PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 [227] 228 229 230 231 232

Tony_Ts
08-02-24, 21:00
Παρ όλα αυτά βλέπω γενικά ότι εδώ κάτω ο κόσμος παίζει full με revolut (είμαι 3 μήνες εδω, μπορεί να κάνω λαθος). Και εγώ το ίδιο κάνω φυσικά...

Λογικό! Γιατί η Revolut και λοιπές δεν σε ταλαιπωρούν!! Τη μία να μη δουλεύει το ένα, την άλλη να μη δουλεύει το άλλο και «πηγαίνετε στο κατάστημα για να διορθωθεί». Καταλαβαίνω ότι μάλλον εσύ λες για την Κύπρο, όπου όμως δεν ξέρω αν οι τράπεζες έχουν τα ίδια χάλια με την Ελλάδα. Ελπίζω να είναι καλύτερα.

Εδώ βρε παιδιά, αν έχουμε το θεό μας!!!! Η πράσινη τράπεζα κατάφερε να κάνει το ακατόρθωτο! Εξέδωσε ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα, χωρίς σύνδεση σε κανέναν τραπεζικό λογαριασμό!! Δηλαδή με απλά λόγια, εξέδωσε ένα πλαστικό σκουπίδι! Άχρηστο! Το οποίο μετά την έκδοσή του, ήταν αδύνατο (από ότι έλεγαν) να το συνδέσουν με κάποιον λογαριασμό. Κι έπρεπε να το ακυρώσουν για να εκδώσουν νέο! Αδυνατό να καταλάβω πως γίνεται να εκδοθεί χρεωστική κάρτα χωρίς να συνδεθεί με κάποιον λογαριασμό χρέωσης :wall:

Τί να πω... Ίσως εγώ να είμαι πολύ (ΠΟΛΥ όμως!) άτυχος με τις συστημικές τράπεζες.

RASTAVIPER
09-02-24, 09:24
Καλημέρα, όταν έγραψα "όλα μέσα από το κινητο" προφανώς εννοώ μέσα από την εφαρμογή που έχει η τράπεζα Κύπρου στο play store. Sorry αν έγινε παρανόηση.

Παρ όλα αυτά βλέπω γενικά ότι εδώ κάτω ο κόσμος παίζει full με revolut (είμαι 3 μήνες εδω, μπορεί να κάνω λαθος). Και εγώ το ίδιο κάνω φυσικά...

Καμία παρανόηση.
Σε ρωτάω ευθέως.
Πώς άνοιξες νέο λογαριασμό μέσω της εφαρμογής της τράπεζας Κύπρου;
Ήσουν ήδη πελάτης τους και απλά άνοιξες ένα νέο λογαριασμό;

Γιατί αμφιβάλλω να μην είχες επαφές ποτέ μαζί τους πριν και να τα έκανες όλα online χωρίς να χρειαστεί να παραστείς προσωπικά.

jap
09-02-24, 09:34
Δεν ξέρω τι γίνεται στην Κύπρο, εδώ και έτσι γίνεται πλέον, στήνεις την εφαρμογή και γίνεσαι από εκεί πελάτης τους. Τουλάχιστον σε εθνική και eurobank. Ταυτοποίηση μέσω kyc, αποστολή δικαιολογητικών μέσω του app και μια σύντομη βιντεοκλήση αγκαλιά με την ταυτότητα.

Thanasis159
09-02-24, 10:47
Revo όμως βρε παιδιά, πως πληρώνεται ΔΕΚΟ κτλ; Τα μεταφέρετε σε "συμβατική" τράπεζα και έχετε πάγιες εντολές ή τα πληρώνετε ένα ένα από τα sites τους κτλ;

yyy
09-02-24, 11:07
...

Η μισθοδοσία σε τράπεζα της Ε.Ε. είναι επίσης σύννομη.

...

Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει και για το δημόσιο τομέα; Δηλαδή μπορώ να ζητήσω να μπαίνει η μισθοδοσία σε Revolut ή Ν26 κλπ;

ariadgr
09-02-24, 12:25
Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει και για το δημόσιο τομέα; Δηλαδή μπορώ να ζητήσω να μπαίνει η μισθοδοσία σε Revolut ή Ν26 κλπ;

αν δεχονται να την καταθετουν σε iban που δεν ξεκιναει απο GR, ναι.
αν θες ζητα και θα μας πεις την απαντηση

dimitri_ns
09-02-24, 13:08
Revo όμως βρε παιδιά, πως πληρώνεται ΔΕΚΟ κτλ; Τα μεταφέρετε σε "συμβατική" τράπεζα και έχετε πάγιες εντολές ή τα πληρώνετε ένα ένα από τα sites τους κτλ;

Eχω καταλήξει
Εδώ και χρόνια

Αφού θα τον πληρώσω
Τον πληρώνω μόλις έρθει
Ησυχάζω ..

Simpleton
09-02-24, 13:31
Revo όμως βρε παιδιά, πως πληρώνεται ΔΕΚΟ κτλ; Τα μεταφέρετε σε "συμβατική" τράπεζα και έχετε πάγιες εντολές ή τα πληρώνετε ένα ένα από τα sites τους κτλ;
Μεταφέρω σε λογαριασμό στη Viva (δεν χρεώνει τα εισερχόμενα εμβάσματα) και πληρώνω από εκεί.

EnDLess
09-02-24, 16:59
Καμία παρανόηση.
Σε ρωτάω ευθέως.
Πώς άνοιξες νέο λογαριασμό μέσω της εφαρμογής της τράπεζας Κύπρου;
Ήσουν ήδη πελάτης τους και απλά άνοιξες ένα νέο λογαριασμό;

Γιατί αμφιβάλλω να μην είχες επαφές ποτέ μαζί τους πριν και να τα έκανες όλα online χωρίς να χρειαστεί να παραστείς προσωπικά.

Μην αμφιβάλεις καθόλου. Αρχές Νοεμβρίου επισκέφθηκα ένα κατάστημα για να ανοίξω λογαριασμό και μου είπαν πως πλέον γίνεται online. Κατέβασα την εφαρμογή ακολούθησα τις οδηγίες και μετά περίπου από 9-10 εργάσιμες μου ήρθε η κάρτα στο σπίτι. Πλέον με την κάρτα στα χέρια ακολούθησα την διαδικασία της ενεργοποίησης.

yyy
10-02-24, 09:33
αν δεχονται να την καταθετουν σε iban που δεν ξεκιναει απο GR, ναι.
αν θες ζητα και θα μας πεις την απαντηση

Θα ρωτήσω και θα ενημερώσω εδώ...

spyridop
10-02-24, 10:55
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί:
Πράσινο φως για την ψηφιακή τράπεζα Snappi της Πειραιώς (https://www.capital.gr/oikonomia/3770049/prasino-fos-gia-tin-psifiaki-trapeza-snappi-tis-peiraios/)

Sebu
10-02-24, 16:19
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί:
Πράσινο φως για την ψηφιακή τράπεζα Snappi της Πειραιώς (https://www.capital.gr/oikonomia/3770049/prasino-fos-gia-tin-psifiaki-trapeza-snappi-tis-peiraios/)

Θα γελασουνε και τα τσιμεντα....

Οι τυποι της Ναντεκ δεν μπορουν να στησουν ενα στοιχειωδες πληροφοριακο συστημα τραπεζας, οι συνεταιριστικες που το εχουν παρει βριζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ, σε εξελ να δουλευαν καλυτερα θα ηταν.
Δεν συζητω οτι η νεα ΣΕΟ θα ειναι απο το εξωτερικο με εξωπραγματικη αμοιβη, επιλογη Μεγαλου και της Ναντεκ εξω, και ηδη εχουν αρχισει οι μουρμουρες στο εδω προσωπικο.

Δεν θα εμπιστευομουν σε Σναπι ουτε μνα ή αρχαιο φοινικα. Για κανα 2ευρω Ταυλανδης καλη ειναι.

BlueChris
10-02-24, 16:23
Θα γελασουνε και τα τσιμεντα....

Οι τυποι της Ναντεκ δεν μπορουν να στησουν ενα στοιχειωδες πληροφοριακο συστημα τραπεζας, οι συνεταιριστικες που το εχουν παρει βριζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ, σε εξελ να δουλευαν καλυτερα θα ηταν.
Δεν συζητω οτι η νεα ΣΕΟ θα ειναι απο το εξωτερικο με εξωπραγματικη αμοιβη, επιλογη Μεγαλου και της Ναντεκ εξω, και ηδη εχουν αρχισει οι μουρμουρες στο εδω προσωπικο.

Δεν θα εμπιστευομουν σε Σναπι ουτε μνα ή αρχαιο φοινικα. Για κανα 2ευρω Ταυλανδης καλη ειναι.

Τσεο τους λένε, αμάν πια με τα ελληνικά σας lol

Basilhs23_
10-02-24, 16:33
Ψηφιακή τράπεζα που ανήκει σε ελληνική Τράπεζα; Χμμμ, έχω τις επιφυλάξεις μου. Ας δούμε πως θα πάει, αν και προβλέπω να τα έχουν όλα τζάμπα και μετά να χώσουν προμήθειες. Καλά θα πάει αυτό.

ariadgr
10-02-24, 17:42
Ψηφιακή τράπεζα που ανήκει σε ελληνική Τράπεζα; Χμμμ, έχω τις επιφυλάξεις μου.

Ενώ ας πούμε ψηφιακή τράπεζα που ανήκει σε τηλεπικοινωνιακό πάροχο (payzy)
ή η ψηφιακή τράπεζα που ανήκει στη Viva και λειτουργεί τόσα χρόνια
έχουν κάτι πολύ διαφορετικό;

Basilhs23_
10-02-24, 17:51
Ενώ ας πούμε ψηφιακή τράπεζα που ανήκει σε τηλεπικοινωνιακό πάροχο (payzy)
ή η ψηφιακή τράπεζα που ανήκει στη Viva και λειτουργεί τόσα χρόνια
έχουν κάτι πολύ διαφορετικό;

Δεν θα έμπαινα να χρησιμοποιήσω τίποτε άλλο στην Ελλάδα όσον αφορά fintech υπηρεσίες εκτός viva. Οι υπόλοιποι ξέρουμε πως τα τρώνε χρόνια, δεν υπάρχει λόγος να τους δώσουμε κι άλλα μέσω προμηθειών. Όσα μας παίρνουν ήδη είναι πολλά.

KostakisK
10-02-24, 18:46
Υπάρχει και το next by nbg στο play store σαν ψηφιακή τράπεζα αλλά δεν δίνει δυνατότητα ακόμα να την χρησιμοποιούν και οι παλαιοί πελάτες.

ariadgr
10-02-24, 18:57
Υπάρχει και το next by nbg στο play store σαν ψηφιακή τράπεζα αλλά δεν δίνει δυνατότητα ακόμα να την χρησιμοποιούν και οι παλαιοί πελάτες.

Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο το next. Στο site της Εθνικής δεν βρίσκω καμία αναφορά.
Σε απαντηση σε κριτικη στο play store, γραφουν:
Το Νext είναι σχεδιασμένο για να προσφέρει στον νέο πελάτη με την εγγραφή του τα βασικά τραπεζικά προϊόντα που θα του επιτρέψουν να κάνει τις καθημερινές του συναλλαγές. Ωστόσο επειδή το ενδιαφέρον είναι μεγάλο και από υφιστάμενους πελάτες, πολύ σύντομα θα δώσουμε την επιλογή σύνδεσης υφιστάμενου λογαριασμού Εθνικής κατά την εγγραφή.

arxelaos
10-02-24, 19:30
Για κλείσιμο λογαριασμού, μιας που ο λογαριασμός στην Eurobank πάει για κλείσιμο, μπορεί ο πρώτος δικαιούχος να κλείσει τον λογαριασμό μόνος του εάν υπάρχει συνδικαιούχος; Ή πρέπει να πάει μαζί με τον συνδικαιούχο/ούς μαζί;

Και κάτι ακόμα, εάν δεν έχω ούτε λογαριασμό μετά στην EUROBANK παραμένω πελάτης τους; Δηλαδή καλύτερα να ζητήσω εάν γίνεται να διαγραφώ και από πελάτης τους για να μην χρησιμοποιούν π.χ. τα στοιχεία μου για διαφημιστικούς λόγους; Τραβηγμένο απλά θυμάμαι είχαν και αριθμό πελάτη σε κάτι ενημερωτικά τους.

Sebu
10-02-24, 22:18
Ενώ ας πούμε ψηφιακή τράπεζα που ανήκει σε τηλεπικοινωνιακό πάροχο (payzy)
ή η ψηφιακή τράπεζα που ανήκει στη Viva και λειτουργεί τόσα χρόνια
έχουν κάτι πολύ διαφορετικό;

Μηπως το οτι η Βιβα ηταν, ειναι και θα ειναι για τα μπαζα??? Οσο εχει τον Χαρη για ΤΣΕΟ??
Μηπως το οτι αν δεν ηταν τα κονε και ακρες με "μπαιρακταρηδες" το 2015 να "γνωριζει" εκ των εσω για την εντιμη διαπραγματευση και τα καπιταλ που ερχοντουσαν και να εχει φορτωσει/φερει δεκαδες χιλιαδες ασυρματα POS απο κινα μερια λιγο πιο πριν με τα οποια εφοδιαστηκε νυχτα ολη η αγορα (λχ ταριφες) ως δια μαγειας και εγινε αναγκαστικα "παικτης". Ακομα εισιτηρια για θεαματα θα πουλουσαν.
Πηραν την πληρη τραπεζικη αδεια της Κρεντικομ απο την Πραξια και τα εχουν παει χειροτερα και απο την ιδια την (α)Πραξια της Σακελλαριου.

Οποιος κανει μια βολτα στο λινκεντιν ανεβοκατεβαζουν τις ιδιες αγγελιες εργασιας σαν τα πουκαμισα και δεν βρισκουν ουτε ασκουμενους.
Μονο αν ολοκληρωθει καποτε το ντιλ με τη ΤζειΠι και καταφερουν να πεταξουν τον Καρωνη εξω ισως μπορεσουν οντως να το κανουν neo-bank και unicorn μεχρι τοτε ειναι για ποπκορν και μονο.

- - - Updated - - -


Δεν θα έμπαινα να χρησιμοποιήσω τίποτε άλλο στην Ελλάδα όσον αφορά fintech υπηρεσίες εκτός viva. Οι υπόλοιποι ξέρουμε πως τα τρώνε χρόνια, δεν υπάρχει λόγος να τους δώσουμε κι άλλα μέσω προμηθειών. Όσα μας παίρνουν ήδη είναι πολλά.

Αν θεωρεις fintech την βιβα τοτε ως χωρα δεν εχουμε μελλον στο χρηματοπιστωτικο κλαδο.
Η βιβα ειναι ενα μπακαλικο με προβια τραπεζας που παριστανει τον τεχνολογικο φιντεκ γιγαντα ενω ειναι νανος με πηλινα ποδια.
Οι 4 συστημικες ειναι σαπακια. Η Αττικης ειναι η επομενη μεγαλη φουσκα. Η Παγκρητια βρωμαει ηδη. Οι συνεταιριστικες ειναι για φυλακη (το ξεπλυμα και οι απατες απλα κορυφη του παγοβουνου). Η Οπτιμα παριστανει επισης την ανεπτυγμενη neo-τραπεζα ενω εσωτερικα ειναι ενα ανοργανωτο χωρις υποδομες τεχνολογικης ή αλλης φυσης περιπτερο.

Δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει σοβαρος και υγιης χρηματοπιστωτικος κλαδος, απλα βολεμενοι κηφηνες καλυπτομενοι απο κυβερνησεις και δηθεν εποπτικες αρχες (των οποιων προιστανται πρωην επισης αποτυχημενοι/δικτυωμενοι κηφηνες).

Οχι πως εξω ειναι καλυτερα. Λχ Ιταλια μερια μεγαλυτερο κηφηναριο και αχρηστοι απο εμας. Γερμανοι επισης αρκετα λαμογια.

Basilhs23_
10-02-24, 22:41
Μηπως το οτι η Βιβα ηταν, ειναι και θα ειναι για τα μπαζα??? Οσο εχει τον Χαρη για ΤΣΕΟ??
Μηπως το οτι αν δεν ηταν τα κονε και ακρες με "μπαιρακταρηδες" το 2015 να "γνωριζει" εκ των εσω για την εντιμη διαπραγματευση και τα καπιταλ που ερχοντουσαν και να εχει φορτωσει/φερει δεκαδες χιλιαδες ασυρματα POS απο κινα μερια λιγο πιο πριν με τα οποια εφοδιαστηκε νυχτα ολη η αγορα (λχ ταριφες) ως δια μαγειας και εγινε αναγκαστικα "παικτης". Ακομα εισιτηρια για θεαματα θα πουλουσαν.
Πηραν την πληρη τραπεζικη αδεια της Κρεντικομ απο την Πραξια και τα εχουν παει χειροτερα και απο την ιδια την (α)Πραξια της Σακελλαριου.

Οποιος κανει μια βολτα στο λινκεντιν ανεβοκατεβαζουν τις ιδιες αγγελιες εργασιας σαν τα πουκαμισα και δεν βρισκουν ουτε ασκουμενους.
Μονο αν ολοκληρωθει καποτε το ντιλ με τη ΤζειΠι και καταφερουν να πεταξουν τον Καρωνη εξω ισως μπορεσουν οντως να το κανουν neo-bank και unicorn μεχρι τοτε ειναι για ποπκορν και μονο.

- - - Updated - - -



Αν θεωρεις fintech την βιβα τοτε ως χωρα δεν εχουμε μελλον στο χρηματοπιστωτικο κλαδο.
Η βιβα ειναι ενα μπακαλικο με προβια τραπεζας που παριστανει τον τεχνολογικο φιντεκ γιγαντα ενω ειναι νανος με πηλινα ποδια.
Οι 4 συστημικες ειναι σαπακια. Η Αττικης ειναι η επομενη μεγαλη φουσκα. Η Παγκρητια βρωμαει ηδη. Οι συνεταιριστικες ειναι για φυλακη (το ξεπλυμα και οι απατες απλα κορυφη του παγοβουνου). Η Οπτιμα παριστανει επισης την ανεπτυγμενη neo-τραπεζα ενω εσωτερικα ειναι ενα ανοργανωτο χωρις υποδομες τεχνολογικης ή αλλης φυσης περιπτερο.

Δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει σοβαρος και υγιης χρηματοπιστωτικος κλαδος, απλα βολεμενοι κηφηνες καλυπτομενοι απο κυβερνησεις και δηθεν εποπτικες αρχες (των οποιων προιστανται πρωην επισης αποτυχημενοι/δικτυωμενοι κηφηνες).

Οχι πως εξω ειναι καλυτερα. Λχ Ιταλια μερια μεγαλυτερο κηφηναριο και αχρηστοι απο εμας. Γερμανοι επισης αρκετα λαμογια.

Τι είναι μια fintech? Μια ψηφιακή τράπεζα από την οποία μπορείς να κάνεις συναλλαγές, να αποταμιευεις και να στέλνεις εμβάσματα. Η Viva δεν τα κάνει όλα αυτά; Μηπως κάτι δεν έχω καταλάβει για την viva. Δεν διατηρώ λογαριασμό εκεί.

Sebu
10-02-24, 23:24
Τι είναι μια fintech? Μια ψηφιακή τράπεζα από την οποία μπορείς να κάνεις συναλλαγές, να αποταμιευεις και να στέλνεις εμβάσματα. Η Viva δεν τα κάνει όλα αυτά; Μηπως κάτι δεν έχω καταλάβει για την viva. Δεν διατηρώ λογαριασμό εκεί.

Για να κανει αυτα που λες που δεν λενε κατι απο μονα τους, πρεπει να εχει τα συστηματα, τις δομες, τις υποδομες, την ασφαλεια, τη διαχειριση κινδυνων, τους καταλληλους ελεγχους, το mentality, την εταιρικη διακυβερνηση, την κουλτουρα, το tone at the top, το risk appetite framework και πολλα αλλα για να την καταστησουν πρωτιστως μια τραπεζα ή ενα πιστωτικο ιδρυμα ή ιδρυμα πληρωμων ή εταιρεια του ευρυτερου χρηματοπιστωτικου κλαδου.
Μετα για να χαρακτηριστει fintech πρεπει να εχει, να αναπτυσσει, να εξελισσει και να βελτιωνει διαρκως σε συναρτηση με ολα τα ανωτερω ολο το τεχνολογικο, artificial, υπολογιστικο και κομματι υποδομων που διαθετει.
Αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ απλοικο και απλοποιημενο. Αυτες ειναι καποιες απο τις βασικες τραπεζικες εργασιες. Οταν ολα αυτα γινονται απροσωπα, remotely, γινονται εναρξεις σχεσεων, διαχειριση και συνεχιση τους, μεσω εφαρμογων και apps πρεπει να υπαρχουν οι καταλληλες ασφαλιστικες δικλειδες που να προστατευουν πολλαπλως και πρωτιστως εσενα, τον πελατη.

Εσυ ως πελατης βλεπεις το front end και νιωθεις οτι γινεται η δουλεια σου και καλα κανεις. Αν εβλεπες το απο πισω και εφριτες δεν θα εμπιστευοσουν ουτε 1 ευρω. Φυσικα το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και εννοω την ανυπαρκτη, αστεια και μανδαρινικη εποπτεια.

Γνωριζοντας ολο τον κλαδο αυτο επι δεκαετιες εκ των εσω και οχι μονο, σε ολα αυτα τα μαγαζια, οι περισσοτεροι δεν εχουν περασει ουτε απεξω απο το ανωτερω περιγραμμα εταιρικης διακυβερνησης και κουλτουρας διαχειρισης κινδυνων και ακομα και οι συστημικες ειναι περισσοτερο φαινεσθαι και ουσια μηδεν.

Ευτυχως ή δυστυχως δεν μπορω να επεκταθω σε λεπτομερειες και δεδομενα.
Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση και ευρυτερο κλαδο οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος, ουτε καν ανθρακες.

Δυστυχως για εμας εγχωρια δεν υπαρχουν αλλες εναλλακτικες επιλογες με καλυτερα δεδομενα και standing.

Basilhs23_
11-02-24, 00:09
Για να κανει αυτα που λες που δεν λενε κατι απο μονα τους, πρεπει να εχει τα συστηματα, τις δομες, τις υποδομες, την ασφαλεια, τη διαχειριση κινδυνων, τους καταλληλους ελεγχους, το mentality, την εταιρικη διακυβερνηση, την κουλτουρα, το tone at the top, το risk appetite framework και πολλα αλλα για να την καταστησουν πρωτιστως μια τραπεζα ή ενα πιστωτικο ιδρυμα ή ιδρυμα πληρωμων ή εταιρεια του ευρυτερου χρηματοπιστωτικου κλαδου.
Μετα για να χαρακτηριστει fintech πρεπει να εχει, να αναπτυσσει, να εξελισσει και να βελτιωνει διαρκως σε συναρτηση με ολα τα ανωτερω ολο το τεχνολογικο, artificial, υπολογιστικο και κομματι υποδομων που διαθετει.
Αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ απλοικο και απλοποιημενο. Αυτες ειναι καποιες απο τις βασικες τραπεζικες εργασιες. Οταν ολα αυτα γινονται απροσωπα, remotely, γινονται εναρξεις σχεσεων, διαχειριση και συνεχιση τους, μεσω εφαρμογων και apps πρεπει να υπαρχουν οι καταλληλες ασφαλιστικες δικλειδες που να προστατευουν πολλαπλως και πρωτιστως εσενα, τον πελατη.

Εσυ ως πελατης βλεπεις το front end και νιωθεις οτι γινεται η δουλεια σου και καλα κανεις. Αν εβλεπες το απο πισω και εφριτες δεν θα εμπιστευοσουν ουτε 1 ευρω. Φυσικα το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και εννοω την ανυπαρκτη, αστεια και μανδαρινικη εποπτεια.

Γνωριζοντας ολο τον κλαδο αυτο επι δεκαετιες εκ των εσω και οχι μονο, σε ολα αυτα τα μαγαζια, οι περισσοτεροι δεν εχουν περασει ουτε απεξω απο το ανωτερω περιγραμμα εταιρικης διακυβερνησης και κουλτουρας διαχειρισης κινδυνων και ακομα και οι συστημικες ειναι περισσοτερο φαινεσθαι και ουσια μηδεν.

Ευτυχως ή δυστυχως δεν μπορω να επεκταθω σε λεπτομερειες και δεδομενα.
Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση και ευρυτερο κλαδο οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος, ουτε καν ανθρακες.

Δυστυχως για εμας εγχωρια δεν υπαρχουν αλλες εναλλακτικες επιλογες με καλυτερα δεδομενα και standing.

Κατανοητό. Καλά κάνεις και τα γράφεις όλα αυτά διότι δεν είχα ιδέα. Συνεπώς, μόνη αξιόπιστη λύση κάτι από το εξωτερικό, στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι σοβαρό.

RASTAVIPER
11-02-24, 09:48
Θα γελασουνε και τα τσιμεντα....

Οι τυποι της Ναντεκ δεν μπορουν να στησουν ενα στοιχειωδες πληροφοριακο συστημα τραπεζας, οι συνεταιριστικες που το εχουν παρει βριζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ, σε εξελ να δουλευαν καλυτερα θα ηταν.
Δεν συζητω οτι η νεα ΣΕΟ θα ειναι απο το εξωτερικο με εξωπραγματικη αμοιβη, επιλογη Μεγαλου και της Ναντεκ εξω, και ηδη εχουν αρχισει οι μουρμουρες στο εδω προσωπικο.

Δεν θα εμπιστευομουν σε Σναπι ουτε μνα ή αρχαιο φοινικα. Για κανα 2ευρω Ταυλανδης καλη ειναι.

Απλά μια διόρθωση, γιατί όταν γράφουμε στα Ελληνικά κάποιες λέξεις χαλάμε μερικές φορές και το νόημα.
Άλλο το CEO (που υποθέτω ήθελες να γράψεις) και άλλο το ΣΕΟ (SEO). Eντελώς διαφορετικές δουλειές και ρόλοι.

thourios
11-02-24, 11:39
Για κλείσιμο λογαριασμού, μιας που ο λογαριασμός στην Eurobank πάει για κλείσιμο, μπορεί ο πρώτος δικαιούχος να κλείσει τον λογαριασμό μόνος του εάν υπάρχει συνδικαιούχος; Ή πρέπει να πάει μαζί με τον συνδικαιούχο/ούς μαζί;

Και κάτι ακόμα, εάν δεν έχω ούτε λογαριασμό μετά στην EUROBANK παραμένω πελάτης τους; Δηλαδή καλύτερα να ζητήσω εάν γίνεται να διαγραφώ και από πελάτης τους για να μην χρησιμοποιούν π.χ. τα στοιχεία μου για διαφημιστικούς λόγους; Τραβηγμένο απλά θυμάμαι είχαν και αριθμό πελάτη σε κάτι ενημερωτικά τους.

Το είχα ζητήσει παλιά στην Πειραιώς να με διαγράψουν ολικώς εποχή Winbank μετά από κάτι αυθαίρετες χρεώσεις που μου είχαν κάνει για κάτι προϊόντα ασφάλειες που δεν ήθελα.
Μου είχαν δώσει και έγγραφο. Χρειάστηκα όμως να ξανά ανοίξω λογαριασμό γιατί ένας εργοδότης πλήρωνε μόνο εκεί ή αν ήθελα να με πληρώνει σε άλλη τράπεζα θα με χρέωνε.
Οπότε πήγα να ανοίξω έναν λογαριασμό από την αρχή μέσω του site. Εκεί δεν με άφηνε και μου έλεγε να πάρω τηλέφωνο. Έπαιρνα τηλέφωνο και μου έλεγε να μπω στο ιντερνέτ. Ένα ατέλειωτο loop με άπειρες ώρες αναμονής για να συνδεθώ με εκπρόσωπο.
Σε κάποια φάση μου έκλεισαν ραντεβού να πάω σε κατάστημα και εκεί βρέθηκε ότι υπήρχαν τα στοιχεία μου και για αυτό τον λόγο δεν γινόταν να ανοίξω λογαριασμό. Ήθελαν και λεφτά να τον επανανεργοποιήσουν. Με τα πολλά και με φασαρία
μου ξανά άνοιξαν λογαριασμό και μου έδωσαν και χρεωστική και αυτή πήγαν να την χρεώσουν. Τελικά δεν την χρέωσαν και ούτε μου πρόσθεσαν έξτρα υπηρεσίες όταν είδαν ότι ήμουν ψαγμένος τουλάχιστον περισσότερο από άλλους πελάτες.

Sebu
11-02-24, 19:16
Απλά μια διόρθωση, γιατί όταν γράφουμε στα Ελληνικά κάποιες λέξεις χαλάμε μερικές φορές και το νόημα.
Άλλο το CEO (που υποθέτω ήθελες να γράψεις) και άλλο το ΣΕΟ (SEO). Eντελώς διαφορετικές δουλειές και ρόλοι.

Ναι προφανως εννοουσα CEO/ΣΕΟ/ΤΣΕΟ εις την βαρβαρικη. Αλλωστε οταν αναφερεσαι σε ρολο (T)ΣΕΟ με εξωπραγματικη αμοιβη που ειναι επιλογη του τρεχοντος (T)ΣΕΟ μαγαζιου που θα ελεγχει τη νεα εταιρεια και της διοικησης του μετοχου στο εξωτερικο δεν μπορει να αναφερεσαι σε δευτερο-τριτο ρολο στην εταιρεια, με αυτους ασχολειται κατα κανονα το τοπικο/regional/global hr και η εδω διοικηση, εφοσον αυτη πρωτα εχει στελεχωθει.

Αν αναφερεσαι σε Search Engine Optimization (SEO) officer προφανως και δεν θα ηταν ρολος για να ασχοληθει ο οποιος Μεγαλου ή απευθειας η διοικηση του μετοχου απο το εξωτερικο.
Δες το δηλαδη και στο πλαισιο του ευρυτερου context της προτασης.

Παντως με οσους επικοινωνω ολα αυτα τα χρονια και γραφω ΣΕΟ στα ελληνικα για να μην αλλαζω πληκτρολογιο/typing καταλαβαινουν απευθειας CEO :lol:

- - - Updated - - -


Κατανοητό. Καλά κάνεις και τα γράφεις όλα αυτά διότι δεν είχα ιδέα. Συνεπώς, μόνη αξιόπιστη λύση κάτι από το εξωτερικό, στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι σοβαρό.

Δυστυχως οχι και δυστυχως και απεξω υπαρχει αρκετη μαυριλα. Λ.χ. οι Ιταλοι ειναι χειροτεροι απο εμας σε αρκετα πραγματα στο financial services.

atrias
11-02-24, 20:09
Υπάρχει και το next by nbg στο play store σαν ψηφιακή τράπεζα αλλά δεν δίνει δυνατότητα ακόμα να την χρησιμοποιούν και οι παλαιοί πελάτες.


Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο το next. Στο site της Εθνικής δεν βρίσκω καμία αναφορά.
Σε απαντηση σε κριτικη στο play store, γραφουν:
Το Νext είναι σχεδιασμένο για να προσφέρει στον νέο πελάτη με την εγγραφή του τα βασικά τραπεζικά προϊόντα που θα του επιτρέψουν να κάνει τις καθημερινές του συναλλαγές. Ωστόσο επειδή το ενδιαφέρον είναι μεγάλο και από υφιστάμενους πελάτες, πολύ σύντομα θα δώσουμε την επιλογή σύνδεσης υφιστάμενου λογαριασμού Εθνικής κατά την εγγραφή.

το έδωσαν στην αρχή και για παλιούς αλλά κάτι δεν είχαν υπολογίσει σωστά στα test cases! :D


Η Εθνική έχει και νέα mobile εφαρμογή που λέγεται Next και αντικατέστηκε από χτες 6/2 την καταργημένη iBank Pay

Προσοχή σε όποιον την βάλει, αν είσαι υπάρχον πελάτης, μόλις κάνεις login σου δημιουργεί νέο λογαριασμό και νέα χρεωστική κάρτα :down:

Δυσλειτουργία του συστήματος λέει και θα βγάλει απόφαση η τράπεζα τι θα γίνουν αυτοί οι λογαριασμοί και οι κάρτες που δημιουργήθηκαν χωρίς λόγο

lewton
11-02-24, 20:42
Θα έχεις ξοδέψει Χ χρήματα για να πάρεις αντίγραφα συναλλαγών από τις τράπεζες (κάποια μπλε τράπεζα χρεώνει μέχρι και 9€ τη ΣΕΛΙΔΑ!! Κάποια άλλη πράσινη χρεώνει κάποια κατοστάρικα αν οι συναλλαγές δεν είναι στο ηλεκτρονικό αρχείο και θα πρέπει να ανατρέξουν στο ΦΥΣΙΚΟ αρχείο της τράπεζας, aka χαρτιά), Να θυμάστε πως η εφορία συνήθως στέλνει εντολές ελέγχου τον ΕΚΤΟ χρόνο. Δηλαδή αν θέλει να ελέγξει τη χρήση του 2023, θα στείλει εντολή ελέγχου κατά τον Μάιο-Ιούνιο του έτους 2029.


Καταρχάς ευχαριστώ για τα posts σου γιατί έχω μάθει πολλά.
Θέλω να σταθώ σε αυτό λίγο, επειδή είμαι παθών και πλήρωσα πριν πολλά χρόνια 9€ τη σελίδα στη Eurobank (εγώ για την ακρίβεια θυμάμαι ότι πλήρωσα 10 αλλά μπορεί να το στρογγυλοποίησα στο μυαλό μου :p πάνε και 10 ή περισσότερα χρόνια ).
Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να αποφεύγουμε αυτές τις χρεώσεις; Πρέπει να κατεβάζουμε όλο το ιστορικό μια φορά το χρόνο; (επειδή μετά τους 12 μήνες χάνεται)
Απλά το ιστορικό αρκεί, ή και πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κανείς για να του δώσουν τα συγκεκριμένα στοιχεία κάθε κίνησης;
Και ποιες τράπεζες χρεώνουν λιγότερο από τα 9€ της Eurobank και τα κατοστάρικά της Εθνικής (υποθέτω η πράσινη είναι η Εθνική);
Τώρα που το σκέφτομαι η μπλέ μπορεί να είναι και η Alpha. :lol: Πιο συγκεκριμένα γράψε. :p

YAziDis
11-02-24, 20:48
Καταρχάς να πω πως στην Πειραιώς υπάρχει επιλογή να σου στέλνει 1 φορά το μήνα τις κινήσεις του προηγούμενου. Εγώ έχω βάλει κάθε 1 του μήνα να μου έρχεται email με τις κινήσεις των λογαριασμών μου, οπότε τα έχω κρατημένα ανά μήνα. Δυστυχώς σε Eurobank και Alpha που έχω λογαριασμούς δεν έχω δει κάποια τέτοια επιλογή.

Basilhs23_
11-02-24, 20:51
Καταρχάς ευχαριστώ για τα posts σου γιατί έχω μάθει πολλά.
Θέλω να σταθώ σε αυτό λίγο, επειδή είμαι παθών και πλήρωσα πριν πολλά χρόνια 9€ τη σελίδα στη Eurobank (εγώ για την ακρίβεια θυμάμαι ότι πλήρωσα 10 αλλά μπορεί να το στρογγυλοποίησα στο μυαλό μου :p πάνε και 10 ή περισσότερα χρόνια ).
Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να αποφεύγουμε αυτές τις χρεώσεις; Πρέπει να κατεβάζουμε όλο το ιστορικό μια φορά το χρόνο; (επειδή μετά τους 12 μήνες χάνεται)
Απλά το ιστορικό αρκεί, ή και πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κανείς για να του δώσουν τα συγκεκριμένα στοιχεία κάθε κίνησης;
Και ποιες τράπεζες χρεώνουν λιγότερο από τα 9€ της Eurobank και τα κατοστάρικά της Εθνικής (υποθέτω η πράσινη είναι η Εθνική);
Τώρα που το σκέφτομαι η μπλέ μπορεί να είναι και η Alpha. :lol: Πιο συγκεκριμένα γράψε. :p

Από το ebanking μου στον κύριο λογαριασμό μας με τις κινήσεις. Κρατάω ιστορικό ανά δίμηνο, το κατεβάζω σε pdf και το εκτυπώνω το βάζω σε ένα ντοσιέ με ζελατίνες μαζεμενα ανά έτος.

lewton
11-02-24, 21:43
Καταρχάς να πω πως στην Πειραιώς υπάρχει επιλογή να σου στέλνει 1 φορά το μήνα τις κινήσεις του προηγούμενου. Εγώ έχω βάλει κάθε 1 του μήνα να μου έρχεται email με τις κινήσεις των λογαριασμών μου, οπότε τα έχω κρατημένα ανά μήνα. Δυστυχώς σε Eurobank και Alpha που έχω λογαριασμούς δεν έχω δει κάποια τέτοια επιλογή.
Ενδιαφέρον! :worthy:



Από το ebanking μου στον κύριο λογαριασμό μας με τις κινήσεις. Κρατάω ιστορικό ανά δίμηνο, το κατεβάζω σε pdf και το εκτυπώνω το βάζω σε ένα ντοσιέ με ζελατίνες μαζεμενα ανά έτος.

Αλλά μόνο λίστα με τις κινήσεις, όχι τα στοιχεία κάθε κίνησης, σωστά;
Η ερώτηση πάει και στους 2.

Tony_Ts
11-02-24, 22:13
Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να αποφεύγουμε αυτές τις χρεώσεις; Πρέπει να κατεβάζουμε όλο το ιστορικό μια φορά το χρόνο; (επειδή μετά τους 12 μήνες χάνεται)
Απλά το ιστορικό αρκεί, ή και πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κανείς για να του δώσουν τα συγκεκριμένα στοιχεία κάθε κίνησης; Και ποιες τράπεζες χρεώνουν λιγότερο από τα 9€ της Eurobank και τα κατοστάρικά της Εθνικής (υποθέτω η πράσινη είναι η Εθνική); Τώρα που το σκέφτομαι η μπλέ μπορεί να είναι και η Alpha. :lol: Πιο συγκεκριμένα γράψε. :p

Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο :evil: Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:

κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει :oneup:

Basilhs23_
11-02-24, 22:37
Ενδιαφέρον! :worthy:




Αλλά μόνο λίστα με τις κινήσεις, όχι τα στοιχεία κάθε κίνησης, σωστά;
Η ερώτηση πάει και στους 2.

Αν εννοείς να σου γράφει το ΙΒΑΝ αυτού που σου έστειλε έμβασμα νομίζω όχι. Γράφει ώρα, το ποσόν, κάποιο σχολιο η τον τύπο συναλλαγής. Πχ αν ο άλλος σου καταθέσει το ενοίκιο η τον μισθό σου ή την σύνταξη στο λέει, αλλά όχι το IBAN του αποστολέα.

lewton
11-02-24, 23:00
Αν εννοείς να σου γράφει το ΙΒΑΝ αυτού που σου έστειλε έμβασμα νομίζω όχι. Γράφει ώρα, το ποσόν, κάποιο σχολιο η τον τύπο συναλλαγής. Πχ αν ο άλλος σου καταθέσει το ενοίκιο η τον μισθό σου ή την σύνταξη στο λέει, αλλά όχι το IBAN του αποστολέα.

Λογικό, αλλά και πάλι σίγουρα βοηθάει.
Τουλάχιστον μετά ξέρεις τι να ζητήσεις από την τράπεζα (και να πληρώσεις τα 9€ :evil: ).
Η Πειραιώς ξέρει κανείς πόσο τα χρεώνει;

- - - Updated - - -


Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο :evil: Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:

κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει :oneup:

Απλά άψογος. Ευχαριστώ. :oneup:

YAziDis
12-02-24, 00:16
Ενδιαφέρον! :worthy:




Αλλά μόνο λίστα με τις κινήσεις, όχι τα στοιχεία κάθε κίνησης, σωστά;
Η ερώτηση πάει και στους 2.

Στην Πειραιώς εμφανίζει ότι θα έβλεπες με ανάλυση. Πχ σε μεταφορά θα φαίνονται τα ΙΒΑΝ, κωδικός συναλλαγής, και τυχόν σχόλια που σου έγραψαν.
Το θέμα είναι να έχεις αποθηκευμένα τα ΙΒΑΝ γιατί δε σου γράφει ποιανού είναι, όποτε προσωπικά έχω πολλές φιλικές ονομασίες αποθηκευμένες στην Πειραιώς και όταν θα αναζητήσω το ΙΒΑΝ του θα ξέρω από ποιον είναι.

- - - Updated - - -

Και στην Πειραιώς πάντως είχε εννοείται χρέωση η εκτύπωση, αλλά όταν είχα ζητήσει πριν κάποια χρόνια δεν είχε τέτοια χρέωση. Άντε 1-2€ να ήταν το πολύ τότε τουλάχιστον

lewton
12-02-24, 00:32
Δηλαδή βρήκαμε τον ένα τομέα στον οποίο η Πειραιώς είναι όντως καλύτερη από τις άλλες. :p

MyISLM
12-02-24, 01:31
Δεν μας λες ρε Tony_Ts, οι έλεγχοι που έχεις δεί τί είδη εισοδημάτων αφορούσαν και σε τι ποσοστό; πχ πόσο % ηταν οι έλεγχοι σε μισθωτούς, συνταξιούχους, ατομικές επιχειρήσεις και μελη προσωπικών εταιρειών, εισοδημάτων ακινήτων, κεφαλαίων;

Κάτι καλά που πάντα ζητάω στην σύνταξη συμβολαιογραφικών εγγράφων συναλλαγών ακινήτων να φαίνεται ο αριθμός επιταγής και κρατάω επίσης έγχρωμα φωτοαντίγραφα των επιταγών...

minas
12-02-24, 11:38
Δίκιο έχετε και θέλετε να είστε καλυμμένοι, αλλά ρε παιδιά αρχίζει να γίνεται σαν να δουλεύεις και part-time λογιστής του εαυτού σου.
Το διακύβευμα είναι σίγουρα σημαντικό, αλλά δεν είναι προφανές ότι αξίζει τόση προληπτική προετοιμασία, για την περίπτωση πιθανού ελέγχου.
Αυτό δε με την διατήτηση των χρεωστικών καρτών, δείχνει τον παραλογισμό του πού πρέπει να φτάσουμε για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες...

MyISLM
12-02-24, 11:50
αρχίζει να γίνεται σαν να δουλεύεις και part-time λογιστής του εαυτού σου

Αληθές απο την μί αποψη, αλλά από την άλλη τοη κύρια ασχολία του λογιστικού επαγγέλματος είναι η παρακολούθηση του λογιστικού κυκλώματος/ορθοτητα καταχωρισης συναλλαγών στα βιβλία και προετοιμασία των λογιστικών καταστάσεων.


Το διακύβευμα είναι σίγουρα σημαντικό, αλλά δεν είναι προφανές ότι αξίζει τόση προληπτική προετοιμασία, για την περίπτωση πιθανού ελέγχου.

Η αρχική μου σκέψη στο περι τηρησης αρχείων, ήταν και είναι η τήρηση αρχείων που δείχνουν την νόμιμη πηγή εισοδημάτων (προέλευση) και όχι γενικά για όλες τις συναλλαγές.

Κάτι άλλο εξαιρετικής σημαντικότητας. Οι τράπεζες μειώνουν το κόστος τους μη εκδίδοντας έγχαρτα αντίγραφα κινήσεων. Οι πελάτες της θεωρούν οτι θα μπορούν να τα βρίσκουν *όλα* ηλεκτρονικά WIN-WIN ε;

Αυτό στη ισχύει στη θεωρία. Πριν απο αρκετά χρόνια τα ebanking επέτρεπαν να κάνεις εμφανιση συναλλαγών αρκετά χρόνια πίσω. Απο τη στιγμή που αναβαθμίστηκαν τα ebanking και εφαρμόστηκαν cut-off times στην αποστολή εμβασμάτων [Θυμάμαι τον παλιο καλό καιρό μπορούσες να μετακινείς χρηματα με ημερομηνια αξίας και τις Κυριακές μεταξύ λογαριασμών σου. Νόμιζα πως ήταν feature....] αυτό σταμάτησε!

Η κατάργηση ηλεκτρονικής πρόσβασης σε παλαιότερες συναλλαγές έγινε με εντολή της διοίκησης, έτσι ώστε να μπορεί να εφαρμοστεί η εμπορική πολιτική στην λήψη σχετικών αντιγράφων. Έτσι οι τράπεζες βασίζονται στο γεγονός οτι εσύ δεν κατεβάσεις ηλεκτρονικά αντίγραφα συναλλαγών και όταν τα χρειαστείς σε έντυπη μορφή και αυτά δεν θα είναι πλέον προσβάσιμα ηλεκτρονικά θα σε χρεώνουν 9 ευρώ ανα σελίδα.... :down:

Chingachgook
12-02-24, 11:51
Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο :evil: Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:

κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει :oneup:

Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά είναι παρανοϊκά.

Και φυσικά, δεν λέω παρανοϊκό εσένα, αλλά ότι πρέπει να αναγκάζεται ένας ένθρωπος να κάνει όλα αυτά, για να μην κληθεί ποτέ να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.

lewton
12-02-24, 12:20
Δίκιο έχετε και θέλετε να είστε καλυμμένοι, αλλά ρε παιδιά αρχίζει να γίνεται σαν να δουλεύεις και part-time λογιστής του εαυτού σου.
Εγώ δε θα κάνω όλα αυτά που προτείνει ο Tony_Ts αλλά βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την σκέψη του και τη μέθοδό του.
Για εμένα ήδη το να μου έρχονται οι κινήσεις και να έχω τη λίστα αποθηκευμένη στο email μου είναι τρομερό βοήθημα. Αν στο μέλλον χρειαστεί να σκάσω 9€ :p, τουλάχιστον η λίστα θα με βοηθήσει να ξέρω τι να ζητήσω.

Αλήθεια πάντως, πόσο απαράδεκτο το ότι η τράπεζα δεν αφήνει για πάντα στο ebanking σου τη λίστα με όλες τις κινήσεις σου; Δεν κοστίζει τίποτα το storage το 2024.
Σε ποια αρχή πρέπει να παραπονεθεί κανείς για αυτό;

Sebu
12-02-24, 13:47
Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά είναι παρανοϊκά.

Και φυσικά, δεν λέω παρανοϊκό εσένα, αλλά ότι πρέπει να αναγκάζεται ένας ένθρωπος να κάνει όλα αυτά, για να μην κληθεί ποτέ να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.

Δυστυχως εισαι στο Ελλαντα.
Παρολο που και η δικαιοσυνη και η ΔΕΔ εχουν αποφανθει οτι το βαρος αποδειξης οτι εισαι "εγκληματιας" πεφτει στις Αρχες και οχι στον φορολογουμενο, εντουτοις ο πρωτογενης ελεγκτικος μηχανισμος επειδη θελει τα μπονους του και ειναι πολυ πιο δυσκολο να τεκμηριωσει ενοχη με αποδειξεις απο το να σε θεωρησει ενοχο εξαρχης και να απαιτησει απο εσενα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφας, ακολουθει τη διεστραμμενη αυτη οδο.
Σου λενε οι ελεγκτες μεχρι ο "αδικημενος" να προσφυγει, αν προσφυγει γιατι θα πρεπει να καταβαλει μερος του προστιμου, και να δικαιωθει θα εχουν περασει μηνες ισως και παραπανω και εμεις θα εχουμε προχωρησει, θα εχουμε παρει και την επιτευξη στοχων και ο μηνας εχει 9.
Εκει ευθυνεται και η ΔΕΔ, και η ΑΑΔΕ και το ΥπΟικ και η Δικαιοσυνη γιατι δικαιωνουν μεν τον φορολογουμενο οταν τον δικαιωνουν αλλα δεν "τιμωρουν" τον κακο ελεγκτη και δεν αλλαζουν τα σαπια κουλτουρα.
Ισως γιατι ξερουν οτι αν το κανουν την επιβαρυνση της ελεγκτικης δουλειας δεν θα την θελουν οι ελεγκτες οποτε τα αποτελεσματα ελεγχων που οδηγουν σε εισπραξη θα μειωθουν.

Φαυλος κυκλος της στρεβλης ελληνικης πραγματικοτητας

Chingachgook
12-02-24, 14:07
Αντιλαμβάνομαι τον φαύλο κύκλο, και - υποθέτω - ότι η κατάσταση περιπλέκεται για έναν μη μισθωτό, εισοδηματία, ελεύθερο επαγγελματία.

Εγώ, σαν μισθωτός, που δεν έχω άλλα οικονομικά πάρε-δώσε, πλην της εργασίας μου, γιατί να κάνω όλα αυτά που κάνει ο φίλος Tony_Ts;

Basilhs23_
12-02-24, 15:00
Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο :evil: Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:

κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει :oneup:

Όλα αυτά τα κάνω εδώ και χρόνια εκτός απο ένα. Γενικά έχω μανία με την αρχειοθέτηση, σχεδόν το οτιδήποτε έντυπο η ηλεκτρονικό έγγραφο περιέχει τα στοιχεία μου και το όνομα μου. Βέβαια, ελπίζω να μην κληθω ποτέ για έλεγχο γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει εκεί.

Tony_Ts
12-02-24, 15:59
Δεν μας λες ρε Tony_Ts, οι έλεγχοι που έχεις δεί τί είδη εισοδημάτων αφορούσαν και σε τι ποσοστό; πχ πόσο % ηταν οι έλεγχοι σε μισθωτούς, συνταξιούχους, ατομικές επιχειρήσεις και μελη προσωπικών εταιρειών, εισοδημάτων ακινήτων, κεφαλαίων;
Κάτι καλά που πάντα ζητάω στην σύνταξη συμβολαιογραφικών εγγράφων συναλλαγών ακινήτων να φαίνεται ο αριθμός επιταγής και κρατάω επίσης έγχρωμα φωτοαντίγραφα των επιταγών...
Δυστυχώς δεν έχω ικανοποιητικό δείγμα για να μπορώ να βγάλω τέτοια συμπεράσματα. Όμως φήμες -που δεν έχω τη δυνατότητα να επιβεβαιώσω- αναφέρουν ότι οι έλεγχοι γίνονται σε αυτούς που θεωρούνται αδύναμοι. Αφήνοντας κατά μέρους άλλες, πιο σοβαρές υποθέσεις. Κάτι που νομίζω πως έχει μια δόση αλήθειας. Παρακολούθησε το σκεπτικό μου... Διαβάζουμε εδώ https://www.taxheaven.gr/news/65985/o-ariomos-twn-forologikwn-elegxwn-poy-oa-dienerghooyn-to-2024-apo-thn-aade ότι έχει αποφασιστεί ήδη ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ αριθμός των ελέγων που θα διενεργηθεί. Αριθμός που θα μοιραστεί στις διάφορες υπηρεσίες κι ελεγκτές. Θεωρώ «λογικό» (παράλογο προφανώς) ένας ελεγκτής να προτιμήσει τα «σιγουράκια». Δηλαδή σε υποθέσεις που κρίνει ότι ο ελεγχόμενος θα καταλήξει να πει «Δε μαμιέται, να τα πληρώσω αυτά τα 5 χιλιάρικα να τελειώνουμε πια!», είτε γιατί δεν αντέχει την πίεση, είτε γιατί δεν μπορεί να αντέξει το χρονικό, χρηματικό, ψυχολογικό ή άλλο βάρος της διαδικασίας. Κι έτσι ο ελεγκτής θα πετύχει γρήγορα το στόχο του και με λιγότερο κόπο. Όταν όλοι οι ελεγκτές θα έχουν συμπληρώσει τον αριθμό των υποθέσεων που πρέπει να ελέγξουν, όλοι θα είναι χαρούμενοι! Και οι «στόχοι» (αριθός ελέγχων) θα έχουν επιτευχθεί και δεν θα κινδυνεύσουν να «δυσαρεστήσουν» κανέναν μεγάλο/ισχυρό και μετά να έχουνε «συνέπειες»


Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά είναι παρανοϊκά.
Και φυσικά, δεν λέω παρανοϊκό εσένα, αλλά ότι πρέπει να αναγκάζεται ένας ένθρωπος να κάνει όλα αυτά, για να μην κληθεί ποτέ να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.
Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο! Και το δυστύχημα είναι ότι δεν είναι το μόνο παρανοϊκό στη χώρα μας :cry: Παραπάνω ο φίλος MyISLM ανέφερε κι άλλο παρανοϊκό, ότι οι συστημικές τράπεζες σταμάτησαν την παροχή στοιχείων άνω των 18 μηνών, μέσω του Web Banking (η Alpha είχα Online τα στοιχεία αυτά και τα έκοψε!). Από παρανοϊκά θέματα, άλλο τίποτα! Με λύπη, θλίψη και πολλά άλλα αρνητικά συναισθήματα, παρατηρώ πως έχει ξεκινήσει ένα είδος ψυχολογικού πολέμου, σε πολλά και διαφορετικά επίπεδα, εναντίων των πολιτών. Και για να μην βγω εντελώς εκτός θέματος, δεν θίγω καν το άλλο μεγάλο θέμα της δικαιοσύνης.


Αλήθεια πάντως, πόσο απαράδεκτο το ότι η τράπεζα δεν αφήνει για πάντα στο ebanking σου τη λίστα με όλες τις κινήσεις σου; Δεν κοστίζει τίποτα το storage το 2024.
Σε ποια αρχή πρέπει να παραπονεθεί κανείς για αυτό;
Σε κάποια «ανεξάρτητη» «αρχή» τύπου ΕΕΤΤ εννοείς;!;! Που βλέπουμε εδώ και δεκαετίες πως λειτουργεί;; Ή μήπως κάτι σαν τη ΡΑΕ; Μην με παρεξηγήσεις, το σχόλιό μου δεν είναι εναντίον σου που σκέφτηκες το σωστό και λογικό! Αλλά το ότι η υλοποίηση του κράτους είναι συνήθως ΧΑΛΙΑ!


Δυστυχως εισαι στο Ελλαντα.....Φαυλος κυκλος της στρεβλης ελληνικης πραγματικοτητας
Πες τα χρυσόστομε! Πες τα! Ήταν στην επόμενη σελίδα οι απαντήσεις σας και δεν τις είδα πιο πριν...


Όλα αυτά τα κάνω εδώ και χρόνια εκτός απο ένα. Γενικά έχω μανία με την αρχειοθέτηση, σχεδόν το οτιδήποτε έντυπο η ηλεκτρονικό έγγραφο περιέχει τα στοιχεία μου και το όνομα μου. Βέβαια, ελπίζω να μην κληθω ποτέ για έλεγχο γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει εκεί.
Σου εύχομαι ολόψυχα να μην ελεγθείς ποτέ! Καλώς όμως κάνεις και αρχειοθετείς. Πλέον με το ηλεκτρονικό αρχείο, είναι πιο απλή η διαδικασία και δεν πιάνει και τόπο στο σπίτι, με κλασέρ κλπ.

posy
13-02-24, 16:31
Ολα αυτα που λετε εχουν μια δόση πραγματικοτητας αλλα τόσα χρόνια στα ελληνικα φορουμς δεν εχω διαβασει καποιο αναλογο ποστ που να λεει οτι καποιος ειχε τετοιο περιστατικο με ελεγχο απο ΔΕΔ για καταθεσεις μετρητων μεταξυ λογαρισμων.
Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω αν στα πιο πανω που αναφερθηκαν, ελέγχονται και οι φορτισεις καρτων τυπου revolut,payzy.μεσω καρτων που ανηκουν σε αλλο ατομο (πχ. γονεα, αδελφού κ.α)

YAziDis
13-02-24, 16:49
Ολα αυτα που λετε εχουν μια δόση πραγματικοτητας αλλα τόσα χρόνια στα ελληνικα φορουμς δεν εχω διαβασει καποιο αναλογο ποστ που να λεει οτι καποιος ειχε τετοιο περιστατικο με ελεγχο απο ΔΕΔ για καταθεσεις μετρητων μεταξυ λογαρισμων.
Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω αν στα πιο πανω που αναφερθηκαν, ελέγχονται και οι φορτισεις καρτων τυπου revolut,payzy.μεσω καρτων που ανηκουν σε αλλο ατομο (πχ. γονεα, αδελφού κ.α)

Τα μέλη εδώ μέσα είμαστε μια σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με το πόσοι υπάρχουν εκεί έξω, και με το άλλοι πόσοι δεν ασχολούνται με φόρουμ. Να μη ξεχνάμε πως η άνθηση του ιντερνετ από όλες τις ηλικίες έγινε με τα social media. Υπάρχει πολύς κόσμος που δε γνωρίζει τι είναι φόρουμ.
Από εκεί και πέρα, η φάση είναι φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισά. Άκρη με αυτά τα μ**πανα δε βρίσκεις. Την έχω πατήσει, έχω φάει πρόστιμα (όχι για τραπεζικά που λες) και η κατάσταση είναι όπως περιγράφουν τα παιδιά.. Δεν τους νοιάζει τίποτα, και πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Sebu
13-02-24, 17:21
Ολα αυτα που λετε εχουν μια δόση πραγματικοτητας αλλα τόσα χρόνια στα ελληνικα φορουμς δεν εχω διαβασει καποιο αναλογο ποστ που να λεει οτι καποιος ειχε τετοιο περιστατικο με ελεγχο απο ΔΕΔ για καταθεσεις μετρητων μεταξυ λογαρισμων.
Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω αν στα πιο πανω που αναφερθηκαν, ελέγχονται και οι φορτισεις καρτων τυπου revolut,payzy.μεσω καρτων που ανηκουν σε αλλο ατομο (πχ. γονεα, αδελφού κ.α)

Παρε το εξης απλο. Ακομα και στο νομο για τις δωρεες σου λεει οτι απαγορευεται δωρεα με μετρητα. Και αν γινει και την δηλωσεις οτι εγινε εκτος τραπεζικου συστηματος φορολογειται με 10% αυτοτελως.
Προσεξε παραλογισμο, τα λεφτα μπορει να ειναι νομιμα δικα σου, μπορει να τα εχεις κανει νομιμα αναληψη απο το λογαριασμο σου πριν Χ διαστημα και να τα εδωσες στο παιδι σου ή στους γονεις σου, σε μετρητα. Δικα σου λεφτα ειναι δουλεμενα, φορολογημενα, νομιμα τα κανεις οτι θες, τα καις που λεει ο λογος. Αν θες να τα καταναλωσεις ή να τα χαρισεις μετρητα μπορεις να το κανεις.
ΟΧΙ ομως κατα την εφορια, το κρατος και την ΑΑΔΕ. Εισαι φοροφυγας και εσυ και ο δωρεοδοχος και πρεπει να φορολογηθεις με 10% εφοσον το δηλωσεις μονος σου αλλιως αν το τσιμπησουν (λχ απο τεκμηρια, δαπανες κτλ) θα σε σκισουν. Ο μονος τροπος που επιτρεπεται να χρησιμοποιεις το προιον της εργασιας σου ή της περιουσιας σου ειναι με ηλεκτρονικα μεσα ή οποιον αλλο τροπο θα σου υποδειξει η ΑΑΔΕ που να μπορει να σε ελεγξει.

Ακομα ομως και αν θελησεις να κανεις αναληψη απο την τραπεζα σου γιατι δεν θες να πληρωσεις κερατιατικο κοστος εξερχομενου εμβασματος και θες να γινει η δωρεα/καταθεση αμεσα/σημερα στην τραπεζα του δωρεοδοχου (η διγραμμη επιταγη αργει γιατι θελει εκκαθαριση και λογικα θα εχει και αυτη κοστος), με το νομο οπως ισχυε μεχρι μια ημερομηνια, επρεπε η αναληψη και καταθεση να γινει εντος 3 εργασιμων. Απο την 4η εργασιμη και μετα ο νομοθετης και ΑΑΔΕ (με τη διευκρινιστικη εγκυκλιο) σε θεωρουν φοροφυγα γιατι απο την 4η μερα και μετα μπορει τα λεφτα να τα εχεις κανει κατι αλλο ή να ειναι προιον φοροδιαφυγης και ξεπλυματος, μαυρα δηλαδη, ενω μεχρι τις 3 εργασιμες δεν υπαρχει κατ'αυτους τετοιος κινδυνος.
Μιλαμε για τρελαδικο απλα. Απολυτος παραλογισμος.

Απορω πραγματικα αυτος ο λαος πως δεν εχει παρει ακομα βρεγμενες σανιδες και ματσετες να βγει στους δρομους.
Τελικα μαλλον ειχε δικιο ο Αριστοτελης, η ανοχη και η απαθεια ειναι οι τελευταιες αρετες μιας κοινωνιας που πεθαινει.

Basilhs23_
13-02-24, 17:38
Παρε το εξης απλο. Ακομα και στο νομο για τις δωρεες σου λεει οτι απαγορευεται δωρεα με μετρητα. Και αν γινει και την δηλωσεις οτι εγινε εκτος τραπεζικου συστηματος φορολογειται με 10% αυτοτελως.
Προσεξε παραλογισμο, τα λεφτα μπορει να ειναι νομιμα δικα σου, μπορει να τα εχεις κανει νομιμα αναληψη απο το λογαριασμο σου πριν Χ διαστημα και να τα εδωσες στο παιδι σου ή στους γονεις σου, σε μετρητα. Δικα σου λεφτα ειναι δουλεμενα, φορολογημενα, νομιμα τα κανεις οτι θες, τα καις που λεει ο λογος. Αν θες να τα καταναλωσεις ή να τα χαρισεις μετρητα μπορεις να το κανεις.
ΟΧΙ ομως κατα την εφορια, το κρατος και την ΑΑΔΕ. Εισαι φοροφυγας και εσυ και ο δωρεοδοχος και πρεπει να φορολογηθεις με 10% εφοσον το δηλωσεις μονος σου αλλιως αν το τσιμπησουν (λχ απο τεκμηρια, δαπανες κτλ) θα σε σκισουν. Ο μονος τροπος που επιτρεπεται να χρησιμοποιεις το προιον της εργασιας σου ή της περιουσιας σου ειναι με ηλεκτρονικα μεσα ή οποιον αλλο τροπο θα σου υποδειξει η ΑΑΔΕ που να μπορει να σε ελεγξει.

Ακομα ομως και αν θελησεις να κανεις αναληψη απο την τραπεζα σου γιατι δεν θες να πληρωσεις κερατιατικο κοστος εξερχομενου εμβασματος και θες να γινει η δωρεα/καταθεση αμεσα/σημερα στην τραπεζα του δωρεοδοχου (η διγραμμη επιταγη αργει γιατι θελει εκκαθαριση και λογικα θα εχει και αυτη κοστος), με το νομο οπως ισχυε μεχρι μια ημερομηνια, επρεπε η αναληψη και καταθεση να γινει εντος 3 εργασιμων. Απο την 4η εργασιμη και μετα ο νομοθετης και ΑΑΔΕ (με τη διευκρινιστικη εγκυκλιο) σε θεωρουν φοροφυγα γιατι απο την 4η μερα και μετα μπορει τα λεφτα να τα εχεις κανει κατι αλλο ή να ειναι προιον φοροδιαφυγης και ξεπλυματος, μαυρα δηλαδη, ενω μεχρι τις 3 εργασιμες δεν υπαρχει κατ'αυτους τετοιος κινδυνος.
Μιλαμε για τρελαδικο απλα. Απολυτος παραλογισμος.

Απορω πραγματικα αυτος ο λαος πως δεν εχει παρει ακομα βρεγμενες σανιδες και ματσετες να βγει στους δρομους.
Τελικα μαλλον ειχε δικιο ο Αριστοτελης, η ανοχη και η απαθεια ειναι οι τελευταιες αρετες μιας κοινωνιας που πεθαινει.

Ο λαός έκανε ότι μπορούσε μέχρι πριν 10 χρόνια με τα μνημόνια, πορείες κινητοποιήσεις επεισόδια ξύλο κλεισμένοι δρόμοι κάθε τρεις και λίγο, κατεστραμενα μαγαζιά και περιουσίες. Κάτι παραπάνω δεν γίνεται.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν βαριέσαι, λεφτά και μετρητά στην θυρίδα και τελειώνει το θέμα ωραία και καλα, ο μόνος κίνδυνος εκεί είναι να μην πεθάνει ο κάτοχος της θυρίδας και τα πάρει όλα η εφορία μετά στο άνοιγμα και την κληρονομιά.

Sebu
13-02-24, 17:39
Και μιας και λεγαμε προσφατα και για τη Βιβα

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2231426/viva-aifnidiasmos-ths-tte-apo-thn-amk-ton-400-ekat.html


Η αποτίμηση των 3 δισ. ευρώ δείχνει απαιτητική, αν συσχετισθεί με τις προ φόρων ζημιές 26,6 εκατ. ευρώ της χρήσης 2022 (σ.σ. τελευταία δημοσιευμένα στοιχεία), αλλά και με τα επίπεδα κεφαλαιοποίησης εγχώριων συστημικών τραπεζών (Alpha Υπηρεσιών και Συμμετοχών 4 δισ. ευρώ, Πειραιώς Financial Holdings 4,7 δισ. ευρώ). Από την άλλη πλευρά, η Viva ανήκει στην κατηγορία των fintech όπου η συσχέτιση των αποτιμήσεων γίνεται περισσότερο με βάση τις προοπτικές παρά τα θεμελιώδη.

Με ζημιες προ φορων στα 27 μυρια για μαγαζι που παλευει εδω και χρονια να δει που θα παει, που εχει προσλαβει καραβιες ακριβως στελεχων απο την αγορα (λχ Γιουρομπανκ) εδω και 1+ χρονο και ψαχνει σωρηδον να προσλαβει στελεχη και δεν παταει κανενας (εχουν φτασει στις αγγελιες να εχουν ερωτηση "θα ειχατε προβλημα να δουλευετε 5 στις 5 στο γραφειο χωρις τηλεργασια?" και ολοι οι υποψηφιοι απαντανε ΝΑΙ) και ακομα και σημερα σχεδον 10 χρονια μετα αποκαλειται ακομα μονοκερος και fintech (γιατι εχει προοπτικες) ειναι να αναρωτιεσαι πραγματικα για την πορεια του χρηματοπιστωτικου κλαδου στη χωρα και το για ποσο ακομα θα κοιμουνται ορθιοι στην ΤτΕ και την ευρυτερη εποπτεια.
Αποτιμαει ο Χαρης ενα μαγαζι με "μηδεν" αξια, που επισημα ακομα ψαχνει την προοπτικη και τα πατηματα του, στα 3 δις επειδη τοσα του λειπουν. Δηλαδη αν ειχε πραγματικη αξια και θεμελιωδη μεγεθη και εβρισκε να προσλαμβανει κοσμο, ποσο θα την αποτιμουσε? 6-7-10 δις??

Αν δηλωνει και ο δηθεν Εποπτης ξαφνιασμενος και πιανεται στον υπνο καλα κρασια.....κατα τα αλλα η ΑΑΔΕ μη χασει κανα ποντο στο καλτσον και δεν πιασει ολους τους "φοροφυγαδες" που χρησιμοποιουν τα νομιμα φορολογηθεντα εισοδηματα τους με μετρητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.