PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

imitheos
20-10-15, 21:42
το e-banking της eurobank με firefox σέρνεται και σε άλλους ή να αρχίζω να ψαχνω τα πρόσθετα μου;

Και εγώ το ρώτησα τις προάλλες αλλά δεν το έκανε σε άλλους. Σε εμένα σέρνεται τρομερά. Οπουδήποτε και να κάνω κλικ θέλει 30-40 δευτερόλεπτα για να εμφανιστεί η σελίδα και μερικές φορές εμφανίζεται το κλασικό μήνυμα "ένα script δεν λειτουργεί σωστά". Εννοείται πως είναι σύμπτωση αλλά άρχισε περίπου από τα capital controls να το κάνει.

Panos.2006
21-10-15, 00:42
το e-banking της eurobank με firefox σέρνεται και σε άλλους ή να αρχίζω να ψαχνω τα πρόσθετα μου;

Έχει πρόβλημα. Και εμένα το ίδιο κάνει. Αν κλείσω τη javascript μέσω του noscript δεν κολλάει αλλά βέβαια δεν έχεις πλήρη λειτουργία στα μενού του.

netman
21-10-15, 00:44
το e-banking της eurobank με firefox σέρνεται και σε άλλους ή να αρχίζω να ψαχνω τα πρόσθετα μου;

σε εμένα είναι ΟΚ

kafrikistan
22-10-15, 02:01
Εσκασαν μυτη τα εκκαθαριστικα του ΕΝΦΙΑ. Τα πληρωνουμε κι αυτα κανονικα μεσω e-banking ε?

hedgehog
22-10-15, 10:54
Εσκασαν μυτη τα εκκαθαριστικα του ΕΝΦΙΑ. Τα πληρωνουμε κι αυτα κανονικα μεσω e-banking ε?

ναι :roll:

thourios
23-10-15, 17:21
Στα τσακίδια τράπεζα Πειραιώς!

Μόλις τό έλαβα.


Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία winbank alerts της Τράπεζας Πειραιώς αλλάζει. Συγκεκριμένα, η υπηρεσία θα διατίθεται στο εξής μέσω μηνιαίων ή ετήσιων συνδρομητικών πακέτων. Για να ενημερωθείτε για τα νέα χαρακτηριστικά της υπηρεσίας, μπείτε στο www.piraeusbank.gr, συνδεθείτε στη winbank (εφόσον έχετε εγγραφεί στην υπηρεσία), ή επισκεφθείτε ένα από τα καταστήματα της

winbank alerts. Πληροφορίες νέων πακέτων εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/paketa-alerts/alerts-genikes-plirofories).

:down:

imitheos
23-10-15, 22:42
Τώρα μόλις είδα διαφήμιση για free wifi σε όλα τα καταστήματα πειραιώς και σε όλα τα atm της. "Οι καιροί απαιτούν λύσεις η πειραιώς ανταποκρίνεται" (δεν ήταν ακριβώς έτσι αλλά δεν το συγκράτησα πως το είπανε).

Τι να τα κάνεις τα δωρεάν email alerts όταν υπάρχει free wifi :P Μπράβο στην Πειραιώς που ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις των καιρών :P

euri
23-10-15, 22:55
Έτσι. Άμα έχεις ΑΤΜ απέναντι από το σπίτι, κατεβαίνεις με τις πυτζάμες/νυχτικιές, συνδέεις το σμαρτφόνι με το γουίφι, βλέπεις τις κινήσεις και είσαι κύριος/κυρία. Τι αλέρτς και πράσινα άλογα.

Nozomi
24-10-15, 00:21
Ωραίοι οι τύποι !

Χρεώνουν 5€ κάτι που πριν ήταν τσάμπα (μεταβολή υπολοίπου λογαριασμού) και 24€ για ένα βασικό πακέτο (μαζί με τις ειδοποιήσεις για πιστωτική).

Δεν ξέρω πόσο θα τους βοηθήσει αυτό καθώς είναι η Τράπεζα με τις μεγαλύτερες κεφαλαιακές ανάγκες, αλλά οι εντυπώσεις στους πελάτες που το έμαθαν είναι ΚΑΚΙΣΤΕΣ.

-21grams
24-10-15, 00:55
Έλαβα κι εγώ το περιβόητο mail - λέτε να το χρεώσουν ΚΑΙ αυτό; :rolleyes:
Διατίθενται μάλιστα τρία συνδρομητικά πακέτα με σημαντικές διαφοροποιήσεις στις τιμές - δεν τα συγκράτησα γιατί «θα φάνε πόδι» ούτως ή άλλως...

Και αφού επικρίναμε την Τράπεζα Πειραιώς για την απαράδεκτη αυτή χρέωση, ας ασχοληθούμε και με την Alpha για να μην μας κατηγορήσουν και για μεροληπτικούς:
Χρειάστηκε να κάνω μια μεταφορά σε άλλη τράπεζα του εσωτερικού, συναλλαγή για την οποία απαιτείται ο «Πρόσθετος κωδικός ασφαλείας».
Είχα διαβάσει στο forum πως η εγγραφή στην σχετική υπηρεσία κοστίζει (εφάπαξ) €8. Αυτό που αγνοούσα ήταν ο χρόνος ενεργοποίησης.
Υπέθετα, λογικά σκεπτόμενος, πως θα συνέβαινε αυθημερόν, ίσως μάλιστα να ήταν ζήτημα λίγων λεπτών καθώς δεν ζητούνται επιπλέον στοιχεία.
Ε, διαψεύστηκα πανηγυρικά.
Είχαν περάσει δύο 24ωρα από την υποβολή της αίτησης [21/10 και ώρα 13:00] και εξακολουθούσα να ΜΗΝ μπορώ να εκτελέσω εμβάσματα.
Εμφανιζόταν το εξής μήνυμα:

Το αίτημά σας για εγγραφή στην υπηρεσία Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας έχει καταχωρηθεί επιτυχώς και είναι υπό επεξεργασία.
Σύντομα θα σας καλέσουμε για την επιβεβαίωση της αίτησής σας.
Σύντομα; Πόσο σύντομα ρε λεβέντες;
Κάτι μου λέει πως αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο Παρασκευή απόγευμα για να τους το επισημάνω, το αίτημα θα παρέμενε «υπό επεξεργασία» μέχρι την Δευτέρα Παρουσία!
Μα είναι δυνατόν εν έτει 2016 να καταφεύγουμε σε τηλεφωνική επικοινωνία με υπαλλήλους για κάτι που θα μπορούσε να διεκπεραιωθεί αυτόματα μέσω λογισμικού;
Για e-banking μιλάμε Διάολε!
Πάλι καλά που δεν μου ζήτησαν να τους στείλω την αίτηση σε έντυπη μορφή. Μην γελάτε, αυτοί είναι ικανοί [οξύμωρο σχήμα] για όλα!
Περιττό δε να αναφέρω πως μου ζητήθηκαν -για νιοστή φορά- τα πλήρη στοιχεία (ΑΔΤ, ΑΦΜ κλπ) λες και άνοιγα λογαριασμού για πρώτη φορά.

«Πάρε με τηλέφωνο να με ενημερώσεις πως μου 'χεις στείλει e-mail» καταστάσεις :facepalm: (μην μου πείτε πως δεν σας είχε συμβεί!) που συναντούσαμε επί εποχής dial-up συνδέσεων προ 15ετίας (και βάλε) όταν το διαδίκτυο φάνταζε «εξωτικό» και ο κόσμος δεν είχε προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

Στην πυρά! :rant:

uncharted
24-10-15, 02:18
Τώρα μόλις είδα διαφήμιση για free wifi σε όλα τα καταστήματα πειραιώς και σε όλα τα atm της. "Οι καιροί απαιτούν λύσεις η πειραιώς ανταποκρίνεται" (δεν ήταν ακριβώς έτσι αλλά δεν το συγκράτησα πως το είπανε).

Τι να τα κάνεις τα δωρεάν email alerts όταν υπάρχει free wifi :P Μπράβο στην Πειραιώς που ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις των καιρών :P
Ουτε το wifi ειναι τσαμπα παντως... καποιος το πληρωνει.

Να πω την αληθεια μου, καλυτερα να χρεωναν το wifi, παρα τα alerts.

NaGR
24-10-15, 02:36
θα μπει κανείς στο open wifi, πόσο μάλλον για τραπεζικές εργασίες?
το λέει και στο FAQ είσαι υπεύθυνος εσύ για τα δεδομένα σου.
κοινώς ξεβράκωτος.
μλκιες²

Nozomi
24-10-15, 02:50
Πάλι καλά να λέτε, που δεν άρχισαν να χρεώνουν αυθαίρετα τους λογαριασμούς όσων είχαν τα προηγούμενα (δωρεάν) alerts... θα είχαμε ντράβαλα !

Τα νέα alerts θα ξεκινήσουν από 1/1/2016.

Για μένα μικρή χρησιμότητα είχαν, καθώς τα alerts χρέωσης των καρτών της Πειραιώς αργούν έτσι κι αλλιώς (ακόμα κι 2-3 ημέρες) να φανούν στο e-banking.

Usurper
24-10-15, 03:07
Στα τσακίδια τράπεζα Πειραιώς!

Μόλις τό έλαβα.



winbank alerts. Πληροφορίες νέων πακέτων εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/paketa-alerts/alerts-genikes-plirofories).

:down:

Ήρθε και σε μένα το μέηλ προφανώς...
Αλλά αν είναι κάτι που ήδη αποφασίστηκε και δεν δοκιμάζουν απλώς τα νερά, δεν θα ασχοληθώ κάν.
Αν ζητούν δηλαδή χρήματα και για την ενημέρωση στις αλλαγές του υπολοίπου είναι πραγματικά απαράδεκτο...
Απλά πατάνε πάνω στο συναίσθημα του "under-control" που απέκτησες όσο καιρό έβλεπες όλες τις κινήσεις χωρίς καμμία επιβάρυνση.

Τακτικές του στυλ "δεν ξέρεις κάτι αν το χρειάζεσαι, στο κάνουμε συνήθεια δωρεάν, και μετά σου ζητάμε να πληρώσεις την συνήθεια που αναβαθμίστηκε σε πλασματική ανάγκη". Χώρια και η αφορμή με το "πλαστικό χρήμα"...

Τί γελοιότητες είναι αυτές ρε γαμώτο.

Είναι όπως όταν διαπιστώνεις οτι κάποιο μαγαζί πριν τις εκπτώσεις ανεβάζει τις τιμές για να σου "φανεί" η έκπτωση.
Πατάς τότε μέσα ακόμα κι αν είναι μικρό μαγαζάκι και θες να πάνε εκεί τα χρήματά σου αντί για την "πολυεθνική";; Προσωπικά, το αποφεύγω στο μέγιστο βαθμό. Την ίδια τάση αποστροφής μου δημιουργεί..

djuan1988
24-10-15, 11:39
Πάλι καλά να λέτε, που δεν άρχισαν να χρεώνουν αυθαίρετα τους λογαριασμούς όσων είχαν τα προηγούμενα (δωρεάν) alerts... θα είχαμε ντράβαλα !

Τα νέα alerts θα ξεκινήσουν από 1/1/2016.

Για μένα μικρή χρησιμότητα είχαν, καθώς τα alerts χρέωσης των καρτών της Πειραιώς αργούν έτσι κι αλλιώς (ακόμα κι 2-3 ημέρες) να φανούν στο e-banking.

Δεν ισχύει αυτό.

Στο δευτερόλεπτο σου έρχεται το email και για τις πιστωτικές και για τις χρεωστικές.

Και επειδή η χρέωση εμφανίζεται μετά από 2-3 ημέρες στις κινήσεις του λογαριασμού (για τις χρεωστικές), κάνει αυτά τα alert ακόμη πιο χρήσιμα.

Πόσο τραγική κίνηση ειλικρινά.

euri
24-10-15, 11:43
Σύντομα; Πόσο σύντομα ρε λεβέντες;
Κάτι μου λέει πως αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο Παρασκευή απόγευμα για να τους το επισημάνω, το αίτημα θα παρέμενε «υπό επεξεργασία» μέχρι την Δευτέρα Παρουσία!
Μα είναι δυνατόν εν έτει 2016 να καταφεύγουμε σε τηλεφωνική επικοινωνία με υπαλλήλους για κάτι που θα μπορούσε να διεκπεραιωθεί αυτόματα μέσω λογισμικού;
Για e-banking μιλάμε Διάολε!
Πάλι καλά που δεν μου ζήτησαν να τους στείλω την αίτηση σε έντυπη μορφή. Μην γελάτε, αυτοί είναι ικανοί [οξύμωρο σχήμα] για όλα!
Περιττό δε να αναφέρω πως μου ζητήθηκαν -για νιοστή φορά- τα πλήρη στοιχεία (ΑΔΤ, ΑΦΜ κλπ) λες και άνοιγα λογαριασμού για πρώτη φορά.



Εγώ έχω κάνει την αίτηση από τον Αύγουστο και ακόμα επικοινωνούν. :rofl:
Δεν το χρειάζομαι, οπότε και δεν κάνω καν την προσπάθεια να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους. Είναι όμως εντελώς απαράδεκτοι.

uncharted
24-10-15, 13:18
θα μπει κανείς στο open wifi, πόσο μάλλον για τραπεζικές εργασίες?
το λέει και στο FAQ είσαι υπεύθυνος εσύ για τα δεδομένα σου.
κοινώς ξεβράκωτος.
μλκιες²
Υπαρχει κατι που λεγεται SSL...

- - - Updated - - -


1) Τα νέα alerts θα ξεκινήσουν από 1/1/2016.

2) Για μένα μικρή χρησιμότητα είχαν, καθώς τα alerts χρέωσης των καρτών της Πειραιώς αργούν έτσι κι αλλιώς (ακόμα κι 2-3 ημέρες) να φανούν στο e-banking.
1) Πηγη?

2) Κατι εχεις κανει/ορισει λαθος... εμενα φαινονται αμεσα ΟΛΑ, ακομα και δεσμευση/χρεωση του 1 cent.

2-3 μερες κανει να τραβηξει το ποσο, αλλα μπορεις να ενημερωνεσαι αμεσα για την δεσμευση του ποσου κατα την αγορα, οπως και 2-3 μερες αργοτερα για την τελικη χρεωση.

Βαζω και τα rules που εχω ορισει (δεν νομιζω να αλλαζουν πλεον):

162500

- - - Updated - - -


Τακτικές του στυλ "δεν ξέρεις κάτι αν το χρειάζεσαι, στο κάνουμε συνήθεια δωρεάν, και μετά σου ζητάμε να πληρώσεις την συνήθεια που αναβαθμίστηκε σε πλασματική ανάγκη". Χώρια και η αφορμή με το "πλαστικό χρήμα"...
Ειναι σαν την λογικη που εχουν τα βαπορακια... η πρωτη δοση δωρεαν και οι υπολοιπες με αδρα χρεωση. :whistle:

Ειπαμε, βρηκαν ευκαιρια με τα CC να κανουν οτι θελουν, κι αμα μας αρεσει...

Artemius
24-10-15, 13:25
Ωραίοι οι τύποι !

Χρεώνουν 5€ κάτι που πριν ήταν τσάμπα (μεταβολή υπολοίπου λογαριασμού) και 24€ για ένα βασικό πακέτο (μαζί με τις ειδοποιήσεις για πιστωτική).

Δεν ξέρω πόσο θα τους βοηθήσει αυτό καθώς είναι η Τράπεζα με τις μεγαλύτερες κεφαλαιακές ανάγκες, αλλά οι εντυπώσεις στους πελάτες που το έμαθαν είναι ΚΑΚΙΣΤΕΣ.

Και λίγα λες. Anyway,η Πειραιώς είναι πλήρως και ολοταχώς σε καθεστώς χρεωκοπίας και με την βούλα.Εγώ άμα είχα έστω και ένα cent εκεί, θα το είχα πάρει.Όλα αυτά που κάνει είναι κινήσεις πανικού. Κοντοζυγωνει η μέρα που απλά ένα πρωί δεν θα ανοίξουν τα υποκαταστήματα. Τόσο τραγικά είναι τα πράγματα και τα στελέχη της (και το "αφεντικό") για την Πειραιώς, τόσο τραγική και ανίκανη είναι και αυτή η κυβέρνηση που ικανούς τους έχω να το αφήσουν απλά να συμβεί...

Artemius
24-10-15, 13:34
Έλαβα κι εγώ το περιβόητο mail - λέτε να το χρεώσουν ΚΑΙ αυτό; :rolleyes:
Διατίθενται μάλιστα τρία συνδρομητικά πακέτα με σημαντικές διαφοροποιήσεις στις τιμές - δεν τα συγκράτησα γιατί «θα φάνε πόδι» ούτως ή άλλως...

Και αφού επικρίναμε την Τράπεζα Πειραιώς για την απαράδεκτη αυτή χρέωση, ας ασχοληθούμε και με την Alpha για να μην μας κατηγορήσουν και για μεροληπτικούς:
Χρειάστηκε να κάνω μια μεταφορά σε άλλη τράπεζα του εσωτερικού, συναλλαγή για την οποία απαιτείται ο «Πρόσθετος κωδικός ασφαλείας».
Είχα διαβάσει στο forum πως η εγγραφή στην σχετική υπηρεσία κοστίζει (εφάπαξ) €8. Αυτό που αγνοούσα ήταν ο χρόνος ενεργοποίησης.
Υπέθετα, λογικά σκεπτόμενος, πως θα συνέβαινε αυθημερόν, ίσως μάλιστα να ήταν ζήτημα λίγων λεπτών καθώς δεν ζητούνται επιπλέον στοιχεία.
Ε, διαψεύστηκα πανηγυρικά.
Είχαν περάσει δύο 24ωρα από την υποβολή της αίτησης [21/10 και ώρα 13:00] και εξακολουθούσα να ΜΗΝ μπορώ να εκτελέσω εμβάσματα.
Εμφανιζόταν το εξής μήνυμα:

Το αίτημά σας για εγγραφή στην υπηρεσία Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας έχει καταχωρηθεί επιτυχώς και είναι υπό επεξεργασία.
Σύντομα θα σας καλέσουμε για την επιβεβαίωση της αίτησής σας.
Σύντομα; Πόσο σύντομα ρε λεβέντες;
Κάτι μου λέει πως αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο Παρασκευή απόγευμα για να τους το επισημάνω, το αίτημα θα παρέμενε «υπό επεξεργασία» μέχρι την Δευτέρα Παρουσία!
Μα είναι δυνατόν εν έτει 2016 να καταφεύγουμε σε τηλεφωνική επικοινωνία με υπαλλήλους για κάτι που θα μπορούσε να διεκπεραιωθεί αυτόματα μέσω λογισμικού;
Για e-banking μιλάμε Διάολε!
Πάλι καλά που δεν μου ζήτησαν να τους στείλω την αίτηση σε έντυπη μορφή. Μην γελάτε, αυτοί είναι ικανοί [οξύμωρο σχήμα] για όλα!
Περιττό δε να αναφέρω πως μου ζητήθηκαν -για νιοστή φορά- τα πλήρη στοιχεία (ΑΔΤ, ΑΦΜ κλπ) λες και άνοιγα λογαριασμού για πρώτη φορά.

«Πάρε με τηλέφωνο να με ενημερώσεις πως μου 'χεις στείλει e-mail» καταστάσεις :facepalm: (μην μου πείτε πως δεν σας είχε συμβεί!) που συναντούσαμε επί εποχής dial-up συνδέσεων προ 15ετίας (και βάλε) όταν το διαδίκτυο φάνταζε «εξωτικό» και ο κόσμος δεν είχε προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

Στην πυρά! :rant:

Τουλάχιστον η ΕΤΕ προς το παρών στέκεται "στο ύψος της". Έκανα αίτηση για i-bank τις προάλλες Παρασκευή ημέρα μεσημέρι λεπτά πριν το κλείσιμο, Σάββατο 12 μεσημέρι ενεργοποιηθηκα.

Τα sms alerts εννοείται είναι δωρεάν.

Έχει και πολύ ωραίο e-banking android app...μούρλια.μόνο σκαλωσε λίγο το app στην "Εγγραφή συσκευής" (Ναι, δε πα να έχεις ήδη ενεργά credentials, θέλει και το app ξεχωριστό "i-code") και τους πήρα τηλ. αλλά δεν περίμενα πολλή ώρα και το φτιάξανε στο τσακ μπαμ.

marcus1
24-10-15, 13:47
Τουλάχιστον η ΕΤΕ προς το παρών στέκεται "στο ύψος της". Έκανα αίτηση για i-bank τις προάλλες Παρασκευή ημέρα μεσημέρι λεπτά πριν το κλείσιμο, Σάββατο 12 μεσημέρι ενεργοποιηθηκα.

Τα sms alerts εννοείται είναι δωρεάν.

Έχει και πολύ ωραίο e-banking android app...μούρλια.μόνο σκαλωσε λίγο το app στην "Εγγραφή συσκευής" (Ναι, δε πα να έχεις ήδη ενεργά credentials, θέλει και το app ξεχωριστό "i-code") και τους πήρα τηλ. αλλά δεν περίμενα πολλή ώρα και το φτιάξανε στο τσακ μπαμ.

H Eθνική γενικώς πηγαίνει καλά. Και ATM με online κατάθεση έχει περισσότερα από καθε αλλη τραπεζα.

Επίσης -να τα λέμε κι αυτά- φίλος μου άνοιξε λογαριασμό στην commerzbank (γερμανια οπου μενει) και του εστειλαν pin με τον πανάρχαιο γνωστό τρόπο (καρμπονάκι και το βλέπει όποιος γουστάρει, όχι "θέσεις" όπου καλείς η ζητάς να σου στείλουν μήνυμα στο κινητό για να δεις το πιν σου). Το καλύτερο; Δεν το παρέλαβε εγκαίρως, τους έκανε αίτηση για απώλεια και τελικά ήρθαν δύο φακελοι ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ PIN. Ο πρώτος που είχε αποσταλλεί νωρίτερα, και για κάποιο λόγο καθυστέρησε στο γερμανικό ταχυδρομείο και ο δεύτερος χωρίς αλλαγή πιν. Δηλαδή αν κάποιος είχε κλεψει τον πρωτο φακελο, που δηλωσε οτι δεν παρελαβε, θα ειχε το πιν του!

Αμα γινοταν αυτο το απολύτως απαράδεκτο Ελλάδα θα ακούγαμε τα γνωστά για μέρκελ που μας χρειάζεται και τα υπόλοιπα εθελόδουλα. :whistle:

uncharted
24-10-15, 14:43
Καλα, η Γερμανια εχει μεγαλυτερη ψυχωση με το μετρητο απο την Ελλαδα (γι' αυτο υπαρχει και το μωβ €500, οπως ειχαν παλια 1000 DM). Εδω συζηταμε να μπουν POS παντου και εκει ουτε καν τους νοιαζει (στα @@ τους αφου ειναι ο αρχηγος της Ευρωζωνης).

Ειναι μεχρι να τους βαλουν κανα Μνημονιο στον πωπο ελεω VW/Diesel-gate (οπως μας το φορεσανε κι εμας με τα Greek statistics), να δεις για ποτε ξεκινανε και αυτοι τις μεταρρυθμισεις... :twisted:

emeliss
24-10-15, 15:07
Τα sms alerts εννοείται είναι δωρεάν.
Ποια sms alerts; Έχει πλην των πιστωτικών καρτών;

narsis
24-10-15, 15:18
Ποια sms alerts; Έχει πλην των πιστωτικών καρτών;

Μάλλον το i-code εννοεί. Δεν έχει last time I checked ειδοποιήσεις πλην των πιστωτικών.

Godian
24-10-15, 16:10
Καλα, η Γερμανια εχει μεγαλυτερη ψυχωση με το μετρητο απο την Ελλαδα (γι' αυτο υπαρχει και το μωβ €500, οπως ειχαν παλια 1000 DM). Εδω συζηταμε να μπουν POS παντου και εκει ουτε καν τους νοιαζει (στα @@ τους αφου ειναι ο αρχηγος της Ευρωζωνης).

Ειναι μεχρι να τους βαλουν κανα Μνημονιο στον πωπο ελεω VW/Diesel-gate (οπως μας το φορεσανε κι εμας με τα Greek statistics), να δεις για ποτε ξεκινανε και αυτοι τις μεταρρυθμισεις... :twisted:

τι λετε ρε παιδια. Ο αδερφος μου ειναι Γερμανια και παντου με καρτα αγοραζει. Ακομα και τσιγαρα

uncharted
24-10-15, 17:00
τι λετε ρε παιδια. Ο αδερφος μου ειναι Γερμανια και παντου με καρτα αγοραζει. Ακομα και τσιγαρα
Απο οσο γνωριζω δεν δεχονται ολα τα μαγαζια καρτες, σε αντιθεση με Αμερικη/Αγγλια... επισης, στην Γερμανια προτιμανε καρτες τυπου Maestro (εχουν μια ειδικα για μεσα στην Γερμανια, δεν θυμαμαι πως λεγεται) και οχι VISA/Mastercard.

runner70
24-10-15, 17:05
Απο οσο γνωριζω δεν δεχονται ολα τα μαγαζια καρτες, σε αντιθεση με Αμερικη/Αγγλια... επισης, στην Γερμανια προτιμανε καρτες τυπου Maestro (εχουν μια ειδικα για μεσα στην Γερμανια, δεν θυμαμαι πως λεγεται) και οχι VISA/Mastercard.

Την cirrus; Αυτη πρεπει να ειναι αντιστοιχη με τη δικη μας maestro και ειναι και αυτη παιδι της mastercard.

sdikr
24-10-15, 17:14
Απο οσο γνωριζω δεν δεχονται ολα τα μαγαζια καρτες, σε αντιθεση με Αμερικη/Αγγλια... επισης, στην Γερμανια προτιμανε καρτες τυπου Maestro (εχουν μια ειδικα για μεσα στην Γερμανια, δεν θυμαμαι πως λεγεται) και οχι VISA/Mastercard.

Είναι χρεωστικές κάρτες, συνήθως έχουν πολύ μικρότερη χρέωση για το κατάστημα, αντί με το δικό μας κόλπο που κάνουμε την χρεωστική σαν πιστωτική και βαράνε υψηλές χρεώσεις στο κατάστημα

uncharted
24-10-15, 17:24
Είναι χρεωστικές κάρτες, συνήθως έχουν πολύ μικρότερη χρέωση για το κατάστημα, αντί με το δικό μας κόλπο που κάνουμε την χρεωστική σαν πιστωτική και βαράνε υψηλές χρεώσεις στο κατάστημα
Υποτιθεται οτι η Κομισιον εχει επιβαλλει πλαφον προμηθειας 0,2% στις χρεωστικες και 0,3% στις πιστωτικες... ακομα περιμενουμε να εφαρμοστει.

Nozomi
24-10-15, 18:02
Δεν ισχύει αυτό.

Στο δευτερόλεπτο σου έρχεται το email και για τις πιστωτικές και για τις χρεωστικές.

Και επειδή η χρέωση εμφανίζεται μετά από 2-3 ημέρες στις κινήσεις του λογαριασμού (για τις χρεωστικές), κάνει αυτά τα alert ακόμη πιο χρήσιμα.
Μπορεί να έχεις δίκιο. Πάντως οι συναλλαγές αργούν φανούν κι να εκκαθαριστούν στο web banking.

Έχω περιμένει μέχρι κι 3 ολόκληρες ημέρες να πληρώσω την πιστωτική, αν είσαι Σ-Κ που δεν εκκαθαρίζουν συναλλαγές κι θέλεις να πλαφονάρεις την πιστωτική σου κι να την ξεχρεώσεις κι να την ξαναχρεωσεις την έκατσες την βάρκα ;

Στην Εθνική φαίνεται ΑΜΕΣΑ η πληρωμή της κάρτας, ό,τι ώρα κι ημέρα να το κάνεις.

Λυπάμαι που θα το πω για μια (νοοτροπία κρατικοδίαιτης) Τράπεζα, αλλά η Εθνική είναι η καλύτερη αυτή την στιγμή.

Όσον αφορά την Γερμανία, αυτά που αναφέρθησαν είναι σωστά. Είναι ακόμα cash friendly κοινωνία, οι κάρτες που χρησιμοποιούν ευρέως είναι ακόμα οι Maestro, ενώ τις πιστωτικές τις έχουν κάπου καταχωνιασμένες κι τις χρησιμοποιούν μόνο όταν θέλουν να κλείσουν ξενοδοχεία στο εξωτερικό κτλ.
Καμμία σχέση με Αγγλία-ΗΠΑ που μπορείς να πληρώσεις κυριολεκτικά τα πάντα με χρεωστικές-πιστωτικές.

Artemius
24-10-15, 19:05
Τουλάχιστον η ΕΤΕ προς το παρών στέκεται "στο ύψος της". Έκανα αίτηση για i-bank τις προάλλες Παρασκευή ημέρα μεσημέρι λεπτά πριν το κλείσιμο, Σάββατο 12 μεσημέρι ενεργοποιηθηκα.

Τα sms alerts εννοείται είναι δωρεάν.

Έχει και πολύ ωραίο e-banking android app...μούρλια.μόνο σκαλωσε λίγο το app στην "Εγγραφή συσκευής" (Ναι, δε πα να έχεις ήδη ενεργά credentials, θέλει και το app ξεχωριστό "i-code") και τους πήρα τηλ. αλλά δεν περίμενα πολλή ώρα και το φτιάξανε στο τσακ μπαμ.

H Eθνική γενικώς πηγαίνει καλά. Και ATM με online κατάθεση έχει περισσότερα από καθε αλλη τραπεζα.

Επίσης -να τα λέμε κι αυτά- φίλος μου άνοιξε λογαριασμό στην commerzbank (γερμανια οπου μενει) και του εστειλαν pin με τον πανάρχαιο γνωστό τρόπο (καρμπονάκι και το βλέπει όποιος γουστάρει, όχι "θέσεις" όπου καλείς η ζητάς να σου στείλουν μήνυμα στο κινητό για να δεις το πιν σου). Το καλύτερο; Δεν το παρέλαβε εγκαίρως, τους έκανε αίτηση για απώλεια και τελικά ήρθαν δύο φακελοι ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ PIN. Ο πρώτος που είχε αποσταλλεί νωρίτερα, και για κάποιο λόγο καθυστέρησε στο γερμανικό ταχυδρομείο και ο δεύτερος χωρίς αλλαγή πιν. Δηλαδή αν κάποιος είχε κλεψει τον πρωτο φακελο, που δηλωσε οτι δεν παρελαβε, θα ειχε το πιν του!

Αμα γινοταν αυτο το απολύτως απαράδεκτο Ελλάδα θα ακούγαμε τα γνωστά για μέρκελ που μας χρειάζεται και τα υπόλοιπα εθελόδουλα. :whistle:

Ναι αλλά,η kommerzbank δεν έχει capital control,ε? Έχει? Δεν έχει. ;)

Καλύτερο παράδειγμα : Ιαπωνία, ένας τεχνολογικός γίγαντας, ένα από τα μεγαλύτερα κράτη, σωστά? Ε, στην Ιαπωνία για ότι όλος ο δυτικός κόσμος (πλην Ελλάδας, εμείς είμαστε από σπόντα στον δυτικό κόσμο) χρησιμοποιεί email , στην Ιαπωνία ακόμα το φαξ ζει και βασιλεύει.

Artemius
24-10-15, 19:14
Ποια sms alerts; Έχει πλην των πιστωτικών καρτών;

Μάλλον το i-code εννοεί. Δεν έχει last time I checked ειδοποιήσεις πλην των πιστωτικών.

Ναι αυτό.με φαίνεται άλλες το χρεώνουν και αυτό.κάποτε το χρέωνε και η ΕΤΕ όταν έδινε συσκευή, πλέον όμως οι ιδιώτες τουλάχιστον μόνο μέσω sms, που και καλύτερα έτσι.

Και για ειδοποιήσεις χρεώσεων σε χρεωστική...Δεν ξέρω πόσο απαραίτητες είναι. Πάντως όλα φαίνονται άμεσα και όμορφα στο e-banking και στο android/iPhone app.

Artemius
24-10-15, 19:26
Δεν ισχύει αυτό.

Στο δευτερόλεπτο σου έρχεται το email και για τις πιστωτικές και για τις χρεωστικές.

Και επειδή η χρέωση εμφανίζεται μετά από 2-3 ημέρες στις κινήσεις του λογαριασμού (για τις χρεωστικές), κάνει αυτά τα alert ακόμη πιο χρήσιμα.
Μπορεί να έχεις δίκιο. Πάντως οι συναλλαγές αργούν φανούν κι να εκκαθαριστούν στο web banking.

Έχω περιμένει μέχρι κι 3 ολόκληρες ημέρες να πληρώσω την πιστωτική, αν είσαι Σ-Κ που δεν εκκαθαρίζουν συναλλαγές κι θέλεις να πλαφονάρεις την πιστωτική σου κι να την ξεχρεώσεις κι να την ξαναχρεωσεις την έκατσες την βάρκα ;

Στην Εθνική φαίνεται ΑΜΕΣΑ η πληρωμή της κάρτας, ό,τι ώρα κι ημέρα να το κάνεις.

Λυπάμαι που θα το πω για μια (νοοτροπία κρατικοδίαιτης) Τράπεζα, αλλά η Εθνική είναι η καλύτερη αυτή την στιγμή.

Όσον αφορά την Γερμανία, αυτά που αναφέρθησαν είναι σωστά. Είναι ακόμα cash friendly κοινωνία, οι κάρτες που χρησιμοποιούν ευρέως είναι ακόμα οι Maestro, ενώ τις πιστωτικές τις έχουν κάπου καταχωνιασμένες κι τις χρησιμοποιούν μόνο όταν θέλουν να κλείσουν ξενοδοχεία στο εξωτερικό κτλ.
Καμμία σχέση με Αγγλία-ΗΠΑ που μπορείς να πληρώσεις κυριολεκτικά τα πάντα με χρεωστικές-πιστωτικές.

"Κρατικοδίαιτη",κρατικοδίαιτη ή μη, το "μαγαζί" είναι γωνία και δεν είναι αεριτζιδικο ούτε πενταβρωμικο με πενταβρωμικο αφεντικό όπως η "κίτρινη" Τράπεζα.

ΕΤΕ (και Αγροτική πάλαι ποτέ) = Ελλάδα. Όλοι οι άλλοι είναι λίγο πολύ "αναλώσιμοι",η ΕΤΕ όχι. Αν ποτέ βαρέσει κανόνι η ΕΤΕ το ξέρεις (και μάλλον καλύτερα από μένα) ότι έχουμε γυρίσει ατάκτως στην δραχμή στο επόμενο λεπτό.χωρίς κανένα από τα ενδεχόμενα καλά ή "καλά".

Αγγλία και ΗΠΑ δεν πληρώνουν πλέον ούτε με κάρτα αυτοί που ξέρουν από τεχνολογία, πληρώνουν με PayPal ακόμα και τον καφέ, με φαίνεται μέσω NFC.

21706
24-10-15, 19:49
κάποτε το χρέωνε και η ΕΤΕ όταν έδινε συσκευή, πλέον όμως οι ιδιώτες τουλάχιστον μόνο μέσω sms, που και καλύτερα έτσι.

Τη συσκευή την έχω εδώ και πολλά χρόνια
και την χρησιμοποιώ ακόμα. Τώρα δεν την
δίνουν; Αν κάποιος δεν έχει κινητό τι γίνεται;

kourampies
24-10-15, 19:55
Τη συσκευή την έχω εδώ και πολλά χρόνια
και την χρησιμοποιώ ακόμα. Τώρα δεν την
δίνουν; Αν κάποιος δεν έχει κινητό τι γίνεται;

Δύσκολο κάποιος που δεν έχει κινητό να χρησιμοποιεί e-banking :p

Artemius
24-10-15, 19:57
κάποτε το χρέωνε και η ΕΤΕ όταν έδινε συσκευή, πλέον όμως οι ιδιώτες τουλάχιστον μόνο μέσω sms, που και καλύτερα έτσι.

Τη συσκευή την έχω εδώ και πολλά χρόνια
και την χρησιμοποιώ ακόμα. Τώρα δεν την
δίνουν; Αν κάποιος δεν έχει κινητό τι γίνεται;

Συγγνώμη, νοείται να θέλεις e-banking αλλά να μην έχεις...κινητό τηλέφωνο? Οεο? :p

21706
24-10-15, 20:00
Γιατί ρε παιδιά; Έχω ibank και δουλεύει μια χαρά χωρίς κινητό και στην ΕΤΕ και στην Πειραιώς.

kourampies
24-10-15, 20:03
Γιατί ρε παιδιά; Έχω ibank και δουλεύει μια χαρά χωρίς κινητό.

Δυστυχώς στην εποχή μας είναι αυτονόητο το να έχεις κινητό. Μπορείς να το έχεις απενεργοποιημένο και να το χρησιμοποιείς μόνο όταν χρειάζεται. Προσωπικά το GSM radio δε το ανοίγω ποτέ εντός σπιτιού.

21706
24-10-15, 20:06
Δυστυχώς στην εποχή μας είναι αυτονόητο το να έχεις κινητό. Μπορείς να το έχεις απενεργοποιημένο και να το χρησιμοποιείς μόνο όταν χρειάζεται. Προσωπικά το GSM radio δε το ανοίγω ποτέ εντός σπιτιού.
Για το web banking συζητάμε και δεν χρειάστηκα ποτέ κινητό γι' αυτή τη δουλειά.

Artemius
24-10-15, 20:12
Γιατί ρε παιδιά; Έχω ibank και δουλεύει μια χαρά χωρίς κινητό και στην ΕΤΕ και στην Πειραιώς.

Όχι δεν κατάλαβες.Όσοι έχουν ήδη συσκευή την κρατάνε.μάλιστα μπορούνε με αίτηση τους στην Τράπεζα να έχουν και sms i-code και να χρησιμοποιούν και την υπάρχουσα συσκευή.Οι καινούριοι ή όσοι χαλάσει η συσκευή τους, μόνο με sms.
Σε συμβουλεύω να πας μια βόλτα σε ένα κατάστημα να σε δώσουν και sms γιατί αν ω μη γένοιτο χαλάσει η συσκευή, να μην μείνεις ξεκρεμαστος.

Από κει και πέρα... 2015 γράφει το καλεντάρι, δεν νοείται να μην έχεις κινητό (πόσο δε μάλλον και να συμμετέχεις ενεργά σε τεχνολογικό φόρουμ :p ) όταν έχουν και οι 80χρονες γιαγιάδες. Σταθερό μπορεί να μην έχει κάποιος, κινητό όχι.

21706
24-10-15, 20:18
Όχι δεν κατάλαβες.Όσοι έχουν ήδη συσκευή την κρατάνε.μάλιστα μπορούνε με αίτηση τους στην Τράπεζα να έχουν και sms i-code και να χρησιμοποιούν και την υπάρχουσα συσκευή.Οι καινούριοι ή όσοι χαλάσει η συσκευή τους, μόνο με sms.
Σε συμβουλεύω να πας μια βόλτα σε ένα κατάστημα να σε δώσουν και sms γιατί αν ω μη γένοιτο χαλάσει η συσκευή, να μην μείνεις ξεκρεμαστος.

Από κει και πέρα... 2015 γράφει το καλεντάρι, δεν νοείται να μην έχεις κινητό (πόσο δε μάλλον και να συμμετέχεις ενεργά σε τεχνολογικό φόρουμ :p ) όταν έχουν και οι 80χρονες γιαγιάδες. Σταθερό μπορεί να μην έχει κάποιος, κινητό όχι.

Μωρέ μπορείς να 'χεις και δύο και τρία κινητά (άλλωστε προς τα εκεί πάμε).
Το θέμα είναι ότι δεν μου χρειάζονται για το web banking.
Το ότι η ΕΤΕ δεν δίνει πια τη συσκευή το έχεις ελέγξει προσωπικά;
Τους είπες ότι δεν έχεις κινητό και σου είπαν ότι δεν μπορουν να
σου δώσουν ibank;

Artemius
24-10-15, 20:33
Όχι δεν κατάλαβες.Όσοι έχουν ήδη συσκευή την κρατάνε.μάλιστα μπορούνε με αίτηση τους στην Τράπεζα να έχουν και sms i-code και να χρησιμοποιούν και την υπάρχουσα συσκευή.Οι καινούριοι ή όσοι χαλάσει η συσκευή τους, μόνο με sms.
Σε συμβουλεύω να πας μια βόλτα σε ένα κατάστημα να σε δώσουν και sms γιατί αν ω μη γένοιτο χαλάσει η συσκευή, να μην μείνεις ξεκρεμαστος.

Από κει και πέρα... 2015 γράφει το καλεντάρι, δεν νοείται να μην έχεις κινητό (πόσο δε μάλλον και να συμμετέχεις ενεργά σε τεχνολογικό φόρουμ :p ) όταν έχουν και οι 80χρονες γιαγιάδες. Σταθερό μπορεί να μην έχει κάποιος, κινητό όχι.

Μωρέ μπορείς να 'χεις και δύο και τρία κινητά (άλλωστε προς τα εκεί πάμε).
Το θέμα είναι ότι δεν μου χρειάζονται για το web banking.
Το ότι η ΕΤΕ δεν δίνει πια τη συσκευή το έχεις ελέγξει προσωπικά;
Τους είπες ότι δεν έχεις κινητό και σου είπαν ότι δεν μπορουν να
σου δώσουν ibank;

Δεν χρειάστηκε καν να τους ρωτήσω, το λέει ξεκάθαρα φάτσα κάρτα στο site της ΕΤΕ, και όταν πήγα στο κατάστημα να κάνω αίτηση με ζήτησαν με απολύτως "φυσικό τρόπο" το νούμερο μου για να με έρχονται οι κωδικοί με sms, και με στείλανε κωδικό αμέσως εκείνη την στιγμή μπροστά στον υπάλληλο για επιβεβαίωση στο σύστημα κατά την υποβολή της αίτησης.

Εξ όσον γνωρίζω μόνο οι επιχειρήσεις συνεχίζουν να τους χορηγούνται συσκευές.

Και στο ξαναλέω, πάνε σε ένα κατάστημα πες τους έχω συσκευή αλλά θέλω και sms παράλληλα.Οι συσκευές χαλάνε κάποτε και εσύ την έχεις χρόνια όπως λες, μην μείνεις ξεκρεμαστος και καίγεσαι και είναι τίποτα Σ/Κ ή τραπεζική αργία...

Και τσέκαρε και το android app τους αν δεν το χεις κάνει ήδη...θα το λατρέψεις, ούτε υπολογιστή δεν θα χρειάζεσαι πλέον, banking παντού, πάντα, στην βουνοκορφή του Ολύμπου ή καταμεσής στο Αιγαίο...αρκεί να πιάνει 3g :p

21706
24-10-15, 20:58
Εντάξει, όταν χαλάσει η συσκευή μου θα πάω!
Αν είναι ΣΚ θα πάω εκδρομή:)

- - - Updated - - -

Εδώ (https://www.nbg.gr/microsites/e_code_gr/home.html) λοιπόν η ΕΤΕ λέει ότι δίνει το i-code και στους ιδιώτες.

cool11
24-10-15, 21:41
Με εχετε μπερδεψει με την ΕΤΕ.
Τελικα το μηχανακι που δινει κωδικους, κανονικα δινει εγκυρους κωδικους και γινεται δεκτο απο το ebanking της ΕΤΕ, ή οχι;

21706
24-10-15, 21:48
Με εχετε μπερδεψει με την ΕΤΕ.
Τελικα το μηχανακι που δινει κωδικους, κανονικα δινει εγκυρους κωδικους και γινεται δεκτο απο το ebanking της ΕΤΕ, ή οχι;

Ναι και ναι. Το χρησιμοποίησα χτες.

djuan1988
24-10-15, 22:15
Μπορεί να έχεις δίκιο. Πάντως οι συναλλαγές αργούν φανούν κι να εκκαθαριστούν στο web banking.

Έχω περιμένει μέχρι κι 3 ολόκληρες ημέρες να πληρώσω την πιστωτική, αν είσαι Σ-Κ που δεν εκκαθαρίζουν συναλλαγές κι θέλεις να πλαφονάρεις την πιστωτική σου κι να την ξεχρεώσεις κι να την ξαναχρεωσεις την έκατσες την βάρκα ;

Στην Εθνική φαίνεται ΑΜΕΣΑ η πληρωμή της κάρτας, ό,τι ώρα κι ημέρα να το κάνεις.

Λυπάμαι που θα το πω για μια (νοοτροπία κρατικοδίαιτης) Τράπεζα, αλλά η Εθνική είναι η καλύτερη αυτή την στιγμή.


Ναι, οι συναλλαγές αργούν να φανούν. Αυτό είναι το πρόβλημα και για αυτό τα alerts χρειάζονται στην Πειραιώς. Είναι άμεσα, ενώ η εκκαθάριση αργεί.


Όσον αφορά την Γερμανία, αυτά που αναφέρθησαν είναι σωστά. Είναι ακόμα cash friendly κοινωνία, οι κάρτες που χρησιμοποιούν ευρέως είναι ακόμα οι Maestro, ενώ τις πιστωτικές τις έχουν κάπου καταχωνιασμένες κι τις χρησιμοποιούν μόνο όταν θέλουν να κλείσουν ξενοδοχεία στο εξωτερικό κτλ.
Καμμία σχέση με Αγγλία-ΗΠΑ που μπορείς να πληρώσεις κυριολεκτικά τα πάντα με χρεωστικές-πιστωτικές.

Στην Γερμανία έχουν τις EC κάρτες. Αυτές χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος εκεί.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Electronic_cash

Σε πολλά σουπερμάρκετ και όχι μόνο δε δέχονται τις δικές μας χρεωστικές γιατί νομίζουν ότι είναι πιστωτική και έχει μεγάλη προμήθεια (και λογικά έχει κιόλας).

Την είχα πατήσει αρκετές φορές στην αρχή σε σουπερμάρκετ εκεί και με έσωσε μια maestro της Γενικής Τράπεζας που είχα.

narsis
24-10-15, 22:56
Μια και το έχω ψάξει και για να ξεκαθαρίσει.
Όσον αφορά στην ΕΤΕ οι επιχειρήσεις παίρνουν συσκευή i-code (η οποία είναι όμως διαφορετική από αυτή που παίρναμε ως φυσικά πρόσωπα).
Τα φυσικά πρόσωπα πλέον παίρνουν sms τον κωδικό. Όσοι δηλαδή πάνε να κάνουν i-bank θα παίρνουν τον κωδικό μέσω sms στο κινητό τους. Δεν δίνονται πλέον συσκευές.

Για εμάς που είχαμε συσκευή από παλιά, αυτή συνεχίζει να δουλεύει κανονικά (εγώ τη χρησιμοποιώ κανονικότατα). Θα συνεχίσει να δουλεύει μέχρι να ζητήσει ο χρήστης ακύρωση (γιατί π.χ. την έχασε/την κλέψανε) ή να σταματήσει να δουλεύει η συσκευή επειδή χάλασε. Ωστόσο όσοι έχουμε συσκευή μπορούμε να ζητήσουμε παράλληλα και να μας στέλνουν εναλλακτικά sms, το οποίο και θα δουλεύει ταυτόχρονα και παράλληλα με τη συσκευή.

21706
24-10-15, 22:58
Δες τη σελίδα της ΕΤΕ που έδωσα παραπάνω.

Artemius
24-10-15, 23:15
Εντάξει, όταν χαλάσει η συσκευή μου θα πάω!
Αν είναι ΣΚ θα πάω εκδρομή:)

- - - Updated - - -

Εδώ (https://www.nbg.gr/microsites/e_code_gr/home.html) λοιπόν η ΕΤΕ λέει ότι δίνει το i-code και στους ιδιώτες.

Παίζει και να τους "ξέφυγε" αυτή η σελίδα, και να μην την ενημέρωσαν.
Δες εδώ : https://www.nbg.gr/el/i-bank/SMS_i-code

Το λέει ξεκάθαρα,"sms i-code υποχρεωτικά σε όλους τους νέους χρήστες i-bank, ενώ οι υφιστάμενοι χρήστες με συσκευή μπορούν να χρησιμοποιούν και τους 2 τρόπους μετά από αίτηση.Οι επαγγελματίες/Επιχειρήσεις μόνο με συσκευή προς το παρών".

marcus1
25-10-15, 00:21
Ελαφρώς off-topic [και απολύτως ανώριμο], αλλά στη δεύτερη φιλο-ΕΤΕ παρατήρησή μου να σημειώσω ότι τα νέα ΑΤΜ της Εθνικής είναι εκπληκτικά, επειδή τα κουμπιά είναι μεγάλα, στρογγυλά, με άμεση απόκριση, και μου θυμίζουν coinop

Ξέρω. Καθένας με την τρέλα του. Ηθελα να το μοιραστώ όμως. :p

narsis
25-10-15, 02:34
Δες τη σελίδα της ΕΤΕ που έδωσα παραπάνω.

https://www.nbg.gr/el/i-bank/SMS_i-code

Αυτό είναι που ισχύει. Το άλλο απλά μάλλον δεν το αφαίρεσαν από το site.

@ ADSLgr.com All rights reserved.