PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

moriarti
05-05-15, 14:24
Νομίζω είναι πολύ νωρίς να σχολιάσουμε οτιδήποτε σε κάτι που απλώς "εξετάζεται", σύμφωνα με το δημοσίευμα. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν θα εφαρμοστεί καν, τι θα περιλαμβάνει η τελική πρόταση και τι τελικά θα ισχύσει όταν εφαρμοστεί.

marcus1
05-05-15, 15:41
Προσπαθω να σκεφτω, ας το σκεφτουμε εδω μαζι, δεν ξερω αν μπορω να συλλαβω ολες τις πλευρες του νεου προβληματος....με την ευφανταστη ιδεα του νεου φορου στις αναληψεις:
τελικα μηπως υπαρξει μια περαιτερω ωθηση στο ebanking?
Μηπως να δουμε, να δει ο καθενας, μπορει μπορει να αποφυγει εντελως το γκισε/ατμ?

Πχ αν κανω 'μεταφορα' χρηματων απο λογαριασμο μου σε καποιον τριτο, δεν γλυτωνω τον φορο, σε σχεση με το να εκανα αναληψη & καταθεση απο γκισε ή ατμ?


Νομίζω είναι πολύ νωρίς να σχολιάσουμε οτιδήποτε σε κάτι που απλώς "εξετάζεται", σύμφωνα με το δημοσίευμα. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν θα εφαρμοστεί καν, τι θα περιλαμβάνει η τελική πρόταση και τι τελικά θα ισχύσει όταν εφαρμοστεί.

Πρώτον, πολύ σωστή η απάντηση του moriarti.

Δεύτερον, αν δεν είσαι εκατομμυριούχος ο συγκεκριμένος πιθανολογούμενος φόρος δεν σε αφορά, ούτε αξίζει τον κόπο να επιχειρήσεις να τον παρακάμψεις (ο χρόνος σου έχει μεγαλύτερη αξία). Μιλάμε για 10 ευρώ σε ανάληψη 10.000.

kafrikistan
06-05-15, 21:12
Για πληρωμές λογαριασμών δεν ξέρω αν επιστρέφονται, δεν αποκλείεται πάντως. Για μεταφορά χρημάτων σίγουρα όμως μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής.

Όντως επικίνδυνο αλλά αν κάποιος σου υποκλέψει τους κωδικούς του ebanking δεν νομίζω να το κάνει για να πληρώσει το λογαριασμό κινητού ή της ΔΕΗ, θα το κάνει για να σου φάει τα λεφτά και για να γίνει αυτό θα χρειαστεί τον εξτρά κωδικό. Υπάρχει στην Πειραιώς και η υπηρεσία Extra PIN την οποία μπορείς να αιτηθείς να ενεργοποιηθεί και σου δίνουν έναν pin generator που παράγει κωδικούς μιας χρήσης και διάρκειας ενός λεπτού για να μπεις στο ebanking. Δηλαδή εκτός από username και password πρέπει να βάλεις και το εξτρα πιν οπότε και να σου κλέψει κάποιος τα πρώτα δύο, το τρίτο σίγουρα δεν θα το έχει.

Γιατι, αν πληρωσει ενα λογ/σμο δεη 800€ δε σου τρωει λεφτα?
Φυσικα εχει και η Πειραιως συσκευη εξτρα pin(12€/χρονο ή με sms στο κινητο) αλλα δε χρησιμοποιειται για πληρωμες λογ/σμων ή για να μπεις στο e-banking. Χρησιμοποιειται ομως για μεταφορα χρηματων.



Παιδες, εχει κανεις αυτο το Go4more της Εθνικης? Καθε ποτε βγαινουν οι ποντοι?
Σημερα 6/5 ειδα οτι με πιστωσαν με ποντους σημειωμενους για 1/5, και δεν ηταν αυτοι που θα επρεπε.


^

Godian
06-05-15, 23:03
Γιατι, αν πληρωσει ενα λογ/σμο δεη 800€ δε σου τρωει λεφτα?
Φυσικα εχει και η Πειραιως συσκευη εξτρα pin(12€/χρονο ή με sms στο κινητο) αλλα δε χρησιμοποιειται για πληρωμες λογ/σμων ή για να μπεις στο e-banking. Χρησιμοποιειται ομως για μεταφορα χρηματων.



Παιδες, εχει κανεις αυτο το Go4more της Εθνικης? Καθε ποτε βγαινουν οι ποντοι?
Σημερα 6/5 ειδα οτι με πιστωσαν με ποντους σημειωμενους για 1/5, και δεν ηταν αυτοι που θα επρεπε.


^

οι ποντοι βγαινουν μολις το λογιστικο υπολοιπο καθαρισει

kafrikistan
06-05-15, 23:08
οι ποντοι βγαινουν μολις το λογιστικο υπολοιπο καθαρισει

Τι σημαινει αυτο?

moriarti
07-05-15, 09:08
Γιατι, αν πληρωσει ενα λογ/σμο δεη 800€ δε σου τρωει λεφτα?
Φυσικα εχει και η Πειραιως συσκευη εξτρα pin(12€/χρονο ή με sms στο κινητο) αλλα δε χρησιμοποιειται για πληρωμες λογ/σμων ή για να μπεις στο e-banking. Χρησιμοποιειται ομως για μεταφορα χρηματων.Ασφαλώς και με πληρωμή λογαριασμού μπορεί να σου φάει πολλά αλλά κατά 99,9% αυτοί που μπαίνουν στη διαδικασία να στήσουν ηλεκτρονικές απάτες -με το ρίσκο που συνεπάγεται από κάτι τέτοιο- δεν το κάνουν για να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους αλλά για να σου τα "σηκώσουν" όλα.
Για μεταφορά χρημάτων δεν χρησιμοποιείται συσκευή, σου στέλνουν το έξτρα πιν στο κινητό που έχεις δηλώσει και το εισάγεις εκείνη τη στιγμή για να κάνεις τη μεταφορά. Για να μπεις στο ebanking δεν απαιτείται έξτρα πιν όμως αν πάρεις συσκευή τότε απαιτείται έξτρα πιν και για την είσοδο στο ebanking. Δες τη σελίδα: https://www.winbank.gr/el/Pages/Home.aspx
Μετά το username και password έχει και πλαίσιο εισαγωγής extra pin για όσους έχουν τη συσκευή.

kafrikistan
07-05-15, 15:24
Ασφαλώς και με πληρωμή λογαριασμού μπορεί να σου φάει πολλά αλλά κατά 99,9% αυτοί που μπαίνουν στη διαδικασία να στήσουν ηλεκτρονικές απάτες -με το ρίσκο που συνεπάγεται από κάτι τέτοιο- δεν το κάνουν για να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους αλλά για να σου τα "σηκώσουν" όλα.

Για να στα σηκωσει ολα καποιος προφανως θα πρεπει να ξερει και το pin, αλλα δε μιλουσα για τους επαγγελματιες χακερς αλλα για καποιον που μπορει φευγαλεα να μαθει τα στοιχεια και να κανει μια αρπαχτη. Απο υπαλληλο τραπεζας εως το ξαδελφο σου που προλαβε και χρησιμοποιησε τον υπολογιστη σου οση ωρα ειχες παει να κανεις καφε .



Για μεταφορά χρημάτων δεν χρησιμοποιείται συσκευή, σου στέλνουν το έξτρα πιν στο κινητό που έχεις δηλώσει και το εισάγεις εκείνη τη στιγμή για να κάνεις τη μεταφορά. Για να μπεις στο ebanking δεν απαιτείται έξτρα πιν όμως αν πάρεις συσκευή τότε απαιτείται έξτρα πιν και για την είσοδο στο ebanking. Δες τη σελίδα: https://www.winbank.gr/el/Pages/Home.aspx
Μετά το username και password έχει και πλαίσιο εισαγωγής extra pin για όσους έχουν τη συσκευή.

Μιλας για Πειραιως μονο, ετσι? Το pin στο κινητο σου το στελνουν εφοσον δεν εχεις συσκευη.

Ωστε οσοι εχουν τη συσκευη ειναι ρυθμισμενο ετσι ωστε να τη χρησιμοποιουν υποχρεωτικα σε καθε τους εισοδο?

frap
07-05-15, 19:44
Ξεχνάτε μάλλον ότι όλοι οι λογαριασμοί που μπορείς να πληρώσεις χωρίς pin είναι ήδη ταυτοποιημένοι στη μάνα τους... Μόνο κάποιος χαζούλης θα πήγαινε να πληρώσει λογαριασμό του από κλεμμένο e-banking.

Επιπλέον, υπάρχει τρόπος αμφισβήτησης και τα χρήματα πιστώνονται πίσω (μείον καμιά προμήθεια ίσως...).

runner70
07-05-15, 20:11
Ρε παιδια θα ερθει ο κλεφτης και θα πληρωσει το λογαριασμο του οπου αναγραφεται το ονομα;; Ποσο ηλιθιος πρεπει να ειναι καποιος για να κανει κατι τετοιο; Το να απαιτει να βαλεις εξτρα κωδικο στο εμβασμα ειναι λογικο.

------------------

Τραπεζα Πειραιως:


Η winbank προχωρά σε περαιτέρω θωράκιση της ασφάλειας των χρηστών της, ενσωματώνοντας στα ψηφιακά πιστοποιητικά των ιστοσελίδων της, τον αλγόριθμο κρυπτογράφησης SHA-2, με ημερομηνία έναρξης εφαρμογής την 25/06/2015.
Μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης, η πρόσβαση δεν θα είναι δυνατή για λειτουργικά συστήματα που δεν υποστηρίζουν κρυπτογράφηση αυτού του επιπέδου.

Για την χρήση των υπηρεσιών της winbank, αναβάθμιση απαιτείται στις παρακάτω περιπτώσεις:

- Windows XP Service Pack 2 (και προηγούμενες εκδόσεις)
- Apple OS X 10.4 (και προηγούμενες εκδόσεις)
- Windows Mobile 6.5.x (και προηγούμενες εκδόσεις)

Για την εξυπηρέτηση σας είναι απαραίτητο να προβείτε εγκαίρως στις απαιτούμενες ενέργειες αναβάθμισης της έκδοσης του λειτουργικού σας συστήματος.


Νεο Πακέτα Πληρωμών ‘εξόφΛΥΣΗ’
Οργανώστε με τον καλύτερο τρόπο την εξόφληση των λογαριασμών σας και εξοικονομήστε χρόνο και χρήματα!
Με ετήσιο κόστος που ξεκινά από μόλις €6,00 έχετε τη δυνατότητα να εξοφλείτε για έναν χρόνο ανέξοδα όλους τους λογαριασμούς του νοικοκυριού σας σε Οργανισμούς Ενέργειας, Ύδρευσης, Τηλεπικοινωνιών και Ασφαλειών.

moriarti
07-05-15, 23:16
@kafrikistan
Δεν ξέρω σίγουρα αν είναι υποχρεωτικό σε όσους έχουν τη συσκευή, σίγουρα πάντως είναι εφικτό αφού υπάρχει το πεδίο extra pin στη σελίδα του login.

@runner70
Καταλαβες το τελευταίο τι είναι? Δηλαδή να πληρώσω 6 ευρώ για να μου πληρώνουν τους λογαριασμούς? Αφού μπορώ να κάνω πάγια εντολή. Δεν πιάνω τι ακριβώς προσφέρει αυτή η υπηρεσία. Τα λέει και εδώ αλλα πάλι δεν καταλαβαίνω:
http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/paketo-pliromon-exoflisi

runner70
08-05-15, 00:22
@runner70
Καταλαβες το τελευταίο τι είναι? Δηλαδή να πληρώσω 6 ευρώ για να μου πληρώνουν τους λογαριασμούς? Αφού μπορώ να κάνω πάγια εντολή. Δεν πιάνω τι ακριβώς προσφέρει αυτή η υπηρεσία. Τα λέει και εδώ αλλα πάλι δεν καταλαβαίνω:
http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/paketo-pliromon-exoflisi

Οχι θα συνεχιζεις να το πληρωνεις οπως το πληρωνες. Απλα δεν θα χρεωνεσαι με προμηθεια για την πληρωμη. Στην ουσια ειναι σαν να προπληρωνεις ολες τις προμηθειες μαζι και μπορεις να κανεις 100 πληρωμες λογαριασμων με 6€. Με την παγια εντολη πληρωνες καθολου προμηθεια; πχ. σε δεη, ευδαπ;

Godian
08-05-15, 00:34
Σιγα την προμήθεια που ζητάνε.... Όλες μαζί τις πληρωμές να βάλεις. 6€ προμήθεια δε πάει.... 1000 χρόνια εθνική

kafrikistan
08-05-15, 03:34
Ξεχνάτε μάλλον ότι όλοι οι λογαριασμοί που μπορείς να πληρώσεις χωρίς pin είναι ήδη ταυτοποιημένοι στη μάνα τους... Μόνο κάποιος χαζούλης θα πήγαινε να πληρώσει λογαριασμό του από κλεμμένο e-banking.

Επιπλέον, υπάρχει τρόπος αμφισβήτησης και τα χρήματα πιστώνονται πίσω (μείον καμιά προμήθεια ίσως...).

Mα μπορεις να πληρωσεις λογ/σμο αλλου. Αυτο μπορει να ισχυριστει ο θυτης.
Σου εγγυαται η τραπεζα οτι θα σου επιστραφουν τα λεφτα σε περιπτωση λαθροχειριας? Γιατι εγω στους ορους διαβασα οτι δεν εχουν καμμια ευθυνη...

Godian
08-05-15, 07:09
Mα μπορεις να πληρωσεις λογ/σμο αλλου. Αυτο μπορει να ισχυριστει ο θυτης.
Σου εγγυαται η τραπεζα οτι θα σου επιστραφουν τα λεφτα σε περιπτωση λαθροχειριας? Γιατι εγω στους ορους διαβασα οτι δεν εχουν καμμια ευθυνη...

!η τράπεζα δεν έχει καμία ευθύνη αν μάθει άλλος τους κωδικούς σου.
Από τη στιγμή που τους ενημερώσεις και έχουν ευθύνη

moriarti
08-05-15, 08:48
Οχι θα συνεχιζεις να το πληρωνεις οπως το πληρωνες. Απλα δεν θα χρεωνεσαι με προμηθεια για την πληρωμη. Στην ουσια ειναι σαν να προπληρωνεις ολες τις προμηθειες μαζι και μπορεις να κανεις 100 πληρωμες λογαριασμων με 6€. Με την παγια εντολη πληρωνες καθολου προμηθεια; πχ. σε δεη, ευδαπ;
Πληρώνω μόνος μου τους λογαριασμούς από ebanking, δεν ξέρω τι παίζει με τις πάγιες πληρωμές από άποψη προμηθειών. Αν εννοεί αυτό πάντως τότε και πάλι τα 6 ευρώ μάλλον είναι πολλά για τους περισσότερους.

kafrikistan
09-05-15, 00:49
η τράπεζα δεν έχει καμία ευθύνη αν μάθει άλλος τους κωδικούς σου.


Μιλαμε για τη περιπτωση που οι κωδικοι σου χρησιμοποιηθουν απο αλλους για πληρωμες ασχετων λογαριασμων. Εισαι καλυμμενος με επιστροφη χρηματων, οπως ισχυριζεται ο φιλος frap?

Godian
09-05-15, 01:49
Μιλαμε για τη περιπτωση που οι κωδικοι σου χρησιμοποιηθουν απο αλλους για πληρωμες ασχετων λογαριασμων. Εισαι καλυμμενος με επιστροφη χρηματων, οπως ισχυριζεται ο φιλος frap?

Όχι δε σε καλύπτει. Είναι σαν να μπαίνουν μέσα στο σπίτι σου σου κλέβουν τα κλειδιά από το αυτοκίνητο, και σου κλέβουν και το αυτοκίνητο. Και μετά ζητάς καινούργιο αυτοκίνητο στο την αντιπροσωπια.

moriarti
10-05-15, 08:59
Godian δεν είναι τόσο απλό. Το παράδειγμά σου με το κλεμμένο αυτοκίνητο θα ήταν πιο εύστοχο ως εξης: σου κλέβουν κλειδιά και αμάξι και προκαλούν τροχαίο και το εγκαταλείπουν. Χρεώνεσαι εσύ το τροχαίο 100%? Δε νομίζω.
Αν εσύ μπαίνεις στο ebanking από 1-2 συγκεκριμένους υπολογιστές και κάποια στιγμή φανεί ένα login από άλλη ip και γίνει συναλλαγή που την αμφισβητήσεις μπορείς να πετύχεις να ακυρωθεί. Ακόμα και χρήματα να στείλεις εσύ ο ίδιος με έμβασμα, μπορείς να πας την άλλη μέρα και να το ακυρώσεις. Έτσι γίνονται και πολλές απάτες με αγορές μέσω ίντερνετ. Σου βάζει ο άλλο ς τα λεφτά στο λογαριασμό, του στέλνεις εσύ το αντικείμενο που αγόρασε και μετά από 2-3 μέρες αυτός κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής, τα λεφτά που σου έστειλε επιστρέφουν πίσω σε αυτόν και φυσικά παραλαμβάνει και το αντικείμενο. Αφού γίνονται αυτά δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απλό κάποιος να πληρώσει λογαριασμούς από ebanking με κλεμμένους κωδικούς,ποσο μάλλον όταν στους λογαριασμούς φαίνονται ονοματεπώνυμα κλπ κια να δεν έχει ξαναγίνει πληρωμή σε αυτούς τους λογαριασμούς μέσα απο το δικό σου ebanking.

kafrikistan
13-05-15, 01:13
Σου βάζει ο άλλος τα λεφτά στο λογαριασμό, του στέλνεις εσύ το αντικείμενο που αγόρασε και μετά από 2-3 μέρες αυτός κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής, τα λεφτά που σου έστειλε επιστρέφουν πίσω σε αυτόν

Μιλας μονο για μεταφορα χρηματων μεσω e-banking, φανταζομαι...
Αν ομως ο παραληπτης εχει προλαβει και σηκωσει ολα τα λεφτα απ το λογ/σμο του? δε θα υπαρχει τιποτα για να επιστραφει.




Αν εσύ μπαίνεις στο ebanking από 1-2 συγκεκριμένους υπολογιστές και κάποια στιγμή φανεί ένα login από άλλη ip και γίνει συναλλαγή που την αμφισβητήσεις μπορείς να πετύχεις να ακυρωθεί.

Με δικηγορο και δικαστηριο? Η δικασιμος θα γινει το 2023:hmm:

moriarti
13-05-15, 11:08
Μιλας μονο για μεταφορα χρηματων μεσω e-banking, φανταζομαι...
Αν ομως ο παραληπτης εχει προλαβει και σηκωσει ολα τα λεφτα απ το λογ/σμο του? δε θα υπαρχει τιποτα για να επιστραφει.Αν προλάβει και τα σηκώσει τότε του έρχεται χαρτί από την τράπεζα ότι ακυρώθηκε η συναλλαγή και να πάει να επιστρέψει στην τράπεζα το ποσό. Προφανώς ο άλλος τα παίρνει πίσω αμέσως από την τράπεζα και εσύ μετά τα οφείλεις σε αυτή. Έχουν αναφερθεί πάμπολλα τέτοια περιστατικά απάτης κυρίως με δήθεν αγοραστές από Νιγηρία.


Με δικηγορο και δικαστηριο? Η δικασιμος θα γινει το 2023:hmm:Χωρίς δικαστήρια και δικηγόρους. Γκούγκλαρέ το να δεις περιπτώσεις που αναφέρονται σε φόρουμ και εξηγούν τη διαδικασία. Πας στην τράπεζα, ζητάς και συμπληρώνεις το έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής όπου εξηγείς τους λόγους κλπ και μετά από το πολύ 1-2 μήνες (πάντα σύμφωνα με εμπειρίες μελών) παίρνεις τα χρήματα πίσω.

kafrikistan
13-05-15, 17:35
Αν προλάβει και τα σηκώσει τότε του έρχεται χαρτί από την τράπεζα ότι ακυρώθηκε η συναλλαγή και να πάει να επιστρέψει στην τράπεζα το ποσό. Προφανώς ο άλλος τα παίρνει πίσω αμέσως από την τράπεζα και εσύ μετά τα οφείλεις σε αυτή. Έχουν αναφερθεί πάμπολλα τέτοια περιστατικά απάτης κυρίως με δήθεν αγοραστές από Νιγηρία.

Χωρίς δικαστήρια και δικηγόρους. Γκούγκλαρέ το να δεις περιπτώσεις που αναφέρονται σε φόρουμ και εξηγούν τη διαδικασία. Πας στην τράπεζα, ζητάς και συμπληρώνεις το έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής όπου εξηγείς τους λόγους κλπ και μετά από το πολύ 1-2 μήνες (πάντα σύμφωνα με εμπειρίες μελών) παίρνεις τα χρήματα πίσω.

Φιλε μου ξαναρωταω. Μιλας μονο για e-banking?
Πρεπει να σου πω οτι κανονικα, λεφτα που μπηκαν στο λογ/σμο καποιου δεν γινεται να ξαναβγουν παρα μονο απο τον ιδιο τον δικαιουχο του λογ/σμου.

Λες οτι μετα απο το πολυ 1-2 μηνες παιρνεις τα χρηματα πισω... Κι αν ο παραληπτης των χρηματων δεν τα δινει πισω τοτε τι θα γινει? Προφανως δικηγορος και δικαστηριο.

moriarti
14-05-15, 09:36
Δες αυτό:
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php?t-363711.html
Εκτός κι αν όσοι γράφουν λένε όλοι ψέμματα, κάνοντας αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα πήραν πίσω χρήματα με τα οποία είχαν γίνει αγορές και είχαν σταλεί χρήματα σε λογαριασμούς πωλητών. Χωρίς δικαστήρια και χωρίς πολλά πολλά.
Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες όπως τι γίνεται αν ο πωλητής προλάβει και τραβήξει τα χρήματα και μετά δεν τα δίνει πίσω. Ίσως η τράπεζα του πωλητή τα επιστρέφει και αυτός μετά φαίνεται να τα χρωστάει στην τράπεζά του. Δεν ξέρω.

sdikr
14-05-15, 12:35
Δες αυτό:
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php?t-363711.html
Εκτός κι αν όσοι γράφουν λένε όλοι ψέμματα, κάνοντας αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα πήραν πίσω χρήματα με τα οποία είχαν γίνει αγορές και είχαν σταλεί χρήματα σε λογαριασμούς πωλητών. Χωρίς δικαστήρια και χωρίς πολλά πολλά.
Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες όπως τι γίνεται αν ο πωλητής προλάβει και τραβήξει τα χρήματα και μετά δεν τα δίνει πίσω. Ίσως η τράπεζα του πωλητή τα επιστρέφει και αυτός μετά φαίνεται να τα χρωστάει στην τράπεζά του. Δεν ξέρω.

Μιλάει για πιστωτική κάρτα, όχι για μεταφορά μέσω λογαριασμού

moriarti
14-05-15, 12:51
Η πιστωτική δεν είναι συνδεδεμένη με κάποιο λογαριασμό? Όταν πληρώσεις με πιστωτική δεν πιστώνεται το ποσό στο λογαριασμό του άλλου?

sdikr
14-05-15, 12:54
Η πιστωτική δεν είναι συνδεδεμένη με κάποιο λογαριασμό? Όταν πληρώσεις με πιστωτική δεν πιστώνεται το ποσό στο λογαριασμό του άλλου?

Το ότι πάει σε λογαριασμό δεν σημαίνει οτι ισχύουν και οι προστασίες που έχει η visa/mastercard αν εσύ κάνεις μεταφορά απο λογαριασμό δίκό σου σε άλλον.

moriarti
14-05-15, 13:04
ΟΚ, το έμβασμα δεν είναι απευθείας μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό? Στο τιμολόγιο προμηθειών της Πειραιώς αναφέρει "Ακύρωση/Τροποποίηση Εξερχόμενου Εμβάσματος (3) ΧΡΕΩΣΗ:15,00€". Από αυτό καταλαβαίνω ότι μπορεί να ακυρωθεί και το έμβασμα. Δηλαδή με κάρτες γίνεται αναίρεση, με εμβάσματα γίνεται άρα τι άλλο μένει που δεν (ξέρουμε αν) γίνεται?

Godian
14-05-15, 14:34
Γίνεται ακύρωση μόνο αν γίνει λάθος. Αλλά θα χρεωθεις τη προμήθεια

dklap
18-05-15, 16:43
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μοιραστώ τον θυμό μου σχετικά με τις υπέρογκες χρεώσεις για μεταφορά χρημάτων από την Εθνική Τράπεζα στην Τράπεζα Πειραιώς.
Συγκεκριμένα η Πειραιώς με χρέωσε 4Ε για κατάθεση 300Ε από τον λογαριασμό μου στην Εθνική Τράπεζα. Συνολικά για την μεταφορά από δικούς μου λογαριασμούς χρεώθηκα 4Ε(απο Πειραιώς) + 1 Ε (απο εθνικη)= 5Ε.

Εξωφρενικό, ούτε ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ του εξωτερικού να έκανα. ΚΑΙ ΤΟ χειρότερο το ανακάλυψα πρόσφατα.
Η Πειραιώς το εκλαμβάνει ως έμβασμα. !!!!!!!!!!!!!!!!

Thanasis159
18-05-15, 17:01
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μοιραστώ τον θυμό μου σχετικά με τις υπέρογκες χρεώσεις για μεταφορά χρημάτων από την Εθνική Τράπεζα στην Τράπεζα Πειραιώς.
Συγκεκριμένα η Πειραιώς με χρέωσε 4Ε για κατάθεση 300Ε από τον λογαριασμό μου στην Εθνική Τράπεζα. Συνολικά για την μεταφορά από δικούς μου λογαριασμούς χρεώθηκα 4Ε(απο Πειραιώς) + 1 Ε (απο εθνικη)= 5Ε.

Εξωφρενικό, ούτε ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ του εξωτερικού να έκανα. ΚΑΙ ΤΟ χειρότερο το ανακάλυψα πρόσφατα.
Η Πειραιώς το εκλαμβάνει ως έμβασμα. !!!!!!!!!!!!!!!!

Ως τι άλλο να το εκλάβει η τράπεζα αυτό δηλαδή; Προφανώς έκανες έμβασμα από τη μία τράπεζα στην άλλη!

dklap
18-05-15, 17:20
Thanasis159

ας το ονομάσει όπως θέλει το θέμα μου είναι η χρέωση..............

Thanasis159
18-05-15, 17:30
Thanasis159

ας το ονομάσει όπως θέλει το θέμα μου είναι η χρέωση..............

Είδες το τιμολόγιο της τράπεζας και σε χρέωσαν διαφορετική τιμή από αυτή που ανέφερε; Καλώς ή κακώς (κακώς βέβαια) τα εμβάσματα, ειδικά αν γίνονται από το ταμείο, είναι πολύ ακριβά. Τόσο στην αποστολή όσο και την λήψη τους.

dklap
18-05-15, 17:35
Παιδιά, μιλάω για μεταφορά ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ banking ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ στην Πειραιώς.

Χρησιμοποιώ το e-banking χρόνια. Οι χρεώσεις δεν ήταν τέτοιες.

Έχουν αλλάξει, και δυστυχώς δεν σε πληροφορούνε. Απλά σε ερώτηση μου με παρέπεμψαν στις αναρτημένες χρεώσεις...... οι οποίες μπορούν να αλλαχθούν ανά πάσα στιγμή.

runner70
18-05-15, 17:39
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μοιραστώ τον θυμό μου σχετικά με τις υπέρογκες χρεώσεις για μεταφορά χρημάτων από την Εθνική Τράπεζα στην Τράπεζα Πειραιώς.
Συγκεκριμένα η Πειραιώς με χρέωσε 4Ε για κατάθεση 300Ε από τον λογαριασμό μου στην Εθνική Τράπεζα. Συνολικά για την μεταφορά από δικούς μου λογαριασμούς χρεώθηκα 4Ε(απο Πειραιώς) + 1 Ε (απο εθνικη)= 5Ε.

Εξωφρενικό, ούτε ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ του εξωτερικού να έκανα. ΚΑΙ ΤΟ χειρότερο το ανακάλυψα πρόσφατα.
Η Πειραιώς το εκλαμβάνει ως έμβασμα. !!!!!!!!!!!!!!!!


Καλως ηρθες στην Ελλαδα. :p

- - - Updated - - -


Παιδια μιλάω για μεταφορά ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ banking ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ στην Πειραιώς.

Ναι τοσο ειναι.

tsorbi
18-05-15, 17:51
Τιμολόγιο Λοιπών Εργασιών Εθνικής Τράπεζας
https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9 %CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82[1]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_katathesewn.pdf
Τιμολόγιο Λοιπών Εργασιών Εθνικής Τράπεζας
http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/PBprices_24022015.pdf

nnn
18-05-15, 18:12
:hmm:
https://collisionresistance.org/2015/05/16/asfaleia-ellinikwn-ebanking-sites/

Godian
18-05-15, 18:48
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μοιραστώ τον θυμό μου σχετικά με τις υπέρογκες χρεώσεις για μεταφορά χρημάτων από την Εθνική Τράπεζα στην Τράπεζα Πειραιώς.
Συγκεκριμένα η Πειραιώς με χρέωσε 4Ε για κατάθεση 300Ε από τον λογαριασμό μου στην Εθνική Τράπεζα. Συνολικά για την μεταφορά από δικούς μου λογαριασμούς χρεώθηκα 4Ε(απο Πειραιώς) + 1 Ε (απο εθνικη)= 5Ε.

Εξωφρενικό, ούτε ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ του εξωτερικού να έκανα. ΚΑΙ ΤΟ χειρότερο το ανακάλυψα πρόσφατα.
Η Πειραιώς το εκλαμβάνει ως έμβασμα. !!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι εμβασμα εσωτερικου

lewton
18-05-15, 20:30
Στη Γερμανία έχω τα εμβάσματα προς Γερμανία και Ευρωζώνη δωρεάν, χωρίς να είμαι σε κάποιο ιδιαίτερα πακέτο προνομιακών χρεώσεων.

- - - Updated - - -

Α, και τη λήψη χρημάτων την έχω δωρεάν.

kafrikistan
18-05-15, 20:57
Aπο Εθνικη προς Πειραιως ποσο ειναι?

yyy
18-05-15, 22:47
:hmm:
https://collisionresistance.org/2015/05/16/asfaleia-ellinikwn-ebanking-sites/

Πολύ ενδιαφέρον και ανησυχητικό!!!
Φαίνεται ότι μεγαλύτερο επίπεδο ασφάλειας παρέχουν κάποιοι email providers, παρά τα ebanking sites των 4 συστημικών ελληνικών τραπεζών :(

dklap
18-05-15, 23:13
Aπο Εθνικη προς Πειραιως ποσο ειναι?
Η μεταφορά έγινε απο Εθνικη προς Πειραιώς με έξοδα απο κοινού .

frap
18-05-15, 23:22
Άνοιξε ένα λογαριασμό WinbankDirect στην Πειραιώς. Κόστος εισερχόμενου εμβάσματος 0. Στέλνε εκεί και μετά μοίραζέ τα στους υπόλοιπους λογαριασμούς σου στην Πειραιώς όπως θέλεις. Ή κράτα τα εκεί... δεν έχει κι άσχημο επιτόκιο. Αν πιστώνεις μάλιστα τουλάχιστον 200€ το μήνα, έχει μηνιαίο εκτοκισμό με 1,80% (ετησιοποιημένο) αλλιώς 0.40%. Επίσης μηνιαία προθεσμιακή με 1,85% από 3000€.

runner70
19-05-15, 00:09
:hmm:
https://collisionresistance.org/2015/05/16/asfaleia-ellinikwn-ebanking-sites/

Πολυ ενδιαφεροντα τα links που εχει μεσα. :oneup:

dklap
19-05-15, 13:51
Άνοιξε ένα λογαριασμό WinbankDirect στην Πειραιώς. Κόστος εισερχόμενου εμβάσματος 0. Στέλνε εκεί και μετά μοίραζέ τα στους υπόλοιπους λογαριασμούς σου στην Πειραιώς όπως θέλεις. Ή κράτα τα εκεί... δεν έχει κι άσχημο επιτόκιο. Αν πιστώνεις μάλιστα τουλάχιστον 200€ το μήνα, έχει μηνιαίο εκτοκισμό με 1,80% (ετησιοποιημένο) αλλιώς 0.40%. Επίσης μηνιαία προθεσμιακή με 1,85% από 3000€.

FRAP
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν και σε ερώτηση μου στην Πειραιώς αν μπορώ να αποφύγω αυτό το κόστος με κάποιο τρόπο ήταν αρνητικοί.
Γνωρίζεις αν το κόστος μεταφοράς το απορροφήσει η Τράπεζα (με 2Ε) από την όποια στέλνεις τα χρήματα , θα εξακολουθήσει να χρεώνεσαι με 4Ε?


:hmm:ι.

Panos.2006
19-05-15, 17:38
FRAP
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν και σε ερώτηση μου στην Πειραιώς αν μπορώ να αποφύγω αυτό το κόστος με κάποιο τρόπο ήταν αρνητικοί.
Γνωρίζεις αν το κόστος μεταφοράς το απορροφήσει η Τράπεζα (με 2Ε) από την όποια στέλνεις τα χρήματα , θα εξακολουθήσει να χρεώνεσαι με 4Ε?


:hmm:ι.

Το μηδενικό επιτόκιο εισερχομένων ισχύει μόνο για τον direct, όχι γενικά για όλους τους λογαριασμούς της Πειραιώς. Μπορεί να μην κατάλαβαν καλά. Πάντως και εγώ το χρησιμοποιώ συνεχώς (από εθνική για τους γονείς μου) και είναι έτσι όντως. Θα σου μείνει μόνο το 1 ευρώ που θα σου χρεώνει στο shared η Εθνική.

moriarti
20-05-15, 09:13
Το επιβεβαιώνω κι εγώ το παραπάνω. Στέλνω πολύ συχνά εμβάσματα από Εθνική Σε Πειραιώς Direct και απο προμήθεια χρεώνομαι μόνο το 1 ευρώ της Εθνικής.

kafrikistan
20-05-15, 22:42
Η μεταφορά έγινε απο Εθνικη προς Πειραιώς με έξοδα απο κοινού .

Εγω φιλε μου ρωτησα ποσο κοστιζει η μεταφορα απο Εθνικη προς Πειραιως...

dklap
21-05-15, 13:35
Εγω φιλε μου ρωτησα ποσο κοστιζει η μεταφορα απο Εθνικη προς Πειραιως...



1E αν τα έξοδα είναι από κοινοί και 2Ε αν αναλαμβάνεις τα έξοδα εξολοκλήρου.

frap
21-05-15, 15:35
1E αν τα έξοδα είναι από κοινοί και 2Ε αν αναλαμβάνεις τα έξοδα εξολοκλήρου.

Fixed.

Δεν υφίσταται πλέον μεταφορά OUR ή BEN, μόνο SHA. Κι αν κάπου υπάρχει θα εξαλιφθεί σύντομα.
Επιπλέον, με το τρέχον τιμολόγιο, σε περίπτωση OUR θα χρεωνόσουν το 1€ της Εθνικής και 4€ επιπλέον για την Πειραιώς, ασχέτως αν ο λογαριασμός του δικαιούχου είχε δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα.

runner70
21-05-15, 16:10
Fixed.

Δεν υφίσταται πλέον μεταφορά OUR ή BEN, μόνο SHA. Κι αν κάπου υπάρχει θα εξαλιφθεί σύντομα.
Επιπλέον, με το τρέχον τιμολόγιο, σε περίπτωση OUR θα χρεωνόσουν το 1€ της Εθνικής και 4€ επιπλέον για την Πειραιώς, ασχέτως αν ο λογαριασμός του δικαιούχου είχε δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα.

Στην Εθνικη που εχουν ακομα το OUR η συνολικη χρεωση ειναι 2€. Αρα αν ο λογαριασμος του παραληπτη δεν εχει δωρεαν εισερχομενα εμβασματα, συμφερει το OUR.

Δεν καταλαβα παντως ποτε γιατι απαγορεψαν το OUR στην Ε.Ε.

frap
21-05-15, 20:33
Έστειλες πρόσφατα έμβασμα OUR και σε χρέωσε μόνο 2€; :scratch
Δε μπορώ καν να βρω πια την επιλογή για τα έξοδα στο online της Εθνικής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.