PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 [230] 231 232

Basilhs23_
12-03-24, 00:32
Αυτοί που έχουν αφήσει ανενεργους λογαριασμούς καλώς να τους κλεισουν, οι υπόλοιποι τι φταίνε είναι το θέμα. Κρατάω τον λογαριασμό της eurobank μόνο και μόνο επειδή κατατίθενται εκεί ετησίως μερίσματα μετοχών εμένα και της μητέρας μου, δεν είχε η εταιρεία λογαριασμό σε alpha και Αττικής και θα με χρεώναν προμήθεια. Τώρα από ότι φαίνεται θα μας χρεώνουν ανά μήνα στην eurobank, στην alpha έχουμε την θυρίδα οπότε και εκεί αναγκαστικά λογαριασμό για να βάζουμε κάθε έτος το τέλος πληρωμής, μετά θα αρχίσουν και εκεί χρέωση. Είναι μεγάλη αλητεία αυτό που κάνουν και πρέπει να το μπλοκάρει η κυβέρνηση, ο πολίτης δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκτός δικαστηρίων που ξέρουμε τι θα πάρει....

MyISLM
12-03-24, 01:12
Το θέμα είναι πως μάλλον θέλουν να αποδεσμευτούν από λογαριασμούς που δε χρησιμοποιούνται.

Μπά οχι δεν παίζει έχουν αρκετό address space για αριθμοδότηση λογαριασμών. Απλώς θέλουν να αυξήσουν τα έσοδά τους!!


Οπότε αν καταλαβαίνω πήρε παράταση η έναρξη του My Blue Advantage.

Νομίζω οτι η διοίκηση της Eurobank δοκιμάζει να δει πως θα το πάρει ο κόσμος. Τρομάζει μόνο και στην ιδέα οτι μπορεί να γίνεται διακοπή στη σχέση και να κλείνονται μαζικά λογαριασμοί γι αυτό το λόγο.

Ίσως να εδωσε την παραταση για να δεί πως θα πάει το μέτρο αυτό. Ίσως για να δώσει χρόνο σε όσους είχαν ξεχασμένους λογαρισμούς, να πάνε να τους κλείσουν.

Αν το κάνουν όλες οι τράπεζες αυτό, τότε θα μεταβώ για εισπράξεις (απο Ελλάδα) σε payzy και αγορές πιθανώς από Transferwise.



Κρατάω τον λογαριασμό της eurobank μόνο και μόνο επειδή κατατίθενται εκεί ετησίως μερίσματα μετοχών εμένα και της μητέρας μου

Μήπως να δείς για μεταφορά του χαρτοφυλακίου σου αλλού;

Υπάρχει και Viva (που ακόμη θέλει ελληνικούς αριθμούς κινητού) και διαβιβάζει (ως ελληνική) τα στοιχεία των αγορών αυτόματα στο ε1.

arxelaos
12-03-24, 19:58
Το My Blue Advantage αναφέρουν στο site της EUROBANK (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue) ότι θα το εφαρμόσουν σε όλους σταδιακά αλλά δεν θα το χρεώνουν σε μερικές εξαιρέσεις (όσοι ενδιαφέρεστε θα τις βρείτε στο site της (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue)) , από ότι λέτε πήρε παράταση, ελπίζω γενικά να το πάρουν πίσω και να μην εφαρμόσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες ανάλογες χρεώσεις στην συνέχεια.

Από όλες τις τράπεζες και από αυτές που δεν υπάρχουν πια έχω να διηγηθώ ευτράπελα αλλά σε επίπεδο κακής συμπεριφοράς ο τραμπούκος διευθυντής καταστήματος της Eurobank (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7552739#post7552739) ξεπέρασε τους πάντες by far. Βέβαια ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν είμαι σαν την (φανταστική) πλειοψηφία πλέον των Ελλήνων πολιτών μεγαλοκαταθέτης ή μεγαλοεπενδυτής (χωρίς λεφτά) για να μου συμπεριφέρονται με το σεις και με το σας.

Η Eurobank με την μετάβαση των λογαριασμών από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο τα είχε και τα έχει κάνει μαντάρα και μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που πολλοί έψαχναν τα τελευταία χρόνια (όσο υπήρχαν επιτόκια καταθέσεων έστω και απειροελάχιστα) τί είναι αυτοί οι λογαριασμοί Eurobank που εμφανίζονται τόκοι στις φορολογικές τους δηλώσεις και όταν πήγαιναν στην Eurobank να ρωτήσουν δεν έβγαζαν άκρη και μερικοί από όσους έβγαλαν άκρη ήταν λογαριασμοί που ενώ πήγε ένα δικαιούχος μόνο να τον τακτοποιήσει από Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο σε Eurobank και ενώ ο νέος λογαριασμός Εurobank ανέφερε σαν μόνο δικαιούχο αυτόν τον έναν που πήγε και όχι και τους παλιούς συνδικαιούχους στην εφορία εμφανίστηκαν οι τόκοι καταθέσεων και για όλους τους υπόλοιπους και στις δηλώσεις τους. Και όχι οι λογαριασμοί αυτοί δεν εμφανίζονταν ακόμα και σε αυτούς που είχαν e-banking με άλλον λογαριασμό στην Eurobank ότι είναι συνδικαιούχοι, γενικά πολλές φορές δεν εμφανίζονταν στα συστήματα τους στην Eurobank όπως έλεγαν. Άντε βγάλτε άκρη μετά άμα αυτοί οι τόκοι δηλώνονταν και από αυτούς που τους επιβάρυναν την φορολογική δήλωση.

Τώρα ψηφιακές τράπεζες και πορτοφόλια, ελληνικά και ξένα και τουρλού, γενικά δεν ακούω και δεν διαβάζω και εκεί τα καλύτερα. Viva αναφέρθηκαν εδώ πολλά πριν μερικά μηνύματα, payzy ένα σωρό περιπτώσεις διπλών χρεώσεων, revolut κτλ. εξωτερικού άμα κάτσει πρόβλημα και εκεί άντε να βγάλεις άκρη με το support.

Πλέον έχω μείνει μόνο με Εθνική απλά επειδή έτυχε όχι ότι την ξεχωρίζω και πολύ από τις υπόλοιπες και ίσως εάν δεν βάλουν χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού να ανοίξω ξανά σε Πειραιώς για εναλλακτική μόνο και μόνο επειδή με βολεύει λίγο παραπάνω τοποθεσιακά ας πούμε.

Γενικά νομίζω πλέον ο καθένας καλύτερα να ξεδιαλέξει τους λογαριασμούς και τα πορτοφόλια του, ψηφιακά και μη, και ας κρατήσει μόνο όσα χρειάζεται, τον βολεύουν και ξέρει ότι θα χρησιμοποιεί.

Sebu
13-03-24, 00:34
Το My Blue Advantage αναφέρουν στο site της EUROBANK (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue) ότι θα το εφαρμόσουν σε όλους σταδιακά αλλά δεν θα το χρεώνουν σε μερικές εξαιρέσεις (όσοι ενδιαφέρεστε θα τις βρείτε στο site της (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking/my-blue)) , από ότι λέτε πήρε παράταση, ελπίζω γενικά να το πάρουν πίσω και να μην εφαρμόσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες ανάλογες χρεώσεις στην συνέχεια.

Από όλες τις τράπεζες και από αυτές που δεν υπάρχουν πια έχω να διηγηθώ ευτράπελα αλλά σε επίπεδο κακής συμπεριφοράς ο τραμπούκος διευθυντής καταστήματος της Eurobank (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking?p=7552739#post7552739) ξεπέρασε τους πάντες by far. Βέβαια ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν είμαι σαν την (φανταστική) πλειοψηφία πλέον των Ελλήνων πολιτών μεγαλοκαταθέτης ή μεγαλοεπενδυτής (χωρίς λεφτά) για να μου συμπεριφέρονται με το σεις και με το σας.

Η Eurobank με την μετάβαση των λογαριασμών από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο τα είχε και τα έχει κάνει μαντάρα και μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που πολλοί έψαχναν τα τελευταία χρόνια (όσο υπήρχαν επιτόκια καταθέσεων έστω και απειροελάχιστα) τί είναι αυτοί οι λογαριασμοί Eurobank που εμφανίζονται τόκοι στις φορολογικές τους δηλώσεις και όταν πήγαιναν στην Eurobank να ρωτήσουν δεν έβγαζαν άκρη και μερικοί από όσους έβγαλαν άκρη ήταν λογαριασμοί που ενώ πήγε ένα δικαιούχος μόνο να τον τακτοποιήσει από Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο σε Eurobank και ενώ ο νέος λογαριασμός Εurobank ανέφερε σαν μόνο δικαιούχο αυτόν τον έναν που πήγε και όχι και τους παλιούς συνδικαιούχους στην εφορία εμφανίστηκαν οι τόκοι καταθέσεων και για όλους τους υπόλοιπους και στις δηλώσεις τους. Και όχι οι λογαριασμοί αυτοί δεν εμφανίζονταν ακόμα και σε αυτούς που είχαν e-banking με άλλον λογαριασμό στην Eurobank ότι είναι συνδικαιούχοι, γενικά πολλές φορές δεν εμφανίζονταν στα συστήματα τους στην Eurobank όπως έλεγαν. Άντε βγάλτε άκρη μετά άμα αυτοί οι τόκοι δηλώνονταν και από αυτούς που τους επιβάρυναν την φορολογική δήλωση.

Τώρα ψηφιακές τράπεζες και πορτοφόλια, ελληνικά και ξένα και τουρλού, γενικά δεν ακούω και δεν διαβάζω και εκεί τα καλύτερα. Viva αναφέρθηκαν εδώ πολλά πριν μερικά μηνύματα, payzy ένα σωρό περιπτώσεις διπλών χρεώσεων, revolut κτλ. εξωτερικού άμα κάτσει πρόβλημα και εκεί άντε να βγάλεις άκρη με το support.

Πλέον έχω μείνει μόνο με Εθνική απλά επειδή έτυχε όχι ότι την ξεχωρίζω και πολύ από τις υπόλοιπες και ίσως εάν δεν βάλουν χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού να ανοίξω ξανά σε Πειραιώς για εναλλακτική μόνο και μόνο επειδή με βολεύει λίγο παραπάνω τοποθεσιακά ας πούμε.

Γενικά νομίζω πλέον ο καθένας καλύτερα να ξεδιαλέξει τους λογαριασμούς και τα πορτοφόλια του, ψηφιακά και μη, και ας κρατήσει μόνο όσα χρειάζεται, τον βολεύουν και ξέρει ότι θα χρησιμοποιεί.

Ολα φιλε μου ξεκινησαν τις εποχες τελη 90 που αρχισε η Γιουρομπανκ και μετα επι Πειραιως επι Σαλλα, που αυτα τα δυο περιπτερα αντιμετωπισαν το αντικειμενο δραστηριοτητας τους ως πωλησεις/promotion και τους υπαλληλους τους ως τηλεπωλητες/τηλευαγγελιστες.
Το αποτελεσμα επι δεκαετιες να τους νοιαζει μονο η πωληση αχρηστων και αχρειαστων συνοδευτικων υπηρεσιων και οχι η καθαρη μπιζνα της πιστης που ειναι και η βασικη μπιζνα ενος πιστωτικου ιδρυματος.

Φανηκε περιτρανα με τις συγχωνευσεις της Πειραιως με τις Κυπριακες που οι της Πειραιως δεν ειχαν ιδεα πως να ανοιγουν δανεια, καρτες, ρυθμισες, πληρωμες στα συστηματα της ιδιας τους της τραπεζας ή να κατευθυνουν πελατες και τα ειχαν μαθει σε χρονο dt τα παιδια των Κυπριακων (γιατι τα επαιζαν ηδη στα δαχτυλα) ή ακομα και οι Αγροτικαριοι.
Δεν συζητω για το ασκερι της Γιουρομπανκ και ειδικα των Open 24, ο καλυτερος πουλουσε τη μανα του στο διαολο για προμηθεια.

Ξερεις τι βρισιδι τρωνε οι υπαλληλοι στα καταστηματα απο διευθυντες και περιφερειακους επι πολλα χρονια γιατι δεν πουλουσαν εξτρα προιοντα και υπηρεσιες παρατραπεζικα. Ξερεις τι εξευτελισμο ανθρωπινης υπαρξης και αξιοπρεπειας? Και δεν αντιδρουσε κανενας γιατι ειχε αναγκη τη δουλεια.

Οι περισσοτεροι εκ των τραπεζικων στελεχων ιδιως αυτων των ευαγων ιδρυματων επρεπε να σαπιζουν στον Κορυδαλλο με το νομο περι ευθυνης τραπεζικων στελεχων και για αυτο και τον ειχαν παγωσει επι χρονια για να μπορεσουν να ξεπλυνουν και ολη τη χαβρα των κοκκινων και του Ηρακλη.

Μεγαλη αμαρτια και τα Σοδομα και τα Γομορα τα δηθεν τραπεζικα ιδρυματα εν Ελλαδι. Επαψαν να ειναι τραπεζικα ιδρυματα καπου στα τελη του 90 και μετατραπηκαν σε φαστ φουνταδικα ανεξασφαλιστων καταναλωτικων δανειων και καρτων χωρις πιστοληπτικους ελεγχους και σε σουπερμαρκετ παρατραπεζικων και αντασφαλιστικων απατεωνο προιοντων τυπου unit linked και λοιπων protection coverages ή παιδιων και μελλον και αλλες τετοιες αηδιες που απλα τρωνε λεφτα απο τους πελατες τους αλλα εισπραττουν για παρτη τους παχυλες προμηθειες.

MyISLM
13-03-24, 06:17
στ φουνταδικα ανεξασφαλιστων καταναλωτικων δανειων και καρτων χωρις πιστοληπτικους ελεγχους

Καλά τα λές αγαπητέ. Επιασες το Open24, για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι (https://www.youtube.com/watch?v=dwnFWss27tA) H όλη φάση θυμίζει αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=RdGVK5k8A0c). Φυσικά δεν θα μπορούσα να παραλείψω αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=pGJH_-S_MGs)και αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=cIYfiRyPi3o) ή αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=MF-Qnv2Srfs) (αν και offtopic)

Τα "ευαγή ιδρύματα". Αυτά που γράφεις και η συζήτηση περί φορολογικών ελέγχων που είχε προηγηθεί εξηγεί το "παραγωγικό/αναπτυξιακό" μοντέλο της σύγχρονης Ελλάδος. Τζόγος και υπονόμευση του μέλλοντος. Ο ένας κλέβει τον άλλο και όλοι μαζί το κράτος.

Οταν είσαι άπληστος και κόβεις απο την ασφάλεια συμβαίνει κάτι τέτοιο. (https://www.youtube.com/watch?v=_GMsSLO_luI) Τα σχόλια τα λένε όλα...

Basilhs23_
13-03-24, 11:34
Αχ, ωραίες διαφημίσεις που μας φαίνονται cult σήμερα. Η περίοδος που δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ μου για το τι τηλεοπτική διαφήμιση έπεφτε σε δάνεια και κάρτες ήταν το 2004 με τους ολυμπιακούς. Έβαζαν όλα τα ιδρύματα και την σημαια των ολυμπιακών η ένα στεφάνι στις διαφημίσεις τους, "δάνειο με το τάδε επιτόκιο από την τράπεζα τάδε, χορηγό των αγώνων μπλα μπλα". Δύο χρόνια αργότερα με είχαν πλησιάσει στην σχολή μου πωλητές από τράπεζα (τοτε citybank) και μου εξέδωσαν πιστωτική μέσα στην σχολή μου, ανηξερος και εγώ τότε, αλλα μου έλεγαν αλλα καταλάβαινα έκρυβαν πράγματα, ευτυχώς η κάρτα δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ από εμένα, κι όταν ήρθε λογαριασμός πληρωμής για την συνδρομή ένα 20ρικο πήγαμε με συγγενή μου να την ακυρώσουμε να δώσουμε το 20ρικο και να τους κράξει ο συγγενής μου. Αλλά τελικά δεν μας ζήτησαν τα λεφτά και την ακύρωσαν, μόνο με επικοινωνία μέσω τηλεφώνου από ένα γραφείο με υπάλληλο σε άλλο γραφείο, φοβόντουσαν το κραξιμο από τους γονείς των φοιτητών. Δυστυχως άλλοι φοιτητές την πάτησαν χειρότερα, έκαναν αγορές "τσαμπε" χιλιάδων ευρώ και κλήθηκαν αργότερα να τα πληρώσουν. Έβγαζε και εκπομπές ο Τριανταφυλοπουλος. Αμφιβάλλω σε κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού αν συνέβαιναν τέτοια πράγματα.

lewton
13-03-24, 11:39
Αχ, ωραίες διαφημίσεις που μας φαίνονται cult σήμερα. Η περίοδος που δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ μου για το τι τηλεοπτική διαφήμιση έπεφτε σε δάνεια και κάρτες ήταν το 2004 με τους ολυμπιακούς. Έβαζαν όλα τα ιδρύματα και την σημαια των ολυμπιακών η ένα στεφάνι στις διαφημίσεις τους, "δάνειο με το τάδε επιτόκιο από την τράπεζα τάδε, χορηγό των αγώνων μπλα μπλα". Δύο χρόνια αργότερα με είχαν πλησιάσει στην σχολή μου πωλητές από τράπεζα (τοτε citybank) και μου εξέδωσαν πιστωτική μέσα στην σχολή μου, ανηξερος και εγώ τότε, αλλα μου έλεγαν αλλα καταλάβαινα έκρυβαν πράγματα, ευτυχώς η κάρτα δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ από εμένα, κι όταν ήρθε λογαριασμός πληρωμής για την συνδρομή ένα 20ρικο πήγαμε με συγγενή μου να την ακυρώσουμε να δώσουμε το 20ρικο και να τους κράξει ο συγγενής μου. Αλλά τελικά δεν μας ζήτησαν τα λεφτά και την ακύρωσαν, μόνο με επικοινωνία μέσω τηλεφώνου από ένα γραφείο με υπάλληλο σε άλλο γραφείο, φοβόντουσαν το κραξιμο από τους γονείς των φοιτητών. Δυστυχως άλλοι φοιτητές την πάτησαν χειρότερα, έκαναν αγορές "τσαμπε" χιλιάδων ευρώ και κλήθηκαν αργότερα να τα πληρώσουν. Έβγαζε και εκπομπές ο Τριανταφυλοπουλος. Αμφιβάλλω σε κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού αν συνέβαιναν τέτοια πράγματα.

Και ο αδερφός μου έβγαλε έτσι πιστωτική της Citibank από πωλητές μέσα στη σχολή και δεν το μετάνιωσε ποτέ γιατί με την πιστωτική μπόρεσε να κάνει αγορές πραγμάτων που χρειαζόταν από το Internet και να γλιτώσει λεφτά (εποχές που τα φυσικά καταστήματα ήταν πολύ πιο ακριβά), να κλείσει εισιτήρια κλπ.
Αν το άλλο το βλαμμένο πήγε και έκανε αγορές χιλιάδων ευρώ και μετά τις φόρτωσε στο μπαμπά να τις πληρώσει δε φταίει η Citibank.
Ναι, δε θα έπρεπε να τις πουλάνε μέσα στη σχολή, αλλά άλλες εποχές τότε. Ο αδερφός ήταν 20 χρονών και ήθελε πιστωτική αλλά ντρεπόταν να πάει σε τράπεζα να ζητήσει, οπότε του έκατσε λουκούμι.

thourios
13-03-24, 11:47
Και ο αδερφός μου έβγαλε έτσι πιστωτική της Citibank από πωλητές μέσα στη σχολή και δεν το μετάνιωσε ποτέ γιατί με την πιστωτική μπόρεσε να κάνει αγορές πραγμάτων που χρειαζόταν από το Internet και να γλιτώσει λεφτά (εποχές που τα φυσικά καταστήματα ήταν πολύ πιο ακριβά), να κλείσει εισιτήρια κλπ.
Αν το άλλο το βλαμμένο πήγε και έκανε αγορές χιλιάδων ευρώ και μετά τις φόρτωσε στο μπαμπά να τις πληρώσει δε φταίει η Citibank.
Ναι, δε θα έπρεπε να τις πουλάνε μέσα στη σχολή, αλλά άλλες εποχές τότε. Ο αδερφός ήταν 20 χρονών και ήθελε πιστωτική αλλά ντρεπόταν να πάει σε τράπεζα να ζητήσει, οπότε του έκατσε λουκούμι.

Οι πιστωτικές μου από την Citibank μεταφέρθηκαν στην Alpha Bank. Μέχρι σήμερα δεν με έχουν χρεώσει καμία συνδρομή. Μάλιστα η Diners, Visa το τότε τμήμα της καρτών της τράπεζας με είχε ενημερώσει ότι θα έχω δωρεάν συνδρομές εφόρου ζωής. Κάπου το έχω. Πρέπει να το βρω. να το σκανάρω και να το έχω υπόψη σε ενδεχόμενη χρέωση. Πήγαν να μου πασάρουν μια American Express τότε άλλά δεν την δέχθηκα. Αυτή μετά τον χρόνο θα είχε χρέωση.

Basilhs23_
13-03-24, 12:01
Και ο αδερφός μου έβγαλε έτσι πιστωτική της Citibank από πωλητές μέσα στη σχολή και δεν το μετάνιωσε ποτέ γιατί με την πιστωτική μπόρεσε να κάνει αγορές πραγμάτων που χρειαζόταν από το Internet και να γλιτώσει λεφτά (εποχές που τα φυσικά καταστήματα ήταν πολύ πιο ακριβά), να κλείσει εισιτήρια κλπ.
Αν το άλλο το βλαμμένο πήγε και έκανε αγορές χιλιάδων ευρώ και μετά τις φόρτωσε στο μπαμπά να τις πληρώσει δε φταίει η Citibank.
Ναι, δε θα έπρεπε να τις πουλάνε μέσα στη σχολή, αλλά άλλες εποχές τότε. Ο αδερφός ήταν 20 χρονών και ήθελε πιστωτική αλλά ντρεπόταν να πάει σε τράπεζα να ζητήσει, οπότε του έκατσε λουκούμι.

Φταίει και παραφταιει και η citybank και το σύστημα με της έδωσε αυτό το δικαίωμα να μπαίνουν να βγάζουν κάρτες έτσι με μια ταυτότητα και να ζητάνε τα ρέστα από 18χρονα παιδιά.

Αλλη αυτή η περίπτωση που λες εσύ, δεν ξέρω και τι ακριβώς είπανε στον αδερφό σου αλλά και πόσο ενημερωμενος ήταν οπότε αυτός εκμεταλλευτηκε την κατάσταση υπέρ του έχοντας γνώση. Εμεις δεν είχαμε καθόλου κάρτες τότε και δεν θέλαμε κιόλας, δεν ενημερωθηκαμε για τις υποχρεώσεις και πως λειτουργεί αυτό το σύστημα, ούτε μας έδωσαν αντίγραφο με τους όρους.

Εμάς μας προμοταρανε αρχικά μια κάρτα ενός διεθνή οργανισμού φοιτητών, IESEC κάπως έτσι λεγόταν ο οποίος θα μας βοηθούσε σε κάτι και με την χρήση της κάρτας μέλους του οργανισμού θα μπορούμε να έχουμε δωρεάν διακοπές και εκπτώσεις σε καταστήματα και μπλα μπλα, ΑΛΛΆ παράλληλα πρέπει να εκδοθεί και η κάρτα της τράπεζας τάδε. Χρειαζόμαστε μόνο ταυτότητα, ίσως υπέγραψα και κάπου αλλά δεν το θυμάμαι τώρα, γλυκάθηκα πολύ νομίζοντας ότι θα πήγαινα τζάμπα διακοπές, μόλις μου λένε ότι θα χρειαστούμε ταυτότητα δίστασα, πετάγεται ο κολλητός μου και μου λέει πάω εγώ έξω να στην βγάλω φωτοτυπία περίμενε κι έρχομαι. Ντροπαλός εγώ τότε δεν κάθισα να ρωτήσω πολλά ή να πονηρευτω τι πήγαιναν να κάνουν, έπαιζαν τον παπά με τις δύο κάρτες για να σε μπερδέψουν ουσιαστικά και ήταν απαράδεκτοι.

Οταν έφυγαν είπα ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα και περίμενα την κάρτα του άλλου οργανισμού που μου είπαν για να δω πως θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω, τελικά μόνο η πιστωτική ήρθε σπίτι ή άλλη ποτέ.

Τότε το έκαναν αυτό σε πολλές σχολές. Είχα πετύχει ξανά πωλητές που μας μίλησαν για κάρτες και τους αρνήθηκα γιατί έβγαλα ήδη και την ακύρωσα.

makfil
13-03-24, 13:05
Μιλάτε για την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 και ξεχνάτε την εποχή του ΠΑΣΟΚ και του "Τσοβόλα δώστα όλα".
Οι νέοι της εποχής εκείνης μεγάλωσαν με τη λογική ότι οι τράπεζες χαρίζουν λεφτά και χρέωναν τις πιστωτικές των γονιών τους αλλά και τις δικές τους με απίθανες αγορές.
Γνωρίζω γονείς που μετά την ακύρωση των καρτών διακανόνιζαν επί χρόνια την πληρωμή των οφειλών των παιδιών τους.

psolord
13-03-24, 13:25
Μιλάτε για την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 και ξεχνάτε την εποχή του ΠΑΣΟΚ και του "Τσοβόλα δώστα όλα".
Οι νέοι της εποχής εκείνης μεγάλωσαν με τη λογική ότι οι τράπεζες χαρίζουν λεφτά και χρέωναν τις πιστωτικές των γονιών τους αλλά και τις δικές τους με απίθανες αγορές.
Γνωρίζω γονείς που μετά την ακύρωση των καρτών διακανόνιζαν επί χρόνια την πληρωμή των οφειλών των παιδιών τους.

Εγώ έχω φίλο, που έβγαλε η μάνα του, κάρτα στο όνομα του και τον φέσωσε μέχρι τα μπούνια. true story. lol

RASTAVIPER
13-03-24, 14:30
Μιλάτε για την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 και ξεχνάτε την εποχή του ΠΑΣΟΚ και του "Τσοβόλα δώστα όλα".
Οι νέοι της εποχής εκείνης μεγάλωσαν με τη λογική ότι οι τράπεζες χαρίζουν λεφτά και χρέωναν τις πιστωτικές των γονιών τους αλλά και τις δικές τους με απίθανες αγορές.
Γνωρίζω γονείς που μετά την ακύρωση των καρτών διακανόνιζαν επί χρόνια την πληρωμή των οφειλών των παιδιών τους.

Δεν ξέρω για ποιους νέους μιλάς, αλλά προφανώς μιλάς για προβληματικές περιπτώσεις.
Ούτε εγώ, ούτε ξέρω περιπτώσεις φίλων μου που έκαναν τέτοια σκηνικά.
Οπότε καλύτερα να μη γενικεύεις έτσι σαν να αναφέρεσαι σε όλους τους νέους της εποχής, γιατί ασφαλώς και δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

Sebu
13-03-24, 15:06
Καλά τα λές αγαπητέ. Επιασες το Open24, για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι (https://www.youtube.com/watch?v=dwnFWss27tA) H όλη φάση θυμίζει αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=RdGVK5k8A0c). Φυσικά δεν θα μπορούσα να παραλείψω αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=pGJH_-S_MGs)και αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=cIYfiRyPi3o) ή αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=MF-Qnv2Srfs) (αν και offtopic)

Τα "ευαγή ιδρύματα". Αυτά που γράφεις και η συζήτηση περί φορολογικών ελέγχων που είχε προηγηθεί εξηγεί το "παραγωγικό/αναπτυξιακό" μοντέλο της σύγχρονης Ελλάδος. Τζόγος και υπονόμευση του μέλλοντος. Ο ένας κλέβει τον άλλο και όλοι μαζί το κράτος.

Οταν είσαι άπληστος και κόβεις απο την ασφάλεια συμβαίνει κάτι τέτοιο. (https://www.youtube.com/watch?v=_GMsSLO_luI) Τα σχόλια τα λένε όλα...

Το διαρκες εγκλημα και προβλημα αυτου του λαου και του κρατους.

Επιβραβευε και επιδοτουσε παντα τον υπερκαταναλωτισμο και οχι την αποταμιευση.
Οταν το κρατος σου λεει εδω και χρονια, για να παταξει μεσω εσου τη φοροδιαφυγη επειδη το ιδιο ειναι ανικανο και δεν θελει βασικα, θα φερεις με το ζορι το 30% του φορολογητεου σου ως καταναλωση με καρτες και ηλεκτρονικα μεσα αλλιως πεναλτυ, σε τιμωρει αν δεν κανεις με το ζορι καταναλωση.

Δλδ καποιος που εχει φορολογητεο 30.000 και γνωριζω αρκετους, πρεπει με το ζορι να καταναλωσει 9.000 ευρω το χρονο. Αν μενει με τους δικους του ακομα και αρκετοι στα 30, 30+ μενουν ακομα με γονεις, ζει ανετα με 6.000-7.000 το χρονο. Γιατι να μην αποταμιευσει τα +3.000 αλλα να τα καταναλωσει με το ζορι για χαρη του κρατους?
Πως θα δημιουργησουμε αποταμιευτικη παιδεια και συνειδηση? Πως θα φτασουμε να ειμαστε οικονομικα ανεξαρτητοι και οχι χρηματοοικονομικα αναλφαβητοι? Ωστε στα 60+ να μπορουμε να κοιταμε την τελευταια ευθεια του βιου μας με αξιοπρεπεια και ανεση χωρις να εξαρτωμαστε απο κανενα φουστη αν θα μας κοψει τη συνταξη οριζοντια λογω μνημονιων?

Θυμαμαι μια δηλωση του Διοικητη της ΤτΕ καπου το 1990, γιατι δεν απελευθερωνε την καταναλωτικη πιστη στην Ελλαδα (που μετα εγινε υποχρεωτικο λογω επερχομενης εισοδου στο ευρω και την ΟΝΕ), "οι Ελληνες ειναι εθνος καταθετων, δεν εχουν ιδεα απο δανεισμο και πιστωση, αν απελευθερωσω την καταναλωτικη πιστη θα γινει μακελειο, θα χαθουν περιουσιες.". Το παρεφρασα αλλα αυτο ηταν το νοημα των λεξεων του και επεσε μεσα.

Αν βρω τη φραση θα την ποσταρω.

- - - Updated - - -


Δεν ξέρω για ποιους νέους μιλάς, αλλά προφανώς μιλάς για προβληματικές περιπτώσεις.
Ούτε εγώ, ούτε ξέρω περιπτώσεις φίλων μου που έκαναν τέτοια σκηνικά.
Οπότε καλύτερα να μη γενικεύεις έτσι σαν να αναφέρεσαι σε όλους τους νέους της εποχής, γιατί ασφαλώς και δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

Δυστυχως αληθινες περιπτωσεις, του παλιου ορθοδοξου Π

Εχω αρκετες τετοιες ακομα και σε στενο και φιλικο περιβαλλον που ακομα δεν εχουν ξεχρεωσει 10ετιες μετα, και δεν θα ξεχρεωσουν συντομα.
Συν του οτι εχουν συρει στη μιζερια και τη μαυριλα και τον ευρυτερο οικογενειακο κυκλο τους περαν του εαυτου τους.

Sad stories αλλα αληθινες και παμπολες. Εχοντας συναναστραφει αρκετα με ολο αυτο το ευρυτερο χρηματοπιστωτικο/σαπακοτραπεζικο λαμογιο κυκλωμα μπορω να επιβεβαιωσω οτι υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες τετοιες ανα την επικρατεια.
Γαλουχησαν γενιες και διαστρεβλωσαν νοοτροπιες και την οικονομικη κατασταση στη χωρα.

Εικονικη ευμαρεια και αναπτυξη με δανεικα και λεφτα ξενων/τριτων χωρις να στηριζονται σε παραγωγη και χωρις καλυμμα στις περισσοτερες περιπτωσεις.

YAziDis
13-03-24, 15:27
ο καταναλωτισμός εκείνης της εποχής έχει μία και μόνο λέξη που καταδεικνύει το μεγαλείο του: Διακοποδάνειο

https://www.lifo.gr/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-17/screenshot_19_8.jpg?itok=uUOWzzN8

makfil
13-03-24, 15:31
Δεν ξέρω για ποιους νέους μιλάς, αλλά προφανώς μιλάς για προβληματικές περιπτώσεις.
Ούτε εγώ, ούτε ξέρω περιπτώσεις φίλων μου που έκαναν τέτοια σκηνικά.
Οπότε καλύτερα να μη γενικεύεις έτσι σαν να αναφέρεσαι σε όλους τους νέους της εποχής, γιατί ασφαλώς και δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

Εάν δεν ξέρεις αυτές τις περιπτώσεις, δεν μπορείς να διατυπώνεις αυτές τις απόψεις.
Ασφαλώς και ισχύουν όσα έγραψα.
Η μόνη περίπτωση που μπορεί να δικαιολογήσει την αντίδρασή σου είναι η αναφορά μου σε εποχή του συγκεκριμένου πολιτικού κόμματος, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Edit
Όταν έγραφα δεν είχα διαβάσει το μήνυμα του Sebu που επιβεβαιώνει όσα έγραψα.

KostakisK
13-03-24, 17:24
Εγώ έχω πιστωτική στο όνομα μου απο τα 21 μου, την student visa της eurobank. Μου έστειλαν την σύμβαση με κούριερ. Έκατσα μισή ωρα στην ACS να διαβάσω επακριβώς τους όρους. Και αφού τους διάβασα τότε έδωσα υπογραφή. Αυτήν την στιγμή, 2 χρόνια μετά έχω 5 καταναλωτικά απο την TBI και 3 πιστωτικές. Θα μου πείτε δεν θα σε φάνε όλα μαζί κάποια στιγμή? Θα σας πω οχι, σε όλα αυτήν την στιγμή κάνω προώρη αποπληρωμή και κατεβάζω και το υπόλοιπο και στις κάρτες, τα 2 απο τα 5 καταναλωτικά είναι απο τους γονείς μου που ήθελαν να αγοράσουν κάποιες συσκευές γιατί παρουσιάστηκε ανάγκη. Τι θέλω να πω και που θέλω να καταλήξω. Χαλάλι τα πανοτόκια έχω κάνει απίστευτες δουλειές και έχω εξαιρετικά υψηλό credit score στον Τειρεσία ενώ το εισόδημα του 22 ήταν 7000 ΜΟΝΟ! Για εμένα αυτός που ακούει τζάμπα διακοπές και υπογράφει σαν χαζό οτι του δίνουν καλά να πάθει, είναι σαν τους επιχειρηματίες που τους τάζουν οι επιτήδειοι τηλεφωνικά επιστροφές απο την ΑΑΔε και δίνουν κωδικούς ebanking. Να με συγχωράτε δεν τους φταίει κανείς, πρέπει να έχουμε λίγο μυαλό. Και οι κάρτες και τα δάνεια αν έχεις μυαλό σε βοηθούν, το εχω δει στην πράξη. Αν ξεμείνεις απο δουλειά ναι είναι δεδομένο οτι θα υπάρξουν επιπτώσεις, ναι είναι δεδομένο οτι θα μαυριστείς ναι είναι δεδομένο οτι θα πεινάσεις. Οπότε δεν θα είναι οι τράπεζες το μονο σου προβλημα τοτε ουτως η αλλως. Αυτα απο την δικη μου εμπειρια

Chingachgook
13-03-24, 18:49
Εγώ που από το 2002 και για σχεδόν δεκαετία ήμουν στον τραπεζικό κλάδο, μπορώ να έχω άποψη και ενδεχομένως να γενικεύσω, ή δεν γίνεται; :rolleyes:

Γιατί μπορώ να γράφω για ώρες. Για τράπεζα πχ και πόσες δεκάδες εκ/ρια καταναλωτικών δανείων έχει, όχι μόνο σε αδυναμία είσπραξης, αλλά αγνώστων στοιχείων.

Δεν ξέρω αν θυμάστε τα Open24, παραμάγαζα/παρακλάδια της Eurobank. Έχουν δώσει εγκρίσεις σε μετανάστες, πλασματικά (μάλλον, να μην κατηγορούμε άδικα :rolleyes: ) στοιχεία και ΑΦΜ, διακοποδάνεια, κάρτες με το κιλό. Έπαιρναν μπόνους τα παιδιά. :rolleyes: Κάποια μάλιστα άνοιξαν ως franchise, άλλη μασαμπούκα από εκεί...

Ένα-δυο μόνο θα πω. Επειδή είχαμε από τους υψηλότερους δείκτες ιδιοκατοίκησης, σε συνδυασμό με τους - τότε τουλάχιστον - χαμηλούς δείκτες δανειαακής επιβάρυνσης, τους δημόσιους υπαλλήλους που έβλεπαν οι τράπεζες σαν την κότα με τα χρυσά αυγά, έκαναν τις τραπεζοστελεχάρες να έχουν υγρά όνειρα.
Συν την κατάργηση του ορίου του δανείου του εκ/ριου (προ ευρώ και τον πρώτο καιρό του ευρώ, το ανώτατο όριο για καταναλωτικό δάνειο ήταν 1 εκ/ριο δραχμές/3κ ευρώ).

dimitri_ns
13-03-24, 19:19
Εγώ που από το 2002 και για σχεδόν δεκαετία ήμουν στον τραπεζικό κλάδο, μπορώ να έχω άποψη και ενδεχομένως να γενικεύσω, ή δεν γίνεται; :rolleyes:

Γιατί μπορώ να γράφω για ώρες. Για τράπεζα πχ και πόσες δεκάδες εκ/ρια καταναλωτικών δανείων έχει, όχι μόνο σε αδυναμία είσπραξης, αλλά αγνώστων στοιχείων.

Δεν ξέρω αν θυμάστε τα Open24, παραμάγαζα/παρακλάδια της Eurobank. Έχουν δώσει εγκρίσεις σε μετανάστες, πλασματικά (μάλλον, να μην κατηγορούμε άδικα :rolleyes: ) στοιχεία και ΑΦΜ, διακοποδάνεια, κάρτες με το κιλό. Έπαιρναν μπόνους τα παιδιά. :rolleyes: Κάποια μάλιστα άνοιξαν ως franchise, άλλη μασαμπούκα από εκεί...

Ένα-δυο μόνο θα πω. Επειδή είχαμε από τους υψηλότερους δείκτες ιδιοκατοίκησης, σε συνδυασμό με τους - τότε τουλάχιστον - χαμηλούς δείκτες δανειαακής επιβάρυνσης, τους δημόσιους υπαλλήλους που έβλεπαν οι τράπεζες σαν την κότα με τα χρυσά αυγά, έκαναν τις τραπεζοστελεχάρες να έχουν υγρά όνειρα.
Συν την κατάργηση του ορίου του δανείου του εκ/ριου (προ ευρώ και τον πρώτο καιρό του ευρώ, το ανώτατο όριο για καταναλωτικό δάνειο ήταν 1 εκ/ριο δραχμές/3κ ευρώ).

Εσύ μας κατέστρεψες ?

Chingachgook
13-03-24, 21:06
Εσύ μας κατέστρεψες ?

Όχι μόνο αυτό, έμεινα εδώ για να σας το υπενθυμίζω :p

badweed
13-03-24, 21:20
και κυλυσαμε στο κοκκινο (δανειο) ευρω απο την δραχμη , για να επιστραφει σαν χρεος
το δινανε με την σεσουλα στα πιο ακαταλληλα χερια και μας μολυνε ολους

RASTAVIPER
13-03-24, 22:08
Εάν δεν ξέρεις αυτές τις περιπτώσεις, δεν μπορείς να διατυπώνεις αυτές τις απόψεις.
Ασφαλώς και ισχύουν όσα έγραψα.
Η μόνη περίπτωση που μπορεί να δικαιολογήσει την αντίδρασή σου είναι η αναφορά μου σε εποχή του συγκεκριμένου πολιτικού κόμματος, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Edit
Όταν έγραφα δεν είχα διαβάσει το μήνυμα του Sebu που επιβεβαιώνει όσα έγραψα.

Ούτε εσύ επειδή ξέρεις μερικές τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να γενικεύεις έτσι.
Επίσης μη με μπλέκεις με πολιτικά, πουθενά στο φόρουμ δεν έχω μπει σε πολιτικά θέματα, οπότε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Πάλι λάθος τα σκέφτεσαι που θα βγάλεις και συμπέρασμα ποια είναι η μόνη περίπτωση για να μπορούμε να εκφέρουμε άποψη.

makfil
13-03-24, 23:33
Ούτε εσύ επειδή ξέρεις μερικές τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να γενικεύεις έτσι.
Επίσης μη με μπλέκεις με πολιτικά, πουθενά στο φόρουμ δεν έχω μπει σε πολιτικά θέματα, οπότε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Πάλι λάθος τα σκέφτεσαι που θα βγάλεις και συμπέρασμα ποια είναι η μόνη περίπτωση για να μπορούμε να εκφέρουμε άποψη.

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις
Luigi Pirandello

ΥΓ
Ξέχασες να αναφέρεις και τον Sebu στις "αποκλειστικές" δηλώσεις σου :lol::lol:

Sebu
15-03-24, 20:04
Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις
Luigi Pirandello

ΥΓ
Ξέχασες να αναφέρεις και τον Sebu στις "αποκλειστικές" δηλώσεις σου :lol::lol:

Αααααα για σε παρακαλω μην με μπλεκετε στα "ερωτικα" καβγαδακια σας :lol::lol:
Στους δυο τριτος δεν χωρει :p

BlueChris
15-03-24, 22:47
Να βλέπω?

makfil
15-03-24, 23:19
Αααααα για σε παρακαλω μην με μπλεκετε στα "ερωτικα" καβγαδακια σας :lol::lol:
Στους δυο τριτος δεν χωρει :p

Μα, συνεχίζει να επιμένει και μας "μαλώνει" ακόμα και όταν βλέπει ότι και εσύ επιβεβαιώνεις την πραγματικότητα και όσα έγραψα.

Sebu
16-03-24, 00:30
Να βλέπω?

Μπανιστιρτζιιιιιιιιι

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

- - - Updated - - -


Μα, συνεχίζει να επιμένει και μας "μαλώνει" ακόμα και όταν βλέπει ότι και εσύ επιβεβαιώνεις την πραγματικότητα και όσα έγραψα.

Δινουμε σε ολους το reasonable doubt.
Αν επεμενε ενας γιατρος του ΕΣΥ για τα χαλια των δημοσιων νοσοκομειων, αναφεροντας μας χιλιαδες περιπτωσεις που εχουν δει τα ματια του επι δεκαετιες μεσα απο τον ιδιο τον κλαδο και δουλεια του, αλλα εμεις επιμεναμε και γενικευαμε απο μια περιορισμενη εικονα που ειχαμε εξω απο το χορο, τι να εκανε ο γιατρος να μας επαιρνε το κεφαλι?

Καθενας ερμηνευει τα πραγματα και εκφραζει αποψη βασει των δικων του εμπειριων και προσλαμβανουσών. Δεν σημαινει οτι ειναι πληρεις ή σωστες παντα, ουτε οτι εχει πληρες και αντιπροσωπευτικο δειγμα ή πληθυσμο. Επαρκει ομως για να δημιουργησει τη στρεβλωση δια της αναγωγης οτι "ετσι ειναι τα πραγματα".

Δεν μπορεις επομενως να πεισεις καποιον που δεν θελει να πειστει και για την ακριβεια δεν σε ενδιαφερει κιολας, δεν εισαι ιεροεξεταστης. Αποψεις διατυπωνεις, επιχειρηματα, εμπειριες, ιστοριες. Εξαρταται απο τον αλλο αν θελει να κανει κατι με αυτα, τι θα κανει με αυτα και με ποιο μερος απο αυτα.

Το μονο ευκολο θα ηταν να ειμαι δογματικος και απολυτος οντας δεκαετιες στον κλαδο και εχοντας οχι απλα δει τα απιστευτα, αλλα εχοντας και στοιχεια, δεδομενα και αποδειξεις. Αλλα δεν ειμαι ουτε εισαγγελεας, ουτε διωκτης, ουτε δημοσιογραφος να με ενδιαφερει να καταδικασω, ή να ξεσκεπασω αληθειες ή να συγκρουστω με κακως κειμενα. Δεν εχω το θεσμικο ρολο ουτε την ισχυ αλλωστε.

Συζητηση κανουμε, οποιος θελει συμμετεχει, οποιος θελει τα αφηνει και πεφτουν κατω. No bad feelings.

MyISLM
17-03-24, 06:26
Τι θέλω να πω και που θέλω να καταλήξω


έχω εξαιρετικά υψηλό credit score στον Τειρεσία ενώ το εισόδημα του 22 ήταν 7000 ΜΟΝΟ!

Αληθές και έχει πλεονεκτήματα να θεωρείσαι υπέυθυνος "καλοπληρωτής" των υποχρεώσεων σου. Πάντως μέχρι πρότινος δεν υπήρχε Credit Bureau, o ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ κρατούσε στοιχεία μόνο αυτών που έχαν αθετήσει τις υποχρεώσεις τους.

Αναφορικά με τις πιστωτικές. Έχω μια και για ένα διάστημα είχα επιστροφή (αρνητικό υπόλοιπο) και τον άλλο μήνα έγινε ισόποσο θετικό! :twisted: I rest my case που λένε. Μας χρωστούσανε και θα μας φάνε και το βόδι τελικά :nono:.


-------------------

Εικονικη ευμαρεια και αναπτυξη με δανεικα και λεφτα ξενων/τριτων χωρις να στηριζονται σε παραγωγη και χωρις καλυμμα στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Αυτό.

--------------------

Εγώ έχω φίλο, που έβγαλε η μάνα του, κάρτα στο όνομα του και τον φέσωσε μέχρι τα μπούνια. true story. lol
τι στο @#@#!$@! νόμιζα αυτά δεν γίνονταν εδώ, οτι ήμασταν πιο υπεύθυνοι. ;) Σαν κάτι "πατε(ράδ)ρες " που κάνουν έναρξη με τα στοιχεία των παιδιών και κάνουν νέα φέσια.


Αααααα για σε παρακαλω μην με μπλεκετε στα "ερωτικα" καβγαδακια σας
Στους δυο τριτος δεν χωρει


υγρά όνειρα Μωρέ ποιός σας λέει οτι δεν χωρεί; Χωρεί και παραχωρεί... :D Ειδικότερα όταν η συζήτηση πάει σε θέματα της οικονομικής/τραπεζικής φύσης για να κορώνω (εμμ σαν τα τρανζίστορ εννούσα :oops: πού πήγε το μυαλό σας;;; :hmm::rofl:)


Να βλέπω?

Απο μια γωνία που λένε :drunk:

---------

Καθενας ερμηνευει τα πραγματα και εκφραζει αποψη βασει των δικων του εμπειριων και προσλαμβανουσών


Δινουμε σε ολους το reasonable doubt.

------------

Στον κύριο λόγο αυτού του μηνύματός μου, όμως. Είναι και η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αυτό. Την άλλη δεν ήμουν τόσο ενεργός στο νήμα αυτό για να το συζητήσω. Πέρα απο τις νέες χρεώσεις για τήρηση χρεωστικών καρτών και λογαριασμών πληρωμών που θα εισάγει η Eurobank και θα εφαρμόζεται κατα τρόπο, "αν δεν το απενεργοποιήσετε/εναντιωθείτε ρητώς θα ενεργοποιηθεί αυτομάτως για εσάς", έχει και άλλη μία. Την προηγούμενη φορά είχαν τρέξει οι χρεώσεις και μετά απο κανένα τρίμηνο το έπιασα και μετά απο επικοινωνία στο Europhone το απενεργοποίησα. Αλλά απο οτι φαίνεται πάλι θέλει να ενεργοποιηθεί (εχμμ οι τσέπες κάπως να γεμίζουν), αυτομάτως"λόγω μετάπτωσης" :nono:

Πληροφορίες εδώ (https://drive.google.com/file/d/1ckQQC4O636sE-Ln98cOoi-57qAFPzguC/view). Όπως φαίνεται αν κάποιος θέλει να το αποφύγει πρέπει να απενεργοποιήσει τις ε-συναλλαγές απο τις ρυθμίσεις του ebanking μέχρι και τις 22/4/2023 Τώρα κοίταξα τα mail και το έπιασα. Edit: Μα φυσικά και δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις του ebanking, αντε να το βρείς πως απενεργοποιείται...



Επίσης είχα καιρό να μπώ στης Εθνικής το ebanking και αναφέρουν ρητά ενεργοποιήστε τρίτο παράγοντα ή θα είστε υπεύθυνοι σε περίπτωση απάτης.
254720

kiliodoylos
22-03-24, 21:32
παιδια καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας.εχω την εφαρμογη της εθνικης..εκτος του fast login εχω κανει και μια αλλαγη ..δηλαδη να μπορω να μπω με κωδικο και οχι με user name και pass....πως μπορω να το ξαναφερω στην αρχικη κατασταση?....να καταργησω την εισοδο δηλαδη με απλο κωδικο?...

ευχαριστω

advantix
22-03-24, 23:40
Εργασίες στην Eurobank
254850

nemesis1
23-03-24, 12:03
Καινούρια εμπειρία απο τους Απατεώνες, κοινούς Κλέφτες της Eurobank.

Η σύζυγος έχει αναγκαστικά την μισθοδοσία της στους εν λόγω απατεώνες, δεν δέχονται απο το λογιστήριο σε καμιά περίπτωση να δηλώσει άλλη τράπεζα.

Κοίταζε λοιπόν τις κινήσεις της και παρατηρεί μια χρέωση 21 € με αιτιολογια Eur.
Μην αναγνωρίζοντας την κίνηση αφού δεν την έκανε η ίδια τηλεφώνησε στην εξυπηρέτηση ζητώντας εξηγήσεις.

Της είπαν λοιπόν ότι είναι χρέωση ασφαλιστικού προιόντος Eurolife.
"Δεν έχω καμιά ασφάλεια στην Eurolife" εξήγησε η σύζυγος.
"Για οποιαδήποτε διευκρίνηση και λεπτομέρειες θα πρέπει να καλέσετε την Eurolife" η απόκριση της Εξυπηρέτησης Πελατών.

Τηλεφωνεί στην Eurolife και μαθαίνει ότι αφορά μια ασφάλεια σε Πιστωτική κάρτα απο το 2010 !!
Μα η ασφάλεια έχει ακυρωθεί απο τότε!
"Έκπληκτη" η υπάλληλος "δλδ τόσα χρόνια δεν ερχόταν η χρέωση?"

Μα είναι ακυρωμένη η ασφάλεια!

Με τα πολλά της ζήτησαν να στείλει κείμενο ακύρωσης και επιστροφής ποσού.
Για κάτι που ήταν ακυρωμένο τόσα χρόνια!!

Αναρωτιέμαι πόσοι να την πάτησαν απο το "λάθος" αυτό, πόσοι δεν παρατήρησαν την χρέωση...

Σε 2 εργάσιμες τα λεφτά επέστρεψαν στον λογαριασμό.

Προσοχή μεγάλη παιδιά.
Ελέγχετε τις κινήσεις σας.

Είναι κοινοί κλέφτες και απατεώνες.

ΥΓ: Τις επόμενες μέρες θα σας πώ τι προβλήματα προέκυψαν με λογαριασμό Εθνικής Τραπέζας, επειδη ο υπάλληλος-τεμπέλης που τον άνοιξε, (πριν 15 χρόνια) βαριόταν να αναγράψει ολογράφως τα ονόματα στα αντίστοιχα πεδία!

Chingachgook
23-03-24, 15:29
Με - μικρή - επιφύλαξη, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο εργοδότης σου να πας σε συγκεκριμένη τράπεζα. Αν δεν συνεργάζεται με αυτή που θέλεις, ίσως πληρώνεσαι 1-2 ημέρες μετά, αλλά δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν.

nemesis1
23-03-24, 16:37
Με - μικρή - επιφύλαξη, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο εργοδότης σου να πας σε συγκεκριμένη τράπεζα. Αν δεν συνεργάζεται με αυτή που θέλεις, ίσως πληρώνεσαι 1-2 ημέρες μετά, αλλά δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν.

Όσες φορές το ζήτησε το αρνήθηκαν χωρίς συζήτηση.

dimitri_ns
23-03-24, 17:34
Ηρθαν από διάφορες τράπεζες να μεταφέρω την μισθοδοσία σε αυτούς.
Προσέφεραν διάφορα.

Οταν το 1982 δούλευα στην Γαλλία, 25-26 χρονών τότε, με φωνάξανε από το λογιστήριο και με ρωτήσανε σε ποιά τράπεζα είχα λογαριασμό και που ήθελα να πληρώνομαι.

Εκεί η επιχείρηση εξυπηρετούσε τους εργαζόμενους, εδώ η τράπεζα εξυπηρετεί την επιχείρηση, διαλέξτε και πάρτε
Εξαρτάται από τον εργοδότη σου, αυτός πληρώνει την εργασία σου.

workaround
Αν ο εργοδότης σου πει σε αυτή την τράπεζα πληρώνω, προφανώς αν δεν γίνεται αλλιώς το δέχεσαι και φροντίζεις να μεταφέρεις τα χρήματα σε όποια τράπεζα γουστάρεις.
Αν ο εργοδότης είναι της προκοπής, διαλέγεις εσύ τράπεζα, του λες κι ευχαριστώ γιατί νοιάζεται για σένα.

KostakisK
23-03-24, 19:39
Παιδιά και εγω δουλεύω σε μεγάλο οργανισμό και έχουμε μονο την Alpha για πληρωμές παρόλο που με τόσα που βγάζουν θα μπορούσα να πληρώνομαι στην ΕΤΕ, ε δυστυχώς έτσι είναι.

Sebu
23-03-24, 20:11
Το εχουμε πει πολλακις στην Ελλαδα η καθε εταιρεια εχει το μεγαλυτερο μερος της σχεσης/συνεργασιας της με μια τραπεζα και εκει ανοιγει υποχρεωτικα και τις μισθοδοσιες.
Λεω υποχρεωτικα γιατι η τραπεζα αναγνωριζει τις μισθοδοσιες ως χρυσοφορες κοτες καθως συνεπαγονται χρεωστικες καρτες (χρεωσιμες στην ανανεωση του πλαστικου και καποιες φορες και στην αρχικη εκδοση), ενδεχομενα πιστωτικες και δανεια για τους υπαλληλους αρα πελατακια.
Σε ανταλλαγμα "προσφερει" στην εταιρεια καλυτερους ορους σε χρηματοδοτησεις και καλυτερες χρεωσεις/προμηθειες στις εταιρικες εργασιες λχ εμβασματα, πληρωμες, παγιες κτλ.

Δυστυχως εται ειναι στο Ελλαντα.

RASTAVIPER
23-03-24, 23:03
Ηρθαν από διάφορες τράπεζες να μεταφέρω την μισθοδοσία σε αυτούς.
Προσέφεραν διάφορα.

Οταν το 1982 δούλευα στην Γαλλία, 25-26 χρονών τότε, με φωνάξανε από το λογιστήριο και με ρωτήσανε σε ποιά τράπεζα είχα λογαριασμό και που ήθελα να πληρώνομαι.

Εκεί η επιχείρηση εξυπηρετούσε τους εργαζόμενους, εδώ η τράπεζα εξυπηρετεί την επιχείρηση, διαλέξτε και πάρτε
Εξαρτάται από τον εργοδότη σου, αυτός πληρώνει την εργασία σου.

workaround
Αν ο εργοδότης σου πει σε αυτή την τράπεζα πληρώνω, προφανώς αν δεν γίνεται αλλιώς το δέχεσαι και φροντίζεις να μεταφέρεις τα χρήματα σε όποια τράπεζα γουστάρεις.
Αν ο εργοδότης είναι της προκοπής, διαλέγεις εσύ τράπεζα, του λες κι ευχαριστώ γιατί νοιάζεται για σένα.

Είσαι 65 χρονών και γράφεις τόσα ποστ λες και είσαι στο λύκειο.
Πραγματικά θέλει ικανότητα για κάτι τέτοιο.

dimitri_ns
23-03-24, 23:53
Είσαι 65 χρονών και γράφεις τόσα ποστ λες και είσαι στο λύκειο.
Πραγματικά θέλει ικανότητα για κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ πολύ
Καμία ικανότητα δεν θέλει μου βγαίνει αυθόρμητα.

Πραγματικά
Θα λυπόμουνα
Να είμαι 25
Και να γράφω σαν να είμαι 150

Απ ότι φαίνεται θα πεθάνω νέος
Λυπάμαι αυτούς που γεννηθήκανε γέροι
Και πάλι ευχαριστώ

ΥΓ
Εχω ποστάρει λιγότερα από σένα

thourios
24-03-24, 11:29
Με - μικρή - επιφύλαξη, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο εργοδότης σου να πας σε συγκεκριμένη τράπεζα. Αν δεν συνεργάζεται με αυτή που θέλεις, ίσως πληρώνεσαι 1-2 ημέρες μετά, αλλά δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν.

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει αλλά σε βάζει να πληρώσεις την προμήθεια της συναλλαγής αν δεν συνεργάζεται ο ίδιος με την τράπεζά σου.

Sebu
24-03-24, 15:46
Με - μικρή - επιφύλαξη, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο εργοδότης σου να πας σε συγκεκριμένη τράπεζα. Αν δεν συνεργάζεται με αυτή που θέλεις, ίσως πληρώνεσαι 1-2 ημέρες μετά, αλλά δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν.

Μπορει εμμεσα με το να μην σου δινει αυτη τη δυνατοτητα οταν προσλαμβανεσαι. Σου λεει θελω iban της Χ τραπεζας αν δεν εχεις πηγαινε ανοιξε και φερε μου τον iban. Αν του πεις δεν θελω εκει εχω δικη μου τραπεζα η απαντηση ειναι δεν με απασχολει, θα ανοιξεις εκει λογαριασμο γιατι μεσω αυτης της τραπεζας πληρωνουμε. Δεν σου αφηνει δηλαδη περιθωριο κουβεντας, αντιλογου ή εναλλακτικης. Ειναι ή ανοιγεις εκει ή δεν πληρωνεσαι, τοσο απλα.
Και πρακτικα (συμβαινει με αρκετους συναδελφους) εχουν λογαριασμο σε μια τραπεζα απλα και μονο για τη μισθοδοσια και με το που μπαινει εμβαζουν τα χρηματα στη δικη τους τραπεζα, προφανως χανοντας καθε μηνα το ποσο της προμηθειας εμβασματος.

Μονο με νομοθετικη ρυθμιση θα μπορουσε να αλλαξει αυτο αλλα δυσκολο το κρατος να ζορισει τις τραπεζες που συνυπαρχουν αρμονικα και ο ενας ταιζει τον αλλο δεκαετιες.

akilleas
26-03-24, 06:30
Παιδιά βάσει νόμου πληρώνεσαι σε όποια τράπεζα θέλεις.
Το δύσκολο είναι να εφαρμόσει ο εργοδότης το νόμο.

Basilhs23_
26-03-24, 12:17
Άλλη μια περιπτωση από τις άπειρες που ενώ υπάρχει νόμος, ο νόμος δεν εφαρμόζεται.

Sebu
26-03-24, 14:12
Ελλαδα η χωρα της πολυνομιας και της πολυερμηνειας που καταληγει χωρα ανομιας

MyISLM
26-03-24, 22:05
Είσαι 65 χρονών και γράφεις τόσα ποστ λες και είσαι στο λύκειο.

Για λέγε έχει ενδιαφέρον το σκεπτικό σου!

Ξέρετε αν μπορείτε να κλείσετε λογαριασμούς εθνικής απο το mobile banking;

nxtredo
27-03-24, 10:58
Για λέγε έχει ενδιαφέρον το σκεπτικό σου!

Ξέρετε αν μπορείτε να κλείσετε λογαριασμούς εθνικής απο το mobile banking;

Δεν επιτρέπουν ακόμα δυστυχώς. Η μόνη συστημική που δεν επιτρέπει κλείσιμο online. Μια ακόμη παράνοια είναι ότι εαν έχεις έναν απλό ταμιευτηρίου και θες να τον μετατρέψεις σε κάποιο πακέτο τύπου evalue(που είναι μεγάλη απάτη εν τω μεταξύ, απλά το αναφέρω σαν δυσλειτουργία) και τέτοια θα πρέπει η να πας σε κατάστημα η να ανοίξεις έκ νέου από e-banking.
Αν διορθώσει αυτές τις αστοχίες και γενικά το mobile banking που είναι αργόκινητο τελείως θα βελτιωθεί σε τεράστιο βαθμό.
Κατά την γνώμη μου η νέα εφαρμογή της Πειραιώς είναι υπόδειγμα για το πώς πρέπει να είναι ένα σύγχρονο mobile app τράπεζας που όλα τα παραπάνω στα επιτρέπει όπως άνοιγμα/κλείσιμο λογαριασμων, άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας, άνοιγμα λογαριασμού σε συνάλλαγμα, προσθήκη συνδικαιούχου online χωρίς πολλά πολλά.

Sebu
27-03-24, 18:38
Δεν επιτρέπουν ακόμα δυστυχώς. Η μόνη συστημική που δεν επιτρέπει κλείσιμο online. Μια ακόμη παράνοια είναι ότι εαν έχεις έναν απλό ταμιευτηρίου και θες να τον μετατρέψεις σε κάποιο πακέτο τύπου evalue(που είναι μεγάλη απάτη εν τω μεταξύ, απλά το αναφέρω σαν δυσλειτουργία) και τέτοια θα πρέπει η να πας σε κατάστημα η να ανοίξεις έκ νέου από e-banking.
Αν διορθώσει αυτές τις αστοχίες και γενικά το mobile banking που είναι αργόκινητο τελείως θα βελτιωθεί σε τεράστιο βαθμό.
Κατά την γνώμη μου η νέα εφαρμογή της Πειραιώς είναι υπόδειγμα για το πώς πρέπει να είναι ένα σύγχρονο mobile app τράπεζας που όλα τα παραπάνω στα επιτρέπει όπως άνοιγμα/κλείσιμο λογαριασμων, άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας, άνοιγμα λογαριασμού σε συνάλλαγμα, προσθήκη συνδικαιούχου online χωρίς πολλά πολλά.

Απλα το evalue "συμφερει" εναντι των υπολοιπων πακετων που εχει γιατι ειναι το μονο που δινει ενα "δωρεαν" εισερχομενο και ενα "δωρεαν" εξερχομενο εμβασμα ανα μηνα (με διαμοιρασμο εξοδων κοινως δεν πληρωνεις εξοδα στην ΕΤΕ μονο στην αντισυμβαλομενη τραπεζα).

nxtredo
27-03-24, 19:08
Απλα το evalue "συμφερει" εναντι των υπολοιπων πακετων που εχει γιατι ειναι το μονο που δινει ενα "δωρεαν" εισερχομενο και ενα "δωρεαν" εξερχομενο εμβασμα ανα μηνα (με διαμοιρασμο εξοδων κοινως δεν πληρωνεις εξοδα στην ΕΤΕ μονο στην αντισυμβαλομενη τραπεζα).

Αν κάποιος εκμεταλλεύεται αυτές τις παροχές συμφέρει, απλά αναφέρομαι στην υλοποίηση αυτών που είναι ότι να ναι, ότι δεν μπορείς να μετατρεψεις έναν υφιστάμενο λογαριασμό σε evalue μεσω e-banking και πρέπει να ανοίξεις καινούριο αν δεν πας από κατάστημα, ούτε καν μισθοδοσίας όπως γίνεται πλέον στις άλλες τρεις συστημικές, όπου σε αναγκάζουν να πας από κατάστημα όπου φυσικά σε πρήζουν για διάφορες δήθεν υποχρεωτικές ασφάλειες και συναφή που όλοι ξέρουμε. Ακόμα και η νέα κάρτα dual που είναι χρεωστική και πιστωτική μαζι είναι δύσχρηστη καθώς για την χρήση της σαν πιστωτική θα πρέπει να την βάζεις την κάρτα στο POS ώστε να σου δώσει την επιλογή να επιλέξεις τον τρόπο χρήσης και όχι ανέπαφα.

Sebu
27-03-24, 23:45
Αν κάποιος εκμεταλλεύεται αυτές τις παροχές συμφέρει, απλά αναφέρομαι στην υλοποίηση αυτών που είναι ότι να ναι, ότι δεν μπορείς να μετατρεψεις έναν υφιστάμενο λογαριασμό σε evalue μεσω e-banking και πρέπει να ανοίξεις καινούριο αν δεν πας από κατάστημα, ούτε καν μισθοδοσίας όπως γίνεται πλέον στις άλλες τρεις συστημικές, όπου σε αναγκάζουν να πας από κατάστημα όπου φυσικά σε πρήζουν για διάφορες δήθεν υποχρεωτικές ασφάλειες και συναφή που όλοι ξέρουμε. Ακόμα και η νέα κάρτα dual που είναι χρεωστική και πιστωτική μαζι είναι δύσχρηστη καθώς για την χρήση της σαν πιστωτική θα πρέπει να την βάζεις την κάρτα στο POS ώστε να σου δώσει την επιλογή να επιλέξεις τον τρόπο χρήσης και όχι ανέπαφα.

Στην υλοποιηση ναι εχεις δικιο χωλαινει. Σε αφηνει μονο να τους ανοιξεις ως νεους λογαριασμους, ισως για να εμφανιζει "παραγωγη" νεων λογαριασμων και γιατι αν σε αφηνε να αλλαξεις υπαρχον λογαριασμο θα επρεπε να σου παρεχει και την επιλογη του downgrade (δηλαδη και να τα αφαιρεσεις ολα τελειως αρα να γλιτωσεις τα 2 ευρω το μηνα) το οποιο δεν το θελουν.

nxtredo
28-03-24, 14:41
Στην υλοποιηση ναι εχεις δικιο χωλαινει. Σε αφηνει μονο να τους ανοιξεις ως νεους λογαριασμους, ισως για να εμφανιζει "παραγωγη" νεων λογαριασμων και γιατι αν σε αφηνε να αλλαξεις υπαρχον λογαριασμο θα επρεπε να σου παρεχει και την επιλογη του downgrade (δηλαδη και να τα αφαιρεσεις ολα τελειως αρα να γλιτωσεις τα 2 ευρω το μηνα) το οποιο δεν το θελουν.

Γίνεται downgrade κανονικά απλά πρέπει να αφήσεις τον λογαριασμό με μηδενικό υπόλοιπο για 3 μήνες τουλάχιστον. Μετά στον μετατρέπει αυτόματα σε απλό λογαριασμό. Είχα ανοίξει αναγκαστικά σε κατάστημα λογαριασμό λόγω του ότι δεν γινόταν από κινητό και φυσικά μου άνοιξαν τον evalue. Μόλις πήρα ebanking άνοιξα έναν απλό από μέσα και άφησα αυτόν χωρίς χρήματα για 3 μήνες και μετά έγινε απλός. Συνεχίζεις βέβαια να οφείλεις το ποσό του τελευταίου μήνα και σου κάνει το υπόλοιπο -2€. Βέβαια μόλις μετατραπει σε απλό απλά βαζεις 2 ευρώ μέσα και όλα καλα. Γενικά η εθνική θυμίζει αρκετά δημόσιο και έχει δρόμο ακόμα μέχρι να σοβαρεψει σε αυτόν τον τομέα. Καλό είναι οι υπεύθυνοι του digital banking να τα βλέπουν αυτά και όχι απλά να μας βομβαρδίζουν με τις τριπλές επαληθεύσεις και άλλα διάφορα

- - - Updated - - -


Στην υλοποιηση ναι εχεις δικιο χωλαινει. Σε αφηνει μονο να τους ανοιξεις ως νεους λογαριασμους, ισως για να εμφανιζει "παραγωγη" νεων λογαριασμων και γιατι αν σε αφηνε να αλλαξεις υπαρχον λογαριασμο θα επρεπε να σου παρεχει και την επιλογη του downgrade (δηλαδη και να τα αφαιρεσεις ολα τελειως αρα να γλιτωσεις τα 2 ευρω το μηνα) το οποιο δεν το θελουν.

Γίνεται downgrade κανονικά απλά πρέπει να αφήσεις τον λογαριασμό με μηδενικό υπόλοιπο για 3 μήνες τουλάχιστον. Μετά στον μετατρέπει αυτόματα σε απλό λογαριασμό. Είχα ανοίξει αναγκαστικά σε κατάστημα λογαριασμό λόγω του ότι δεν γινόταν από κινητό και φυσικά μου άνοιξαν τον evalue. Μόλις πήρα ebanking άνοιξα έναν απλό από μέσα και άφησα αυτόν χωρίς χρήματα για 3 μήνες και μετά έγινε απλός.
Συνεχίζεις βέβαια να οφείλεις το ποσό του τελευταίου μήνα και σου κάνει το υπόλοιπο -2€. Βέβαια μόλις μετατραπει σε απλό απλά βαζεις 2 ευρώ μέσα και όλα καλα.
Γενικά η εθνική θυμίζει αρκετά δημόσιο και έχει δρόμο ακόμα μέχρι να σοβαρεψει σε αυτόν τον τομέα. Καλό είναι οι υπεύθυνοι του digital banking να τα βλέπουν αυτά και όχι απλά να μας βομβαρδίζουν με τις τριπλές επαληθεύσεις και άλλα διάφορα.

MyISLM
28-03-24, 15:46
Έκλεισα δυο λογαριασμούς απο κατάστημα στην Εθνική σήμερα. Αυτά για νέες διττές χρεωστικές που δουλεουν και σαν πιστωτικές, δεν μου αρεσε. :nono: Δεν χρησιμοποιούσα και τους λογαριασμούς εξάλλου. Μπορεί αργότερα να πουν σας ανανεώσαμε τη χρεωστική σας με τη νεα χρεω/πιστωτική και έχετε έξοδα ΧΨΖ να πληρώσετε.

έχω μια prepaid στην εθνική 0,11 υπόλοιπο, μου λενε θα πρεπει να πάει σε νέα δεν μπορούμε να σας το δώσουμε, έτσι.

Meanwhile Alpha ebanking εχω μηνες που δεν μπορώ να μπώ. Δεν ερχονται τα otp στο Viber (απο οπουδήποτε αλλού έρχονται).

Πρέπει να δω το νομοσχέδιο για τη δημιουργία Credit Bureau, αν έχουν και καμια διάταξη με Credit Freeze. Γιατί τα ηλεκτρονικά δάνεια/πιστωτικές δεν μου πολυ αρέσουν χωρίς να έχω δικαίωμα φραγής μελλοντικής/νέας πίστωσης/Credit Freeze. Μπορεί αργότερα κανενα συστημα να λολαθεί και να αρχίσει να εκδίδει πιστωτικές μόνο του (πχ όπως εστελνε κάτι κάρτες χωρίς συνδεδεμένο λογαριασμό η Εθνική)

minas
28-03-24, 16:02
Έκλεισα δυο λογαριασμούς απο κατάστημα στην Εθνική σήμερα. Αυτά για νέες διτές χρεωστικές που δουλεουν και σαν πιστωτικές, δεν μου αρεσε. Δεν χρησιμοποιούσα και τους λογαριασμούς εξάλλου. Μπορεί αργότερα να πουν σας ανανεώσαμε τη χρεωστική σας με τη νεα χρεω/πιστωτική και έχετε έξοδα ΧΨΖ να πληρώσετε.

έχω μια prepaid στην εθνική 0,11 υπόλοιπο, μου λενε θα πρεπει να πάει σε νέα δεν μπορούμε να σας το δώσουμε, έτσι.

Meanwhile Alpha ebanking εχω μηνες που δεν μπορώ να μπώ. Δεν ερχονται τα otp στο Viber (απο οπουδήποτε αλλού έρχονται).

Πρέπει να δω το νομοσχέδιο για τη δημιουργία Credit Bureau, αν έχουν και καμια διάταξη με Credit Freeze. Γιατί τα ηλεκτρονικά δάνεια/πιστωτικές δεν μου πολυ αρέσουν χωρίς να έχω δικαίωμα φραγής μελλοντικής/νέας πίστωσης/Credit Freeze. Μπορεί αργότερα κανενα συστημα να λολαθεί και να αρχίσει να εκδίδει πιστωτικές μόνο του (πχ όπως εστελνε κάτι κάρτες χωρίς συνδεδεμένο λογαριασμό η Εθνική)

Για την Alpha απενεργοποίησε το Viber και θα σου έρθει SMS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.