PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

lewton
06-06-16, 13:44
Ο βασικός λόγος θα πρέπει να είναι αυτός που αναφέρεται και στο έγγραφο: κάποιοι κάνουν 15-30 αναλήψεις σε ΑΤΜ ανά μήνα!!!! Ας είμαστε και λίγο λογικοί. Ίσως βέβαια θα ήταν πιο απλό αν έλεγαν ευθύς εξαρχής ότι το fair use policy λέει για πχ 5 δωρεάν αναλήψεις το μήνα. Μετά θα υπάρξει κάποιο κόστος. Και θα τελείωνε πιο απλά το θέμα. Κάτι ανάλογο έκαναν και για τις καταθέσεις πριν αρκετό καιρό.
Για τις καταθέσεις τι έκαναν;

yyy
06-06-16, 14:00
Για τις καταθέσεις τι έκαναν;

Δε θυμάμαι ακριβώς... Δες στην ιστοσελίδα τους, έχει ένα pdf με όλες τις χρεώσεις. Αν θυμάμαι καλά, είναι δωρεάν μέχρι κάποιο ποσό το μήνα (100€ μάλλον) και πάνω από αυτό έχει κάποια προμήθεια.

lewton
06-06-16, 14:02
Δε θυμάμαι ακριβώς... Δες στην ιστοσελίδα τους, έχει ένα pdf με όλες τις χρεώσεις. Αν θυμάμαι καλά, είναι δωρεάν μέχρι κάποιο ποσό το μήνα (100€ μάλλον) και πάνω από αυτό έχει κάποια προμήθεια.

Οι καταθέσεις; :hmm:

Thanasis159
06-06-16, 14:09
Οι καταθέσεις; :hmm:

Με μετρητά, το CASH26 πρόγραμμα δλδ. Δες εδώ (https://number26.eu/update-to-the-cash26-program-fee-for-cash-deposits/)!

lewton
07-06-16, 11:42
Με μετρητά, το CASH26 πρόγραμμα δλδ. Δες εδώ (https://number26.eu/update-to-the-cash26-program-fee-for-cash-deposits/)!
Ευχαριστώ. :oneup:
Ενδιαφέρον.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δε θέλω να φανταστώ την αντίδραση της ταμία του super market αν της πω ότι θέλω να καταθέσω λεφτά στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

- - - Updated - - -

Μπαίνω στο Winbank σήμερα και μου πετάει αυτό: https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Documents/DIREQT_anakoinosi_EET.pdf

Δηλαδή εμένα με μετράει ως κάτοικο Ελλάδας η Πειραιώς;

sdikr
07-06-16, 11:51
Ευχαριστώ. :oneup:
Ενδιαφέρον.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δε θέλω να φανταστώ την αντίδραση της ταμία του super market αν της πω ότι θέλω να καταθέσω λεφτά στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

- - - Updated - - -

Μπαίνω στο Winbank σήμερα και μου πετάει αυτό: https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Documents/DIREQT_anakoinosi_EET.pdf

Δηλαδή εμένα με μετράει ως κάτοικο Ελλάδας η Πειραιώς;

Μήπως έχει να κάνει με την αλλαγή που έκανες στην εφορία; γιατί μόλις δοκίμασα και δεν μου έβγαλε κάτι

lewton
07-06-16, 13:02
Μήπως έχει να κάνει με την αλλαγή που έκανες στην εφορία; γιατί μόλις δοκίμασα και δεν μου έβγαλε κάτι

Στα μηνύματα έχει τίποτα;
Δεν μου το πέταξε ως pop-up αλλά είδα ότι είχα νέο μήνυμα (έχει χθεσινή σημερινή ημερομηνία).

Thanasis159
07-06-16, 14:16
Μου το έχει και μένα ως μήνυμα :hmm:

lewton
07-06-16, 15:04
Μου το έχει και μένα ως μήνυμα :hmm:

Έχεις σχέση με εξωτερικό;
Σου στέλνουν λεφτά από εξωτερικό;

Εγώ πρέπει να στέλνω κάθε χρόνο 4-4,5 χιλιάδες ευρώ επειδή έχω ένα δάνειο στο όνομά μου (με έβαλαν οι γονείς μου να αγοράσω το φοιτητικό μου σπίτι στο όνομά μου όταν πήγα για σπουδές στην Αθήνα) και το δάνειο θεωρείται τεκμήριο, με άλλα λόγια εφόσον πληρώνω τόσα λεφτά για το δάνειο πρέπει να φαίνεται ότι τα στέλνω από έξω για να μην μου τα φορολογήσουν.
Ίσως λοιπόν η Πειραιώς μου έστειλε αυτό το μήνυμα επειδή λαμβάνω κάθε λίγους μήνες εμβάσματα από έξω, δηλαδή τα λεφτά που στέλνω από το γερμανικό μου λογαριασμό στον ελληνικό.

sdikr
07-06-16, 15:54
Έχεις σχέση με εξωτερικό;
Σου στέλνουν λεφτά από εξωτερικό;

Εγώ πρέπει να στέλνω κάθε χρόνο 4-4,5 χιλιάδες ευρώ επειδή έχω ένα δάνειο στο όνομά μου (με έβαλαν οι γονείς μου να αγοράσω το φοιτητικό μου σπίτι στο όνομά μου όταν πήγα για σπουδές στην Αθήνα) και το δάνειο θεωρείται τεκμήριο, με άλλα λόγια εφόσον πληρώνω τόσα λεφτά για το δάνειο πρέπει να φαίνεται ότι τα στέλνω από έξω για να μην μου τα φορολογήσουν.
Ίσως λοιπόν η Πειραιώς μου έστειλε αυτό το μήνυμα επειδή λαμβάνω κάθε λίγους μήνες εμβάσματα από έξω, δηλαδή τα λεφτά που στέλνω από το γερμανικό μου λογαριασμό στον ελληνικό.

Οκ τώρα το είδα, στα μηνύματα μέσα υπάρχει, η συναλλαγές που έχω κάνει με εξωτερικό είναι έμβασμα σε revolut

Nozomi
07-06-16, 17:18
To βασικό είναι το τρίτο.
Δίνουν δωρεάν αναλήψεις από ΑΤΜ (όλων των τραπεζών αφού οι ίδιοι δεν έχουν ΑΤΜ) και για κάθε ανάληψη χάνουν λεφτά. Το money laundering πιστεύω ότι το πέταξαν για να δείξουν ότι και καλά κάνουν ότι κάνουν λόγω εταιρικής υπευθυνότητας.
Αυτό που δεν ξέρω είναι στις πόσες μηνιαίες αναλήψεις θεωρούν ότι δεν θέλουν να σε έχουν πελάτη. Εγώ μπορεί να κάνω κατά μέσο όρο γύρω στις 8-10 αναλήψεις το μήνα.
Αν είναι αυτό, απαράδεκτοι. Ή έχεις δωρεάν τις αναλήψεις ή δεν τις έχεις. Ή βάζεις ένα όριο δωρεάν αναλήψεων.

Η Number26 σαν να πιάστηκε απροετοίμαστη με την όλη επιτυχία της, υπάρχουν παράπονα για την Εξυπηρέτηση Πελατών ότι αργούν να απαντήσουν στα mail τους.

Σήμερα μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση αυτή στο winbank, πρόσφατα δεν έχω στείλει έμβασμα στο εξωτερικό, αλλά πριν λίγα χρόνια είχα στείλει (δεν ξέρω αν έχουν τόσο μεγάλο εύρος αναζήτησης και από εκεί το βρήκαν) αρκετά εμβάσματα.

Επίσης στην Εθνική που είχα πάει για άσχετη δουλειά τον Γενάρη μου ζήτησαν να τους αναφέρω με ποιών χωρών τις τράπεζες έχω δοσοληψίες.

Απορώ τι περιμένουν να βρουν, πρέπει να είναι πολύ ηλίθιος κάποιος για να πάει μαύρα χρήματα σε τράπεζα της Ε.Ε

lewton
07-06-16, 18:27
Σήμερα μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση αυτή στο winbank, πρόσφατα δεν έχω στείλει έμβασμα στο εξωτερικό, αλλά πριν λίγα χρόνια είχα στείλει (δεν ξέρω αν έχουν τόσο μεγάλο εύρος αναζήτησης και από εκεί το βρήκαν) αρκετά εμβάσματα.

Επίσης στην Εθνική που είχα πάει για άσχετη δουλειά τον Γενάρη μου ζήτησαν να τους αναφέρω με ποιών χωρών τις τράπεζες έχω δοσοληψίες.

Απορώ τι περιμένουν να βρουν, πρέπει να είναι πολύ ηλίθιος κάποιος για να πάει μαύρα χρήματα σε τράπεζα της Ε.Ε
To αστείο είναι ότι στην Αγροτική είχα τη διεύθυνσή μου στο εξωτερικό ως διεύθυνσή μου.
Όταν μας πήρε η Πειραιώς μου είπαν ότι πρέπει να δώσει διεύθυνση Ελλάδας.
Κατά συνέπεια η Πειραιώς νομίζει ότι είμαι κάτοικος Ελλάδας.
Και νομίζει ότι τα χρήματα που στέλνονται από το εξωτερικό στο λογαριασμό μου (από αποστολέα με το ίδιο όνομα αλλά με λατινικούς χαρακτήρες) είναι λεφτά που μου στέλνουν εμένα τρίτοι από έξω.
Ο,τι να'ναι. :down:

runner70
07-06-16, 18:36
To αστείο είναι ότι στην Αγροτική είχα τη διεύθυνσή μου στο εξωτερικό ως διεύθυνσή μου.
Όταν μας πήρε η Πειραιώς μου είπαν ότι πρέπει να δώσει διεύθυνση Ελλάδας.
Κατά συνέπεια η Πειραιώς νομίζει ότι είμαι κάτοικος Ελλάδας.
Και νομίζει ότι τα χρήματα που στέλνονται από το εξωτερικό στο λογαριασμό μου (από αποστολέα με το ίδιο όνομα αλλά με λατινικούς χαρακτήρες) είναι λεφτά που μου στέλνουν εμένα τρίτοι από έξω.
Ο,τι να'ναι. :down:

Μηπως αυτο το pdf ειναι γενικο και οχι στοχευμενο και κατ'επεκταση δεν σε αφορα; Στις ερωτησεις βλεπω:

"14. Είμαι κάτοικος και τηρώ δικό μου λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού. Μου παρείχε μία υπηρεσία άλλος κάτοικος Ελλάδος. Άλλες φορές τον πληρώνω σε τράπεζα στην Ελλάδα και άλλες σε τράπεζα του εξωτερικού. Καταγράφω κάποια από αυτές τις συναλλαγές στα ερωτηματολόγια;

Όχι. Το Ισοζύγιο Πληρωμών αφορά μόνο συναλλαγές μεταξύ κατοίκων και μη κατοίκων. Δεν καταγράφεται καμία συναλλαγή (είτε είσπραξη είτε πληρωμή) για οποιονδήποτε λόγο μεταξύ κατοίκων, είτε γίνεται μέσω ελληνικών τραπεζών είτε μέσω ξένων τραπεζών.


3. Πώς ορίζεται ο κάτοικος για τους στατιστικούς σκοπούς του Ισοζυγίου Πληρωμών;

Η έννοια του κατοίκου για τους σκοπούς του Ισοζυγίου Πληρωμών αποτελεί μία καθαρά στατιστική έννοια και δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με τη φορολογική ή νομική έδρα ενός φυσικού ή νομικού προσώπου. Ένα φυσικό ή νομικό πρόσωπο καλείται κάτοικος μίας χώρας εάν έχει (ή σκοπεύει στο μέλλον να αναπτύξει) οικονομική δραστηριότητα στη χώρα αυτή για διάστημα μεγαλύτερο του ενός έτους.
"

lewton
07-06-16, 19:07
Μηπως αυτο το pdf ειναι γενικο και οχι στοχευμενο και κατ'επεκταση δεν σε αφορα; Στις ερωτησεις βλεπω:

"14. Είμαι κάτοικος και τηρώ δικό μου λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού. Μου παρείχε μία υπηρεσία άλλος κάτοικος Ελλάδος. Άλλες φορές τον πληρώνω σε τράπεζα στην Ελλάδα και άλλες σε τράπεζα του εξωτερικού. Καταγράφω κάποια από αυτές τις συναλλαγές στα ερωτηματολόγια;

Όχι. Το Ισοζύγιο Πληρωμών αφορά μόνο συναλλαγές μεταξύ κατοίκων και μη κατοίκων. Δεν καταγράφεται καμία συναλλαγή (είτε είσπραξη είτε πληρωμή) για οποιονδήποτε λόγο μεταξύ κατοίκων, είτε γίνεται μέσω ελληνικών τραπεζών είτε μέσω ξένων τραπεζών.


3. Πώς ορίζεται ο κάτοικος για τους στατιστικούς σκοπούς του Ισοζυγίου Πληρωμών;

Η έννοια του κατοίκου για τους σκοπούς του Ισοζυγίου Πληρωμών αποτελεί μία καθαρά στατιστική έννοια και δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με τη φορολογική ή νομική έδρα ενός φυσικού ή νομικού προσώπου. Ένα φυσικό ή νομικό πρόσωπο καλείται κάτοικος μίας χώρας εάν έχει (ή σκοπεύει στο μέλλον να αναπτύξει) οικονομική δραστηριότητα στη χώρα αυτή για διάστημα μεγαλύτερο του ενός έτους.
"

Για αυτό ρώτησα σήμερα αν το έβγαλε σε όλους ή μόνο σε εμένα.
Το ότι το έχουν αναφέρει και άλλοι είναι ένδειξη ότι δεν είναι στοχευμένο για εμένα. :)

marcus1
07-06-16, 20:18
Ευχαριστώ. :oneup:
Ενδιαφέρον.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δε θέλω να φανταστώ την αντίδραση της ταμία του super market αν της πω ότι θέλω να καταθέσω λεφτά στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

- - - Updated - - -

Μπαίνω στο Winbank σήμερα και μου πετάει αυτό: https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Documents/DIREQT_anakoinosi_EET.pdf

Δηλαδή εμένα με μετράει ως κάτοικο Ελλάδας η Πειραιώς;

Παράλληλα με bump στην ερώτηση του lewton, να ρωτήσω κι εγώ : αυτό σημαίνει ότι πρέπει να καταχωρούμε στο σύστημα αυτό εμβάσματα που κάνουμε στο paypal?

nemesis1
09-06-16, 10:40
Το μήνυμα το ειχε και σε μένα και δεν έχω στείλει έμβασμα στο εξωτερικό ποτέ..

Γενικό είναι και το έστειλαν ως ενημέρωση στους πελάτες.

JethroTull
09-06-16, 16:12
Φιλος μου που εκανε ebanking στην Πειραιως πριν λιγες μερες, μου ελεγε οτι δεν του αρεσε οτι χρεωνει 0,50 λεπτα για εξοφληση λογαριασμων ΔΕΚΟ....
'Ετσι ειναι, του λεω, στην αρχη τα δινουν δωρεαν, και μετα οταν καλομαθεις, αρχιζουν τις χρεωσεις'...
Του ειπα βεβαια και οτι (δικηγορος του διαβολου) 'γλυτωνεις τις ουρες, μετακινηση, ταλαιπωρια', και μου ειπε το αμιμητο(υποκλινομαι!):
αν ειναι λοιπον να μου παιρνει 0,50 λεπτα η τραπεζα, καλυτερα να τα δινω στο μαγαζακι της γειτονιας για εξοφληση, τουλαχιστον να πανε σε εναν μεροκαματιαρη, και οχι στις τραπεζες!!!!

Είναι απαράδεκτη η Πειραιώς, χρεώνει τα πάντα πλέον και με μεγάλες χρεώσεις και με έχει αναγκάσει να μετακινούμαι σε άλλες τράπεζες σιγά-σιγά.

Προσωπικά πληρώνω είτε στην eurobank που έχει ακόμη πολλές δωρεάν πληρωμές που με αφορούν είτε με κάρτα.

netman
09-06-16, 16:32
Παλαβή η πειραιώς που χρεώνει 0,50 για πληρωμή ΟΑΕΕ !!!
αλφα-eurobank και εθνική δε χρεώνει ούτε σεντς

Nozomi
10-06-16, 23:00
Λοιπόν, μάγκες, δεν είμαι των θεωριών συνωμοσίας, αλλά η όλη φάση με την Number26 ίσως "βρωμάει".
Δλδ, η δυνατότητα ανοίγματος λογαριασμός με μόνο διαβατήριο + βιντεοκλήση, παίζει να ενόχλησε τους κλασσικούς μεγάλους τραπεζικούς παίκτες οι οποίοι υποχρεώνονται (απ' τα κράτη) να σου ζητήσουν αποδεικτικά κατοικίας, και στην περίπτωση της Γερμανίας ακόμα και εκκαθαριστικά Εφορίας, ενώ σου ελέγχουν το schufa σου (ο γερμανικός Τειρεσίας), την στιγμή που η Number26 δεν το έκανε.

Σε ένα site (https://www.deutscheskonto.org/en/number26/mastercard/) διάβασα αυτό:

Peter F says: (May 4, 2016 at 4:06 pm)
It looks like the Sepblanc, a Spanish government commission in charge of supervising financial companies has cut the company down in its tracks by instituting a new ruling going into effect March for fintech companies that use videoconferencing as method of identification of customers. They set out all kinds of rigorous requirements.
Unfortunate.

Δεν μου αρέσει να μεταφέρω φήμες και γραφόμενα αγνώστων, αλλά μπορεί να παίζει και αυτό, δλδ απλούστατα να τους έβαλαν "χέρι".

Καλά για την Ελλαδάρα τι να σχολιάσεις, δημοσιεύσα στο fb την είδηση ότι η N26 ανοίγει λογαριασμό σε Έλληνες, και αρκετοί μπετόστοκοι (όχι ακριβώς παππούδες ούτε μπαρμπάδες) σχολίαζαν ότι δεν την επιστεύονται !

Έτσι παίδες, το βιβλιαράκι και βουρ στις ελληνικές τράπεζες των cc που ξέρετε και εμπιστεύεστε... :oneup:

cool11
11-06-16, 15:50
Το νεο site της winbank πως σας φανηκε;

tsioy
11-06-16, 17:38
Λοιπόν, μάγκες, δεν είμαι των θεωριών συνωμοσίας, αλλά η όλη φάση με την Number26 ίσως "βρωμάει".
Δλδ, η δυνατότητα ανοίγματος λογαριασμός με μόνο διαβατήριο + βιντεοκλήση, παίζει να ενόχλησε τους κλασσικούς μεγάλους τραπεζικούς παίκτες οι οποίοι υποχρεώνονται (απ' τα κράτη) να σου ζητήσουν αποδεικτικά κατοικίας, και στην περίπτωση της Γερμανίας ακόμα και εκκαθαριστικά Εφορίας, ενώ σου ελέγχουν το schufa σου (ο γερμανικός Τειρεσίας), την στιγμή που η Number26 δεν το έκανε.

Σε ένα site (https://www.deutscheskonto.org/en/number26/mastercard/) διάβασα αυτό:


Δεν μου αρέσει να μεταφέρω φήμες και γραφόμενα αγνώστων, αλλά μπορεί να παίζει και αυτό, δλδ απλούστατα να τους έβαλαν "χέρι".

Καλά για την Ελλαδάρα τι να σχολιάσεις, δημοσιεύσα στο fb την είδηση ότι η N26 ανοίγει λογαριασμό σε Έλληνες, και αρκετοί μπετόστοκοι (όχι ακριβώς παππούδες ούτε μπαρμπάδες) σχολίαζαν ότι δεν την επιστεύονται !

Έτσι παίδες, το βιβλιαράκι και βουρ στις ελληνικές τράπεζες των cc που ξέρετε και εμπιστεύεστε... :oneup:

Έλα ρε Nozomi, δεν είναι γκαου όσοι δεν εμπιστεύονται μία διαδικτυακή τράπεζα.
Φρούτο των τελευταίων ετών είναι που, ενδεχομένως, να πιάσει. Ας επιτρέψουμε σε κάποιους να περιμένουν, ώστε οι τράπεζες αυτές να αποκτήσουν μία "α" φήμη και μετά να εμπιστευτούν σε αυτές τα λεφτά τους.

Στα περί ελληνικών τραπεζών και κανονισμών γερμανικών τραπεζών, συμφωνώ.

lewton
11-06-16, 20:31
Έλα ρε Nozomi, δεν είναι γκαου όσοι δεν εμπιστεύονται μία διαδικτυακή τράπεζα.
Φρούτο των τελευταίων ετών είναι που, ενδεχομένως, να πιάσει. Ας επιτρέψουμε σε κάποιους να περιμένουν, ώστε οι τράπεζες αυτές να αποκτήσουν μία "α" φήμη και μετά να εμπιστευτούν σε αυτές τα λεφτά τους.

Στα περί ελληνικών τραπεζών και κανονισμών γερμανικών τραπεζών, συμφωνώ.

H number 26 δεν είναι τράπεζα, τα λεφτά τα έχει άλλη τράπεζα.

Nozomi
11-06-16, 22:35
Καλά, αν δούλευε πέρισυ το 6μηνο πριν τα cc η N26 και μάλιστα Ελλάδα, δεν θα έμενε κολυμπηθρόξυλο σε ελληνικές τράπεζες.

Θα έπεφτε τρελό παρακάρισμα.


Έλα ρε Nozomi, δεν είναι γκαου όσοι δεν εμπιστεύονται μία διαδικτυακή τράπεζα.
Φρούτο των τελευταίων ετών είναι που, ενδεχομένως, να πιάσει. Ας επιτρέψουμε σε κάποιους να περιμένουν, ώστε οι τράπεζες αυτές να αποκτήσουν μία "α" φήμη και μετά να εμπιστευτούν σε αυτές τα λεφτά τους.
Υπάρχει νέος κόσμος στην Ελλάδα που στήνεται στις ουρές γιατί "δεν τα εμπιστεύεται αυτά" (το e-banking).

Μηχανικός της ΔΕΗ μου έλεγε πως κρίνει την ταυτοποίηση μέσω βιντεοκλήσης προβληματική, ο ίδιος που αν γίνει κούρεμα των καταθέσεων σκέφτεται να πάρει την... καραμπίνα καθώς έχει βρεθεί παγιδευμένος Ελλάδα με ένα αξιοσέβαστο ποσό καταθέσεων.
Τι ακριβώς χρειάζεται να κάνει η Ν26 για να την εμπιστευθείς ; Άλλωστε δεν τα έχει τα λεφτά αυτή, αλλά τράπεζα σε φυσική μορφή.
Δλδ την εξαιρετική DKB γιατί την εμπιστεύονται οι Γερμανοί ;

Nozomi
13-06-16, 14:49
Τελικώς το όλο νταβαντούρι με την N26 έγινε γιατί κάποιοι έκαναν πάνω από 15 αναλήψεις κάθε μήνα, και μιας και χρεώνονται οι ίδιοι τα τέλη ανάληψης στα ΑΤΜs, βρήκαν ότι δεν τους συμφέρουν πελάτες με π.χ 30 αναλήψεις τον μήνα:

However, we have had to recognize that sustaining customers that withdraw cash 30 times a month and just for that incur cost of more than € 50/month for Number26 - as we cover the ATM fees - means that the vast majority of our customers would have to bear the significant cost burden of a very small minority.
Πηγή: http://www.businessinsider.com/how-can-fintech-make-a-profit-number26-monese-2016-6

Παράλληλα εστάλθηκαν emails σε 160,000 πελάτες προειδοποιώντας τους ότι θα τους κλείσουν τους λογαριασμούς.

lewton
13-06-16, 14:59
Παράλληλα εστάλθηκαν emails σε 160,000 πελάτες προειδοποιώντας τους ότι θα τους κλείσουν τους λογαριασμούς.

160,000 είναι όλοι οι πελάτες τους. :p

Berlin-based Number26 emailed a clutch of its 160,000 customers to tell them their accounts would shortly be shutting down.

netman
13-06-16, 15:56
υπήρχε ρήτρα ή προειδοποίηση στην αρχική συμφωνία;
Αν ναι καλώς το κάνουν,αν όχι ας το προέβλεπαν.

music_1896
19-06-16, 13:00
Δεν ξέρω πότε έγινε αλλά η ΠΕΙΡΑΙΩΣ χρεώνει 50 λεπτά στην πληρωμή της Forthnet.Στην ΑLPHA συνεχίζει να μην έχει προμήθεια.

partblah1990
19-06-16, 15:00
Δεν ξέρω πότε έγινε αλλά η ΠΕΙΡΑΙΩΣ χρεώνει 50 λεπτά στην πληρωμή της Forthnet.Στην ΑLPHA συνεχίζει να μην έχει προμήθεια.

Ναι , πλεον μέσω winbank χρεωνει προμήθεια (http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2016/PricingList13062016.pdf)για την εξόφληση του λογαριασμού Forthnet/Nova. Παντως εγω το εβαλα παγια εντολή πληρωμής μέσω κάρτας χωρίς να μου κρατάνε προμήθεια και δικαιούμε εναν μήνα δωρεάν.

171756

Nozomi
20-06-16, 02:44
Μέσα Ιουλίου θα έχουμε νέα για τους Έλληνες πελάτες της Ν26.

Υπομονή ή... καλά κρασιά, όπως το πάρει καθένας. :)

runner70
20-06-16, 03:40
Μέσα Ιουλίου θα έχουμε νέα για τους Έλληνες πελάτες της Ν26.

Υπομονή ή... καλά κρασιά, όπως το πάρει καθένας. :)

Όχι για τους ηδη πελάτες αλλά για αυτούς που θέλουν να γίνουν.

lewton
20-06-16, 10:09
Μέσα Ιουλίου θα έχουμε νέα για τους Έλληνες πελάτες της Ν26.

Υπομονή ή... καλά κρασιά, όπως το πάρει καθένας. :)

Ότι θα κλείσουν τους λογαριασμούς και θα τους πουν να πάρουν τα χρήματά τους;

no_logo
20-06-16, 13:51
έχουν γίνει εκνευριστικοί στην eurobank
Όποτε τηλεφωνώ στο phone banking για εργασια που δεν μπορώ να διεκπεραιώσω μέσω του ebanking, προσπαθούν να μου πουλήσουν προιόντα τους με ιδιαίτερη ζέση.
Καταλαβαίνω πως ο μισθός είναι μικρός και κυνηγούν τα μπόνους, αλλά ο τρόπος αυτός ψαρέματος υποψήφιων πελατών είναι το λιγότερο προβληματικός.
Ebanking και phone banking τα χρησιμοποιεί ο πελάτης για γρήγορο αποτέλεσμα αν ήθελε πρήξιμο θα πήγαινε από τα υποκαταστήματα των τραπεζών

jap
20-06-16, 14:06
Έτυχες σε ώρα μη αιχμής. Άλλες φορές πρήζουν, άλλες δεν ασχολούνται, έχει να κάνει με το φόρτο του συστήματος και τις αναμονές. Το σύστημα τους τα πετάει και είναι υποχρεωμένοι να σε πρήξουν, τους ελέγχουν κιόλας με τις μαγνητοφωνήσεις. Δυστυχώς. Μου είχε τύχει ακόμα και στο γκισέ (πάντα για eurobank μιλάω) να πετιέται μήνυμα στον ταμία να με ενημερώσει για συγκεκριμένο προϊόν.

Nozomi
20-06-16, 20:19
Ότι θα κλείσουν τους λογαριασμούς και θα τους πουν να πάρουν τα χρήματά τους;
Διόρθωση, για αυτούς που θέλουν να γίνουν πελάτες.
Για τους υπάρχοντες, δεν νομίζω να δούμε κάτι διαφορετικό πέραν της αλλαγής των όρων χρήσης (λογικά θα τεθεί ένα όριο δωρεάν αναλήψεων).

lewton
21-06-16, 17:04
Σημερινό: νέα χρηματοδότηση και πλέον 200 χιλιάδες λογαριασμοί, από 160 χιλιάδες όταν έγινε το θέμα με το κλείσιμο λογαριασμών.
https://techcrunch.com/2016/06/21/number26-raises-another-40-million-for-its-vision-for-the-future-of-banking/amp/
Τα λεφτά μου σώθηκαν. :p

djuan1988
21-06-16, 20:48
Σημερινό: νέα χρηματοδότηση και πλέον 200 χιλιάδες λογαριασμοί, από 160 χιλιάδες όταν έγινε το θέμα με το κλείσιμο λογαριασμών.
https://techcrunch.com/2016/06/21/number26-raises-another-40-million-for-its-vision-for-the-future-of-banking/amp/
Τα λεφτά μου σώθηκαν. :p

Λογικά αυτό περίμεναν για να ανοίξουν ξανά τις εγγραφές για τις υπόλοιπες χώρες εκτός της Γερμανίας.

Βέβαια νομίζω πρέπει να λανσάρουν γρήγορα τα καινούργια προϊόντα τους για να αρχίσουν να έχουν σοβαρά έσοδα.

https://number26.eu/closer-look-business-model/

lewton
22-06-16, 13:59
Λογικά αυτό περίμεναν για να ανοίξουν ξανά τις εγγραφές για τις υπόλοιπες χώρες εκτός της Γερμανίας.

Βέβαια νομίζω πρέπει να λανσάρουν γρήγορα τα καινούργια προϊόντα τους για να αρχίσουν να έχουν σοβαρά έσοδα.

https://number26.eu/closer-look-business-model/
Και εγώ περιμένω να μπορώ να επενδύσω από την εφαρμογή.
Δε θέλω να μπλέξω με κλασικό brokerage platform, θέλω τις επενδύσεις μου να τις ελέγχω από cool hipster app με ξεκάθαρες χρεώσεις. :p

- - - Updated - - -

Έλεος, η Πειραιώς πλέον χρώνει 4€ την λήψη εμβάσματος; :down: :down: :down:,
171833

jkoukos
22-06-16, 14:05
Πλέον; Ανέκαθεν όλες είχαν χρέωση στο εισερχόμενο έμβασμα.

lewton
22-06-16, 14:07
Πλέον; Ανέκαθεν όλες είχαν χρέωση στο εισερχόμενο έμβασμα.

4€ δεν είχα πληρώσει.

jkoukos
22-06-16, 14:18
Σε κοινούς λογαριασμούς καταθέσεων, ανέκαθεν υπήρχαν χρεώσεις σε όλες τις τράπεζες, 3-5€ ανάλογα το τιμολόγιο της καθεμιάς, για εισερχόμενα εμβάσματα. Στα εξερχόμενα η χρέωση σε όλες είναι 1€.
Σε τρεχούμενους/όψεως κάποιες φορές (ανάλογα την περίπτωση) έχουν χαμηλότερο τέλος ή και μηδενικό.
Στην Eurobank, ανάλογα το ύψος του ποσού που υπάρχει μέσα, μπορεί να έχεις δωρεάν όλα τα εμβάσματα και τις πληρωμές ή με πάγιο μηνιαίο τέλος 1€.

- - - Updated - - -

Μπορεί να μην πληρώσεις εισερχόμενο έμβασμα, εφόσον αυτός που το στέλνει έχει αναλάβει όλα τα έξοδα (OUR) και όχι επιμερισμένα (SHA).

runner70
22-06-16, 23:45
Έλεος, η Πειραιώς πλέον χρώνει 4€ την λήψη εμβάσματος; :down: :down: :down:,
171833


4€ δεν είχα πληρώσει.

Παντως αυτο ισχυει εδω και χρονια. Απλα δεν σου ειχε τυχει τετοια περιπτωση. ;)

Nozomi
23-06-16, 02:29
Καλά, τώρα βρήκαν οι ελληνικές τράπεζες να κερδοσκοπήσουν, εν μέσω cc και ηλεκτρονικών πληρωμών ;

Τι να πω, απλά απαράδεκτοι, επιτείνουν την επικρατούσα άποψη για μετρητά εκτός συστήματος.

lewton
23-06-16, 11:17
Καλά, τώρα βρήκαν οι ελληνικές τράπεζες να κερδοσκοπήσουν, εν μέσω cc και ηλεκτρονικών πληρωμών ;

Τι να πω, απλά απαράδεκτοι, επιτείνουν την επικρατούσα άποψη για μετρητά εκτός συστήματος.
Α γειά σου.
Έχω Winbank Direct στην Πειραιώς και μπορώ να λαμβάνω μετρητά δωρεάν, αλλά έπρεπε να λάβω κάτι στον άλλο λογαριασμό και έχασα 4€.
Πώς είναι δυνατόν σε όλες τις γερμανικές και ελβετικές τράπεζες να είναι δωρεάν η λήψη μετρητών και στις ελληνικές να κοστίζει τόσο πολύ η επεξεργασία του εμβάσματος που να πρέπει να χρεώσουν και μάλιστα 4€;

euri
23-06-16, 11:24
Αυτή η χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων στις ελληνικές τράπεζες υπάρχει πάντως πολύ πριν την επιβολή των cc.

thourios
23-06-16, 12:05
Μόνο η citibank Ελλάδος όσο υπήρχε δεν με χρέωνε ποτέ στα εισερχόμενα εμβάσματα.

NaGR
26-06-16, 18:43
υπάρχει ελληνική τράπεζα που το android app της να επιτρέπει πληρωμή με nfc?
να μην χρειάζεται δλδ να έχω την κάρτα για ανέπαφες συναλλαγές.

kourampies
26-06-16, 18:51
υπάρχει ελληνική τράπεζα που το android app της να επιτρέπει πληρωμή με nfc?
να μην χρειάζεται δλδ να έχω την κάρτα για ανέπαφες συναλλαγές.

Η Πειραιώς. Δε το έχω δοκιμάσει γιατί δε παίζει σε rooted συσκευή.

KeyMaKeR
26-06-16, 18:53
Η Πειραιώς αρκεί να είναι συμβατό το κινητό σου.

NaGR
26-06-16, 19:05
θενκς και στους δύο.

kasadi
02-07-16, 20:45
Η eurobank χρεώνει κάτι για προμήθεια όταν μπαίνει η μισθοδοσία ? Σε κινήσεις που είδα μετά τον μισθό έχει αφαιρέσει 3 ευρώ(με την ίδια αιτιολογία) από το λογαριασμό ( είναι απλός ταμιευτηρίου ). Τί είναι αυτά τα 3 ευρώ ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.