσάμπα, έτσι και αλλιώς η χρεωστική που θα χρεωθώ σε άλλη τράπεζα αργεί λίγο να λήξει ακόμα.

Το χειρότερο για μένα καθώς επικοινώνησα με την τράπεζα είναι ότι και να αφήσω τον λογαριασμό μηδενικό και να μην ασχοληθώ είναι ότι εάν π.χ. ο λογαριασμός κινηθεί και μπουν λεφτά 10 μήνες μετά δεν θα χρεωθεί μόνο το πακέτο αυτό για 1 μήνα αλλά για όλους τους προηγούμενους δέκα μήνες δηλαδή 10 x 0,60 = 6 € ! Εάν δεν αυξηθεί η χρέωση του φυσικά. Δηλαδή άμα αφήσω τον λογαριασμό και ανενεργό και ξαφνικά χρειαστώ π.χ. 10 χρόνια μετά λογαριασμό στην Eurobank άμα δεν έχω κλείσει εκεί τον λογαριασμό/ούς θα τους χρωστάω και 10 χρόνια συνδρομές! Για να μην πω ότι ίσως να μου ανανεώνουν και την χρεωστική και να πηγαίνει ο λογαριασμός μείων. Μετά σε κατάστημα επί τόπου ούτε μου το επιβεβαίωσαν ούτε μου το αρνήθηκαν και προσπάθησαν να μου το ωραιοποιήσουν και φυσικά μου είπαν να κλείσω ραντεβού.

Μικρό το κακό και αυτές οι χρεώσεις υπάρχουν ήδη στο εξωτερικό θα πουν ίσως οι περισσότεροι, ΟΚ, εγώ απλά αποφάσισα να πάω μετά από καιρό να ανοίξω λογαριασμό αλλού για δεύτερο, και καλά εγώ αλλά που στέλνω ηλικιωμένους γονείς αφού καταφέρουν να κλείσουν τον λογαριασμό στην Eurobank να πάνε να ανοίξουν μόνοι τους κοινό λογαριασμό; Και επί τόπου λόγω χαρτιών, χωρίς να τους πουλήσουν σαν δήθεν αναγκαστικές ασφάλειες, πακέτα συναλλαγών, αχρείαστα γι’ αυτούς alerts και να μην τους πιέσουν να μεταφέρουν την σύνταξη εκεί; Εθνική έχουν και αυτοί σαν βασικό λογαριασμό. Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από άνοιγμα λογαριασμού σε κατάστημα Πειραιώς ή Alpha Bank τί να περιμένουν; Εάν τα καταφέρω να πάω μαζί τους θα με αφήσουν να μπω έστω μαζί τους για το άνοιγμα;

Μεταξύ Πειραιώς και Alpha Bank σκέφτομαι την Πειραιώς γιατί στην Alpha Bank (https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/logariasmoi-katatheseon) βλέπω ότι πέρα από το ότι χρεώνει για alerts 1€ το μήνα που μάλλον θα τρέχω να απενεργοποιούμε μετά εάν θα γίνεται, θα πρέπει και να αποφύγουν να τους βγάλει και χρεωστική bonus αντί για απλή που έχει συνδρομή και φυσικά δεν ξέρω και τί άλλο θα τους πλασάρουν και στις δύο. Πειραιώς (https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/katatheseis/trapezikoi-logariasmoi) όμως βλέπω από το site για καθημερινές συναλλαγές προτείνει τρεχούμενο λογαριασμό και από ότι θυμάμαι τουλάχιστον οι τρεχούμενοι είχαν χρέωση για διατήρηση λογαριασμού και δεν ξέρω σε τί λογαριασμό θα τους βάλουν και εάν μετά αυτό θα αλλάζει έστω εύκολα μέσα από το e-banking; Και το άλλο ότι στο τρεχούμενο της βλέπω έχει δυνατότητα υπερανάληψης που δεν θα ήθελα να υπάρχει. Από την άλλη και από πολύ παλιά που είχα Πειραιώς που την είχα χρειαστεί και τον έχω κλείσει τον λογαριασμό χρόνια, θυμάμαι ότι στο άνοιγμα πάνω από 10 χρόνια πριν ήταν από τις πρώτες που με ζάλιζαν για extra παροχές και συνδρομές για ασφάλειες κτλ. Επίσης αυτό που θα με ενδιέφερε είναι εάν σε κάποια τράπεζα υπάρχει δυνατότητα να κάνεις login έστω και χωρίς quick login εννοείται από το ίδιο android smartphone στο app της τράπεζας για δύο διαφορετικά e-banking accounts.

Όποιος έχει κάποια εμπειρία ας πει, εάν και μας βλέπω με έναν λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα τουλάχιστον εγώ, οι γονείς ας κρατάνε κανένα 20άρικο πάνω τους για ώρα ανάγκης και εάν δεν τους περνάει η κάρτα σε κανένα σουπερμάρκετ π.χ. ας παρατάνε τα πράγματα και να φεύγουν, πόσες φορές θα γίνει αυτό.

Πιο σωστό είναι το Circus, αλλά το επίσημο όνομά της είναι Cirrus ;) Μερικές άλλες σκέψεις:
Αρχικά, είμαι πεπεισμένος ότι από τη στιγμή που σου κόβουν τις παροχές του Advantage όταν δεν πληρώσεις, είναι καταχρηστικό και παράνομο να σε χρεώσουν αναδρομικά για υπηρεσία που δεν παρείχαν. Μένει να το δούμε στην πράξη.
Τα alerts κινήσεων χρεώνονται και στην Alpha, και όλες οι τράπεζες πασχίζουν να σου πουλήσουν με το ζόρι παροχές όπως ασφάλειες, κλπ. Και οι δύο παρέχουν ακόμα αποταμιευτικό λογαριασμό χωρίς χρέωση. Και οι δύο παρέχουν υπερανάληψη σε τρεχούμενο. Σε αυτά δεν θα δεις διαφορά, οπότε διάλεξε με βάση άλλες παραμέτρους: Θέση υποκαταστημάτων, διαθέσιμα είδη καρτών, κλπ.
Δεν ξέρω τι κάνουν με διπλό login για διαφορετικό χρήστη - αλλά σε κάποια κινητά μπορείς να το κάνεις από αντίστοιχη λειτουργία του κινητού - dual apps.

nemesis1
03-02-24, 17:17
Ήμουν της άποψης να τον κρατήσω μηδενικό εις των αιώνα των άπαντα, αλλά τελικά αποφάσισα να απεμπλακώ και απλά να τον κλείσω εντελώς.

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού online και θα πάω την άλλη εβδομάδα.

Νομιζω ότι το κλείσιμο είναι η καλύτερη "απάντηση".

Προσωπικά τα Alerts σε Alpha, Εθνική, Πειραιώς είναι δωρεάν ΜΈΣΩ MAIL.

Όχι όμως για πιστωτικές αλλά μόνο για χρεωστική και κινήσεις λογαριασμού.

Αν επιθυμείτε sms είναι λογικό να χρεώνονται.
Το εξοργιστικό είναι ότι στα sms βάζουν μέσα και την δωρεάν υπηρεσία viber!

yyy
03-02-24, 17:17
@arxelaos: Δε σε βολεύουν online λύσεις, όπως N26 ή Revolut;

EnDLess
03-02-24, 18:47
Ήμουν της άποψης να τον κρατήσω μηδενικό εις των αιώνα των άπαντα, αλλά τελικά αποφάσισα να απεμπλακώ και απλά να τον κλείσω εντελώς.

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού online και θα πάω την άλλη εβδομάδα.

Νομιζω ότι το κλείσιμο είναι η καλύτερη "απάντηση".


Ακριβώς και εγώ το ίδιο θα κάνω. Έχω κλείσει ραντεβού τέλη του μήνα που θα βρίσκομαι Αθήνα.

arxelaos
03-02-24, 19:19
Δυστυχώς δεν τους φτάνουν οι χρεώσεις SEPA αλλά ρίχνουν και τα 60λεπτα τωρα.Και μάλιστα από εμένα που κάνω ελάχιστες κινήσεις ακόμα και από την χρεωστική που χρεώνουν την ανανέωση κέρδος πρέπει να βγάζουν συνολικά. Ας βγάλουν όσα πακέτα συνναλαγών θέλουν και εάν κάποιος τα χρειάζεται εάν τα θέλει ας τα πληρώσει όχι όμως με το έτσι θέλω.

- - - Updated - - -


θεωρώ ότι η Eurobank έκανε απλά την αρχή και θα ακολουθήσουν αργά ή γρήγορα και όλες οι υπόλοιπες (οι συστημικές τουλάχιστον)

οπότε μην το ψάχνεις και πολύ , τσάμπα θα πάει ο κόποςΚαλά πολύ πιθανό αλλά πρέπει και εμείς κάτι να κάνουμε σαν αντίδραση, διαφορετικά δεν υπάρχει ελπίδα νομίζω. Ίσως το αφήσω 1 - 2 μήνες αφού πέσει η πρώτη χρέωση αλλά μετά και οι άλλες να βάλουν αντίστοιχη χρέωση εγώ δεν έχω πρόβλημα να μείνω με έναν μόνο λογαριασμό σε εγχώρια τράπεζα οπότε και θα τον κλείσω τον λογαριασμό και ας μην ανοίξω αλλού.

- - - Updated - - -


Πιο σωστό είναι το Circus, αλλά το επίσημο όνομά της είναι Cirrus ;) Μερικές άλλες σκέψεις:
Αρχικά, είμαι πεπεισμένος ότι από τη στιγμή που σου κόβουν τις παροχές του Advantage όταν δεν πληρώσεις, είναι καταχρηστικό και παράνομο να σε χρεώσουν αναδρομικά για υπηρεσία που δεν παρείχαν. Μένει να το δούμε στην πράξη.
Τα alerts κινήσεων χρεώνονται και στην Alpha, και όλες οι τράπεζες πασχίζουν να σου πουλήσουν με το ζόρι παροχές όπως ασφάλειες, κλπ. Και οι δύο παρέχουν ακόμα αποταμιευτικό λογαριασμό χωρίς χρέωση. Και οι δύο παρέχουν υπερανάληψη σε τρεχούμενο. Σε αυτά δεν θα δεις διαφορά, οπότε διάλεξε με βάση άλλες παραμέτρους: Θέση υποκαταστημάτων, διαθέσιμα είδη καρτών, κλπ.
Δεν ξέρω τι κάνουν με διπλό login για διαφορετικό χρήστη - αλλά σε κάποια κινητά μπορείς να το κάνεις από αντίστοιχη λειτουργία του κινητού - dual apps.Η αλήθεια είναι λίγο circus η κατάσταση, με τέτοια κάρτα μόνο για ανάληψη μας γυρνάνε στην δεκαετία του '90 που όμως τα επιτόκια καταθέσεων πέραν των υπολοίπων ήταν μεγάλα και δεν θα με πείραζε τότε μία αντίστοιχη χρέωση 200 δραχμών το μήνα.
Νομίζω βρήκαν τρόπο να περάσουν αυτήν την καταχρηστική χρέωση σαν πακέτο συνναλαγών και έχουν σαν νομιμοποίηση τον αποταμιευτικό λογαριασμό που έχει και θετικό επιτόκιο σε σχέση με το μηδενικό αλλά πάλι ελάχιστο κατά την άποψη μου.
Από ότι κατάλαβα στην Alpha τα alerts μπορείς να τα απενεργοποιήσεις και μέσω e-banking και να σταματήσεις να χρεώνεσαι απλά μετά έχεις ενημέρωση μόνο μέσω push notifications και φυσικά μπορείς να μπαίνεις online και να τσεκάρεις αλλά δεν ξέρω φυσικά ακριβώς τί γίνεται. Αυτό με το ζόρι ασφάλειες είναι που μου την σπάει ιδίως όταν κατά την γνώμη μου κοροιδεύουν ηλικιωμένους.
Υπερανάληψη δεν θα ήθελα να υπάρχει γιατί μιά φορά έκαναν χρήση κατά λάθος χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη πολύ παλιότερα οι γονείς μου και πληρώσαν τσάμπα κάποια λεφτά μετά, απλά δεν θυμόταν ακριβές υπόλοιπο. Οπότε για τους λόγους που λες μάλλον τους γόνεις μου θα τους στείλω σε Πειραιώς και θα τους πω να ζητήσουν αποταμιευτικό χωρίς χρέωση διατήρησης λογαριασμού και να δεχθούν χρέωση μόνο για έκδοση χρεωστική κάρτας 6 ευρώ νομίζω είναι και εάν τους αρχίσουν για ασφάλειες και πακέτα να σηκωθούν να φύγουν, μετά νομίζω web banking εφόσον δηλώσουν αριθμό κινητού σωστά δικό τους και με την χρεωστική κάρτα ενεργή πιστεύω μπορούμε μόνοι μας να ανοίζουμε μετά e-banking. Τα alerts στην Πειραιώς είναι δωρεάν από ότι βλέπω για email μόνο.

- - - Updated - - -


Ήμουν της άποψης να τον κρατήσω μηδενικό εις των αιώνα των άπαντα, αλλά τελικά αποφάσισα να απεμπλακώ και απλά να τον κλείσω εντελώς.

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού online και θα πάω την άλλη εβδομάδα.

Νομιζω ότι το κλείσιμο είναι η καλύτερη "απάντηση".

Προσωπικά τα Alerts σε Alpha, Εθνική, Πειραιώς είναι δωρεάν ΜΈΣΩ MAIL.

Όχι όμως για πιστωτικές αλλά μόνο για χρεωστική και κινήσεις λογαριασμού.

Αν επιθυμείτε sms είναι λογικό να χρεώνονται.
Το εξοργιστικό είναι ότι στα sms βάζουν μέσα και την δωρεάν υπηρεσία viber!Και εγώ εφόσον δεν πάρει πίσω την υποχρεωτική χρέωση στην ουσία για διατήρηση λογαριασμού με δυνατότητα πληρωμών που ονομάζει πακέτο Eurobank My Blue Advantage θα πάω σύντομα να τον κλείσω. Είναι η μόνη απάντηση που έχουμε, ας χάσει μερικούς πελάτες και καταθέσεις η Eurobank όταν μάλιστα οι τράπεζες κατά καιρούς ψάχνουν επενδυτές να τις εξαγοράσουν. Στην Eurobank μάλιστα υπάρχουν πολλοί λογαριασμοί ξεχασμένοι από την εποχή του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.

- - - Updated - - -


@arxelaos: Δε σε βολεύουν online λύσεις, όπως N26 ή Revolut;Για εμένα ίσως είναι λύση απλά με απασχολεί ιδιαίτερα για τους γονείς μου να έχουν μία δεύτερη εναλλακτική και δυστυχώς δεν τους βολεύουν online λύσεις.

- - - Updated - - -


Ακριβώς και εγώ το ίδιο θα κάνω. Έχω κλείσει ραντεβού τέλη του μήνα που θα βρίσκομαι Αθήνα.Και πολύ καλά θα κάνεις πιστεύω.

- - - Updated - - -

Μιας που άλλαξε η σελίδα επιτρέψτε μου να βάλω ένα link από το αρχικό μου μήνυμα για την υποχρεωτική χρέωση της EUROBANK για το My Blue Advantage (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7535203#post7535203) καθώς γενικότερα δεν έχει γραφτεί ιδιαίτερα σε site και forum ότι έρχεται αυτή η χρέωση. Νομίζω εδώ κάποιος το ανέφερε πριν καιρό πρώτα, πριν στείλει η Eurobank ενημερώσεις.

thourios
03-02-24, 20:52
Βλέπω οττ η Eurobank έχει την δυνατότητα να τους κλείσεις online. Προφανώς αν έχεις και δεύτερο μεταφέρεις ότι υπόλοιπο έχεις στον άλλον ή το μεταφέρεις αλλού και αφού μηδενιστεί τον κλείνεις.
Δεν προχώρησα όμως στην διαδικασία. Μπορεί να σου λέει επικοινώνησε με κατάστημα.

Στην alpha πρέπει να πας σε κατάστημα

minas
03-02-24, 22:17
Και μάλιστα από εμένα που κάνω ελάχιστες κινήσεις ακόμα και από την χρεωστική που χρεώνουν την ανανέωση κέρδος πρέπει να βγάζουν συνολικά. Ας βγάλουν όσα πακέτα συνναλαγών θέλουν και εάν κάποιος τα χρειάζεται εάν τα θέλει ας τα πληρώσει όχι όμως με το έτσι θέλω.

- - - Updated - - -

Καλά πολύ πιθανό αλλά πρέπει και εμείς κάτι να κάνουμε σαν αντίδραση, διαφορετικά δεν υπάρχει ελπίδα νομίζω. Ίσως το αφήσω 1 - 2 μήνες αφού πέσει η πρώτη χρέωση αλλά μετά και οι άλλες να βάλουν αντίστοιχη χρέωση εγώ δεν έχω πρόβλημα να μείνω με έναν μόνο λογαριασμό σε εγχώρια τράπεζα οπότε και θα τον κλείσω τον λογαριασμό και ας μην ανοίξω αλλού.

- - - Updated - - -

Η αλήθεια είναι λίγο circus η κατάσταση, με τέτοια κάρτα μόνο για ανάληψη μας γυρνάνε στην δεκαετία του '90 που όμως τα επιτόκια καταθέσεων πέραν των υπολοίπων ήταν μεγάλα και δεν θα με πείραζε τότε μία αντίστοιχη χρέωση 200 δραχμών το μήνα.
Νομίζω βρήκαν τρόπο να περάσουν αυτήν την καταχρηστική χρέωση σαν πακέτο συνναλαγών και έχουν σαν νομιμοποίηση τον αποταμιευτικό λογαριασμό που έχει και θετικό επιτόκιο σε σχέση με το μηδενικό αλλά πάλι ελάχιστο κατά την άποψη μου.
Από ότι κατάλαβα στην Alpha τα alerts μπορείς να τα απενεργοποιήσεις και μέσω e-banking και να σταματήσεις να χρεώνεσαι απλά μετά έχεις ενημέρωση μόνο μέσω push notifications και φυσικά μπορείς να μπαίνεις online και να τσεκάρεις αλλά δεν ξέρω φυσικά ακριβώς τί γίνεται. Αυτό με το ζόρι ασφάλειες είναι που μου την σπάει ιδίως όταν κατά την γνώμη μου κοροιδεύουν ηλικιωμένους.
Υπερανάληψη δεν θα ήθελα να υπάρχει γιατί μιά φορά έκαναν χρήση κατά λάθος χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη πολύ παλιότερα οι γονείς μου και πληρώσαν τσάμπα κάποια λεφτά μετά, απλά δεν θυμόταν ακριβές υπόλοιπο. Οπότε για τους λόγους που λες μάλλον τους γόνεις μου θα τους στείλω σε Πειραιώς και θα τους πω να ζητήσουν αποταμιευτικό χωρίς χρέωση διατήρησης λογαριασμού και να δεχθούν χρέωση μόνο για έκδοση χρεωστική κάρτας 6 ευρώ νομίζω είναι και εάν τους αρχίσουν για ασφάλειες και πακέτα να σηκωθούν να φύγουν, μετά νομίζω web banking εφόσον δηλώσουν αριθμό κινητού σωστά δικό τους και με την χρεωστική κάρτα ενεργή πιστεύω μπορούμε μόνοι μας να ανοίζουμε μετά e-banking. Τα alerts στην Πειραιώς είναι δωρεάν από ότι βλέπω για email μόνο.

- - - Updated - - -

Και εγώ εφόσον δεν πάρει πίσω την υποχρεωτική χρέωση στην ουσία για διατήρηση λογαριασμού με δυνατότητα πληρωμών που ονομάζει πακέτο Eurobank My Blue Advantage θα πάω σύντομα να τον κλείσω. Είναι η μόνη απάντηση που έχουμε, ας χάσει μερικούς πελάτες και καταθέσεις η Eurobank όταν μάλιστα οι τράπεζες κατά καιρούς ψάχνουν επενδυτές να τις εξαγοράσουν. Στην Eurobank μάλιστα υπάρχουν πολλοί λογαριασμοί ξεχασμένοι από την εποχή του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.

- - - Updated - - -

Για εμένα ίσως είναι λύση απλά με απασχολεί ιδιαίτερα για τους γονείς μου να έχουν μία δεύτερη εναλλακτική και δυστυχώς δεν τους βολεύουν online λύσεις.

- - - Updated - - -

Και πολύ καλά θα κάνεις πιστεύω.

- - - Updated - - -

Μιας που άλλαξε η σελίδα επιτρέψτε μου να βάλω ένα link από το αρχικό μου μήνυμα για την υποχρεωτική χρέωση της EUROBANK για το My Blue Advantage (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7535203#post7535203) καθώς γενικότερα δεν έχει γραφτεί ιδιαίτερα σε site και forum ότι έρχεται αυτή η χρέωση. Νομίζω εδώ κάποιος το ανέφερε πριν καιρό πρώτα, πριν στείλει η Eurobank ενημερώσεις.

Εννοείται πως βγάζουν κέρδος ούτως ή άλλως. Αφενός το κράτος προωθεί ολοένα περισσότερο τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, αφετέρου οι προμήθειες αυξάνονται και πληθύνονται. Τυχαίο link από το 2023:
https://www.ot.gr/2023/08/09/epixeiriseis/trapezes-vgazoun-kerdi-ksana-apo-tis-promitheies/

Επισημαίνω ότι ακόμη και να σου βάλουν κάπου δικαίωμα υπερανάληψης, μπορείς να ζητήσεις να αφαιρεθεί. Μου έχει τύχει και σε Πειραιώς.

tiatrou
04-02-24, 01:05
Βλέπω οττ η Eurobank έχει την δυνατότητα να τους κλείσεις online. Προφανώς αν έχεις και δεύτερο μεταφέρεις ότι υπόλοιπο έχεις στον άλλον ή το μεταφέρεις αλλού και αφού μηδενιστεί τον κλείνεις.
Δεν προχώρησα όμως στην διαδικασία. Μπορεί να σου λέει επικοινώνησε με κατάστημα.

Στην alpha πρέπει να πας σε κατάστημα

Δεν το δέχεται δυστυχώς το κλείσιμο online, το έχω δοκιμάσει. Σου λέει επικοινώνησε με κατάστημα.

thourios
04-02-24, 10:28
Δεν το δέχεται δυστυχώς το κλείσιμο online, το έχω δοκιμάσει. Σου λέει επικοινώνησε με κατάστημα.

Μάλιστα. Θα μας δυσκολεύουν να τους κλείσουμε κιόλας και ταυτόχρονα θα χρεώνουν.

makfil
04-02-24, 10:37
Σε νέο κινητό άνοιξα το NFC για να προσθέσω κάρτες (το προηγούμενο δεν είχε αυτή τη δυνατότητα).
Πρόσθεσα μια πιστωτική της Alpha και προχωρώντας για 2η της Eurobank έβγαλε ότι είναι στη Γερμανία (!!!) και φυσικά δεν προχώρησε και ούτε μπορώ να αλλάξω τη χώρα.
Προσπάθησα να προσθέσω της ΕΤΕ και πάλι τα ίδια. Τι συμβαίνει? Γνωρίζει κάποιος?

atrias
04-02-24, 11:39
Δεν το δέχεται δυστυχώς το κλείσιμο online, το έχω δοκιμάσει. Σου λέει επικοινώνησε με κατάστημα.


Μάλιστα. Θα μας δυσκολεύουν να τους κλείσουμε κιόλας και ταυτόχρονα θα χρεώνουν.

σιγά μην ήταν τόσο εύκολο να φύγεις από πελάτης για να γλυτώσεις τις χρεώσεις!!

thourios
04-02-24, 13:22
σιγά μην ήταν τόσο εύκολο να φύγεις από πελάτης για να γλυτώσεις τις χρεώσεις!!

Τότε η επιλογή που έχει περί κλείσιμο λογαριασμού στην ιστοσελίδα είναι παραπληροφόρηση

Gentoo
04-02-24, 16:27
Μάλιστα. Θα μας δυσκολεύουν να τους κλείσουμε κιόλας και ταυτόχρονα θα χρεώνουν.


σιγά μην ήταν τόσο εύκολο να φύγεις από πελάτης για να γλυτώσεις τις χρεώσεις!!

Μια χαρά κλείνουν online οι λογαριασμοί στην Eurobank. Το έκανα πρόσφατα.

Για την ακρίβεια, δεν χρειάζεται καν να κάνεις πρώτα μεταφορά του υπόλοιπου ποσού. Σε ρωτάει αυτομάτως που να μεταφέρει τυχόν υπόλοιπο του λογαριασμού που κλείνεις (λογικό και αυτονόητο).

Αν υπάρχουν συνδικαιούχοι, σε ρωτάει αν είναι οκ (οι συνδικαιούχοι) με το να κλείσεις τον λογαριασμό. Απλή ερώτηση κάνει, δεν σου απαγορεύει να προχωρήσεις με το κλείσιμο.

Μόνο λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν από προθεσμιακή κατάθεση νομίζω δεν μπορείς να κλείσεις.

Εγώ έκλεισα χωρίς κανένα πρόβλημα έναν παλιό λογαριασμό μισθοδοσίας που είχα και κάτι αποταμιευτικούς.

tiatrou
04-02-24, 16:35
Μια χαρά κλείνουν online οι λογαριασμοί στην Eurobank. Το έκανα πρόσφατα.

Για την ακρίβεια, δεν χρειάζεται καν να κάνεις πρώτα μεταφορά του υπόλοιπου ποσού. Σε ρωτάει αυτομάτως που να μεταφέρει τυχόν υπόλοιπο του λογαριασμού που κλείνεις (λογικό και αυτονόητο).

Αν υπάρχουν συνδικαιούχοι, σε ρωτάει αν είναι οκ (οι συνδικαιούχοι) με το να κλείσεις τον λογαριασμό. Απλή ερώτηση κάνει, δεν σου απαγορεύει να προχωρήσεις με το κλείσιμο.

Μόνο λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν από προθεσμιακή κατάθεση νομίζω δεν μπορείς να κλείσεις.

Εγώ έκλεισα χωρίς κανένα πρόβλημα έναν παλιό λογαριασμό μισθοδοσίας που είχα και κάτι αποταμιευτικούς.

Σε εμένα δεν λειτουργεί, οπότε είναι άχρηστο. Συνδικαιούχος δεν υπάρχει στον λογαριασμό, όλα τα στοιχεία είναι ενημερωμένα μέχρι και πριν από ένα μήνα με KYC και υπόλοιπο λογαριασμού ακριβώς 0,00€.

Gentoo
04-02-24, 16:38
Σε εμένα δεν λειτουργεί, οπότε είναι άχρηστο. Συνδικαιούχος δεν υπάρχει στον λογαριασμό, όλα τα στοιχεία είναι ενημερωμένα μέχρι και πριν από ένα μήνα με KYC και υπόλοιπο λογαριασμού ακριβώς 0,00€.

Πώς γίνεται να μη λειτουργεί σε εσένα, όταν εγώ το έκανα μια χαρά πρόσφατα;

Δεν σου βγάζει κάποιο σφάλμα;

Μόλις μπήκα, έτσι από περίεργεια. Ορίστε:

253779

Και αν πατήσεις κλείσιμο λογαριασμού, σου ζητάει να αποσυνδέσεις την κάρτα (αν έχεις συνδεδεμένη με τον λογαριασμό).

goku
04-02-24, 16:45
Πώς γίνεται να μη λειτουργεί σε εσένα, όταν εγώ το έκανα μια χαρά πρόσφατα;

Δεν σου βγάζει κάποιο σφάλμα;

Μόλις μπήκα, έτσι από περίεργεια. Ορίστε:

253779

Και αν πατήσεις κλείσιμο λογαριασμού, σου ζητάει να αποσυνδέσεις την κάρτα (αν έχεις συνδεδεμένη με τον λογαριασμό).

Προχώρησες με το κλείσιμο; Αν δεν το προχώρησες τότε μήπως βγάζει κάποιο error στο οριστικό βήμα και δεν το είδες;

tiatrou
04-02-24, 16:47
Πώς γίνεται να μη λειτουργεί σε εσένα, όταν εγώ το έκανα μια χαρά πρόσφατα;

Δεν σου βγάζει κάποιο σφάλμα;

Μόλις μπήκα, έτσι από περίεργεια. Ορίστε:

253779

Και αν πατήσεις κλείσιμο λογαριασμού, σου ζητάει να αποσυνδέσεις την κάρτα (αν έχεις συνδεδεμένη με τον λογαριασμό).

Μα αυτό δεν έγραψα παραπάνω;
253780

Κάρτα δεν έχω. Εδώ και 10 χρόνια δεν τον χρησιμοποιώ. Πάτησα ακριβώς εκεί που λέει κλείσιμο λογαριασμού όπως στην εικόνα που έβαλες εσύ, και μου έβγαλε το παράθυρο που παρέθεσα. Επίσης ούτε πάγια εντολή έστω και ανακληθήσα στο παρελθόν δεν υπάρχει, ούτε τίποτα άλλο.

Gentoo
04-02-24, 16:49
Προχώρησες με το κλείσιμο; Αν δεν το προχώρησες τότε μήπως βγάζει κάποιο error στο οριστικό βήμα και δεν το είδες;

Δεν μπορώ να προχωρήσω γιατί ότι ήταν να κλείσω από λογαριασμούς το έκλεισαν πριν λίγες μέρες, οπότε δεν μπορώ να κλείσω τους υπάρχοντες.

Αλλά μιά χαρά τους είχα κλείσει (περίπου 3-4).

Τώρα αν λέει επικοινωνήστε με την τράπεζα, ας κάνει αυτό που λέει. Να επικοινωνήσει να του πουν τι και πως. Υπάρχουν και τα τηλεφωνα. Δεν χρειάζεται να πάει σε κατάστημα για να μάθει τι πρέπει να κάνει.

- - - Updated - - -


Μα αυτό δεν έγραψα παραπάνω;
253780

Κάρτα δεν έχω. Εδώ και 10 χρόνια δεν το χρησιμοποιώ.

Υπάρχει κάποια εκκρεμότητα ίσως, γι'αυτό δεν σ' αφήνει. Μήπως είναι ο μοναδικός λογαριασμός που διατηρείς και γι'αυτό δεν σ'αφήνει;

Του στυλ, αν θες να κλείσεις τον μοναδικό λογαριασμό που έχεις σε μας, έλα να σου κλείσουμε τα πάντα.

tiatrou
04-02-24, 16:55
Υπάρχει κάποια εκκρεμότητα ίσως, γι'αυτό δεν σ' αφήνει. Μήπως είναι ο μοναδικός λογαριασμός που διατηρείς και γι'αυτό δεν σ'αφήνει;

Του στυλ, αν θες να κλείσεις τον μοναδικό λογαριασμό που έχεις σε μας, έλα να σου κλείσουμε τα πάντα.

Ναι αυτό ισχύει. Είναι ο μοναδικός λογαριαμός στην Eurobank. Αυτό το σκέφτηκα και εγώ κάποια στιγμή.

- - - Updated - - -



Τώρα αν λέει επικοινωνήστε με την τράπεζα, ας κάνει αυτό που λέει. Να επικοινωνήσει να του πουν τι και πως. Υπάρχουν και τα τηλεφωνα. Δεν χρειάζεται να πάει σε κατάστημα για να μάθει τι πρέπει να κάνει.


Λέει μεταβείτε σε κατάστημα.

Gentoo
04-02-24, 17:04
Ναι αυτό ισχύει. Είναι ο μοναδικός λογαριαμός στην Eurobank. Αυτό το σκέφτηκα και εγώ κάποια στιγμή.

Πολύ πιθανό να είναι αυτό τότε.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να τους πάρεις κι ένα τηλ πρώτα. Το πολύ πολύ να μη σου απαντήσουν.



Λέει μεταβείτε σε κατάστημα.

Το έγραψα πριν μου δείξεις το screenshot.

Basilhs23_
04-02-24, 17:31
Για να μην κλείνει καθόλου ο λογαριασμός online ενώ σε άλλους κλείνουν, κάποιος ιδιαίτερος λόγος θα υπάρχει και δεν είναι γενικό το φαινόμενο. Θα στον πουν στο κατάστημα. Εικάζω κάποιο σφάλμα από το σύστημα που μπορεί να εντοπίζει ξεχασμένη πάγια εντολή, η εντολή μεν ακυρωμένη από τον πελάτη που να φαινεται ενεργή και πολλά άλλα.

dimitri_ns
04-02-24, 17:32
Μα αυτό δεν έγραψα παραπάνω;
253780

Κάρτα δεν έχω. Εδώ και 10 χρόνια δεν τον χρησιμοποιώ. Πάτησα ακριβώς εκεί που λέει κλείσιμο λογαριασμού όπως στην εικόνα που έβαλες εσύ, και μου έβγαλε το παράθυρο που παρέθεσα. Επίσης ούτε πάγια εντολή έστω και ανακληθήσα στο παρελθόν δεν υπάρχει, ούτε τίποτα άλλο.

Mπορεί να χρωστάς στην τράπεζα.

Sebu
04-02-24, 18:11
Μα αυτό δεν έγραψα παραπάνω;
253780

Κάρτα δεν έχω. Εδώ και 10 χρόνια δεν τον χρησιμοποιώ. Πάτησα ακριβώς εκεί που λέει κλείσιμο λογαριασμού όπως στην εικόνα που έβαλες εσύ, και μου έβγαλε το παράθυρο που παρέθεσα. Επίσης ούτε πάγια εντολή έστω και ανακληθήσα στο παρελθόν δεν υπάρχει, ούτε τίποτα άλλο.

Χμμμμ εφοσον δεν τον χρησιμοποιεις εδω και 10 χρονια κατα 99,99% ο λογαριασμος εχει γινει dormant/εχει πεσει σε αδρανεια.
Για λογους ασφαλειας και να περιορισουν περιπτωσεις απατης ολες οι τραπεζες εχουν σχετικες διαδικασιες για τους αδρανεις λογαριασμους που απαιτειται επισκεψη στο καταστημα και "επανενεργοποιηση" του λογαριασμου ήτοι να τον ξεκλειδωσουν απο dormant state ξανα σε active. Καποιες τον βαζουν dormant στα 5ετη χωρις κινησεις αλλοι λιγο παραπανω αλλοι λιγο παρακατω.
Εκτιμω οτι μετα απο αυτο θα μπορεις να κανεις απενεργοποιηση απο το e-banking.
Εφοσον ομως θα πας στο καταστημα για να τον βγαλεις απο καθεστως αδρανειας κανεις και επιτοπου κλεισιμο και τελος.

tiatrou
04-02-24, 19:02
Για να μην κλείνει καθόλου ο λογαριασμός online ενώ σε άλλους κλείνουν, κάποιος ιδιαίτερος λόγος θα υπάρχει και δεν είναι γενικό το φαινόμενο. Θα στον πουν στο κατάστημα. Εικάζω κάποιο σφάλμα από το σύστημα που μπορεί να εντοπίζει ξεχασμένη πάγια εντολή, η εντολή μεν ακυρωμένη από τον πελάτη που να φαινεται ενεργή και πολλά άλλα.

Όχι, δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ πάγια εντολή.

- - - Updated - - -


Mπορεί να χρωστάς στην τράπεζα.

Δεν είχα ποτέ καμία συναλλαγή με την τράπεζα, εκτός από μεταφορά χρημάτων για 2-3 μήνες από άλλη τράπεζα πριν 10 χρόνια και μετά τα ξαναπήρα. Καμία άλλη συναλλαγή. Ούτε μισθοδοσία, ούτε πληρωμή, ούτε κάρτα, ούτε πάγια εντολή, ούτε τίποτα.

- - - Updated - - -


Χμμμμ εφοσον δεν τον χρησιμοποιεις εδω και 10 χρονια κατα 99,99% ο λογαριασμος εχει γινει dormant/εχει πεσει σε αδρανεια.
Για λογους ασφαλειας και να περιορισουν περιπτωσεις απατης ολες οι τραπεζες εχουν σχετικες διαδικασιες για τους αδρανεις λογαριασμους που απαιτειται επισκεψη στο καταστημα και "επανενεργοποιηση" του λογαριασμου ήτοι να τον ξεκλειδωσουν απο dormant state ξανα σε active. Καποιες τον βαζουν dormant στα 5ετη χωρις κινησεις αλλοι λιγο παραπανω αλλοι λιγο παρακατω.
Εκτιμω οτι μετα απο αυτο θα μπορεις να κανεις απενεργοποιηση απο το e-banking.
Εφοσον ομως θα πας στο καταστημα για να τον βγαλεις απο καθεστως αδρανειας κανεις και επιτοπου κλεισιμο και τελος.

Μάλλον αυτό είναι το πιθανότερο. Αν και μπαίνω κανονικά στο webbanking και έχω κάνει πρόσφατα επικαιροποίηση στοιχείων, ίσως τον έχουν θέσει σε αδράνεια.

Chingachgook
04-02-24, 19:09
Υπάρχουν και άλλες πιθανότητες, πχ ο λογ/μος να είναι συνδεδεμένος με χαρτοφυλάκιο, να εξυπηρετούσε κάποιο δάνειο κτλ. Προφανώς δεν ισχύουν στην δική σου περίπτωση.

Έχω κλείσει λογ/μους μέσω ebanking της Eurobank, αλλά 1-2 που είχαν κάτι επιπλοκές σαν τις παραπάνω και εγώ πρέπει να μεταβώ σε κατάστημα. Επειδή όμως δεν έχω πλέον πάρε-δώσε με την Eurobank, τους αφήνω ως έχουν και χάρισμά τους.

arxelaos
04-02-24, 19:43
Σχετικά με online κλείσιμο λογαριασμού στην Eurobank νομίζω δεν γίνεται να κλείσεις και τον τελευταίο ενεργό σου εκεί online. Όπως και να έχει όμως θα πρέπει πρώτα να ακυρωθεί και η χρεωστική κάρτα και μετά να γίνει κλείσιμο, επί τόπου σε τράπεζα σε κλείσιμο πρώτα θυμάμαι ακυρώνουν όπως είναι λογικό την κάρτα και μετά κλείνουν τον λογαριασμό. Καλό θα ήταν βέβαια online να έχει και μία σύντομη επεξήγηση εάν είναι δυνατό για τον λόγο που δεν προχωράει το κλείσιμο online.

Σε όσους δεν θέλουν να τρέχουν τουλάχιστον σύντομα σε κατάστημα Eurobank για κλείσιμο εξαιτίας της μηνιαίας χρέωσης My Blue Advantage μπορούν να δοκιμάσουν αφού μηδενίσουν με οποιαδήποτε τρόπο τον λογαριασμό τους, να ακυρώσουν την χρεωστική κάρτα online και έπειτα να δοκιμάσουν να μετατρέψουν τον λογαριασμό τους online σε Αποταμιεύω Τώρα που τουλάχιστον στο site της λέει ότι γίνεται και δεν έχει για την ώρα μηνιαία χρέωση, βέβαια ο λογαριασμός αυτός είναι όπως εξήγησα σε προηγούμενο μήνυμα πρακτικά άχρηστος. Το επόμενο που θα πρέπει να σκεφτούν και πριν τον μετατρέψουν είναι μήπως τους χρεώσει αυτόματα και με μηδέν υπόλοιπο για την έκδοση της κάρτα αναλήψεων cirrus και πάει το υπόλοιπο μείον αλλά και σε περίπτωση που δεν την χρεώνει αρχικά σαν έκδοση πρέπει να την ακυρώσουν πριν ανανεωθεί για να μην πάει σε ανανέωση κάρτας το υπόλοιπο μείον. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει να μας πεί. Απλά δεν βλέπω τον λόγο, καλύτερα όποτε βρείτε χρόνο εφόσον δεν θα σας χρειάζεται η Eurobank να τον κλείσετε κάποια στιγμή για να μην ασχολείστε μετά τί θα γίνει με αλλαγές, χρεώσεις, επικαιροποιήσεις, κτλ. είπα απλά να το αναφέρω σαν κάποια ίσως λύση για μερικούς.

dimitri_ns
04-02-24, 19:48
Δεν είχα ποτέ καμία συναλλαγή με την τράπεζα, εκτός από μεταφορά χρημάτων για 2-3 μήνες από άλλη τράπεζα πριν 10 χρόνια και μετά τα ξαναπήρα. Καμία άλλη συναλλαγή. Ούτε μισθοδοσία, ούτε πληρωμή, ούτε κάρτα, ούτε πάγια εντολή, ούτε τίποτα.

- - - Updated - - -




Ουδεμία σημασία.
Αν η τράπεζα σε χρεώνει για ανενεργό λογαριασμο, εσύ χρωστάς και τα λεφτά της θα κοιτάξει να τα πάρει.

Chingachgook
04-02-24, 19:52
Σχετικά με online κλείσιμο λογαριασμού στην Eurobank νομίζω δεν γίνεται να κλείσεις και τον τελευταίο ενεργό σου εκεί online. Όπως και να έχει όμως θα πρέπει πρώτα να ακυρωθεί και η χρεωστική κάρτα και μετά να γίνει κλείσιμο, επί τόπου σε τράπεζα σε κλείσιμο πρώτα θυμάμαι ακυρώνουν όπως είναι λογικό την κάρτα και μετά κλείνουν τον λογαριασμό. Καλό θα ήταν βέβαια online να έχει και μία σύντομη επεξήγηση εάν είναι δυνατό για τον λόγο που δεν προχωράει το κλείσιμο online.

Σε όσους δεν θέλουν να τρέχουν τουλάχιστον σύντομα σε κατάστημα Eurobank για κλείσιμο εξαιτίας της μηνιαίας χρέωσης My Blue Advantage μπορούν να δοκιμάσουν αφού μηδενίσουν με οποιαδήποτε τρόπο τον λογαριασμό τους, να ακυρώσουν την χρεωστική κάρτα online και έπειτα να δοκιμάσουν να μετατρέψουν τον λογαριασμό τους online σε Αποταμιεύω Τώρα που τουλάχιστον στο site της λέει ότι γίνεται και δεν έχει για την ώρα μηνιαία χρέωση, βέβαια ο λογαριασμός αυτός είναι όπως εξήγησα σε προηγούμενο μήνυμα πρακτικά άχρηστος. Το επόμενο που θα πρέπει να σκεφτούν και πριν τον μετατρέψουν είναι μήπως τους χρεώσει αυτόματα και με μηδέν υπόλοιπο για την έκδοση της κάρτα αναλήψεων cirrus και πάει το υπόλοιπο μείον αλλά και σε περίπτωση που δεν την χρεώνει αρχικά σαν έκδοση πρέπει να την ακυρώσουν πριν ανανεωθεί για να μην πάει σε ανανέωση κάρτας το υπόλοιπο μείον. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει να μας πεί. Απλά δεν βλέπω τον λόγο, καλύτερα όποτε βρείτε χρόνο εφόσον δεν θα σας χρειάζεται η Eurobank να τον κλείσετε κάποια στιγμή για να μην ασχολείστε μετά τί θα γίνει με αλλαγές, χρεώσεις, επικαιροποιήσεις, κτλ. είπα απλά να το αναφέρω σαν κάποια ίσως λύση για μερικούς.

Δίκιο έχεις φυσικά - στην δική μου περίπτωση, θα είχα κλείσει τα πάντα, αλλά πλέον με διαδικασίες ραντεβού κτλ δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

tiatrou
04-02-24, 20:02
Ουδεμία σημασία.
Αν η τράπεζα σε χρεώνει για ανενεργό λογαριασμο, εσύ χρωστάς και τα λεφτά της θα κοιτάξει να τα πάρει.

Δεν γράφει αρνητικό υπόλοιπο. Αφού το ανάφερα παραπάνω.

Sebu
04-02-24, 20:17
Δεν γράφει αρνητικό υπόλοιπο. Αφού το ανάφερα παραπάνω.

Δυσκολα να γραψει αρνητικο υπολοιπο σε καταθετικο λογαριασμο (εμφανως).
Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν μπορει εξωλογιστικα σε λογαριασμο ταξεως, να τηρειται το ποσο που "οφειλεις" σε λχ εξοδα και οταν με το καλο μπει υπόλοιπο ή ξυπνησει ο λογαριασμος να εμφανιστουν απο τους ταξεως στους στους λογαριασμους ουσιας αρα και στον καταθετικο.
Οπως περιπου κανουν οι τραπεζες και με τους εξωλογιστικους/Μη Λογιστικοποιημενους Τοκους (ΜΛΤ) που υπολογιζουν κανονικα στα "καταγγελμενα" δανεια αλλα δεν τους χρεωνουν εμφανως στους λογαριασμους δανειου αλλα σε Ταξεως (που ειναι πληροφοριακοι λογαριασμοι) γιατι το δανειο ειναι τεχνητα "καταγγελμενο". Τεχνητα καταγγελμενο θα πει οτι δεν εχει γινει επισημη νομικη καταγγελια της συμβασης με εξωδικα ωστε να ξεκινησουν νομικες ενεργειες γιατι τοτε θα τερματιζοταν η εννομη σχεση μεταξυ πιστωτη και δανειοληπτη και συνεπως το δανειο τραβαγε γραμμη με οτι οφειλε μεχρι εκεινη τη στιγμη και γινοταν αμεσα απαιτητο ολο. Αλλα δεν μπορουσε να εγγραφει καμια αλλη απαιτηση ως εξοδο, τοκοι κτλ. Οτι υπηρχε οταν τραβηχτηκε η μονοκονδυλια (καταγγελια) και τελος.
Οοοοοχι ομως οι αγαπημενες τραπεζες κανουν συστημικη καταγγελια οπου απλα παρκαρουν το δανειο και αυτος συνεχιζει να γραφει σκιωδως τοκους εξωλογιστικα ως ΜΛΤ. Αν για οποιαδηποτε αιτια το δανειο ξαναζωντανεψει λχ εμφανιζεται ο οφειλετης, εντοπιζεται ο εγγυητης, εμφανιζονται κληρονομοι με αναδοχη χρεους, το δανειο πωλειται σε fund κτλ ως δια μαγειας οι ΜΛΤ εμφανιζονται και ειναι ΟΛΑ απαιτητα.
Ωστε να δημιουργηθει πιεση και βραχνας σε αυτον που εμφανιστηκε και να εχει διαπραγματευτικη ισχυ εναντιον του η τραπεζα τυπου χαρη σου εκανα σου εσβησα το 100% των ΜΛΤ γιατι ειμαι large πληρωσε τωρα ολα τα υπολοιπα.

Basilhs23_
04-02-24, 20:44
Όσοι έχετε λογαριασμούς και αρχίσουν να χρεώνονται, ακομα και με μηδενικό υπόλοιπο, κατά την γνώμη μου, σπεύστε οπωσδήποτε να τους κλείσετε και μην τους αφήσετε να γίνουν αρνητικοί. Ο λόγος είναι πως μπορεί μεν να θεωρείτε πως δεν θα έχετε ποτέ αλλα πάρε δώσε με την εν λόγω τράπεζα, όμως αν χρειαστειτε και αναγκαστειτε να ανοίξετε άλλον λογαριασμό στην ίδια τράπεζα μελλοντικά, θα βρούνε από το σύστημα αυτόν που είχατε παλιά και θα σας τον ενεργοποιήσουν, εκεί μετά ότι λεφτά κατατεθούν θα γίνει αυτόματη αφαίρεση αναδρομικά του υπολοίπου που έμεινε απλήρωτο. Είμαι σίγουρος για αυτό.

Πηγαίνετε να τους κλείσετε εντελώς και αν ποτέ χρειαστείτε εκ νέου λογαριασμό εκεί ανοίγετε έναν καινούργιο.

arxelaos
04-02-24, 21:29
Ξεκινούν δειλά δειλά και οι αναφορές στα site για νέο μηνιαίο χαράτσι στις τράπεζες για όλους τους λογαριασμούς, να αναφέρουν ότι απλά η Eurobank κάνει την αρχή. Σαν να μας προετοιμάζουν για έναν νέο κανόνα στις τράπεζες, καταγγελτικό ύφος πουθενά, τόσες διαφημίσεις από τράπεζες και πληρωμένα θέματα/διαφημίσεις στις ειδήσεις δεν περίμενα και τίποτα διαφορετικό. Μάλιστα μερικά άρθρα σχεδόν τις δικαιολογούν κιόλας και είναι και σαν να διαφημίζουν και το Eurobank My Blue Advantage με 0,60€ το μήνα χρέωση.

Τέλος πάντων άμα είναι έτσι πάω να τον κλείσω και σαν την ελάχιστη απάντηση που μπορώ να έχω και μένω μόνο με την τράπεζα που χρειάζομαι και χρησιμοποιώ. Για άλλη μια φορά να είμαστε καλά να πληρώνουμε και να πάνε να πληρωθούνε γενικώς.

Να πούμε ότι για gov και τράπεζες χρειάζεται να διατηρούμε όλοι από έναν αριθμό κινητής τηλεφωνίας του οποίου το ελάχιστο κόστος οδεύει για 13€ το δίμηνο στις περισσότερες περιπτώσεις για να διατηρείται και το υπόλοιπο ή το τρίμηνο χωρίς διατήρηση υπολοίπου (Cosmote έχει μείνει ακόμα και δεν ξέρουμε για πόσο ελάχιστη ανανέωση 8€ από κατάστημα για τα καρτοκινητά της και υπάρχουν περιπτώσεις με φτηνότερες ειδικές κάρτες πακέτων και ειδικές υπηρεσίες ανανέωσης σε άλλες εταιρείες νομίζω στα καρτοκινητά της Vodafone που όμως οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν και δεν τους βολεύουν) . Πιστεύω θα έπρεπε με τις ανάλογες προειδοποιήσεις το gov να δείνει δυνατότητα για 2FA μέσω εφαρμογών γεννήτριας προσωρινών κωδικών (γιατί όχι να φτιάξει δική του αντίστοιχη εφαρμογή) αντί αριθμού κινητού και στις τράπεζες θα μπορούσε ίσως μέσω σχετικής εφαρμογής το gov να λειτουργεί σαν 2FA με κάποιον τρόπο που θα προστατεύονται και τα προσωπικά δεδομένα κατά τα άλλα εφαρμογή φίλτρων αναζήτησης τα ονομάζουν AI.

@ ADSLgr.com All rights reserved.