PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

21706
15-09-15, 08:50
1 εργάσιμη
Δηλαδή αύριο, έτσι;

Daemon
15-09-15, 09:45
Δηλαδή αύριο, έτσι;Αν καταχώρησες την εντολή πριν της 3 το μεσημέρι λογικά σήμερα. Κατά τις 11 το βράδυ περνάει η εντολή στο ΔΙΑΣ, οπότε τσεκαρε σήμερα κατά τις 12 το μεσημέρι αν μπήκαν, διαφορετικά αύριο πάλι την ίδια ώρα...

21706
15-09-15, 10:41
Ευχαριστώ πολύ.

TeoT
15-09-15, 16:44
Πήγα σήμερα στο Υπουργείο Μεταφορών χρησιμοποιώντας το e-paravolo, πληρώνοντάς το μέσω χρεωστικής κάρτας.

Η απάντηση απ' τον υπάλληλο ; Αυτό θα σε καθυστερήσει καθώς πρέπει να το ελέγξουμε, ενώ αν πήγαινα στην Τράπεζα και έπαιρνα την απόδειξη θα γινόταν άμεσα η δουλειά !

Ελληνικό Δημόσιο, για όλα πρέπει να υπάρχουν χαρτιά, θεωρήσεις και σφραγίδες, δεν γίνεται να μπει στο ίντερνετ και να ελέγξει !
Μόνο που δεν μου είπε να πάω να στηθώ στην Εφορία όπως κάναμε κάποτε, για να πάρω το διπλότυπο σφραγισμένο...




Ο χρονος ομως που κανει να ολοκληρωθει η μεταφορα χρηματων μεταξυ δυο τραπεζων δεν βλεπω να σε ενοχλει ....




Btw, πληροφορήθηκα ότι κάποτε δεν παρέδιδε πινακίδες το Υπουργείο αλλά ένα συγκεκριμένο τυπογραφείο στην Αγίου Κωνσταντίνου, στο οποίο πήγαινες με τα χαρτιά του Υπουργείου κι στο οποίο ΛΑΔΩΝΕΣ τον υπάλληλο να σου φτιάξει τις πινακίδες σου, μιας και είχε πολλή δουλειά... :(

Αθάνατη Ελλαδάρα, κατά τα άλλα το Δημόσιο είναι η ιερή αγελάδα και μας φταίνε ο Σόϊμπλε, η Μερκέλ κι οι "τοκογλύφοι" δανειστές.

Αν δεν είμασταν στην ΕΕ, τώρα θα είμασταν Βουλγαρία των 90s...


Αθανατο ιντερνετ ....
απο πληροφορια αλλο τιποτα......
εγκυρότητα???

Μα αφου το ειπε η γειτονισσα... μπακαλισα...φουρναρισα...κυρα Μαρία....


.

marcus1
15-09-15, 17:07
Πήγα σήμερα στο Υπουργείο Μεταφορών χρησιμοποιώντας το e-paravolo, πληρώνοντάς το μέσω χρεωστικής κάρτας.

Η απάντηση απ' τον υπάλληλο ; Αυτό θα σε καθυστερήσει καθώς πρέπει να το ελέγξουμε, ενώ αν πήγαινα στην Τράπεζα και έπαιρνα την απόδειξη θα γινόταν άμεσα η δουλειά !

Ελληνικό Δημόσιο, για όλα πρέπει να υπάρχουν χαρτιά, θεωρήσεις και σφραγίδες, δεν γίνεται να μπει στο ίντερνετ και να ελέγξει !
Μόνο που δεν μου είπε να πάω να στηθώ στην Εφορία όπως κάναμε κάποτε, για να πάρω το διπλότυπο σφραγισμένο...

Btw, πληροφορήθηκα ότι κάποτε δεν παρέδιδε πινακίδες το Υπουργείο αλλά ένα συγκεκριμένο τυπογραφείο στην Αγίου Κωνσταντίνου, στο οποίο πήγαινες με τα χαρτιά του Υπουργείου κι στο οποίο ΛΑΔΩΝΕΣ τον υπάλληλο να σου φτιάξει τις πινακίδες σου, μιας και είχε πολλή δουλειά... :(

Αθάνατη Ελλαδάρα, κατά τα άλλα το Δημόσιο είναι η ιερή αγελάδα και μας φταίνε ο Σόϊμπλε, η Μερκέλ κι οι "τοκογλύφοι" δανειστές.

Αν δεν είμασταν στην ΕΕ, τώρα θα είμασταν Βουλγαρία των 90s...

Eντάξει, αφού κάποτε υπήρχε λάδωμα (και σε ορισμένους τομείς παραμένει), είναι προφανές ότι πρέπει να πεινάσουμε εις τον αιώνα τον άπαντα. Με την ευκαιρία, μου αρέσει ο διαχωρισμός "Βουλγαρία των 90ς", λες και έκανε ένα βήμα προόδου από τότε, στα 25 χρόνια που μεσολάβησαν στο νέο υπέρλαμπρο νεοφιλελεύθερό της σύστημα. Εκτός αν ψάχνεις υπαλλήλους σε τιμές σκλάβου, τότε είναι υπεργαμάτη οικονομία (με βασικό μισθό κάτω από της Συρίας πριν τον εμφύλιο). Και στα δικά μας.

Ελπίζω να μην σε καθυστερήσει ξανά κανένας αργόσχολος δημόσιος υπάλληλος, γιατί μετά θα υποστηρίζεις και 300 ευρώ μισθούς βάσει του επιδαύρειου δράματος που πέρασες να μη γίνει η δουλεία σου με όρους "αμέσως" και "τώρα" ("κι υστερα η Μέρκελ μας φταίει;")

Βόρεια Κορέα, τελευταία Σοβιετία, συντεχνίες, εργατοπατέρες, τεμπέληδες, αντιπαραγωγικοί εργαζόμενοι δημόσιοι και ιδιωτικοί και καταπιεσμένοι κυνηγημένοι επιχειρηματίες. Ετοιμη και η λίστα επιχειρημάτων για οποιον θελει να συνεχίσει το off topic (εγώ παραιτούμαι - απλώς είπα να κάνω κι εγώ το κομμάτι μου κατά τα προσφιλή βαθυστόχαστα "μερκελ που σας χρειαζεται", "παπαδοπουλος που σας χρειαζεται", "αχ οι αχρηστοι ελληνες" και τα υπολοιπα αυτομαστιγώματα των ξεχωριστών που πνίγονται στη θάλασσα της μετριότητας των υπολοίπων μας "ελληναράδων"). Τέλος πάντων τώρα που θα βγει πανηγυρικά από τις εκλογές το τρίτο μνημόνιο, μπορείτε να ελπίζετε στον εκπολιτισμό μας.


Συνεχίστε το θρεντ απρόσκοπτα .

Nozomi
16-09-15, 14:10
Δεν θα συνεχίσω το off topic, απλά να αναφέρω ότι π.χ στην Γερμανία η ΑΛΛΑΓΗ πινακίδων (από ξένες σε γερμανικές) γίνεται ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο τραγικό να μας βάλουν έναν IBAN π.χ της Εθνικής και μέσω e-banking να γίνεται άμεσα η μεταφορά των χρημάτων.
Τώρα με τις χρεωστικές το ποσό στο e-παράβολο φαίνεται απλώς "δεσμευμένο", δλδ πρέπει να πάω στο γκισέ της Τράπεζας για πιο γρήγορα. Μετά ποιό το νόημα του e-paravolo, να πάμε απευθείας στην Εφορία να το πληρώσουμε και να τελειώνουμε. Φυσικά άλλες ουρές εκεί, αλλά να έτσι δικαιολογούνται οι θέσεις εργασίας των αργόσχολων....

Πραγματικά, στο θέμα της ηλεκτρονικής εξυπηρέτησης, η Ελλάδα απέχει ακόμα έτη φωτός απ' τον πολιτισμένο κόσμο.

NaGR
16-09-15, 14:18
για έκδοση διαβατηρίου πάντως το e-paravolo δούλεψε κανονικά και χωρίς καμία γκρίνια.

tsioy
17-09-15, 23:53
Δεν θα συνεχίσω το off topic, απλά να αναφέρω ότι π.χ στην Γερμανία η ΑΛΛΑΓΗ πινακίδων (από ξένες σε γερμανικές) γίνεται ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο τραγικό να μας βάλουν έναν IBAN π.χ της Εθνικής και μέσω e-banking να γίνεται άμεσα η μεταφορά των χρημάτων.
Τώρα με τις χρεωστικές το ποσό στο e-παράβολο φαίνεται απλώς "δεσμευμένο", δλδ πρέπει να πάω στο γκισέ της Τράπεζας για πιο γρήγορα. Μετά ποιό το νόημα του e-paravolo, να πάμε απευθείας στην Εφορία να το πληρώσουμε και να τελειώνουμε. Φυσικά άλλες ουρές εκεί, αλλά να έτσι δικαιολογούνται οι θέσεις εργασίας των αργόσχολων....

Πραγματικά, στο θέμα της ηλεκτρονικής εξυπηρέτησης, η Ελλάδα απέχει ακόμα έτη φωτός απ' τον πολιτισμένο κόσμο.
Και τις πινακίδες στη Γερμανία τις παίρνεις από...;

Πάντως, σε τρεις συναλλαγές με το e-paravolo, εξυπηρετήθηκα αμέσως. Μέσω ποιας τράπεζας το πλήρωσες;

Nozomi
18-09-15, 02:24
Και τις πινακίδες στη Γερμανία τις παίρνεις από...;

Πάντως, σε τρεις συναλλαγές με το e-paravolo, εξυπηρετήθηκα αμέσως. Μέσω ποιας τράπεζας το πλήρωσες;
Στην τοπικη Strassenverkehrsamt, έχοντας περάσει το δικό τους ΚΤΕΟ (TUV) το αμάξι, με λογαριασμό τραπέζης και τα απαραίτητα χαρτιά (άδεια, δίπλωμα, ταυτότητα κτλ.) η δουλειά διεκπεραιώνεται σε 1 ώρα, όπου παίρνεις το σηματάκι κι τις νέες -γερμανικές- πινακίδες.

Το e-paravolo το πλήρωσα με χρεωστική της Alpha κι απ' τα λεγόμενά τους, μου έδωσαν να καταλάβω ότι ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΧΑΡΗ γιατί το ποσό ήταν δεσμευμένο (γιατί δεν δινουν έναν λογαριασμό π.χ Εθνικής, ώστε από Εθνική-Εθνική να γίνεται αμέσως η δουλεια???).

Πάντως, είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να επιδιώκουμε την ταχύτητα στις συναλλαγές κι να μην προσφέρουμε την άμεση περαίωση της συναλλαγής, αλλά να περιμένουμε 2 ημέρες την μεταφορά χρημάτων...

Τις νέες πινακίδες τις παίρνει κάποιος την επόμενη, κι απ΄ότι κατάλαβα, κι αυτό είναι τεράστια πρόοδος σε σχέση με το παρελθόν ! ;)

KeRMiT75
18-09-15, 08:11
Στην τοπικη Strassenverkehrsamt, έχοντας περάσει το δικό τους ΚΤΕΟ (TUV) το αμάξι, με λογαριασμό τραπέζης και τα απαραίτητα χαρτιά (άδεια, δίπλωμα, ταυτότητα κτλ.) η δουλειά διεκπεραιώνεται σε 1 ώρα, όπου παίρνεις το σηματάκι κι τις νέες -γερμανικές- πινακίδες.


Αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση σχετικά, πως ξεδήλωσες το αμάξι από την ελληνική διεύθυνση μεταφορών;

Μια φίλη μου αντιμετωπίζει το πρόβλημα, πως η διεύθυνση μεταφορών της ζητάει από τις γερμανικές αρχές βεβαίωση επαναταξινόμισης και βεβαίωση καταστροφής των ελληνικών πινακίδων. Από εκεί έχει όμως μόνο την νέα άδεια κυκλοφορίας (Zulassungsbescheinigung).

Συγγνώμη για το off topic

tsioy
18-09-15, 13:41
@Nozomi
Περίεργο.. Με πιστωτική της alpha, το e-paravolo ήταν άμεσα διαθέσιμο.

Τα απαραίτητα χαρτιά που αναφέρεις (κυρίως άδεια, αλλά και τα άλλα), τα θέλουν μεταφρασμένα στα Γερμανικά;

Nozomi
18-09-15, 18:38
Δεν το συνεχίζω εδώ για τις γερμανικές πινακίδες καθώς είμαστε τρελά off topic.

Στο Υπουργείο μου είπαν ότι αν πήγαινα στην ίδια την Τράπεζα και τους έφερνα... απόδειξη δεν θα χρειάζονταν να τσεκάρουν αν έχει πληρωθεί.

Manolis_karas
18-09-15, 20:14
.....Στο Υπουργείο μου είπαν ότι αν πήγαινα στην ίδια την Τράπεζα και τους έφερνα... απόδειξη δεν θα χρειάζονταν να τσεκάρουν αν έχει πληρωθεί. Μήπως ο υπάλληλος ήταν άσχετος;

Υπάρχει ο Ν. 2690/9-3-99 (ΦΕΚ 45 Α'): Κύρωση του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας και άλλες διατάξεις. Αρθρ. 11, παρ. 2 β όπως ισχύει
"...β. Δεν υφίσταται πλέον η υποχρέωση υποβολής πρωτοτύπων εγγράφων, με την επιφύλαξη της περίπτωσης δ΄ και των εγγράφων που προσκομίζονται για δικαστική χρήση, που έχουν εκδοθεί από τις υπηρεσίες και τους φορείς της περίπτωσης α΄ ή επικυρωμένων αντιγράφων των εγγράφων αυτών από τους ενδιαφερόμενους για το σύνολο των συναλλαγών τους με τις υπηρεσίες και τους φορείς της περίπτωσης α΄.
Αντί πρωτοτύπων ή επικυρωμένων αντιγράφων, υποβάλλονται και γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά από τις υπηρεσίες και τους φορείς της περίπτωσης α΄, ευκρινή φωτοαντίγραφα των πρωτοτύπων εγγράφων που εκδόθηκαν από τις υπηρεσίες και τους φορείς αυτούς ή των ακριβών αντιγράφων τους.
Ομοίως, υποβάλλονται και γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων τα οποία έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο, καθώς και ευκρινή φωτοαντίγραφα από τα πρωτότυπα όσων ιδιωτικών εγγράφων φέρουν θεώρηση από υπηρεσίες και φορείς της περίπτωσης α΄.
Ομοίως, υποβάλλονται και γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο.
Οι υπηρεσίες και οι φορείς στους οποίους κατατίθενται φωτοαντίγραφα, κατά τα ανωτέρω, υποχρεούνται να διενεργούν δειγματοληπτικό έλεγχο προκειμένου να εξακριβώσουν την ακρίβεια των στοιχείων που αναγράφονται σε αυτά, σε τουλάχιστον πέντε τοις εκατό (5%) των φωτοαντιγράφων που υποβλήθηκαν κατά το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο, ιδίως ζητώντας τη συνδρομή των υπηρεσιών ή των φορέων που εξέδωσαν τα πρωτότυπα. Τα αποτελέσματα αυτού του ελέγχου εν συνεχεία κοινοποιούνται στην καθ’ ύλην αρμόδια οργανική μονάδα του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης..."

Σύμφωνα με τα παραπάνω, έπρεπε να δεχθεί την εκτύπωση σου και αν είχε αμφιβολίες για την γνησιότητα να την ελέγξει αφού σε εξυπηρετήσει.

jkoukos
18-09-15, 20:28
Πραγματικά έπεσε σε υπάλληλο που μάλλον ήταν άσχετος.
Έχω κάνει αρκετές φορές χρήση του e-Paravolo και άμεσα είχα το έντυπο και διεκπεραίωνα τον σκοπό του.
Εξάλλου αναφέρεται (https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/paymentinfo.htm) ρητά στη ΓΓΠΣ, ότι με on-line πληρωμή είναι άμεσα διαθέσιμο προς υποβολή σε οποιαδήποτε υπηρεσία (καθώς πιστοποιεί την χρηματική καταβολή), ενώ μέσω γκισέ τραπεζών ή ΕΛΤΑ είναι διαθέσιμο σε 1-2 εργάσιμες ημέρες (μέχρι να γίνει η ενημέρωση της κατάθεσης).

Godian
18-09-15, 21:16
Όταν κάνετε τέτοιες δουλειές πρέπει να απαιτείται και να ζητάτε κάποιον υπεύθυνο. Δε σημαίνει επειδή κάνει αυτή τη δουλειά σημαίνει ότι τη ξέρει καλά

sdikr
18-09-15, 22:57
Όταν κάνετε τέτοιες δουλειές πρέπει να απαιτείται και να ζητάτε κάποιον υπεύθυνο. Δε σημαίνει επειδή κάνει αυτή τη δουλειά σημαίνει ότι τη ξέρει καλά

Κλασική ελληνική λύση, "ξέρεις ποιος είμαι εγώ"

Το ποιο καλό είναι όταν του απαντάς στην απαίτηση "φέρε μου τον υπεύθυνο" "εγώ είμαι ο υπεύθυνος, κάτι άλλο;"

ΥΓ το Δημόσιο είναι άλλη περίπτωση,

- - - Updated - - -


Δεν το συνεχίζω εδώ για τις γερμανικές πινακίδες καθώς είμαστε τρελά off topic.

Στο Υπουργείο μου είπαν ότι αν πήγαινα στην ίδια την Τράπεζα και τους έφερνα... απόδειξη δεν θα χρειάζονταν να τσεκάρουν αν έχει πληρωθεί.

Απλά θέλανε να σε τρέξουνε, κλασικός ΔΥ που την είδε κάπως.
Το πρόβλημα είναι οτι έχουν το δικαίωμα να σε πάνε πίσω στο πρόγραμμα για μια βδομάδα

Giwrgos_M
22-09-15, 08:52
Καλημέρα,
Θελω να μεταφερω λεφτα απο Eurobank σε Eurobank μεσω ebanking.
Μου βγαζει σφαλμα σχετικα με τον browser.
Δοκιμασα με chrome-firefox-explorer αλλα τιποτα...
Εχει μεταφερει κανεις χρηματα να μου πει πως τα καταφερε;;

cool11
22-09-15, 11:27
Ρε παιδια, στο site της εθνικης
https://www.nbg.gr/el/Branches-ATMs
δεν δειχνει ποια ΑΤΜ δεχονται online καταθεση;
Τι να το κανω που γραφει οτι δεχονται καταθεση;
Δεν γραφει αν ειναι με φακελο ή online?

marcus1
22-09-15, 12:16
Ρε παιδια, στο site της εθνικης
https://www.nbg.gr/el/Branches-ATMs
δεν δειχνει ποια ΑΤΜ δεχονται online καταθεση;
Τι να το κανω που γραφει οτι δεχονται καταθεση;
Δεν γραφει αν ειναι με φακελο ή online?

To αναγράφει νομίζω, απλώς δεν το διευκρινίζει με εμφανή τρόπο. Όταν λέει "κατάθεση μετρητών" σημαίνει realtime κατάθεση. Ενώ στα άλλα γράφει "κατάθεση με φάκελο". Αλλά επειδή στις μεγάλες πόλεις έχει πλειάδα μηχανημάτων με online κατάθεση (μάλλον περισσότερα από κάθε άλλη τράπεζα), ελέγχεις, βλέπεις παντού "κατάθεση μετρητών" και αναρωτιέσαι -λογικά- τί εννοεί (όταν βρεις στη search engine ένα ατμ που διευκρινιζει "καταθεση με φάκελο" τότε καταλαβαίνεις τη διαφορά). Είναι δικό τους λάθος που δεν το γράφουν πιο ξεκάθαρα, αλλά η πληροφορία είναι εκεί.

Πληροφοριακά και η Πειραιώς το αναγράφει. Η Alpha bank και η Eurobank τελευταία φορά που κοίταξα κοιμόταν όρθιες.

jkoukos
22-09-15, 13:03
Ισχύει επ' ακριβώς αυτό που αναφέρει ο marcus1.
Π.χ. στην περιοχή μου στο κατάστημα της ΕΤΕ υπάρχουν 2 ΑΤΜ, αλλά μόνο το ένα είναι για on-line καταθέσεις.
Στο ψαχτήρι το ένα αναφέρεται ως "κατάθεση μετρητών" και το άλλο ως "κατάθεση με φάκελο".

meletis
26-09-15, 09:28
Καλημέρα.Για τις συναλλαγές μέσω Ε-banking σε Alpha και Εθνική έχουν καταργήσει τα μηχανάκια τυχαίων κωδικών.Ειδικά στην Αlpha μου είπαν μέσω εφαρμογής απο smartphone ή tablet.
Στην περίπτωση που το άτομο δεν έχει την συσκευή ή δεν ξέρει να το χειρίζεται.
Το θεωρώ απαράδεκτο θα έπρεπε να είχαν και τους 2 τρόπους.
Για παράδειγμα στην Εθνικη έχω μηχανάκι που βγάζει κωδικούς.
Σε΄χρεώνουν και 8 ευρώ για τις υπηρεσίες.

nemesis1
26-09-15, 12:55
Σε΄χρεώνουν και 8 ευρώ για τις υπηρεσίες.

Είναι ξεφτίλα, ουσιαστικά πληρώνεις για τον κωδικό ενεργοποίησης του app...!!
Τουλάχιστον παλιότερα είχαν την δικαιολογία ότι χρέωναν το μηχανάκι....

runner70
26-09-15, 13:08
Με την εθνικη δεν υπαρχει προβλημα γιατι εχεις για λυση το sms κατι που ειναι πολυ πρακτικο, περισσοτερο απο το μηχανακι. Το θεμα ειναι με την alpha που απαιτει smartphone/tablet. Ας τους κανουμε ολοι παραπανω μηπως προσθεσουν την επιλογη του sms και αυτοι.

meletis
28-09-15, 12:06
Όπως ενημερώθηκα σήμερα, πλέον παρέχει και h Alpha-Bank τη διάθεση τυχαίων κωδικών μέσω sms στο κινητό τηλέφωνο.
Τη ενεργοποιήσαν απο σήμερα.Για την ενεργοποιήση της θα χρεωθεί ο λογαριασμός 8 ευρώ.
Βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα μέσω της εφαρμογής απο tablet ή κινητό

kasadi
28-09-15, 12:19
Όπως ενημερώθηκα σήμερα, πλέον παρέχει και h Alpha-Bank τη διάθεση τυχαίων κωδικών μέσω sms στο κινητό τηλέφωνο.
Τη ενεργοποιήσαν απο σήμερα.Για την ενεργοποιήση της θα χρεωθεί ο λογαριασμός 8 ευρώ.
Βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα μέσω της εφαρμογής απο tablet ή κινητό

υπάρχει κάπου γραμμένο στο site τους αυτό ; Εσύ το έχεις ενεργοποιήσει-χρησιμοποιήσει; Είναι πολύ θετικό αν το έκαναν , αν και τελευταίοι απ' όλους.

meletis
28-09-15, 12:55
υπάρχει κάπου γραμμένο στο site τους αυτό ; Εσύ το έχεις ενεργοποιήσει-χρησιμοποιήσει; Είναι πολύ θετικό αν το έκαναν , αν και τελευταίοι απ' όλους.
Εμένα με ενημέρωσε η υπεύθυνη για το e-bank στο κατάστημα.Την ενεργοποίησε η ίδια.Θα με πάρουν τηλέφωνο απο το τμήμα εξυπερέτησης για να επιβεβαιώσουν το αίτημα.

thourios
28-09-15, 14:01
Όσοι έχουν μηχανάκι και θέλουν να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία θα χρεωθούν και αυτοί 8 Ευρώ;

runner70
28-09-15, 14:06
Και θα ειναι εφαπαξ αυτη η χρεωση ή ετησια;

meletis
28-09-15, 14:11
Όσοι έχουν μηχανάκι και θέλουν να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία θα χρεωθούν και αυτοί 8 Ευρώ;


Και θα ειναι εφαπαξ αυτη η χρεωση ή ετησια;
Επειδή και εγω στην εθνική είχα μηχανάκι πλέον άλλαξε η πολιτική και στην εθνική έχουν την υπηρεσία με Sms.
1η φορά ανοίγω λογαριασμό στην Alpha bank
Για την Alpha-bank που την ρώτησα μου είπε οτι πλέον τα καταργήσανε. Δεν ξέρω περί χρέωσης.
Η χρέωση μου είπε θα είναι εφαπαξ 1 φορά για την ενεργοποιήση της υπηρεσίας.Θα αφαιρεθουν μετά την επιβεβαίωση του αιτήματος.

thourios
28-09-15, 14:43
Πάντως ακόμα με το μηχανάκι κάνω τις συναλλαγές μου με την Alpha Bank. Μάλλον σε νέους πελάτες πλέον παρέχουν την υπηρεσία SMS.

tsioy
28-09-15, 15:13
Όσοι έχουν ήδη μηχανάκια, θα τα χρησιμοποιούν κανονικά ή θα πρέπει και αυτοί να ξεκινλησουν να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες με sms;

Godian
28-09-15, 15:15
Πολυ τραγικη η ΑΛΦΑ ρε φιλε. 8 ευρω? αν ειναι δυνατον

marcus1
28-09-15, 15:33
Bρε παιδιά, το έχω αναφέρει ξανά, αλλά δεν εισακουστηκα. Το Poll είναι απολίθωμα του παρελθόντος, οι περισσότερες τράπεζες δεν υφίστανται πια.

Γιατί δεν βάζουμε ένα καινούριο Poll με τις υπάρχουσες τράπεζες; Από τις 12 τράπεζες πάνω παραμένουν οι 5.

runner70
28-09-15, 16:10
Όσοι έχουν ήδη μηχανάκια, θα τα χρησιμοποιούν κανονικά ή θα πρέπει και αυτοί να ξεκινλησουν να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες με sms;

Θα μπορεις να το χρησιμοποιεις κανονικα εφοσον το εχεις. Και στην εθνικη ετσι γινεται. Απλα ετσι και το χασεις-χαλασει δεν θα μπορεις να το αντικαταστησεις παρα μονο με το sms.

patrickdrd
29-09-15, 16:09
οποτε καλυτερα να χρησιμοποιουμε την eurobank (ή οποια αλλη εχουμε ο καθεις :S ) για να μην χαλασει :D

Manolis_karas
29-09-15, 16:48
Όπως ενημερώθηκα σήμερα, πλέον παρέχει και h Alpha-Bank τη διάθεση τυχαίων κωδικών μέσω sms στο κινητό τηλέφωνο.
Τη ενεργοποιήσαν απο σήμερα.Για την ενεργοποιήση της θα χρεωθεί ο λογαριασμός 8 ευρώ.
Βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα μέσω της εφαρμογής απο tablet ή κινητό
Επιτέλους!
Εμένα σε ερώτηση μου στις 28-09-2015 μου είχαν πεί ότι δεν έχουν ενημέρωση ακόμη, αλλά κάνουν αναβάθμιση και να ξαναρωτήσω.

elina_77
29-09-15, 17:44
Bρε παιδιά, το έχω αναφέρει ξανά, αλλά δεν εισακουστηκα. Το Poll είναι απολίθωμα του παρελθόντος, οι περισσότερες τράπεζες δεν υφίστανται πια.

Γιατί δεν βάζουμε ένα καινούριο Poll με τις υπάρχουσες τράπεζες; Από τις 12 τράπεζες πάνω παραμένουν οι 5.
Συμφωνώ.
Η δημοσκόπηση είναι εντελώς παρωχημένη πλέον.
Update please!:clap:

nnn
29-09-15, 20:30
Ask and you shall receive :p

tsorbi
29-09-15, 20:35
Yποθέtω ότι ψήφισες πρώτος.

ntoremi
29-09-15, 20:46
Απαραδεκτη η αλφα με τα 8 ευρω. Εχω το δωρεαν webbanking μονο για να βλεπω. Αρνουμαι να τα δωσω.

runner70
29-09-15, 21:04
Υποτιθεται οτι ειχαν το κοστος για τη συσκευη. Τωρα ποια θα ειναι η δικαιολογια; Η απασχοληση του υπαλληλου;

sdikr
29-09-15, 21:07
Απαραδεκτη η αλφα με τα 8 ευρω. Εχω το δωρεαν webbanking μονο για να βλεπω. Αρνουμαι να τα δωσω.

Αν θέλεις να τους πεις ότι έχεις πρόβλημα, παίρνεις τους λογαριασμούς σου σε άλλη τράπεζα, ούτε πειραίως πιστεύω θα θέλεις γιατί και εκεί θέλουν 5 ευρώ για το webbanking.
Σου μένουν δυο

stel67
29-09-15, 21:54
Αν θέλεις να τους πεις ότι έχεις πρόβλημα, παίρνεις τους λογαριασμούς σου σε άλλη τράπεζα, ούτε πειραίως πιστεύω θα θέλεις γιατί και εκεί θέλουν 5 ευρώ για το webbanking.
Σου μένουν δυο
Εφόσον έχεις ήδη λογαριασμό ενεργό στην άλλη τράπεζα. Διαφορετικά δεν έχεις επιλογή.
Το να ανοίξεις νέο λογαριασμό είναι πια προνόμιο!

nnn
29-09-15, 21:57
Yποθέtω ότι ψήφισες πρώτος.

Yes....

sdikr
29-09-15, 22:10
Εφόσον έχεις ήδη λογαριασμό ενεργό στην άλλη τράπεζα. Διαφορετικά δεν έχεις επιλογή.
Το να ανοίξεις νέο λογαριασμό είναι πια προνόμιο!

Γκρινιάζει πριν τα CC για αυτό το θέμα

netman
30-09-15, 01:33
Απαραδεκτη η αλφα με τα 8 ευρω. Εχω το δωρεαν webbanking μονο για να βλεπω. Αρνουμαι να τα δωσω.

+oo :mad:

- - - Updated - - -


Αν θέλεις να τους πεις ότι έχεις πρόβλημα, παίρνεις τους λογαριασμούς σου σε άλλη τράπεζα, ούτε πειραίως πιστεύω θα θέλεις γιατί και εκεί θέλουν 5 ευρώ για το webbanking.
Σου μένουν δυο
η φάση είναι ίδια με τις εταιρίες κινητής.
Ανταγωνισμός,ανοιχτή αγορά,τα τηλεφωνήματα φτηνά-φτηνότερα-φτηνότατα.
Πέρασε ο καιρός (και ο "ανταγωνισμός") τα τηλεφωνήματα ακριβαίνουν με γεωμετρική πρόοδο.
Το ίδιο και στις τράπεζες.Πάρτε δωρεάν web banking,tokens,tokens με 5€ μετά με 8 μετά με 10,κατεβάστε apps τώρα πληρώστε για τα apps και τις ευκολίες που παρέχουν ...... κλπ κλπ

Giwrgos_M
01-10-15, 11:40
Καλημέρα,
Θελω να μεταφερω λεφτα απο Eurobank σε Eurobank μεσω ebanking.
Μου βγαζει σφαλμα σχετικα με τον browser.
Δοκιμασα με chrome-firefox-explorer αλλα τιποτα...
Εχει μεταφερει κανεις χρηματα να μου πει πως τα καταφερε;;
Καποιος να βοηθησει;
Δεν εχω βρει ακρη ακομα

moriarti
01-10-15, 11:46
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, τι ακριβώς σφάλμα σου βγάζει?

Giwrgos_M
01-10-15, 12:53
Συγκεκριμενα για τα ψηφιακα πιστοποιητικα.
Για να γινει η μεταφορα χρηματων,χρειαζεται ψηφιακο πιστοποιητικο για να ολοκληρωθει η διαδιακασια.
Εκει πεταει σφαλμα και δεν ολοκληρωνεται η μεταφορα.
Δοκιμασα και με ΙΕ οπως προτεινει αλλα παλι το ιδιο σφαλμα πεταει..

sdikr
01-10-15, 12:55
Συγκεκριμενα για τα ψηφιακα πιστοποιητικα.
Για να γινει η μεταφορα χρηματων,χρειαζεται ψηφιακο πιστοποιητικο για να ολοκληρωθει η διαδιακασια.
Εκει πεταει σφαλμα και δεν ολοκληρωνεται η μεταφορα.
Δοκιμασα και με ΙΕ οπως προτεινει αλλα παλι το ιδιο σφαλμα πεταει..

Θέλει να έχεις εγκαταστημένη java αν δεν κάνω λάθος και να έχεις αλλάξεις τις ρυθμίσεις ασφαλείας της java

@ ADSLgr.com All rights reserved.