PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 [226] 227 228 229 230 231 232

Simpleton
05-02-24, 01:35
Για να είμαστε δίκαιοι, τα έξοδα τήρησης λογαριασμών δεν είναι κάτι ασυνήθιστο στο εξωτερικό. Συνοδεύονται όμως και από κάποιες βασικές παροχές πέρα από την ίδια την τήρηση, όπως είναι τα εμβάσματα και οι αναλήψεις.

Στην Ελλάδα έχουμε την βλακώδη κατάσταση όπου ο καθένας πρέπει να κάνει «συλλογή» από λογαριασμούς για να μπορεί να συναλλάσσεται με άλλους, αλλιώς χρεώνεται και ο αποστολέας και, ακόμα χειρότερα, ο παραλήπτης. Κραυγαλέο παράδειγμα, σε εισερχόμενο έμβασμα 15,01 €, η Alpha κρατά 4 € προμήθεια, δηλαδή 26,6 %! Μια τρέλα. Η κατάσταση θυμίζει αυτή της τηλεφωνίας μέχρι πριν από αρκετά χρόνια, όπου έπρεπε να μας απασχολεί σε ποιο δίκτυο ανήκει ο άλλος.

Και ενώ θα μπορούσαν οι τράπεζες να διορθώσουν αυτή την κατάσταση τώρα που αποφασίζουν να περάσουν σε μοντέλο χρέωσης, βλέπω ότι τη διαιωνίζουν. Η Eurobank, για την οποία έγινε η συζήτηση, ακόμα και στο «My Platinum Advantage», παρέχει, κρατηθείτε, ένα ολόκληρο εισερχόμενο έμβασμα και πέντε εξερχόμενα. Εντός Ελλάδας φυσικά, μην κακομάθουμε. Κατά τ' άλλα, «ενιαίος» χώρος πληρωμών με διάκριση εσωτερικού/εξωτερικού... Το IRIS, που έχει επίσης φάει τη διαφήμιση της αρκούδας από τα μέσα «ενημέρωσης», για εμένα είναι ένα «μπάλωμα» που δεν διορθώνει την κατάσταση.

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για μια υπηρεσία, να μη νιώθω κορόιδο όμως. Δυστυχώς οι ελληνικές τράπεζες έχουν στρογγυλοκαθήσει και θα χρειαστούν ανελέητο ανταγωνισμό από neobanks για να βάλουν μυαλό. Από τις ρυθμιστικές αρχές δεν περιμένω πολλά.

kourampies
05-02-24, 02:46
Με πήραν από τη Πειραιώς να με ενημερώσουν ότι αφού έχω τη μισθοδοσία μου εκεί μπορώ να αιτηθώ μέχρι 29/2 πιστωτική Visa Classic ή gold με δωρεάν συνδρομή εφ όρου ζωής όσο κρατάω την μισθοδοσία μου εκεί, και δώρο 10000 yellows.
Τη μισθοδοσία μου από μεγάλη ελληνική εταιρεία που συνεργάζεται με όλες τις συστημικές τράπεζες την έβαλα πριν μερικούς μήνες σε έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου που είχα στην Πειραιώς, ο οποίος εμφανίζεται ως "ΑΠΛΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ" και "ΔΙΑΖΕΥΤΙΚΟΣ".
Ρώτησα την κυρία που με ενόχλησε τηλεφωνικά αν αναγράφεται κάπου στο site ή τους όρους το περί δωρεάν συνδρομής όσο υπάρχει μισθοδοσία και μου είπε ναι, αλλά εγώ δε το βρίσκω πουθενά πέρα από κάποια παλιά δελτία τύπου.
Έκανα αίτηση η οποία εγκρίθηκε με αστεία χαμηλό όριο αντί αυτού που ζήτησα (δε βαριέσαι, αν είναι δωρεάν δε με απασχολεί) και στους όρους που μου έστειλαν να αποδεχτώ δεν αναγράφεται πουθενά τίποτα περί δωρεάν συνδρομής και μισθοδοσίας.
Το έχει κάνει κανείς; Να πάρω κανένα τηλ και να τους ηχογραφήσω και εγώ και να γίνει από εκεί η αίτηση για να διασφαλιστώ;

dimitri_ns
05-02-24, 03:18
Xαριτωμένο της Πειραιώς.

Μου τηλεφώνησαν ότι η prepaid (που ποτέ δεν ζήτησα) είναι έτοιμη και με περιμένει σε υποκατάστημα.
Ρώτησα αν έχει χρέωση, με διαβεβαίωσαν πως όχι, πήγα να την πάρω.

Πράγματι δεν έχει χρέωση, αλλά διαπίστωσα ότι ισχύει για 3 ολόκληρους μήνες :p
End of story

Προσπάθησαν να μου πουλήσουν και διάφορα άλλα, δεν έπιασε, χάσιμο χρόνου.
Φαίνεται εισπράττουν και από την mastercard

runner70
05-02-24, 03:26
Με πήραν από τη Πειραιώς να με ενημερώσουν ότι αφού έχω τη μισθοδοσία μου εκεί μπορώ να αιτηθώ μέχρι 29/2 πιστωτική Visa Classic ή gold με δωρεάν συνδρομή εφ όρου ζωής όσο κρατάω την μισθοδοσία μου εκεί, και δώρο 10000 yellows.
Τη μισθοδοσία μου από μεγάλη ελληνική εταιρεία που συνεργάζεται με όλες τις συστημικές τράπεζες την έβαλα πριν μερικούς μήνες σε έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου που είχα στην Πειραιώς, ο οποίος εμφανίζεται ως "ΑΠΛΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ" και "ΔΙΑΖΕΥΤΙΚΟΣ".
Ρώτησα την κυρία που με ενόχλησε τηλεφωνικά αν αναγράφεται κάπου στο site ή τους όρους το περί δωρεάν συνδρομής όσο υπάρχει μισθοδοσία και μου είπε ναι, αλλά εγώ δε το βρίσκω πουθενά πέρα από κάποια παλιά δελτία τύπου.
Έκανα αίτηση η οποία εγκρίθηκε με αστεία χαμηλό όριο αντί αυτού που ζήτησα (δε βαριέσαι, αν είναι δωρεάν δε με απασχολεί) και στους όρους που μου έστειλαν να αποδεχτώ δεν αναγράφεται πουθενά τίποτα περί δωρεάν συνδρομής και μισθοδοσίας.
Το έχει κάνει κανείς; Να πάρω κανένα τηλ και να τους ηχογραφήσω και εγώ και να γίνει από εκεί η αίτηση για να διασφαλιστώ;

Στο site τους παντως λενε το παρακάτω

Συνδρομή

Η συνδρομή της Πειραιώς Visa Classic & Gold είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο. Η δωρεάν συνδρομή μπορεί να συνεχιστεί, εφόσον χρησιμοποιείτε την κάρτα σας για αγορές πάνω από €2.500 το χρόνο.
Διαφορετικά, από τον δεύτερο χρόνο και μετά, η συνδρομή είναι δωρεάν μόνο για τα πρόσθετα μέλη. Για τον κύριο κάτοχο της κάρτας η συνδρομή είναι €29 (Visa Classic) ή €63 (Visa Gold).

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/pistotiki-karta/piraeus-visa-classic

Αν δεν εχεις σκοπο να την χρησιμοποιεις για περισσοτερα ποσα, προσωπικα θα τους ζητουσα να μου το στειλουν με email. Προκειμενου να παρουν τα bonus τους, μπορει να λενε παπατζες. Δεν ειναι η πρωτη φορα αλλωστε για να πεσουμε απο τα συννεφα. Προσωπικα δεν τους εχω εμπιστοσυνη αλλα μιας και δεν μιλαμε για τραγικο ποσο, αν σε χρεωσουν τους ζητας κατάργηση.

Basilhs23_
05-02-24, 04:48
τ' άλλα, «ενιαίος» χώρος πληρωμών με διάκριση εσωτερικού/εξωτερικού... Το IRIS, που έχει επίσης φάει τη διαφήμιση της αρκούδας από τα μέσα «ενημέρωσης», για εμένα είναι ένα «μπάλωμα» που δεν διορθώνει την κατάσταση.


Ασε που το IRIS δεν το έχουν όλες οι τράπεζες. Στην attica bank πχ δεν υπάρχει.

MyISLM
05-02-24, 09:02
Στην attica bank πχ δεν υπάρχει

Νομίζω κάπου έχει για IRIS. Είχα στείλει στο παρελθόν
θα χρειαστούν ανελέητο ανταγωνισμό από neobanks για να βάλουν μυαλό

Και η Viva δεν έχει τρόπο χρήσης κινητού αριθμού αλλοδαπής, ούτε 2FA με ΤΟΤP, παρά μόνο μέσω της ιδιόκτητης εφαρμογής τους. Για να μην αναφέρω οτι η επιλογή για ενημέρωση στοιχείων μέσω egov KYC δεν υπάρχει στην Web έκδοση.


Η κατάσταση θυμίζει αυτή της τηλεφωνίας μέχρι πριν από αρκετά χρόνια

Παρομοίως θυμίζει και τώρα. Με την απαίτηση αεροχρόνου από εταιρείες κινητής και την απαίτηση για αριθμούς κινητής από τις τράπεζες


Ξεκινούν δειλά δειλά και οι αναφορές στα site για νέο μηνιαίο χαράτσι στις τράπεζες για όλους τους λογαριασμούς, να αναφέρουν ότι απλά η Eurobank κάνει την αρχή. Σαν να μας προετοιμάζουν για έναν νέο κανόνα στις τράπεζες, καταγγελτικό ύφος πουθενά, τόσες διαφημίσεις από τράπεζες και πληρωμένα θέματα/διαφημίσεις στις ειδήσεις δεν περίμενα και τίποτα διαφορετικό.

Να δώ πως θα επιτρέπονται οι δωρεάν πληρωμές με κάρτα προς εφκα/δου/ελληνικό δημόσιο απο τις τράπεζες...



Να πούμε ότι για gov και τράπεζες χρειάζεται να διατηρούμε όλοι από έναν αριθμό κινητής τηλεφωνίας του οποίου το ελάχιστο κόστος οδεύει για 13€ το δίμηνο στις περισσότερες περιπτώσεις για να διατηρείται και το υπόλοιπο ή το τρίμηνο χωρίς διατήρηση υπολοίπου (Cosmote έχει μείνει ακόμα και δεν ξέρουμε για πόσο ελάχιστη ανανέωση 8€ από κατάστημα για τα καρτοκινητά της και υπάρχουν περιπτώσεις με φτηνότερες ειδικές κάρτες πακέτων και ειδικές υπηρεσίες ανανέωσης σε άλλες εταιρείες νομίζω στα καρτοκινητά της Vodafone που όμως οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν και δεν τους βολεύουν) .

Έχω μια ηλίθια αρχή, να μην πληρώνω για υπηρεσίες που δεν χρησιμοποιώ. :p ;) Πχ για αεροχρόνο που δεν καταναλώνω. Η για προμήθειες που έχουν να κάνουν με χρεωστικές κάρτες, όταν τα έσοδα από την αύξηση της κίνησης και όγκου των χρηστών δικτύων καρτών είναι ιδιαιτέρως αυξημένα!

------------------------

θα είχα κλείσει τα πάντα, αλλά πλέον με διαδικασίες ραντεβού κτλ δεν πρόκειται να ασχοληθώ


Αν η τράπεζα σε χρεώνει για ανενεργό λογαριασμο, εσύ χρωστάς και τα λεφτά της θα κοιτάξει να τα πάρει.


Οπως περιπου κανουν οι τραπεζες και με τους εξωλογιστικους/Μη Λογιστικοποιημενους Τοκους (ΜΛΤ) που υπολογιζουν κανονικα στα "καταγγελμενα" δανεια αλλα δεν τους χρεωνουν εμφανως στους λογαριασμους δανειου αλλα σε Ταξεως (που ειναι πληροφοριακοι λογαριασμοι)
---------------------------------------------------




Πιστεύω θα έπρεπε με τις ανάλογες προειδοποιήσεις το gov να δείνει δυνατότητα για 2FA μέσω εφαρμογών γεννήτριας προσωρινών κωδικών (γιατί όχι να φτιάξει δική του αντίστοιχη εφαρμογή) αντί αριθμού κινητού και στις τράπεζες θα μπορούσε ίσως μέσω σχετικής εφαρμογής το gov να λειτουργεί σαν 2FA

TOTP για τράπεζα και gov και το βάζεις σε μια εφαρμογή τύπου Google Authenticator, ή ένα κλειδί U2F στυλ Yubico. Ή λήψη κωδικού OTP μέσω φωνητικής κλήσης (μπορεί να γίνει ακόμα και σε σταθερό).

Φυσικά οι τράπεζες δεν βλέπω να το εφαρμόζουν. Όυτε το gov νομίζω.

thourios
05-02-24, 10:47
Xαριτωμένο της Πειραιώς.

Μου τηλεφώνησαν ότι η prepaid (που ποτέ δεν ζήτησα) είναι έτοιμη και με περιμένει σε υποκατάστημα.
Ρώτησα αν έχει χρέωση, με διαβεβαίωσαν πως όχι, πήγα να την πάρω.

Πράγματι δεν έχει χρέωση, αλλά διαπίστωσα ότι ισχύει για 3 ολόκληρους μήνες :p
End of story


H prepaid όπως της Eurobank δεν έχει χρέωση αλλά πληρώνεις όταν την γεμίζεις {φορτώνεις} με χρήματα.
Πρώτη φορά μου έβγαλαν και είναι διάρκειας 2 χρόνων. Οι προηγούμενες που είχα είχαν διάρκεια το πολύ ένα χρόνο.
Δεν χρειάστηκε να πάω σε κατάστημα αφού είναι σε ηλεκτρονική μορφή. Παλιά ήταν πλαστική.

Basilhs23_
05-02-24, 15:04
Νομίζω κάπου έχει για IRIS. Είχα στείλει στο παρελθόν


Δεν έχουν.... Είχα κατεβάσει μια εφαρμογή για το κινητό και έκανα έλεγχο από εκεί, χρεώνει προμήθεια.

kiliodoylos
05-02-24, 17:39
παιδια καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω ...κανω μεταφορα απο εθνικη σε πειραιως (δικο μου λογαρισμο) με ΙΡΙΣ....μπορω να κανω μεταφορα με τον ιδιο τροπο και αντιστροφα?..απο πειραιως σε εθνικη?......ευχαριστω

KostakisK
05-02-24, 17:42
παιδια καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω ...κανω μεταφορα απο εθνικη σε πειραιως (δικο μου λογαρισμο) με ΙΡΙΣ....μπορω να κανω μεταφορα με τον ιδιο τροπο και αντιστροφα?..απο πειραιως σε εθνικη?......ευχαριστω

Ναι αλλα δεν πρεπει να υπερβεις το οριο των 500 ευρώ/μερα απο και προς μια τράπεζα γιατι μετα θα θες SEPA

goku
05-02-24, 19:27
παιδια καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω ...κανω μεταφορα απο εθνικη σε πειραιως (δικο μου λογαρισμο) με ΙΡΙΣ....μπορω να κανω μεταφορα με τον ιδιο τροπο και αντιστροφα?..απο πειραιως σε εθνικη?......ευχαριστω

Θα μπεις πρώτα στο e-banking της άλλης τράπεζας και θα ενεργοποιήσεις εκεί το IRIS.

Manolis_karas
05-02-24, 20:31
Με πήραν από τη Πειραιώς να με ενημερώσουν ότι αφού έχω τη μισθοδοσία μου εκεί μπορώ να αιτηθώ μέχρι 29/2 πιστωτική Visa Classic ή gold με δωρεάν συνδρομή εφ όρου ζωής όσο κρατάω την μισθοδοσία μου εκεί, και δώρο 10000 yellows....
Στην Πειραιώς έχω τη Visa Classic αρκετά χρόνια με δωρεάν συνδρομή σε συνταξιοδοτικό λογαριασμό που προϋπήρχε της έκδοσης της. Μου την είχαν προτείνει όταν άνοιξα τον συνταξιοδοτικό λογαριασμό, αλλά δεν την ήθελα τότε, τη χρειάστηκα αργότερα.

Sebu
06-02-24, 00:38
παιδια καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω ...κανω μεταφορα απο εθνικη σε πειραιως (δικο μου λογαρισμο) με ΙΡΙΣ....μπορω να κανω μεταφορα με τον ιδιο τροπο και αντιστροφα?..απο πειραιως σε εθνικη?......ευχαριστω

Μπορεις αλλα πρεπει να αλλαξεις ρυθμισεις IRIS.
Πρεπει να κανεις το λογαριασμο Εθνικης παραληπτη και το λογαριασμο Πειραιως αποστολεα μεσα απο τις ρυθμισεις IRIS του καθε app της καθε τραπεζας.
Γιατι το IRIS επιτρεπει μονο ενα λογαριασμο καθε φορα να ειναι ο τροφοδοτης και ολοι οι υπολοιποι λογαριασμοι στο ονομα σου/ΑΦΜ σου/κινητο σου ειναι μονο παραληπτες.

runner70
06-02-24, 02:16
Μπορεις αλλα πρεπει να αλλαξεις ρυθμισεις IRIS.
Πρεπει να κανεις το λογαριασμο Εθνικης παραληπτη και το λογαριασμο Πειραιως αποστολεα μεσα απο τις ρυθμισεις IRIS του καθε app της καθε τραπεζας.
Γιατι το IRIS επιτρεπει μονο ενα λογαριασμο καθε φορα να ειναι ο τροφοδοτης και ολοι οι υπολοιποι λογαριασμοι στο ονομα σου/ΑΦΜ σου/κινητο σου ειναι μονο παραληπτες.

Το αναποδο ισχυει. Μονο ενας λογαριασμος ειναι ο παραληπτης. Ο τελευταιος που θα ενεργοποιηθει στα app των τραπεζών. Δεν οριζεις τον τροφοδοτη απαραίτητα σε καθε app για να ειναι μοναδικος.

MyISLM
06-02-24, 13:49
Δεν έχουν.... Είχα κατεβάσει μια εφαρμογή για το κινητό και έκανα έλεγχο από εκεί, χρεώνει προμήθεια.

Είχα κάνει μια μεταφορά απο Web μέσω Iris απο Αττικα.

Σας τυχαίνει να μην στελνει OTP η Alpha bank στο Viber;

Είναι η δευτερη φορά που αργούν να φτασουν τα μηνύματα με αποτελεσμα να μην μπορώ να μπώ οταν χρειάζεται

Basilhs23_
06-02-24, 14:22
Είχα κάνει μια μεταφορά απο Web μέσω Iris απο Αττικα.


Εχεις web banking απο Attica?

Τι να σου πω.... Εγώ το έψαχνα επειδή μέσω IRIS δεν πληρώνεις προμήθεια αλλά δεν βρήκα κάτι, είχα κατεβάσει την εφαρμογή του κινητού αλλά την διέγραψα μετά, ούτε βρήκα κάποια επιλογή στο web banking για ενεργοποίηση του IRIS από εκεί όπως έχουνε δηλαδή οι υπόλοιπες τράπεζες.

minas
06-02-24, 16:36
Είχα κάνει μια μεταφορά απο Web μέσω Iris απο Αττικα.

Σας τυχαίνει να μην στελνει OTP η Alpha bank στο Viber;

Είναι η δευτερη φορά που αργούν να φτασουν τα μηνύματα με αποτελεσμα να μην μπορώ να μπώ οταν χρειάζεται

Λογικά μπορείς να απενεργοποιήσεις το Viber για να πάρεις SMS.

Tony_Ts
06-02-24, 18:14
Μικρό το κακό και αυτές οι χρεώσεις υπάρχουν ήδη στο εξωτερικό θα πουν ίσως οι περισσότεροι, ΟΚ,
Εγώ θα πω ότι στο εξωτερικό, όχι μόνο δεν χρεώνουν τον λογαριασμό, αλλά δίνουν και τόκο! Αν δεν σου είναι απαραίτητος ο λογαριασμός, κλείσε τον! Κι αν θέλεις δεύτερο λογαριασμό καλού-κακού φτιάξε στη Revolut, Wise (δίνει τόκους) ή Viva. Με τη Viva θα έχεις τη δυνατότητα να πληρώνεις με κάρτα λογαριασμούς στο ΔΙΑΣ, π.χ. ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κλπ). Καταλαβαίνω ότι στους πιο ηλικιωμένους ανρώπους είναι λίγο προχώ η Viva, αλλά με μια βοήθεια νομίζω πως θα τα καταφέρετε. Εκτός κι αν θέλετε να πληρώνετε με μετρητά, οπότε δε θα σε βοηθήσει.

lewton
06-02-24, 18:21
Εγώ θα πω ότι στο εξωτερικό, όχι μόνο δεν χρεώνουν τον λογαριασμό, αλλά δίνουν και τόκο! Αν δεν σου είναι απαραίτητος ο λογαριασμός, κλείσε τον! Κι αν θέλεις δεύτερο λογαριασμό καλού-κακού φτιάξε στη Revolut, Wise (δίνει τόκους) ή Viva. Με τη Viva θα έχεις τη δυνατότητα να πληρώνεις με κάρτα λογαριασμούς στο ΔΙΑΣ, π.χ. ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κλπ). Καταλαβαίνω ότι στους πιο ηλικιωμένους ανρώπους είναι λίγο προχώ η Viva, αλλά με μια βοήθεια νομίζω πως θα τα καταφέρετε. Εκτός κι αν θέλετε να πληρώνετε με μετρητά, οπότε δε θα σε βοηθήσει.

Κοίτα, στο εξωτερικό (σε χώρες που ξέρω, μην το πάμε ότι ζήσαμε σε μια χώρα και ξέρουμε τι ισχύει στο εξωτερικό γιατί παντού είναι ίδια) συνηθίζεται τράπεζες με καταστήματα να έχουν μια μηνιαία χρέωση αλλά μετά σου δίνουν δωρεάν ένα κάρο πράγματα που οι ελληνικές χρεώνουν (έκδοση κάρτας, πληρωμές λογαριασμών, μεταφορές χρημάτων και ΦΥΣΙΚΑ δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα).
Στην Ελλάδα έχουμε άλλο μοντέλο που έχει τα υπέρ του και τα κατά του. Δεν έχεις μηνιαία χρέωση, αλλά πληρώνεις για να πληρώνεις λογαριασμούς, και μπορείς να έχεις δωρεάν μεταφορές αρκεί να έχεις λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες και λεφτά σε όλες :p - αλλά και τότε πληρώνεις για να συναλλαχθείς με εκτός Ελλάδας).

Αν το πάνε σε μοντέλο που τους δίνεις ένα μικρό ποσό το μήνα και όλα αυτά που έγραψα είναι δωρεάν, τότε στο τέλος οι περισσότεροι θα βγουν κερδισμένοι, αλλά εννοείται ότι θα κρατήσει ο καθένας στο τέλος μόνο μια τράπεζα και θα κλείσει τους λογαριασμούς του στις άλλες.

Basilhs23_
06-02-24, 18:33
Κοίτα, στο εξωτερικό (σε χώρες που ξέρω, μην το πάμε ότι ζήσαμε σε μια χώρα και ξέρουμε τι ισχύει στο εξωτερικό γιατί παντού είναι ίδια) συνηθίζεται τράπεζες με καταστήματα να έχουν μια μηνιαία χρέωση αλλά μετά σου δίνουν δωρεάν ένα κάρο πράγματα που οι ελληνικές χρεώνουν (έκδοση κάρτας, πληρωμές λογαριασμών, μεταφορές χρημάτων και ΦΥΣΙΚΑ δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα).
Στην Ελλάδα έχουμε άλλο μοντέλο που έχει τα υπέρ του και τα κατά του. Δεν έχεις μηνιαία χρέωση, αλλά πληρώνεις για να πληρώνεις λογαριασμούς, και μπορείς να έχεις δωρεάν μεταφορές αρκεί να έχεις λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες και λεφτά σε όλες :p - αλλά και τότε πληρώνεις για να συναλλαχθείς με εκτός Ελλάδας).

Αν το πάνε σε μοντέλο που τους δίνεις ένα μικρό ποσό το μήνα και όλα αυτά που έγραψα είναι δωρεάν, τότε στο τέλος οι περισσότεροι θα βγουν κερδισμένοι, αλλά εννοείται ότι θα κρατήσει ο καθένας στο τέλος μόνο μια τράπεζα και θα κλείσει τους λογαριασμούς του στις άλλες.

Σωστα. Μην ξεχνάμε εδώ και τους Έλληνες εργοδότες που θέλουν μόνο συγκεκριμένη τράπεζα για πληρωμές μισθών στους εργαζόμενους, με αποτέλεσμα σχεδόν η μισή Ελλάδα να πρέπει να έχει λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες που υπάρχουν για να μην τρέχουν κάθε φορά που αλλάζουν δουλειά να ανοίγουν και νέο λογαριασμό. Αλλά ναι, αν εφαρμοστεί αυτή η χρέωση θα τους κλείσουμε όλους εκτός από έναν.

Sebu
06-02-24, 18:38
Κοίτα, στο εξωτερικό (σε χώρες που ξέρω, μην το πάμε ότι ζήσαμε σε μια χώρα και ξέρουμε τι ισχύει στο εξωτερικό γιατί παντού είναι ίδια) συνηθίζεται τράπεζες με καταστήματα να έχουν μια μηνιαία χρέωση αλλά μετά σου δίνουν δωρεάν ένα κάρο πράγματα που οι ελληνικές χρεώνουν (έκδοση κάρτας, πληρωμές λογαριασμών, μεταφορές χρημάτων και ΦΥΣΙΚΑ δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα).
Στην Ελλάδα έχουμε άλλο μοντέλο που έχει τα υπέρ του και τα κατά του. Δεν έχεις μηνιαία χρέωση, αλλά πληρώνεις για να πληρώνεις λογαριασμούς, και μπορείς να έχεις δωρεάν μεταφορές αρκεί να έχεις λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες και λεφτά σε όλες :p - αλλά και τότε πληρώνεις για να συναλλαχθείς με εκτός Ελλάδας).

Αν το πάνε σε μοντέλο που τους δίνεις ένα μικρό ποσό το μήνα και όλα αυτά που έγραψα είναι δωρεάν, τότε στο τέλος οι περισσότεροι θα βγουν κερδισμένοι, αλλά εννοείται ότι θα κρατήσει ο καθένας στο τέλος μόνο μια τράπεζα και θα κλείσει τους λογαριασμούς του στις άλλες.

Το θεμα ειναι οτι πρακτικα δεν σου προσφερουν κατι για τη "συνδρομη" που ζητανε/χρεωνουν το μηνα ή αυτο που προσφερουν ειναι ανευ αξιας ή αστειο.
Λχ σου λεει 2 ευρω συνδρομη καθε μηνα και σου δινω μεχρι 10 ή 20 sms για alerts (αλλα τα μεηλ τσαμπα ή τα μεηλ τσαμπα μονο για τον τραπεζικο λογαριασμο/χρεωστικη για πιστωτικες χρεωνονται εξτρα), σου δινω μεχρι 10 πληρωμες λογαριασμων (λχ ΔΕΚΟ χωρις τη χρεωση των 0,30 / 0,4 /0,5 οτι χρεωνει ο καθενας), σου δινω καποιες δωρεαν φορτισεις pre-paid μεχρι ενα Α ποσο καθε μηνα και σου δινω ισως και 1 εμβασμα εσωτερικου εξερχομενο/εισερχομενο ανα μηνα χωρις εξοδα εμβασματος. Αντε και καποιες ασφαλιστικες υπηρεσιες τυπου ενα δωρεαν τσεκ απ (βασικο το χρονο).

Αντιλαμβανομαστε οτι τετοιες "παροχες" ειναι αστειες και κοροιδια οταν λχ τα alert συστηματα και οι sms-ιερες ειναι αποσβεσμενα και δεν κοστιζει πλεον τοσο η συντηρηση τους.
Αν δεν κανεις πληρωμες ΔΕΚΟ με e-banking αλλα απο το site της καθε εταιρειας ή εχεις παγιες μηδεν εις το πηλικο.

Τα εμβασματα δεν σε σωζει το ενα δωρεαν καθως βαρανε στο γαμο του καραγκιοζη προμηθειες για εμβασμα επομενης μερας (δεν συζητω τα instant λχ 10-15.000 ευρω που ζητανε κατι 11αρια και 12αρια ευρω).

Βαλε οτι σε αυτο το μηνιαιο πακετο συνδρομης κανενας δεν περιλαμβανει την ανανεωση καρτας/πλαστικου που ειναι εξτρα ή την ετησια συνδρομη πιστωτικης που αν δεν πιανεις ελαχιστον οριο αγορων δεν σου την αντιλογιζουν.

Αν το βαλεις κατω και βαλεις 2 ευρω που θα το πανε σιγα σιγα το μηνα ανα λογαριασμο, με αστειες παροχες, επι τους εκατονταδες χιλιαδες λογαριασμους (πλην αποταμιευτικους και δανειακους) μιλαμε για λεφτα απο τον ουρανο χωρις να κανουν απολυτως τιποτα.

Κατ΄ετος αν δουμε ισολογισμο συστημικης θα δουμε μεγαλα εσοδα απο προμηθειες και αλλα τετοια κερατιατικα.
Αν βαλουμε και τον τοκο εσοδο απο εκμεταλλευση προθεσμιακων (με γελοια επιτοκια) vis a vis την τοποθετηση των χρηματων των προθεσμιακων απο αυτες σε Εντοκα Γραμματια και Ομολογα Δημοσιου για ιδιον οφελος, καρπωνονται για πλακα ενα 2-2,5-3% επιτοκιακης διαφορας.
Και ποσα ακομα

Απλα πεσαμε ολοι σιγα σιγα στην παγιδα των ηλεκτρονικων πληρωμων, των καρτων, των wallets για την επιτευξη του αφορολογητου, την παταξη της φοροδιαφυγης κτλ που τωρα ειμαστε στη ροδα του χαμστερ και δυσκολο να πηδηξεις εξω.
Αν και αρκετοι ακομα λενε cash is king αρκει να μην σε νοιαζει να εμφανιζεις ηλεκτρονικα αγορες και κινησεις.

- - - Updated - - -


Σωστα. Μην ξεχνάμε εδώ και τους Έλληνες εργοδότες που θέλουν μόνο συγκεκριμένη τράπεζα για πληρωμές μισθών στους εργαζόμενους, με αποτέλεσμα σχεδόν η μισή Ελλάδα να πρέπει να έχει λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες που υπάρχουν για να μην τρέχουν κάθε φορά που αλλάζουν δουλειά να ανοίγουν και νέο λογαριασμό. Αλλά ναι, αν εφαρμοστεί αυτή η χρέωση θα τους κλείσουμε όλους εκτός από έναν.

Προφανως γιατι σε αντιθεση με το εξωτερικο που ο εργοδοτης σε ρωταει σε ποια τραπεζα εχεις λογαριασμο και θες να σου καταθετω το λογαριασμο, εδω η εταιρεια σου λεει συνεργαζομαι με αυτην αν δεν εχεις τραβα ανοιξε αλλιως δεν θα μπορεις να πληρωνεσαι.
Γιατι καθε εταιρεια εχει κερδισει κατι για αυτη τη συνεργασια λχ καλυτερο επιτοκιο, καλυτερη προμηθεια, καλυτερο κεφαλαιο κινησης κτλ με ανταλλαγμα να δωσει στην τραπεζα και ολη την σχεση μισθοδοσιας για να αρμεγει η τραπεζα το προσωπικο του εργοδοτη.

Tony_Ts
07-02-24, 09:37
Οι συστημικές τράπεζες ήταν και παραμένουν κοντόφθαλμες. Βασίζονται στο ότι έχουν ως σύμμαχο (συνένοχο) το κράτος και αλωνίζουν την κοινωνία. Με αυτή την πρακτική κι ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως έχουμε πολίτες κι όχι πρόβατα, προβλέπω πως θα υπάρξει μεγάλη άνοδος στις εναλλακτικές fintech.

Αν είμαι υπάλληλος που θέλω ΜΙΑ μόνο τράπεζα για να παίρνω τον μισθό μου, χωρίς να κόβο μισθό στην τράπεζα κάθε μήνα, θα πάω στη Viva που δεν έχει χρεώσεις στα εισερχόμενα εμβάσματα, ούτε χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού. Όποιος αισθάνεται πιο άνετα, θα πάει και σε Revolut, Wise, N26, κλπ.

Αν είμαι εργοδότης/εταιρεία και βαρέθηκα να έχω την τράπεζα ως συνέταιρο, θα πάω στη Viva για τα δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και τις πληρωμές σε δημόσιο, καθώς και στη Wise Business στη Revolut Business κλπ για τοκιζόμενους λογαριασμούς, τις κάρτες πληρωμών και τα δωρεάν εισερχόμενα/εξερχόμενα εμβάσματα, ώστε να πληρώνω τους υπαλλήλους μου σε όποια τράπεζα θέλουν, χωρίς χρεώσεις.

Το αφορολόγητο «χτίζεται» κανονικά και με τις κάρτες ξένων τραπεζών. Απλά θα πρέπει να το υπολογίζει ο καθένας μόνος του, γιατί δεν προσυμπληρώνεται αυτόματα στο Ε1.

Η μισθοδοσία σε τράπεζα της Ε.Ε. είναι επίσης σύννομη.

Λύσεις προς το παρόν υπάρχουν! Πολίτες διατεθειμένοι να διαμαρτυρηθούν υπάρχουν άραγε;

RASTAVIPER
07-02-24, 09:40
Οι συστημικές τράπεζες ήταν και παραμένουν κοντόφθαλμες. Βασίζονται στο ότι έχουν ως σύμμαχο (συνένοχο) το κράτος και αλωνίζουν την κοινωνία. Με αυτή την πρακτική κι ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως έχουμε πολίτες κι όχι πρόβατα, προβλέπω πως θα υπάρξει μεγάλη άνοδος στις εναλλακτικές fintech.

Αν είμαι υπάλληλος που θέλω ΜΙΑ μόνο τράπεζα για να παίρνω τον μισθό μου, χωρίς να κόβο μισθό στην τράπεζα κάθε μήνα, θα πάω στη Viva που δεν έχει χρεώσεις στα εισερχόμενα εμβάσματα, ούτε χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού. Όποιος αισθάνεται πιο άνετα, θα πάει και σε Revolut, Wise, N26, κλπ.

Αν είμαι εργοδότης/εταιρεία και βαρέθηκα να έχω την τράπεζα ως συνέταιρο, θα πάω στη Viva για τα δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και τις πληρωμές σε δημόσιο, καθώς και στη Wise Business στη Revolut Business κλπ για τοκιζόμενους λογαριασμούς, τις κάρτες πληρωμών και τα δωρεάν εισερχόμενα/εξερχόμενα εμβάσματα, ώστε να πληρώνω τους υπαλλήλους μου σε όποια τράπεζα θέλουν, χωρίς χρεώσεις.

Το αφορολόγητο «χτίζεται» κανονικά και με τις κάρτες ξένων τραπεζών. Απλά θα πρέπει να το υπολογίζει ο καθένας μόνος του, γιατί δεν προσυμπληρώνεται αυτόματα στο Ε1.

Η μισθοδοσία σε τράπεζα της Ε.Ε. είναι επίσης σύννομη.

Λύσεις προς το παρόν υπάρχουν! Πολίτες διατεθειμένοι να διαμαρτυρηθούν υπάρχουν άραγε;

Κάτι που γίνεται απο εταιρείες στην Κύπρο εδώ και 5-10 χρόνια.
Πάμε Ελλάδα! :rofl:

BlueChris
07-02-24, 09:44
Κάτι που γίνεται απο εταιρείες στην Κύπρο εδώ και 5-10 χρόνια.
Πάμε Ελλάδα! :rofl:

Ελλάδα 2.0 σε παρακαλώ, στην Κύπρο έχετε βάλει γκολ? Lol

EnDLess
07-02-24, 10:40
Άνοιξα λογαριασμό τρεχούμενο στην τράπεζα Κύπρου στην Κύπρο. Όλα μέσα από το κινητό και η κάρτα ήρθε σπίτι μου. Δεν πήγα σε κατάστημα.

Στην πιο απλή μορφή έχεις δυνατότητα για αναλήψεις καταθέσεις από ΑΤΜ,εισερχόμενα εμβασματα και πληρωμών με κάρτα. Για παραπάνω δυνατότητες αγοράζεις συνδρομή. Προσωπικά το θεωρώ έτσι πιο σωστό από το να χρεώνεις μόνο για την κατοχή του λογαριασμού όπως έχει η eurobank.

user2163
07-02-24, 11:29
Άνοιξα λογαριασμό τρεχούμενο στην τράπεζα Κύπρου στην Κύπρο. Όλα μέσα από το κινητό και η κάρτα ήρθε σπίτι μου. Δεν πήγα σε κατάστημα.

Στην πιο απλή μορφή έχεις δυνατότητα για αναλήψεις καταθέσεις από ΑΤΜ,εισερχόμενα εμβασματα και πληρωμών με κάρτα. Για παραπάνω δυνατότητες αγοράζεις συνδρομή. Προσωπικά το θεωρώ έτσι πιο σωστό από το να χρεώνεις μόνο για την κατοχή του λογαριασμού όπως έχει η eurobank.

Στη eurobank στους δωρεάν λογαριασμούς αποταμίευσης ισχύει κανονικά αναλήψεις-καταθέσεις μέσω ATM και τα εισερχόμενα είναι δωρεάν μέχρι 20€(αν θες παραπάνω τα σπας σε 20άρια), πληρωμές δεν γίνονται με την συγκεκριμένη κάρτα είναι cirrus https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/upiresies-karton/eurobank-cash-card-cirrus

yyy
07-02-24, 11:58
Στη eurobank στους δωρεάν λογαριασμούς αποταμίευσης ισχύει κανονικά αναλήψεις-καταθέσεις μέσω ATM και τα εισερχόμενα είναι δωρεάν μέχρι 20€(αν θες παραπάνω τα σπας σε 20άρια), ...

Αυτό δεν είναι λύση! Φαντάσου να θες να μεταφέρεις 1000 ή 2000 €!!!!!

goku
07-02-24, 12:02
Στη eurobank στους δωρεάν λογαριασμούς αποταμίευσης ισχύει κανονικά αναλήψεις-καταθέσεις μέσω ATM και τα εισερχόμενα είναι δωρεάν μέχρι 20€(αν θες παραπάνω τα σπας σε 20άρια), πληρωμές δεν γίνονται με την συγκεκριμένη κάρτα είναι cirrus https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/upiresies-karton/eurobank-cash-card-cirrus


Αυτό δεν είναι λύση! Φαντάσου να θες να μεταφέρεις 1000 ή 2000 €!!!!!

Το IRIS το χρεώνει; Νομίζω είναι μέχρι 500 ευρώ την ημέρα το όριο. Εγώ στέλνω μεταξύ Εθνικής, Πειραιώς και Alpha χωρίς χρέωση, για την Eurobank δεν ξέρω. Το ποσό μεταφοράς είναι αρκετά μεγαλύτερο οπότε μπορείς να κάνεις λιγότερες μεταφορές, απλώς η κύρια διαφορά είναι το "ανά ημέρα".

yyy
07-02-24, 12:27
Το IRIS το χρεώνει; Νομίζω είναι μέχρι 500 ευρώ την ημέρα το όριο. Εγώ στέλνω μεταξύ Εθνικής, Πειραιώς και Alpha χωρίς χρέωση, για την Eurobank δεν ξέρω. Το ποσό μεταφοράς είναι αρκετά μεγαλύτερο οπότε μπορείς να κάνεις λιγότερες μεταφορές, απλώς η κύρια διαφορά είναι το "ανά ημέρα".

Το IRIS είναι λύση, απλά είναι για 500€/ημέρα.

goku
07-02-24, 13:09
Το IRIS είναι λύση, απλά είναι για 500€/ημέρα.

Εγώ σαν 2η λύση, αν και όχι τόσο βολική, αν θέλω να μεταφέρω χρήματα μεταξύ δικών μου λογαριασμών σε διαφορετικές τράπεζες, πάω στο ΑΤΜ της 1ης τράπεζας, κάνω ανάληψη, και μετά πάω στο ΑΤΜ της 2ης τράπεζας και τα κάνω κατάθεση. Αυτό το έκανα τακτικά πριν εμφανιστεί το IRIS όταν ήθελα να μεταφέρω μεγάλα ποσά. Απλώς αν μιλάμε για ποσό 1.000 και άνω Ευρώ ίσως κάποιος να μην νιώθει άνετα να κουβαλάει τόσα χρήματα πάνω του.

k_koulos
07-02-24, 14:23
έχει κάποιος βρεί κάνα οδηγό πως να ρυθμίσουμε τα alerts/ ειδοποιήσεις και οτι άλλο άφορα την eurobank για να έχουμε 0 ή σχεδόν 0 χρέωση;

είδα οτι χρεώνει τα sms/viber μόνο αυτά πρέπει να κόψουμε ή κάνει και άλλες χρεώσεις; [δεν μιλάω για το 0,60 αυτό λογικά δεν μπορώ να το αποφύγω σε λογαριασμό που θέλω να ειναι φουλ λειτουργικός]

MyISLM
07-02-24, 15:21
Ξέρετε πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το Ίρις στην Πειραιώς;

Πάω στην επιλογή Iris payments και μου βγάζει ένα αναδυόμενο οτι πρέπει να είμαι εγγεγραμένος στη υπηρεσία για να μπορώ να στείλω μέσω Ιρις. Φυσικά τέτοια επιλογή δεν υπάρχει κάπου στο app της Winbank

Tony_Ts
07-02-24, 15:27
Εγώ σαν 2η λύση, αν και όχι τόσο βολική, αν θέλω να μεταφέρω χρήματα μεταξύ δικών μου λογαριασμών σε διαφορετικές τράπεζες, πάω στο ΑΤΜ της 1ης τράπεζας, κάνω ανάληψη, και μετά πάω στο ΑΤΜ της 2ης τράπεζας και τα κάνω κατάθεση. Αυτό το έκανα τακτικά πριν εμφανιστεί το IRIS όταν ήθελα να μεταφέρω μεγάλα ποσά. Απλώς αν μιλάμε για ποσό 1.000 και άνω Ευρώ ίσως κάποιος να μην νιώθει άνετα να κουβαλάει τόσα χρήματα πάνω του.

Πρόσεξε με αυτό που περιγράφεις, εσύ ή όποιος άλλος που διοαβάζει το φόρουμ το κάνει. Σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου, η κατάθεση μετρητών εκλαμβάνεται ως πρωτογενής κατάθεση και είναι στο χέρι του ελεγκτή αν θα δεχτεί ότι ήταν δικά σου τα χρήματα που κατέθετες. Δεν θα το δεχτεί ακόμη κι αν έχεις την ίδια ημέρα ανάληψη 400€ από την τράπεζα Α και κατάθεση 400€ στην τράπεζα Β! Και θα αναγκαστείς να πληρώσεις το πρόστιμο πριν πας στη διεύθυνση επίλυσης διαφορών).

MyISLM
07-02-24, 15:33
Πρόσεξε με αυτό που περιγράφεις, εσύ ή όποιος άλλος που διοαβάζει το φόρουμ το κάνει. Σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου, η κατάθεση μετρητών εκλαμβάνεται ως πρωτογενής κατάθεση και είναι στο χέρι του ελεγκτή αν θα δεχτεί ότι ήταν δικά σου τα χρήματα που κατέθετες.

Το σενάριο αυτό δεν περιλαμβανει την περίπτωση της (της συναλλαγής της) ανάληψης. Θεωρητικά ο έλεγχος θα πρέπει να έχει σοβαρές ενδείξεις ή αποδείξεις οτι έχεις ξοδέψει τα αναληφθέντα ποσά.

Tony_Ts
07-02-24, 15:55
Το σενάριο αυτό δεν περιλαμβανει την περίπτωση της (της συναλλαγής της) ανάληψης. Θεωρητικά ο έλεγχος θα πρέπει να έχει σοβαρές ενδείξεις ή αποδείξεις οτι έχεις ξοδέψει τα αναληφθέντα ποσά.

Σωστά το σκέφτεσαι. Το λάθος που κάνεις -εσύ κι όλοι μας- είναι ότι πιστεύουμε πως ο έλεγχος λειτουργεί με βάση τι είναι σωστό και δίκαιο. ΔΕΝ είναι έτσι! Άπαξ και μπήκες για έλεγχο (για οποιοννήποτε λόγο), πρέπει να πληρώσεις ντε και καλά. Από όσο έχω καταλάβει, υπάρχουν «στόχοι» του ελεγκτή που πρέπει να πετύχει. Σημειωτέο ότι ακόμη κι αν η ΔΕΔ βγάλει πόρισμα κι απορρίψει ως αβάσιμες όλες τις καταλογιστικές πράξεις που επέβαλε η ΔΟΥ, ο ελεγκτής, ο προϊστάμενος και η διευθυντής της ΔΟΥ που τις υπέγραψαν, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ επίπτωση!

Basilhs23_
07-02-24, 16:02
Πρόσεξε με αυτό που περιγράφεις, εσύ ή όποιος άλλος που διοαβάζει το φόρουμ το κάνει. Σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου, η κατάθεση μετρητών εκλαμβάνεται ως πρωτογενής κατάθεση και είναι στο χέρι του ελεγκτή αν θα δεχτεί ότι ήταν δικά σου τα χρήματα που κατέθετες. Δεν θα το δεχτεί ακόμη κι αν έχεις την ίδια ημέρα ανάληψη 400€ από την τράπεζα Α και κατάθεση 400€ στην τράπεζα Β! Και θα αναγκαστείς να πληρώσεις το πρόστιμο πριν πας στη διεύθυνση επίλυσης διαφορών).

Δηλαδή αν πάρω από τον λογαριασμό μου Α και τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου Β τότε η εφορία θεωρεί πως ότι μπήκε στο Β δεν ήταν δικό μου αλλά τα πήρα από κάπου αλλού; Και δεν θα με πιστέψουν αν τους δείξω τα στοιχεία του λογαριασμού Α; Δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και να συμβεί θα κάνεις δικαστήριο και θα δικαιωθεις.

tiatrou
07-02-24, 17:31
Δηλαδή αν πάρω από τον λογαριασμό μου Α και τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου Β τότε η εφορία θεωρεί πως ότι μπήκε στο Β δεν ήταν δικό μου αλλά τα πήρα από κάπου αλλού; Και δεν θα με πιστέψουν αν τους δείξω τα στοιχεία του λογαριασμού Α; Δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και να συμβεί θα κάνεις δικαστήριο και θα δικαιωθεις.

Εννοείται ότι παίζει τέτοιο σενάριο. Απλά να ελπίζεις να επιλυθεί η διαφορά, με ένσταση που θα κάνεις στη ΔΕΔ. Γιατί αν περιμένεις να επιλυθεί από δικαστήριο, πέρα ότι θα πάρει κάποια χρόνια, θα βγεις χρεωμένος με τους δικηγόρους και τα υπόλοιπα έξοδα που θα κάνεις.
Κάθε κατάθεση σε ΑΤΜ, θεωρείται ως εισόδημα.

Basilhs23_
07-02-24, 17:43
Εννοείται ότι παίζει τέτοιο σενάριο. Απλά να ελπίζεις να επιλυθεί η διαφορά, με ένσταση που θα κάνεις στη ΔΕΔ. Γιατί αν περιμένεις να επιλυθεί από δικαστήριο, πέρα ότι θα πάρει κάποια χρόνια, θα βγεις χρεωμένος με τους δικηγόρους και τα υπόλοιπα έξοδα που θα κάνεις.
Κάθε κατάθεση σε ΑΤΜ, θεωρείται ως εισόδημα.

Μόνο από ΑΤΜ; Εγώ μπορεί να θέλω να κάνω μεταφορά από το ebanking μου.

tiatrou
07-02-24, 17:53
Μόνο από ΑΤΜ; Εγώ μπορεί να θέλω να κάνω μεταφορά από το ebanking μου.

Από το ebanking, όταν μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό σου οποιασδήποτε τράπεζας (ίδιο ΑΦΜ λογαριασμού έστω και ως συνδικαιούχος), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ΔΕΝ θεωρείται ως έσοδο. Από ΑΤΜ όμως, όταν καταθέτεις χρήματα, δεν ξέρει που τα βρήκες και τα θεωρεί ως πρωτογενή έσοδα.

Basilhs23_
07-02-24, 18:24
Από το ebanking, όταν μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό σου οποιασδήποτε τράπεζας (ίδιο ΑΦΜ λογαριασμού έστω και ως συνδικαιούχος), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ΔΕΝ θεωρείται ως έσοδο. Από ΑΤΜ όμως, όταν καταθέτεις χρήματα, δεν ξέρει που τα βρήκες και τα θεωρεί ως πρωτογενή έσοδα.

Τώρα κατάλαβα. Ναι με αυτό το σκεπτικό που λες έχεις δίκιο.

Αν και για μικροποσα πιστεύω δεν θα ασχοληθεί κανένας, αν γίνεται τακτικά αυτο μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Sebu
07-02-24, 18:31
Δηλαδή αν πάρω από τον λογαριασμό μου Α και τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου Β τότε η εφορία θεωρεί πως ότι μπήκε στο Β δεν ήταν δικό μου αλλά τα πήρα από κάπου αλλού; Και δεν θα με πιστέψουν αν τους δείξω τα στοιχεία του λογαριασμού Α; Δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και να συμβεί θα κάνεις δικαστήριο και θα δικαιωθεις.

Καταρχας αυτο απο μονο του ειναι καμπανακι για την Εφορια για "δωρεα" συνεπως αν δεν κανεις εντος 6μηνου δηλωση δωρεας μεσω My Property, αν εισαι στην 1η κατηγορια της αφορολογητης δωρεας, μπορει να σε κυνηγανε αν θελουν για δωρεα σε τριτους αρα φορο 20% επι των χρηματων που μετεφερες. Γιατι σου λεει ιδιωτης προς ιδιωτη γιατι του καταθετεις 3.000, 4.000, 5.000 κτλ ευρω? Ποια η σχεση σας? Ποιος ο λογος της καταθεσης χρηματων στο λογαριασμο του? Προσεξε η λεξη κλειδι ειναι "καταθετεις" οχι "μεταφερεις" γιατι εσυ τα εβαλες στο ΑΤΜ. Δεν ξερει αν τα ειχες μαυρα απο μαυρη δραστηριοτητα. Θα πρεπει να αποδειξεις οτι τα σηκωσες απο ΑΤΜ απο το λογαριασμο και τα τοποθετησες σε ΑΤΜ σε λογαριασμο τριτου. Και θα σου πει γιατι δεν το εκανες απευθειας με διατραπεζικο εμβασμα ή IRIS? Τι ειχες να κρυψεις?? Η δικαιολογια δεν πληρωνω κερατιατικα σε εξοδα εμβασματος δεν τους πολυαρεσει ως επιχειρημα. Το μυαλο τους παει στο υποπτο.

Οπως σωστα λεει ο Tony με την Εφορια ξεχαστε την λογικη. Να σκεφτεστε απλα οτι σκεφτονται παντα το χειροτερο, οτι στα ματια τους εισαι εγκληματιας/φοροφυγας/παρανομουντας και πρεπει εσυ να αποδειξεις το αντιθετο. Γιατι να τραβιεσαι να δικαιωθεις, που μαλλον θα δικαιωθεις, αλλα να εχεις χασει χρονο, ψυχικη ηρεμια και τα χρηματα του δυνητικου φορου/προστιμου που θα εχεις προκαταβαλει και να περιμενειες μετα να σου επιστραφουν οταν δικαιωθεις (και μαλλον ατοκα)???

Με τους κατσαπλιαδες σε εφορια, ΑΑΔΕ κτλ δεν παιζουμε.

Tony_Ts
07-02-24, 19:27
Δηλαδή αν πάρω από τον λογαριασμό μου Α και τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου Β τότε η εφορία θεωρεί πως ότι μπήκε στο Β δεν ήταν δικό μου αλλά τα πήρα από κάπου αλλού; Και δεν θα με πιστέψουν αν τους δείξω τα στοιχεία του λογαριασμού Α; Δεν παίζουν τέτοια σενάρια. Και να συμβεί θα κάνεις δικαστήριο και θα δικαιωθεις.

Δυστυχώς ΠΑΙΖΕΙ κάτι τέτοιο! Πρόσεξε! Δεν είπα ότι δεν θα δικαιωθείς τελικά. Θα δικαιωθείς! Αλλά:
α) ΠΡΩΤΑ θα πληρώσεις το μισό τουλάχιστο πρόστιμο, γιατί διαφορετικά ΔΕ μπορείς να πας στο επόμενο στάδιο, που είναι η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών)
β) Θα περάσει τουλάχιστο ένα έτος ΠΡΙΝ ξεμπερδέψεις και πάρεις πίσω τα χρήματά σου (αυτά που πλήρωσες για να μπορέσεις να πας στη ΔΕΔ)
γ) Θα έχεις ξοδέψει πάνω από 100-200 εργατοώρες με τα μπρος-πίσω στην εφορία κατά τη διάρκεια του ελέγχου
δ) Θα έχεις ξοδέψει Χ χρήματα για να πάρεις αντίγραφα συναλλαγών από τις τράπεζες (κάποια μπλε τράπεζα χρεώνει μέχρι και 9€ τη ΣΕΛΙΔΑ!! Κάποια άλλη πράσινη χρεώνει κάποια κατοστάρικα αν οι συναλλαγές δεν είναι στο ηλεκτρονικό αρχείο και θα πρέπει να ανατρέξουν στο ΦΥΣΙΚΟ αρχείο της τράπεζας, aka χαρτιά), Να θυμάστε πως η εφορία συνήθως στέλνει εντολές ελέγχου τον ΕΚΤΟ χρόνο. Δηλαδή αν θέλει να ελέγξει τη χρήση του 2023, θα στείλει εντολή ελέγχου κατά τον Μάιο-Ιούνιο του έτους 2029.

Δεν είναι απαραίτητο να πιστέψει κανείς όσα γράφω. Η ΔΕΔ έχει Online τις υποθέσεις που εξετάζει, αποκρύπτοντας τα στοιχεία των φορολογουμένων φυσικά. Όποιος μελετήσει κάποιες υποθέσεις από εκεί, θα καταλάβει ακριβώς τι λέω.

Όσον αφορά τα «μικροποσά» που αναφέρθηκε ότι κανείς δεν δίνει σημασία, μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι θα σας ρωτήσουν ακόμη και για καταθέσεις της τάξης των 20-50 ευρώ! Και 6 χρόνια πίσω, σιγά μη θυμάται κανείς.

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Sebu, για τον ελεγκτή και την εφορία είμαστε κλέφτες και το βάρος της απόδειξης του αντιθέτου πέφτει όλο πάνω μας! Ευτυχώς στη ΔΕΝ ισχύει το αντίθετο.

mzaf
07-02-24, 20:57
Ευτυχώς στη ΔΕΝ ισχύει το αντίθετο.

Αυτό δεν βγάζει νόημα.
Εννοείς ΔΕΔ;

MyISLM
07-02-24, 21:55
Εννοείς ΔΕΔ;

Αυτό εννοεί.

Υπάρχει η ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015 αλλά συνήθως η Διοίκηση ερμηνεύει αυθαίρετα τι σημαίνει νέο χρήμα.

Τα ποστ των Sebu (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7537254#post7537254) και Tony_Ts (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7537283#post7537283) εξηγεί γιατί κυνηγάτε και θα κυνηγάτε (η Διοίκηση) τους επενδυτές με ρόπαλο του baseball....

Κάπου διάβασα οτι και μεταφορά μέσω επιταγής θεωρήθηκε επανακατάθεση...

Το δε με τα δώδεκα κρουασάν που το παραστατικό ήταν στο λογιστή, "Για το γεγονός αυτό ενημέρωσε τους ελεγκτές και περίμενε να τον
ενημερώσουν προκειμένου να προσκομίσει το εν λόγω παραστατικό στην υπηρεσία. Αντί αυτού όμως εκδόθηκε απευθείας το πρόστιμο". Τόπος τήρησης λογιστικών βιβλίων και αρχείων....

Κάπως έτσι μου φαίνεται η λύση του γκαρσόν σε Γερμανία/Αγγλία που αναφέρθηκε με τους αγρότες μάλλον σαν μια εξαίρετη επιλογή (μεταφοράς της φορολογικής κατοικίας)..... Αρκεί να βρώ κάτι :whistle:

atrias
07-02-24, 22:25
Η Εθνική έχει και νέα mobile εφαρμογή που λέγεται Next και αντικατέστηκε από χτες 6/2 την καταργημένη iBank Pay

Προσοχή σε όποιον την βάλει, αν είσαι υπάρχον πελάτης, μόλις κάνεις login σου δημιουργεί νέο λογαριασμό και νέα χρεωστική κάρτα :down:

Δυσλειτουργία του συστήματος λέει και θα βγάλει απόφαση η τράπεζα τι θα γίνουν αυτοί οι λογαριασμοί και οι κάρτες που δημιουργήθηκαν χωρίς λόγο

Sebu
08-02-24, 01:03
Δυστυχώς ΠΑΙΖΕΙ κάτι τέτοιο! Πρόσεξε! Δεν είπα ότι δεν θα δικαιωθείς τελικά. Θα δικαιωθείς! Αλλά:
α) ΠΡΩΤΑ θα πληρώσεις το μισό τουλάχιστο πρόστιμο, γιατί διαφορετικά ΔΕ μπορείς να πας στο επόμενο στάδιο, που είναι η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών)
β) Θα περάσει τουλάχιστο ένα έτος ΠΡΙΝ ξεμπερδέψεις και πάρεις πίσω τα χρήματά σου (αυτά που πλήρωσες για να μπορέσεις να πας στη ΔΕΔ)
γ) Θα έχεις ξοδέψει πάνω από 100-200 εργατοώρες με τα μπρος-πίσω στην εφορία κατά τη διάρκεια του ελέγχου
δ) Θα έχεις ξοδέψει Χ χρήματα για να πάρεις αντίγραφα συναλλαγών από τις τράπεζες (κάποια μπλε τράπεζα χρεώνει μέχρι και 9€ τη ΣΕΛΙΔΑ!! Κάποια άλλη πράσινη χρεώνει κάποια κατοστάρικα αν οι συναλλαγές δεν είναι στο ηλεκτρονικό αρχείο και θα πρέπει να ανατρέξουν στο ΦΥΣΙΚΟ αρχείο της τράπεζας, aka χαρτιά), Να θυμάστε πως η εφορία συνήθως στέλνει εντολές ελέγχου τον ΕΚΤΟ χρόνο. Δηλαδή αν θέλει να ελέγξει τη χρήση του 2023, θα στείλει εντολή ελέγχου κατά τον Μάιο-Ιούνιο του έτους 2029.

Δεν είναι απαραίτητο να πιστέψει κανείς όσα γράφω. Η ΔΕΔ έχει Online τις υποθέσεις που εξετάζει, αποκρύπτοντας τα στοιχεία των φορολογουμένων φυσικά. Όποιος μελετήσει κάποιες υποθέσεις από εκεί, θα καταλάβει ακριβώς τι λέω.

Όσον αφορά τα «μικροποσά» που αναφέρθηκε ότι κανείς δεν δίνει σημασία, μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι θα σας ρωτήσουν ακόμη και για καταθέσεις της τάξης των 20-50 ευρώ! Και 6 χρόνια πίσω, σιγά μη θυμάται κανείς.

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Sebu, για τον ελεγκτή και την εφορία είμαστε κλέφτες και το βάρος της απόδειξης του αντιθέτου πέφτει όλο πάνω μας! Ευτυχώς στη ΔΕΝ ισχύει το αντίθετο.

Ακριβως οπως τα αναφερεις.
Και δυστυχως ναι οταν αποφασισουν να κανουν ελεγχο μπορει να ειναι στη ληξη της 5ετιας που εχουν δικαιωμα (εκτος και αν το συνδεσουν με ξεπλυμα (καθως η φοροδιαφυγη ειναι αδικημα συνδεδεμενο με ξεπλυμα) οποτε μπορει να παει μεχρι τη 10ετια η παραγραφη αρα και το δικαιωμα ελεγχου) αρα τοτε εσυ αντε να θυμηθεις τι και πως, γιατι το ειχες κανει και το βασικοτερο δεν παιζει κανενα ρολο τι θυμασαι εσυ ή τι πιστευεις εσυ. Η μεγαλυτερη ασφαλεια μας δυστυχως ειναι οι αποδειξεις και τα χαρτια.
Ναι η ΔΕΔ κατα πασα πιθανοτητα θα σε δικαιωσει ΑΛΛΑ μεχρι να συμβει αυτο θελει κοπο, χρονο, χρημα και τεραστια υπομονη να μην σκοτωσεις ανθρωπο και καψεις συθεμελα καμια ΔΟΥ.

Οποτε επειδη ο σοφος λαος δεν λεει τυχαια "των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν", για καθε τι ακομα και το παραμικρο οσο ασημαντο και αν φαινεται, πληρης τηρηση αρχειου και αντιγραφων συναλλαγων, κινησεων, ημερολογιακα, ανα περιοδο κτλ.

Δεν ξερεις πότε και πως θα μπορουσε να σε βοηθησει/σωσει. Μπορει να παιρνει λιγο παραπανω χρονο στην καθημερινοτητα αλλα απο το να σε γλιτωσει πολυυυυ χρονο, χρημα και ψυχικη υγεια στο μελλον...

RASTAVIPER
08-02-24, 08:42
Άνοιξα λογαριασμό τρεχούμενο στην τράπεζα Κύπρου στην Κύπρο. Όλα μέσα από το κινητό και η κάρτα ήρθε σπίτι μου. Δεν πήγα σε κατάστημα.

Στην πιο απλή μορφή έχεις δυνατότητα για αναλήψεις καταθέσεις από ΑΤΜ,εισερχόμενα εμβασματα και πληρωμών με κάρτα. Για παραπάνω δυνατότητες αγοράζεις συνδρομή. Προσωπικά το θεωρώ έτσι πιο σωστό από το να χρεώνεις μόνο για την κατοχή του λογαριασμού όπως έχει η eurobank.

Πώς το έκανες χωρίς την εφαρμογή;

yyy
08-02-24, 09:58
...

Οποτε επειδη ο σοφος λαος δεν λεει τυχαια "των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν", για καθε τι ακομα και το παραμικρο οσο ασημαντο και αν φαινεται, πληρης τηρηση αρχειου και αντιγραφων συναλλαγων, κινησεων, ημερολογιακα, ανα περιοδο κτλ.

Δεν ξερεις πότε και πως θα μπορουσε να σε βοηθησει/σωσει. Μπορει να παιρνει λιγο παραπανω χρονο στην καθημερινοτητα αλλα απο το να σε γλιτωσει πολυυυυ χρονο, χρημα και ψυχικη υγεια στο μελλον...

Θεωρώ ότι αν έχεις απλά μηνιαία e-statements (που έρχονται αυτόματα) για όλους τους λογαριασμούς σου ότι είσαι καλυμμένος.

dimitri_ns
08-02-24, 10:18
Θεωρώ ότι αν έχεις απλά μηνιαία e-statements (που έρχονται αυτόματα) για όλους τους λογαριασμούς σου ότι είσαι καλυμμένος.

Δεν έρχονται
Τα κατεβάζω κάθε μήνα

Και στο τέλος της χρονιάς "Εισερχόμενες εντολές"
Που για 2η φορά δεν δουλεύουνε στην alphabank
Νισάφι ..
Λυπηθείτε μας

Ακρη βγάζω από τα μηνιαία, αλλά δεν έχουν τις ίδιες πληροφορίες με τις εισερχόμενες εντολές.
Με περισσότερο κόπο βέβαια και υποχρεωτική επαλήθευση.

EnDLess
08-02-24, 11:00
Άνοιξα λογαριασμό τρεχούμενο στην τράπεζα Κύπρου στην Κύπρο. Όλα μέσα από το κινητό και η κάρτα ήρθε σπίτι μου. Δεν πήγα σε κατάστημα.

Στην πιο απλή μορφή έχεις δυνατότητα για αναλήψεις καταθέσεις από ΑΤΜ,εισερχόμενα εμβασματα και πληρωμών με κάρτα. Για παραπάνω δυνατότητες αγοράζεις συνδρομή. Προσωπικά το θεωρώ έτσι πιο σωστό από το να χρεώνεις μόνο για την κατοχή του λογαριασμού όπως έχει η eurobank.


Πώς το έκανες χωρίς την εφαρμογή;

Καλημέρα, όταν έγραψα "όλα μέσα από το κινητο" προφανώς εννοώ μέσα από την εφαρμογή που έχει η τράπεζα Κύπρου στο play store. Sorry αν έγινε παρανόηση.

Παρ όλα αυτά βλέπω γενικά ότι εδώ κάτω ο κόσμος παίζει full με revolut (είμαι 3 μήνες εδω, μπορεί να κάνω λαθος). Και εγώ το ίδιο κάνω φυσικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.