PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 [229] 230 231 232

yyy
22-02-24, 11:36
Λοιπόν, θα ήθελα μια βοήθεια..
Με βαση τις συζητήσεις της προηγούμενης βδομάδας με τις συζητήσεις περί statements, το να αποθηκευεις τις κινήσεις κτλ, ήθελα να ενεργοποιήσω τα estatements στους λογαριασμούς της Alpha. Αυτό μου είπαν δε γίνεται γιατί είναι οι παλιοί κλασικοί λογαριασμοί με το βιβλιαράκι, και ενώ στην αρχή μου είπαν απ το τηλέφωνο πως θα πρέπει να αλλάξει χαρακτηρισμό ο λογαριασμός, σήμερα με πήρε ο υπάλληλος του υποκαταστήματος της τράπεζας και μου είπε πως θα πρέπει να ανοιχτούν καινούργιοι.
Στο δια ταύτα. Μου μίλησε για τρεχούμενο λογαριασμό. Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ και στις αναζητήσεις του Ίντερνετ απλά διαβάζω πως ο τρεχούμενος έχει όλα τα οφέλη του ταμιευτηρίου αλλά συνήθως και επιπλέον προνόμια, μπορεί κάποιος να μου πει τις διάφορες;

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να μπεις στη σελίδα της τράπεζας και να δεις τους διαθέσιμους λογαριασμούς και να ανοίξεις αυτόν που σε εξυπηρετεί καλύτερα. Μην ακούς τι θα λέει ο κάθε υπάλληλος. Ούτε ισχύουν τα ίδια σε όλες τις τράπεζες.

Chingachgook
22-02-24, 11:52
Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να μπεις στη σελίδα της τράπεζας και να δεις τους διαθέσιμους λογαριασμούς και να ανοίξεις αυτόν που σε εξυπηρετεί καλύτερα. Μην ακούς τι θα λέει ο κάθε υπάλληλος. Ούτε ισχύουν τα ίδια σε όλες τις τράπεζες.

Προσυπογράφω. Μπορεί να πέσεις σε υπάλληλο με...ζήλο για πωλήσεις και να βρεθείς με ένα προϊόν που δεν σου ταιριάζει, έχει κρυφά έξοδα κτλ

Πολύ επιγραμματικά πάντως, ένας τρεχούμενος λογ/μος μπορεί να συνδεθεί με μπλοκ επιταγών και να έχει αρνητικό υπόλοιπο.

yyy
22-02-24, 15:11
Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει και για το δημόσιο τομέα; Δηλαδή μπορώ να ζητήσω να μπαίνει η μισθοδοσία σε Revolut ή Ν26 κλπ;

Ρώτησα, αλλά δεν ήξεραν. Έχει κανείς το νόμο βάσει του οποίου μπορεί η μισθοδοσία να μπαίνει σε τράπεζα της ΕΕ, εκτός Ελλάδας;

Sebu
22-02-24, 18:41
Ρώτησα, αλλά δεν ήξεραν. Έχει κανείς το νόμο βάσει του οποίου μπορεί η μισθοδοσία να μπαίνει σε τράπεζα της ΕΕ, εκτός Ελλάδας;

Υπαρχει τετοιος νομος???
Εδω δεν μπορεις καν, στις περισσοτερες εταιρειες, να ζητησεις να σου βαζουν τη μισθοδοσια στην τραπεζα που ηδη συνεργαζεσαι και οχι να ανοιξεις με το ζορι σε αλλη που συνεργαζονται εκεινοι.
Εν μερει λογικο γιατι αν η εταιρεια ειναι στην Αλφα και εσυ στην Πειραιως εκεινοι για να σου πληρωνουν τη μισθοδοσια καθε μηνα θα πληρωνουν εξοδα εμβασματος ή θα πρεπει να ανοιξουν συνεργασια και με την Πειραιως για να διατηρουν και εκει λογαριασμο που προφανως δεν θελουν.
Αυτος ειναι κατα βαση ο λογος στην Ελλαδα. Οι εταιρειες εχουν συνεργασια με συγκεκριμενη/ες τραπεζες που εχουν ολη την επιχειρηματικη σχεση τους (κεφαλαια κινησης, επιταγες, πληρωμες,μισθοδοσιες, καρτες, επενδυσεις κτλ.) και δεν θελουν να μπλεκουν με αλλες τραπεζες.
Οποτε υποχρεωνουν εσενα να ανοιξεις εκει που εχουν αυτοι.

KostakisK
22-02-24, 19:15
.........

BlueChris
22-02-24, 20:41
Είναι οκ τώρα

yyy
22-02-24, 23:25
Υπαρχει τετοιος νομος???
Εδω δεν μπορεις καν, στις περισσοτερες εταιρειες, να ζητησεις να σου βαζουν τη μισθοδοσια στην τραπεζα που ηδη συνεργαζεσαι και οχι να ανοιξεις με το ζορι σε αλλη που συνεργαζονται εκεινοι.
Εν μερει λογικο γιατι αν η εταιρεια ειναι στην Αλφα και εσυ στην Πειραιως εκεινοι για να σου πληρωνουν τη μισθοδοσια καθε μηνα θα πληρωνουν εξοδα εμβασματος ή θα πρεπει να ανοιξουν συνεργασια και με την Πειραιως για να διατηρουν και εκει λογαριασμο που προφανως δεν θελουν.
Αυτος ειναι κατα βαση ο λογος στην Ελλαδα. Οι εταιρειες εχουν συνεργασια με συγκεκριμενη/ες τραπεζες που εχουν ολη την επιχειρηματικη σχεση τους (κεφαλαια κινησης, επιταγες, πληρωμες,μισθοδοσιες, καρτες, επενδυσεις κτλ.) και δεν θελουν να μπλεκουν με αλλες τραπεζες.
Οποτε υποχρεωνουν εσενα να ανοιξεις εκει που εχουν αυτοι.

Σύμφωνα με το παρακάτω σχόλιο

- - - Updated - - -



...
Η μισθοδοσία σε τράπεζα της Ε.Ε. είναι επίσης σύννομη.
...


αυτό συμπέρανα. Γι' αυτό και ρώτησα αν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος, οδηγία, κλπ.

nikosmelt
24-02-24, 11:22
Πάντως σε παραγωγική σχολή του δημοσίου που πέρασα το καλοκαίρι δεν υπήρξε κάποιος περιορισμός ως προς την επιλογή τράπεζας (ελληνικής εννοώ, δεν ρώτησα για τράπεζα του εξωτερικού). Θα δω τώρα και στον διορισμό αν θα υπάρξει, που δεν νομίζω. Μπορώ να ρωτήσω και για τράπεζα του εξωτερικού.

yyy
24-02-24, 13:44
Εδώ και πολλά χρόνια στο δημόσιο επιλέγεις όποια ελληνική τράπεζα θέλεις.

Sebu
24-02-24, 16:13
Εδώ και πολλά χρόνια στο δημόσιο επιλέγεις όποια ελληνική τράπεζα θέλεις.

Αφου εχει λογαριασμους και τις ταιζει ολες τι προβλημα να εχει?

Οι ιδιωτικες εταιρειες ειναι το θεμα που κατα βαση εχουν την κεντρικη λειτουργικη συνεργασια τους με μια τραπεζα.
Συνηθως αν εχουν και με 2η ή 3η ειναι απλα για χρηματοδοτικους σκοπους και μονο.

KostakisK
27-02-24, 12:23
Πάω να κανω επίκαιρο ποίηση και γίνεται αυτό εδώ και 3 μέρες.

minas
27-02-24, 13:41
Πάω να κανω επίκαιρο ποίηση και γίνεται αυτό εδώ και 3 μέρες.

Επιβεβαίωσε και επικαιροποίησε τα στοιχεία σου και εδώ:
https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep

KostakisK
27-02-24, 16:24
Το έχω κάνει καιρό τώρα

Tony_Ts
28-02-24, 09:52
Ρώτησα, αλλά δεν ήξεραν. Έχει κανείς το νόμο βάσει του οποίου μπορεί η μισθοδοσία να μπαίνει σε τράπεζα της ΕΕ, εκτός Ελλάδας;

Δες: Οδηγία PSD2 και μισθοδοσίες - Σε εφαρμογή της οδηγίας PSD2, επιτρέπεται να γίνονται εκπιπτόμενες δαπάνες/πληρωμές ΚΑΙ σε τραπεζικά ιδρύματα ή/και ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ακόμη και για τη μισθοδοσία, όπως αναφέρεται π.χ. εδώ https://www.imerisia.gr/oikonomia/8964_xenes-trapezes-kai-fintechs-mpainoyn-stis-misthodosies

yyy
28-02-24, 10:04
Δες: Οδηγία PSD2 και μισθοδοσίες - Σε εφαρμογή της οδηγίας PSD2, επιτρέπεται να γίνονται εκπιπτόμενες δαπάνες/πληρωμές ΚΑΙ σε τραπεζικά ιδρύματα ή/και ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ακόμη και για τη μισθοδοσία, όπως αναφέρεται π.χ. εδώ https://www.imerisia.gr/oikonomia/8964_xenes-trapezes-kai-fintechs-mpainoyn-stis-misthodosies

Ευχαριστώ!
Νομίζω πως όταν το αποφασίσω, θα κάνω αίτημα αλλαγής ΙΒΑΝ, και θα δω αν δεχτεί το σύστημα ΙΒΑΝ εξωτερικού.

Sebu
28-02-24, 17:00
Θα εχει ενδιαφερον να μας πεις το αποτελεσμα.
Ποια PSD2 εδω με το ζορι καταφεραν να κανουν το iris να μπορεις να μεταφερεις μεχρι 500 ευρω χωρις εξοδα και ηδη γκρινιαζουν οι τραπεζες γιατι εκτιναχθηκαν οι μεταφορες και χανουν χρηματα απο προμηθειες. Ως αντισταθμισμα θα αρχισουν τωρα ολες να χρεωνουν μηνιαια προμηθεια τηρησης λογαριασμου. Θα τους πληρωνεις δηλαδη για να σου κανουν την τιμη να κρατανε τα λεφτα σου :p

Εκτιμω οτι οι περισσοτερες επιχειρησεις και τραπεζες δεν θελουν.

Οι μεν πρωτες πετυχαινουν καλυτερους τιμολογιακους ορους στο χρηματοδοτικο σκελος οταν εχουν τη συνολικη μισθοδοσια στην ιδια τραπεζα καθως λειτουργει ως εμμεσο collateral (ολες οι εισπραξεις στην ιδια τραπεζα, τα δανεια και οι γραμμες χρηματοδοτησης στην ιδια τραπεζα, οι πληρωμες στην ιδια, η μισθοδοσια στην ιδια).
Επισης πληρωμες σε αλλες τραπεζες που δεν εχει λογαριασμο η επιχειρηση θα συνεπαγεται εξοδα εμβασματος. Ποιος θα τα επωμιζεται αυτα? Σιγουρα οχι η επιχειρηση. Αρα ο εργαζομενος? Επιπλεον προσθετει μια επιπλεον σκοτουρα συμφωνιων και reconciliations γιατι μεχρι τωρα το λογιστηριο εδινε εντολη στο finance πληρωμη μισθοδοσιας λχ 300.000 ευρω. Και απλα τσεκαραν οι τελευταιοι οτι 300.000 ευρω βγηκαν απο τον εταιρικο και το hr οτι μοιραστηκαν σωστα στους μισθοδοσιας που ειναι στην ιδια τραπεζα. Μετα θα χρειαζονται ενα επιπλεον step για τις συμφωνιες με τους μεμονωμενους λογαριασμους και εντολες εμβασματων σε τριτες τραπεζες ή εξωτερικο.

Τελος αυτος που δεν θα θελει ειναι το κρατος γιατι ετσι χανεται η προσβαση στην παρακολουθηση εμβασματων και κυριως καταθετικων υπολοιπων. Αν τα λεφτα ειναι νομιμως εξω (στην Ε.Ε.) η ΑΑΔΕ δεν θα εχει εικονα τι εχεις και που το εχεις, δεν θα μπορει να δεσμευσει κτλ και ηδη απο του χρονου ακουγεται ξεκιναει ο αυτοματος μηχανισμος διασταυρωσεων και παρακολουθησης καταθεσεων, καρτων, επενδυσεων, μισθοδοσιων, με πληρη διασυνδεση ολων των αρχειων που λαμβανει η ΑΑΔΕ απο παντου οποτε θα λεει 3 το λαδι, 3 το ξυδι, αν το λαδοξυδο δινει 2 ή 5 κατι δεν παει καλα και θα χτυπανε καμπανες και θα σε τρεχουν για ελεγχο. Πως θα μπορει να ελεγχει οταν οι μισθοι και καταθεσεις σου ειναι εκτος Ελλαδας στην Ε.Ε.? Δεν μπορει αρα κατα βαση τα εξοδα και οι επενδυσεις σου στην Ελλαδα θα βγαινουν παντα μεγαλυτερα απο τα εσοδα/καταθεσεις και θα σε καλει καθε χρονο για ελεγχο και αποδειξη.
Νομιμος θα εισαι, θα εχεις τις αποδειξεις, απλα θα σε ταλαιπωρει συμπεριφερομενου σου σαν εγκληματια και φοροφυγα.

yyy
29-02-24, 09:31
Έτσι είναι, όπως τα λες... Όταν και αν ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες το παράδειγμα της Eurobank, θα το δοκιμάσω :-)
Όταν είχα διοριστεί ως εκπαιδευτικός, κάθε σχολείο είχε συνεργασία με μία τράπεζα, και υποχρεωτικά έπρεπε να ανοίξεις λογαριασμό σε αυτήν για να έχεις τη μισθοδοσία σου. Στα πρώτα χρόνια που άλλαζα σχολεία, ήταν πολύ άβολο. Ευτυχώς πλέον η μισθοδοσία γίνεται μέσω ΔΙΑΣ και μπορείς να επιλέξεις όποια τράπεζα θέλεις, και να αλλάξεις όποτε θέλεις. Είναι απλά μια αλλαγή στο σύστημα. Αλλά πάντα ελληνικές τράπεζες.

tiatrou
29-02-24, 14:37
Έτσι είναι, όπως τα λες... Όταν και αν ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες το παράδειγμα της Eurobank, θα το δοκιμάσω :-)
Όταν είχα διοριστεί ως εκπαιδευτικός, κάθε σχολείο είχε συνεργασία με μία τράπεζα, και υποχρεωτικά έπρεπε να ανοίξεις λογαριασμό σε αυτήν για να έχεις τη μισθοδοσία σου. Στα πρώτα χρόνια που άλλαζα σχολεία, ήταν πολύ άβολο. Ευτυχώς πλέον η μισθοδοσία γίνεται μέσω ΔΙΑΣ και μπορείς να επιλέξεις όποια τράπεζα θέλεις, και να αλλάξεις όποτε θέλεις. Είναι απλά μια αλλαγή στο σύστημα. Αλλά πάντα ελληνικές τράπεζες.

Έτσι ακριβώς. Γι' αυτό και εγώ αναγκάστηκα να ανοίξω λογαριασμό στην αγροτική τράπεζα (!), που αργότερα έγινε τράπεζα Πειραιώς.

thourios
01-03-24, 16:08
λ'ρπω την δυνατότητα κλεισίματος λογαριασμού και από το site της Alpha Bank . Δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό. Μάλοστα μου είχαν πει ότι γίνεται μόνο στο κατάστημα όταν είχα τηλεφωνήσει.

YAziDis
05-03-24, 17:13
Απορία...
Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...

zeronero
05-03-24, 17:23
Δεν το έψαξα αλλά σκέφτομαι προνόμια. Πχ.:
1. Μη-χρέωση alerts;
2. Προνόμια σε συνδεδεμένες κάρτες;
3. Άλλα προνόμια;
Λόγω σταθερών εισροών/ εκροών όλα τα παραπάνω...

goku
05-03-24, 17:33
Απορία...
Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...

Σε λογαριασμό μισθοδοσίας ή σύνταξης, ίσως θεωρούν ότι μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει θα μπαίνει κάποιο ποσό, οπότε ενδεχομένως να σου παρέχουν άλλα πράγματα σε σχέση με έναν απλό αποταμιευτικό λογαριασμό στον οποίο ενδεχομένως να βάζεις χρήματα όποτε σου καπνίσει.

ariadgr
05-03-24, 18:20
Απορία...
Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...

Εμπορικό θέμα / Marketing.

lewton
05-03-24, 18:55
Εμένα μου αρέσει που έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς χωρίς τόκο και έναν τρεχούμενο με τόκο (έναν παλιό Direct).
Το ανάποδο από αυτό που θεωρείται λογικό στις νορμάλ χώρες.

Sebu
05-03-24, 18:59
Απορία...
Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...

Μεχρι πριν λιγα χρονια καποιες τραπεζες λχ Πειραιως παρειχαν αυτοματα στους λογαριασμους μισθοδοσιας καλυτερο μηνιαιο επιτοκιο εναντι των απλων ταμιευτηριου που ηταν τελειως χωμα.
Οταν αποφασισαν να τα κανουν ολα χωμα και να μας γδυνουν επενδυοντας εκεινες τις καταθεσεις μας σε κρατικα ομολογα που εμεις απαγορευεται να αγορασουμε στην πρωτογενη (δεν αναφερομαι σε ΕΓΕΔ που ακομα και εκει υπαρχει οριο 15.000 ανα ΑΦΜ) και να παντελονιαζουν ολο τον τοκο εσοδο, και να μας χρεωνουν και προμηθειες διατηρησης λογαριασμου απο πανω, ξαφνικα εγιναν μονοκεροι και υπετραπεζες και γινεται και χρηματιστηριακο παρτι για αυτα τα σαπακια.

- - - Updated - - -


Εμένα μου αρέσει που έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς χωρίς τόκο και έναν τρεχούμενο με τόκο (έναν παλιό Direct).
Το ανάποδο από αυτό που θεωρείται λογικό στις νορμάλ χώρες.

Αντιθετως στο Ελλαντα οι τραπεζες διεστραμμενα τον τρεχουμενο/οψεως τον αντιμετωπιζαν ως πελατειακο λογαριασμο που κινειται, κανει αγορες, ψωνια, καρτες, παλια η ΑΒ εδινε και μπλοκ επιταγων σε αυτους τους λογαριασμους οποτε επειδη τους εφερναν εσοδα απο κινησεις/καταναλωση/χρηση τους εδιναν κατι σε επιτοκιο.

Τους ταμιευτηριου τους θεωρουσαν μπαρμπιστικους λογαριασμους για παρκαρισμενα χρηματα για συνταξιουχους, παπουδια, ανεργους, αδαεις κτλ οποτε εδιναν το σχεδον τιποτα σε τοκο.

Η Πειραιως πριν κανα χρονο για να κοψει οτι μπορουσε πηρε σβαρνα λογαριασμους μισθοδοσιας στους οποιους απεδιδε αυξημενο επιτοκιο ενω μπορει να ειχαν παψει επι χρονια να ειναι μισθοδοσιας και χωρις καμια ενημερωση τους εκοψε τον τοκο αλλα τους αφησε το χαρακτηρισμο λογαριασμος μισθοδοσιας :p :lol:

dimitri_ns
05-03-24, 19:43
Εμένα μου αρέσει που έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς χωρίς τόκο και έναν τρεχούμενο με τόκο (έναν παλιό Direct).
Το ανάποδο από αυτό που θεωρείται λογικό στις νορμάλ χώρες.

Μόνο σε σένα συμβαίνει αυτό.
Αναγνωρίζουνε μέχρι και οι τράπεζες, ότι είσαι ο aby normal

YAziDis
05-03-24, 20:25
Ok με καλύψατε όλοι αλλά πιο συγκεκριμένα αυτό μου τα είπε όλα:


Εμπορικό θέμα / Marketing.

Χθες είχα πάει για να ζητήσω να γίνει αλλαγή καταστήματος εξυπηρέτησης στην Πειραιώς. Σε αυτούς τους δεινόσαυρους ανήκεις σε συγκεκριμένο κατάστημα, οπότε και αν θελήσεις να κλείσεις online ραντεβού μπορείς μόνο στο κατάστημα που ανήκεις. Ε στο ραντεβού με ζάλισαν για το γιατί δεν έχω εμπορικό λογαριασμό, και να ανοίξουμε έναν, και να κάνουμε αυτό, να κάνουμε εκείνο.

lewton
05-03-24, 21:26
Χθες είχα πάει για να ζητήσω να γίνει αλλαγή καταστήματος εξυπηρέτησης στην Πειραιώς. Σε αυτούς τους δεινόσαυρους ανήκεις σε συγκεκριμένο κατάστημα, οπότε και αν θελήσεις να κλείσεις online ραντεβού μπορείς μόνο στο κατάστημα που ανήκεις. Ε στο ραντεβού με ζάλισαν για το γιατί δεν έχω εμπορικό λογαριασμό, και να ανοίξουμε έναν, και να κάνουμε αυτό, να κάνουμε εκείνο.
Το ίδιο και σε εμένα πρόσφατα!!!
Δε με άφησε να αλλάξω κατάστημα, δηλαδή εγώ της έλεγα ότι θέλω να αλλάξω κατάστημα και αυτή μου έλεγε τι καλά προϊόντα που έχουν. :crazy:

Αλλά για να σε φτιάξω, πλέον μπορείς να κλείσεις ραντεβού και σε άλλο κατάστημα. Δες πάλι την φόρμα στο winbank και θα δεις ότι έχει μπει η επιλογή.

YAziDis
05-03-24, 22:44
Μπα εξακολουθεί να μη με αφήνει να κλείσω αλλού ραντεβού, και απ'ότι είδα δεν βρήκα κάποια άλλη σελίδα παρα μόνο μέσα από το winbank.

Υ.Γ. Και να λέω θέλω να αλλάξω κατάστημα και να μου λέει "Ξέρετε είναι δύσκολη η θέση μας διότι δεν είναι ηθικό να πάρουμε πελάτη άλλου καταστήματος έτσι χωρίς επικοινωνία κτλ..."
"Δηλαδή μου λέτε πως επειδή για εσάς δεν είναι ηθικό θα πρέπει εγώ να μείνω εγκλωβισμένος στο να ανήκω σε ένα άλλο κατάστημα ενώ το δικό σας κατάστημα με το σπίτι μου το χωρίζει μόλις 1 στενό"
:worthy::down:

lewton
05-03-24, 23:39
Μπα εξακολουθεί να μη με αφήνει να κλείσω αλλού ραντεβού, και απ'ότι είδα δεν βρήκα κάποια άλλη σελίδα παρα μόνο μέσα από το winbank.

Υ.Γ. Και να λέω θέλω να αλλάξω κατάστημα και να μου λέει "Ξέρετε είναι δύσκολη η θέση μας διότι δεν είναι ηθικό να πάρουμε πελάτη άλλου καταστήματος έτσι χωρίς επικοινωνία κτλ..."
"Δηλαδή μου λέτε πως επειδή για εσάς δεν είναι ηθικό θα πρέπει εγώ να μείνω εγκλωβισμένος στο να ανήκω σε ένα άλλο κατάστημα ενώ το δικό σας κατάστημα με το σπίτι μου το χωρίζει μόλις 1 στενό"
:worthy::down:

Δε βλέπεις αυτό;
254455

Sebu
05-03-24, 23:40
Μια απο τα ιδια και στο app της winbank.

Η Πειραιως γενικα εχει θεμα, οπως και η Αλφα ειναι προιντοκεντρικες και ουχι πελατοκεντρικες τραπεζες. Ητοι η σχεση ειναι με το καταστημα που ξεκινησες το πρωτο προιον σου. Αν λχ εργαζοσουν στη Γλυφα και ειχες ανοιξει εκει μισθοδοσια και εδω και 10 χρονια εισαι Ελευσινα, ως καταστημα εξυπηρετησης θα φαινεται η Γλυφαδα. Και δεν σε αφηνουν και ευκολα να αλλαξεις, γιατι καθε πελατης ειναι χρεωμενος σε συγκεκριμενο υπαλληλο του καταστηματος με σκοπο πωληση προιοντων και υπηρεσιων καθως η Πειραιως ηταν παντα μεγαλο μπακαλικο επι Σαλλα ακομα τους ενοιαζε πρωτιστως να σου πουλησουν ακομα και τον αερα στο φακελο της πιστωτικης.

Υπαρχει workaround απο οτι μου ειπαν, αν ανοιξεις ενα νεο προιον σε ενα αλλο καταστημα τοτε ξεμπλοκαρει η winbank και σου εμφανιζει ως καταστημα συνεργασιας το πιο προσφατο στο οποιο ανοιξες προιον.
Αυτο που προτεινουν ως πιο ευκολο ειναι να ανοιξεις ενα νεο λογαριασμο ταμιευτηριου σε καποιο καταστημα και ετσι ο/η υπαλληλος θα δηλωσει το καταστημα του ως καταστημα ανοιγματος και πλεον αυτο θα φαινεται ως βασικο στη winbank για ραντεβου κτλ.
Εναλλακτικα θελει ραντεβου με καταστημα και μεταφορα της σχεσης που πρεπει ο υπαλληλος του καταστηματος "να παιξει ξυλο" με το συναδελφο στον οποιο "ανηκεις"¨και ας μην θες να εισαι εκει, γιατι ο δευτερος θεωρει οτι του κλέβουν το ψωμι και υποψηφιο αγοραστη πραματιας.

- - - Updated - - -


Δε βλέπεις αυτό;
254455

Οχι σε εμενα δεν εμφανιζει την επιλογη αλλο ουτε στη winbank ουτε στο app.
Σε αρκετους πελατες απουσιαζει η επιλογη "Αλλο".
Εχει το καταστημα εξυπηρετησης προεπιλεγμενο μεσα σε πεδιο χωρις δικαιωμα αλλαγης.

Μην ρωτας γιατι :p
Φτανει που μπαινει το υπολοιπο 27% στο Χρηματιστηριο και εχει κανει φουσκα ραλι εδω και 2 μηνες :lol:

runner70
05-03-24, 23:42
Εμένα μου αρέσει που έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς χωρίς τόκο και έναν τρεχούμενο με τόκο (έναν παλιό Direct).
Το ανάποδο από αυτό που θεωρείται λογικό στις νορμάλ χώρες.

Στο direct ισχυει μονο εαν ερχεται εισερχομενο εμβασμα απο αλλη τραπεζα υψους >=200€ καθε μηνα. Δεν εχει τοκο αν δεν κανεις ενεργειες ή αν δεν τον εχεις ορισει ως μισθοδοσιας.

YAziDis
06-03-24, 00:48
Δε βλέπεις αυτό;
254455


Μια απο τα ιδια και στο app της winbank.

Η Πειραιως γενικα εχει θεμα, οπως και η Αλφα ειναι προιντοκεντρικες και ουχι πελατοκεντρικες τραπεζες. Ητοι η σχεση ειναι με το καταστημα που ξεκινησες το πρωτο προιον σου. Αν λχ εργαζοσουν στη Γλυφα και ειχες ανοιξει εκει μισθοδοσια και εδω και 10 χρονια εισαι Ελευσινα, ως καταστημα εξυπηρετησης θα φαινεται η Γλυφαδα. Και δεν σε αφηνουν και ευκολα να αλλαξεις, γιατι καθε πελατης ειναι χρεωμενος σε συγκεκριμενο υπαλληλο του καταστηματος με σκοπο πωληση προιοντων και υπηρεσιων καθως η Πειραιως ηταν παντα μεγαλο μπακαλικο επι Σαλλα ακομα τους ενοιαζε πρωτιστως να σου πουλησουν ακομα και τον αερα στο φακελο της πιστωτικης.

Υπαρχει workaround απο οτι μου ειπαν, αν ανοιξεις ενα νεο προιον σε ενα αλλο καταστημα τοτε ξεμπλοκαρει η winbank και σου εμφανιζει ως καταστημα συνεργασιας το πιο προσφατο στο οποιο ανοιξες προιον.
Αυτο που προτεινουν ως πιο ευκολο ειναι να ανοιξεις ενα νεο λογαριασμο ταμιευτηριου σε καποιο καταστημα και ετσι ο/η υπαλληλος θα δηλωσει το καταστημα του ως καταστημα ανοιγματος και πλεον αυτο θα φαινεται ως βασικο στη winbank για ραντεβου κτλ.
Εναλλακτικα θελει ραντεβου με καταστημα και μεταφορα της σχεσης που πρεπει ο υπαλληλος του καταστηματος "να παιξει ξυλο" με το συναδελφο στον οποιο "ανηκεις"¨και ας μην θες να εισαι εκει, γιατι ο δευτερος θεωρει οτι του κλέβουν το ψωμι και υποψηφιο αγοραστη πραματιας.

- - - Updated - - -



Οχι σε εμενα δεν εμφανιζει την επιλογη αλλο ουτε στη winbank ουτε στο app.
Σε αρκετους πελατες απουσιαζει η επιλογη "Αλλο".
Εχει το καταστημα εξυπηρετησης προεπιλεγμενο μεσα σε πεδιο χωρις δικαιωμα αλλαγης.

Μην ρωτας γιατι :p
Φτανει που μπαινει το υπολοιπο 27% στο Χρηματιστηριο και εχει κανει φουσκα ραλι εδω και 2 μηνες :lol:

Ότι λέει ο sebu. Δε με αφήνει να αλλάξω. Ίσως να φταίει το γεγονός πως φαίνομαι ως επιχειρηματικός πελάτης. Οπως και να έχει μου είπαν πως πρέπει να με αφήσουν από το προηγούμενο και να γίνει κάτι σαν διακοπή σχέσης. Τεσπα.. τη δουλειά που ήθελα να κάνω την εκανα, δηλαδή να κλείσω 2 λογαριασμούς που δε γινόταν online, διότι θεωρώ πως αφού άρχισε τον χορό η eurobank, θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες με τη μηνιαία χρέωση, όποτε κλείσιμο τώρα που είχα χρόνο για να μην τρέχω μετά.

lewton
06-03-24, 11:27
Ενδιαφέρον ότι δεν το βλέπετε.
Τότε ίσως να μου ενεργοποίησε μόνο εμένα αυτή που μίλησα γιατί της είπα το ίδιο (ότι δεν μπορώ να αλλάξω κατάστημα) και μου είπε να δοκιμάσω πάλι το ίδιο απόγευμα.
Δηλαδή αντί να με αφήσει να φύγω μου έδωσε το δικαίωμα :p να κλείνω ραντεβού σε άλλα καταστήματα.

Chingachgook
06-03-24, 11:39
Αρχικά σου εμφανίζει συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά μετά μπορείς να επιλέξεις άλλο:

254467



254468

tiatrou
06-03-24, 16:03
Δεν το έψαξα αλλά σκέφτομαι προνόμια. Πχ.:
1. Μη-χρέωση alerts;
2. Προνόμια σε συνδεδεμένες κάρτες;
3. Άλλα προνόμια;
Λόγω σταθερών εισροών/ εκροών όλα τα παραπάνω...

Τίποτα από αυτά. Έχω μισθοδοσίας στην Πειραιώς και δεν έχω κανένα πλεονέκτημα από τα παραπάνω.

- - - Updated - - -


Ενδιαφέρον ότι δεν το βλέπετε.
Τότε ίσως να μου ενεργοποίησε μόνο εμένα αυτή που μίλησα γιατί της είπα το ίδιο (ότι δεν μπορώ να αλλάξω κατάστημα) και μου είπε να δοκιμάσω πάλι το ίδιο απόγευμα.
Δηλαδή αντί να με αφήσει να φύγω μου έδωσε το δικαίωμα :p να κλείνω ραντεβού σε άλλα καταστήματα.

Και εμένα το εμφανίζει!!! Το καλοκαίρι που το είχα δοκιμάσει, δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα.

John82
06-03-24, 19:31
https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/katatheseis/trapezikoi-logariasmoi/logariasmos-misthodosias-peiraiws-apodoxon

mzaf
06-03-24, 20:47
Φτανει που μπαινει το υπολοιπο 27% στο Χρηματιστηριο και εχει κανει φουσκα ραλι εδω και 2 μηνες

Να ποντάρουμε τότε, ρε παιδί μου :p

tiatrou
06-03-24, 21:18
https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/katatheseis/trapezikoi-logariasmoi/logariasmos-misthodosias-peiraiws-apodoxon

Έτσι ακριβώς. Μας κοροϊδεύουν και μάλιστα μεσ' τα μούτρα μας. Για 8000€ μέσο όρο καταθέσεων, παίρνει κάποιος σε λογαριασμό μισθοδοσίας 0,41€ τόκους εξαμήνου, ενώ με λογαριασμό ταμιευτηρίου θα ήταν 1€, δηλαδή τελικά χάνει κάποιος και όχι κερδίζει, 0,59€ το εξάμηνο. Αυτό σημαίνει το απόδοση τόκων κάθε εξάμηνο και επιτόκιο κλιμακωτό.
Όσο για το δυνατότητα υπερανάληψης, δεν έχω. Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό που βλέπω είναι το online κλείσιμο λογαριασμού. :)

YAziDis
06-03-24, 21:26
Έτσι ακριβώς. Μας κοροϊδεύουν και μάλιστα μεσ' τα μούτρα μας. Για 8000€ μέσο όρο καταθέσεων, παίρνει κάποιος σε λογαριασμό μισθοδοσίας 0,41€ τόκους εξαμήνου, ενώ με λογαριασμό ταμιευτηρίου θα ήταν 1€, δηλαδή τελικά χάνει κάποιος και όχι κερδίζει, 0,59€ το εξάμηνο. Αυτό σημαίνει το απόδοση τόκων κάθε εξάμηνο και επιτόκιο κλιμακωτό.
Όσο για το δυνατότητα υπερανάληψης, δεν έχω. Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό που βλέπω είναι το online κλείσιμο λογαριασμού. :)

Και τους κανονικούς ταμιευτηρίου τους κλείνεις online.

Όσον αφορά το θέμα του κλεισίματος του ραντεβού, εξακολουθώ να μη μπορώ να αλλάξω κατάστημα. Ίσως λέω σε εμένα να φταίει το ότι φαίνομαι Business Plus (https://www.piraeusbank.gr/el/Epiheiriseis-Epaggelmaties/Business-Banking-Plus/business-banking-plus)..

Sebu
06-03-24, 23:15
Να ποντάρουμε τότε, ρε παιδί μου :p

Τωρα ειναι αργα :p

Επρεπε να το κανεις προ διμηνου που ηταν 1 ευρω κατω.
Να βγαλεις τα εξοδα για το πασχαλιατικο τραπεζι :lol:
Φετος θα εβαφες κιτρινα αυγα......Αρνι και αυγα by yellows :p


- - - Updated - - -


Έτσι ακριβώς. Μας κοροϊδεύουν και μάλιστα μεσ' τα μούτρα μας. Για 8000€ μέσο όρο καταθέσεων, παίρνει κάποιος σε λογαριασμό μισθοδοσίας 0,41€ τόκους εξαμήνου, ενώ με λογαριασμό ταμιευτηρίου θα ήταν 1€, δηλαδή τελικά χάνει κάποιος και όχι κερδίζει, 0,59€ το εξάμηνο. Αυτό σημαίνει το απόδοση τόκων κάθε εξάμηνο και επιτόκιο κλιμακωτό.
Όσο για το δυνατότητα υπερανάληψης, δεν έχω. Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό που βλέπω είναι το online κλείσιμο λογαριασμού. :)

Και δεν κανει καλυτερα ενα ΕΓΕΔ να παρει και 3,7-3,8%? Αν δεν εχει θεμα να δεσμευσει τα χρηματα για 3-6-12 μηνες?

arxelaos
11-03-24, 19:54
Έχει το e-Banking της Eurobank επιλογή κάπου για διαγραφή ή απενεργοποίηση του e-banking; Ρωτάω γιατί στην μητέρα μου έστειλαν email για επικαιροποίηση των στοιχείων της σήμερα και αφού έχει ήδη κλείσει και τον μοναδικό της λογαριασμό εκεί την προηγούμενη εβδομάδα, επικαιροποίηση δεν θα γίνει καθώς δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αυτήν την τράπεζα ξανά όπως μου είπε, απλά σε περίπτωση που ίσως μας αφήσει να ξανασυνδεθούμε στο e-banking (δεν το έχω δοκιμάσει από όταν τον έκλεισε) εάν υπάρχει επιλογή να κλείσουμε και το e-banking μήπως σταματήσει να μας ζαλίζει η συγκεκριμένη τράπεζα αλλιώς ας επικαιροποιηθεί η Eurobank πρώτα μόνη της.

Ενημερωτικά έκλεισα τον λογαριασμό στην Eurobank και έπειτα και οι γονείς μου και επειδή είχε γίνει λόγος εάν μπορεί να κλείσει λογαριασμός μόνο από τον έναν δικαιούχο στην περίπτωση συνδικαιούχων να πω ότι τελικά γίνεται κανονικά και μόνο από έναν δικαιούχο στην Eurobank τουλάχιστον οπότε λογικά και στις άλλες. Απλά να τονίσω ότι και στην περίπτωση μου και στης μητέρας μου ο-οι άλλος-οι δικαιούχος-οι δεν είχε-αν χρεωστική κάρτα και στο όνομα του-ς και δεν ξέρω εάν ίσως παίζει ρόλο αυτό, θα το ρωτούσα εάν δεν έπεφτα σε έναν αχαρακτήριστο διευθυντή καταστήματος πραγματικό κόσμημα για την Eurobank και μασκότ για τον τραπεζικό τομέα γενικότερα στην χώρα μας, μάλλον πάει για υπουργοποίηση.

Ο υπάλληλος ευτυχώς δεν επέμενε καθόλου στο να μας αποτρέψει στο κλείσιμο, μόνο που στην περίπτωση μου το σύστημα του εμφάνισε ότι τα στοιχεία μου ήθελαν επικαιροποίηση εάν και τα είχα επικαιροποιήσει πρόσφατα και δεν μου είχε βγάλει ανάλογη ειδοποίηση το e-banking πριν πάω στην τράπεζα, οπότε αφού τα επικαιροποίησα εκ νέου, αποσύνδεσε την χρεωστική από τον λογαριασμό και έπειτα την ακύρωσε και για το κλείσιμο του λογαριασμού με έστειλε στο ταμείο. Ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε είπε ότι δεν θα είμαι πια πελάτης τους αφού κλείσει ο λογαριασμός και μάλιστα σε ερώτηση μου εάν τον άφηνα μηδενικό χωρίς να τον κλείσω με διαβεβαίωσε ότι όταν θα τον ξανακινούσα θα χρεωνόμουν το My Blue Advantage για όλους τους προηγούμενους μήνες που δεν θα είχα χρεωθεί πριν. Η ίδια διαδικασία έγινε μερικές μέρες μετά και με την μητέρα μου, μόνο που σε αυτήν δεν χρειάστηκε επικαιροποίηση και έπρεπε να περιμένει λίγα λεπτά μέχρι να ανοίξει το ταμείο λόγο ωραρίου. Στο ταμείο μόλις έκλεισα τον λογαριασμό ζήτησα από τον ταμεία να μου δώσει κάποιο χαρτί που να αναφέρει το κλείσιμο του λογαριασμού και μου είπε θα έρθουν τα έγγραφα ηλεκτρονικά, δεν επέμενα και τελικά μετά περίπου ένα τέταρτο ήρθαν τα έγγραφα για να τα κατεβάσω και όλα ΟΚ.

Η εμπειρία μου από την Eurobank θα ήταν άψογη κατά το κλείσιμο του λογαριασμού από τον υπάλληλο και τον ταμεία τουλάχιστον εάν αφού έκλεισα τον λογαριασμό δεν είχα την φαεινή ιδέα να ρωτήσω πιθανότατα τον διευθυντή του καταστήματος μιας που ήρθε εκεί κοντά από το άδειο γραφείο του για τον εάν κάποιος κλείσει τον λογαριασμό μετά τις 15.03.2024 όπως έλεγε το ενημερωτικό email που είχαν στείλει ότι για να μην χρεωθούμε το My Blue Advantage να κλείσουμε τον λογαριασμό μέχρι 15.03.2024 εάν θα έχει σαν αποτέλεσμα να χρεωθεί σε περίπτωση που ξανανοίξει λογαριασμό στην Eurobank για τους μήνες από το κλείσιμο μετά τις 15.03.2024 και μέχρι το άνοιγμα νέου λογαριασμού, η απάντηση του ήταν ειρωνείες του τύπου γιατί εσένα 50-60 λεπτά σου λείπουν και άλλα “ωραία” ενώ εγώ ούτε απότομος ήμουν ούτε τον πίεσα για να τον ρωτήσω ούτε τίποτα, στα καλά του καθουμένου μου επιτέθηκε λεκτικά, αφού μου ανέβασε την πίεση χωρίς σοβαρό λόγο σηκώθηκα και έφυγα μην πάθω και τίποτα (εδώ από την Eurobank λείπουν πόσα 60λεπτα κάθε μήνα από πόσους πελάτες για να πληρώνουν άτομα σαν και εκείνον ενώ δηλώνει υπέρογκα κέρδη) δεν ξέρω τί είχε στο μυαλό του το συγκεκριμένο άτομο, ήθελε να προκαλέσει μήπως τον απολύσουν και πάρει κάποια παχυλή αποζημίωση; Πραγματικά δεν ξέρω. Πάντως στο ταμείο σχεδόν όλοι περίμεναν για κλείσιμο λογαριασμού τουλάχιστον όταν πήγα εγώ.

Εννοείται εγώ με την Eurobank πλέον δεν θα ξανασχοληθώ και θα την αποφεύγω όσο μπορώ, έτσι και αλλιώς δεν χάθηκαν οι τράπεζες και πάντα θα πρέπει να σώζεται και για λόγους δήθεν ανταγωνισμού τουλάχιστον μία τράπεζα ακόμα. Αλλά και πέρα από το προσωπικό, συμβουλεύω γενικότερα και εγώ να ελέγξετε τους λογαριασμούς σας και εάν έχετε κάποιον λογαριασμό σε οποιαδήποτε τράπεζα με κανέναν ξεχασμένο συνδικαιούχο να τους τακτοποιήσετε εφόσον είναι τόσο εύκολο ακόμα και το κλείσιμο του λογαριασμού από οποιαδήποτε δικαιούχο.

Γενικότερα είχα αρκετό καιρό να πάω σε τράπεζα αλλά εάν κλείσετε ραντεβού με EUROBANK για κάποια διαδικασία που απαιτεί ταμείο να ξέρετε ότι τα ταμεία της για την ώρα λειτουργούν μόνο 8 με 10 το πρωί και 1 με 2 το μεσημέρι. Τις άλλες ώρες θα πρέπει να περιμένετε και ίσως να μην προλάβετε και την ίδια μέρα. Εδώ να σχολιάσω επίσης για το σύνολο των τραπεζών ότι θα έπρεπε να υπάρχει εξαίρεση για τα άτομα που το επιθυμούν που δεν τα πάνε καλά με τα μηχανήματα έστω και με κάποια μικρή χρέωση να μπορούν να κάνουν όλες τις συναλλαγές τους από το ταμείο και αυτό γιατί οι υπάλληλοι ακόμα και ο ταμίας στο τέλος εάν και εξυπηρετούν άλλους πελάτες αναγκάζονται πολλές φορές να βοηθάνε και τα άτομα στα μηχανήματα με αποτέλεσμα να υπάρχουν τελικά συνολικά μεγαλύτερες καθυστερήσεις και ουρές καθώς και η όποια ανασφάλεια στα άτομα που δεν τα πάνε καλά με τα μηχανήματα.

Τα στοιχεία μας η Eurobank πάντως και μετά το κλείσιμο όλων των λογαριασμών μια χαρά τα χρησιμοποιεί και δεν ξέρω για πόσο, δεν έψαξα να κλείσω το e-banking πιο πριν ούτε ρώτησα βέβαια κάτι σχετικό κατά το κλείσιμο, τώρα εάν μετά το κλείσιμο όλων των προϊόντων στην Eurobank εξακολουθεί να λειτουργεί το e-banking δεν θέλω να κάνω δοκιμές, άμα κάποιος το δοκιμάσει ας μας πει.

YAziDis
11-03-24, 20:00
Σήμερα μου ήρθε email από τη Eurobank και μεταξύ άλλων έγραφε:


Εφόσον συμφωνείτε με τη μετάβασή σας στο πακέτο My Blue Advantage, δεν απαιτείται κάποια ενέργεια από εσάς. Η αυτόματη ένταξη κάθε λογαριασμού σας στο πακέτο My Blue Advantage θα πραγματοποιηθεί στις 20.05.2024.
Αν δεν επιθυμείτε να ενταχθείτε στο πακέτο My Blue Advantage, έχετε τη δυνατότητα έως 16.05.2024:

Οπότε αν καταλαβαίνω πήρε παράταση η έναρξη του My Blue Advantage.

user2163
11-03-24, 20:01
Εμένα πάντως δεν μου την έχουν εφαρμόσει ακόμη την χρέωση, ούτε e-mail έχει έρθει, με ξέχασαν;
Πάντως αν βάλουν χρέωση θα πάει για κατάργηση για καμία επιστροφή διατηρούσα σχέσεις αλλά έχω καιρό να πάρω κάτι με σημαντική επιστροφή νιώθω ότι οι προσφορές του προγράμματος έχουν χειροτερέψει.

Basilhs23_
11-03-24, 20:29
Σήμερα μου ήρθε email από τη Eurobank και μεταξύ άλλων έγραφε:



Οπότε αν καταλαβαίνω πήρε παράταση η έναρξη του My Blue Advantage.

Αιτηθηκες εσύ να πας στο my blue advantage η λενε οτι θα στο κάνουν μόνοι τους;

EnDLess
11-03-24, 21:02
Σήμερα μου ήρθε email από τη Eurobank και μεταξύ άλλων έγραφε:



Οπότε αν καταλαβαίνω πήρε παράταση η έναρξη του My Blue Advantage.

Φαίνεται πως αρκετοί έκλεισαν τους λογαριασμούς τους...

minas
11-03-24, 21:48
Αιτηθηκες εσύ να πας στο my blue advantage η λενε οτι θα στο κάνουν μόνοι τους;

Είχαν βγάλει ανακοίνωση ότι σταδιακά θα κάνουν την αλλαγή για όλους.

tol1s
11-03-24, 21:51
και εγω παω για κλεισιμο λογαριασμου στην eurobank σε λιγες μερες,η εμπειρια μου μαζι τους ειναι κακιστη.η ιστορια μου εχει ως εξης.

εμεις ειχαμε λογαριασμους στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο το οποιο αγοραστηκε απο την eurobank,ειχαμε κλεισει αμεσα ολους μας τους λογαριασμους μετα την εξαγορα γιατι δεν θελαμε να ειμαστε πελατες της eurobank,δυστυχως ομως ενας λογαριασμος που ειναι στο ονομα μου δεν εκλεισε ποτε με δικη τους ευθυνη επι 10 χρονια,ο λογος ουτε αυτοι ξερουν,στον κλεισμενο λογαριασμο μπηκαν απο λαθος καποια χρηματα,το λαθος αυτο φανερωσε το οτι δεν εγινε ποτε κλεισιμο,πανικοβλητοι με καλουσαν να παω αμεσα να διορθωσω το λαθος τους και να μου ανοιξουν υποχρωτικα αλλον λογαριασμο ωστε να παρω τα χρηματα,μεχρι και στον νεο λογαριαμσο εκαναν παλι λαθος στην εκδοση της χρεωστικης οπου με υποχρεωσαν σε νεα εκδοση με επιστριφη του ποσου 6 ευρω σε λιγες οπως και εγινε,ελπιζω να κλεισει αυτην τη φορα μια και καλη.

για εμενα εθνικη τραπεζα και τιποτα αλλο.

Basilhs23_
12-03-24, 00:10
και εγω παω για κλεισιμο λογαριασμου στην eurobank σε λιγες μερες,η εμπειρια μου μαζι τους ειναι κακιστη.η ιστορια μου εχει ως εξης.

εμεις ειχαμε λογαριασμους στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο το οποιο αγοραστηκε απο την eurobank,ειχαμε κλεισει αμεσα ολους μας τους λογαριασμους μετα την εξαγορα γιατι δεν θελαμε να ειμαστε πελατες της eurobank,δυστυχως ομως ενας λογαριασμος που ειναι στο ονομα μου δεν εκλεισε ποτε με δικη τους ευθυνη επι 10 χρονια,ο λογος ουτε αυτοι ξερουν,στον κλεισμενο λογαριασμο μπηκαν απο λαθος καποια χρηματα,το λαθος αυτο φανερωσε το οτι δεν εγινε ποτε κλεισιμο,πανικοβλητοι με καλουσαν να παω αμεσα να διορθωσω το λαθος τους και να μου ανοιξουν υποχρωτικα αλλον λογαριασμο ωστε να παρω τα χρηματα,μεχρι και στον νεο λογαριαμσο εκαναν παλι λαθος στην εκδοση της χρεωστικης οπου με υποχρεωσαν σε νεα εκδοση με επιστριφη του ποσου 6 ευρω σε λιγες οπως και εγινε,ελπιζω να κλεισει αυτην τη φορα μια και καλη.

για εμενα εθνικη τραπεζα και τιποτα αλλο.

Και εμένα οι λογαριασμοί μου ήταν από το ταχυδρομικό ταμιευτήριο. Αργότερα πήγα μια φορά μόνο στην eurobank για επικαιροποιηση, για να κλείσω τον έναν λογαριασμό και να κρατήσω τον άλλον με ebanking δεν αντιμετώπισα κάποιο άλλο πρόβλημα. Με το ταμιευτήριο πιο παλιά είχαν συμβεί διαφορα, έκαναν λάθος τον αριθμό της οδού μου και με καλούσαν συνέχεια και έπρεπε να πάρω άδεια για να πάω να το αλλάξουν, περίμενα εκεί μέσα μισή ώρα στην αναμονή στα γραφεία για να με εξυπηρετήσει η υπάλληλος

Αυτά βέβαια που περιγράφεις εσύ είναι τραγικά...

- - - Updated - - -


Είχαν βγάλει ανακοίνωση ότι σταδιακά θα κάνουν την αλλαγή για όλους.

Ωχ... Αυτό δεν το ήξερα, νόμιζα ότι μόνο όσοι επέλεξαν οι ίδιοι να είναι σε αυτό το είδος λογαριασμού θα τους χρεώνει. Με βλέπω να τα κλείνω όλα και να μεταφέρω τα λεφτά στην Αττικής που έχουμε πολλούς λογαριασμούς.

YAziDis
12-03-24, 00:25
Αιτηθηκες εσύ να πας στο my blue advantage η λενε οτι θα στο κάνουν μόνοι τους;

Όχι δεν εχω κάνει τίποτα μέχρι τώρα.


Φαίνεται πως αρκετοί έκλεισαν τους λογαριασμούς τους...

Το θέμα είναι πως μάλλον θέλουν να αποδεσμευτούν από λογαριασμούς που δε χρησιμοποιούνται. Δε ξέρω για ποιον λόγο όμως να το κάνουν αυτό.
Θεωρώ πως σε λίγο καιρό θα αρχίσουν και οι άλλες. Εγώ ήδη ξεκίνησα να κλείνω λογαριασμούς που δε χρησιμοποιώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.