PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

spartak
29-02-16, 08:21
Πατωντας πανω στη συγκεκριμενη κινηση δεν μου το λεει αυτο, απλα εχει το κωδικο του σημειου που εγινε η καταθεση. Εσυ δηλαδη εχεις Εθνικη ή Πειραιως και μπορεις να δεις τα στοιχεια του καταθετη?

Σε Πειραιως δε μου εμφανίζει ούτε εμένα ποιος έκανε την κατάθεση αν ο καταθέτης δεν το έχει βάλει στο σχετικό πεδίο

kafrikistan
01-03-16, 09:13
Σε Πειραιως δε μου εμφανίζει ούτε εμένα ποιος έκανε την κατάθεση αν ο καταθέτης δεν το έχει βάλει στο σχετικό πεδίο

Αυτο λεω κι εγω... Αρα, τι μας λεει ο meletis απo πανω?

meletis
01-03-16, 11:12
Βέβαιως και μπορείς να δείς το όνομα και το λογ/σμο του αποστολέα εάν πατήσεις κινήσεις και πρόσθετη πλήροφορηση στην συγκεκριμένη κινηση.
Εγω συγκεκριμένα έχω e-banking της Εθνικής Τράπεζας

mezger
01-03-16, 11:46
οταν λαμβανω χρημα μεσω web banking, δε μπορω να δω το ονομα και το λογ/σμο του αποστολεα ε?


απλα εχει το κωδικο του σημειου που εγινε η καταθεση.


Αυτο λεω κι εγω... Αρα, τι μας λεει ο meletis απo πανω?



Ρωτάς δύο διαφορετικά πράγματα. Αν έγινε μεταφορά απο λογαριασμό τρίτου εννοείται ότι βλέπεις όνομα και λογαριασμό. Αν έγινε κατάθεση σε κατάστημα, δε μπλέκεται ο λογαριασμός του καταθέτη πουθενά για να τον δεις εσύ.

partblah1990
01-03-16, 12:19
ρε παιδια, η ΤΑΝ list που εχει η atticabank τι ακριβως είναι ;

Φαντοζομαι θα ειναι το αναλογο με τις συσκυες token που αποδιδουν ηλεκτρονικο κλειδάριθμο ;

mezger
01-03-16, 12:26
ρε παιδια, η ΤΑΝ list που εχει η atticabank τι ακριβως είναι ;

Φαντοζομαι θα ειναι το αναλογο με τις συσκυες token που αποδιδουν ηλεκτρονικο κλειδάριθμο ;

Ναι, αντί να τα παράγει δυναμικά το μηχάνημα έχεις μια λίστα και τα χρησιμοποιείς με τη σειρά, μια φορά το καθένα. Είναι καλή λύση για να μη μείνεις ποτέ ξεκρέμαστος, μέχρι και η google σου δίνει τη δυνατότητα να τυπώσεις λίστα για το two-factor auth για backup.

partblah1990
01-03-16, 12:29
Αυτη η λίστα θα πρέπει να ανανεωθεί όταν χρησιμοποιηθούν αυτοί οι κωδικοί μιας χρήσης ή εχω εφάπαξ τους κωδικους της λίστας ;

jkoukos
01-03-16, 12:36
Είναι κωδικοί μιας χρήσης και καλό είναι να τους διαγράφεις κάθε φορά, για να γνωρίζεις ποιους μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Αν τελειώσουν ζητάς να εκδοθεί νέα λίστα.
Είχε παλαιότερα και η Εθνική την ίδια πρακτική πριν ξεκινήσει να δίνει τα Tokens.

partblah1990
01-03-16, 12:51
μάλιστα. Και το πιστοποιητικό που δίνει η Eurobank τι ακριβώς είναι ; Μπορώ να το κάνω να μου στελνουν κωδικους σε sms οπως στην Πειραιως ;

jkoukos
01-03-16, 13:01
Στην Eurobank χρησιμοποιώ κωδικούς μιας χρήσης μέσω sms.

nikosmelt
01-03-16, 17:29
Ερώτηση: αν μεταφέρω στην Εθνική μέσω ebanking ένα ποσό σε λογαριασμό τρίτου (από εθνική σε εθνική) θα τα έχει σήμερα αυτός τα λεφτά ή αύριο;

partblah1990
01-03-16, 17:40
θα τα εχει αμεσα απο Εθνική -> Εθνική

cranky
02-03-16, 01:52
Ερώτηση: αν μεταφέρω στην Εθνική μέσω ebanking ένα ποσό σε λογαριασμό τρίτου (από εθνική σε εθνική) θα τα έχει σήμερα αυτός τα λεφτά ή αύριο;
Μέσα σε λίγα λεπτά.

kourampies
02-03-16, 02:37
Μέσα σε λίγα λεπτά.

Άμεσα, ούτε λίγα δευτερόλεπτα.

kafrikistan
02-03-16, 13:51
Ρωτάς δύο διαφορετικά πράγματα......

Ρωτησα αν οταν λαμβανω χρημα μεσω web banking μπορω να δω το ονομα και το λογ/σμο του αποστολεα.
Και οι δυο πλευρες(αποστολεας-παραληπτης) να χρησιμοποιουν web banking.

Ποια ειναι λοιπον η απαντηση?



Αν έγινε μεταφορά απο λογαριασμό τρίτου εννοείται ότι βλέπεις όνομα και λογαριασμό.

Μεταφορα με ποιον τροπο?
Ποιος ειναι ο "τριτος"? ο καταθετης-αποστολεας των χρηματων?




Αν έγινε κατάθεση σε κατάστημα, δε μπλέκεται ο λογαριασμός του καταθέτη πουθενά για να τον δεις εσύ

Mιλας για καταθεση μετρητων στο γκισε.
Δεν ειναι υποχρεωτικη η αναφορα του ονοματος του καταθετη?




Εγω συγκεκριμένα έχω e-banking της Εθνικής Τράπεζας

Κι εγω. Σου εγινε καταθεση και εμφανιστηκε το ονομα του καταθετη και ο αριθμος του λογ/σμου του?

mezger
02-03-16, 14:32
Ρωτησα αν οταν λαμβανω χρημα μεσω web banking μπορω να δω το ονομα και το λογ/σμο του αποστολεα.
Και οι δυο πλευρες(αποστολεας-παραληπτης) να χρησιμοποιουν web banking.

Ποια ειναι λοιπον η απαντηση?

Στην έδωσε ο meletis, και μετά είπες ότι

απλα εχει το κωδικο του σημειου που εγινε η καταθεση.
Δεν ξέρω αν λέω τώρα κάτι που θα αναποδογυρίσει την κοσμοθεωρία σου και θα σε συγκλονίσει, αλλά όταν

Και οι δυο πλευρες(αποστολεας-παραληπτης) να χρησιμοποιουν web banking.
δεν υπαρχει σημείο που έγινε η κατάθεση. Τέτοιο σημείο υπάρχει μόνο όταν σου βάλει κάποιος χρήματα από γκισέ, οπότε ναι ρώτησες δύο διαφορετικά πράγματα.



Μεταφορα με ποιον τροπο?
Ποιος ειναι ο "τριτος"? ο καταθετης-αποστολεας των χρηματων?
Δεν έχει σημασία ο τρόπος.
Είναι ο αποστολέας. Όχι ο καταθέτης. Άλλο κατάθεση, άλλο μεταφορά.




Mιλας για καταθεση μετρητων στο γκισε.
Δεν ειναι υποχρεωτικη η αναφορα του ονοματος του καταθετη?


Υπαρχουν και μηχανήματα πληρωμών μέσα στις τράπεζες, όπου λογικά μπορείς να γράψεις ότι θέλεις (ή τίποτα) στην αιτιολογία. Οπότε ακόμα και αν είναι τυπικά υποχρεωτικό (δεν το γνωρίζω), δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις αυτήν την πληροφορία.

jkoukos
02-03-16, 15:28
Ρωτησα αν οταν λαμβανω χρημα μεσω web banking μπορω να δω το ονομα και το λογ/σμο του αποστολεα.
Και οι δυο πλευρες(αποστολεας-παραληπτης) να χρησιμοποιουν web banking.
Μέσω Web Bankink δεν λαμβάνεις χρήματα (ακόμη δεν έχει βρεθεί ο τρόπος). Μόνο να στείλεις ή να πληρώσεις μπορείς και φυσικά να δεις την κίνηση του λογαριασμού σου.

Αυτό που σου λένε είναι ότι τα στοιχεία που βλέπεις στο Web Banking είναι ανάλογα του τρόπου που ο αποστολέας σου έστειλε το χρηματικό ποσό και τι δήλωσε ο ίδιος.
Άλλο πράγμα με μεταφορά από ATM, άλλο από γκισέ, άλλο από Web Banking και άλλο από γκισέ με μετρητά.
Π.χ. από ΑΤΜ δεν φαίνεται τίποτα. Από Web Banking ή γκισέ με μεταφορά, ανάλογα τα πεδία που συμπλήρωσε ο καταθέτης. Από γκισέ με κατάθεση, φαίνεται το όνομα του καταθέτη και ίσως όχι ο λόγος της κατάθεσης.

Και φυσικά εξαρτάται την πολιτική της τράπεζας, για το ποια πεδία επιτρέπει να εμφανίζονται.

cool11
02-03-16, 15:40
Η Πειραιως ετοιμαζεται να κανει αλλαγες στο user interface της winbank, για να δουμε...

goku
02-03-16, 15:55
Mιλας για καταθεση μετρητων στο γκισε.
Δεν ειναι υποχρεωτικη η αναφορα του ονοματος του καταθετη?

Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες τράπεζες, αλλά χθες που πήγα στον γκισέ της τράπεζας Πειραιώς και έκανα κατάθεση, δεν μου ζήτησαν κανένα στοιχείο. Είτε στείλεις χρήματα μέσω γκισέ, είτε μέσω e-banking, μπορείς να γράψεις ένα σύντομο μήνυμα το οποίο θα εμφανιστεί στον παραλήπτη των χρημάτων. Εκεί είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα αν θα γράψεις το όνομά σου, κάτι άλλο ή τίποτα.

Manolis_karas
02-03-16, 20:10
Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες τράπεζες, αλλά χθες που πήγα στον γκισέ της τράπεζας Πειραιώς και έκανα κατάθεση, δεν μου ζήτησαν κανένα στοιχείο....
Προ Κρίσης έκαναν μουτσουτσούνια. :p
Τώρα μόλις πας να καταθέσεις, έστω και μικροποσό, είναι ευγενέστατοι και δεν ρωτάνε πολλά-πολλά μήπως και τσατιστείς και πας σε άλλη τράπεζα.

goku
02-03-16, 21:39
Προ Κρίσης έκαναν μουτσουτσούνια. :p
Τώρα μόλις πας να καταθέσεις, έστω και μικροποσό, είναι ευγενέστατοι και δεν ρωτάνε πολλά-πολλά μήπως και τσατιστείς και πας σε άλλη τράπεζα.

Μήπως για μικροποσά δεν ζητάνε έτσι κι αλλιώς; εγώ 70 ευρώ κατέθεσα. Σε μεγάλα ποσά (της τάξεως των χιλιάδων ευρώ) ίσως ζητάνε.

Manolis_karas
02-03-16, 21:53
Μήπως για μικροποσά δεν ζητάνε έτσι κι αλλιώς; εγώ 70 ευρώ κατέθεσα. Σε μεγάλα ποσά (της τάξεως των χιλιάδων ευρώ) ίσως ζητάνε.
Προ Κρίσης ζητούσανε και για μικροποσά.

kafrikistan
03-03-16, 05:50
Στην έδωσε ο meletis, και μετά είπες ότι .................

Δεν ξέρω αν λέω τώρα κάτι που θα αναποδογυρίσει την κοσμοθεωρία σου και θα σε συγκλονίσει, αλλά όταν

Bρε αδελφε ασε τι ειπα και τι δεν ειπα, μη μπερδευεσαι. Ελα στην ουσια.
Δεν τιθεται θεμα ανατροπης καποιας κοσμοθεωριας. Απαντησεις θελω.




δεν υπαρχει σημείο που έγινε η κατάθεση. Τέτοιο σημείο υπάρχει μόνο όταν σου βάλει κάποιος χρήματα από γκισέ,

Yπαρχουνε και μηχανακια, easy pay νομιζω τα λενε, στα οποια μπορεις να βαλεις χρηματα σε καποιον.




Δεν έχει σημασία ο τρόπος.
Είναι ο αποστολέας. Όχι ο καταθέτης. Άλλο κατάθεση, άλλο μεταφορά.

Δεν εχει σημασια απο ποια αποψη?
Ειπα εγω οτι ειναι ο καταθετης?
Σε μια τετοια δοσοληψια για την οποια μιλαω υπαρχουν δυο πλευρες, ο αποστολεας (των χρηματων) και ο παραληπτης τους. Μιλησες για καποιον "τριτο" οποτε διερωτηθηκα ποιος ειναι ο τριτος.
Αν βαλω λεφτα στο λογ/σμο σου, απ το δικο μου στον δικο σου, δε μπορουμε αυτο να το πουμε και μεταφορα?



Υπαρχουν και μηχανήματα πληρωμών μέσα στις τράπεζες, όπου λογικά μπορείς να γράψεις ότι θέλεις (ή τίποτα) στην αιτιολογία. Οπότε ακόμα και αν είναι τυπικά υποχρεωτικό (δεν το γνωρίζω), δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις αυτήν την πληροφορία.

Εγω σε ρωτησα αν οταν γινεται καταθεση μετρητων στον γκισε ειναι υποχρεωτικη η αναφορα του ονοματος του καταθετη.


5 quotes εκανες φιλε μου στo post σου, αλλα σε αυτο που ρωταω τοσες μερες δεν απαντησες...

- - - Updated - - -


Μέσω Web Bankink δεν λαμβάνεις χρήματα (ακόμη δεν έχει βρεθεί ο τρόπος). Μόνο να στείλεις ή να πληρώσεις

Ναι βρε φιλε, δεν τα λαμβανω στο χερι, μπαινουν μονο στο λογ/σμο μου. Ας μη πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο.




Αυτό που σου λένε είναι ότι τα στοιχεία που βλέπεις στο Web Banking είναι ανάλογα του τρόπου που ο αποστολέας σου έστειλε το χρηματικό ποσό και τι δήλωσε ο ίδιος.
Άλλο πράγμα με μεταφορά από ATM, άλλο από γκισέ, άλλο από Web Banking και άλλο από γκισέ με μετρητά.
Π.χ. από ΑΤΜ δεν φαίνεται τίποτα. Από Web Banking ή γκισέ με μεταφορά, ανάλογα τα πεδία που συμπλήρωσε ο καταθέτης. Από γκισέ με κατάθεση, φαίνεται το όνομα του καταθέτη και ίσως όχι ο λόγος της κατάθεσης.


Αρα τελικα μου λες πως οταν δεχομαι καταθεση στο λογ/σμο μου δε μπορω να δω το ονομα του καταθετη, παρα μονο αν το δηλωσε ο ιδιος ή αν εβαλε τα λεφτα απ το γκισε.
Ενω το λογ/σμο του δε μπορω να τον δω σε καμμια περιπτωση.
Σωστα?

mezger
03-03-16, 11:34
Μεταφορα με ποιον τροπο?
Ποιος ειναι ο "τριτος"? ο καταθετης-αποστολεας των χρηματων?




Ειπα εγω οτι ειναι ο καταθετης?


Εντάξει, τώρα είμαι σίγουρος ότι τρολάρεις.
Η απάντηση δώθηκε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=5885745#post5885745)
Δεν ταίζω άλλο

Edit: τελευταια προσπάθεια για την τιμή των όπλων:
Αμα βρε άνθρωπε στο ebanking σου λέει το σημείο κατάθεσης, δε σου έκανε μεταφορά ο άλλος απο το λογαριασμό του, κατάθεση μετρητών έκανε σε μηχάνημα ή γκισε.

jkoukos
03-03-16, 16:10
Αρα τελικα μου λες πως οταν δεχομαι καταθεση στο λογ/σμο μου δε μπορω να δω το ονομα του καταθετη, παρα μονο αν το δηλωσε ο ιδιος ή αν εβαλε τα λεφτα απ το γκισε.
Ενω το λογ/σμο του δε μπορω να τον δω σε καμμια περιπτωση.
Σου λέω ότι εξαρτάται με ποιον τρόπο σου έστειλε το χρηματικό ποσό. Άλλο πράγμα κατάθεση, (μετρητά σε γκισέ ή ΑΤΜ ή άλλο πιστωτικό ίδρυμα) και άλλο πράγμα έμβασμα (μεταφορά από γκισέ ή ΑΤΜ ή Web Banking ή άλλο πιστωτικό ίδρυμα).
Ταυτόχρονα εξαρτάται τι πληροφορίες συμπληρώνει ο εντολέας και ποιες επιτρέπονται να εμφανίζονται σε σένα από την πολιτική της τράπεζας. Ανάλογα την περίπτωση, σου εμφανίζει πολλές ή ελάχιστες πληροφορίες.


Πατωντας πανω στη συγκεκριμενη κινηση δεν μου το λεει αυτο, απλα εχει το κωδικο του σημειου που εγινε η καταθεση. Εσυ δηλαδη εχεις Εθνικη ή Πειραιως και μπορεις να δεις τα στοιχεια του καταθετη?
Στο παραπάνω που ρωτάς για Εθνική, σου έγινε κατάθεση με μετρητά είτε σε γκισέ είτε σε ΑΤΜ, οπότε σου δείχνει μόνο τον κωδικό του καταστήματος, όπως έγραψε και ο mezger.
Αν είχες λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής, θα εμφανιζόταν τουλάχιστον ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα.

kafrikistan
04-03-16, 11:24
Edit: τελευταια προσπάθεια για την τιμή των όπλων:
Αμα βρε άνθρωπε στο ebanking σου λέει το σημείο κατάθεσης, δε σου έκανε μεταφορά ο άλλος απο το λογαριασμό του, κατάθεση μετρητών έκανε σε μηχάνημα ή γκισε.

Για να φτασεις στη τελευταια προσπαθεια πρεπει πρωτα να ξεκινησεις τη πρωτη :rofl:
Σου ειπα να προσπερασεις το απο που εγινε η καταθεση, οk αν εγινε απο μηχανακι με μετρητα προφανως δε θα φαινεται τιποτα αν ετσι αυτο δουλευει.
Αλλο πραγμα ομως ρωταω.



Σου λέω ότι εξαρτάται με ποιον τρόπο σου έστειλε το χρηματικό ποσό. Άλλο πράγμα κατάθεση, (μετρητά σε γκισέ ή ΑΤΜ ή άλλο πιστωτικό ίδρυμα) και άλλο πράγμα έμβασμα (μεταφορά από γκισέ ή ΑΤΜ ή Web Banking ή άλλο πιστωτικό ίδρυμα).
Ταυτόχρονα εξαρτάται τι πληροφορίες συμπληρώνει ο εντολέας και ποιες επιτρέπονται να εμφανίζονται σε σένα από την πολιτική της τράπεζας. Ανάλογα την περίπτωση, σου εμφανίζει πολλές ή ελάχιστες πληροφορίες.

O τροπος αναφερθηκε. Απ το web banking του. Aπο την τραπεζα χψ στην ιδια τραπεζα χψ.
Περα απο τις προαιρετικες πληροφοριες που συμπληρωνει ο ιδιος ο καταθετης.

Απ οτι καταλαβα μου λες οτι ειναι "αναλογα με την πολιτικη της τραπεζας", σωστα?




Αν είχες λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής, θα εμφανιζόταν τουλάχιστον ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα.

Δηλαδη η πολιτικη της Εθνικης ειναι να εμφανιζεται υποχρεωτικα ο λογ/σμος και το ονομα του καταθετη?

jkoukos
04-03-16, 16:11
Από Εθνική σε Εθνική, βλέπω εισερχόμενα εμβάσματα το τελευταίο 3μηνο:
α. Από μεταφορά (δεν γνωρίζω πως έγινε), μόνο αριθμό λογαριασμού και όνομα εντολέα.
β. Από ΑΤΜ, μόνο αριθμό του ΑΤΜ.
γ. Κατάθεση μισθοδοσίας, μόνο αριθμό καταστήματος.

Δεν γνωρίζω την πολιτική οποιασδήποτε τράπεζας και δεν μ' ενδιαφέρει.

kafrikistan
05-03-16, 08:39
Από Εθνική σε Εθνική, βλέπω εισερχόμενα εμβάσματα το τελευταίο 3μηνο:
α. Από μεταφορά (δεν γνωρίζω πως έγινε), μόνο αριθμό λογαριασμού και όνομα εντολέα.
β. Από ΑΤΜ, μόνο αριθμό του ΑΤΜ.
γ. Κατάθεση μισθοδοσίας, μόνο αριθμό καταστήματος.

Δεν γνωρίζω την πολιτική οποιασδήποτε τράπεζας και δεν μ' ενδιαφέρει.


Μα μολις ειπες οτι "αν εχω λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής θα εμφανιζεται ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα", τωρα λες οτι δε γνωριζεις?

Μιλαμε μονο για μεταφoρα χρηματων μεσω web banking.
Απ οτι βλεπω στο δικο μου ιστορικο, η Πειραιως δεν σου δειχνει ονομα/λογαριασμο.

jkoukos
05-03-16, 17:34
Μα μολις ειπες οτι "αν εχω λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής θα εμφανιζεται ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα", τωρα λες οτι δε γνωριζεις?
Άλλα γράφω και άλλα καταλαβαίνεις.
Ανέφερα ότι δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο έκανε την συγκεκριμένη μεταφορά (και όχι κατάθεση). Αν δηλαδή την έκανε στο γκισέ ή μέσω Web Banking ή με άλλον τρόπο.

sdikr
05-03-16, 17:36
Μα μολις ειπες οτι "αν εχω λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής θα εμφανιζεται ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα", τωρα λες οτι δε γνωριζεις?

Μιλαμε μονο για μεταφoρα χρηματων μεσω web banking.
Απ οτι βλεπω στο δικο μου ιστορικο, η Πειραιως δεν σου δειχνει ονομα/λογαριασμο.

η πειραιως δείχνει εφόσον η μεταφορά έχει γίνει απο webbanking πειραιως

partblah1990
05-03-16, 17:51
εκτος απο τις 5 συστημικες τραπεζες (Alpha Bank,Εθνική Τράπεζα ,Τράπεζα Πειραιώς,Eurobank,Attica Bank) ποιες άλλες προσφέρουν υπηρεσίες web banking ;

sdikr
05-03-16, 17:52
εκτος απο τις 5 συστημικες τραπεζες (Alpha Bank,Εθνική Τράπεζα ,Τράπεζα Πειραιώς,Eurobank,Attica Bank) ποιες άλλες προσφέρουν υπηρεσίες web banking ;

Μήπως θα ήταν καλύτερο να μας πείς ποιες έχεις στο μυαλό σου που να προσφέρουν υπηρεσίες banking;

thourios
05-03-16, 18:07
Υπάρχει και η kedr bank (http://www.kedr.gr/el/) η οποία διαθέτει web banking αλλά δεν έχει ούτε ένα ATM

:)

21706
05-03-16, 18:12
εκτος απο τις 5 συστημικες τραπεζες (Alpha Bank,Εθνική Τράπεζα ,Τράπεζα Πειραιώς,Eurobank,Attica Bank) ποιες άλλες προσφέρουν υπηρεσίες web banking ;

Η Attica συστημική;;

Manolis_karas
05-03-16, 18:25
εκτος απο τις 5 συστημικες τραπεζες (Alpha Bank,Εθνική Τράπεζα ,Τράπεζα Πειραιώς,Eurobank,Attica Bank) ποιες άλλες προσφέρουν υπηρεσίες web banking ;
Η Παγκρήτια.

skoupas
05-03-16, 18:51
Στην Kedr Bank που είχα ρωτήσει πρόσφατα για εταιρικό λογαριασμό, μου είπαν το γνωστό ότι δεν ανοίγει λογαριασμός λόγω cc.

thourios
05-03-16, 19:04
Καμία δεν ανοίγει λογαριασμούς εκτός αν υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι.

kafrikistan
05-03-16, 19:26
Άλλα γράφω και άλλα καταλαβαίνεις.
Ανέφερα ότι δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο έκανε την συγκεκριμένη μεταφορά (και όχι κατάθεση). Αν δηλαδή την έκανε στο γκισέ ή μέσω Web Banking ή με άλλον τρόπο.

Μα μεταφερω αυτουσια τα λεγομενα σου:

Αν είχες λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής, θα εμφανιζόταν τουλάχιστον ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα.

Ακυρο αυτο τελικα? Δεν ισχυει?



η πειραιως δείχνει εφόσον η μεταφορά έχει γίνει απο webbanking πειραιως

Μου εχει γινει μεταφορα απο web banking Πειραιως, χωρις ομως να εμφανιζονται στοιχεια.
Πιο συγκεκριμενα, στην αιτιολογια αναφερεται "ΜΤΦ ΑΠΟ ΛΟΓ. WINBANK" και το ιδιο εμφανιζεται και στις "Λεπτομερειες" της συναλλαγης.

Εσενα σου εγινε μεταφορα και βγαινει το ονομα και ο λογ/σμος του αποστολεα?

jkoukos
05-03-16, 19:49
Μα μεταφερω αυτουσια τα λεγομενα σου:

Αν είχες λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής, θα εμφανιζόταν τουλάχιστον ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα.

Ακυρο αυτο τελικα? Δεν ισχυει?
Προφανώς δεν μιλάω ή γράφω καλά ελληνικά. Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι άκυρο ή δεν ισχύει;

Απλά στην παρένθεση, αναφέρω ότι δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο έκανε την μεταφορά:
α. Αν το έκανε με φυσική παρουσία στο γκισέ, ζητώντας από τον ταμία να του μεταφέρει το ποσό από τον δικό του, στον δικό μου λογαριασμό. Μεταφορά δεν είναι αυτό;
β. Αν το έκανε μέσω Web Banking. Μεταφορά δεν είναι αυτό;
γ. Αν το έκανε μέσω Phone Banking. Μεταφορά δεν είναι αυτό;

Δεν βρίσκω άλλον τρόπο να σου δώσω να καταλάβεις τι γράφω στην παρένθεση.

kafrikistan
06-03-16, 09:47
Προφανώς δεν μιλάω ή γράφω καλά ελληνικά. Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι άκυρο ή δεν ισχύει;

Απλά στην παρένθεση, αναφέρω ότι δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο έκανε την μεταφορά:
α. Αν το έκανε με φυσική παρουσία στο γκισέ, ζητώντας από τον ταμία να του μεταφέρει το ποσό από τον δικό του, στον δικό μου λογαριασμό. Μεταφορά δεν είναι αυτό;
β. Αν το έκανε μέσω Web Banking. Μεταφορά δεν είναι αυτό;
γ. Αν το έκανε μέσω Phone Banking. Μεταφορά δεν είναι αυτό;

Δεν βρίσκω άλλον τρόπο να σου δώσω να καταλάβεις τι γράφω στην παρένθεση.

Φιλε μου...

ειπες "Αν είχες λάβει το ποσό με μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής, θα εμφανιζόταν τουλάχιστον ο λογαριασμός και το όνομα του εντολέα".

Αμφοτεροι μιλαμε και καταλαβαινουμε ελληνικα.
Ειπες οτι οποιος λαβει λεφτα με μεταφορα απο λογ/σμο Εθνικης τοτε εμφανιζεται το ονομα και ο λογ/σμος του εντολεα.

Δε καταλαβαινω τελικα, ισχυει αυτο ή δεν ισχυει? εμφανιζονται τα στοιχεια ή δεν εμφανιζονται?

manoulamou
06-03-16, 11:57
εκτος απο τις 5 συστημικες τραπεζες (Alpha Bank,Εθνική Τράπεζα ,Τράπεζα Πειραιώς,Eurobank,Attica Bank) ποιες άλλες προσφέρουν υπηρεσίες web banking ;


Η Attica συστημική;;
ΚΡΥΒΕ ΛΟΓΙΑ. :) : "Συστημική τράπεζα είναι η τράπεζα η οποία εάν καταρρεύσει, τότε θα υπάρξουν συνέπειες και πχ σε άλλες τράπεζες ή και στο κράτος, κλπ. Η συστημική τράπεζα αν πάθει κάτι, τότε οι συνέπειες της μεταδίδονται και αλλού."
Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι και να θυμούνται οι... παλαιότεροι:
Το μεγάλο κόλπο με τις «συστημικές» τράπεζες - Διασωλήνωση «ζόμπι» με 50 δισ. ευρώ του δημοσίου (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=377679)

sotiros
06-03-16, 14:12
λογικα πριν να κανεις αποστολη του ποσου πρεπει να σου βγαινει το ονομα του δικαιουχου λογαριασμου ( εφοσον ειναι στην ιδια τραπεζα ) ωστε να μην γινει καμμια ...πατατα .

runner70
06-03-16, 14:24
λογικα πριν να κανεις αποστολη του ποσου πρεπει να σου βγαινει το ονομα του δικαιουχου λογαριασμου ( εφοσον ειναι στην ιδια τραπεζα ) ωστε να μην γινει καμμια ...πατατα .

Δεν ισχυει αυτο καθως ειναι θεμα προσωπικων δεδομενων.

21706
06-03-16, 15:47
Δεν ισχυει αυτο καθως ειναι θεμα προσωπικων δεδομενων.

Στην ΕΤΕ ισχύει.

runner70
06-03-16, 19:10
Στην ΕΤΕ ισχύει.

Και επιμενω δεν ισχυει. Και στην ΕΤΕ στο βγαζει αφου εχεις εκτελεσει το εμβασμα.

partblah1990
06-03-16, 19:41
το ονομα του δικαιουχου το βγαζει μετα που εκτελεστει το εμβασμα κι όχι πριν

21706
06-03-16, 19:50
Και επιμενω δεν ισχυει. Και στην ΕΤΕ στο βγαζει αφου εχεις εκτελεσει το εμβασμα.
Ναι, αυτό εννοούσα.
Είχα διαβάσει λάθος το μήνυμα του sotiros.

Manolis_karas
06-03-16, 23:29
το ονομα του δικαιουχου το βγαζει μετα που εκτελεστει το εμβασμα κι όχι πριν
Στην Πειραιώς σε κατάθεση από easypay και στο αντίστοιχο μηχάνημα της Άλφα εμφανίζει το 1ο & το τελευταίο γράμμα του ονοματεπώνυμου του παραλήπτη μόλις πληκτρολογήσεις τον αριθμό λογαριασμού. Δεν ξέρω όμως αν αυτό γίνεται μόνο για τους λογαριασμούς των αντιστοίχων τραπεζών ή για όποιας τράπεζας και αν είναι ο λογαριασμός.

kafrikistan
06-03-16, 23:58
λογικα πριν να κανεις αποστολη του ποσου πρεπει να σου βγαινει το ονομα του δικαιουχου λογαριασμου ( εφοσον ειναι στην ιδια τραπεζα ) ωστε να μην γινει καμμια ...πατατα .

Στη Πειραιως μεσω web banking το ονομα του δικαιουχου σου βγαινει μετα την αποστολη των χρηματων...

Παντως δεν ειναι ευκολο να γραψεις iban αλλου. Αν δε το γραψεις σωστα το πιθανοτερο ειναι να σου πει "λαθος iban".

thourios
07-03-16, 00:09
Στην Αλφα όταν βάζεις το IBAN του άλλου γι να στείλεις μέσω web σου βγάζει το πρώτο γράμμα του ονόματος και του επωνύμου. Όταν κατόπιν κάνεις την αποστολή στο δείχνει ολόκληρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.