PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 [232]

Sebu
13-04-24, 21:33
Αυτό που είχα αναφέρει κάπου, στην Ελλάδα το καλύτερο που έχεις να κάνεις να είσαι ανεργος ανασφάλιστος, εξωγήινος πρόσφυγας :p

:lol: :rofl: :respekt:

bebakos11
25-04-24, 20:25
καλησπερα. δεν ξερω αν εχει αναφερθει εδω αλλα υπαρχουν τροποι τουλαχιστον για τα ελληνικα ebanking να εχουμε μια επιπλεον ασφαλεια πχ με ενα yubico key ή αλλο παρομοιο ? υπαρχουν τροποι περα απο ενα ισχυρο pass ? με προβληματιζει η χρηση μονο κωδικων που δεν γινεται να τους θυμομαστε παντα

ariadgr
25-04-24, 20:37
καλησπερα. δεν ξερω αν εχει αναφερθει εδω αλλα υπαρχουν τροποι τουλαχιστον για τα ελληνικα ebanking να εχουμε μια επιπλεον ασφαλεια πχ με ενα yubico key ή αλλο παρομοιο ? υπαρχουν τροποι περα απο ενα ισχυρο pass ? με προβληματιζει η χρηση μονο κωδικων που δεν γινεται να τους θυμομαστε παντα

δεν ειναι μονο με χρηση κωδικων
υπαρχει 2 factor authentication με sms στο κινητό ή authorιzation μεσω του mobile app
επισης μπορεις να μειωσεις τα ορια

δεν χρειαζεται να τους θυμασαι. γι'αυτο υπάρχουν οι εφαμογές password managers

bebakos11
25-04-24, 20:52
δεν ειναι μονο με χρηση κωδικων
υπαρχει 2 factor authentication με sms στο κινητό ή authorιzation μεσω του mobile app
επισης μπορεις να μειωσεις τα ορια

δεν χρειαζεται να τους θυμασαι. γι'αυτο υπάρχουν οι εφαμογές password managers

σιγουρα,εχεις δικιο αλλα λεω για εξτρα ασφαλεια

ariadgr
25-04-24, 20:58
σιγουρα,εχεις δικιο αλλα λεω για εξτρα ασφαλεια

το 2 factor authentication ειναι η εξτρα ασφαλεια.
αν έχεις τόσα πολλά χρήματα σε καταθέσεις, κλεισ'τα σε μια προθεσμιακη για Χ ορισμένο διάστημα, για έξτρα ασφάλεια...

MyISLM
25-04-24, 23:41
υπαρχει 2 factor authentication με sms στο κινητό ή authorιzation μεσω του mobile app

οποιοσδήποτε παράγοντας εξαρτάται απο κινητό είναι τρίπιος. Μονο Yubi ή TOTP (και αυτά με σωστή χρήση και "υγείες" συνήθειες). Φυσικά δεν δινουν τετοια δυνατότητα

Simpleton
27-04-24, 22:20
Ελαφρώς off-topic, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς να πληρώσει οφειλές στην ΑΑΔΕ με κάρτα από τράπεζα εξωτερικού; Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές με δύο χρεωστικές, αυτή της MyPos (Mastercard, εμπορική) και της Revolut (Visa, καταναλωτική) και πάντα μου λέει ότι η συναλλαγή απερρίφθη και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα. Στα e-banking τους δεν έχω καμία ένδειξη ότι υπήρξε απόπειρα συναλλαγής.

Θεωρητικά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα εδώ και έναν μήνα;
https://www.aade.gr/deltia-typoy-anakoinoseis/deltio-typoy-22032024

Sebu
27-04-24, 23:38
Παλια δεν επιτρεποταν.
Αναγνωριζε απο τον αριθμο της καρτας αν ειναι εκδοσεως τραπεζας εσωτερικου ή εξωτερικου και δεν προχωρουσε.

Simpleton
27-04-24, 23:47
Παλιά ναι. Τώρα υποτίθεται ότι δέχεται και τις εξωτερικού.

Manolis_karas
02-05-24, 21:45
Ελαφρώς off-topic, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς να πληρώσει οφειλές στην ΑΑΔΕ με κάρτα από τράπεζα εξωτερικού; Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές με δύο χρεωστικές, αυτή της MyPos (Mastercard, εμπορική) και της Revolut (Visa, καταναλωτική) και πάντα μου λέει ότι η συναλλαγή απερρίφθη και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα. Στα e-banking τους δεν έχω καμία ένδειξη ότι υπήρξε απόπειρα συναλλαγής.

Θεωρητικά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα εδώ και έναν μήνα;
https://www.aade.gr/deltia-typoy-anakoinoseis/deltio-typoy-22032024
Όπως γράφω σε άλλο θέμα σε μένα απορρίπτονται και οι κάρτες Εσωτερικού (Ελληνικές)

Simpleton
02-05-24, 23:14
Όπως γράφω σε άλλο θέμα σε μένα απορρίπτονται και οι κάρτες Εσωτερικού (Ελληνικές)
Σε ποια τράπεζα; Με μια χρεωστική της Εθνικής που έβαλα δοκιμαστικά, είδα ότι πήγε να τα τραβήξει.

Για το παραπάνω μου θέμα να αναφέρω ότι τελικά πλήρωσα με έμβασμα από Revolut στον λογαριασμό που αναφέρεται εδώ: https://www.aade.gr/diethni-themata/pliromes-entos-kai-ektos-sepa/pliromi-foron-kai-telon-apo-hores-tis-zonis-sepa-0

ariadgr
02-05-24, 23:19
Σε ποια τράπεζα; Με μια χρεωστική της Εθνικής που έβαλα δοκιμαστικά, είδα ότι πήγε να τα τραβήξει.

μάλλον σε πιστωτικές αναφερόταν

thourios
02-05-24, 23:54
Όπως γράφω σε άλλο θέμα σε μένα απορρίπτονται και οι κάρτες Εσωτερικού (Ελληνικές)

Μήπως έχεις βάλει όρια στα ποσά των συναλλαγών;

Manolis_karas
03-05-24, 17:13
Σε ποια τράπεζα; Με μια χρεωστική της Εθνικής που έβαλα δοκιμαστικά, είδα ότι πήγε να τα τραβήξει.

Για το παραπάνω μου θέμα να αναφέρω ότι τελικά πλήρωσα με έμβασμα από Revolut στον λογαριασμό που αναφέρεται εδώ: https://www.aade.gr/diethni-themata/pliromes-entos-kai-ektos-sepa/pliromi-foron-kai-telon-apo-hores-tis-zonis-sepa-0
Αλφα και Εθνική όταν προσπαθώ μέσα από το site myaade, μέσα από το site των τραπεζών οι πληρωμές γίνονται κανονικά.

- - - Updated - - -


Μήπως έχεις βάλει όρια στα ποσά των συναλλαγών;
Με τις ίδιες κάρτες αμέσως μετά μέσα από το site των τραπεζών οι πληρωμές γίνονται κανονικά

MyISLM
03-05-24, 18:17
Αλφα και Εθνική όταν προσπαθώ μέσα από το site myaade, μέσα από το site των τραπεζών οι πληρωμές γίνονται κανονικά.

απο epos gsis πλήρωσα με Πειραιώς mastercard βεβαιωμένες

Doxaios
04-05-24, 09:13
Θέλει λίγη πατέντα εάν θέλεις να στείλεις σε δικό σου λογαριασμό, γιατί πρέπει να το ενεργοποιήσεις και στις δύο τράπεζες, με δεύτερη αυτή που θέλεις να λάβει τα χρήματα.

Καλημέρα. Για κάποιο λόγο δε δούλεψε. Μου έλεγε ότι ο λογαριασμός είναι ο ίδιος. Προσπάθησα να μεταφέρω από Πειραιώς (με το νούμερο του κινητού μου) και ήθελα σε aplha bank (με το ίδιο νούμερο κινητό).

goku
04-05-24, 09:19
Καλημέρα. Για κάποιο λόγο δε δούλεψε. Μου έλεγε ότι ο λογαριασμός είναι ο ίδιος. Προσπάθησα να μεταφέρω από Πειραιώς (με το νούμερο του κινητού μου) και ήθελα σε aplha bank (με το ίδιο νούμερο κινητό).

Θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις σε όλες τις τράπεζες, αλλά σε αυτή την τράπεζα που θες να λάβει τα χρήματα θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις τελευταίο. Αν το ενεργοποίησες τελευταία φορά στην Πειραιώς, και προσπαθήσεις να στείλεις από Πειραιώς τότε δεν γίνεται. Αν θες να λάβεις τα χρήματα στην Alpha τότε θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις πρώτα στις άλλες τράπεζες και να αφήσεις τελευταία την Alpha ώστε να πάνε εκεί τα χρήματα.

Doxaios
04-05-24, 09:22
Θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις σε όλες τις τράπεζες, αλλά σε αυτή την τράπεζα που θες να λάβει τα χρήματα θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις τελευταίο. Αν το ενεργοποίησες τελευταία φορά στην Πειραιώς, και προσπαθήσεις να στείλεις από Πειραιώς τότε δεν γίνεται. Αν θες να λάβεις τα χρήματα στην Alpha τότε θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις πρώτα στις άλλες τράπεζες και να αφήσεις τελευταία την Alpha ώστε να πάνε εκεί τα χρήματα.

Έτσι το έκανα. Πρώτα Πειραιώς και μετά alpha. Αλλά με το που έβαζα το νούμερο του κινητού στην Πειραιώς μου έγραφε ότι ο λογαριασμός είναι ο ίδιος.

goku
04-05-24, 09:50
Έτσι το έκανα. Πρώτα Πειραιώς και μετά alpha. Αλλά με το που έβαζα το νούμερο του κινητού στην Πειραιώς μου έγραφε ότι ο λογαριασμός είναι ο ίδιος.

Δοκίμασε να κάνεις ακόμη μια φορά την ενεργοποίηση στην Alpha, ίσως κάτι να πήγε στραβά.

jap
04-05-24, 10:43
Έχουν τέτοια κολλήματα οι τράπεζες. Και στη Viva είχα το ίδιο πρόβλημα (δεν μπορούσα να στείλω στη Eurobank που είχα δηλώσει τελευταία), μέχρι που έφτιαξε μόνο του. Τώρα έχω καταφέρει και όταν ο άλλος δηλώσει το ΑΦΜ πάνε στη Viva (σε επαγγελματικό λογαριασμό), όταν δηλώσει το κινητό πάνε στη Eurobank (στον προσωπικό).

Crosswind
05-05-24, 15:30
Επειδή μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό Ελλάδα, ποια τράπεζα έχει αυτή τη στιγμή το καλύτερο e-banking (app, πράγματα που μπορείς να κάνεις μέσω e-banking κτλ)?

RASTAVIPER
05-05-24, 16:06
Επειδή μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό Ελλάδα, ποια τράπεζα έχει αυτή τη στιγμή το καλύτερο e-banking (app, πράγματα που μπορείς να κάνεις μέσω e-banking κτλ)?

Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη, αλλά η Εθνική δουλεύει αρκετά καλά.

KostakisK
05-05-24, 17:00
Με τα τελευταία που είδα στην ΕΤΕ απο πλευράς αιτήσεως δανείων, λειτουργιών, βλαβών ebanking κλπ θα ελεγα κατευθείαν να επιλέξεις Eurobank

marcus1
05-05-24, 17:20
Επειδή μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό Ελλάδα, ποια τράπεζα έχει αυτή τη στιγμή το καλύτερο e-banking (app, πράγματα που μπορείς να κάνεις μέσω e-banking κτλ)?

Έχω σε Πειραιώς, Εθνική, Eurobank, θα έλεγα ότι eurobank και πειραιώς είναι κοντά μεταξύ τους, ίσως με ελαφρά προτίμηση στης eurobank, ενώ το ebanking της εθνικής τα τελευταία χρόνια γίνεται όλο και χειρότερο, buggy και προβληματικό.

Crosswind
05-05-24, 19:51
Σας ευχαριστώ όλους :oneup:

Basilhs23_
06-05-24, 15:20
Επειδή μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό Ελλάδα, ποια τράπεζα έχει αυτή τη στιγμή το καλύτερο e-banking (app, πράγματα που μπορείς να κάνεις μέσω e-banking κτλ)?

Δεν υπάρχει απάντηση, ο καθένας έχει συνηθίσει το ebanking της τράπεζας που χρησιμοποιεί πιο πολύ.

Έχω ebanking σε τρεις τράπεζες, Αττικής, Eurobank, alphabank, τα ονόματα τα ανέφερα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο με βάση πόσο συχνά τα χρησιμοποιώ.

Της τράπεζας Αττικής μου είναι το πιο οικείο. Ακολουθεί η alphabank, τέλος η Eurobank που δεν μπορώ να το συνηθίσω και να βρω με τίποτα κάποιες επιλογές που θέλω χωρίς να ψάχνω στο helpdesk.

Sebu
07-05-24, 16:44
Δεν ειναι μονο το ebanking το κριτηριο με το οποιο πρεπει να επιλεξει καποιος, αλλα τις χρεωσεις και προμηθειες, κρυφες ή μη του εκαστοτε ιδρυματος καθως και τις τυχον "συνδρομες".
Πρωτη μανουλα παντα στο να ξεκιναει ληστρικες χρεωσεις και κερατιατικα ηταν/ειναι και θα ειναι η Eurobank και οταν οι αλλες βλεπουν οτι τα προβατα στη Eurobank δεν αντιδρουν, ξεκινανε και εκεινες.
Ομοιως πρεπει να δει καποιος τις χρεωσεις εμβασματων εισερχομενων, οχι μονο στο σκελος του επιμερισμου εξοδων (δικα μου/διαμοιρασμος/δικα του) αλλα και τυχον εξτρα χρεωσεις καθε τραπεζας για την καταθεση/αποδοχη του ποσου περαν των εξοδων εμβασματος κτλ κτλ.
Στο τελος της ημερας ενα ebanking ειναι μια πλατφορμα που συνηθως διαχρονικα εξελισσεται και βελτιωνεται, αντιθετως οι χρεωσεις και προμηθειες ειναι κατι που χειροτερευει και παντα εις βαρος των πελατων.
Ιδιως τα τελευταια χρονια που εχει πεσει το business οι τραπεζες για να συντηρησουν τα εσοδα εχουν στραφει μαζικα στο σκελος των προμηθειων και ειναι εμφανες και στα αποτελεσματα που ανακοινωσαν για το 2023 και για τις εκτιμησεις κερδοφοριας για την επομενη 3ετια, ερχεται καλο αρμεγμα, σε λιγο θα χρεωνουν και τον αερα μεσα στα καταστηματα.

mzaf
07-05-24, 19:21
Ιδιως τα τελευταια χρονια που εχει πεσει το business οι τραπεζες για να συντηρησουν τα εσοδα εχουν στραφει μαζικα στο σκελος των προμηθειων και ειναι εμφανες και στα αποτελεσματα που ανακοινωσαν για το 2023 και για τις εκτιμησεις κερδοφοριας για την επομενη 3ετια, ερχεται καλο αρμεγμα, σε λιγο θα χρεωνουν και τον αερα μεσα στα καταστηματα.

:oneup:
Και το τραγικό είναι πως δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Όλες οι τράπεζες του εξωτερικού που είχαν καταστήματα, τα έκλεισαν και κούνησαν μαντήλι.

makfil
07-05-24, 20:45
Πρωτη μανουλα παντα στο να ξεκιναει ληστρικες χρεωσεις και κερατιατικα ηταν/ειναι και θα ειναι η Eurobank και οταν οι αλλες βλεπουν οτι τα προβατα στη Eurobank δεν αντιδρουν, ξεκινανε και εκεινες.
Ομοιως πρεπει να δει καποιος τις χρεωσεις εμβασματων εισερχομενων, οχι μονο στο σκελος του επιμερισμου εξοδων (δικα μου/διαμοιρασμος/δικα του) αλλα και τυχον εξτρα χρεωσεις καθε τραπεζας για την καταθεση/αποδοχη του ποσου περαν των εξοδων εμβασματος κτλ κτλ.


Στα τόσα αρνητικά που καταλογίζεις στη Eurobank, θα παραθέσω ένα θετικό και πολύ χρήσιμο, για μένα, πλεονέκτημα που μου είχε προσφέρει πριν από χρόνια και το διατηρεί ακόμη.

Μου επιτρέπει την ανέξοδη αποστολή χρημάτων όχι μόνο σε λογαριασμούς της ίδιας, αλλά και σε λογαριασμούς όλων των ελληνικών τραπεζών. Μόνη προϋπόθεση είναι να διατηρώ τουλάχιστον 3000€ στο λογαριασμό μου.

lewton
07-05-24, 21:53
Στα τόσα αρνητικά που καταλογίζεις στη Eurobank, θα παραθέσω ένα θετικό και πολύ χρήσιμο, για μένα, πλεονέκτημα που μου είχε προσφέρει πριν από χρόνια και το διατηρεί ακόμη.

Μου επιτρέπει την ανέξοδη αποστολή χρημάτων όχι μόνο σε λογαριασμούς της ίδιας, αλλά και σε λογαριασμούς όλων των ελληνικών τραπεζών. Μόνη προϋπόθεση είναι να διατηρώ τουλάχιστον 3000€ στο λογαριασμό μου.

Και δωρεάν εισερχόμενα από άλλη τράπεζα;

Sebu
07-05-24, 22:28
Στα τόσα αρνητικά που καταλογίζεις στη Eurobank, θα παραθέσω ένα θετικό και πολύ χρήσιμο, για μένα, πλεονέκτημα που μου είχε προσφέρει πριν από χρόνια και το διατηρεί ακόμη.

Μου επιτρέπει την ανέξοδη αποστολή χρημάτων όχι μόνο σε λογαριασμούς της ίδιας, αλλά και σε λογαριασμούς όλων των ελληνικών τραπεζών. Μόνη προϋπόθεση είναι να διατηρώ τουλάχιστον 3000€ στο λογαριασμό μου.

Σε καινουριους το προσφερει ομως? Ή σε παλιους που δεν το ειχε δωσει?
Λχ τους τελευταιους μηνες βλεπω ξεκινησε τα Blue Advantage και λοιπα πακετα με υποχρεωτικη μηνιαια συνδρομη. 0,60 θα πει καποιος ειναι λιγο αλλα (α) γιατι να πληρωνω προμηθεια για να διατηρω τα λεφτα μου σε καταθεση οταν ηδη δεν εισπραττω σοβαρο επιτοκιο και (β) το 0,6 ανετα γινεται 3 και 6 ευρω το μηνα καποια στιγμη.
Ηδη τρεχει καμπανια σπρωξιματος και γλειψιματος απο ηλεκτρονικα ειδησιογραφικα σαιτ του ποσο πρωτοποριακα ειναι τα πακετα και παρεχουν προσαρμοσμενες συνδρομητικες υπηρεσιες και αλλες μπ@υρδες.
Συνδρομητικη υπηρεσια το να μπορω να πληρωνω τους λογαριασμους μου ή να κανω πληρωμες υπηρεσιων ανεξοδα με τα λεφτα μου? Με χρηση υποδομων και τεχνολογιων αποσβεσμενων εδω και 10ετιες? Συνδρομητικη υπηρεσια για να εχω αλερτς στο κινητο τηλεφωνο για οτι κινησεις κανω σε καρτες ή λογαριασμους κτλ?

makfil
07-05-24, 22:39
Κοίτα, δεν προσπάθησα να σε μεταπείσω. Άλλωστε, έχεις πει επανειλημμένα τις απόψεις σου.
Απλά, έγραψα το πλεονέκτημα που έχω από χρόνια στη Eurobank και υποθέτω και άλλοι.

ariadgr
07-05-24, 23:07
Και δωρεάν εισερχόμενα από άλλη τράπεζα;

Ναι, από άλλη ελληνική τράπεζα σίγουρα
Αναφέρεται σε αυτό το πρόγραμμα (από το 2007 μπορεί να έχουν αλλάξει λίγο οι προϋποθέσεις)
https://www.eurobank.gr/el/omilos/grafeio-tupou/942-news-page
Για νέους πελάτες μάλλον υπάρχουν μόνο τα advantage που ειναι υποδεέστερα (μόνο 1 εισερχόμενο και μόνο εντός ελλάδας)
https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/sunallages-pronomia/my-advantage-banking/programma-my-advantage-banking

jap
08-05-24, 11:19
Και δωρεάν εισερχόμενα από άλλη τράπεζα;

Κι εγώ έχω το πρόγραμμα e-συναλλαγων που δεν το προσφέρει σε νέους. Έχει κόστος 1,50 το μήνα αλλά μεγαλύτερα όρια (περισσότερες δωρεάν συναλλαγές) από τα advantage. Τα δωρεάν εισερχόμενα πάντως είναι μόνο από Ελλάδα, δωρεάν χωρίς πακέτα μηνιαία είναι μόνο για μικρό πόσα και για όσους έχουν κάποιους ειδικούς λογαριασμούς (όπως του makfil ).

Για δωρεάν εισερχομενα εμβάσματα εξωτερικού σε ελληνικό IBAN μόνο viva.

Simpleton
08-05-24, 11:52
Αυτό που έχει να προσφέρει ο λογαριασμός σε μια ελληνική τράπεζα από μόνος του είναι τουλάχιστον φτωχό, πιστεύω ότι στην παρούσα φάση πρέπει να κάνει κανείς συνδυασμούς. Προσωπικά έχω καταλήξει στον εξής:

Revolut
- για δωρεάν εμβάσματα, ψηφιακές κάρτες, αποταμίευση, πληρωμές από γνωστούς με κάρτα, συναλλαγές σε άλλα νομίσματα με λογικούς όρους

Viva
- για δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και IRIS για προώθηση στον κύριο ελληνικό λογαριασμό

παραδοσιακή τράπεζα (όποια βολεύει τον καθέναν, στην περίπτωση μου Εθνική)
- για αναλήψεις/καταθέσεις

goku
08-05-24, 12:00
Αυτό που έχει να προσφέρει ο λογαριασμός σε μια ελληνική τράπεζα από μόνος του είναι τουλάχιστον φτωχό, πιστεύω ότι στην παρούσα φάση πρέπει να κάνει κανείς συνδυασμούς. Προσωπικά έχω καταλήξει στον εξής:

Revolut
- για δωρεάν εμβάσματα, ψηφιακές κάρτες, αποταμίευση, πληρωμές από γνωστούς με κάρτα, συναλλαγές σε άλλα νομίσματα με λογικούς όρους

Viva
- για δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και IRIS για προώθηση στον κύριο ελληνικό λογαριασμό

παραδοσιακή τράπεζα (όποια βολεύει τον καθέναν, στην περίπτωση μου Εθνική)
- για αναλήψεις/καταθέσεις

Για τις Ελληνικές τράπεζες νομίζω ότι τώρα με το IRIS, σαν ιδιώτης, δεν χρειάζεται να έχεις 10 λογαριασμούς. Κρατάς μία τράπεζα σαν βασική, αυτή που πληρώνεσαι ή που έχεις όλα τα λεφτά σου, και τους υπόλοιπους λογαριασμούς τους κλείνεις. Εκτός αν κάνεις συναλλαγές κόστους μεγαλύτερου των 500 ευρώ ανά ημέρα. Εγώ έχω ήδη αρχίσει να κλείνω λογαριασμούς, έχω κρατήσει έναν λογαριασμό στην Εθνική και έναν στην Πειραιώς, με κύριο αυτόν την Εθνικής, και με την πρώτη ευκαιρία θα κλείσω και αυτόν της Πειραιώς.

Simpleton
08-05-24, 12:23
Το IRIS είναι μια «πατερίτσα» και, πιστεύω, εν μέρει πείραμα από τις τράπεζες για να δουν πως θα πορευτούν με μειωμένα έσοδα από τις προμήθειες εμβασμάτων. Σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να σε εξυπηρετήσει, άλλα θέματα όμως παραμένουν, όπως το να εξαρτάται από τον εργοδότη σου σε ποια τράπεζα θα πληρώνεσαι και οι μεταφορές από/προς εξωτερικό.

Τα 3-6 ευρώ για την τήρηση που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν είναι κάτι ασυνήθιστο σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες και θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα εκεί κινούμαστε (και προφανώς με έναν λογαριασμό ο καθένας μας όπως αναφέρεις). Εκεί όμως οι λογαριασμοί έχουν και καλές παροχές, όχι τις αστειότητες του τύπου «1-2 εμβάσματα, και αυτά μόνο εσωτερικού».

goku
08-05-24, 12:41
Επί της ευκαιρίας, ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα διαγραφής δευτερεύοντος λογαριασμού μέσω e-banking στην Εθνική; Στην Πειραιώς κατάφερα και το έκανα, είχε επιλογή, αλλά στην Εθνική δεν βρίσκω κάτι.

Doxaios
09-05-24, 18:37
Δοκίμασε να κάνεις ακόμη μια φορά την ενεργοποίηση στην Alpha, ίσως κάτι να πήγε στραβά.Τελικά δούλεψε μετά από κατάργηση και ξαναενεργοποίηση. Αλλά για κάποιον λόγο επιτρέπει μόνο 300€/ημέρα (αντί για 500€/ημέρα όπως αναφέρεται). Όταν βάζω πάνω από 300 μου λέει ότι έχει ξεπεράσει το όριο(που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο) και αν προσπαθήσω την ίδια ημέρα να στείλω και άλλα 200€ πχ μου γράφει ότι δεν υπάρχει ο συγκεκριμένος αριθμός για IRIS. Την άλλη ημέρα δουλεύει κανονικά με 300€.

goku
09-05-24, 18:41
Τελικά δούλεψε μετά από κατάργηση και ξαναενεργοποίηση. Αλλά για κάποιον λόγο επιτρέπει μόνο 300€/ημέρα (αντί για 500€/ημέρα όπως αναφέρεται). Όταν βάζω πάνω από 300 μου λέει ότι έχει ξεπεράσει το όριο(που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο) και αν προσπαθήσω την ίδια ημέρα να στείλω και άλλα 200€ πχ μου γράφει ότι δεν υπάρχει ο συγκεκριμένος αριθμός για IRIS. Την άλλη ημέρα δουλεύει κανονικά με 300€.

Αν μιλάς για την εφαρμογή της Alpha, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα το όριο σε μένα ήταν ακόμη χαμηλότερο, ήταν στα 50 ευρώ την ημέρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα βήματα, αλλά κάπου μέσα στις ρυθμίσεις της εφαρμογής υπάρχει επιλογή να ανεβάσεις το όριο στα 500 ευρώ, ψάξε μήπως το βρεις.

Doxaios
09-05-24, 19:08
Αν μιλάς για την εφαρμογή της Alpha, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα το όριο σε μένα ήταν ακόμη χαμηλότερο, ήταν στα 50 ευρώ την ημέρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα βήματα, αλλά κάπου μέσα στις ρυθμίσεις της εφαρμογής υπάρχει επιλογή να ανεβάσεις το όριο στα 500 ευρώ, ψάξε μήπως το βρεις.Η μεταφορά γίνεται από την εφαρμογή της Πειραιώς και αποστολή σε αλφα.

goku
09-05-24, 19:10
Η μεταφορά γίνεται από την εφαρμογή της Πειραιώς και αποστολή σε αλφα.

Ναι οκ, αλλά η ρύθμιση στην εφαρμογή της Alpha μπορεί να επηρεάζει και την λήψη από άλλες τράπεζες εκτός από την μεταφορά προς τις άλλες τράπεζες. Πήγαινε στο Προφίλ -> Ρυθμίσεις IRIS Payments, στην εφαρμογή της Alpha.

@ ADSLgr.com All rights reserved.