PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

hedgehog
13-08-15, 15:13
επειδή πρόσφατα, μετά cc μου τελείωσε η μπαταρία από το μηχανάκι της Alpha, έκανα την αίτηση για την εφαρμογή και είδα κι εγώ τα 8 € και στράβωσα...
στην τηλεφωνική ενεργοποίηση ωστόσο, με ενημερώσαν πως αφού είχα ήδη μηχανάκι, δεν θα χρεωθώ, όπως κι έγινε :)

Godian
13-08-15, 15:15
επειδή πρόσφατα, μετά cc μου τελείωσε η μπαταρία από το μηχανάκι της Alpha, έκανα την αίτηση για την εφαρμογή και είδα κι εγώ τα 8 € και στράβωσα...
στην τηλεφωνική ενεργοποίηση ωστόσο, με ενημερώσαν πως αφού είχα ήδη μηχανάκι, δεν θα χρεωθώ, όπως κι έγινε :)

Άμα δε το ακυρωσες. Πάνε δώσε 3€ σε έναν ηλεκτρονικό και άλλαξε μια μπαταρία...

hedgehog
13-08-15, 15:21
το αντικατέστησα με την εφαρμογή κανονικά, αφού είδα πως τελικά είναι χωρίς χρέωση δεν είχα λόγο να μπω σε αυτή την διαδικασία.... :)

patrickdrd
13-08-15, 15:38
επειδη κι εγω παιδευτηκα μ αυτα προσεχως, καταλαβαινω οτι η αντικατασταση ειναι τσαμπα, αλλα επειδη του φιλου πριν του εσπασε το κινητο, ουσιαστικα εκανε εκδοση νεου, εξου και πληρωσε ξανα τα 8 ευρω, δεν μπορουσε να κανει αντικατασταση γιατι για να κανεις αντικατασταση κανονικα πρεπει να βαλεις πρωτα κωδικο απ το παλιο

runner70
13-08-15, 15:45
το αντικατέστησα με την εφαρμογή κανονικά, αφού είδα πως τελικά είναι χωρίς χρέωση δεν είχα λόγο να μπω σε αυτή την διαδικασία.... :)


Ηθελες το μηχανακι και δεν εχουν φερει ακομα και αναγκαστηκες να ζητησεις την εφαρμογη ή το ηθελες να το αντικαταστησεις με την εφαρμογη;

kasadi
13-08-15, 15:50
Σχετικά με την alpha πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το κάνουν με sms όπως οι άλλοι. Πας στις άλλες 3 τράπεζες και μέσα σε 1 λεπτό (τρόπος του λέγειν) έχεις πλήρη πρόσβαση, ενώ στην alpha είναι σκέτη ταλαιπωρία και με απαίτηση να έχεις smartphone. Όταν πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν έχουν σκοπό να το κάνουν με sms , η κοπέλα έπεσε από τα σύννεφα ακούγοντας ότι θα μπορούσε να γίνει και έτσι.

ntoremi
13-08-15, 15:52
Όχι, σίγουρος δε μπορώ να είμαι γιατί εχθές ζήτησα ενεργοποίηση. Μου ζητήθηκε και ποιον λογ/σμό να χρεώσω για τα 8€. Μόλις γίνει, θα μπορώ να πω με σιγουριά. Πρέπει να με πάρουν τηλέφωνο. Μέχρι τότε, δε μπορώ να κάνω συναλλαγές.

Συγγνωμη δεν το ρωτησες?? Να πεις "παιδια τα εχω ηδη πληρωσει μια φορα τα 8 ευρω, τωρα ειναι δευτερη ενεργοποιηση σε αλλη συσκευη, θα πληρωσω ξανα??"

- - - Updated - - -


Σχετικά με την alpha πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το κάνουν με sms όπως οι άλλοι. Πας στις άλλες 3 τράπεζες και μέσα σε 1 λεπτό (τρόπος του λέγειν) έχεις πλήρη πρόσβαση, ενώ στην alpha είναι σκέτη ταλαιπωρία και με απαίτηση να έχεις smartphone. Όταν πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν έχουν σκοπό να το κάνουν με sms , η κοπέλα έπεσε από τα σύννεφα ακούγοντας ότι θα μπορούσε να γίνει και έτσι.

μια χαρα ειναι και η εφαρμογη της alpha σε smartphone, αλλα να ειναι δωρεαν! οχι αυτο το αισχος των 8 ευρω. Ειναι η μοναδικη τραπεζα που δεν εχω πληρη ελεγχο στο web banking λογω αυτου. Αρνουμαι πεισματικα να τους δωσω τα 8 ευρω κερατιατικα, οταν ολες οι αλλες το κανουν δωρεαν.

kasadi
13-08-15, 16:15
μια χαρα ειναι και η εφαρμογη της alpha σε smartphone, αλλα να ειναι δωρεαν! οχι αυτο το αισχος των 8 ευρω. Ειναι η μοναδικη τραπεζα που δεν εχω πληρη ελεγχο στο web banking λογω αυτου. Αρνουμαι πεισματικα να τους δωσω τα 8 ευρω κερατιατικα, οταν ολες οι αλλες το κανουν δωρεαν.
Δεν είναι καθόλου μια χαρά, αν σου χαλάσει το smartphone, όπως εμένα τώρα, τι κάνεις ? Αγοράζεις καινούργιο άμεσα γιατί έτσι θέλει η alpha? Ενώ το sms δουλεύει πάντα και με όλες τις συσκευές(τώρα χρησιμοποιώ ένα dump phone). Aν είχα blackberry , τι θα έκανα ? Παρόλη την απλότητα της εφαρμογής, αν εγώ τώρα αγοράσω smartphone με windows 10 (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη , τυχαία το λέω) είναι 100% σίγουροι ότι θα παίζει η εφαρμογή? Σε πολύ παλιά έκδοση ή πολύ καινούργια έκδοση του android μου εγγυώνται ότι θα παίζει 100% ? Ενώ το SMS δουλεύει πάντα. Α και μη μου πείτε πάρε τη συσκευή, γιατί δεν έχουν τέλειωσαν( και στην εθνική είχαν τελειώσει τα μηχανάκια, αλλά εκεί σκέφτηκαν ότι πρέπει να εξυπηρετήσουν τους πελάτες και υλοποίησαν σύστημα με SMS, που ως πρίν δεν είχαν)

hedgehog
13-08-15, 18:00
επειδη κι εγω παιδευτηκα μ αυτα προσεχως, καταλαβαινω οτι η αντικατασταση ειναι τσαμπα, αλλα επειδη του φιλου πριν του εσπασε το κινητο, ουσιαστικα εκανε εκδοση νεου, εξου και πληρωσε ξανα τα 8 ευρω, δεν μπορουσε να κανει αντικατασταση γιατι για να κανεις αντικατασταση κανονικα πρεπει να βαλεις πρωτα κωδικο απ το παλιο
κι εγώ δεν μπόρεσα να κάνω την διαδικασία αντκατάστασης από το web banking, ακριβώς επειδή χωρίς μπαταρία το μηχανάκι που 'χα δεν έδινε κωδικούς :)
στην τηλεφωνική επικοινωνία λύθηκε το θέμα.
Αιτήθηκα νέο από το web banking, δήλωσα τον λογαριασμό από τον οποίο θα τραβούσαν τα 8 €, και στην τηλεφωνική επικοινωνία για την ενεργοποίηση, επιβεβαίωσα πως εφόσον είχα ήδη μηχανάκι που χάλασε, δεν προχώρησαν στην χρέωση.

Μελανό σημείο ήταν η καθυστέρηση για την ενεργοποίηση της εφαρμογής (4-5 μέρες) που δεδομένων των συνθηκών των ημερών εκείνων όμως, ήταν κατανοητό.

Ηθελες το μηχανακι και δεν εχουν φερει ακομα και αναγκαστηκες να ζητησεις την εφαρμογη ή το ηθελες να το αντικαταστησεις με την εφαρμογη;
Βασικά ήταν άσχημος συγχρονισμός. το μηχανάκι μου τα έπαιξε μία μέρα μετά την ανακοίνωση του δημοψηφίσματος, την αίτηση ουσιαστηκά την έκανα με τις τράπεζες κλειστές...
Δεν είχα ιδιαίτερο θέμα για το μηχανάκι vs εφαρμογής, πέραν του 8άευρου, που ξεκινώντας την διαδικασία, θεώρησα δεδομένο πως δεν θα γλιτώσω, και ακριβώς για την περίπτωση απώλειας του κινητού, δεν ήθελα να ξαναφορτωθώ.

- - - Updated - - -


Δεν είναι καθόλου μια χαρά, αν σου χαλάσει το smartphone, όπως εμένα τώρα, τι κάνεις ? Αγοράζεις καινούργιο άμεσα γιατί έτσι θέλει η alpha? Ενώ το sms δουλεύει πάντα και με όλες τις συσκευές(τώρα χρησιμοποιώ ένα dump phone). Aν είχα blackberry , τι θα έκανα ? Παρόλη την απλότητα της εφαρμογής, αν εγώ τώρα αγοράσω smartphone με windows 10 (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη , τυχαία το λέω) είναι 100% σίγουροι ότι θα παίζει η εφαρμογή? Σε πολύ παλιά έκδοση ή πολύ καινούργια έκδοση του android μου εγγυώνται ότι θα παίζει 100% ? Ενώ το SMS δουλεύει πάντα. Α και μη μου πείτε πάρε τη συσκευή, γιατί δεν έχουν τέλειωσαν( και στην εθνική είχαν τελειώσει τα μηχανάκια, αλλά εκεί σκέφτηκαν ότι πρέπει να εξυπηρετήσουν τους πελάτες και υλοποίησαν σύστημα με SMS, που ως πρίν δεν είχαν)

Βασισμένος στην δική μου εμπειρία, θεωρώ πως σε τέτοια περίπτωση, θα το αλλάξεις χωρίς χρέωση.
Το κακό είναι είναι πως δεν το κάνουν ξεκάθαρο στην σελίδα τους.
Ξεκινώντας την διαδικασίας όντως όπως το έχουν, θεωρείς δεδομένο πως θα χρεωθείς.

Βέβαια, δεν ξέρω τι κάνουν στο αντίθετο σενάριο, αντικατάστασης της εφαρμογής με νέο μηχανάκι (π.χ. λόγο αλλαγής του κινητού με νέο που δεν είναι συμβατό), αν και αυτό, αν έχω καταλάβει καλά, τουλάχιστον σε αυτή την φάση, δεν παίζει, αφού απλά έχουν εξαντληθεί τα μηχανάκια (και δεν ξέρω αν έχουν σκοπό ποτέ να ξαναφέρουν ή αν θα μείνουν έτσι...)

kasadi
13-08-15, 18:16
@hedgehog
εγώ δεν μιλάω για την χρέωση των 8 ευρώ, εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι η απαίτηση smartphone
Επίσης πιο πάνω λές για 4-5 μέρες αλλά τους δικιολογείς λόγω της κατάστασης. Εγώ δεν τους δικιολογώ , ΟΛΟΙ συμπεριλαμβανομένου και των άλλων τραπεζών την ίδια κατάσταση ζούμε, γιατί σε εθνική, πειραιώς και eurobank έχω αμέσους τους κωδικούς ebanking και πλήρη πρόσβαση με πρόσθετο κωδικό σε "1 λεπτό" μέσα στο κατάστημα και στην alpha πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες. Είναι καθαρά κακή εξυπηρέτηση

ntoremi
13-08-15, 18:21
Τωρα που ολοι εχουν smartphones, τα μηχανακια ειναι πραγματι αχρηστα και πεταμενα λεφτα και για την τραπεζα. Οκ και το sms ειναι πολυ βολικο, αλλα εχει ενα μικρουλι κοστος για την τραπεζα η συνεχης ροη sms. Ενω η εφαρμογη ειναι εντελως χωρις κοστος και για την τραπεζα και για τον πελατη.

Godian
13-08-15, 18:51
Τωρα που ολοι εχουν smartphones, τα μηχανακια ειναι πραγματι αχρηστα και πεταμενα λεφτα και για την τραπεζα. Οκ και το sms ειναι πολυ βολικο, αλλα εχει ενα μικρουλι κοστος για την τραπεζα η συνεχης ροη sms. Ενω η εφαρμογη ειναι εντελως χωρις κοστος και για την τραπεζα και για τον πελατη.

Σιγα μη πληρώνουν λεφτά για κάθε SMS φίλε μου. Κάνουν συμφωνίες με τις εταιρείες κινητής

hedgehog
13-08-15, 19:01
@hedgehog
εγώ δεν μιλάω για την χρέωση των 8 ευρώ, εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι η απαίτηση smartphone
Επίσης πιο πάνω λές για 4-5 μέρες αλλά τους δικιολογείς λόγω της κατάστασης. Εγώ δεν τους δικιολογώ , ΟΛΟΙ συμπεριλαμβανομένου και των άλλων τραπεζών την ίδια κατάσταση ζούμε, γιατί σε εθνική, πειραιώς και eurobank έχω αμέσους τους κωδικούς ebanking και πλήρη πρόσβαση με πρόσθετο κωδικό σε "1 λεπτό" μέσα στο κατάστημα και στην alpha πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες. Είναι καθαρά κακή εξυπηρέτηση
Τις 4-5 μέρες τις δικαιολογώ μόνο και μόνο επειδή είχα την ατυχία να πέσω πάνω στο κλείσιμο των τραπεζών. Πάνω στην αναμπουμπούλα. Σε τέτοιες συνθήκες είναι λογικό ίσως να παρουσιάζονται προβλήματα ακόμη και στα πιο απλά και καθημερινά πράγματα.
Από εκεί και πέρα, ναι, η ύπαρξη εναλακτικού μηχανισμού πέραν του smartphone, μόνο καλή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.


Τωρα που ολοι εχουν smartphones, τα μηχανακια ειναι πραγματι αχρηστα και πεταμενα λεφτα και για την τραπεζα. Οκ και το sms ειναι πολυ βολικο, αλλα εχει ενα μικρουλι κοστος για την τραπεζα η συνεχης ροη sms. Ενω η εφαρμογη ειναι εντελως χωρις κοστος και για την τραπεζα και για τον πελατη.
Χωρίς κόστος δεν νομίζω πως είναι, κάτι θα δίνουν στην symantec για το λογισμικό, φαντάζομαι και βάση αριθμού εγκαταστάσεων, αλλά αυτό απλά το φαντάζομαι, όπως φαντάζομαι πως το κόστος αυτό θα 'ναι όντως κλάσμα των sms...

Σιγα μη πληρώνουν λεφτά για κάθε SMS φίλε μου. Κάνουν συμφωνίες με τις εταιρείες κινητής
και οι συμφωνίες έχουν το κόστος τους :roll:

kasadi
13-08-15, 20:27
Τωρα που ολοι εχουν smartphones, τα μηχανακια ειναι πραγματι αχρηστα και πεταμενα λεφτα και για την τραπεζα. Οκ και το sms ειναι πολυ βολικο, αλλα εχει ενα μικρουλι κοστος για την τραπεζα η συνεχης ροη sms. Ενω η εφαρμογη ειναι εντελως χωρις κοστος και για την τραπεζα και για τον πελατη.
και για τις εφαρμογές πληρώνει. Σίγουρα πληρώνει προγραμματιστές και φαντάζομαι δεν τους πληρώνει μια φορά.Ξαναλέω παρόλο που είναι απλή η εφαρμογή τα λειτουργικά βγάζουν αναβαθμίσεις συνεχώς. Π.χ. όταν το android άλλαξε από dalvik σε art θυμάμαι αρκετές εφαρμογές άργησαν να παίξουν σωστά, μέχρι να τις ενημερώσουν σωστά οι developers. Άρα φαντάζομαι και η alpha θα πρέπει να πληρώσει πάλι προγραμματιστές να κάνουν το ίδιο και αν κρίνουμε και από τα αντανακλαστικά της τράπεζας θα πρέπει να περιμένεις πολύ και να μην αναβαθμίσεις το κινητό σου, λόγω της alpha. Το sms δεν χαμπαριάζει από τέτοια και όσον αφορά το κόστος δεν νομίζω ότι είναι και τόσο σημαντικό,γιατί αν δεν κάνω λάθος τα alerts που έχει με sms είναι κάτω από 2 ευρώ το μήνα ανεξάρτητα από το πόσα μηνύματα θα στείλει.

dimtz
13-08-15, 21:45
Καλησπερα στην παρεα, εχω πιστωτικη πειραιως (μονο αυτην την καρτα εχω στην πειραιως) ,μπορω με καποιο τροπο να βλεπω τις κινήσεις της καρτας? μπορω να εχω e-banking η θελει και λογαριασμο ταμιευτηριου? υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Godian
13-08-15, 22:18
Καλησπερα στην παρεα, εχω πιστωτικη πειραιως (μονο αυτην την καρτα εχω στην πειραιως) ,μπορω με καποιο τροπο να βλεπω τις κινήσεις της καρτας? μπορω να εχω e-banking η θελει και λογαριασμο ταμιευτηριου? υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Ναι φίλε μου άμα πας να βγάλεις Internet banking θα μπορείς να κάνεις και να βλέπεις τα πάντα από μέσα

dimtz
13-08-15, 22:24
Ναι φίλε μου άμα πας να βγάλεις Internet banking θα μπορείς να κάνεις και να βλέπεις τα πάντα από μέσα

οκ φιλε σ ευχαριστω πολυ :)

daywalker06
13-08-15, 22:30
Καλησπερα στην παρεα, εχω πιστωτικη πειραιως (μονο αυτην την καρτα εχω στην πειραιως) ,μπορω με καποιο τροπο να βλεπω τις κινήσεις της καρτας? μπορω να εχω e-banking η θελει και λογαριασμο ταμιευτηριου? υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

και σου δώσανε πιστωτική χωρίς να εχεις λογαριασμό? παράξενο μου φαινεται :hmm:

kasadi
13-08-15, 22:30
Καλησπερα στην παρεα, εχω πιστωτικη πειραιως (μονο αυτην την καρτα εχω στην πειραιως) ,μπορω με καποιο τροπο να βλεπω τις κινήσεις της καρτας? μπορω να εχω e-banking η θελει και λογαριασμο ταμιευτηριου? υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

νομίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το winbank for cards (ακόμη και τώρα , δεν χρειάζεσαι να έχεις κωδικούς) και να δείς ότι θέλεις, αλλά γενικά θα πρότεινα να βγάλεις και κωδικούς ebanking κάποια στιγμή θα σου φανούν χρήσιμοι έτσι όπως είναι η κατάσταση.

dimtz
13-08-15, 22:35
και σου δώσανε πιστωτική χωρίς να εχεις λογαριασμό? παράξενο μου φαινεται :hmm:
την εχω περιπου 8 χρονια(απο πρωην τραπεζα Κυπρου) ,ειχα μπει εγγυητης και μου δωσανε και μενα δωρακι :p, απλα τωρα αρχισα τις αγορες και θελω να βλεπω τι μου γινετε


νομίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το winbank for cards (ακόμη και τώρα , δεν χρειάζεσαι να έχεις κωδικούς) και να δείς ότι θέλεις, αλλά γενικά θα πρότεινα να βγάλεις και κωδικούς ebanking κάποια στιγμή θα σου φανούν χρήσιμοι έτσι όπως είναι η κατάσταση.

ναι θελω να βγαλω e-banking στην πειραιως, εχω ειδη στην εθνικη και eurobank, απλα νομιζα οτι για να βγαλω επρεπε να υπαρχει στο ονομα μου και καποιος λογαριασμος ταμιευτηριου, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας

kasadi
13-08-15, 22:44
ναι θελω να βγαλω e-banking στην πειραιως, εχω ειδη στην εθνικη και eurobank, απλα νομιζα οτι για να βγαλω επρεπε να υπαρχει στο ονομα μου και καποιος λογαριασμος ταμιευτηριου, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας
έχω την αίσθηση ότι για να βγάλεις κωδικούς ebanking πρέπει να έχεις απαραίτητα και λογαριασμό, αλλιώς δεν γίνεται (νομίζω το λέει και μια διαφήμιση που παίζει). Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο έως αδύνατο να έχεις κάρτα και να μην έχεις λογαριασμό(αν και ο τρόπος που την έβγαλες είναι περίεργος). Μήπως είσαι συνδικαιούχος κάπου και δεν το ξέρεις?

πάντως σε περίπτωση που δεν μπορέσεις να βγάλεις κωδικούς και επειδή δεν επιτρέπεται το άνοιγμα νέων λογαριασμών λόγω c.c. τότε το μόνο που σου μένει είναι το winbank for cards

edit:

Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγγραφή σας στην υπηρεσία, είναι να διαθέτετε τραπεζικό λογαριασμό στην Τράπεζα Πειραιώς.
πηγή:http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Trapezikes-Ypiresies/e-Banking/Ilektronika-Kanalia-Eksypiretisis/Eggrafi-winbank-web-banking
αλλά για την περίπτωση σου ρώτα για να είσαι σίγουρος

dimtz
13-08-15, 22:51
Φιλε kasadi δεν ειχα ποτε λογαριασμο στην Πειραιως ουτε στην τραπεζα Κυπρου, οπως και ειπα πιο πανω εγγυητης μπηκα και με αναγκασαν να παραλαβω δυο πιστωτικες ,μια visa και μια mastercard , δε θυμαμαι ποιες οι διαφορες τους, απλα μετα απο κανα δυο χρονια κρατησα μονο την μια οπου και την εκανα χρηση πριν δυο χρονια, μου την ανανεωσαν προσφατα και επειδη θα την κανω παλι χρηση θελω να βλεπω τι γινετε , γι αυτο και το τονιζω υπαρχει περιπτωση να εχω e-banking χωρις καποιο λογαριασμο??? τεσπα , αφου υπαρχει και η επιλογη winbank for cards πιστευω να με καλυψει, οπως και ειπατε ,λογαριασμο δε μπορω ν ανοιξω πλεον

Nozomi
13-08-15, 23:43
Η απαίτηση να καταργηθούν τα μηχανάκια είναι παράλογη.

Προσωπικώς δεν χρησιμοποιώ τραπεζικές εφαρμογές στο smartphone για διάφορους λόγους, οπότε ευχάριστως πλήρωσα τα τιμημένα 8€ (ΜΙΑ φορά άλλωστε το έκανα) στην Άλφα.

Manolis_karas
15-08-15, 09:17
Φιλε kasadi δεν ειχα ποτε λογαριασμο στην Πειραιως ουτε στην τραπεζα Κυπρου, οπως και ειπα πιο πανω εγγυητης μπηκα και με αναγκασαν να παραλαβω δυο πιστωτικες ,μια visa και μια mastercard
Πριν αρκετά χρόνια οι τράπεζες έδιναν πιστωτικές κάρτες χωρίς να έχεις λογαριασμό καταθέσεων.

pakitis
15-08-15, 23:17
Δε με έχει χρεώσει ακόμη γιατί ακόμα δε με έχουν πάρει τηλέφωνο για ενεργοποίηση. Σε πολύ κακό χρονικό σημείο έπαθα τη ζημειά. Τρίτη βράδυ ή Τετάρτη απόγευμα έκανα την αίτηση πάλι ηλεκτρονικά.

Nozomi
17-08-15, 14:12
Παρά την αισθητική βελτίωση, το χειρότερο e-banking το έχει μακράν η Alpha Bank:

- αργούν πολύ να φανούν οι χρεώσεις της χρεωστικής στο σύστημα.

- ανυπαρξία δυνατότητας αλλαγής ορίου στις χρεωστικές κάρτες online.

Είναι κρίμα, γιατί π.χ για τις εγκρίσεις/απορρίψεις αιτήσεων πιστωτικών καρτών, είναι ταχύτεροι απ΄τους υπόλοιπους...

dimtz
17-08-15, 18:38
χτες βραδυ πληρωσα δοση πιστωτικης eurobank με ebanking εθνικης, γνωριζετε ποσο χρονο χρειαζετε για να γινει η ολη διαδικασια? μεχρι τωρα που γραφω δεν εχει πληρωθει

ariadgr
17-08-15, 20:02
χτες βραδυ πληρωσα δοση πιστωτικης eurobank με ebanking εθνικης, γνωριζετε ποσο χρονο χρειαζετε για να γινει η ολη διαδικασια? μεχρι τωρα που γραφω δεν εχει πληρωθει

Δεν πέρασε ούτε μία εργάσιμη.
Τσέκαρε πάλι αύριο-μεθαύριο.

dimtz
17-08-15, 20:06
ok ευχαριστω.

Nozomi
17-08-15, 22:27
Επειδή, έχει αναφερθεί ότι στο web-banking της Alpha δεν υπάρχει δυνατότητα μεταβολής ορίου αναλήψεως των χρεωστικών καρτών της, ορίστε πως γίνεται:

Κάρτες → Διαχείριση → Μεταβολή ορίου Ανάληψης (εκεί έχει το παλιό και το νέο που θέλετε να εισάγετε)

Όχι πως έχει και πολύ νόημα ενώ μέσω cc και max 420 εβδομαδιαίου ορίου, αλλά καλό είναι να το γνωρίζουμε.

michpan
18-08-15, 03:37
Σε αφήνει να το αλλαξεις; Γιατί στη εθνική απλά βγάζει σφάλμα..

- - - Updated - - -


χτες βραδυ πληρωσα δοση πιστωτικης eurobank με ebanking εθνικης, γνωριζετε ποσο χρονο χρειαζετε για να γινει η ολη διαδικασια? μεχρι τωρα που γραφω δεν εχει πληρωθει

Μια με δύο εργάσιμες..

kasadi
18-08-15, 08:23
για την alpha σε αφήνει να αλλάξεις το όριο για ανάληψη από ΑΤΜ, το όριο για αγορές πως αλλάζει ?
@michpan νομίζω έχει απαγορευτεί η αλλαγή ορίων στις κάρτες λόγω c.c., ίσως για αυτό να μην δουλεύει

Nozomi
18-08-15, 13:45
Σε αφήνει να το αλλαξεις; Γιατί στη εθνική απλά βγάζει σφάλμα..
Χθες το έκανα από 800 (που ήταν by default) σε 200 για λόγους ασφαλείας. Μια χαρά με άφησε.

Παιδιά, γενικώς τα e-banking των Τραπεζών κάνουν νερά αυτές τις ημέρες, δεν ξέρω αν είναι λόγω κατακόρυφης αύξησης του traffic.
Π.χ έκανα μια αλλαγή στην Φιλική Ονομασία της Χρεωστικής Enter Visa και δεν με άφηνε μετά να την προσθέσω στην Προεπισκόπηση, την αρχική σελίδα όπου βλέπεις τα προϊόντα που χρησιμοποιείς.
Πήρα την Τράπεζα και όντως το επιβεβαίωσαν, μου είπαν ότι είναι σφάλμα του συστήματος. :whistle:

Αποκορύφωμα μια προηγούμενη ημέρα, όπου μπαίνοντας είδα στον λογαριασμό ταμιευτηρίου ένα ολοστρόγγυλο ΜΗΔΕΝ και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό...:lol: Έγραφε από κάτω όμως "Σφάλμα Συστήματος" και μετά που ξαναμπήκα, μου εμφάνισε τα λεφτά κανονικά.

Πάντως, αν δεν υπήρχε ηλεκτρονική δυνατότητα αυξομείωσης του ορίου αναλήψεων στα ΑΤΜ, θα ήταν τραγικό μείον για μένα, και αφορμή να τους εγκαταλείψω...

michpan
18-08-15, 18:30
Χθες το έκανα από 800 (που ήταν by default) σε 200 για λόγους ασφαλείας. Μια χαρά με άφησε.

Μείωση δεν δοκίμασα, μόνο αύξηση του ορίου αναλήψεων (όχι ότι έχει κανένα νόημα αυτή τη στιγμή, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους). Πάντως το όριο αγορών με άφησε να το ανεβάσω χωρίς πρόβλημα σήμερα..

kasadi
19-08-15, 21:37
στο winbank της πειραιώς γράφει το εξής:


Ενημέρωση για όρια ποσού μεταφοράς χρημάτων εντός Ελλάδας
Σας ενημερώνουμε ότι, έχουν ενεργοποιηθεί τα προσωπικά σας όρια ποσού ανά συναλλαγή μεταφοράς χρημάτων – εμβάσματος εντός Ελλάδας.

τι εννοεί ; που μπορούμε να δούμε αυτά τα όρια ;

pakitis
23-08-15, 13:56
Ενεργοποιήθηκε για 2η φορά τελικά το alpha safe access πως λέγεται με τον πρόσθετο κωδικό. Έγινε κι η ενημέρωση και δεν θα χρεωθώ για 2η φορά το ποσό των 8€. Αυτό που θέλω να μάθω τώρα είναι πως θα μάθω τι ποσό χρωστάω στην πιστωτική και πως θα το πληρώσω αφού δε μου δέχεται την κάρτα στην επιλογή προσθήκης κάρτας. Η κάρτα λέγεται alpha bonus vodafone mastercard ή κάπως έτσι και είναι μεταφορά από σίτυ.

Nozomi
23-08-15, 14:45
Είσαι σίγουρος ότι δεν την δέχεται ; Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις ;
Εγώ έβγαλα γραμμή παίρνοντας σε "περίεργη" ώρα, λίγο πριν κλείσει το Call Center.

Υπόψιν ότι πρέπει να ορίσεις την πιστωτική για "χρέωση, ενημέρωση" κτλ στο web banking

Γενικά, παρότι οπτικά είναι τεράστια βελτίωση, το θεωρώ δύσχρηστο το web-banking τους...

kallinikos
23-08-15, 21:00
προσθήκη κάρτας γίνεται σίγουρα.Αν θέλεις στείλε μνμ.

pakitis
24-08-15, 22:45
Επαναλαμβάνω, σαν υλικό, έχω την κάρτα τις σίτυ ακόμη. Δε με αφήνει να την προσθέσω. Τους ρίχνω τηλ και ενημερώνω.

jap
25-08-15, 08:51
Για τη σίτι θα έρθει μάλλον νέα κάρτα της Alpha με άλλο νούμερο. Σε εμάς ήρθε λογαριασμός από alpha με το νούμερο, τη σημείωση ότι είναι συνέχεια της κάρτας της σίτι και τα λογότυπα bonus (ταμπλάς :facepalm:). Η κάρτα ακόμα. Την τελευταία πληρωμή την είχα κάνει στην alpha, στο γκισέ.

kallinikos
26-08-15, 00:38
Στην απόδειξη θα γράφει τον νεο αριθμό της κάρτας τον οποίο και θα προσθέσεις στο e-banking

pakitis
26-08-15, 22:32
Για τη σίτι θα έρθει μάλλον νέα κάρτα της Alpha με άλλο νούμερο. Σε εμάς ήρθε λογαριασμός από alpha με το νούμερο, τη σημείωση ότι είναι συνέχεια της κάρτας της σίτι και τα λογότυπα bonus (ταμπλάς :facepalm:). Η κάρτα ακόμα. Την τελευταία πληρωμή την είχα κάνει στην alpha, στο γκισέ.

Πωω μπελά που βρήκαμε. Εχθές το πρωί πήρα τηλέφωνο και είπα το θέμα μου. Θα σας πάρει το ανάλογο τμήμα μου είπαν τηλέφωνο. Πέρασαν 2 εργάσιμες, δε με πήρε κανείς. Το μόνο που ξέρω είναι ότι λήγει αύριο. Που να πάω σε γκισέ που έχει 100 άτομα η κάθε τράπεζα μέσα συν ότι εργάζομαι. :|


Στην απόδειξη θα γράφει τον νεο αριθμό της κάρτας τον οποίο και θα προσθέσεις στο e-banking

Δεν υπάρχει απόδειξη.. :|

patrickdrd
27-08-15, 12:54
με το web banking της εθνικης τι παιζει; ειναι ευκολο στο στησιμο;
επικυρωση πως κανει; με sms;
κι απο χρεωσεις; για πληρωμες; πως ειναι;

kasadi
27-08-15, 13:53
με το web banking της εθνικης τι παιζει; ειναι ευκολο στο στησιμο;
επικυρωση πως κανει; με sms;
κι απο χρεωσεις; για πληρωμες; πως ειναι;

ο πρόσθετος κωδικός πλέον έρχεται με sms ( συσκευές ΑΝ έχουν δίνουν μόνο σε εταιρείες νομίζω)
Πρόσφατα άρχισα να το χρησιμοποιώ , δεν έχω κάνει πολλές πληρωμές (στη ΔΕΗ έχει προμήθεια αν δεν κάνω λάθος), αλλά σε αυτές που έκανα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Το interface του μου αρέσει αρκετά , θα έλεγα πιο πολύ από της Πειραιώς. Ένα αρνητικό που έχει κατά την γνώμη μου είναι ότι δεν έχει alerts.

Daemon
27-08-15, 14:16
ο πρόσθετος κωδικός πλέον έρχεται με sms ( συσκευές ΑΝ έχουν δίνουν μόνο σε εταιρείες νομίζω)
Πρόσφατα άρχισα να το χρησιμοποιώ , δεν έχω κάνει πολλές πληρωμές (στη ΔΕΗ έχει προμήθεια αν δεν κάνω λάθος), αλλά σε αυτές που έκανα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Το interface του μου αρέσει αρκετά , θα έλεγα πιο πολύ από της Πειραιώς. Ένα αρνητικό που έχει κατά την γνώμη μου είναι ότι δεν έχει alerts.εγώ έχω token από παλιά για web banking εθνικής... ωστόσο, επειδή μέσω κινητού ειναι πιο εύκολο, μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να απενεργοποιήσω το token και να μου έρχεται το pass στο κιν?

kasadi
27-08-15, 19:30
εγώ έχω token από παλιά για web banking εθνικής... ωστόσο, επειδή μέσω κινητού ειναι πιο εύκολο, μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να απενεργοποιήσω το token και να μου έρχεται το pass στο κιν?

σύμφωνα με την σελίδα της εθνικής

Οι υφιστάμενοι χρήστες i-bank Internet Βanking που έχουν ήδη ενεργή φυσική συσκευή i-code, μπορούν να χρησιμοποιούν και τους δύο τρόπους αυθεντικοποίησης στις συναλλαγές τους, μετά από αίτησή τους στο δίκτυο των Καταστημάτων μας.
ίσως να μπορείς να απενεργοποιήσεις την συσκευή που έχεις πηγαίνοντας σε κάποιο κατάστημα ή αν ισχυριστείς ότι την έχασες - χάλασε να στην ακυρώσουν (σε περίπτωση που θες ντε και καλά να την ακυρώσεις)

dimtz
28-08-15, 01:24
παρελαβα σημερα την πιστωτικη πειραιως, μπηκα σε αυτο εδω το site https://www.winbank.gr/el/Pages/Home.aspx που μου προτεινατε πιο πανω για τον λογο που δεν εχω e-banking ,αλλα δε μπαινει ,μου λεει λαθος αριθμος ,τι θελει να πει ο ποιητης?

spartak
28-08-15, 08:20
παρελαβα σημερα την πιστωτικη πειραιως, μπηκα σε αυτο εδω το site https://www.winbank.gr/el/Pages/Home.aspx που μου προτεινατε πιο πανω για τον λογο που δεν εχω e-banking ,αλλα δε μπαινει ,μου λεει λαθος αριθμος ,τι θελει να πει ο ποιητης?

Θα πρέπει να έχεις λογαριασμό ebanking, o οποίος είναι ξεχωριστο πράγμα από την κάρτα. Εκανες αίτηση για ebanking?

dimtz
28-08-15, 09:49
Καλημερα spartak ,αυτο το site που αναφερω πιο πανω ειναι οταν δεν εχουμε κωδικους e-banking να μπαινουμε με τα στοιχεια της καρτας, (φυσικα μπορεις να μπεις και οταν εχεις κωδικους e-banking) , και ομως εγω δε μπορω να μπω, αιτηση e-banking δεν εχω κανει διοτι δεν εχω καποιον λογαριασμο (ταμιευτηριου-τρεχουμενο) σε αυτην την τραπεζα

spartak
28-08-15, 09:56
Καλημερα spartak ,αυτο το site που αναφερω πιο πανω ειναι οταν δεν εχουμε κωδικους e-banking να μπαινουμε με τα στοιχεια της καρτας, (φυσικα μπορεις να μπεις και οταν εχεις κωδικους e-banking) , και ομως εγω δε μπορω να μπω, αιτηση e-banking δεν εχω κανει διοτι δεν εχω καποιον λογαριασμο (ταμιευτηριου-τρεχουμενο) σε αυτην την τραπεζα

Κατανοητό. Πήγες στο winbank for cards και σου έβγαλε μηνυμα λάθους; Είναι σωστα τα στοιχεία της κάρτας; Αν ναι τότε πρέπει να τους καλέσεις για να σου πουν τι συμβαίνει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.