PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

kasadi
07-07-15, 21:18
Τηλεφώνησε στο phone banking (αν πιάσεις γραμμή). Μέχρι σχετικά πρόσφατα, ήταν αρκετό!

θα δοκιμάσω αργά την νύχτα γιατί τώρα δεν πιάνω γραμμή ούτε με σφαίρες

maik
08-07-15, 01:40
Εχει κανεις προσπαθησει να κλεισει θεση με τον ΟΣΕ μεσω e-banking;
Σημερα πηγα να το κανω αλλα ατυχησα.
Παρολο που εβαζα κανονικα στοιχεια καρτας (χρεωστικη) μου εβγαζε ενα παραθυρο να κανω verify visa αλλα δεν λειτουργουσε.
Στον ΟΣΕ που πηρα τηλ μου ειπαν οτι πρεπει να μου στειλει η τραπεζα ενα εξτρα κωδικο αν καταλαβα καλα.
Στην τραπεζα φυσικα ( Πειραιως) δεν μπορω να πιασω γραμμη απο το πρωι.

moriarti
08-07-15, 10:04
maik ο κωδικός που σου ζήτησε για το verify μήπως είναι ο τριψήφιος που έχουν οι κάρτες στο πίσω μέρος? Αν θυμάμαι καλά είχα κάνει τη διαδικασία πριν ένα χρόνο με κάρτα της ΕΤΕ για μια ονλάιν πληρωμή ασφαλιστικής εταιρείας.

jap
08-07-15, 11:19
Όχι, είναι η διαδικασία "Verified by Visa", είναι ένας τρίτος κωδικός που τον ορίζει ο χρήστης την πρώτη φορά που θα κάνει χρήση της κάρτας σε site που την υποστηρίζει. Στη συνέχεια θα απαιτείται σε κάθε συναλλαγή όπου υποστηρίζεται. Δεν το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί. Αντίστοιχη έξτρα ταυτοποίηση έχει και η Mastercard.

Edit: maik, δες εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/ypiresia-verified-by-visa) για πληροφορίες.

androu
08-07-15, 11:55
Στο i-bank της Εθνικής δεν μπορώ να μπώ, κανείς άλλος ; ;

goku
08-07-15, 12:00
Στο i-bank της Εθνικής δεν μπορώ να μπώ, κανείς άλλος ; ;

Μόλις το δοκίμασα και σε μένα μπαίνει κανονικά.

imitheos
08-07-15, 12:02
Στο i-bank της Εθνικής δεν μπορώ να μπώ, κανείς άλλος ; ;


Μόλις το δοκίμασα και σε μένα μπαίνει κανονικά.

Και σε εμένα μπήκε αλλά ψιλοσέρνεται.

androu
08-07-15, 12:09
Και σε εμένα μπήκε αλλά ψιλοσέρνεται.

α οκ αρα θα δοκιμάσω αργότερα. ευχαριστώ

kavadias
08-07-15, 15:15
Αύριο θα φανούνε.

δεν έχουν φανεί ακόμη.. πολύ περίεργο αυτό.. ούτε καν στο λογιστικό υπόλοιπο; δεν μουχει ξανασυμβεί.

Godian
08-07-15, 16:07
δεν έχουν φανεί ακόμη.. πολύ περίεργο αυτό.. ούτε καν στο λογιστικό υπόλοιπο; δεν μουχει ξανασυμβεί.

Θα φανούν το απόγευμα σίγουρα φίλε μου

-21grams
08-07-15, 16:15
Ποια είναι η καταλληλότερη ταχύτερη/αμεσότερη [δεδομένων των συνθηκών, βλ. κλειστά καταστήματα μέχρι νεοτέρας] μέθοδος ενεργοποίησης e-banking του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου/Eurobank;
Δεν έχω πάρε-δώσε με την εν λόγω τράπεζα, ζητήθηκε η συνδρομή μου από ηλικιωμένο [read: τεχνολογικά αναλφάβητο του οποίου οι γνώσεις εξαντλούνται στην χρήση κάρτας σε ATM] συγγενή.
Θέλει να τακτοποιήσει τις φορολογικές εκκρεμότητες του ιδίου αλλά και του στενού οικογενειακού κύκλου μέσω του λογαριασμού που διατηρεί, χωρίς να ταλαιπωρηθεί.

Δεδομένου πως η επίσκεψη σε κατάστημα δεν είναι εφικτή, και η αποστολή κωδικών μέσω courier φαίνεται χρονοβόρα, καταλήγουμε στην επιλογή Έκδοσης των κωδικών online όπως αναφέρεται στο σχετικό FAQ, «Πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση;» (http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=65&mid=467&lang=gr)
[Προϊόντα & Υπηρεσίες Eurobank => Ιδιώτες => Online Υπηρεσίες => e-Banking]
Σύμφωνα με τον οδηγό, «απαραίτητη προϋπόθεση ολοκλήρωσης της διαδικασίας ενεργοποίησης e-banking, είναι η κατοχή των κωδικών "EuroPhone Banking"»
Που ακριβώς να του πω να κοιτάξει για τους Phone Banking κωδικούς;

kavadias
08-07-15, 16:19
ντάξει... μπήκαν προφανώς έχουν κλάσει τα συστήματα τους από τον όγκο συναλλαγών.. :down:

σε τέτοιες συναλλαγές τα έβλεπα live συνήθως τα χρήματα... έχει τύχει να έχω ξεμείνει με χρεωστική που δεν είχε λεφτά μέσα τράπεζας Β, μεταφορά από τράπεζα Α σε τράπεζα Β με κινητό - data - web banking, και επιτόπου αγορά με χρέωση κάρτας B... μιλάμε εντός 5λέπτου :rofl:

runner70
08-07-15, 17:47
σε τέτοιες συναλλαγές τα έβλεπα live συνήθως τα χρήματα... έχει τύχει να έχω ξεμείνει με χρεωστική που δεν είχε λεφτά μέσα τράπεζας Β, μεταφορά από τράπεζα Α σε τράπεζα Β με κινητό - data - web banking, και επιτόπου αγορά με χρέωση κάρτας B... μιλάμε εντός 5λέπτου :rofl:


Σε ποιο παραλληλο συμπαν αυτο;:p Ποτε στην Ελλαδα παιρναγαν τα χρηματα live απο τη μια τραπεζα στην αλλη; Μηπως κατι μπερδευεις; Μηπως μιλας για ιδια τραπεζα αλλα διαφορετικο δικαιουχο;

Edit: Μηπως ηταν καποια υπηρεσια "Έμβασμα Εxpress" απο την Eurobank; Γιατι αυτη η υπηρεσια εχει περιορισμο στο ποσο.


- - - Updated - - -

Ενημερωση απο την Πειραιως

https://www.winbank.gr/el/Documents/msgs.pdf

goku
08-07-15, 18:26
Σε ποιο παραλληλο συμπαν αυτο;:p Ποτε στην Ελλαδα παιρναγαν τα χρηματα live απο τη μια τραπεζα στην αλλη; Μηπως κατι μπερδευεις; Μηπως μιλας για ιδια τραπεζα αλλα διαφορετικο δικαιουχο;

Edit: Μηπως ηταν καποια υπηρεσια "Έμβασμα Εxpress" απο την Eurobank; Γιατι αυτη η υπηρεσια εχει περιορισμο στο ποσο.


- - - Updated - - -

Ενημερωση απο την Πειραιως

https://www.winbank.gr/el/Documents/msgs.pdf

Αυτό με τις "αγορές εντός και εκτός Ελλάδας" στην χρεωστική της Πειραιώς, τι παίζει ακριβώς;

- - - Updated - - -

άκυρο τελικά, το βρήκα


Για αγορές στο εξωτερικό απαιτείται φυσική παρουσία

Τζίφος δηλαδή. Δεν μπορείς να ψωνίσεις από e-shop του εξωτερικού.

dimtz
08-07-15, 21:50
εχω μια απορια, εγκατεστησα την εφαρμογη android eurobank https://play.google.com/store/apps/details?id=com.EurobankEFG&feature=search_result ,μπαινω κανονικα αλλα δε μπορω να κανω συναλλαγες, τι αλλο πρεπει να κανω?
edit θελω να μεταφερω χρηματα σε λογαριασμο τριτου και δε με αφηνει, μου λεει οτι πρεπει να δηλωσω λογαριασμους πιστωσης στην εφαρμογη e-banking, αν εκανε καποιος την διαδικασια ας μου πει

cdem
08-07-15, 21:59
Ποια είναι η καταλληλότερη ταχύτερη/αμεσότερη [δεδομένων των συνθηκών, βλ. κλειστά καταστήματα μέχρι νεοτέρας] μέθοδος ενεργοποίησης e-banking του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου/Eurobank;
Δεν έχω πάρε-δώσε με την εν λόγω τράπεζα, ζητήθηκε η συνδρομή μου από ηλικιωμένο [read: τεχνολογικά αναλφάβητο του οποίου οι γνώσεις εξαντλούνται στην χρήση κάρτας σε ATM] συγγενή.
Θέλει να τακτοποιήσει τις φορολογικές εκκρεμότητες του ιδίου αλλά και του στενού οικογενειακού κύκλου μέσω του λογαριασμού που διατηρεί, χωρίς να ταλαιπωρηθεί.

Δεδομένου πως η επίσκεψη σε κατάστημα δεν είναι εφικτή, και η αποστολή κωδικών μέσω courier φαίνεται χρονοβόρα, καταλήγουμε στην επιλογή Έκδοσης των κωδικών online όπως αναφέρεται στο σχετικό FAQ, «Πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση;» (http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=65&mid=467&lang=gr)
[Προϊόντα & Υπηρεσίες Eurobank => Ιδιώτες => Online Υπηρεσίες => e-Banking]
Σύμφωνα με τον οδηγό, «απαραίτητη προϋπόθεση ολοκλήρωσης της διαδικασίας ενεργοποίησης e-banking, είναι η κατοχή των κωδικών "EuroPhone Banking"»
Που ακριβώς να του πω να κοιτάξει για τους Phone Banking κωδικούς;
Επειδή το θέμα "κωδικοί e-banking" από Eurobank αφορά και μένα, να πω τη δική μου εμπειρία. Προσπάθησα καταρχάς να βγάλω τους κωδικούς διαδικτυακά (ξεκινώντας από αυτή τη σελίδα (https://ebanking.eurobank.gr/ebanking/lightEbankingRegistration/lightEbankingRegistrationStep1.faces?lang=el), αν θυμάμαι καλά). Απέκτησα μεν πρόσβαση στο e-banking, αλλά μπορώ να δω μόνο την εικόνα των λογαριασμών μου, χωρίς να έχω δικαίωμα να εκτελώ συναλλαγές. Πήγα τη Δευτέρα σε κατάστημα της Eurobank ΤΤ για να βγάλω κανονικούς κωδικούς και η υπάλληλος μου είπε ότι έχω ήδη κωδικούς και να το ψάξω καλύτερα και ότι μπορώ να πάρω τηλ. στο Europhone Banking αν συναντήσω πρόβλημα. Ξαναπροσπάθησα, πήρα και τηλ. στο Europhone Banking και μου είπαν ότι το ζήτημα μπορεί να τακτοποιηθεί ή με κούριερ (όμως η διαδικασία αυτή θα είναι χρονοβόρα λόγω των ημερών) ή να πάω ο ίδιος στην τράπεζα (όπου είχα ήδη πάει :hmm:). Χτες και σήμερα δεν υπάρχουν κωδικοί e-banking σε κάποια καταστήματα της Eurobank με τα οποία επικοινώνησα, να δούμε αύριο.
Αν θες πάρε τηλ. στο Europhone Banking, η αναμονή είναι βέβαια μεγάλη, προχτές ήταν γύρω στα 40'. Πιστεύω ότι θα σου πουν τα ίδια: κούριερ ή αυτοπροσώπως στην τράπεζα. Και αν με το καλό έρθουν κωδικοί αύριο, θα έλεγα να πας.

-21grams
08-07-15, 22:27
Καλά ρε παιδιά, τι θα πει «δεν υπάρχουν κωδικοί e-banking, περάστε αύριο»;
Τι είναι δηλαδή οι κωδικοί, χαρτί στο μηχάνημα του fax που εξαντλήθηκε και πρέπει να ανατροφοδοτηθεί;

cdem
08-07-15, 22:40
Καλά ρε παιδιά, τι θα πει «δεν υπάρχουν κωδικοί e-banking, περάστε αύριο»;

Το θέμα είναι ότι ούτε χτες ούτε σήμερα έδιναν κωδικούς λόγω εξάντλησης, όπως έλεγαν. Να δούμε αύριο.

kafrikistan
09-07-15, 00:34
Moλις προσπαθησα να μπω στο web banking της Πειραιως, λεει "η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη προσωρινα"...

Της Εθνικης μπαινεις, αλλα υπολειτουργει. Καρτα γιοκ, προθεσμιακη γιοκ.

Λετε να ετοιμαζουν κανα κουρεμα?

netman
09-07-15, 00:45
πάντως της άλφα δουλεύει ΟΚ

kafrikistan
09-07-15, 03:27
Φαινεται ηταν παροδικο, τωρα δουλευουν κανονικα.

Εχω ερωτησεις τωρα, μεταφορα χρηματων απο Εθνικη σε Εθνικη ειναι τσαμπα οπως στην Πειραιως?
Θελω να βαλω λεφτα σε ενα λογ/σμο της μορφης xxx/xxxxxx-xx. Aλλα λεει οτι ολοι οι λογ/σμοι της Εθνικης ειναι 11ψηφιοι.
Αρα απ οτι καταλαβαινω, απλα αφαιρω τη καθετο και τη παυλα?
Ονομα δικαιουχου δεν εμφανιζει. Βεβαια αν γραψω λαθος ονομα μου λεει "μη εγκυρο ονομα"...
Το να γραψω ονομα ειναι υποχρεωτικο ή προαιρετικο?

kourampies
09-07-15, 04:38
Φαινεται ηταν παροδικο, τωρα δουλευουν κανονικα.

Εχω ερωτησεις τωρα, μεταφορα χρηματων απο Εθνικη σε Εθνικη ειναι τσαμπα οπως στην Πειραιως?
Θελω να βαλω λεφτα σε ενα λογ/σμο της μορφης xxx/xxxxxx-xx. Aλλα λεει οτι ολοι οι λογ/σμοι της Εθνικης ειναι 11ψηφιοι.
Αρα απ οτι καταλαβαινω, απλα αφαιρω τη καθετο και τη παυλα?
Ονομα δικαιουχου δεν εμφανιζει. Βεβαια αν γραψω λαθος ονομα μου λεει "μη εγκυρο ονομα"...
Το να γραψω ονομα ειναι υποχρεωτικο ή προαιρετικο?

Τζάμπα είναι ναι.
Με το IBAN κάντο.
Μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής νομίζω μόνο λέει το όνομα του δικαιούχου αυτόματα.

kavadias
09-07-15, 09:37
Τζάμπα είναι ναι.
Με το IBAN κάντο.
Μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής νομίζω μόνο λέει το όνομα του δικαιούχου αυτόματα.

+1 όπως τα λέει ο κουραμπιές είναι.

runner70
09-07-15, 15:47
Δεν γινεται να πειραξαν τα ατμ...ειναι μεγαλος ο αριθμος...
Ποιο ευκολα δινουν εντολη στο συστημα για global limit στις καρτες...

Αν πείραζαν τα ατμ τοτε οι κάρτες των τουριστών θα έβγαζαν κι αυτές 60 ευρω μόνο...και κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού βγάζουν όσα θέλουν

Αν δεις στα ΑΤΜ της Εθνικης, δεν θυμαμαι μηπως το βγαζει και στην Πειραιως, βγαζει μηνυμα οτι υπαρχει περιορισμος στην αναληψη στα 60 €. Αρα πειραξαν τα ΑΤΜ που ουτως ή αλλως ειναι υπολογιστες με windows. Συνεπως δεν αποκλειεται να ρυθμιστηκε το οριο και στα ΑΤΜ μεσω δικτυου. Τωρα για τις ξενες καρτες, το συστημα καταλαβαινει αν ειναι ξενη καρτα ή οχι.

kafrikistan
09-07-15, 16:31
Με το IBAN κάντο.
Μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής νομίζω μόνο λέει το όνομα του δικαιούχου αυτόματα.

Δεν το εχω το ΙΒΑΝ.
Κι αν σου πει αλλο ονομα απ αυτο που νομιζες? Πηγαν τα λεφτα αλλου?
Το ονομα του δικαιουχου αυτοματα ξερω οτι το λεει η Πειραιως. Η Εθνικη ομως, οπως ειδα, σου εμφανιζει για επικυρωση το ονομα που εγραψες, πριν την εκτελεση.

KeRMiT75
09-07-15, 17:11
To IBAN ενός λογαριασμού σου το υπολογίζει η εθνική εδώ (https://www.nbg.gr/el/iban).

kafrikistan
09-07-15, 17:31
To IBAN ενός λογαριασμού σου το υπολογίζει η εθνική εδώ (https://www.nbg.gr/el/iban).

Το ξερω οτι υπαρχει τυπος υπολογισμου, μπορεις να μου απαντησεις σε αυτα που ρωταω στο #3621?

Manolis_karas
09-07-15, 20:21
Θελω να βαλω λεφτα σε ενα λογ/σμο της μορφης xxx/xxxxxx-xx. Aλλα λεει οτι ολοι οι λογ/σμοι της Εθνικης ειναι 11ψηφιοι.
Αρα απ οτι καταλαβαινω, απλα αφαιρω τη καθετο και τη παυλα?
Ονομα δικαιουχου δεν εμφανιζει. Βεβαια αν γραψω λαθος ονομα μου λεει "μη εγκυρο ονομα"...
Το να γραψω ονομα ειναι υποχρεωτικο ή προαιρετικο?
Είναι έτσι όπως το λες. Εγώ δεν γράφω όνομα δικαιούχου, το εμφανίζει μετά τη συναλλαγή και στην απόδειξη μεταφοράς.

kafrikistan
09-07-15, 22:04
Είναι έτσι όπως το λες. Εγώ δεν γράφω όνομα δικαιούχου, το εμφανίζει μετά τη συναλλαγή και στην απόδειξη μεταφοράς.

Mα το ονομα του δικαιουχου δεν ειναι καλο να το γραφουμε σαν ασφαλεια?
Ο iban ειναι 500ψηφια και copy paste δε γινεται. Αν γραψουμε λαθος τα νουμερα και πανε τα λεφτα σε λαθος παραληπτη?

Επισης, στον BIC υπαρχουν 2 Εθνικες, η κανονικη και η πρωην FBB. Aν βαλουμε λαθος Εθνικη τι γινεται?


Μεταφορα απο Εθνικη σε Εθνικη εχει 0 εξοδα, μεταφορα απο Πειραιως σε Εθνικη εχει 5€ εξοδα. Αρα μπορω να μεταφερω μεταξυ των λογ/σμων μου απο Πειραιως σε Εθνικη, και κατοπιν απο Εθνικη στην Εθνικη του τριτου?

euri
09-07-15, 22:20
Για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις σε δύο βήματα και όχι απευθείας από Πειραιώς στον τελικό αποδέκτη στην Εθνική;

kafrikistan
09-07-15, 22:24
Για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις σε δύο βήματα και όχι απευθείας από Πειραιώς στον τελικό αποδέκτη στην Εθνική;

Απ τη στιγμη που δεν εχω να χασω τιποτα... για να δω πως δουλευει το πραγμα και ποια ειναι η χρεωση.

dimitri_ns
10-07-15, 07:35
Mα το ονομα του δικαιουχου δεν ειναι καλο να το γραφουμε σαν ασφαλεια?
Ο iban ειναι 500ψηφια και copy paste δε γινεται. Αν γραψουμε λαθος τα νουμερα και πανε τα λεφτα σε λαθος παραληπτη?

Επισης, στον BIC υπαρχουν 2 Εθνικες, η κανονικη και η πρωην FBB. Aν βαλουμε λαθος Εθνικη τι γινεται?


Μεταφορα απο Εθνικη σε Εθνικη εχει 0 εξοδα, μεταφορα απο Πειραιως σε Εθνικη εχει 5€ εξοδα. Αρα μπορω να μεταφερω μεταξυ των λογ/σμων μου απο Πειραιως σε Εθνικη, και κατοπιν απο Εθνικη στην Εθνικη του τριτου?

Χρόνια τώρα κάνω copy/paste του iban στην alphabank
Οταν έχω πολλά transfer που δεν κάνω τακτικά
( αν είναι κάτι που κάνω κάθε μήνα το βάζω στο προφίλ μου)
κοπιάρω όλα τα iban σε ένα text editor (αφαιρώ τα κενά αν χρειάζεται) και από εκεί ένα-ένα στη φόρμα για το transfer

Το δεξί κλικ δεν δουλεύει, το ctrl+c, ctrl+v, δουλεύουν

Dimos35
10-07-15, 16:45
Φίλοι καλησπέρα,
Την Τρίτη (7/08)το βράδυ έκανα μια μεταφορά μέσω web banking από λογαριασμό Eurobank σε Alpha (και οι 2 λογαριασμοί δικοί μου).
Η συναλλαγή ήταν επιτυχής και περίμενα ότι το αργότερο σήμερα θα ήταν τα χρήματα μέσα.
Υπόψη ότι στην Alpha δεν έχω e-banking οπότε μόνο μέσω της κάρτας σε ATM μπορώ να δω αν έχουν μπει τα χρήματα μέσα.
Πράγμα που διαπίστωσα πριν από λίγο κάνοντας επίσκεψη στο ΑΤΜ.


Στην ταυτότητα μεταφοράς της από την Eurobank γράφει τα παρακάτω:

Ονοματεπώνυμο Δικαιούχου:....... DIMOS...
Αρ. Λογαριασμού ή ΙΒΑΝ Δικαιούχου:GR51.......
Διεύθυνση Δικαιούχου:
Τράπεζα Δικαιούχου:CRBAGRAAXXX ALPHA BANK AE
Διεύθυνση Τράπεζας Δικαιούχου:STADIOU STR. 40 ELLADA
Πληροφορίες Δικαιούχου:
Κωδικός Ταυτοποίησης συναλλαγής:
Τοκοφόρος Ημερομηνία:09/07/2015
Ημερομηνία καταχώρησης εντολής:08/07/2015

Υπάρχει περίπτωση να μπούνε σήμερα αργά ή έστω Σάββατο ή περιμένω μέχρι Δευτέρα για να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την Alpha;

Ευχαριστώ για τον κόπο όσων απαντήσουν.

Godian
10-07-15, 17:07
Φίλοι καλησπέρα,
Την Τρίτη (7/08)το βράδυ έκανα μια μεταφορά μέσω web banking από λογαριασμό Eurobank σε Alpha (και οι 2 λογαριασμοί δικοί μου).
Η συναλλαγή ήταν επιτυχής και περίμενα ότι το αργότερο σήμερα θα ήταν τα χρήματα μέσα.
Υπόψη ότι στην Alpha δεν έχω e-banking οπότε μόνο μέσω της κάρτας σε ATM μπορώ να δω αν έχουν μπει τα χρήματα μέσα.
Πράγμα που διαπίστωσα πριν από λίγο κάνοντας επίσκεψη στο ΑΤΜ.


Στην ταυτότητα μεταφοράς της από την Eurobank γράφει τα παρακάτω:

Ονοματεπώνυμο Δικαιούχου:....... DIMOS...
Αρ. Λογαριασμού ή ΙΒΑΝ Δικαιούχου:GR51.......
Διεύθυνση Δικαιούχου:
Τράπεζα Δικαιούχου:CRBAGRAAXXX ALPHA BANK AE
Διεύθυνση Τράπεζας Δικαιούχου:STADIOU STR. 40 ELLADA
Πληροφορίες Δικαιούχου:
Κωδικός Ταυτοποίησης συναλλαγής:
Τοκοφόρος Ημερομηνία:09/07/2015
Ημερομηνία καταχώρησης εντολής:08/07/2015

Υπάρχει περίπτωση να μπούνε σήμερα αργά ή έστω Σάββατο ή περιμένω μέχρι Δευτέρα για να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την Alpha;

Ευχαριστώ για τον κόπο όσων απαντήσουν.

Μέχρι αύριο το απόγευμα θα έχουν μπει φίλε μου

nnn
10-07-15, 17:33
Έπρεπε να ειναι ηδη μέσα. Αν δεν τα δεις το πρωί παίρνεις τηλέφωνο την τράπεζα.

kafrikistan
10-07-15, 21:16
Χρόνια τώρα κάνω copy/paste του iban στην alphabank
Οταν έχω πολλά transfer που δεν κάνω τακτικά
( αν είναι κάτι που κάνω κάθε μήνα το βάζω στο προφίλ μου)
κοπιάρω όλα τα iban σε ένα text editor (αφαιρώ τα κενά αν χρειάζεται) και από εκεί ένα-ένα στη φόρμα για το transfer

Το δεξί κλικ δεν δουλεύει, το ctrl+c, ctrl+v, δουλεύουν

Eγω παντως προχτες που δοκιμασα στη Πειραιως με ie, το copy paste απο text editor δεν επιανε.
Τα ctl+c / ctrl+v δεν τα δοκιμασα.



Μέχρι αύριο το απόγευμα θα έχουν μπει φίλε μου

Μπαινουν μεν την αλλη μερα αν τα εστειλες ως τις 16:00 (λεει η Πειραιως), αλλα σε ποσες μερες ειναι διαθεσιμα στον παραληπτη?
Η Πειραως λεει σε αλλες 3.

Dimos35
10-07-15, 22:20
Μέχρι αύριο το απόγευμα θα έχουν μπει φίλε μου

Έπρεπε να ειναι ηδη μέσα. Αν δεν τα δεις το πρωί παίρνεις τηλέφωνο την τράπεζα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ενημερώσω μόλις δω το "κασέρι" διαθέσιμο.
Update 11/7/15: Σήμερα το πρωί το χρήμα μίλησε και έρρεε άφθονο από το ΑΤΜ. Δεν θα πεινάσουμε λοιπόν το ΣΚ (αστειάκι κακιάς ώρας)

cranky
11-07-15, 09:21
Eγω παντως προχτες που δοκιμασα στη Πειραιως με ie, το copy paste απο text editor δεν επιανε.
Με firefox 37, δουλεύει στην Πειραιώς.

nemesis1
11-07-15, 18:35
Μόλις έκανα update την εφαρμογή ibank της Εθνικής και λέει ότι έχει πλέον support για SMS i-code...
Το μηχάνημα για τα i-codes παύει να δουλεύει αν χρησιμοποιήσουμε το sms i-code?

Γνωρίζει κανείς?

angel_n
12-07-15, 04:06
Πήγα την Παρασκευή στην Εθνική, έκανα αίτηση για e-banking, πήρε user id (το εξαψήφιο νούμερο) και μου είπαν ότι πλέον τα μηχανήματα i-codes έχουν τελειώσει και ότι θα ενεργοποιήσω την υπηρεσία με sms i-code.

Από την Παρασκευή όμως προσπαθώ να κάνω την «αρχικοποίηση του μυστικού κωδικού» και δεν τα καταφέρνω με τίποτα. Μου στέλνει κανονικά με sms τον i-code, συμπληρώνω κανονικά και μόλις πατάω το δημιουργία password μου βγάζει «λάθος όνομα χρήστη ή μυστικός κωδικός».

Εννοείται ότι δεν έχω κάνει λάθος. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, τα 'χει παίξει το σύστημα ή γίνεται κάτι άλλο;

Προσπαθώ να πάρω και το 181818 αλλά προφανώς δεν βγαίνει με τίποτα εκπρόσωπος.

Thanasis159
12-07-15, 09:47
Πήγα την Παρασκευή στην Εθνική, έκανα αίτηση για e-banking, πήρε user id (το εξαψήφιο νούμερο) και μου είπαν ότι πλέον τα μηχανήματα i-codes έχουν τελειώσει και ότι θα ενεργοποιήσω την υπηρεσία με sms i-code.

Από την Παρασκευή όμως προσπαθώ να κάνω την «αρχικοποίηση του μυστικού κωδικού» και δεν τα καταφέρνω με τίποτα. Μου στέλνει κανονικά με sms τον i-code, συμπληρώνω κανονικά και μόλις πατάω το δημιουργία password μου βγάζει «λάθος όνομα χρήστη ή μυστικός κωδικός».

Εννοείται ότι δεν έχω κάνει λάθος. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, τα 'χει παίξει το σύστημα ή γίνεται κάτι άλλο;

Προσπαθώ να πάρω και το 181818 αλλά προφανώς δεν βγαίνει με τίποτα εκπρόσωπος.

Ακριβώς το ίδιο έγινε και σε φίλο μου. Μετά από 1 ώρα αναμονής στο call center, μου είπαν πως πρέπει να περάσει μία εργάσιμη για να συνδεθείς, οπότε δοκίμασε την Δευτέρα.

angel_n
12-07-15, 10:43
Ακριβώς το ίδιο έγινε και σε φίλο μου. Μετά από 1 ώρα αναμονής στο call center, μου είπαν πως πρέπει να περάσει μία εργάσιμη για να συνδεθείς, οπότε δοκίμασε την Δευτέρα.

Να σαι καλά, φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ.

Godian
12-07-15, 11:34
Ακριβώς το ίδιο έγινε και σε φίλο μου. Μετά από 1 ώρα αναμονής στο call center, μου είπαν πως πρέπει να περάσει μία εργάσιμη για να συνδεθείς, οπότε δοκίμασε την Δευτέρα.

Και εργάσιμη να μην είναι δε πειράζει φίλε μου

Manolis_karas
12-07-15, 13:38
.....Από την Παρασκευή όμως προσπαθώ να κάνω την «αρχικοποίηση του μυστικού κωδικού» και δεν τα καταφέρνω με τίποτα. Μου στέλνει κανονικά με sms τον i-code, συμπληρώνω κανονικά και μόλις πατάω το δημιουργία password μου βγάζει «λάθος όνομα χρήστη ή μυστικός κωδικός».

Εννοείται ότι δεν έχω κάνει λάθος. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, τα 'χει παίξει το σύστημα ή γίνεται κάτι άλλο;

Προσπαθώ να πάρω και το 181818 αλλά προφανώς δεν βγαίνει με τίποτα εκπρόσωπος.
Η Εθνική είναι η μόνη τράπεζα που μου παρουσιάζει πότε - πότε αυτό το πρόβλημα. Παίρνω το 181818 και ακολουθώ τις οδηγίες τους.

runner70
12-07-15, 14:05
Πήγα την Παρασκευή στην Εθνική, έκανα αίτηση για e-banking, πήρε user id (το εξαψήφιο νούμερο) και μου είπαν ότι πλέον τα μηχανήματα i-codes έχουν τελειώσει και ότι θα ενεργοποιήσω την υπηρεσία με sms i-code.


Τα ιδια και στην alpha bank. Τελειωσαν τα μηχανακια και προωθουν τωρα την εφαρμογη μεσα απο smartphone. Εντωμεταξυ το e-banking τους ειναι τραγικο σε σχεση με τους αλλους. Ουτε τα ορια της χρεωστικης καρτας για αγορες δεν μπορεις να αλλαξεις...Μονο της αναληψης απο ΑΤΜ.



Οι τροποποιείσεις των ορίων αγορών πρέπει να εγκριθούν από τη Τράπεζα.

Τελικα δεν γινεται αλλαγη μεσα απο το e-banking.

angel_n
12-07-15, 16:01
Και εργάσιμη να μην είναι δε πειράζει φίλε μου

Εμένα πάντως συνεχίζει να μου κάνει το ίδιο. Παρασκευή μεσημέρι πήρα τους κωδικούς και μέχρι τώρα το ίδιο πράγμα. Αν δεν μετρούσε το εργάσιμη, λογικά θα έμπαινα.

Θα δω αύριο, και αλλιώς αναγκαστικά από Τρίτη θα πάω σε υποκατάστημα (με το 181818 θεωρώ αδύνατο να τους πετύχω)

Update: Μόλις έπιασα γραμμή στο 181818 (!!!!). Ναι, μου είπε για μία εργάσιμη. Από αύριο.

skoupas
13-07-15, 21:28
Το web banking της Εθνικής δουλεύει? Βάζεις κωδικούς και σε πετάει στην αρχική σελίδα. Μου το ειπαν και άλλοι. Ξέρει κανείς τίποτα?

alex99
13-07-15, 21:37
Γίνεται μέσω web banking να πληρώσεις μία πιστωτική κάρτα τρίτου προσώπου που δεν ειναι στο όνομα σου;
Οταν πληρώνεις ηλεκτρονικά εναν λογαριασμό π.χ ΔΕΗ και δεν καταβάλεις ολόκληρο το ποσό γίνεται δεκτή η πληρωμή και απλά χρωστάς το υπόλοιπο ποσό στον επόμενο λογαριασμό ή πρέπει για να γίνει δεκτή η πληρωμή να καταβληθεί ολόκληρο το ποσό;

frap
13-07-15, 21:52
Το μεσημέρι μπήκα κανονικά και πλήρωσα την κάρτα μου...

jkoukos
13-07-15, 21:57
Το πρώτο γίνεται, τουλάχιστον σε Εθνική και Άλφα. Όχι μόνο μπορείς να πληρώσεις κάρτα τρίτου προσώπου της ίδιας τράπεζας, αλλά και άλλης, με προμήθεια 1€.

Για το δεύτερο ερώτημα, χωρίς να είμαι απόλυτος, μάλλον γίνεται να καταβάλεις μέρος του ποσού και το υπόλοιπο τοκίζεται μέχρι την εξόφλησή του. Και αυτό διότι κάθε σύνδεση με την ΔΕΗ έχει δικό της μοναδικό κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής (αναφέρεται στον λογαριασμό) και βάσει αυτού υπάρχει παρακολούθηση.
Εξάλλου και με φυσική κατάθεση σε ταμείο της ΔΕΗ, μπορείς να πληρώσεις μικρότερο ποσό από το αναγραφόμενο στον λογαριασμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.