PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

aria
22-02-07, 01:20
και κατι αλλο η πειραιως διαβασα οτι χρεωνει τα sms k email που σου στελνουν για ενημερωση,μπορω να το απενεργοποιησω αυτο? ή ειναι αναγκαστικο καθε φορα να χρεωνομαι?

ΜΟΝΟ αν εσύ θέλεις ενεργοποιείς αυτήν την υπηρεσία ;)

WandereR
22-02-07, 01:47
δεν ξερω τι να κανω... πειραιως η αλφα να παω? απο οτι βλεπω θα το κανει και η πειραιως αυτο.

και κατι αλλο η πειραιως διαβασα οτι χρεωνει τα sms k email που σου στελνουν για ενημερωση,μπορω να το απενεργοποιησω αυτο? ή ειναι αναγκαστικο καθε φορα να χρεωνομαι?

πηγαινε γιουρομπανκ! ;)

Ουτε ΣΜΣ εμαιλ χρεώνει

magicman
22-02-07, 11:05
και κατι αλλο που διαβασα. δλδ μετα της 11-12 το βραδυ τοweb banking της αλφα δεν δουλευει? δλδ δεν μπορω να πληρωσω πχ κατι που θελω?

vasilismak
26-02-07, 22:50
ΕΘΝΙΚΗ εδω και 2 χρονια, και κατ' ολα ευχαριστημενος. 'Αμεσα και χωρις πολλά πολλά, και προπαντως χωρις extra χρεώσεις, με αψογο τηλεφωνικο κεντρο, και σαφως 24 ωρες!!!

minovg
27-02-07, 00:09
ΕΘΝΙΚΗ εδω και 2 χρονια, και κατ' ολα ευχαριστημενος. 'Αμεσα και χωρις πολλά πολλά, και προπαντως χωρις extra χρεώσεις, με αψογο τηλεφωνικο κεντρο, και σαφως 24 ωρες!!!
Δεν έχει 24ωρη εξυπηρέτηση η ΕΘΝΙΚΗ. :down:

Λειτουργική Στήριξη

Για λειτουργική στήριξη επικοινωνήστε με το Help Desk στο +30 210 9479999 από 07:00 - 23:00 - 7 μέρες την εβδομάδα ή στείλτε μας e-mail στο homebank@nbg.gr ή fax στο +30 210 9479777

Μέχρι πριν λίγο καιρό το είχε μέχρι τις 21.00, τώρα το έκανε 23.00. Εκτός αυτού το web interface είναι επιεικώς απαράδεκτο.

nnn
27-02-07, 00:26
Άλλο η υποστήριξη και άλλο η 24ωρη λειτουργία.

Ενημερωθείτε για τους λογαριασμούς σας και διενεργείστε τις τραπεζικές / χρηματιστηριακές συναλλαγές σας μέσω του διαδικτύου κάθε μέρα, όλο το 24ωρο με ασφάλεια και άνεση από το Internet Banking της Εθνικής Τράπεζας.

etsouk2000
27-02-07, 00:47
Εχετε δει τα e-banking αμερικανικων τραπεζων, και ειδικα αυτο της etrade bank;;;;
Μιλαμε για αιωνες μπροστα. Σε συγκριση με τα αμερικανικα e-banking, ολα τα ελληνικα μοιαζουν με ερασιτεχνικες εφαρμογες φοιτητων σε ΤΕΙ πληροφορικης της επαρχιας.
Βλεπεις τα παντα real-time, μεταφερεις λεφτα απο τραπεζα σε τραπεζα αμεσως και κυριως εντελως δωρεαν, πουλας/αγοραζεις μετοχες σε real-time, βλεπεις παρελθουσες συναλλαγες μεχρι παρα πολλα χρονια πισω (οχι μεχρι 10 συνναλαγες ή μεχρι τριμηνο που ειναι στην ελλαδα), τυπωνεις τα statements, αλλαζεις τα στοιχεια σου, παραγγελενεις επιταγες, καρτες αντικαταστασης, πληρης συνεργασια με paypal κλπ, κανεις πληρωμες σε οποιονδηποτε μπορεις να δηλωσεις, απο πιστωτικες καρτες και εταιριες τηλεπικοινωνιων, μεχρι τον γιατρο σου και τον ηλεκτρολογο σου (τους δηλωνεις, η τραπεζα ψαχνει και βρισκει σε ποιες τραπεζες εχουν λογαριασμους και σου τους καταχωρει ωστε να τους στελνεις πληρωμες) και ενα σωρο αλλα. Επισης, αν εχεις πιστωτικη καρτα, καθε χρονο σου στελνουν ετησια αναλυση και στατιστικα (ολοκληρο βιβλιαρακι) των εξοδων που εκανες ανα κατηγοριες (πχ ποσα ξοδεψες σε ρουχα, ποσα σε φαγητο, ποσα σε βιβλια, σε διαδκεδαση σε ταξιδια κλπ κλπ) με ενα σωρο πινακες, αναλυσεις και γραφους για να βλεπεις της συνηθειες σου ως καταναλωτης. Στο τελος τρομαζεις με το ποσα ξερουν για σενα, που ουτε κι εσυ δεν ξερεις...
Αλλα τι συγκρινω τωρα...

Στελνεις email και σου απαντανε εντος 24ωρου. Πλεον με τις voip τεχνολογιες μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο ακομα και απο το εξωτερικο στα δωρεαν και 24ωρα 1-800 τηλεφωνα οπου ειναι παντα καποιος να σε εξυπηρετησει 24/7. Στην Ελλαδα, αν παρεις μετα τις 5, μονο το τμημα απωλειων καρτων λειτουργει, τιποτε αλλο. Εχετε δοκιμασει να παρετε τον αριθμο στο πισω μερος της ΑΤΜ καρτας σας να εξυπηρετηθειτε;; Πηρα μια φορα την alpha bank στο τηλεφωνο στο πισω μερος της ΑΤΜ καρτας μου για μια απορια που ειχα στο λογαριασμο μου. Και μου λενε "α εδω ειναι το τμημα καρτων, δεν μπορουμε να δουμε τον λογαριασμο σας. Πρεπει να παρετε αυριο και μονο εργασιμες ωρες και μονο κατευθειαν στο καταστημα που ανοιξατε τον λογαριασμο σας!". Σαν αλλο ελληνικο δημοσιο, η ιδιωτικη alpha bank εχει παρα πολλες υπηρεσιες "δεμενες" με το καταστημα στο οποιο ανοιξα τον λογαριασμο! Για να παρω username και password εκει επρεπε να παω, για να αλλαξω ορια αναληψης μετρητων στην ΑΤΜ καρτα μου, παλι εκει επρεπε να παω, για να αλλαξω διευθυνση το ιδιο... Στην Αμερικη, μου ειχε τυχει να ανοιξω λογαριασμο σε καταστημα τραπεζας στο οποιο δεν ξαναπατησα ποτέ...
Και ξανα-αναρωτιεμαι τι συγκρινω...

vasilismak
27-02-07, 00:56
Οτιδηποτε εκτος Ελλαδας ειναι καλυτερο! και δεν νομιζω οτι προκειτε για ηττοπάθεια! Και σαφως δε συγκρινουμε με χωρες 3κοσμικες (αν και δεν ειμαι και πολυ σιγουρος περι τουτου!!!)

lewton
27-02-07, 14:44
Εχετε δει τα e-banking αμερικανικων τραπεζων, και ειδικα αυτο της etrade bank;;;;
Μιλαμε για αιωνες μπροστα. Σε συγκριση με τα αμερικανικα e-banking, ολα τα ελληνικα μοιαζουν με ερασιτεχνικες εφαρμογες φοιτητων σε ΤΕΙ πληροφορικης της επαρχιας.
Βλεπεις τα παντα real-time, μεταφερεις λεφτα απο τραπεζα σε τραπεζα αμεσως και κυριως εντελως δωρεαν, πουλας/αγοραζεις μετοχες σε real-time, βλεπεις παρελθουσες συναλλαγες μεχρι παρα πολλα χρονια πισω (οχι μεχρι 10 συνναλαγες ή μεχρι τριμηνο που ειναι στην ελλαδα), τυπωνεις τα statements, αλλαζεις τα στοιχεια σου, παραγγελενεις επιταγες, καρτες αντικαταστασης, πληρης συνεργασια με paypal κλπ, κανεις πληρωμες σε οποιονδηποτε μπορεις να δηλωσεις, απο πιστωτικες καρτες και εταιριες τηλεπικοινωνιων, μεχρι τον γιατρο σου και τον ηλεκτρολογο σου (τους δηλωνεις, η τραπεζα ψαχνει και βρισκει σε ποιες τραπεζες εχουν λογαριασμους και σου τους καταχωρει ωστε να τους στελνεις πληρωμες) και ενα σωρο αλλα. Επισης, αν εχεις πιστωτικη καρτα, καθε χρονο σου στελνουν ετησια αναλυση και στατιστικα (ολοκληρο βιβλιαρακι) των εξοδων που εκανες ανα κατηγοριες (πχ ποσα ξοδεψες σε ρουχα, ποσα σε φαγητο, ποσα σε βιβλια, σε διαδκεδαση σε ταξιδια κλπ κλπ) με ενα σωρο πινακες, αναλυσεις και γραφους για να βλεπεις της συνηθειες σου ως καταναλωτης. Στο τελος τρομαζεις με το ποσα ξερουν για σενα, που ουτε κι εσυ δεν ξερεις...
Αλλα τι συγκρινω τωρα...

Στελνεις email και σου απαντανε εντος 24ωρου. Πλεον με τις voip τεχνολογιες μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο ακομα και απο το εξωτερικο στα δωρεαν και 24ωρα 1-800 τηλεφωνα οπου ειναι παντα καποιος να σε εξυπηρετησει 24/7. Στην Ελλαδα, αν παρεις μετα τις 5, μονο το τμημα απωλειων καρτων λειτουργει, τιποτε αλλο. Εχετε δοκιμασει να παρετε τον αριθμο στο πισω μερος της ΑΤΜ καρτας σας να εξυπηρετηθειτε;; Πηρα μια φορα την alpha bank στο τηλεφωνο στο πισω μερος της ΑΤΜ καρτας μου για μια απορια που ειχα στο λογαριασμο μου. Και μου λενε "α εδω ειναι το τμημα καρτων, δεν μπορουμε να δουμε τον λογαριασμο σας. Πρεπει να παρετε αυριο και μονο εργασιμες ωρες και μονο κατευθειαν στο καταστημα που ανοιξατε τον λογαριασμο σας!". Σαν αλλο ελληνικο δημοσιο, η ιδιωτικη alpha bank εχει παρα πολλες υπηρεσιες "δεμενες" με το καταστημα στο οποιο ανοιξα τον λογαριασμο! Για να παρω username και password εκει επρεπε να παω, για να αλλαξω ορια αναληψης μετρητων στην ΑΤΜ καρτα μου, παλι εκει επρεπε να παω, για να αλλαξω διευθυνση το ιδιο... Στην Αμερικη, μου ειχε τυχει να ανοιξω λογαριασμο σε καταστημα τραπεζας στο οποιο δεν ξαναπατησα ποτέ...
Και ξανα-αναρωτιεμαι τι συγκρινω...
Eurobank έχεις δοκιμάσει;
Μιας και έχεις εμπειρία από Αμερική, θα ήθελα να μου πεις κατά πόσο συγκρίνεται μαζί τους ή όχι.

etsouk2000
28-02-07, 00:37
Eurobank έχεις δοκιμάσει;
Μιας και έχεις εμπειρία από Αμερική, θα ήθελα να μου πεις κατά πόσο συγκρίνεται μαζί τους ή όχι.

Ναι εχω και eurobank. E για τα βασικα καλη ειναι: να πληρωσεις καμια ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ, να δεις ποσα λεφτα εχεις, να μεταφερεις λεφτα απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο (παντα στην ιδια τραπεζα, οχι σε αλλη). Κατα τα αλλα δεν υπαρχει καμια συγκριση ουτε κατα διανοια! Θυμαμαι μια φορα ρωτησα τη eurobank το εξης απλο και συνηθες: "μπορω να μεταφερω χρηματα απο τον λογαριασμο μου στην eurobank στον λογαριασμο μου στην alpha bank;". Και μου λενε "βεβαιως, θεωρειται ως εμβασμα, κοστιζει 9 ευρω η συναλλαγη + καποιο ποσοστο επι του ποσου και παιρνει και 4-5-6-7 μερες μεχρι να γινει". Ε χαιρω πολυ... Στην Αμερικη αυτο γινεται δωρεαν και μεσα στην ιδια μερα, αντε το πολυ την επομενη. Ετσι κατεληξα να μεταφερω χρηματα απο το ΑΤΜ. Βρισκω δυο κοντινα υποκαταστηματα των δυο τραπεζων, παω στο ΑΤΜ, βγαζω τα λεφτα το ενα και τα βαζω στο αλλο. Ποντιο δηλαδη... Και κινδυνευω να μου επιτεθει κανενας εκεινη τη στιγμη και να με κλεψει. Τουλαχιστον φροντιζω να ειναι κοντινα τα δυο ΑΤΜς.

Αλλο παραδειγμα: στην Αμερικη το να πληρωνεις καρτες που εχεις σε αλλες τραπεζες ειναι κατι το αυτονοητα απλο, γρηγορο και δωρεαν. Εδω μονο τις καρτες που σου εχει δωσει η τραπεζα στην οποια εχεις λογαριασμο μπορεις να πληρωσεις. Το να πληρωσεις καρτα τριτων ή αλλης τραπεζας ειναι ειτε αδιανοητο ειτε αδιανοητα περιπλοκο! Πρεπει να περασεις απο 40 κυματα, 1000 διατυπωσεις και εγκρισεις επι εγκρισεων μεχρι να το σεταρεις και να λειτουργει...

Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, στην αμερικη πολλες τραπεζες προσφεραν το billpay: δηλαδη προσεθετες τον οποιονδηποτε, απο εταιριες προϊοντων και υπηρεσιων μεχρι τον οδοντιατρο σου, τον κηπουρο σου ή τον κολλητο σου που του χρωστουσες 10$ απο την χθεσινη βολτα, εδινες το ονομα και διευθυνση του παραληπτη της πληρωμης, σου τον εβρισκαν, τσεκαραν οτι οντως αυτον θες, σου τον προσθεταν στη λιστα με τους payees σου και σε 2-3 μερες σεταραν το συστημα και του εστελνες κανονικα πληρωμες χωρις προμηθεια τραπεζας. Σαν το paypal δηλαδη περιπου...

Α τωρα θυνηθηκα την πανεντα της alpha και συγχιστηκα: η alpha εχει βγαλει την εξης κουτοπονηρη πατεντα για να σου φαει 12 ευρω εφαπαξ: τον μηχανισμο ασφαλειας. Προκειται για μια μπουρδα που μοιαζει με μπρελοκ και παραγει τυχαιους κωδικους ασφαλειας. Για να το παρεις αυτο πρεπει να σκασεις 12 ευρω. Και οταν τελειωσει η μπαταρια του, νομιζω πρεπει να τους σκασεις αλλα 7 ευρω να σου το αντικαταστησουν. Κι ολα αυτα στο ονομα της ασφαλειας στο ιντερνετ. Οι ξενες τραπεζες γιατι δεν εχουν τετοιες ξεφτιλο-συσκευες;;;
Την πατεντα αυτη την εισηγαγε η alpha πριν 1-2 χρονια. Παλιοτερα απλα ειχες εναν δωρεαν δευτερο κωδικο ασφαλειας για περισσοτερη ασφαλεια. Τον δευτερο αυτο κωδικο τον αντικατεστησαν με αυτη τηρ ακριβη μπουρδο-συσκευη. Τον δευτερο κωδικο ασφαλειας παλια (και την μπουρδο-συσκευη τωρα), τα χρησιμοποιουσες οποτε ηθελες να κανεις πιο "επιφοβες" συναλλαγες, οπως πχ να προσθεσεις μια νεα πιστωτικη καρτα για να την πληρωνεις, να την παρακολουθεις κλπ ή να προσθεσεις εναν νεο λογαριασμο για να παρακολουθεις τις κινησεις, να προσθεσεις νεο ανειο κλπ κλπ. Παλια, ειχα τον δευτερο κωδικο και εκανα την δουλεια μου τσαμπα. Τωρα εχουν την συσκευη και δεν μπορεις να προσθεσεις νεα πιστωτικη καρτα, αν δεν εχεις τη συσκευη. Δηλαδη σε αναγκαζουν να σκασεις τα 12 ευρω. Αν αυριο μου κλεψουν την υπαρχουσα πιστωτικη καρτα μου, και βγαλω νεα με νεο αριθμο, τοτε θα πρεπει να παρω την συσκευη για να εισαγω την νεα καρτα στο webbanking. Αρα, επειδη εγω δεν θα τους σκασω τα 12 ευρω με τιποτε, θα αναγκαστω να μεινω χωρις να βλεπω της συναλλαγες της καρτας μου στο webbanking. Και η ξεφτιλα δεν εχει προηγουμενο: για τους παλιους χρηστες, που ειχαν τον δευτερο κωδικο ασφαλειας πριν βγει η συσκευη-μπρελοκ, η alpha διατηρησε τον δευτερο κωδικο ασφαλειας κι ετσι αυτοι ειναι τυχεροι και μπορουν ακομα να προσθαφαιρουν καρτες, δανεια λογαριασμους κλπ δωρεαν. Στους νεους πελατες, που γραφτηκαν αφου κυκλοφορησε η συσκευη, βεβαια δεν προσφερεται τετοια δυνατοτητα. Εγω ημουν παλιος πελατης, αλλα ειχα την απιστευτη ατυχια να ξεχασω τον δευτερο κωδικο ασφαλειας μου. Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω τι πρεπει να κανω και η π****** η υπαλληλος μου λεει "ναι κανενα προβλημα, απενεργοποιηστε τον παλιο δευτερο κωδικο σας και καντε αιτηση για συσκευη ασφαλειας". "Ξεχασε" ομως να μου πει οτι η συσκευη κοστιζει 12 ευρω. Κι εγω ο γκαντεμης, πρωτα απενεργοποιησα τον παλιο μου κωδικο και μετα ειδα οτι η συσκευη χρεωνεται. Και τοτε ηταν πια αργα. Ο παλιος δευτερος κωδικος δεν ξαναενεργοποιοταν. Αν ηξερα οτι θα επρεπε να πληρωσω 12 ευρω, θα εστυβα το μυαλο μου να θυμηθω ποιος ηταν ο δευτερος κωδικος μου, θα εκανα 1000 δοκιμες. Τωρα ειναι αργα. Αλλα απο πεισμα αρνουμαι να πληρωσω 12 ευρω για μια συσκευη-μπουρδα-κλεψια! Αν μου κλεψουν την πιστωτικη καρτα και χρειαστει να βγαλω νεα, θα μεινω χωρις webbanking. Αισχος...

Ενω γενικα ειμαι φιλελευθερος καπιταλιστης, κατι τετοιες κουτοπονηρες αεριτζιδικες ελληναραδικες αρπαχτες με εξοργιζουν και με κανουν να μνημονευω τον Σαββα Ξηρο που ειπε το κορυφαιο "Ποιος ειναι μεγαλυτερος κλεφτης;; Αυτος που κλεβει μια τραπεζα ή αυτος που την ιδρυει;;;".

k_koulos
28-02-07, 00:46
η Eurobank έχει αυτά που λες, και μεταφορά σε άλλη τράπεζα, και πληρώμη κάρτας άλλης τράπεζας, και μάλιστα με πολύ μικρότερη χρέωση απο αυτήν που λες.

Αν ξέρεις τον IBAN του λογαριασμού που θές σε άλλη τράπεζα είναι 30 λεπτά , ενώ για κάρτα 0.30 € επίσης.

βέβαια αν δεν ξέρεις τον ΙΒΑΝ τότε ισχύουν τα 9+ € που είπες:down:

αντιγράφω απο το e-banking eurobank

Οι εντολές εμβασμάτων που καταχωρούνται τις εργάσιμες ημέρες έως τις 14:00, θα αποστέλλονται στην παραλήπτρια Τράπεζα αυθημερόν.


2 Έξοδα Εντολών

Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με 0,30 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ.



Β. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)»,

α) 1,20 € για εντολές έως 12.500 €.
β) 3 € για εντολές Ευρώ από 12.500,01 έως 50.000 €.
γ) 15 € για εντολές Ευρώ από 50.000,01 € και άνω.



Γ. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €.




και για πιστωτικές

Οι εντολές εμβασμάτων που καταχωρούνται τις εργάσιμες ημέρες έως τις 14:00, θα εκτελούνται αυθημερόν.



Για πληρωμή πιστωτικής κάρτας εκδόσεως τρίτης τράπεζας επιβαρύνεστε με 0,30 €.

androu
28-02-07, 00:48
δεν ξέρω αν κολάει εδώ.. Πληρώνεις για να ενεργοποιήσεις αυτή την υπηρεσία? Πώς την ενεργοποιείς???

sdikr
28-02-07, 00:50
Α τωρα θυνηθηκα την πανεντα της alpha και συγχιστηκα: η alpha εχει βγαλει την εξης κουτοπονηρη πατεντα για να σου φαει 12 ευρω εφαπαξ: τον μηχανισμο ασφαλειας. Προκειται για μια μπουρδα που μοιαζει με μπρελοκ και παραγει τυχαιους κωδικους ασφαλειας. Για να το παρεις αυτο πρεπει να σκασεις 12 ευρω. Και οταν τελειωσει η μπαταρια του, νομιζω πρεπει να τους σκασεις αλλα 7 ευρω να σου το αντικαταστησουν. Κι ολα αυτα στο ονομα της ασφαλειας στο ιντερνετ. Οι ξενες τραπεζες γιατι δεν εχουν τετοιες ξεφτιλο-συσκευες;;;

Η ελβετία πάντως είχες εδώ και 3 χρόνια

k_koulos
28-02-07, 00:54
για την συσκευή ασφαλείας δεν λέω πολλά τα 12 €, αλλά μετά το περσινό attack που έφαγε το e-banking της Αλφα, επιβεβλημένη κίνηση.

etsouk2000
28-02-07, 00:59
για την συσκευή ασφαλείας δεν λέω πολλά τα 12 €, αλλά μετά το περσινό attack που έφαγε το e-banking της Αλφα, επιβεβλημένη κίνηση.

Εφαγε η αλφα πιο πολλα αττακς απο τις κολοσσιαιες τραπεζες της ευρωπης και αμερικης;;; Στις 4 τραπεζες της αμερικης που ειχα συνεργαστει στο παρελθον, γιατι σε ολες εκανες τη δουλεια σου με ενα username και ενα password και τιποτε αλλο;;

k_koulos
28-02-07, 01:07
πόσο παρελθόν; γιατί και στην Αλφα με user name/password έκανες αρκετά μέχρι πέρσι.

Τεσπα δεν θα υπερασπιστώ της Ελληνικές τράπεζες, αχάριστες είναι, απλά δεν είμαστε τοσο πίσω απο την αμερική κατα την γνώμη μου.

lewton
28-02-07, 01:28
η Eurobank έχει αυτά που λες, και μεταφορά σε άλλη τράπεζα, και πληρώμη κάρτας άλλης τράπεζας, και μάλιστα με πολύ μικρότερη χρέωση απο αυτήν που λες.

Αν ξέρεις τον IBAN του λογαριασμού που θές σε άλλη τράπεζα είναι 30 λεπτά , ενώ για κάρτα 0.30 € επίσης.

βέβαια αν δεν ξέρεις τον ΙΒΑΝ τότε ισχύουν τα 9+ € που είπες:down:

αντιγράφω απο το e-banking eurobank

Οι εντολές εμβασμάτων που καταχωρούνται τις εργάσιμες ημέρες έως τις 14:00, θα αποστέλλονται στην παραλήπτρια Τράπεζα αυθημερόν.


2 Έξοδα Εντολών

Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με 0,30 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ.



Β. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)»,

α) 1,20 € για εντολές έως 12.500 €.
β) 3 € για εντολές Ευρώ από 12.500,01 έως 50.000 €.
γ) 15 € για εντολές Ευρώ από 50.000,01 € και άνω.



Γ. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €.




και για πιστωτικές

Οι εντολές εμβασμάτων που καταχωρούνται τις εργάσιμες ημέρες έως τις 14:00, θα εκτελούνται αυθημερόν.



Για πληρωμή πιστωτικής κάρτας εκδόσεως τρίτης τράπεζας επιβαρύνεστε με 0,30 €.



Κι εγώ αυτά γνώριζα.

etsouk2000
28-02-07, 02:22
0.30 για την καρτα, 0.30 για τη ΔΕΗ, 0.30 για τον ΟΤΕ, 0.30 εδω, 0.30 εκει, τα ποσα μαζευονται και αυξανονται. Και στο κατω-κατω οταν ξερεις οτι σε αλλα μερη του κοσμου οι ανθρωποι τα χαιρονται ολα αυτα δωρεαν, ειναι ακομα πιο δυσκολο να τα καταπιεις...

Και ναι μεχρι περσι η αλφα ειχε μονο username και password. Τωρα ομως πρεπει να σκασεις τα 12 ευρω. Ε εγω λεω οχι.

lewton
28-02-07, 02:25
0.30 για την καρτα, 0.30 για τη ΔΕΗ, 0.30 για τον ΟΤΕ, 0.30 εδω, 0.30 εκει, τα ποσα μαζευονται και αυξανονται. Και στο κατω-κατω οταν ξερεις οτι σε αλλα μερη του κοσμου οι ανθρωποι τα χαιρονται ολα αυτα δωρεαν, ειναι ακομα πιο δυσκολο να τα καταπιεις...

Και ναι μεχρι περσι η αλφα ειχε μονο username και password. Τωρα ομως πρεπει να σκασεις τα 12 ευρω. Ε εγω λεω οχι.
Ποτέ δε χρέωσε ΔΕΗ-ΟΤΕ η Eurobank.

etsouk2000
28-02-07, 02:30
Ποτέ δε χρέωσε ΔΕΗ-ΟΤΕ η Eurobank.
Ενταξει, τροπος του λεγειν, δεν χρεωσε τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ. Χρεωσε ομως την πληρωμη καρτων αλλων τραπεζων, μεταφορα σε λογαριασμο τριτου, το ενα, το αλλο...
Και βεβαια να μην σχολιασω τις χρεωσεις για αναληψη μετρητων απο ατμ αλλων τραπεζων (τωρα φευγουμε απο το θεμα που ειναι το webbanking). Στην αμερικη υπηρχε γενικα αυτη η χρεωση, αλλα πρωτον υπηρχαν καποιες τραπεζες που σου το προσεφεραν δωρεαν και δευτερον υπηρχε η δυνατοτητα αναληψης μετρητων απο τα ταμεια των supermarket οταν ψωνιζες (τις προαλλες διαβασα οτι αυτο ερχεται και στην Ελλαδα συντομα).

Και ενταξει, δεν λεω οτι ειναι ολα χαλια, κι εγω αλφα και Eurobank και εθνικη χρησιμοποιω και προσπαθω σε αυτα που προσφερουν να προσαρμοστω και να κανω τη δουλεια μου. Απλα λεω οτι προσφερουν τα πολυ βασικα και συνεπως υπαρχουν απειρα περιθωρια βελτιωσης.

lewton
28-02-07, 02:39
Ενταξει, τροπος του λεγειν, δεν χρεωσε τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ. Χρεωσε ομως την πληρωμη καρτων αλλων τραπεζων, μεταφορα σε λογαριασμο τριτου, το ενα, το αλλο...
Και βεβαια να μην σχολιασω τις χρεωσεις για αναληψη μετρητων απο ατμ αλλων τραπεζων (τωρα φευγουμε απο το θεμα που ειναι το webbanking). Στην αμερικη υπηρχε γενικα αυτη η χρεωση, αλλα πρωτον υπηρχαν καποιες τραπεζες που σου το προσεφεραν δωρεαν και δευτερον υπηρχε η δυνατοτητα αναληψης μετρητων απο τα ταμεια των supermarket οταν ψωνιζες (τις προαλλες διαβασα οτι αυτο ερχεται και στην Ελλαδα συντομα).

Και ενταξει, δεν λεω οτι ειναι ολα χαλια, κι εγω αλφα και Eurobank και εθνικη χρησιμοποιω και προσπαθω σε αυτα που προσφερουν να προσαρμοστω και να κανω τη δουλεια μου. Απλα λεω οτι προσφερουν τα πολυ βασικα και συνεπως υπαρχουν απειρα περιθωρια βελτιωσης.
Πολύ σύντομα θα είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να καταργήσουν τη χρέωση για αναλήψεις από ΑΤΜ άλλης τράπεζας.

viron
28-02-07, 02:47
Γενικά τα επίπεδο υπηρεσιών WEB bank κάθε τράπεζας αντικατοπτρίζει το υπολογιστικό σύστημα που χρησιμοποιεί (sodtware & hardware).

Oi όποιες χρεώσεις όπου και όταν υπάρχουν συνήθως είναι αυθαίρετες και δεν ανταποκρίνονται σε πραγματικά έξοδα. (καθαρά εισπρακτικά κόλπα)

Η όποια επένδυση από τις τράπεζες στα υπολογιατικά συστήματα και πολυ περισσότερα για WEB υπηρεσίες έχει κύριο λόγο (ναι το καταλάβατε) τα περισσότερα κέρδη. Μόν αν πειστούν ότι θα κερδίσουν περισσότερα προχωρούν σε αναβαθμίσεις και εξοπλισμό.
Με βάση την χαμηλή διείσδυση του ιντερνετ στον πληθυσμό στην Ελλάδα, είναι και αντίστοιχα χαμηλό το ενδιαφέρον από τις τράπεζες. Δυστυχώς πάλι καταλήγουμε στο "η κότα έκανε το αυγό ή το αυγο την κότα?"

Θα συμφωνήσω με πολλούς ότι η πειραιώς έχει σήμερα τηn καλύτερη web bank υπηρεσία. δοκιμαστέ την (http://www.winbank.gr/ecportal.asp?id=228141&nt=84).

Bύρων.

etsouk2000
28-02-07, 02:58
Oi όποιες χρεώσεις όπου και όταν υπάρχουν συνήθως είναι αυθαίρετες και δεν ανταποκρίνονται σε πραγματικά έξοδα. (καθαρά εισπρακτικά κόλπα)


Και στις αλλες χωρες οι τραπεζες εχουν σκοπο το κερδος. Οι χρεωσεις τους ομως δεν ειναι τοσο εξιργιστικα υψηλες και αυθαιρετες;; Γιατι;; Ποιος τους εμποδιζει;; Η καλη τους καρδια;;;



Θα συμφωνήσω με πολλούς ότι η πειραιώς έχει σήμερα τηn καλύτερη web bank υπηρεσία. δοκιμαστέ την (http://www.winbank.gr/ecportal.asp?id=228141&nt=84).

To extraPIN generator της πειραως ποσο κοστιζει;; Διαβασα ολο το faq και δεν ειδα πουθενα τιμη! Γιατι αραγε;;;; Τοσο μυστικο ειναι;;; Απο την αλλη, αποκλειεται να μην αναφερει τιμη επειδη ειναι τσαμπα. Αν ηταν τσαμπα θα το εγραφε με τεραστια γραμματα σε εκατο σημεια...

ariadgr
28-02-07, 03:16
Πολύ σύντομα θα είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να καταργήσουν τη χρέωση για αναλήψεις από ΑΤΜ άλλης τράπεζας.

Να δούμε πόσο σύντομα όμως...
Στο εξωτερικό αυτό το πράγμα είναι αυτονόητο. Θέλεις να σηκώσεις λεφτά από το λογαριασμό σου, δε χρειάζεται να ψάχνεις ΑΤΜ της τράπεζάς σου προκειμένου να μην πληρώσεις προμήθεια.
Π.χ. στην Αγγλία χρησιμοποιείς όποιο ΑΤΜ βρείς μπροστά σου (οποιασδήποτε τράπεζας) χωρίς καμία προμήθεια.

ipo
28-02-07, 04:12
To extraPIN generator της πειραως ποσο κοστιζει;; Διαβασα ολο το faq και δεν ειδα πουθενα τιμη! Γιατι αραγε;;;; Τοσο μυστικο ειναι;;; Απο την αλλη, αποκλειεται να μην αναφερει τιμη επειδη ειναι τσαμπα. Αν ηταν τσαμπα θα το εγραφε με τεραστια γραμματα σε εκατο σημεια...
Επίσης δεν μπόρεσα να βρω στην ιστοσελίδα της Τράπεζας Πειραιώς, τις χρεώσεις για διάφορα είδη συναλλαγών (εμβάσματα, πληρωμές λογαρισμών, μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτων). Υπάρχει τέλος τραπεζικών εργασιών (π.χ. σε περίπτωση που το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι μικρό); Χρεώνεται η αποστολή ενημερωτικού κινήσεως λογαριασμού με απλό ταχυδρομείο;

minovg
28-02-07, 04:24
Επίσης δεν μπόρεσα να βρω στην ιστοσελίδα της Τράπεζας Πειραιώς, τις χρεώσεις για διάφορα είδη συναλλαγών (εμβάσματα, πληρωμές λογαρισμών, μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτων). Υπάρχει τέλος τραπεζικών εργασιών (π.χ. σε περίπτωση που το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι μικρό); Χρεώνεται η αποστολή ενημερωτικού κινήσεως λογαριασμού με απλό ταχυδρομείο;
- Mεταφορά σε λογαριασμό τρίτων στην Πειραιώς γίνεται άμεσα και χωρίς προμήθεια.
- Έμβασμα σε άλλη τράπεζα χρεώνεται όσο και για χώρες ΕΕ. Κάπου 4€ ( :down: )
- Για λογαριασμούς δεν πληρώνεις καμιά προμήθεια
- Τέλος τραπεζικών συναλλαγών δεν πρέπει να υπάρχει (λέω πρέπει γιατί προσωπικά δεν με έχουν χρεώσει τίποτα, απλά κάθε εξάμηνο βλέπω κάτι +0,23€ ή -0,12€ που ποτέ δεν έχω καταλάβει πως βγαίνουν)
- Ναι αποστολή ενημερωτικού κινήσεως πρέπει να χρεώνεται, υπάγεται στα ALERTS. Μπορείς επίσης να ορίσεις να έρχεται και ΣΜΣ ή ε-μαιλ κλπ.

ipo
28-02-07, 05:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις minovg.

Είδα και το demo του winbanking. Αρκετά σύγχρονο φαίνεται το σύστημα. Εντυπωσιάστηκα μάλιστα από το easypay. Πρωτοποριακή κίνηση.

Κοίταξα στην ιστοσελίδα της Alpha. Εκεί γράφει ότι τα εμβάσματα (σε ελληνικές τράπεζες νομίζω μόνο) κοστίζουν 1,5 ευρώ (0,30 παίρνει η Alpha και 1,20 η άλλη τράπεζα). Σημαντική διαφορά σε σχέση με τα 4 ευρώ της Τράπεζας Πειραιώς.

Στην ιστοσελίδα της Τράπεζας Πειραιώς, αναφέρει κάτι σχετικά με "Πίνακα Τιμολόγησης" (στις faq της γεννήτριας κωδικών), τον οποίο δεν μπορώ να βρω.

Επίσης δεν βρήκα λεπτομέρειες για τον τρόπο αίτησης των extra κωδικών που μπορείς να λαμβάνεις μέσω sms, αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη γεννήτρια κωδικών.

Δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν θέλουν να γλιτώνουν από εργατοώρες; Κανονικά έπρεπε όλα τα στοιχεία σχετικά με τις χρεώσεις, καθώς και οι όροι των συμβάσεων για λογαριασμούς και πιστωτικές κάρτες να είναι on-line.

Η αποθέωση ήταν με την Alpha, όταν είχα ζητήσει με e-mail, στο αρμόδιο τμήμα για τις κάρτες, να μου στείλουν τους όρους σύμβασης για χρεωστική κάρτα. Πήρα την απάντηση:

"Δεν το έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή. Πρέπει να περάσετε από υποκατάστημα να το πάρετε."

Ολόκληρη τράπεζα δεν έχει ένα scanner;

androu
28-02-07, 14:00
η εγγραφή σε μια τέτοια υπηρεσία χρεώνεται έξτρα? Χρειάζεται αίτηση που γίνεται μέσω κάποιου υποκαταστήματος της τράπεζας ? Το υπόλοιπο του λογαριασμού μπορώ ν το βλέπω απο μια τέτοια υπηρεσία ? Και τελικά δεν μάθαμε πόσο κοστίζει το pin generator...

minovg
28-02-07, 15:03
η εγγραφή σε μια τέτοια υπηρεσία χρεώνεται έξτρα? Χρειάζεται αίτηση που γίνεται μέσω κάποιου υποκαταστήματος της τράπεζας ? Το υπόλοιπο του λογαριασμού μπορώ ν το βλέπω απο μια τέτοια υπηρεσία ? Και τελικά δεν μάθαμε πόσο κοστίζει το pin generator...
Στην Πειραιώς κοστίζει 5€ η ενεργοποίηση και η παραλαβή κωδικών. Μπορείς να διαχειρίζεσαι τον λογαριασμό σου και να κάνεις ό,τι θέλεις (ερώτηση υπολοίπου, κινήσεις λογαριασμών, πιστωτικής κάρτας, πληρωμές λογαριασμών, μεταφορές, εμβάσματα κλπ κλπ)

ipo
02-03-07, 19:48
Ζήτησα γεννήτρια κωδικών (token) από την Τράπεζα Πειραιώς. Ο υπάλλος με διαβεβαίωσε ότι το e-banking χρεώνεται 5 ευρώ εφάπαξ και άλλα 8 ευρώ εφάπαξ η γεννήτρια κωδικών.

Στο έντυπο όμως που έπρεπε να υπογράψω, έγραφε ότι αποδέχομαι την ετήσια χρέωση με βάση τα τιμόλογια της τράπεζας. Όταν τον ρώτησα γιατί αναφέρει ετήσια χρέωση, δίστασε λίγο, το έψαξε και τελικά μου είπε ότι τα 8 ευρώ δεν είναι εφάπαξ, αλλά η συσκευή έχει ετήσιο ενοίκιο. Κακή επιλογή της Τράπεζας Πειραιώς κατά την άποψή μου. Τα 5 ευρώ για το e-banking είναι εφάπαξ ή αφορούν και αυτά σε ετήσια χρέωση;

Η Alpha δεν χρεώνει την ενεργοποίηση e-banking. Τα 7 ευρώ, που χρεώνει η Alpha για το token, είναι εφάπαξ ή αφορούν σε ετήσια χρέωση όπως στην Πειραιώς;

Εν τω μεταξύ πίνακας τιμολόγησης πουθενά στην επίσημη ιστοσελίδα.

Για να αναφέρω και τα θετικά, μου φάνηκε εντυπωσιακό το γεγονός ότι παίρνεις την cashcard/χρεωστική VISA επί τόπου, ενώ το e-banking ενεργοποιείται σε μία ημερολογιακή ημέρα. Αντιθέτως, στην Alpha περιμένεις να σου έρθει ταχυδρομικώς, μετά από τουλάχιστον μία εβδομάδα, κάρτα και pin.

WandereR
02-03-07, 20:09
Ας ευχηθουμε επίσης οτι οι υπολοιπες τράπεζες δεν θα υποχρεωσουν τους πελάτες τους να προμηθευτούν αυτή τη χαζομάρα με τις γεννητριες.

minovg
02-03-07, 21:38
Τα 5 ευρώ για το e-banking είναι εφάπαξ ή αφορούν και αυτά σε ετήσια χρέωση;
Σε ό,τι αφορά την Πειραιώς: Τα 5€ της ενεργοποίησης του ebanking είναι εφάπαξ ποσό. Ναι όντως η κάρτα ανάληψης VISA δίδεται επί τόπου όταν ανοίγεις τον καταθετικό λογαριασμό.

k_koulos
02-03-07, 21:55
α 15 € για έμβασμα στο εξωτερικό, με αλλά τόσα πάω μόνος μου και τα δίνω ρε!!!!!!!!!!1

minovg
02-03-07, 22:00
α 15 € για έμβασμα στο εξωτερικό, με αλλά τόσα πάω μόνος μου και τα δίνω ρε!!!!!!!!!!1
Aν αναφέρεσαι στην Πειραιώς η χρέωση εμβάσματος σε χώρες ΕΕ (και σε άλλη τράπεζα Ελλάδας δηλαδή) είναι 3,42€ για ποσά μέχρι 100€ και 3,42+3,04=6,46€ για ποσά από 100,01-12.500€.

sdikr
02-03-07, 22:13
Ζήτησα γεννήτρια κωδικών (token) από την Τράπεζα Πειραιώς. Ο υπάλλος με διαβεβαίωσε ότι το e-banking χρεώνεται 5 ευρώ εφάπαξ και άλλα 8 ευρώ εφάπαξ η γεννήτρια κωδικών.

Στο έντυπο όμως που έπρεπε να υπογράψω, έγραφε ότι αποδέχομαι την ετήσια χρέωση με βάση τα τιμόλογια της τράπεζας. Όταν τον ρώτησα γιατί αναφέρει ετήσια χρέωση, δίστασε λίγο, το έψαξε και τελικά μου είπε ότι τα 8 ευρώ δεν είναι εφάπαξ, αλλά η συσκευή έχει ετήσιο ενοίκιο. Κακή επιλογή της Τράπεζας Πειραιώς κατά την άποψή μου. Τα 5 ευρώ για το e-banking είναι εφάπαξ ή αφορούν και αυτά σε ετήσια χρέωση;

Η Alpha δεν χρεώνει την ενεργοποίηση e-banking. Τα 7 ευρώ, που χρεώνει η Alpha για το token, είναι εφάπαξ ή αφορούν σε ετήσια χρέωση όπως στην Πειραιώς;

Εν τω μεταξύ πίνακας τιμολόγησης πουθενά στην επίσημη ιστοσελίδα.

Για να αναφέρω και τα θετικά, μου φάνηκε εντυπωσιακό το γεγονός ότι παίρνεις την cashcard/χρεωστική VISA επί τόπου, ενώ το e-banking ενεργοποιείται σε μία ημερολογιακή ημέρα. Αντιθέτως, στην Alpha περιμένεις να σου έρθει ταχυδρομικώς, μετά από τουλάχιστον μία εβδομάδα, κάρτα και pin.

Εφαπαξ, τα πληρώνεις μάλιστα άμεσα με τιμολόγιο/απόδειξη που σου στέλνουν

Οσο για τον χρόνο για την κάρτα, σχετικό είναι, κάθε πότε κάνεις λογαριασμό;

k_koulos
02-03-07, 22:50
οχι, στην αγαπημένη μου Eurobank, και με χρήση IBAN/SWIFT, αλλιώς 25 τα Ευρά. Λέτε να μην κατάλαβα καλα; Τέσπα θα το πίουμε και αυτό το whisky ,έστω και με καπελάκι ;)

ariadgr
03-03-07, 00:04
...τα 8 ευρώ δεν είναι εφάπαξ, αλλά η συσκευή έχει ετήσιο ενοίκιο. Κακή επιλογή της Τράπεζας Πειραιώς κατά την άποψή μου.

Απαράδεκτο είναι αυτό


Εν τω μεταξύ πίνακας τιμολόγησης πουθενά στην επίσημη ιστοσελίδα.

...και αυτό επίσης.


Για να αναφέρω και τα θετικά, μου φάνηκε εντυπωσιακό το γεγονός ότι παίρνεις την cashcard/χρεωστική VISA επί τόπου, ενώ το e-banking ενεργοποιείται σε μία ημερολογιακή ημέρα. Αντιθέτως, στην Alpha περιμένεις να σου έρθει ταχυδρομικώς, μετά από τουλάχιστον μία εβδομάδα, κάρτα και pin.

Τον περασμένο Σεπτέμβριο και στην Πειραιώς περίμενες να σου έρθει ταχυδρομικώς, μετά από τουλάχιστον μία εβδομάδα, η χρεωστική (Visa Electron) κάρτα και pin.

Πάλι καλά αν επιτέλους αποφάσισαν να τη φτιάχνουν επιτόπου στο κατάστημα, όπως κάνει εδώ και χρόνια η Eurobank και ίσως και άλλες Τράπεζες.

ariadgr
03-03-07, 00:09
α 15 € για έμβασμα στο εξωτερικό, με αλλά τόσα πάω μόνος μου και τα δίνω ρε!!!!!!!!!!1


οχι, στην αγαπημένη μου Eurobank, και με χρήση IBAN/SWIFT, αλλιώς 25 τα Ευρά. Λέτε να μην κατάλαβα καλα; Τέσπα θα το πίουμε και αυτό το whisky ,έστω και με καπελάκι ;)

Στην αγαπημένη σου Eurobank είναι €0,30 - €3,00 για αυτοματοποιημένες συναλλαγές εντός Ε.Ε. με νόμισμα €.
Δες το spoiler (copy από pdf της Eurobank στο help section του e-banking):

Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για αυτοματοποιημένες συναλλαγές επιβαρύνεστε με:
α) 0,30 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
β) 9 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.
γ) 16 € για εντολές μεταφοράς σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ, σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός ή εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο παραλήπτης θα επιβαρυνθεί με τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας, βάσει του εκάστοτε τιμολογίου αυτής.
Τα παραπάνω έξοδα επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε Ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η συναλλαγή.

Β. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες συναλλαγές επιβαρύνεστε με 3 € ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής πλέον των ανωτέρω υπό στοιχείο Α.
O Παραλήπτης παραλαμβάνει ακέραιο το ποσό της εντολής μεταφοράς χρημάτων.
Η Eurobank δεν μπορεί να εγγυηθεί για το ακριβές ποσό των εξόδων που χρεώνει η τρίτη τράπεζα, καθώς αυτό βρίσκεται πέραν του ελέγχου της.

Γ. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), εάν η εντολή σας για τη μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου είναι μη αυτοματοποιημένη, τότε επιβαρύνεστε επιπλέον με το ποσό των 10 € ανά μη αυτοματοποιημένη εντολή.

1Ως «αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου» ορίζονται οι εντολές εκείνες οι οποίες φέρουν σε κωδικοποιημένη μορφή BIC (Bank Identification Code) τα πλήρη στοιχεία της τράπεζας του Παραλήπτη, ήτοι επωνυμία και διεύθυνση, και με μορφή ορθού ΙΒΑΝ τον αριθμό λογαριασμού του δικαιούχου (για χώρες που έχουν υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ) ή αριθμό λογαριασμού του Παραλήπτη (για χώρες που δεν έχουν υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ) καθώς επίσης και το ονοματεπώνυμο του Παραλήπτη.
2Ως «μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου» ορίζονται οι εντολές εκείνες οι οποίες δεν φέρουν σε κωδικοποιημένη μορφή BIC (Bank Identification Code) τα πλήρη στοιχεία της τράπεζας του Παραλήπτη, ήτοι επωνυμία και διεύθυνση, και με μορφή ορθού ΙΒΑΝ τον αριθμό λογαριασμού του δικαιούχου (για χώρες που έχουν υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ) ή αριθμό λογαριασμού του Παραλήπτη (για χώρες που δεν έχουν υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ) καθώς επίσης και το ονοματεπώνυμο του Παραλήπτη.

k_koulos
03-03-07, 00:23
μα δεν μπορεί, μισό μην φύγεις επιστρεφω με paste και γώ απο μέσα στο e-banking χα χα


B. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε ευρώ ή σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός Ελλάδος, ανεξαρτήτως αν πρόκειται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή όχι, επιβαρύνεστε με 15 € (εντολές μεταφοράς χρημάτων πρόσθετης επεξεργασίας) Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη ή τρίτη τράπεζα, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

Γ.. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €.

etsouk2000
03-03-07, 01:20
Εφαπαξ, τα πληρώνεις μάλιστα άμεσα με τιμολόγιο/απόδειξη που σου στέλνουν

Οσο για τον χρόνο για την κάρτα, σχετικό είναι, κάθε πότε κάνεις λογαριασμό;

Εντελως απαραδεκτο το γεγονος οτι ουσιαστικα η πειραιως σου νοικιαζει την γεννητρια κωδικων! Απιστευτο αισχος!! Δεν μπορω να το διανοηθω! Το χειροτερο που μπορουσα να διανηθω ειναι οτι σε χρεωνει εφαπαξ σαν την αλφα...
Αλλα και η αλφα δεν ειναι εντελως εφαπαξ. Ναι, πληρωνεις 12 ευρω εφαπαξ. Πρεπει μετα ομως να ξαναπληρωσεις (νομιζω 7 ευρω) αν την χασεις ή αν τελειωσει η μπαταρια. Και ισως τα καταφερεις και δεν την χασεις ποτέ. Το να μην τελειωσει η μπαταρια ομως αποκλειεται!!
Αρα μπορει στην αλφα να μην πληρωνεις καθε χρονο οπως στην πειραιως, ομως κι εκει θα πρεπει να ξαναπληρωσεις καθε 2-3 χρονια...
Με μια λεξη αισχος ολοι τους...

ipo
03-03-07, 06:08
Για κάποιο λόγο κυκλοφορεί στο νήμα ότι η Alpha χρεώνει τη γεννήτρια κωδικών 12 ευρώ εφάπαξ. Αυτό είναι λάθος. Το κόστος της συσκευής (μεταμφιεσμένο ως "τέλη ενεργοποίησης πρόσθετου κωδικού ασφαλείας") είναι 7 ευρώ. Ευτυχώς η συγκεκριμένη τράπεζα αναφέρει στην επίσημη ιστοσελίδα κάποια από τα στοιχεία της τιμολόγησής της, ανάμεσα στα οποία και το παραπάνω. Επικόλληση λοιπόν:

http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=876&la=1

2. Πόσο στοιχίζει η χρήση του Alpha Web Banking;
Σύμφωνα με το ισχύον τιμολόγιο της Τραπέζης η εγγραφή στην υπηρεσία Alpha Web Banking γίνεται δωρεάν.
Για τη χρήση των υπηρεσιών με "Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας" επιβαρύνεστε με εφάπαξ κόστος ενεργοποιήσεώς τους Ευρώ 7,00. Η "Συσκευή Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας" που λαμβάνετε για τη χρήση των υπηρεσιών αυτών, σας προσφέρεται δωρεάν (το κόστος αντικαταστάσεώς της (π.χ. λόγω απώλειας) ανέρχεται σε Ευρώ 12,00 (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ))

και σε άλλο σημείο το ίδιο:
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=866&la=1

Κόστος

Η εγγραφή στην υπηρεσία Alpha Web Banking γίνεται δωρεάν!

Για τη χρήση των υπηρεσιών με "Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας" επιβαρύνεστε με εφάπαξ κόστος ενεργοποιήσεώς τους Ευρώ 7,00. Η "Συσκευή Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας" που λαμβάνετε για τη χρήση των υπηρεσιών αυτών, σας προσφέρεται δωρεάν (το κόστος αντικαταστάσεώς της (π.χ. λόγω απώλειας) ανέρχεται σε Ευρώ 12,00 (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ))

Αν χάσει κάποιος τη γεννήτρια κωδικών, τότε φέρει και την ευθύνη. Δεν μπορούμε όμως να υπολογίζουμε το κόστος της απώλειας ως τιμή κτήσης.

kerneld
03-03-07, 12:15
Το να μην τελειωσει η μπαταρια ομως αποκλειεται!!
Με μια λεξη αισχος ολοι τους...

Χρησιμοποιώ το αντίστοιχο μαραφέτι της Citibank εδώ και 3,5 χρόνια και δεν μου έχει μείνει από μπαταρία.

Γενικώς η μπαταρία σε αυτού του είδους τις συσκευές μάλλον ξεπερνάει το προσδόκιμο της ζωής τους. Π.χ. σε financial calculator της Texas Instruments εδώ και 7 χρόνια είμαι με την original μπαταρία.

Κατά δεύτερον, απλά να επισημάνω ότι στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στα πρώτα στάδια εξέλιξης του e-banking και των e-payments γενικότερα. Δεν νομίζω ότι όταν πρωτοξεκίναγαν και αλλού, συμπεριλαμβανομένης και της προηγμένης σε αυτά τα θέματα Αμερικής, ότι οι πελάτες τραπεζών τα απολάμβαναν όλα εντελώς τσάμπα from day one.

Υπομονή, σιγά - σιγά θα βελτιωθεί η κατάσταση.

ariadgr
03-03-07, 19:52
μα δεν μπορεί, μισό μην φύγεις επιστρεφω με paste και γώ απο μέσα στο e-banking χα χα

Φαίνεται ότι αύξησαν τις χρεώσεις και τώρα είναι διαφορετικές από αυτές που ίσχυαν όταν κατέβασα εγώ το PDF.

Σε κάθε περίπτωση γιατί δεν επιλέγεις το παρακάτω;
«Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για αυτοματοποιημένες συναλλαγές επιβαρύνεστε με 0,30 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης

ipo
03-03-07, 20:09
Το SHA είναι λίγο παράξενο για τον τρόπο που γίνονται οι δοσοληψίες, τουλάχιστον όπως τις έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα.

Όταν οφείλεις σε κάποιον χρήματα για προϊόν ή υπηρεσία συνθίζεται ο πωλητής/πάροχος να παίρνει στο ακέραιο το ποσό που του οφείλεις ανεξάρτητα από τον τρόπο πληρωμής. Τρανή εξαίρεση αποτελούν βέβαια οι πιστωτικές κάρτες. Στις υπόλοιπες όμως περιπτώσεις αυτός που παρέχει το προϊόν/υπηρεσία σου δίνει διάφορους εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής, στους οποίους όμως απαιτεί να παίρνει ολόκληρο το προσυμφωνηθέν ποσό.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό, καθότι μία κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό εξυπηρετεί και τους δύο συνδιαλλασόμενους. Απλώς ανέφερα τι είναι το αναμενόμενο με βάση τα εγχώρια ήθη, όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ.

Στην περίπτωση ενοικίου, για παράδειγμα, ο ιδιοκτήτης συνήθως ζητάει να του δίνεις το ενοίκιο στο χέρι και κάνεις εσύ όλη τη διαδρομή για να πας στο χώρο του (σπανίως έχω ακούσει να πηγαίνει ο ιδιοκτήτης να μαζεύει ενοίκια, εκτός αν οι ενοικιαστές του χρωστάνε). Βασισμένος στο παραπάνω καθεστός, σου λέει ότι, για τη δική σου εξυπηρέτηση, μπορείς να καταθέτεις τα χρήματα που οφείλεις σε τραπεζικό λογαριασμό, οπότε δεν τίθεται θέμα να του πεις ότι θα του καταθέτεις λιγότερα, αφού θα αφαιρείται το ποσό που παίρνει η τράπεζα για την επεξεργασία της συναλλαγής.

Επομένως πιστεύω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η συναλλαγή επιβάλλεται να γίνεται με ίδια έξοδα ("OUR").

k_koulos
03-03-07, 20:12
ξέρεις πολλούς να πουλάνε κάτι 600 Ε, και να πηγαίνουν στην τράπεζα να εισπράξουν 590 ;

vasilismak
03-03-07, 20:36
Φιλε Kerneld δεν νομίζω να μη συμφέρει μια τράπεζα -οποιαδήποτε- να μην τρέχει e-banking απο την 1η μερα και μαλιστα δωρεαν στους πελατες ως κίνητρο !!!

Το λιγότεροι που γλιτώνει ειναι ανθρώπινο δυναμικό, και ας μη μιλησουμε για ανακατανομη και διαχείριση δυναμης. Και αν κρίνω απο το οτι προσφατα εμαθα πως τραπεζα (δεν αναφερω ποια) δουλευει τις βασεις δεδομενων της σε ACCESS και οχι σε μια καθαροαιμη SQL, (και αδυνατουσε να τρεξει διαχείριση της οταν αυτη ξεπερασε τα 2GB μεγεθος-υπαρχει βεβαια τροπος που ομως οπως φαινεται δεν γνωριζαν οι πληροφορικαριοι τους), φτανω στο συμπερασμα οτι απλα δεν εχουμε ορθο τροπο προγραμματισμου-νοοτροποιας.

Μας ενδιαφερει η "αρπαχτη" και το "Καν'το οπως να'ναι να τελειωνουμε να φευγουμε, εχω ραντευου με τη 30αρα τη ζοντοχηρα" και οχι να στησουμε κατι που θα εχει δυναμικη και προοπτικες.
Ας θυμησω οτι η γεφυρα του Brooklyn χτίστηκε το 19ο αιωνα και ακομα και σημερα εξυπηρετει τις εκει συγκοινωνιακές αναγκες. Στη χωρα μας τα αντιστοιχα παραδειγματα ειναι τουλαχιστον ελαχιστα, αν οχι ανυπαρκτα.

Και επι του θεματος ακουγοντας για "μηχανακια κωδικων", εφαπαξ και μηνιεες χρεωσεις, νιωθω οπως εκανα τη σωστη επιλογη για Εθνικη. Αποψη μου.

k_koulos
03-03-07, 20:44
Ας θυμησω οτι η γεφυρα του Brooklyn χτίστηκε το 19ο αιωνα και ακομα και σημερα εξυπηρετει τις εκει συγκοινωνιακές αναγκες. Στη χωρα μας τα αντιστοιχα παραδειγματα ειναι τουλαχιστον ελαχιστα, αν οχι ανυπαρκτα.
.

στο συγκεκριμένο και φεύγοντας χιλιόμετρα πολλά εκτός θέματος ;) να σου θυμίσω ότι όποιος δρόμος/έργο έγινε επί "χούντας" απο την θρυλική "ΜΟΜΑ", ακόμα και τώρα διατηρείται σε άριστη ή πολύ καλή κατάσταση, κάτι που δεν ισχύει για έργα που έγιναν ακόμα και 10 χρόνια πριν:(, δεν είναι θέμα Αμερικής/Ελλάδας λοιπόν, αλλά θέμα καθαρά πολιτικών αποφάσεων.

Ξαναμανά sorry για το offtopic!

vasilismak
03-03-07, 20:55
Ως παράδειγμα γράφτηκε! (εννοείτε πως συμφωνώ με οτι λες)

etsouk2000
04-03-07, 02:20
Για κάποιο λόγο κυκλοφορεί στο νήμα ότι η Alpha χρεώνει τη γεννήτρια κωδικών 12 ευρώ εφάπαξ. Αυτό είναι λάθος. Το κόστος της συσκευής (μεταμφιεσμένο ως "τέλη ενεργοποίησης πρόσθετου κωδικού ασφαλείας") είναι 7 ευρώ.
Αν χάσει κάποιος τη γεννήτρια κωδικών, τότε φέρει και την ευθύνη. Δεν μπορούμε όμως να υπολογίζουμε το κόστος της απώλειας ως τιμή κτήσης.

Ενταξει, το θυμομουν αναποδα: νομιζα οτι το κοστος αποκτησης ειναιι 12 ευρω ενω ειναι 7, και νομιζα οτι το κοστος αντικαταστασης ειναι 7 ενω ειναι 12. Ειναι αυτο τρομερη διαφορα;;;;;;;;
Σημασια εχει οτι σε βαζουν να πληρωσεις για να κανεις την δουλεια σου μεσω ebanking...

ipo
04-03-07, 04:22
Φιλε Kerneld δεν νομίζω να μη συμφέρει μια τράπεζα -οποιαδήποτε- να μην τρέχει e-banking απο την 1η μερα και μαλιστα δωρεαν στους πελατες ως κίνητρο !!!

Το λιγότεροι που γλιτώνει ειναι ανθρώπινο δυναμικό, και ας μη μιλησουμε για ανακατανομη και διαχείριση δυναμης.
Κι εγώ απορώ με αυτή τη νοοτροπία των τραπεζών. Φυσικά θα υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνουν και πολύ θα ήθελα να τον μάθω. Δεν πιστεύω ότι όσα δεν καταλαβαίνω είναι παράλογα, ούτε ότι όσοι τα σκέφτηκαν είναι ανόητοι, απλά μεγαλώνει η περιέργειά μου σχετικά με τις αιτίες.

Κερδίζουν περισσότερα οι τράπεζες από τη μειοψηφία που πληρώνει τα εφάπαξ και ετήσια τέλη, απ' ό,τι από το προσωπικό που θα γλίτωναν, αν ακόμα περισσότεροι χρησιμοποιούσαν ηλεκτρονικές συναλλαγές; Μήπως το γεγονός ότι χρεώνεται κάτι το κάνει πιο ελκυστικό;

Οι συσκευές token χρησιμοποιούνται συνήθως για συναλλαγές που είναι μικρές σε ποσοστό σε σχέση με άλλες. Δηλαδή για εμβάσματα σε τράπεζες εξωτερικού, καταθέσεις σε λογαριασμό τρίτου, ποσών άνω των 700 ευρώ. Μήπως οι τράπεζες χρεώνοντας τις γεννήτριες κωδικών προσπαθούν να εξασφαλίσουν ότι δεν θα πάρει συσκευή κάποιος που δεν τη χρειάζεται στην πραγματικότητα; Αν ήταν δωρεάν, θα την έπαιρνε ακόμα και κάποιος που δεν τη χρειάζεται για να υπάρχει και η τράπεζα θα επωμιζόταν το κόστος. Ταυτόχρονα, ο πελάτης που απλά θα ήθελε να πληρώνει τις κάρτες του, θα ήταν περισσότερο εκτεθειμένος σε περιπτώσεις απάτης, αφού θα είχε ενεργοποιήσει δυνατότητα (έστω και με κωδικό υψηλής ασφάλειας) μεταφοράς μεγάλων ποσών χρημάτων σε ξένες τράπεζες.



Σημασια εχει οτι σε βαζουν να πληρωσεις για να κανεις την δουλεια σου μεσω ebanking...
Σωστά. Απλά ήθελα να υπάρχει σωστά η πληροφορία μέσα στο νήμα για κάποιον που ίσως την αναζητήσει.

Άκου 8 ευρώ/έτος η Τράπεζα Πειραιώς για τη γεννήτρια κωδικών... Ακόμα το χωνέψω. Πάνω που είχα αρχίσει να τη συμπαθώ επειδή είναι σχετικά πρωτοποριακή στις διαδικτυακές υπηρεσίες, απογοητεύτηκα. Τελικά η Alpha, αν και πιο πίσω, είναι μάλλον η πιο συμφέρουσα.

Για όποιον ενδιαφέρεται, ας ρίξει μία ματιά στο www.easypay.gr . Είναι μία διαδικτυακή υπηρεσία της Τράπεζας Πειραιώς για πληρωμές λογαριασμών. Περιλαμβάνει πολλές κατηγορίες υπηρεσιών, ενώ το σημαντικό κατά την άποψή μου είναι ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν την υπηρεσία ακόμα και άτομα που δεν είναι πελάτες της Τράπεζας Πειραιώς, χρησιμοποιώντας κάρτα από άλλη τράπεζα. Υπάρχει δυνατότητα άμεσης πληρωμής χωρίς εγγραφή στην υπηρεσία.

Κάτι σαν ελληνικό PayPal. Μεσολαβεί στις πληρωμές σε ΔΕΚΟ και διάφορες επιχειρήσεις. Σημαντικό μειονέκτημα ότι απαιτεί internet explorer για να δουλέψει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.