PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

dimtz
28-08-15, 10:07
ok φιλε, μολις επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν πως δε μπορω να εχω προσβαση εκει διοτι η καρτα ειναι πρώην Κυπρου (ακομη δεν εγινε συγχωνευση απ οτι φαίνεται) και μπορω να εγγραφω εδω https://www.i-cardonline.gr/login.aspx?ReturnUrl=%2fmain.aspx για παρακολουθηση ,να ρωτησω , μιας και μου ειπαν για τραπεζα Κυπρου λετε να μπορω να κανω αγορα απο εξωτερικο απευθειας απο την καρτα χωρις περιορισμους;;;

spartak
28-08-15, 11:19
ok φιλε, μολις επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν πως δε μπορω να εχω προσβαση εκει διοτι η καρτα ειναι πρώην Κυπρου (ακομη δεν εγινε συγχωνευση απ οτι φαίνεται) και μπορω να εγγραφω εδω https://www.i-cardonline.gr/login.aspx?ReturnUrl=%2fmain.aspx για παρακολουθηση ,να ρωτησω , μιας και μου ειπαν για τραπεζα Κυπρου λετε να μπορω να κανω αγορα απο εξωτερικο απευθειας απο την καρτα χωρις περιορισμους;;;

Ισχύει γενικά ότι και για τις άλλες κάρτες της Πειραιώς. Αρα δεν είναι προφανως πλήρως ελεύθερη η προσβαση... Σε κάθε περίπτωση δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις....

Nozomi
28-08-15, 15:44
Σήμερα μου μηδένισε το υπόλοιπο της πιστωτικής το web banking της Πειραιώς ! 'Οπως μου είπαν, μια ολόκληρη εργάσιμη ημέρα.

Εδώ εγείρονται ερωτήματα: είναι Σ-Κ, χρεώνεις την πιστωτική σου μέχρι το ταβάνι της, την αποπληρώνεις μέσω e-banking για να συνεχίσεις τις αγορές, και σου εμφανίζουν τις πληρωμές την... Τρίτη ; ; ; Πραγματικά είναι απίστευτοι οι άνθρωποι, θέλουν να έχουν έλεγχο σε όλα !

Τελικά καμμία Τράπεζα δεν ικανοποιεί πλήρως, κάθε μια έχει τα fault της.

Κρίμα, γιατί έχουν κι βραβευμένο e-banking.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά της Εθνικής είναι καλύτερο (και αμεσότερο)...

djuan1988
28-08-15, 15:57
Σήμερα μου μηδένισε το υπόλοιπο της πιστωτικής το web banking της Πειραιώς ! 'Οπως μου είπαν, μια ολόκληρη εργάσιμη ημέρα.

Εδώ εγείρονται ερωτήματα: είναι Σ-Κ, χρεώνεις την πιστωτική σου μέχρι το ταβάνι της, την αποπληρώνεις μέσω e-banking για να συνεχίσεις τις αγορές, και σου εμφανίζουν τις πληρωμές την... Τρίτη ; ; ; Πραγματικά είναι απίστευτοι οι άνθρωποι, θέλουν να έχουν έλεγχο σε όλα !

Τελικά καμμία Τράπεζα δεν ικανοποιεί πλήρως, κάθε μια έχει τα fault της.

Κρίμα, γιατί έχουν κι βραβευμένο e-banking.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά της Εθνικής είναι καλύτερο (και αμεσότερο)...

Και το δεύτερο μεγάλο κακό που έχει το ebanking της είναι ότι δεν εμφανίζει αναλυτικά τις εγκρίσεις αγορών με την χρεωστική κάρτα. Θεωρώ απαράδεκτα και τα δύο.

Nozomi
28-08-15, 16:05
Και το δεύτερο μεγάλο κακό που έχει το ebanking της είναι ότι δεν εμφανίζει αναλυτικά τις εγκρίσεις αγορών με την χρεωστική κάρτα. Θεωρώ απαράδεκτα και τα δύο.
Αυτό δεν το έχω προσέξει, απαράδεκτο κι αυτό.

Το καλό που έχουν είναι η άμεση έκδοση καρτών (χρεωστικών, αλλά ακόμα για για αιτήσεις πιστωτικών σου δίνουν εντός ολίγων ημερών απάντηση), αλλά είναι ολοφάνερο πλέον ότι το interface τους είναι ξεπερασμένο, της Εθνικής και της Alpha είναι ομορφότερα και πιο εύχρηστα.

Το τραγικό ποιό είναι ;
Έχω ενεργοποιημένες τις τηλεειδοποιήσεις, λαμβάνω ειδοποίηση με e-mail για "Πληρωμή πιστωτικής κάρτας", μπαίνω στο web-banking και ΔΕΝ βλέπω πληρωμένη την κάρτα. Τι... "συστήματα" είναι αυτά ;

Και ξαναματαλέω, το θέμα δεν είναι... ψυχολογικό, αλλά πρωτίστως πρακτικό, εν μέσως αργίας-ΣΚ, κινδυνεύεις να ξεμείνεις από πιστωτικό όριο της κάρτας, επειδή αυτοί ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να σετάρουν τα συστήματά τους ή επιθυμούν να έχουν έλεγχο στις εγκρίσεις συναλλαγών...

kasadi
28-08-15, 16:45
παιδιά και εμένα δεν μου αρέσει το interface της πειραιώς , της εθνικής είναι πολύ πιο εύχρηστο. Στείλτε ένα email , ένα παράπονο κάτι τέλος πάντων , μπορεί να το δούν. Εγώ συμπλήρωσα μια φόρμα που είχε για αξιόλογηση του winbank και το έγραψα ότι το interface τους δεν είναι καλό.

kafrikistan
28-08-15, 20:58
Σήμερα μου μηδένισε το υπόλοιπο της πιστωτικής το web banking της Πειραιώς ! 'Οπως μου είπαν, μια ολόκληρη εργάσιμη ημέρα.

Εδώ εγείρονται ερωτήματα: είναι Σ-Κ, χρεώνεις την πιστωτική σου μέχρι το ταβάνι της, την αποπληρώνεις μέσω e-banking για να συνεχίσεις τις αγορές, και σου εμφανίζουν τις πληρωμές την... Τρίτη ; ; ; Πραγματικά είναι απίστευτοι οι άνθρωποι, θέλουν να έχουν έλεγχο σε όλα !

Τελικά καμμία Τράπεζα δεν ικανοποιεί πλήρως, κάθε μια έχει τα fault της.

Κρίμα, γιατί έχουν κι βραβευμένο e-banking.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά της Εθνικής είναι καλύτερο (και αμεσότερο)...

Ποιος τους βραβευσε, καμμια θυγατρικη τους?
Οταν κανω αγορες απο s/m με τη χρεωστικη της Πειραιως κανουν καμποσες μερες να το περασουν. Με τη χρεωστικη της Εθνικης ομως γινεται αμεσως.



παιδιά και εμένα δεν μου αρέσει το interface της πειραιώς , της εθνικής είναι πολύ πιο εύχρηστο. Στείλτε ένα email , ένα παράπονο κάτι τέλος πάντων , μπορεί να το δούν. Εγώ συμπλήρωσα μια φόρμα που είχε για αξιόλογηση του winbank και το έγραψα ότι το interface τους δεν είναι καλό.

Τα Windows σου τα εχεις ρυθμισει για βελτιστη εμφανιση ή για βελτιστη αποδοση?
(Υπολογιστης-ιδιοτητες-ρυθμισεις συστηματος για προχωρημενους-για προχωρημενους-επιδοσεις-ρυθμισεις-εφε προβολης)

Nozomi
28-08-15, 21:18
Ποιος τους βραβευσε, καμμια θυγατρικη τους?
Οταν κανω αγορες απο s/m με τη χρεωστικη της Πειραιως κανουν καμποσες μερες να το περασουν. Με τη χρεωστικη της Εθνικης ομως γινεται αμεσως.
Ε, όχι και θυγατρικές τους, το περισσότερο βραβευμένο web banking είναι, και μέχρι πρότινος το πλέον εύχρηστο. Προλάβατε τα προηγούμενα της Εθνικής και της Alpha, θυμάστε τι interface είχαν ;

Πλέον όμως αρχίζει και δείχνει την ηλικία του, προφανώς θα το γνωρίζουν, αλλά δεν είναι εποχή για έξοδα...

Πάντως την χρεωστική την εκδίδουν στιγμιαία στο κατάστημα, όταν η Εθνική στην στέλνει μετά από 10 ημέρες !

djuan1988
28-08-15, 21:24
Ε, όχι και θυγατρικές τους, το περισσότερο βραβευμένο web banking είναι, και μέχρι πρότινος το πλέον εύχρηστο. Προλάβατε τα προηγούμενα της Εθνικής και της Alpha, θυμάστε τι interface είχαν ;

Πλέον όμως αρχίζει και δείχνει την ηλικία του, προφανώς θα το γνωρίζουν, αλλά δεν είναι εποχή για έξοδα...

Πάντως την χρεωστική την εκδίδουν στιγμιαία στο κατάστημα, όταν η Εθνική στην στέλνει μετά από 10 ημέρες !

Πριν από μερικά χρόνια δοκίμαζαν καινούργιο interface και θυμάμαι ότι είχα πάρει μέρος σε μια έρευνά τους για το αν μου αρέσει το καινούργιο αυτό UI.

Στη συνέχεια όμως το παράτησαν.

kasadi
28-08-15, 22:26
Τα Windows σου τα εχεις ρυθμισει για βελτιστη εμφανιση ή για βελτιστη αποδοση?
(Υπολογιστης-ιδιοτητες-ρυθμισεις συστηματος για προχωρημενους-για προχωρημενους-επιδοσεις-ρυθμισεις-εφε προβολης)

Εκεί που λες έχω "let windows choose what's best for my computer", αλλά πραγματικά δεν έχει καμία σχέση αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θες να σου πω(αν θες εξήγησε). Ο σχεδιασμός του μενού είναι παλιός και όχι τόσο λειτουργικός , δεν έχει σχέση με τις ρυθμίσεις του υπολογιστή μου.

runner70
29-08-15, 02:01
Ε, όχι και θυγατρικές τους, το περισσότερο βραβευμένο web banking είναι, και μέχρι πρότινος το πλέον εύχρηστο. Προλάβατε τα προηγούμενα της Εθνικής και της Alpha, θυμάστε τι interface είχαν ;

Πλέον όμως αρχίζει και δείχνει την ηλικία του, προφανώς θα το γνωρίζουν, αλλά δεν είναι εποχή για έξοδα...

Πάντως την χρεωστική την εκδίδουν στιγμιαία στο κατάστημα, όταν η Εθνική στην στέλνει μετά από 10 ημέρες !

Καλα ομως και η alpha που ανανεωσε το interface της, εξακολουθει και παλι να εχει το χειροτερο ως προς τις λειτουργιες.

pakitis
29-08-15, 02:02
Ενεργοποιήθηκε για 2η φορά τελικά το alpha safe access πως λέγεται με τον πρόσθετο κωδικό. Έγινε κι η ενημέρωση και δεν θα χρεωθώ για 2η φορά το ποσό των 8€. Αυτό που θέλω να μάθω τώρα είναι πως θα μάθω τι ποσό χρωστάω στην πιστωτική και πως θα το πληρώσω αφού δε μου δέχεται την κάρτα στην επιλογή προσθήκης κάρτας. Η κάρτα λέγεται alpha bonus vodafone mastercard ή κάπως έτσι και είναι μεταφορά από σίτυ.


Πωω μπελά που βρήκαμε. Εχθές το πρωί πήρα τηλέφωνο και είπα το θέμα μου. Θα σας πάρει το ανάλογο τμήμα μου είπαν τηλέφωνο. Πέρασαν 2 εργάσιμες, δε με πήρε κανείς. Το μόνο που ξέρω είναι ότι λήγει αύριο. Που να πάω σε γκισέ που έχει 100 άτομα η κάθε τράπεζα μέσα συν ότι εργάζομαι. :|

Δεν υπάρχει απόδειξη.. :|

Τελικά πέρασε κι η Παρασκευή και δε με πήραν καθόλου τηλ. Δεν τους δίνω για τόκους ούτε σεντ!

kafrikistan
29-08-15, 02:47
Εκεί που λες έχω "let windows choose what's best for my computer", αλλά πραγματικά δεν έχει καμία σχέση αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θες να σου πω(αν θες εξήγησε). Ο σχεδιασμός του μενού είναι παλιός και όχι τόσο λειτουργικός , δεν έχει σχέση με τις ρυθμίσεις του υπολογιστή μου.

Θελεις απ το ebanking σου καλη εμφανιση με καλαισθητα menu ή αποτελεσματικοτητα, ταχυτητα?
Eμφανιση ή αποδοση? ;)


ΥΓ. Τα δικα μου Windows τα εχω σε: "Προσαρμογη"

kasadi
29-08-15, 11:13
Θελεις απ το ebanking σου καλη εμφανιση με καλαισθητα menu ή αποτελεσματικοτητα, ταχυτητα?
Eμφανιση ή αποδοση? ;)

Πολύ απλά, θέλω και τα 2 ! Αν πρόσθετε κάποιες λειτουργίες αυτό της εθνικής τότε πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερο από της πειραιώς. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να μείνουμε για μια 10ετία με το ίδιο παρωχημένο μενού, μου θυμίζει κάτι πολύ παλιές ιστοσελίδες.

Nozomi
29-08-15, 12:53
Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση απ΄το e-banking της Πειραιώς για την πιστωτική την οποία είχα πληρώσει πριν 3 ημέρες !

Είναι απλά τραγικοί, θέλω να ελπίζω ότι δεν ήταν πάντα έτσι, μιας και βραβεύονταν.

Το e-banking της Εθνικής σου στέλνει στιγμιαία (και το εννοώ, μέχρι να βγω απ΄το κατάστημα μου έχει στείλει SMS στο κινητό!) για τις χρεώσεις της κάρτας...

kourampies
29-08-15, 18:03
Δεν έχω πολύ καιρό πο άρχισα να χρησιμοποιώ το ebanking της εθνικής. Είναι και όμορφο και χρηστικό, αλλά λείπει κάτι απολύτως απαραίτητο: Ειδοποιήσεις με email. Ιδιαίτερα τώρα που δίνει mastercard και προσφέρεται για online αγορές.

Είδα ότι έχει με χρέωση στο κινητό (αν ισχύει για χρεωστικές, για πιστωτικές λέει), αλλά από το ότι δε βλέπω λόγο να πληρώσω, το κινητό πολλές φορές το έχω κλειστό, δε πιάνει κτλ. Με email είναι πολύ καλύτερο.

Nozomi
29-08-15, 19:13
Εγώ τις πληρώνω κανονικά, δεν θυμάμαι πόσο τις χρεώνουν (1€ ή 2€), είναι πολύ χρηστικό...

Το έχω για λόγους ασφαλείας περισσότερο, μιας κι είναι πιστωτική κάρτα, για την χρεωστική δεν βλέπω τον λόγο.

TeoT
29-08-15, 21:13
Εδω και καιρο εχω το παρακατω πρόβλημα οτα πηγαινω να κανω εισοδο στο web bankihg της Πειραιως.

Την πρωτη φορα που δινω ονομα και κωδικο για εισοδο στην σελιδα του web bankihg μου βγαζει το μύνημα :

Αν ειμαι με firefox " Η υπηρεσια δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμη"

Αν ειμαι με Chrome "Μυνημα απο https://www.winbank.gr κλπ κλπ .... Η υπηρεσια δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμη"

Συνεχίζω και κάνω αμέσως δευτερη προσπάθεια και μπαινει κανονικα.
Η δευτερη προσπάθεια με οποιον browser και αν γίνει και ανεξαρτητα με ποιον ειχε γινει η πρώτη.

Δηλαδη επιχειρω εισοδο με chrome ... παιρνω το παραπάνω μύνημα .... στην συνέχεια ειτε με FF προσπαθήσω ειτε με Chrome θα έχω επιτυχη εισοδο .
Η ίδια συμπεριφορα και οταν η πρωτη προσπάθεια γίνει με FF.

Απο εκει και πέρα μεχρι να κλεισω η να κανω επενεκκίνηση τον υπολογιστη μπαινω κανονικα χωρις πρόβλημα.

Εχει τύχει σε κάποιον αλλον αυτο ... και τι μπορει να συμβαίνει???

.

kourampies
29-08-15, 21:25
Εγώ τις πληρώνω κανονικά, δεν θυμάμαι πόσο τις χρεώνουν (1€ ή 2€), είναι πολύ χρηστικό...

Το έχω για λόγους ασφαλείας περισσότερο, μιας κι είναι πιστωτική κάρτα, για την χρεωστική δεν βλέπω τον λόγο.

Η Πειραιώς και η Eurobank παρέχουν ειδοποιήσεις μέσω email δωρεάν.

Τώρα που η χρεωστική της εθνικής περνάει παντού (και εξωτερικό αν δεν ήταν τα CC) χρειάζεται και για την χρεωστική. Ιδιαίτερα αφού δεν σε αφήνει (και η ΠΝΠ αλλά και το site, από πριν) να ανοίξεις άλλο λογαριασμό.

Στη Πειραιώς που άνοιγες αυτόματα λογαριασμούς από το ebanking είχα ανοίξει 4, ο καθένας για διαφορετική χρήση, και στη κάρτα άφηνα πάντα αμελητέα ποσά.

Nozomi
29-08-15, 21:36
Στη Πειραιώς που άνοιγες αυτόματα λογαριασμούς από το ebanking είχα ανοίξει 4, ο καθένας για διαφορετική χρήση, και στη κάρτα άφηνα πάντα αμελητέα ποσά.
Μα γι' αυτό δεν έχει σημασία πιθανή κατάχρηση-κακόβουλη χρήση της χρεωστικής για μένα, η πρώην Εθνοcash/νυν Mastercard είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό ταμιευτηρίου ο οποίος έχει ψίχουλα μέσα, τον φορτώνω μόνο όταν θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα.

Ο όψεως που έχει σοβαρότερο ποσό, δεν είναι συνδεδεμένος σε κάποια κάρτα, οπότε, κλαϊν μάϊν που λένε κι τα καρντάσια.:p

Εσχάτως όταν πληρώνω με χρεωστική στον Βασιλόπουλο ζητάνε... ταυτότητα, τι την θέλετε ρε παιδιά, μα είναι για την ασφάλειά σας, μα κι να μου πάρουν την χρεωστική δεν θα μπορέσουν να σηκώσουν τπτ απαντώ ! :p

Η ΕΤΕ χρεώνει τις ειδοποιήσεις 1€/κάρτα/3μηνο, αμελητέο ποσό, θαρρώ !

kourampies
29-08-15, 21:48
Μα γι' αυτό δεν έχει σημασία πιθανή κατάχρηση-κακόβουλη χρήση της χρεωστικής για μένα, η πρώην Εθνοcash/νυν Mastercard είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό ταμιευτηρίου ο οποίος έχει ψίχουλα μέσα, τον φορτώνω μόνο όταν θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα.

Ο όψεως που έχει σοβαρότερο ποσό, δεν είναι συνδεδεμένος σε κάποια κάρτα, οπότε, κλαϊν μάϊν που λένε κι τα καρντάσια.:p

Εσχάτως όταν πληρώνω με χρεωστική στον Βασιλόπουλο ζητάνε... ταυτότητα, τι την θέλετε ρε παιδιά, μα είναι για την ασφάλειά σας, μα κι να μου πάρουν την χρεωστική δεν θα μπορέσουν να σηκώσουν τπτ απαντώ ! :p

Η ΕΤΕ χρεώνει τις ειδοποιήσεις 1€/κάρτα/3μηνο, αμελητέο ποσό, θαρρώ !

Εγώ δεν έχω όψεως όμως, μόνο ταμιευτηρίου δυστυχώς.

Το ποσό αμελητέο είναι, αλλά οι άλλοι δε το ζητάνε, και χτυπάει άσχημα.

Στο βασιλόπουλο δεν έχουν ζητήσει ποτέ ταυτότητα.

netman
30-08-15, 01:51
ταυτότητα; :nono:
Γιατί,δεν έχεις ΡΙΝ;

Nozomi
30-08-15, 19:32
Ανέπαφη συναλλαγή, ήταν κάτω από 25€. Γιατί να χάνουμε την ώρα μας και να περιμένουν οι υπόλοιποι να βάζω εγώ PIN ;

Έχουν πλέον οδηγία να ζητουν ταυτότητα ακυρώνοντας το κύριο πλεονέκτημα των contactless καρτών, την ταχύτητα.

kafrikistan
30-08-15, 21:36
Πολύ απλά, θέλω και τα 2 ! Αν πρόσθετε κάποιες λειτουργίες αυτό της εθνικής τότε πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερο από της πειραιώς. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να μείνουμε για μια 10ετία με το ίδιο παρωχημένο μενού, μου θυμίζει κάτι πολύ παλιές ιστοσελίδες.

Ε βεβαια, ολοι θα θελαμε και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.
Υπαρχει ομως τετοιο web banking?
Ποιος ειπε οτι πρεπει να μεινουμε στο ιδιο παρωχημενο menu?

TeoT
02-09-15, 13:27
Εδω και καιρο εχω το παρακατω πρόβλημα οτα πηγαινω να κανω εισοδο στο web bankihg της Πειραιως.

Την πρωτη φορα που δινω ονομα και κωδικο για εισοδο στην σελιδα του web bankihg μου βγαζει το μύνημα :

Αν ειμαι με firefox " Η υπηρεσια δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμη"

Αν ειμαι με Chrome "Μυνημα απο https://www.winbank.gr κλπ κλπ .... Η υπηρεσια δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμη"

Συνεχίζω και κάνω αμέσως δευτερη προσπάθεια και μπαινει κανονικα.
Η δευτερη προσπάθεια με οποιον browser και αν γίνει και ανεξαρτητα με ποιον ειχε γινει η πρώτη.

Δηλαδη επιχειρω εισοδο με chrome ... παιρνω το παραπάνω μύνημα .... στην συνέχεια ειτε με FF προσπαθήσω ειτε με Chrome θα έχω επιτυχη εισοδο .
Η ίδια συμπεριφορα και οταν η πρωτη προσπάθεια γίνει με FF.

Απο εκει και πέρα μεχρι να κλεισω η να κανω επενεκκίνηση τον υπολογιστη μπαινω κανονικα χωρις πρόβλημα.

Εχει τύχει σε κάποιον αλλον αυτο ... και τι μπορει να συμβαίνει???

.


Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?????

moriarti
02-09-15, 14:00
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα. Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα ξεκίνησε κάπου στα μέσα Ιουλίου.

TeoT
02-09-15, 14:15
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα. Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα ξεκίνησε κάπου στα μέσα Ιουλίου.

Ναι καπου εκει ξεκίνησε το προβλημα.
Οταν πηρα την εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν ... οτι δεν εχουν αυτοι προβλημα ... οτι δοκιμαζει και μπαινει κανονικα....
Της εξηγησα τι ακριβως και ποτε συμβαινει ... αλλα επέμενε οτι κατι φταει στον υπολογιστη μου...

runner70
02-09-15, 14:48
Εγω μια χαρα μπαινω. Για δοκιμαστε να απενεργοποιησετε κανενα addon του browser, πχ εχετε τιποτα noscript κλπ;

TeoT
02-09-15, 14:58
Εγω μια χαρα μπαινω. Για δοκιμαστε να απενεργοποιησετε κανενα addon του browser, πχ εχετε τιποτα noscript κλπ;

Στον FF δεν εχω κανενα addon ενεργοποιημενο ... στον Chrome δεν κοιταξα αλλα συνηθως δεν αφήνω addons ενεργοποιημενα.

Την ιδια συμπεριφορα έχει και οταν προσπαθω να μπω απο το laptop

runner70
02-09-15, 15:02
Εμενα αυτο το μηνυμα μου το εχει βγαλει 2-3 φορες. Οχι τοσο συχνα οπως λετε.

dimtz
02-09-15, 17:12
την Δευτερα πληρωσα με ebanking εθνικης πιστωτικη καρτα πειραιως , ακομη δεν εχει γινει η πληρωμη, να ανησυχω η οχι? (απο μερια εθνικης φαινεται η συναλλαγη) να παρω καπου τηλεφωνο ?
edit ok πηρα τηλεφωνο στην πειραιως και μου ειπαν πως εγινε η πληρωμη απλα δε το εμφανιζει ακομη το συστημα

meletis
02-09-15, 20:50
Kαλησπέρα.Ενω είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημενος απο το i-bank της Εθνικής στο 181818 ή 2104848484 παίζουν με τα νεύρα σου σε θέματα αναμονής(30 λεπτά+).Θέλω με την χρεωστικη της να κάνω μέσω paypal αγορές απο εξωτερικό.Γνωρίζετε εαν γίνονται?Λόγω των CC.Ευχαριστω

pakitis
03-09-15, 00:56
Το έγραψα και σε άλλο φόρουμ αλλά το γράφω κι εδώ γιατί μερικές σελίδες πίσω το είχα αναφέρει.

Πέρασα από κατάστημα άλφα σήμερα και είδα απ' έξω μία υπάλληλο ελεύθερη και μπούκαρα. Το θέμα μου είναι ότι έχει μετατραπεί η πιστωτική της σίτυ σε άλφα και δε μου ήρθε χαρτί για να πάω να πληρώσω. Επίσης δεν έχει έρθει ούτε κάρτα -μου είπαν να χρησιμοποιώ κανονικά την παλιά- ούτε μπορούσα να την προσθέσω στο e-banking. Μου εκτύπωσε ένα χαρτί Α4 και μου έγραψε απάνω τον αριθμό της ΑΛΦΑ (κάρτας) που είναι διαφορετικός από της σίτυ φυσικά. Τί κουφά είναι αυτά; Και αποκορύφωμα; Η κάρτα μου πληρώθηκε αυτόματα από λογαριασμό τον οποίο δεν έχω. Το μόνο που υποψιάζομαι είναι ότι είχα πάει παλιά με τη γιαγιά μου και άνοιξα λογ/σμό στο όνομά μου για να βάλει κάποια χρήματα σε περίπτωση που πάθει κάτι να μπορώ εγώ να κάνω κουμάντο να κάνει δουλειά της. Το βιβλιάριο αυτό το έχει η ίδια και δεν το έχω ξανά δει από την ημέρα που εκδόθηκε και της το έδωσα. Να πήραν από εκεί χρήματα; 1ον Γιατί; Και 2ον, για κάποιους λόγους έχω 3 λογαριασμούς ενεργούς τους οποίους τους έχω προσθέσει και στο e-banking, 3 λογ/σμοί ρε φίλε στο e-banking και πας και παίρνεις χρήματα από τον 4ο που δεν υπάρχει; Τι χάλια είναι αυτά ρε σεις κι επίσης, με δική τους πρωτοβουλιά διάλεξαν έναν λογ/σμό για να τα παίρνουν;

kafrikistan
03-09-15, 03:58
Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?????

Eγω στο της Πειραιως μπαινω παντα με ie, οποτε γιαυτο ισως δεν ειχα τετοιο προβλημα.

Εσυ ie δεν εχεις καθολου?

thourios
03-09-15, 09:28
Το έγραψα και σε άλλο φόρουμ αλλά το γράφω κι εδώ γιατί μερικές σελίδες πίσω το είχα αναφέρει.

Πέρασα από κατάστημα άλφα σήμερα και είδα απ' έξω μία υπάλληλο ελεύθερη και μπούκαρα. Το θέμα μου είναι ότι έχει μετατραπεί η πιστωτική της σίτυ σε άλφα και δε μου ήρθε χαρτί για να πάω να πληρώσω. Επίσης δεν έχει έρθει ούτε κάρτα -μου είπαν να χρησιμοποιώ κανονικά την παλιά- ούτε μπορούσα να την προσθέσω στο e-banking. Μου εκτύπωσε ένα χαρτί Α4 και μου έγραψε απάνω τον αριθμό της ΑΛΦΑ (κάρτας) που είναι διαφορετικός από της σίτυ φυσικά. Τί κουφά είναι αυτά; Και αποκορύφωμα; Η κάρτα μου πληρώθηκε αυτόματα από λογαριασμό τον οποίο δεν έχω. Το μόνο που υποψιάζομαι είναι ότι είχα πάει παλιά με τη γιαγιά μου και άνοιξα λογ/σμό στο όνομά μου για να βάλει κάποια χρήματα σε περίπτωση που πάθει κάτι να μπορώ εγώ να κάνω κουμάντο να κάνει δουλειά της. Το βιβλιάριο αυτό το έχει η ίδια και δεν το έχω ξανά δει από την ημέρα που εκδόθηκε και της το έδωσα. Να πήραν από εκεί χρήματα; 1ον Γιατί; Και 2ον, για κάποιους λόγους έχω 3 λογαριασμούς ενεργούς τους οποίους τους έχω προσθέσει και στο e-banking, 3 λογ/σμοί ρε φίλε στο e-banking και πας και παίρνεις χρήματα από τον 4ο που δεν υπάρχει; Τι χάλια είναι αυτά ρε σεις κι επίσης, με δική τους πρωτοβουλιά διάλεξαν έναν λογ/σμό για να τα παίρνουν;

Πήγαινε σε ένα κατάστημα της Αλφα για να δεις τι γίνεται και πες στην υπάλληλο να σου φτιάξει σωστά το e-bankimg. Στην Καλαμάτα δεν υπάρχει κατάστημα της citi εδώ και χρόνια αλλά κάπου θα έχουν μεταφερθεί οι δραστηριότητές τους.

moriarti
03-09-15, 10:01
Εγω μια χαρα μπαινω. Για δοκιμαστε να απενεργοποιησετε κανενα addon του browser, πχ εχετε τιποτα noscript κλπ;Έχω διάφορα addons (το noscript όχι) και μέχρι τώρα έμπαινα κανονικά. Δεν έβαλα κάποιο καινούριο από όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα. Ίσως δημιουργεί το θέμα κάποιο από τα υπάρχοντα addon που έγινε update.

pakitis
03-09-15, 13:29
Πήγαινε σε ένα κατάστημα της Αλφα για να δεις τι γίνεται και πες στην υπάλληλο να σου φτιάξει σωστά το e-bankimg. Στην Καλαμάτα δεν υπάρχει κατάστημα της citi εδώ και χρόνια αλλά κάπου θα έχουν μεταφερθεί οι δραστηριότητές τους.

Αναγκαστικά.. :|

no_logo
08-09-15, 21:31
η eurobank πρόσθεσε στιν υπηρεσίες του ebanking της κάτω από το menu με τίτλο online προιόντα, υπηρεσία ασφάλισης αυτοκινήτου, προπληρωμένη visa, λογαριασμό και προθεσμιακή live

χρησιμότατο ειδικά το πρώτο

Nozomi
08-09-15, 21:34
Σήμερα να ακούω δημοσιογράφο στον ΣΚΑΙ να λέει "οι φορολογούμενοι θα περάσουν απ΄τα γκισέ των Τραπεζών", καλά γιατί δεν αναφέρουν την δυνατότητα πληρωμής μεσω web-banking ;

Νέοι άνθρωποι να λένε τέτοιες π@π@ριές για εφέ, γιατί θέλουν να τονίσουν την διαδικασία "σηκώνομαι-πηγαίνομαι στην Τράπεζα-στήνομαι στο γκισέ", υποννοεί μια κάποια μορφή δραματοποίησης προκειμένου να πουλήσουμε το ρεπορτάζ απ΄το οποίο βγάζουμε το ψωμί μας...

kafrikistan
10-09-15, 05:08
Σήμερα να ακούω δημοσιογράφο στον ΣΚΑΙ να λέει "οι φορολογούμενοι θα περάσουν απ΄τα γκισέ των Τραπεζών", καλά γιατί δεν αναφέρουν την δυνατότητα πληρωμής μεσω web-banking ;

Νέοι άνθρωποι να λένε τέτοιες π@π@ριές για εφέ, γιατί θέλουν να τονίσουν την διαδικασία "σηκώνομαι-πηγαίνομαι στην Τράπεζα-στήνομαι στο γκισέ", υποννοεί μια κάποια μορφή δραματοποίησης προκειμένου να πουλήσουμε το ρεπορτάζ απ΄το οποίο βγάζουμε το ψωμί μας...

Καλα, δε κυριολεκτουν. Εννοουν οτι θα περασουν απο τις τραπεζες, και απευθυνονται στη μεγαλη μαζα των τηλεθεατων.
Web banking εχει ενα μικρο ποσοστο του πληθυσμου, αν ο δημοσιογραφος κανει λογο για γουεμπ μπανκινκ οι πιο πολλοι θα το περασουν για φαγωσιμο...

moriarti
10-09-15, 09:33
Web banking εχει ενα μικρο ποσοστο του πληθυσμου, αν ο δημοσιογραφος κανει λογο για γουεμπ μπανκινκ οι πιο πολλοι θα το περασουν για φαγωσιμο...Ενώ όταν σε οικονομικές και πολιτικές συζητήσεις χρησιμοποιούν κατά κόρον όρους όπως "ΑΕΠ", "ποσοτική χαλάρωση" κλπ η μεγάλη μάζα του κόσμου ξέρει τι είναι? :) Στο κάτω κάτω αν θέλουν μπορούν να πουν "οι φορολογούμενοι καλούνται να πληρώσουν τους παρακάτω φόρους" και να μην αναφερθούν καθόλου στο αν η πληρωμή μπορεί να γίνει από web banking ή στα γκισέ των τραπεζών ή οτιδήποτε άλλο. Προφανώς το κάνουν για δραματοποίηση του ρεπορτάζ όπως όταν ας πούμε γίνεται απεργία στα ΜΜΜ και αντί να πουν ότι πχ οι οδηγοί του Μετρό απεργούν αύριο για τον τάδε λόγο, ξεκινούν λέγοντας "ταλαιπωρία περιμένει αύριο το επιβατικό κοινό μπλα μπλα".

kafrikistan
11-09-15, 02:05
Ενώ όταν σε οικονομικές και πολιτικές συζητήσεις χρησιμοποιούν κατά κόρον όρους όπως "ΑΕΠ", "ποσοτική χαλάρωση" κλπ η μεγάλη μάζα του κόσμου ξέρει τι είναι? :)

Eπισης οχι, αλλα το μεν δεν αναιρει το δε.



Προφανώς το κάνουν για δραματοποίηση του ρεπορτάζ όπως όταν ας πούμε γίνεται απεργία στα ΜΜΜ και αντί να πουν ότι πχ οι οδηγοί του Μετρό απεργούν αύριο για τον τάδε λόγο, ξεκινούν λέγοντας "ταλαιπωρία περιμένει αύριο το επιβατικό κοινό μπλα μπλα".

Οταν εχουν απεργια οι τραπεζικοι υπαλληλοι, ενω παντα ενα μικρο ποσοστο απο αυτους απεργει, οι δημοσιογραφοι λενε "κλειστες θα ειναι αυριο οι τραπεζες λογω της απεργιας που εξηγγειλε η οτοε μπλα μπλα".
Δε νομιζω οτι επιδιωκουν καποια δραματοποιηση, απλα ειναι στοκοι οι ανθρωποι :)
Το οτι περιμενει ταλαιπωρια τους επιβατες οταν απεργουν τα ΜΜΕ ειναι βεβαια δεδομενο.

Nozomi
11-09-15, 19:50
Την εβδομάδα του δημοψηφίσματος και των capital controls, μας είχαν πει-γράψει ότι ΟΛΕΣ οι συναλλαγές με το εξωτερικό απαγορεύτηκαν, και γνωστός πήγε εκείνο ακριβώς το 5νθημερο Σουηδία και πλήρωσε κανονικότατα 2-3 συναλλαγές του με πιστωτική κάρτα της Πειραιώς, γράφοντας στο fb ότι μας δουλεύουν... αναρωτήθηκα τι συμβαίνει, έθεσα το θέμα και πήρα την απάντηση ότι οι συναλλαγές πιστωτικών καρτών Ελληνικών Τραπεζών ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ περνάνε στο εξωτερικό !

Φυσικά, κανένα ελληνικό ΜΜΕ και κανένας δημοσιογράφος δεν θυμάμαι να το γράφει, όλοι έμειναν στην όντως τεράστια φρίκη των cc και της απαγόρευσης ηλεκτρονικών συναλλαγών, αλλά κάποιος που είχε προγραμματίσει ή απλώς χρησιμοποιεί ελληνική πιστωτική στο εξωτερικό, γιατί να πανικοβληθεί ή να αλλάξει τα πλάνα του ;

Έλληνική δημοσιογραφία at its best... :whistle: Λαός της υπερβολής είμαστε, Αυτιάδες και Παπαδάκηδες έχουμε για mainstream δημοσιογράφους !

sdikr
11-09-15, 20:02
Την εβδομάδα του δημοψηφίσματος και των capital controls, μας είχαν πει-γράψει ότι ΟΛΕΣ οι συναλλαγές με το εξωτερικό απαγορεύτηκαν, και γνωστός πήγε εκείνο ακριβώς το 5νθημερο Σουηδία και πλήρωσε κανονικότατα 2-3 συναλλαγές του με πιστωτική κάρτα της Πειραιώς, γράφοντας στο fb ότι μας δουλεύουν... αναρωτήθηκα τι συμβαίνει, έθεσα το θέμα και πήρα την απάντηση ότι οι συναλλαγές πιστωτικών καρτών Ελληνικών Τραπεζών ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ περνάνε στο εξωτερικό !

Φυσικά, κανένα ελληνικό ΜΜΕ και κανένας δημοσιογράφος δεν θυμάμαι να το γράφει, όλοι έμειναν στην όντως τεράστια φρίκη των cc και της απαγόρευσης ηλεκτρονικών συναλλαγών, αλλά κάποιος που είχε προγραμματίσει ή απλώς χρησιμοποιεί ελληνική πιστωτική στο εξωτερικό, γιατί να πανικοβληθεί ή να αλλάξει τα πλάνα του ;

Έλληνική δημοσιογραφία at its best... :whistle: Λαός της υπερβολής είμαστε, Αυτιάδες και Παπαδάκηδες έχουμε για mainstream δημοσιογράφους !

Στις πρώτες μέρες των cc υπήρχαν ελάχιστες περιπτώσεις που να δούλεψε η κάρτα όταν κάποιος ήταν στο εξωτερικό, μετά βγήκαν τα πνπ κλπ, μάλλον ο φίλος σου ήταν τυχερός

kasadi
11-09-15, 20:09
στο ebanking της alpha πόσο καιρό κάνει να προστεθεί ένας λογαριασμός ? Επίσης όταν προσθέτω κάποιο λογαριασμό υπάρχει κάποιος τρόπος να δώ όλους τους διαθέσιμους που έχω στην τράπεζα, γιατί τώρα έβαλα το IBAN βλέποντας το από το βιβλιάριο ?

Nozomi
11-09-15, 20:15
Στις πρώτες μέρες των cc υπήρχαν ελάχιστες περιπτώσεις που να δούλεψε η κάρτα όταν κάποιος ήταν στο εξωτερικό, μετά βγήκαν τα πνπ κλπ, μάλλον ο φίλος σου ήταν τυχερός
Και δεν μιλάμε για 10-20€ συναλλαγές όπως η πληρωμή ενός server που κάνουν εδώ κάποιοι και πανηγυρίζουν αλλά για 200-300-500€, τι να πω, δεν το κατέχω το τεχνικό κομμάτι !

Manolis_karas
13-09-15, 19:51
... αναρωτήθηκα τι συμβαίνει, έθεσα το θέμα και πήρα την απάντηση ότι οι συναλλαγές πιστωτικών καρτών Ελληνικών Τραπεζών ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ περνάνε στο εξωτερικό !....
Σωστό, αλλά είχε όριο νομίζω 1.000 ευρώ.

Nozomi
15-09-15, 00:15
Πήγα σήμερα στο Υπουργείο Μεταφορών χρησιμοποιώντας το e-paravolo, πληρώνοντάς το μέσω χρεωστικής κάρτας.

Η απάντηση απ' τον υπάλληλο ; Αυτό θα σε καθυστερήσει καθώς πρέπει να το ελέγξουμε, ενώ αν πήγαινα στην Τράπεζα και έπαιρνα την απόδειξη θα γινόταν άμεσα η δουλειά !

Ελληνικό Δημόσιο, για όλα πρέπει να υπάρχουν χαρτιά, θεωρήσεις και σφραγίδες, δεν γίνεται να μπει στο ίντερνετ και να ελέγξει !
Μόνο που δεν μου είπε να πάω να στηθώ στην Εφορία όπως κάναμε κάποτε, για να πάρω το διπλότυπο σφραγισμένο...

Btw, πληροφορήθηκα ότι κάποτε δεν παρέδιδε πινακίδες το Υπουργείο αλλά ένα συγκεκριμένο τυπογραφείο στην Αγίου Κωνσταντίνου, στο οποίο πήγαινες με τα χαρτιά του Υπουργείου κι στο οποίο ΛΑΔΩΝΕΣ τον υπάλληλο να σου φτιάξει τις πινακίδες σου, μιας και είχε πολλή δουλειά... :(

Αθάνατη Ελλαδάρα, κατά τα άλλα το Δημόσιο είναι η ιερή αγελάδα και μας φταίνε ο Σόϊμπλε, η Μερκέλ κι οι "τοκογλύφοι" δανειστές.

Αν δεν είμασταν στην ΕΕ, τώρα θα είμασταν Βουλγαρία των 90s...

21706
15-09-15, 08:02
Με e-banking μετέφερα χτες ένα ποσό από Άλφα σε ΕΤΕ.
Σε πόσες μέρες θα εμφανιστεί στον λογαριασμό της ΕΤΕ;

Daemon
15-09-15, 08:36
Με e-banking μετέφερα χτες ένα ποσό από Άλφα σε ΕΤΕ.
Σε πόσες μέρες θα εμφανιστεί στον λογαριασμό της ΕΤΕ;1 εργάσιμη

@ ADSLgr.com All rights reserved.