PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

Giwrgos_M
01-10-15, 13:07
Java στον υπολογιστη εχω.
Οι ρυθμισεις τι αλλαγη θελουν?

hedgehog
01-10-15, 13:11
ρίξε μια ματιά εδώ (https://ebanking.eurobank.gr/ebanking/checkSettings.faces), να δεις τι σου βρίσκει...

Giwrgos_M
01-10-15, 16:00
Μου βγαζει για το λειτουργικο..
Εχω win 10.
Το μηνυνμα που μου εμφανιζει ειναι:
161596

kasadi
01-10-15, 16:01
@Giwrgos_M από ότι κατάλαβα το πρόβλημα σου είναι ότι δεν υπάρχει εγκατεστημένο (ή υπάρχει και δεν το βλέπει) πιστοποιητικό στον υπολογιστή σου ώστε να μπορείς να στείλεις χρήματα. Αυτό το πιστοποιητικό παίζει το ρόλο του πρόσθετου κωδικου ασφαλείας που ζητάνε οι άλλες τράπεζες όταν είναι να φύγουν χρήματα από το λογαριασμό σου. Εγώ εξ' αρχής ενεργοποίησα στη eurobank τη λήψη αυτού του κωδικού με sms και δεν έμπλεξα με πιστοποιητικά. Μήπως να κάνεις το ίδιο ? Θα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις συναλλαγές έτσι.

Giwrgos_M
01-10-15, 16:07
Δοκιμασα να βγαλω κωδικο μιας χρησης,ερχεται μηνυμα στο κινητο αλλα χωρις καποιο κωδικο και στον browser εμφανιζει το παραπανω μηνυμα..

kasadi
01-10-15, 16:15
Δοκιμασα να βγαλω κωδικο μιας χρησης,ερχεται μηνυμα στο κινητο αλλα χωρις καποιο κωδικο και στον browser εμφανιζει το παραπανω μηνυμα..
δηλαδή αν πας στο e-banking στο Ρυθμίσεις Ασφαλείας και μετά στην καρτέλα Κωδικοί μίας χρήσης τι σου γράφει ? Είναι ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο ? Σου έρχεται κενό sms ? είναι δυνατόν ? στην εξυπηρέτηση τι σου είπαν για αυτό ?

Giwrgos_M
01-10-15, 16:16
@Giwrgos_M από ότι κατάλαβα το πρόβλημα σου είναι ότι δεν υπάρχει εγκατεστημένο (ή υπάρχει και δεν το βλέπει) πιστοποιητικό στον υπολογιστή σου ώστε να μπορείς να στείλεις χρήματα. Αυτό το πιστοποιητικό παίζει το ρόλο του πρόσθετου κωδικου ασφαλείας που ζητάνε οι άλλες τράπεζες όταν είναι να φύγουν χρήματα από το λογαριασμό σου. Εγώ εξ' αρχής ενεργοποίησα στη eurobank τη λήψη αυτού του κωδικού με sms και δεν έμπλεξα με πιστοποιητικά. Μήπως να κάνεις το ίδιο ? Θα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις συναλλαγές έτσι.

Αυτο εκανα,καλεσα στη eurobank και ενεργοποιησα να ερχεται κωδικος και ξεμπερδεψα!
Σας ευχαριστω.

yyy
01-10-15, 19:23
Αυτο εκανα,καλεσα στη eurobank και ενεργοποιησα να ερχεται κωδικος και ξεμπερδεψα!
Σας ευχαριστω.

Πονεμένη ιστορία τα πιστοποιητικά στο ebanking της Eurobank (IE, java κλπ). Χίλιες φορές κωδικοί μιας χρήσης με SMS ;)

meletis
05-10-15, 21:58
Καλησπέρα. Χρειάζομαι αγορά μιας paysafe card.
Ωστόσο εδω που μένω δεν υπάρχει σημείο πώλησης.
Γνωρίζεται εαν μπορώ να αγοράσω μέσω του e-banking της Alpha Bank ή της Εθνικής?

kourampies
08-10-15, 15:56
Η Πειραιώς αλλάζει σύστημα ειδοποιήσεων. Λέει ότι εξακολουθεί να παρέχει ειδοποίηση μέσω email δωρεάν όπως έκανε όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Τι παίζει;

runner70
08-10-15, 16:46
Απο οτι φαινεται δεν εχουν φτιαξει ακομα τα links. Το κακο ειναι οτι ερχεται νεο παγιο. :down: Μεχρι τωρα με τον winbank direct λογαριασμο ειχες δωρεαν τις ενημερωσεις μεσω sms. Τωρα; Αναγκαστικα θα πρεπει να βαλεις 2€/μηνα παγιο;:down:


"Γνωρίστε τη νέα υπηρεσία winbank alerts που σας προσφέρει πληροφόρηση και ασφάλεια 24 ώρες το 24ωρο, ευελιξία στον τρόπο και έλεγχο στο κόστος της ενημέρωσής σας. Δείτε ποιο από τα νέα πακέτα ειδοποιήσεων ταιριάζει καλύτερα στις δικές σας ανάγκες ενημέρωσης και ξεγνοιάστε από το άγχος της παρακολούθησης των συναλλαγών σας. Εάν επιθυμείτε να μάθετε περισσότερα για τη νέα υπηρεσία ολοκληρωμένης ενημέρωσης των συναλλαγών σας winbank alerts, κάντε κλικ εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/paketa-alerts/alerts-genikes-plirofories).

Για να δείτε τα διαθέσιμα για εσάς πακέτα ειδοποιήσεων και τις κατηγορίες συναλλαγών που αυτά περιλαμβάνουν, κάντε κλικ εδώ.
* H παλιά υπηρεσία θα συνεχίσει για λίγο καιρό να υφίσταται παράλληλα με τη νέα, δίνοντάς σας το απαραίτητο χρονικό περιθώριο για την αγορά του πακέτου της επιλογής σας. Μετά το πέρας της παράλληλης λειτουργίας, η παλαιά υπηρεσία θα καταργηθεί."

frap
08-10-15, 17:27
Στα χαρακτηριστικά του λογαριασμού πάντως στο www.winbankdirect.gr (http://www.winbankdirect.gr) ακόμη αναφέρει "δωρεάν τηλεειδοποιήσεις/alerts" ...

kourampies
09-10-15, 01:37
Απο οτι φαινεται δεν εχουν φτιαξει ακομα τα links. Το κακο ειναι οτι ερχεται νεο παγιο. :down: Μεχρι τωρα με τον winbank direct λογαριασμο ειχες δωρεαν τις ενημερωσεις μεσω sms. Τωρα; Αναγκαστικα θα πρεπει να βαλεις 2€/μηνα παγιο;:down:


"Γνωρίστε τη νέα υπηρεσία winbank alerts που σας προσφέρει πληροφόρηση και ασφάλεια 24 ώρες το 24ωρο, ευελιξία στον τρόπο και έλεγχο στο κόστος της ενημέρωσής σας. Δείτε ποιο από τα νέα πακέτα ειδοποιήσεων ταιριάζει καλύτερα στις δικές σας ανάγκες ενημέρωσης και ξεγνοιάστε από το άγχος της παρακολούθησης των συναλλαγών σας. Εάν επιθυμείτε να μάθετε περισσότερα για τη νέα υπηρεσία ολοκληρωμένης ενημέρωσης των συναλλαγών σας winbank alerts, κάντε κλικ εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/paketa-alerts/alerts-genikes-plirofories).

Για να δείτε τα διαθέσιμα για εσάς πακέτα ειδοποιήσεων και τις κατηγορίες συναλλαγών που αυτά περιλαμβάνουν, κάντε κλικ εδώ.
* H παλιά υπηρεσία θα συνεχίσει για λίγο καιρό να υφίσταται παράλληλα με τη νέα, δίνοντάς σας το απαραίτητο χρονικό περιθώριο για την αγορά του πακέτου της επιλογής σας. Μετά το πέρας της παράλληλης λειτουργίας, η παλαιά υπηρεσία θα καταργηθεί."

Δεν με ενδιαφέρει η ειδοποίηση μέσω SMS. Θέλω να συνεχίσω να έχω δωρεάν ειδοποιήσεις μέσω mail, οι οποίες λέει ότι παρέχονται, αλλά δεν βλέπω πως μπορούν να ενεργοποιηθούν δυστυχώς.

cool11
09-10-15, 08:22
Η Πειραιώς αλλάζει σύστημα ειδοποιήσεων. Λέει ότι εξακολουθεί να παρέχει ειδοποίηση μέσω email δωρεάν όπως έκανε όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Τι παίζει;

Τελικα παραμενουν δωρεαν τα email alerts?

moriarti
09-10-15, 08:46
Εγώ εδώ και καιρό έχω βάλει να μου έρχεται τακτική αποστολή κινήσεων με email αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει έρθει ποτέ τίποτα. Έβαλα ημερήσια, έβαλα εβδομαδιαία, μηνιαία, έβαλα σε μορφή txt, σε excel αλλά όλες οι προσπάθειες ήταν χωρίς αποτέλεσμα. Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει αυτή την υπηρεσία και να του λειτουργεί κανονικά? Δεν βλέπω τι μπορεί να κάνω λάθος.

yyy
09-10-15, 11:37
Εγώ εδώ και καιρό έχω βάλει να μου έρχεται τακτική αποστολή κινήσεων με email αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει έρθει ποτέ τίποτα. Έβαλα ημερήσια, έβαλα εβδομαδιαία, μηνιαία, έβαλα σε μορφή txt, σε excel αλλά όλες οι προσπάθειες ήταν χωρίς αποτέλεσμα. Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει αυτή την υπηρεσία και να του λειτουργεί κανονικά? Δεν βλέπω τι μπορεί να κάνω λάθος.

Ναι, σε μένα πλέον, μετά από ταλαιπωρία έρχονται κανονικά. Όπως το λες μου έκανε, τις έβγαλα, τι ξαναέβαλα κάποιες φορές. Κάποια στιγμή δούλεψε, για τον ίδιο περίεργο και ανεξήγητο ακόμα λόγο που πριν δε μου δούλευε!!! :)

3lbereth
09-10-15, 11:54
Mini Βασικό

Ενημέρωση για:

Λογαριασμούς: NAI
Κάρτες: ΟΧΙ
Εντολές πληρωμής: ΟΧΙ
Χρηματιστήριο: ΟΧΙ


Τρόπος ειδοποίησης:
SMS --> 5 / μήνα ή 60 / χρόνο
e-mail

Κόστος:
0,60€ / μήνα ή 6,00€ / χρόνο (0,50/μήνα)
Άρα, τέρμα τα τσάμπα e-mails...:hit:

Αν έχεις πιστωτική, πας αναγκαστικά στο Βασικό πρόγραμμα που ενημερώνει με απεριόριστα sms & e-mail για κινήσεις λογαρισμών και καρτών με 2,10€/μήνα ή 21€/έτος και αν είσαι μεγαλομέτοχος, παίρνεις το Πλήρες με επιπλέον alerts για εντολές πληρωμής και χρηματιστήριο στη συμφέρουσα τιμή των 24€/έτος ή 2,40€/μήνα!

cool11
09-10-15, 12:05
Άρα, τέρμα τα τσάμπα e-mails...:hit:

Αν έχεις πιστωτική, πας αναγκαστικά στο Βασικό πρόγραμμα που ενημερώνει με απεριόριστα sms & e-mail για κινήσεις λογαρισμών και καρτών με 2,10€/μήνα ή 21€/έτος και αν είσαι μεγαλομέτοχος, παίρνεις το Πλήρες με επιπλέον alerts για εντολές πληρωμής και χρηματιστήριο στη συμφέρουσα τιμή των 24€/έτος ή 2,40€/μήνα!


Για τα emails δεν βλεπω, δεν ειμαι σιγουρος αν εχει χρεωση, ετσι οπως τα βλεπω οπως το παρεθεσες.

Αν παντως εκαναν το email alert χρεωσιμο, θα φανε καλα απο εμενα.
Θα ταραξω το site τους στις επισκεψεις, θα παει το Log in-log out συννεφο, τα χρηματα που πανε να βγαλουν απο αυτα, θα τα πληρωσουν σε server traffic!

yyy
09-10-15, 12:28
Για τα emails δεν βλεπω, δεν ειμαι σιγουρος αν εχει χρεωση, ετσι οπως τα βλεπω οπως το παρεθεσες.

Αν παντως εκαναν το email alert χρεωσιμο, θα φανε καλα απο εμενα.
Θα ταραξω το site τους στις επισκεψεις, θα παει το Log in-log out συννεφο, τα χρηματα που πανε να βγαλουν απο αυτα, θα τα πληρωσουν σε server traffic!

:oneup: χε, χε, χε

Και γω όμως δε νομίζω να ισχύει η χρέωση για τα emails. Μόνο για SMS λογικά... Να δούμε...

3lbereth
09-10-15, 12:31
Για τα emails δεν βλεπω, δεν ειμαι σιγουρος αν εχει χρεωση, ετσι οπως τα βλεπω οπως το παρεθεσες.
Εχει χρέωση. Το "SMS --> 5 / μήνα ή 60 / χρόνο" δεν εννοεί 5€ το μήνα, 60€ το χρόνο, εννοεί μέχρι 5 / 60 ειδοποιήσεις με κόστος 0,60€ / 6,00€. Εφ' όσον τα e-mails δεν έχουν αριθμό, μιλάμε για απεριόριστες ειδοποιήσεις.
Το εξοργιστικό είναι οτι έβαλαν τα alerts των πάγιων εντολών στο πακέτο των 24€ - είναι εξωφρενικό ποσό για κάποιον που θέλει να ξέρει μιά φορά το μήνα οτι πληρώθηκε το ενοίκιό του ή το κινητό του. Ένα γ***email είναι, ρε φίλε, στείλτο τσάμπα!

cool11
09-10-15, 13:54
Εχει χρέωση. Το "SMS --> 5 / μήνα ή 60 / χρόνο" δεν εννοεί 5€ το μήνα, 60€ το χρόνο, εννοεί μέχρι 5 / 60 ειδοποιήσεις με κόστος 0,60€ / 6,00€. Εφ' όσον τα e-mails δεν έχουν αριθμό, μιλάμε για απεριόριστες ειδοποιήσεις.
Το εξοργιστικό είναι οτι έβαλαν τα alerts των πάγιων εντολών στο πακέτο των 24€ - είναι εξωφρενικό ποσό για κάποιον που θέλει να ξέρει μιά φορά το μήνα οτι πληρώθηκε το ενοίκιό του ή το κινητό του. Ένα γ***email είναι, ρε φίλε, στείλτο τσάμπα!

Εξακολουθω να μην ειμαι σιγουρος ομως οτι το email ειναι χρεωσιμο.

goku
09-10-15, 14:20
Πήγα σήμερα να κάνω μια κατάθεση στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς και η κυρία στο ταμείο μου είπε κάτι για το phone banking και μου είπε δεν χάνω τίποτα να το ενεργοποιήσω οπότε και δέχτηκα (να σημειώσω ότι έχω ήδη και e-banking στην Πειραιώς). Πρέπει να μπερδεύτηκε όμως ή μπορεί να μπερδεύτηκα εγώ όπως που τα έλεγε, αλλά μου είπε να κατεβάσω το app στο κινητό μου. Εγώ το κατέβασα όταν γύρισα στο σπίτι αλλά η εφαρμογή λέγεται winbank mobile. Μπήκα με το όνομα χρήστη και τον κωδικό μου και βλέπω ότι λειτουργεί κανονικά, είναι σαν μίνι πίνακας ελέγχου του e-banking, ειδικά σχεδιασμένος για κινητά.

Μπαίνοντας όμως μετά στην ιστοσελίδα της Πειραιώς, βλέπω ότι η υπηρεσία phone banking (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/ilektronika-kanalia-eksypiretisis/winbank-phone-banking) είναι κάτι άλλο και δεν έχει σχέση με το app, αλλά με τηλεφωνικές συνδιαλέξεις μέσω αυτόματου τηλεφωνητή με αναγνώριση φωνής. Τέλος πάντων, το phone banking της Πειραιώς το έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μας πει γνώμες;

Επίσης να σημειώσω, θυμήθηκα ότι κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα ξεχάσει τον κωδικό χρήστη στο e-banking και με είχε μπλοκάρει το σύστημα. Μου πέταγε μήνυμα ότι μπορώ να ξεμπλοκάρω αν καλέσω στο phone banking αλλά καλούσα και μου έλεγε η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι απενεργοποιημένη και ότι πρέπει να αποδεχτώ την σύμβαση για να ενεργοποιηθεί. Στην συνέχεια άρχισε ο αυτόματος τηλεφωνητής να μου διαβάζει την σύμβαση αλλά βαριόμουν να περιμένω και το έκλεισα. Τώρα λογικά που μου είπαν από την τράπεζα ότι θα ενεργοποιήσουν την υπηρεσία, λογικά θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το phone banking.

Renfe
09-10-15, 14:21
Αγαπητοί Φορουμιστές,
Είμαι σε χώρα του εξωτερικού και έχω χρεωτσική mastercard για αναλήψεις απο λογαριασμό τράπεζας Ελλάδος και συγκεκριμένα Εθνικής.
Την προηγούμενη Τρίτη ( 29/9) έκανα ανάληψη 420 ευρό και το Σάββατο (3/10) μπόρεσα και σήκωσα άλλα σαράντα (40 )!!
Αναρωτήθηκα πως έγινε αυτό αφού το εβδομαδιαίο όριο ανάληψης είναι 420 και εγώ το είχα εφαρμόσει.
Έτσι απο το προηγούμενο Σάββατο και μετά, σήκωσα άλλα 360 ευρό εώς και σήμερα Παρασκευή (9/10)..
Επειδή έχω φοβηθεί οτι θα χρειαστεί να περάσει ακόμα μια βδομάδα, δηλαδή μέχρι την επόμενη Παρακευή (16/10) για να βγάλω λεφτά ισχύει οτι έχω έναν τέτοιο περιορισμό;
Και γιατί έβγαλα άλλα 40 το προηγούμενο σάββατο ένω είχα βγάλει ήδη 420 την προηγούμενη Τρίτη;;
Παιδιά φοηθείστε γιατί χανόμαστε.Προβλέπεται πείνα....
Απαντήστε υπεύθυνα ,είναι ανάγκη... ;)

uncharted
09-10-15, 14:22
Δυστυχως με τα capital controls ειδαν αυξηση πελατειας στο ebanking, οποτε τωρα κανουν οτι γουσταρουν! :evil:

Εχω βγαλει τα λεφτα μου απο την τραπεζα και μ' αυτα που κανουν ειναι σαν να μου λενε να μην τα ξαναβαλω... :down:

Καθιστε να δειτε τι εχει να γινει μολις γινουν υποχρεωτικες οι πληρωμες με καρτες. Ειναι τοσο αδηφαγοι/απληστοι που αντι να ριξουν τις προμηθειες, θα τις ανεβασουν κιολας! :mad:

Ειλικρινα καθε περσι και καλυτερα. Μεχρι το 2009 δεν χρεωναν ουτε προμηθεια συναλλαγματος 2% στις αγορες εξωτερικου. Δεν τα εχω ξεχασει αυτα.

cool11
09-10-15, 14:36
Δυστυχως με τα capital controls ειδαν αυξηση πελατειας στο ebanking, οποτε τωρα κανουν οτι γουσταρουν! :evil:

Εχω βγαλει τα λεφτα μου απο την τραπεζα και μ' αυτα που κανουν ειναι σαν να μου λενε να μην τα ξαναβαλω... :down:

Καθιστε να δειτε τι εχει να γινει μολις γινουν υποχρεωτικες οι πληρωμες με καρτες. Ειναι τοσο αδηφαγοι/απληστοι που αντι να ριξουν τις προμηθειες, θα τις ανεβασουν κιολας! :mad:

Ειλικρινα καθε περσι και καλυτερα. Μεχρι το 2009 δεν χρεωναν ουτε προμηθεια συναλλαγματος 2% στις αγορες εξωτερικου. Δεν τα εχω ξεχασει αυτα.


Που να δεις στα αλλα 'νηματα' που προπαγανδιζουν την πληρη χρηση 'ηλεκτρονικου χρηματος'.
Εκει να δεις.
Η πλυση εγκεφαλου που μας εχουν κανει ειναι μεγαλη.
Λες και δεν εχουν παταξει την φοροδιαφυγη σε αλλα κρατη, χρειαζονταν το 'ηλεκτρονικο χρημα'.
Εκει, θα σε εξαφανιζουν-κατασχουν-εκμηδενιζουν σε ενα δευτερολεπτο, αμα γουσταρουν.

Οταν εχεις μετρητο στα χερια, εχεις ενα μικρο εστω, βαθμο ανεξαρτησιας-αυτονομιας-& ανωνυμιας.
Με το ηλεκτρονικο χρημα, θα ειναι η χαρα των τραπεζων(εκει να δεις προμηθειες στο ελλαντα μετα), και φυσικα τεραστιοι κινδυνοι που καθε σκεπτομενο κεφαλι οφειλει να σκεφτει, κι οχι να τρωει αμασητο το κουτοχορτο της 'νεας ταξης πραγματων'.
Ναι στην τεχνολογια, αλλα οχι ακριτα, κι οχι σε βαρος των ελευθεριων μας, κλπ

sdikr
09-10-15, 14:38
Που να δεις στα αλλα 'νηματα' που προπαγανδιζουν την πληρη χρηση 'ηλεκτρονικου χρηματος'.
Εκει να δεις.
Η πλυση εγκεφαλου που μας εχουν κανει ειναι μεγαλη.
Λες και δεν εχουν παταξει την φοροδιαφυγη σε αλλα κρατη, χρειαζονταν το 'ηλεκτρονικο χρημα'.
Εκει, θα σε εξαφανιζουν-κατασχουν-εκμηδενιζουν σε ενα δευτερολεπτο, αμα γουσταρουν.

Οταν εχεις μετρητο στα χερια, εχεις ενα μικρο εστω, βαθμο ανεξαρτησιας-αυτονομιας-& ανωνυμιας.
Με το ηλεκτρονικο χρημα, θα ειναι η χαρα των τραπεζων(εκει να δεις προμηθειες στο ελλαντα μετα), και φυσικα τεραστιοι κινδυνοι που καθε σκεπτομενο κεφαλι οφειλει να σκεφτει, κι οχι να τρωει αμασητο το κουτοχορτο της 'νεας ταξης πραγματων'.
Ναι στην τεχνολογια, αλλα οχι ακριτα, κι οχι σε βαρος των ελευθεριων μας, κλπ

το 666 ξέχασες και τα barcode

cranky
09-10-15, 14:42
Σιγά-σιγά, μή βιάζεσαι.

Serafeim Karakostas
09-10-15, 15:05
Αγαπητοί Φορουμιστές,
Είμαι σε χώρα του εξωτερικού και έχω χρεωτσική mastercard για αναλήψεις απο λογαριασμό τράπεζας Ελλάδος και συγκεκριμένα Εθνικής.
Την προηγούμενη Τρίτη ( 29/9) έκανα ανάληψη 420 ευρό και το Σάββατο (3/10) μπόρεσα και σήκωσα άλλα σαράντα (40 )!!
Αναρωτήθηκα πως έγινε αυτό αφού το εβδομαδιαίο όριο ανάληψης είναι 420 και εγώ το είχα εφαρμόσει.
Έτσι απο το προηγούμενο Σάββατο και μετά, σήκωσα άλλα 360 ευρό εώς και σήμερα Παρασκευή (9/10)..
Από Σάββατο 00:01 έως Παρασκευή μεσάνυχτα μπορείς να κάνεις ανάληψη 420€. Κάθε Σάββατο στις 00:01 αρχίζει η τραπεζική εβδομάδα. Στην περίπτωσή σου μπορείς να βγάλεις σήμερα ακόμη 20€ μέχρι τα μεσάνυχτα. Και από τις 00:01 ξεκινάει η νέα εβδομάδα κατά την οποία μπορείς να σηκώσεις 420€ ακόμη και την πρώτη ημέρα.

uncharted
09-10-15, 15:43
Που να δεις στα αλλα 'νηματα' που προπαγανδιζουν την πληρη χρηση 'ηλεκτρονικου χρηματος'.
Εκει να δεις.
Η πλυση εγκεφαλου που μας εχουν κανει ειναι μεγαλη.
Λες και δεν εχουν παταξει την φοροδιαφυγη σε αλλα κρατη, χρειαζονταν το 'ηλεκτρονικο χρημα'.
Εκει, θα σε εξαφανιζουν-κατασχουν-εκμηδενιζουν σε ενα δευτερολεπτο, αμα γουσταρουν.

Οταν εχεις μετρητο στα χερια, εχεις ενα μικρο εστω, βαθμο ανεξαρτησιας-αυτονομιας-& ανωνυμιας.
Με το ηλεκτρονικο χρημα, θα ειναι η χαρα των τραπεζων(εκει να δεις προμηθειες στο ελλαντα μετα), και φυσικα τεραστιοι κινδυνοι που καθε σκεπτομενο κεφαλι οφειλει να σκεφτει, κι οχι να τρωει αμασητο το κουτοχορτο της 'νεας ταξης πραγματων'.
Ναι στην τεχνολογια, αλλα οχι ακριτα, κι οχι σε βαρος των ελευθεριων μας, κλπ
Δεν εχω προβλημα με το ηλεκτρονικο χρημα, αρκει να μην μου πιανουν τον κωλο. Απλο ειναι.

Με σκιζεις στις προμηθειες? Βγαινω off the grid και οσο αντεξω.

Φυσικα εννοειται οτι αν καταργηθει το μετρητο, οι τραπεζες δεν θα εχουν λογο να ειναι ελκυστικες (θα δουμε και μηδενικα/αρνητικα επιτοκια καταθεσεων), εφοσον δεν θα εχουν τον ανταγωνισμο του μετρητου.

Γι' αυτο χρειαζεται regulation, γιατι η απληστια δεν εχει ορια... ειναι γυφτια να χρεωνεις τα alerts οταν εχεις παρει 10αδες δις πακετα διασωσης απο τους φορολογουμενους (Ευρωπαιους + Ελληνες). Στην ουσια δεν ειναι ιδιωτικες εταιριες οι τραπεζες να κανουν οτι γουσταρουν.

thourios
09-10-15, 15:49
Στην Αλφα υπάρχει δωρεάν ενημέρωση κινήσεων συναλαγών με e-mail ; Γιατί ψάχνω και δε το βρίσκω .

netman
09-10-15, 16:11
+oo :mad:

- - - Updated - - -


η φάση είναι ίδια με τις εταιρίες κινητής.
Ανταγωνισμός,ανοιχτή αγορά,τα τηλεφωνήματα φτηνά-φτηνότερα-φτηνότατα.
Πέρασε ο καιρός (και ο "ανταγωνισμός") τα τηλεφωνήματα ακριβαίνουν με γεωμετρική πρόοδο.
Το ίδιο και στις τράπεζες.Πάρτε δωρεάν web banking,tokens,tokens με 5€ μετά με 8 μετά με 10,κατεβάστε apps τώρα πληρώστε για τα apps και τις ευκολίες που παρέχουν ...... κλπ κλπ

το ξαναγράφω να μη ξεχνιόμαστε. :rtfm:

uncharted
09-10-15, 16:28
Καλα τα γραφεις, εξαλλου μονο 3-4 συστημικες τραπεζες εχουν απομεινει... τι ανταγωνισμο να περιμενεις μετα?

Nozomi
09-10-15, 18:31
Τελικά η Πειραιώς άρχισε να χρεώνει τα alerts βάζοντας υποχρεωτικά κι SMS στην υπηρεσία ;

Γιατί μέχρι σήμερα είχε επιλογή χωρίς SMS, μπορούσες να δέχεσαι μόνο δωρεάν e-mails.

Πραγματικά άκυρο αν το αποφασίσαν αυτό τώρα, που όλο κι περισσότεροι στρέφονται προς το web banking.

uncharted
09-10-15, 20:36
Πραγματικά άκυρο αν το αποφασίσαν αυτό τώρα, που όλο κι περισσότεροι στρέφονται προς το web banking.
Προσωπικα ειμαι πελατης τους απο το 2004 (εποχες παχεων αγελαδων που ελαχιστοι ηξεραν για ebanking) και το ελεγα σε πολυ κοσμο να μην φοβαται το ebanking (η γνωστη τεχνοφοβια για hackerzzzz), μιας και εστω και 1 cent να φυγει απο τον λογαριασμο, σου ερχεται αμεσα email. Δεν χρειαζονται τα μηνιαια statements.

Ειναι μεγαλη ευκολια και σιγουρια, ειδικα τωρα με τα smartphones και το mobile internet.

Αντι λοιπον οι Ελληνες τραπεζιτες να το δουν ολο αυτο το CC πατιρντι ως χρυση ευκαιρια να εκπαιδευσουν τους πελατες τους στην ηλεκτρονικη τραπεζικη, τι σκεφτηκαν οι μαγκες? Περισσοτερα χαρατσια. :down:

Στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρεται... δυστυχως.

ΥΓ: Δεν θα απορησω καθολου αν αυξηθει το server load οπως ειπε καποιος (ηδη εχει αυξηθει μετα τα CC). Σκεψου π.χ. καποιος να περιμενει μια πληρωμη και να κανει 50 φορες log-in/log-out την μερα μεχρι να μπουν τα λεφτα.

Εκτος αν ειναι τοσο κοπανοι και βαλουν ΚΑΙ microtransactions του στυλ 10 cents το log-in, με την θεικη δικαιολογια οτι αξιζει το ποσο, επειδη γλιτωνεις χρονο που δεν πας στο ταμειο... ολα να τα περιμενεις απο αυτους. :whistle:

Nozomi
09-10-15, 21:00
Απ' το 2004 έχεις web banking ; Πρέπει να ήσουν απ΄τους πρώτους !

Εγώ έχω απ' το 2009, εξαιρετική ευκολία, απόλυτη ασφάλεια μέχρι τώρα, έχω στείλει αρκετά εμβάσματα (με σεβαστά χρηματικά ποσά) χωρίς κανένα πρόβλημα στην περιοχή SEPA, ενώ έχω alerts απ' την πρώτη μέρα.

Είναι μεγάλη ευκολία να μαθαίνεις ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει στον λογαριασμό σου, αν μπήκαν χρήματα (μισθοί-ενοίκια-εμβάσματα κτλ.), δεν νομίζω να το παρέχουν αυτό Εθνική-Alpha, απ΄το λίγο που έχω ψάξει.

Γνωρίζουμε όλοι τα μεγάλα προβλήματα των Ελληνικών Τραπεζών (εκροή καταθέσεων, μη εξυπηρετούμενα δάνεια κτλ.) αλλά το να εκμεταλλεύεσαι την στροφή μεγάλου μέρους του πατροπαράδοτου κοινού, τώρα, για να βγάλεις τα σπασμένα, είναι το λιγότερο ατυχές κι δείχνει κλασσική ελληνική νοοτροπία.
Απογοήτευση.

djuan1988
09-10-15, 21:07
Μα ήδη είχε δείξει τραγικά δείγματα μετά την απορρόφηση των υπολοίπων τραπεζών.

Ανέβασε τη χρέωση των εμβασμάτων από τα 0,50€ σε 1€.

Το πρωί που το έμαθα διάβασα στο site τους ότι τα emails θα παραμείνουν δωρεάν. Τώρα στο web banking δε βλέπω τέτοια επιλογή.

Θα είναι από τις χειρότερες κινήσεις που έχουν κάνει ποτέ.

Και προφανώς 21€ δεν πρόκειται να τους δώσω.

uncharted
09-10-15, 21:13
Απ' το 2004 έχεις web banking ; Πρέπει να ήσουν απ΄τους πρώτους !

Εγώ έχω απ' το 2009, εξαιρετική ευκολία, απόλυτη ασφάλεια μέχρι τώρα, έχω στείλει αρκετά εμβάσματα (με σεβαστά χρηματικά ποσά) χωρίς κανένα πρόβλημα στην περιοχή SEPA, ενώ έχω alerts απ' την πρώτη μέρα.

Είναι μεγάλη ευκολία να μαθαίνεις ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει στον λογαριασμό σου, αν μπήκαν χρήματα (μισθοί-ενοίκια-εμβάσματα κτλ.), δεν νομίζω να το παρέχουν αυτό Εθνική-Alpha, απ΄το λίγο που έχω ψάξει.

Γνωρίζουμε όλοι τα μεγάλα προβλήματα των Ελληνικών Τραπεζών (εκροή καταθέσεων, μη εξυπηρετούμενα δάνεια κτλ.) αλλά το να εκμεταλλεύεσαι την στροφή μεγάλου μέρους του πατροπαράδοτου κοινού, τώρα, για να βγάλεις τα σπασμένα, είναι το λιγότερο ατυχές κι δείχνει κλασσική ελληνική νοοτροπία.
Απογοήτευση.
Η winbank υπαρχει απο το 1999 απο οσο ξερω, οποτε σιγουρα δεν ημουν ο πρωτος. :p Βεβαια το 1999 ημασταν ακομα στο πανακριβο και παναργο dial-up, οποτε δεν αξιζε...

Προσωπικα ως "αντιδραση" τα εχω βγαλει ολα τα λεφτα, μεχρι να βαλουν μυαλο. Τωρα ουτε μετα την ανακεφαλαιοποιηση βλεπω να τα βαζω. Βαζω μικροποσα για ψηφιακες αγορες και πληρωμες λογαριασμων οταν χρειαζεται. Στην τελικη σιγα τους τοκους που δινουν.

Κανουν οτι μπορουν για να μας διωξουν, ενω θα επρεπε να παρακαλανε... νομιζουν οτι ο κοσμος δεν θα αντιδρασει και θα τα καταπιει ολα. Κριμα, γιατι καποτε ηταν πρωτοποροι στην εξυπηρετηση του πελατη, με σωρεια βραβειων και διακρισεων. Περασμενα μεγαλεια.

Cash-only λοιπον οσο μας παιρνει ακομα, ειδικα τωρα που τα μαγαζια σε βλεπουν ως "θεο" αν πληρωνεις με μετρητα, χωρια οτι πολλοι προσποιουνται οτι εχει "προβλημα" το POS.

ΥΓ: Τους κραζουν και στα social media (visitor posts) αν δειτε: https://www.facebook.com/winbankPage/timeline

cool11
10-10-15, 01:48
Τελικα ειχατε δικιο.
Μπηκα τωρα Πειραιως, και ουσιαστικα 'βαφτιζει' παλια, οτιδηποτε ειχαμε ορισει ως alert, παλιοτερα.
Οποτε, ή προβαινεις σε 'αγορα' πακετου ειδοποιησεων, ή δεν εχεις ειδοποιησεις.

Ελληναράδικη καφρίλα για μια ακομη φορά.

Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να πληρωσω για email alerts.
Θα τους ξεσκισω στα log in - log out στο site της winbank και στο android application τους, θα φροντισω κι εγω, να φανε καλα με server load.
Ολοι μαζι μπορουμε παιδια. @@@@τε τους τους servers!
ΚΑΦΡΟΙ!

Οταν λεω οτι στην Ελλαδα δεν λειτουργει τιποτε σωστα, ουτε δημοσιος αλλά (το κυριοτερο-που πολλοι ξεχνουν) ουτε ιδιωτικος τομεας, πολλοι απορουν.

kafrikistan
10-10-15, 06:15
Καθιστε να δειτε τι εχει να γινει μολις γινουν υποχρεωτικες οι πληρωμες με καρτες. Ειναι τοσο αδηφαγοι/απληστοι που αντι να ριξουν τις προμηθειες, θα τις ανεβασουν κιολας! :mad:


Aυτο θεωρησε το βεβαιο. Αλλωστε συμφωνα με τους νομους της αγορας, οταν ανεβαινει η ζητηση ανεβαινει και η τιμη :oneup:



το 666 ξέχασες και τα barcode

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο απ ολα!
Ο αντιχρηστος προσπαθει να επικρατησει :worthy:

moriarti
10-10-15, 12:07
Ναι, σε μένα πλέον, μετά από ταλαιπωρία έρχονται κανονικά. Όπως το λες μου έκανε, τις έβγαλα, τι ξαναέβαλα κάποιες φορές. Κάποια στιγμή δούλεψε, για τον ίδιο περίεργο και ανεξήγητο ακόμα λόγο που πριν δε μου δούλευε!!! :)Ωραίος, δοκίμασα ξάνα πάλι χτες και έκανα νέα αίτηση για καθημερινή αποστολή κινήσεων και το βράδυ μου ήρθε κανονικά εμαιλ με τις χθεσινές κινήσεις.

kourampies
10-10-15, 12:17
Η winbank υπαρχει απο το 1999 απο οσο ξερω, οποτε σιγουρα δεν ημουν ο πρωτος. :p Βεβαια το 1999 ημασταν ακομα στο πανακριβο και παναργο dial-up, οποτε δεν αξιζε...

Προσωπικα ως "αντιδραση" τα εχω βγαλει ολα τα λεφτα, μεχρι να βαλουν μυαλο. Τωρα ουτε μετα την ανακεφαλαιοποιηση βλεπω να τα βαζω. Βαζω μικροποσα για ψηφιακες αγορες και πληρωμες λογαριασμων οταν χρειαζεται. Στην τελικη σιγα τους τοκους που δινουν.

Κανουν οτι μπορουν για να μας διωξουν, ενω θα επρεπε να παρακαλανε... νομιζουν οτι ο κοσμος δεν θα αντιδρασει και θα τα καταπιει ολα. Κριμα, γιατι καποτε ηταν πρωτοποροι στην εξυπηρετηση του πελατη, με σωρεια βραβειων και διακρισεων. Περασμενα μεγαλεια.

Cash-only λοιπον οσο μας παιρνει ακομα, ειδικα τωρα που τα μαγαζια σε βλεπουν ως "θεο" αν πληρωνεις με μετρητα, χωρια οτι πολλοι προσποιουνται οτι εχει "προβλημα" το POS.

ΥΓ: Τους κραζουν και στα social media (visitor posts) αν δειτε: https://www.facebook.com/winbankPage/timeline

Το ίδιο έχω κάνει και εγώ. Αφού έχουν και online ATM κοντά στο σπίτι μου, θα βάζω μετρητά μόνο όταν είναι να πληρώσω κάτι.

Tony_Ts
11-10-15, 13:12
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η χρέωση των email alerts από την Πειραιώς! Πολλά βήματα προς τα πίσω στους τομείς ασφάλειας και marketing (κι όχι μόνο), η απόφαση της Πειραιώς να χρεώνει τα email alerts. Ωθεί τους χρήστες ουσιαστικά στην κατάργηση αυτής της δικλείδας ασφάλειας, με τις εξωπραγματικές χρεώσεις για μια υπηρεσία που δεν έχει κανένα επιπλέον κόστος για την τράπεζα. Να υπενθυμίσουμε προς την «αγαπητή» Πειραιώς πως σε αυτή τη στρέβλωση καπιταλισμού που ζούμε, πακέτα «διάσωσης» λαμβάνουν μόνο οι Τράπεζες κι όχι οι πολίτες αυτής της χώρας. Συνεπώς Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος!

Artemius
11-10-15, 23:40
lol χρεώνουν τα email alerts και transaction verification tokens/codes?

thourios
12-10-15, 00:26
Μέχρι στιγμής εμένα δε με έχουν χρεώσει. Αν και δεν κάνω πολλές συναλλαγές με τη συγκεκριμένη τράπεζα. (Πειραιώς)

djuan1988
12-10-15, 00:33
lol χρεώνουν τα email alerts και transaction verification tokens/codes?

Λες να αρχίσουν να τα χρεώνουν και αυτά;

Ίσως είναι η επόμενη φοβερή business κίνηση τους!

cool11
12-10-15, 13:06
Με ποιο τροπο οριζω και διαχειριζομαι, προγραμματισμενες μελλοντικες μεταφορες ποσων στην winbank?
Οταν κανω μεταφορα ποσου, παντα βλεπω τις επιλογες 'αμεσα' ή σε 'προγραμματισμενη ημερομηνια'.
Απο εκει γινεται ο ορισμος, ή και απο καπου αλλου;
Θελω να ξερω αν υπαρχει μια σελιδα που να τις διαχειριζομαι ολες αυτες τις 'scheduled' μεταφορες ποσων, να τις τροποποιω κλπ

utp
12-10-15, 19:51
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η χρέωση των email alerts από την Πειραιώς! Πολλά βήματα προς τα πίσω στους τομείς ασφάλειας και marketing (κι όχι μόνο), η απόφαση της Πειραιώς να χρεώνει τα email alerts. Ωθεί τους χρήστες ουσιαστικά στην κατάργηση αυτής της δικλείδας ασφάλειας, με τις εξωπραγματικές χρεώσεις για μια υπηρεσία που δεν έχει κανένα επιπλέον κόστος για την τράπεζα. Να υπενθυμίσουμε προς την «αγαπητή» Πειραιώς πως σε αυτή τη στρέβλωση καπιταλισμού που ζούμε, πακέτα «διάσωσης» λαμβάνουν μόνο οι Τράπεζες κι όχι οι πολίτες αυτής της χώρας. Συνεπώς Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος!

Εχω ακομη το παλιο alert με mail και δεν με χρεωνει, ομως με μια γρηγορα ανασκοπηση που εκανα στο winbank ειδα στα νεα alert 6 ευρω το χρονο χρεωση. Εμας τους παλιους θα μας πανε για καταργηση και αναγκαστικη χρηση της νεας υπηρεσιας με χρεωση?

giorgosk
12-10-15, 19:53
Μεταφορά 500 ευρώ από Εθνική στην Alpha πόσο θα μου κρατήσουν σαν προμήθεια ;;

djuan1988
12-10-15, 20:21
Εχω ακομη το παλιο alert με mail και δεν με χρεωνει, ομως με μια γρηγορα ανασκοπηση που εκανα στο winbank ειδα στα νεα alert 6 ευρω το χρονο χρεωση. Εμας τους παλιους θα μας πανε για καταργηση και αναγκαστικη χρηση της νεας υπηρεσιας με χρεωση?

Ναι, το γράφει στην κεντρική σελίδα.

Σε λίγο καιρό θα καταργηθούν τα παλιά alert

yyy
12-10-15, 20:40
Λέει ότι για λίγο καιρό θα ισχύουν και τα παλιά alerts. Μετά, αν κάποιος δεν ενεργοποιήσει κανένα από τα διαθέσιμα πακέτα alerts, θα χάσει τελείως τις ειδοποιήσεις ή θα τον πάνε αυτόματα σε κάποιο από τα πακέτα; Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε.

Και τι ασάφεια είναι αυτή; Τι σημαίνει για λίγο διάστημα; Ως πότε; Θα έπρεπε να έλεγαν ξεκάθαρα!

Αν τελικά χρεώνονται και τα emails, μιλάμε για epic fail!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.