PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Asus παρουσιάσει το νέο media player O!Play HD2 με υποστήριξη USB 3.0



nm96027
04-11-10, 14:21
Tο O!Play HD2 της ASUS σας συνδέει με έναν απέραντο κόσμο ψυχαγωγίας
Το πρώτο Multimedia Center της αγοράς με υποστήριξη USB 3.0, συνδυάζει αυξημένες δυνατότητες διαμοίρασης περιεχομένου και μεγαλύτερη ευελιξία στην αποθήκευση

Με το νέο μοντέλο HD2, η σειρά O!Play, των media players της ASUS, εμπλουτίζεται με νέες λειτουργίες multimedia και με μοναδικά χαρακτηριστικά, όπως η θύρα USB3.0, η οποία εξασφαλίζει την ταχύτατη μεταφορά αρχείων ήχου και βίντεο υψηλής ανάλυσης. Η νέα συσκευή δέχεται εσωτερικό σκληρό δίσκο των 3.5 ιντσών και υποστηρίζει λειτουργία NAS, ενώ παράλληλα εξασφαλίζει εύκολη πρόσβαση σε online περιεχόμενο χάρη στη συμβατότητα με τα πρωτόκολλα iPhone® interconnectivity και DLNA.


Ευκολότερη διαχείριση αρχείων χάρη στη θύρα USB 3.0, την υποδοχή για εσωτερικό σκληρό 3.5’’ και τη δυνατότητα Network Attached Storage

Το O!Play HD2 είναι εξοπλισμένο με θύρα USB 3.0, η οποία υποστηρίζει ρυθμό μεταφοράς δεδομένων δέκα φορές πιο γρήγορο από την ταχύτητα μιας USB 2.0. Έτσι, ακόμη και μια ολόκληρη ταινία υψηλής ανάλυσης μπορεί να μεταφερθεί σε περίπου 70 δευτερόλεπτα.

79326Χάρη στη δυνατότητα τοποθέτησης εσωτερικού σκληρού δίσκου 3.5 ιντσών, οι χρήστες του O!Play HD2 μπορούν πλέον να αποθηκεύουν ακόμη μεγαλύτερο όγκο ψηφιακού υλικού, ενώ ο έξυπνος σχεδιασμός swap-and-store τους επιτρέπει να χρησιμοποιούν πολύ εύκολα το O!Play HD2 σαν ένα εξωτερικό μέσο αποθήκευσης.

Εκτός από τις τεράστιες αποθηκευτικές δυνατότητες, το O!Play HD2 μπορεί να συνδεθεί χωρίς πρόβλημα σε ένα τοπικό δίκτυο και να παίξει το ρόλο ενός δικτυακού αποθηκευτικού μέσου (NAS). Η συσκευή διαθέτει προεγκατεστημένες τις εφαρμογές iTunes και Samba, ενώ υποστηρίζει λειτουργία FTP server. Έτσι, οι χρήστες μπορούν με μία μόνο συσκευή να διαχειρίζονται δεδομένα, αλλά και ψηφιακό περιεχόμενο. Τέλος, το O!Play HD2 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και σαν jukebox, αφού ο χρήστης μπορεί να κάνει browse στα μουσικά αρχεία τα οποία έχει αποθηκεύσει.


iPhone® Remote Control
Μια ειδική λειτουργία επιτρέπει στο χρήστη να χρησιμοποιεί ένα iPhone® ως τηλεχειριστήριο του O!Play HD2, αποκτώντας τον έλεγχο σε όλες τις βασικές ρυθμίσεις και τις λειτουργίες αναπαραγωγής των αποθηκευμένων αρχείων.


Πλούσια Ψυχαγωγία από το Διαδίκτυο
79327Το O!Play HD2 φέρνει στο σπίτι μας ακόμη περισσότερη online ψυχαγωγία κι ενημέρωση εξασφαλίζοντας πρόσβαση στο Picasa, στο Flickr, σε περισσότερους από 20.000 ιντερνετικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς, αλλά και σε ένα τεράστιο πλούτο χρηστικών πληροφοριών (καιρός, χρηματιστήριο κλπ.).


Εύκολη δικτύωση με το πρωτόκολλο DLNA
Το πρότυπο DLNA, ή αλλιώς Digital Living Network Alliance, προσφέρει έναν τρόπο για τη διαχείριση ψηφιακού περιεχομένου -ταινίες, φωτογραφίες ή μουσική, ο οποίος είναι τυποποιημένος για μια σειρά συμβατών συσκευών. Το O!Play HD2 είναι πλήρως συμβατό με το πρότυπο DLNA, βοηθώντας τους χρήστες να μοιράζονται περιεχόμενο από όλες τις DLNA συσκευές ενός δικτύου. Έτσι το streaming βίντεο ή μουσικής από κάθε συμβατή συσκευή του οικιακού μας δικτύου γίνεται παιχνιδάκι.


Υποστήριξη πολλών τύπων αρχείων και δυνατότητα αναβάθμισης του Firmware
Το O!Play HD2 υποστηρίζει τους πιο δημοφιλείς τύπους αρχείων, όπως MPEG2 (AVI/VOB), MPEG4 (AVO/Xvid), M2TS (Blu-ray), MKV (H.264) και rmvb, ενώ όσον αφορά τα ριπαρισμένα DVD υποστηρίζει τίτλους και κεφάλαια αρχείων ISO και IFO (functional DVD navigation). Αναφορικά με τα υποστηριζόμενα φορμάτ ήχου, το O!Play HD2 μπορεί να αποκωδικοποιήσει ή να κάνει pass-through σε αρχεία Dolby TrueHD, γεγονός που επιτρέπει στο χρήστη του O!Play HD2 να εκμεταλλευτεί πλήρως την ηχητική μπάντα των δίσκων Blu-ray και να απολαύσει αναπαραγωγή υψηλής ποιότητας, 100 τοις εκατό lossless. Τέλος, το O!Play HD2 υποστηρίζει τη σύσταση 7.1-καναλιών ήχου, εξασφαλίζοντας ήχο υψηλής απόδοσης σε συστήματα οικιακού κινηματογράφου.


Η ASUS παρέχει συνεχείς online ενημερώσεις για το firmware και τους drivers των συσκευών O!Play. Έτσι, τα media player της ASUS είναι πάντοτε έτοιμα να υποστηρίξουν τόσο τα νέα πρότυπα που εμφανίζονται, όσο και τις νεώτερες εκδόσεις αυτών που ήδη χρησιμοποιούνται.


{colsp=2}Τεχνικά χαρακτηριστικά
Υποστηριζόμενοι codecs βίντεο | MPEG1/2/4, H.264, VC-1, RM/RMVB
Υποστηριζόμενα αρχεία βίντεο | MP4, MOV, XVID AVI, ASF, WMV, MKV, FLV, TS, M2TS, DAT, MPG, VOB, MTS, ISO, IFO, TP,TRP,M1V,M2V,M4V
Υποστηριζόμενα φορμάτ ήχου | MP3, WAV, AAC, OGG, WAV, FLAC, AIFF, Dolby Digital AC3, DTS Digital Surround, Dolby True HD, ID3Tag, PCM/LPCM
Υποστηριζόμενα αρχεία φωτογραφίας| JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF
Υποστηριζόμενα αρχεία υπότιτλων| SRT, SUB, SMI, SSA, TXT
Συστήματα Αρχείων| FAT16/32, NTFS, HFS /HFS+, EXT3
Έξοδοι| Composite (AV) Component Optical digital audio Coaxialdigital audio HDMI 1.3

Είσοδοι | Power (DC) 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 PC Link USB/eSATA combo Card reader: CF, SD+MMC, MS+MS Duo RJ-45 LAN (10/100Mbps)


Διαστάσεις | 230.0 x 178.0 x 60.5 χιλιοστά 730 γραμμάρια

Τα τεχνικά και τα λειτουργικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου προϊόντος ενδέχεται να τροποποιηθούν χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα: www.asus.com .


Σχετικά με την ASUS
Η ASUS είναι μία πρωτοπόρος εταιρεία της νέας ψηφιακής εποχής, η οποία συγκαταλέγεται μεταξύ των τριών κορυφαίων κατασκευαστών φορητών υπολογιστών στον κόσμο, ενώ παράλληλα είναι η εταιρεία που κατασκευάζει τις μητρικές κάρτες με τις περισσότερες πωλήσεις και τις μεγαλύτερες διακρίσεις παγκοσμίως. Η ASUS σχεδιάζει και κατασκευάζει προϊόντα τα οποία καλύπτουν πλήρως τις απαιτήσεις του σημερινού ψηφιακού σπιτιού ή γραφείου, ικανοποιώντας απόλυτα τις ανάγκες του σύγχρονου ανθρώπου. Διαθέτει μια ευρεία γκάμα προϊόντων στην οποία περιλαμβάνονται φορητοί υπολογιστές, netbooks, μητρικές κάρτες, κάρτες γραφικών, οθόνες, επιτραπέζιους υπολογιστές, servers, συσκευές αναπαραγωγής multimedia, λύσεις ασύρματης δικτύωσης, κινητά τηλέφωνα και δικτυακό εξοπλισμό.

Με οδηγό την καινοτομία και τη δέσμευση για υψηλή ποιότητα, η ASUS το 2009 κέρδισε 3.268 διακρίσεις και έτυχε ευρύτατης αναγνώρισης για την επανάσταση που έφερε στη βιομηχανία των υπολογιστών με το Eee PC™. Με προσωπικό που ξεπερνά τα 10.000 άτομα σε όλο τον κόσμο, και μια κορυφαία ομάδα Έρευνας και Ανάπτυξης 3.000 μηχανικών, ο κύκλος εργασιών της για το 2009 ανήλθε στα 7.5 δις δολάρια ΗΠΑ.


Πηγή: Asus


Σχετικό άρθρο στο adslgr.com: Παρουσίαση του Asus O!Play Air HDP-R3 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=423298)

jimSON
04-11-10, 14:46
Πολύ καλό ακούγεται (διαβάζεται).

Ενδιαφέρομαι πολύ για αγορά ενός Media Player και σκεφτόμουν να αγοράσω το WD TV Live (http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=735) αλλά τώρα με βάζει σε πειρασμό αυτό της ASUS.

Δεν έχω πολύ ιδέα από Stand Alone Media Players, οπότε θα εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν μπορούσε να με φωτίσει κάποιος που ξέρει.

Αξίζει αυτό περισσότερο σε σχέση με αυτό της WD ή θα ήταν ακόμα καλύτερα να περιμένω την νέα έκδοση της WD TV με υποστήριξη USB 3 και ότι συνεπάγεται μ' αυτό?

Ευχαριστώ.

jimSON

WAntilles
04-11-10, 14:53
1. Από τη στιγμή που υπάρχει το ethernet, όλα τα άλλα είναι (σχεδόν πάντα) περιττά.

2. Παρ' όλ' αυτά, είναι θετική η ύπαρξη eSATA.

3. Το USB, και δη το 3.0, μόνο αναξιοπιστία προσφέρει, και τίποτα άλλο.

4. Τέλος θεωρώ απαράδεκτο, με τα μηδαμινά σημερινά κόστη, να μην βάζουν gigabit ethernet. Δείχνει μόνο προχειρότητα, και "γυφτιά".



ΥΓ: Σαφώς το WD λέω να πάρεις, για 2 λόγους:

1. Από τη στιγμή που έχεις ethernet, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

2. Γνωρίζοντας (από πρώτο χέρι) την απαράδεκτη φήμη της Asus σε κάθε λογής BIOS/firmware, ξέχνα οποιαδήποτε υποστήριξη και bug-fixing σε αυτό. Αν κάτι στο firmware το σπάσουνε (και θα γίνει εγγυημένα πολλές φορές αυτό), δεν θα το φτιάξουν ποτέ (επίσης θα γίνει εγγυημένα πολλές φορές αυτό).

Hetfield
04-11-10, 14:57
Πολύ καλό ακούγεται (διαβάζεται).

Ενδιαφέρομαι πολύ για αγορά ενός Media Player και σκεφτόμουν να αγοράσω το WD TV Live (http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=735) αλλά τώρα με βάζει σε πειρασμό αυτό της ASUS.

Δεν έχω πολύ ιδέα από Stand Alone Media Players, οπότε θα εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν μπορούσε να με φωτίσει κάποιος που ξέρει.

Αξίζει αυτό περισσότερο σε σχέση με αυτό της WD ή θα ήταν ακόμα καλύτερα να περιμένω την νέα έκδοση της WD TV με υποστήριξη USB 3 και ότι συνεπάγεται μ' αυτό?

Ευχαριστώ.

jimSON
Το WD το εχω κι εγω και εχω σχεδον ξεχασει τι παει να πει υποστηριξη.
Π.χ. οποιαδηποτε ταινια mkv που εχει γινει muxed με το καινουργιο mkvmerge, απλα δεν θα παιξει. Η οποια υποστηριξη του WD στηριζεται πανω στην ενεργη κοινοτητα των χρηστων του.
Σαφως και θα συνιστουσα το Asus εναντι αυτου της WD, αν δεν σε πειραζει το κοστος.
Μολις ειδα οτι κοστιζουν περιπου το ιδιο.

cosmos
04-11-10, 14:58
Ψάξτην ανάμεσα σε xtreamer (http://www.xtreamer.net/xtreamer/overview.aspx) και στο mede8er MED500EX (http://www.mede8er.eu/products/). Αν δεν μπορείς/δε θες να αγοράσεις από εξωτερικό τότε μάλλον το WD live είναι μονόδρομος...

Απλά η asus δεν έχει την εμπειρία σε αυτήν την αγορά και κει που πονάει είναι η σταθερότητα firmware.

Labrokratis
04-11-10, 15:21
Τα καλύτερα media player είναι με διαφορά εκείνα της Popcorn Hour. Αλλά είναι ακριβά.

Προσωπικα δεν προτείνω πλέον σε κανέναν media player, για δύο λόγους:

1- Ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με τα αρχεία mkv τους τελευταίους μήνες και που δεν βλέπω πρόθυμο κανέναν κατασκευαστή να διορθώσει. Όλοι περιμένουν τι θα κάνει η Syabas για να κάνουν port στις δικές τους συσκευές (και αν).

2-Την απαράδεκτη υποστήριξη .ass και .ssa υποτίτλων, σε όλα τα επίπεδα. Όποιος βλέπει anime, καταλαβαίνει το μέγεθος του προβλήματος.

Η μόνη κάπως αποδεκτή λύση mediaplayer με ελπίδες για το μέλλον, είναι το A200 ή το C200 της Popcorn Hour (που φέρνει και ο Λημναίος στην Αθήνα). Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμοί που μόνο να σε απογοητεύουν καταφέρνουν.

Στην θέση ενός media player, προτείνω την αξιοποίηση υλικού από παλαιότερους υπολογιστές, σε συνδιασμό με το πολύ καλό Geexbox (www.geexbox.org). Τσάμπα λύση (αν έχεις το υλικό), υπεραυτοματοποιημένη και πλήρης. Ούτε καν σκληρό δίσκο δεν χρειάζεται να έχεις.

xhaos
04-11-10, 15:51
htpc με xbmc (http://xbmc.org/)παιδιά, όλα τα άλλα είναι τρίχες.
αγοράζεις ενα μουράτο κουτί με ρεμοτε, πετάς μέσα κανένα παλαιό cpu, βάζεις και το xbmc που είναι και τσάμπα και έχεις δυνατότητες που τα άλλα ούτε στον ύπνο τους δεν βλέπουν.

Υ.Γ. το xbmc νομίζω είναι κλάσεις ανώτερο του gooxbox, ειδικά με το transparency skin είναι πολύ μπροστά.

WAntilles
04-11-10, 15:54
Η οποια υποστηριξη του WD στηριζεται πανω στην ενεργη κοινοτητα των χρηστων του.
Σαφως και θα συνιστουσα το Asus εναντι αυτου της WD, αν δεν σε πειραζει το κοστος.

Απλά λάθος.


Το WD το εχω κι εγω και εχω σχεδον ξεχασει τι παει να πει υποστηριξη.
Π.χ. οποιαδηποτε ταινια mkv που εχει γινει muxed με το καινουργιο mkvmerge, απλα δεν θα παιξει.

Θα παίξει διότι:


Όποιος ξαναμπεί, ας βγάλει το mkvtoolnix-patched.

Δεν έχει λόγο ύπαρξης πια.

Η αλλαγή ενσωματώθηκε upstream στο νέο v4.4 που βγήκε σήμερα.

79251

79252 79253

Με το που τσεκαρίστηκε η σχετική επιλογή στο 1ο screenshot, τα 2 τελευταία βγαίνουν όπως φαίνονται, χωρίς καμμία παρέμβαση του χρήστη.

Επίσης:


1- Ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με τα αρχεία mkv τους τελευταίους μήνες και που δεν βλέπω πρόθυμο κανέναν κατασκευαστή να διορθώσει. Όλοι περιμένουν τι θα κάνει η Syabas για να κάνουν port στις δικές τους συσκευές (και αν).

Δεν υπάρχει πλέον.

Βλέπε παραπάνω.

wnet
04-11-10, 16:03
4. Τέλος θεωρώ απαράδεκτο, με τα μηδαμινά σημερινά κόστη, να μην βάζουν gigabit ethernet. Δείχνει μόνο προχειρότητα, και "γυφτιά".


Συμφωνώ, συμφωνώ ... συμφωνώ...
Όμως και στα media players που υπάρχει Gigabit.... πρακτικά δεν θυμίζει καθόλου gigabit...
ούτε καν τις ταχύτητες του απλού ethernet δεν έχουμε...
Ο λόγος είναι οι μικροί επεξεργαστές που ναι μεν χαζοκάνουν τη δουλειά τους για να παίξουν HD, όμως με το δίκτυο δεν τα πάνε καλά.....

Προσωπικά έχω ένα AC Ryan mini και σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο.... Οπωσδήποτε ένα media player είναι πιο wife-friendly σε σχέση με ένα PC .... οπότε όλοι ευχαριστημένοι...

euklidis
04-11-10, 16:45
2. Γνωρίζοντας (από πρώτο χέρι) την απαράδεκτη φήμη της Asus σε κάθε λογής BIOS/firmware, ξέχνα οποιαδήποτε υποστήριξη και bug-fixing σε αυτό. Αν κάτι στο firmware το σπάσουνε (και θα γίνει εγγυημένα πολλές φορές αυτό), δεν θα το φτιάξουν ποτέ (επίσης θα γίνει εγγυημένα πολλές φορές αυτό).

χαχαχαα μπηκε η κασσετα παλι... στην μητρικη μου παντως το τελευταιο εξαμηνο εχουν βγει περιπου 10 bios updates και ουδεποτε ειχα θεμα με οτιδηποτε πηρα απο την εταιρια. Ουτε κρασαρισματα oυτε τιποτα. Μαλιστα στις Asus μητρικες παιζουν ολα με πολυ λιγοτερα ρευματα και ειναι rock stable.

Στο θεμα μας τωρα... Εμενα μου αρεσει, το θεμα ειναι σε τι τιμη θα το βρουμε.... Οσον αφορα το WD απλα πολυ ξεπερασμενο πλεον και αρκετα αργο στα menu του. Η ποιοτιτα κατασκευης του ειναι απαραδεκτη...

jimSON
04-11-10, 17:11
.
.
.

ΥΓ: Σαφώς το WD λέω να πάρεις, για 2 λόγους:

1. Από τη στιγμή που έχεις ethernet, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

2. Γνωρίζοντας (από πρώτο χέρι) την απαράδεκτη φήμη της Asus σε κάθε λογής BIOS/firmware, ξέχνα οποιαδήποτε υποστήριξη και bug-fixing σε αυτό. Αν κάτι στο firmware το σπάσουνε (και θα γίνει εγγυημένα πολλές φορές αυτό), δεν θα το φτιάξουν ποτέ (επίσης θα γίνει εγγυημένα πολλές φορές αυτό).

Η αλήθεια είναι πως η μοναδική μου επαφή με ASUS είναι η μητρική που έχω (Rampage2Extreme) και μπορώ να συμφωνήσω ως ένα σημείο. Τα γενικά προβλήματα τα διορθώνουν με νέα Firmware (π.χ. δεν άργησαν να διορθώσουν ένα bug του MB το οποίο δεν ρύθμιζε σωστά την ταχύτητα/τάση των RAM και προκαλούσε BSOD's), αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων απλά είναι ανύπαρκτοι.

Δεν θα επέλεγα ASUS για ΜΒ ξανά, αλλά δεν ήθελα να την αποκλείσω και από τις άλλες κατηγορίες τόσο εύκολα.

Με την WD από την άλλη το τελευταίο χρόνο (και χρησιμοποιώ τους σκληρούς της από το 95) είχα πολλά προβλήματα στο υλικό το ίδιο, αλλά το support δεν με απογοήτευσε ούτε μια φορά.

Αν και τα xtreamer και mede8er MED500EX είναι πολύ ενδιαφέρον και η online αγορά δεν με ενοχλεί, θεωρώ πολύ σημαντικό να έχω κάποιο local support.

Θα συμφωνήσω επίσης ότι το να φτιάξεις ένα HTPC ή να αξιοποιήσεις ένα παλιό PC είναι το ιδανικότερο και καλύτερο αλλά το πρώτο είναι εκτός budget και το 2ο προϋποθέτει να έχεις ένα παλιό PC στην διάθεση σου (ότι παλιό είχα το πλάσαρα στις αδερφές μου :p).

Επίσης (δεν γνωρίζω εάν ήδη έχει βγει) το WD Customer Support μου είχε πει πως με ένα νέο firmware, που ήταν σε beta την ώρα του support request που έκανα, θα υποστήριζε και *.iso DVD menu handling που για μένα είναι ένα "must" σε Media Player. Επίσης υποστηρίζει και το Play To.. feature των Windows 7.

Προς το παρών, όλοι οι δρόμοι προς WD οδηγούν.

button
04-11-10, 17:44
και τιμή :hmm:

chat1978
04-11-10, 18:10
Προσωπικά έχω αρχίσει να έχω απορία σχετικά με το γιατί βγαίνουν σαν post δελτία τύπου από παρουσιάσεις προϊόντων. Κανονικά θα έπρεπε να βγαίνει το δελτίο τύπου από κάθε προϊόν αν πούμε ότι το δελτίο τύπου μιας εταιρίας είναι σημαντική ανακοίνωση
Εμένα απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό.

Viper
04-11-10, 18:14
1- Ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με τα αρχεία mkv τους τελευταίους μήνες και που δεν βλέπω πρόθυμο κανέναν κατασκευαστή να διορθώσει. Όλοι περιμένουν τι θα κάνει η Syabas για να κάνουν port στις δικές τους συσκευές (και αν).



Προσωπικα με το Egreat S1A που εχω, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Εβγαλαν αμεσως firmware update και ολα παιζουν μια χαρα.

lyk
04-11-10, 20:12
1) Το πληρέστερο από όλα τα media players αυτήν την στιγμή στην χαμηλή κατηγορία τιμής (μέχρι 130Ε), φαίνεται να είναι το S1A της Egreat. Εκτός του ότι έχει όλες τις συνδέσεις (πλην usb3 και gigalan αφού έχει 100άρι), πρέπει να είναι το μόνο στα ~120Ε που παίζει ΟΛΑ τα HD audio formats και με ΟΛΟΥΣ τους τρόπους... Γιατί το DTS HD MA λάμπει δια της απουσίας του από την παρουσίαση του ASUS... Συν φυσικά ότι έχει σωστό 23,976 που όλα τα realtek υστερούν.

2) Για το WDTVLive (το οποίο και κατέχω), με τα beta firms (νομίζω ήδη 3 beta έχουν βγει από το τελευταίο επίσημο μέχρι τώρα) έχει λυθεί το πρόβλημα με το >mkvmerge4.1 (αν φυσικά με επόμενη έκδοση mkvmerge λυθεί το θέμα εντελώς από τα ίδια τα mkv, ακόμα καλύτερα). Γενικότερα στα 106Ε που έχει τώρα, το θεωρώ τίμιο μηχάνημα (αλλά όχι τέλειο), και ίσως το μόνο που στην Ελλάδα υπάρχει σε αφθονία και με καλή εγγύηση 2 χρόνων.

3) Ερχεται το WDTV Hub (http://www.anandtech.com/show/3990/western-digital-wdtv-live-hub-review), άλλη μια καλή επιλογή για όσους θέλουν μηχάνημα με ενσωματωμένο δίσκο (και με usb3 / gigalan), και αυτό όμως δεν παίζει σαν πραγματικό 1000άρι το δίκτυο... απλά παίζει καλύτερα από 100άρι.

4) Οποιος είπε για παλιό πισί, htpc κλπ, προφανώς ξεχνάει το κόστος (μιλάμε για 120Ε π.χ. στα media players...), τον θόρυβο (ή τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσει για να το κάνει αθόρυβο), την κατανάλωση, το boot time (WDTVL -> σε 5sec είναι ήδη στο μενού) και όλα τα σχετικά. Μιλώ εκ πείρας (γιατί επίσης έχω και htpc, και XBMC (HT)PC)...

cosmos
04-11-10, 20:20
1- Ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με τα αρχεία mkv τους τελευταίους μήνες και που δεν βλέπω πρόθυμο κανέναν κατασκευαστή να διορθώσει. Όλοι περιμένουν τι θα κάνει η Syabas για να κάνουν port στις δικές τους συσκευές (και αν). Αν αναφέρεσαι στην υποστήριξη συμπιεσμένων headers σε mkv, υποστηρίζεται πλέον AFAIK στα 200άρια της PCH και θα γίνει και μάλλον Port και στα μικρά 100άρια της εταιρίας.

Βασικά, respect για την Syabas, έχει ρίξει άπειρο support και σε παλιές πλατφόρμες. Έχοντας ένα αρχαίο egreat M31a δηλώνω τρομερά ικανοποιημένος.


2-Την απαράδεκτη υποστήριξη .ass και .ssa υποτίτλων, σε όλα τα επίπεδα. Όποιος βλέπει anime, καταλαβαίνει το μέγεθος του προβλήματος.Έχεις δίκιο, αλλά πάλι βλέπονται τα subs, χάνεται το eye candy απλώς.


Η μόνη κάπως αποδεκτή λύση mediaplayer με ελπίδες για το μέλλον, είναι το A200 ή το C200 της Popcorn Hour (που φέρνει και ο Λημναίος στην Αθήνα). Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμοί που μόνο να σε απογοητεύουν καταφέρνουν.Το A200 ναι, είναι καλή εναλλακτική σε σχέση και με το MED500EX.

Οπότε εν Ελλάδι: Α-200 και S1A που λεν και τα παιδιά (πρέπει να του ρίξω μια ματιά). Αφού υπάρχουν τέτοιες λύσεις, μείνετε καλύτερα μακριά απο WD Live...

Gordito
04-11-10, 20:21
4) Οποιος είπε για παλιό πισί, htpc κλπ, προφανώς ξεχνάει το κόστος (μιλάμε για 120Ε π.χ. στα media players...), τον θόρυβο (ή τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσει για να το κάνει αθόρυβο), την κατανάλωση, το boot time (WDTVL -> σε 5sec είναι ήδη στο μενού) και όλα τα σχετικά. Μιλώ εκ πείρας (γιατί επίσης έχω και htpc, και XBMC (HT)PC)...

Εχεις μερικο δικιο σε αυτα που λες, αλλα με το HTPC δεν κολας να περιμενεις αναβαθμιση firmware (και αμα)

Ασε που εισαι ευελικτος, αναβαθμισιμος, εχεις σωστο/γρηγορο ασυρματο/ενσυρματο δικτυο κλπ

Και ποσο δυσκολο επιτελους ειναι να παιξει αυτη η wife μια ματροσκα; :p

lyk
04-11-10, 20:36
Εχεις μερικο δικιο σε αυτα που λες, αλλα με το HTPC δεν κολας να περιμενεις αναβαθμιση firmware (και αμα)

Ασε που εισαι ευελικτος, αναβαθμισιμος, εχεις σωστο/γρηγορο ασυρματο/ενσυρματο δικτυο κλπ
Αυτά που είπα είναι τα αρνητικά, και αυτά που λες τα θετικά. Καμία διαφωνία. ;)



Και ποσο δυσκολο επιτελους ειναι να παιξει αυτη η wife μια ματροσκα; :p

Η wife λειτουργεί ανετότατα το Μ31Β στο παιδικό, και τελευταία και το WDTVL στην κρεβατοκάμαρα... Για το htpc (και κατ'επέκταση τον projector στον οποίο είναι συνδεδεμένο), ούτε λόγος! :p :lol:

Gordito
04-11-10, 20:54
Η wife λειτουργεί ανετότατα το Μ31Β στο παιδικό, και τελευταία και το WDTVL στην κρεβατοκάμαρα... Για το htpc (και κατ'επέκταση τον projector στον οποίο είναι συνδεδεμένο), ούτε λόγος! :p :lol:

Γρηγορα εντατικα μαθηματα! :p

furious99
04-11-10, 21:33
Αλλο ενα Realtek 1073 (400Mhz). Τι να το κανεις το USB3, οταν το τσιπακι ειναι το bottleneck στις μεταφορες αρχειων?

Η WD δινει 2 χρονια εγγυηση, ολοι οι αλλοι συνεχιζουν να δινουν 1...

Το προβλημα με τα mkvmerge λυθηκε "απο μονο του", τα περισσοτερα groups σταματησαν να βγαζουν releases με τις τελευταιες εκδοσεις του mkvmerge ή απενεργοποιησαν το ηλιθιο και αχρηστο "feature"...

tsoukase
04-11-10, 21:44
Αν θεωρήσουμε ότι το USB2 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 αντιστοιχεί στο HD και πρέπει να είναι standard.
ΑΝ όμως θεωρηθεί ότι το USB1 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 δεν έχει ακόμα λόγο ύπαρξης, είναι περιττή πειραματική πολυτέλεια και απλά θέλει χρόνο.
Πιστεύω ότι ισχύει η δεύτερη άποψη...

euklidis
04-11-10, 21:47
Αν θεωρήσουμε ότι το USB2 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 αντιστοιχεί στο HD και πρέπει να είναι standard.
ΑΝ όμως θεωρηθεί ότι το USB1 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 δεν έχει ακόμα λόγο ύπαρξης, είναι περιττή πειραματική πολυτέλεια και απλά θέλει χρόνο.
Πιστεύω ότι ισχύει η δεύτερη άποψη...

Φυσικα και ισχυει η 2η αποψη. Ανετα τρεχουν τα HD σε usb2 και μαλιστα με γρηγορο seeking...

lyk
04-11-10, 22:42
Αλλο ενα Realtek 1073 (400Mhz). Τι να το κανεις το USB3, οταν το τσιπακι ειναι το bottleneck στις μεταφορες αρχειων?


Εντωμεταξύ έχουν ανακοινωθεί τα επόμενα realtek (1055 / 1085 / 1185, π.χ. egreat R6B (http://www.egreatworld.com/en/product-detail-254.html) με το 1055 ), αλλά από ότι φαίνεται οι κατασκευαστές δεν κρατιούνται να βγάλουν νέα προϊόντα, ακόμα και με τα ξεπερασμένα πλέον τσιπάκια...


Αν θεωρήσουμε ότι το USB2 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 αντιστοιχεί στο HD και πρέπει να είναι standard.
ΑΝ όμως θεωρηθεί ότι το USB1 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 δεν έχει ακόμα λόγο ύπαρξης, είναι περιττή πειραματική πολυτέλεια και απλά θέλει χρόνο.
Πιστεύω ότι ισχύει η δεύτερη άποψη...

Δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία μεταξύ των usb1/2/3 και των αναλύσεων... Απλά από usb2 και μετά, η ταχύτητα του είναι ικανή για όλα.

tsoukase
05-11-10, 00:36
Φυσικα και ισχυει η 2η αποψη. Ανετα τρεχουν τα HD σε usb2 και μαλιστα με γρηγορο seeking...

Καλά, για HD feeding/seeking κάνει και το USB1. Εννοούσα αν προσφέρει κάτι στη μείωση του χρόνου μεταφοράς. Πιστεύω όμως ότι για υλικό 2 ωρών είναι ανεκτά 5-10 λετπά για τη μεταφορά της και το 1 θεωρείται περιττή πολυτέλεια (ιδίως στις μέρες μας...))

xhaos
05-11-10, 09:23
4) Οποιος είπε για παλιό πισί, htpc κλπ, προφανώς ξεχνάει το κόστος (μιλάμε για 120Ε π.χ. στα media players...), τον θόρυβο (ή τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσει για να το κάνει αθόρυβο), την κατανάλωση, το boot time (WDTVL -> σε 5sec είναι ήδη στο μενού) και όλα τα σχετικά. Μιλώ εκ πείρας (γιατί επίσης έχω και htpc, και XBMC (HT)PC)...



xbmc σε maverick ubuntu είναι μέσα στο μενού μέσα σε 12 δευτερόλεπτα μετρημένα, δεν είναι και πολλά.
για το θόρυβο, δεν χρειάζεται να το κάνεις τελείως αθόρυβο (δηλαδή τελείως passive cooling) αφού οι ταινίες σίγουρα καλύπτουν το θόρυβο. δεν λέω να το αφήσεις να λειτουργεί κομπρεσέρ, αλλά αθόρυβο γίνεται ανέξοδα.
για το κόστος μπορείς να δώσεις μόνο 35 (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Aopen-Gamer-G325-Black-SFF-Case-91-90620-A260.htm)ευρό για κάποιο sff tower ή 100 (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Silverstone-Grandia-SST-GD02S-MT.htm)ή 60-70 (http://www.skroutz.gr/c/28/cases-koutia.html?keyphrase=HTPC) για κάποιο htpc case.
+ βλέπεις "πραγματικότερο" gigabit γιατί έχει μεγαλύτερη cpu και μπορεί να υποστηρίξει το file transfer.
+ βάζεις την κάρτα γραφικών να παίζει την ταινία και όχι τη cpu (vpdau / DXVA). Αν δεν έχεις αγοράζεις μια με 30 ευρό.
+ τα πάντα τα έχεις μέσω library (DB) και δεν κάθετε να ψάχνει κάθε φορά τι υπάρχει, ενώ ταυτόχρονα σου δείχνει posters και αλλά καλά eyecandy από την ταινία/σειρά/άλμπουμ. Το κέρδος σε χρόνο browsing είναι άπειρο.
++++opensubsOSD που κατεβάζει υπότιτλο μέσα από την ταινία και δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο pc για να ψάξεις να βρεις υπότιτλο
+ κάνεις πραγματική ανακύκλωση.
η κατανάλωση (η οποία δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ούτως ή άλλως) δεν σε ενδιαφέρει και τόσο πολύ γιατί το htpc ανοίγει κάποιες ώρες, δεν είναι server (ναι εκεί πρέπει να παίξεις με atom ion)


τα μόνα αρνητικά είναι:
ναι πρέπει να ασχοληθείς αφού δεν αγοράζεις κονσέρβα
πράγματι το μόνο κακό είναι ότι πιάνει περισσότερο χώρο


παρακαλώ δείτε το ακόλουθο βίντεο και πείτε μου τι ακριβώς συγκρίνετε και άρα κερδίζει κάποιο media player.
http://www.youtube.com/watch?v=Dmzb8-HVUqo

Viper
05-11-10, 11:06
Πολυ ωραιο και εντυπωσιακο το βιντεο αλλα πολυ φρου φρου και αρωματα για κατι που θα δεις και μετα το πιο πιθανο θα το σβησεις. Ποσοι ειναι αυτοι που κραταν ΤΟΣΟ μεγαλο αρχειο με ταινιες?

Επισης η κυρια διαφορα ενος media player και HTPC ειναι το μεγεθος. Και ειδικα οταν βρισκεται σε ενα σαλονι...και ειδικα οταν εχεις την γυναικα να φωναζει "δεν θα μπει εδω αυτη η κουμουτσα!!":p

xhaos
05-11-10, 11:37
Πολυ ωραιο και εντυπωσιακο το βιντεο αλλα πολυ φρου φρου και αρωματα για κατι που θα δεις και μετα το πιο πιθανο θα το σβησεις. Ποσοι ειναι αυτοι που κραταν ΤΟΣΟ μεγαλο αρχειο με ταινιες?

Επισης η κυρια διαφορα ενος media player και HTPC ειναι το μεγεθος. Και ειδικα οταν βρισκεται σε ενα σαλονι...και ειδικα οταν εχεις την γυναικα να φωναζει "δεν θα μπει εδω αυτη η κουμουτσα!!":p

εγώ τουλάχιστον κρατάω αρχείο με ταινίες, ειδικά κάποιες που με πώρωσαν και κάποιες κλασσικές (ε το Aliens το βλέπεις πολύ συχνά), αλλά σχεδόν όλοι νομίζω δεν κρατάνε κάπου τις σειρές τους; Mp3;
τώρα αν είναι πολύ φρου φρου αλλάζεις skin.
τώρα στο ζήτημα σαλόνι-γυναίκα:
κατ αρχήν της το δείχνεις να καταλάβει πως θα πουλάει μούρη στις φίλες της, διαφορετικά πραγματικά τα σκας για να πάρεις ένα netop atom ion το οποίο να μπορεί να γίνει mount πίσω από την TV (http://myplaisio.gr/sites/default/files/imagecache/main_img_node/main-imgs/18%20September%202009%20-%201:49pm/XPION-X30-2.jpg).

Τέλος, κοιτάς τα terms of use και την εγγύηση της γυναίκας σου και ψάχνεις να βρεις το τιμολόγιο αγοράς της:p

πραγματικά όμως υπάρχουν μερικά htpc case που είναι πανέμορφα και μαζεμένα και άνετα μπαίνουν σε σαλόνι δίπλα από το στερεοφωνικό ή στη θέση του αποσυρμένου VHS / dvd.

chat1978
05-11-10, 13:09
Εγώ πάντως περισσότερα από το σκέφτομαι για κάποιο nettop με atom2&ion2 και passive cooling. Είναι αρκετά τα λεφτά, αλλά θα μπορέσω να έχω ένα mini server, μόνιμο p2p για upload, εμφανίσιμο κουτάκι στην τηλεόραση, msn και browsing όποτε μου την βαράει από καναπέ και γενικώς ένα περιβάλλον πλήρως διαχειρίσιμο από μένα.
Το σημαντικότερο για μένα είναι ο συνδυασμός δύναμης, κατανάλωσης και ησυχίας σε συνδυασμό με ένα full scale pc-λειτουργικό σύστημα! Για το τηλεκοντρόλ βλέπουμε. Προς το παρών πληκτρολόγιο ασύρματο με touchpad απάνω του.

lyk
05-11-10, 13:12
Καταρχήν για να μην παρεξηγηθώ, και εγώ με htpc βλέπω, και το προτιμώ σε κάθε περίπτωση. Όμως δεν μπορώ να παραβλέπω τα θετικά αλλά και τα αρνητικά, και των δύο κατηγοριών.


xbmc σε maverick ubuntu είναι μέσα στο μενού μέσα σε 12 δευτερόλεπτα μετρημένα, δεν είναι και πολλά.
Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις και τα χαρακτηριστικά του πισί, καθώς και το κόστος αυτού, γιατί από power ON κουμπιού μέχρι το μενού σε 12".. μου φαίνεται αδύνατο. υγ. Κόστος WDTVL: 106Ε πλέον.


για το θόρυβο, δεν χρειάζεται να το κάνεις τελείως αθόρυβο (δηλαδή τελείως passive cooling) αφού οι ταινίες σίγουρα καλύπτουν το θόρυβο. δεν λέω να το αφήσεις να λειτουργεί κομπρεσέρ, αλλά αθόρυβο γίνεται ανέξοδα.

Ανέξοδα, δεν γίνεται. Ούτε χωρίς κόπο και χρόνο.


για το κόστος μπορείς να δώσεις μόνο 35 (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Aopen-Gamer-G325-Black-SFF-Case-91-90620-A260.htm)ευρό για κάποιο sff tower ή 100 (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Silverstone-Grandia-SST-GD02S-MT.htm)ή 60-70 (http://www.skroutz.gr/c/28/cases-koutia.html?keyphrase=HTPC) για κάποιο htpc case.
Βλέπεις που όσο κάνουν τα όμορφα κουτιά, κάνει ολόκληρο το media player? Και κάποια κουτιά στα 100Ε δεν είναι καν τηλεχειριζόμενα... Τι σύγκριση να γίνει μετά...


+ βλέπεις "πραγματικότερο" gigabit γιατί έχει μεγαλύτερη cpu και μπορεί να υποστηρίξει το file transfer.

Γνώμη μου: αν έχεις φτάσει στο σημείο να έχεις htpc της προκοπής, θα "πρέπει" να έχεις ανάλογα φροντίσει για file server. Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ ξανά μηχανικό δίσκο στο htpc μου, οπότε και όλο το υλικό βρίσκεται αλλού, προστατευμένο, και με άλλες συνθήκες (π.χ. 24χ7 ονλάιν). Αρα για απλό streaming, και 100άρι είναι ΟΚ. Παρόλα αυτά, και εγώ gigabit εχω, σε όλα τα δωμάτια με τρύπες στις μεσοτοιχίες. Ομως αυτό είναι προσωπική επιλογή.


+ βάζεις την κάρτα γραφικών να παίζει την ταινία και όχι τη cpu (vpdau / DXVA). Αν δεν έχεις αγοράζεις μια με 30 ευρό.

Για πες μια κάρτα γραφικών που να κάνει όλα τα HD audio formats passthrough και να κάνει και 30Ε... Ξαναλέω, το S1A τα κάνει αυτά με 115Ε.


+ τα πάντα τα έχεις μέσω library (DB) και δεν κάθετε να ψάχνει κάθε φορά τι υπάρχει, ενώ ταυτόχρονα σου δείχνει posters και αλλά καλά eyecandy από την ταινία/σειρά/άλμπουμ. Το κέρδος σε χρόνο browsing είναι άπειρο.

Και τα media players έχουν movie posters και κάποια έχουν και πολλά περισσότερα, ίσως και libraries, αλλά δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο με το συγκεκριμένο θέμα οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω.


++++opensubsOSD που κατεβάζει υπότιτλο μέσα από την ταινία και δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο pc για να ψάξεις να βρεις υπότιτλο

Δεν το ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει, δεν έχω άποψη. Παρόλα αυτά πάντα εχω ενεργό ΠιΣί, όπως είπα το 24χ7 file server / downloader μου, το οποίο το έχω σαν παρουσίαση στην υπογραφή μου.


+ κάνεις πραγματική ανακύκλωση.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι.


η κατανάλωση (η οποία δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ούτως ή άλλως) δεν σε ενδιαφέρει και τόσο πολύ γιατί το htpc ανοίγει κάποιες ώρες, δεν είναι server (ναι εκεί πρέπει να παίξεις με atom ion)

WDTVL: 6W iddle μετρημένα με energy meter (ξέχασα να το μετρήσω ενώ παίζει! σόρι). You can't beat that! Φυσικά το ότι καίει λίγο, δεν το λέω για το κόστος του ρεύματος τις 2 ώρες που θα παίζει, αλλά για το ότι δεν παράγει θερμότητα -> δεν έχει ανάγκη ιδιαίτερης ψύξης -> fanless.


τα μόνα αρνητικά είναι:
ναι πρέπει να ασχοληθείς αφού δεν αγοράζεις κονσέρβα
πράγματι το μόνο κακό είναι ότι πιάνει περισσότερο χώρο
Και αυτά φυσικά, συν το κόστος αν θες να φτιάξεις κάτι σοβαρό, πιθανόν και τον τηλεχειρισμό... και όλα όσα ήδη είπαμε.


παρακαλώ δείτε το ακόλουθο βίντεο και πείτε μου τι ακριβώς συγκρίνετε και άρα κερδίζει κάποιο media player.
http://www.youtube.com/watch?v=Dmzb8-HVUqo
Λίγο που είδα, φυσικά πανέμορφο, αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό...

xhaos
05-11-10, 13:37
@lyk
για το χρόνο, σε ubuntu 10,x και μετά τέτοιοι χρόνοι είναι τυπικοί (http://www.youtube.com/watch?v=J9NaOP-u8Do).
το τηλεχειριζόμενο, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις από το κουτί, πήρε φίλος για εμένα usb τηλεχειριστήριο με 20 ευρο. αν είναι από σπίτι να σας πω ποιο είναι.
Άρα κουτάκι 40 ευρό + 20 ευρό remote = 60.
τα audio formats τα κάνει pass through η κάρτα ήχου (onboard) μεσώ spdif (optical στην περίπτωση μου)
ένας ανεμιστήρας νέος για την ψύχτρα κάνει 5-10 ευρό. άρα τρέχων κόστος 70 ευρό.

αν χρειαστείς ΚΑΙ κάρτα γραφικών πας στα 100 (και πάλι πιο φτηνά)

αν δεν σου πολύ αρέσουν "custom" λύσεις πας σε αυτό http://www.info-world.gr/index.php?target=products&product_id=54509 (95 ευρό πάλι κάτω από τα 115) που ΕΙΝΑΙ τηλεχειριζόμενο.

τώρα αν είναι να μιλήσουμε και για τον server αλλάζει το πράγμα, εκεί έχω atom κλπ σε ups γιατί ναι εκεί έχει uptime κάτι μήνες και πραγματικά μετράει η κατανάλωση και είναι και headless. σε ένα μηχάνημα που ανοίγει 3-4 άντε 8 ώρες την εβδομάδα δεν σε ενδιαφέρει και τόσο, αλλά τα παλαιά μηχανηματάκια αν θυμάσαι λειτουργούσαν με τροφοδοτικά 350 watt και γενικά δεν έκαιγαν.

ωστόσο αν θέλεις να κάνω μια μέτρηση για την κατανάλωση που έχω, το μηχανηματάκι είναι παντός ένας athlon 2ghz (δεν θυμάμαι τι ακριβώς είναι) με onboad nvidia κάρτα γραφικών.

το opensubsOSD είναι στο βίντεο που μέσα από την ταινία ή σειρά μπαίνει και κατεβάζει υπότιτλο δες στο 1:30, έτσι εφόσον έχεις server κλπ δεν χρειάζεται καν να πας στο pc σου να αρχίσεις να ψάχνεις για ποιος υπότιτλος κάνει.

και δεν αγοράζεις κονσέρβα που αν κάτι δεν λειτουργεί κάνεις δέηση στην Παναγιά την αλαφιώτησα να σου βρει firmware.

chat1978
05-11-10, 14:42
το τηλεχειριζόμενο, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις από το κουτί, πήρε φίλος για εμένα usb τηλεχειριστήριο με 20 ευρο. αν είναι από σπίτι να σας πω ποιο είναι.

Ναι θέλω!

xhaos
05-11-10, 15:18
Ναι θέλω!

θα το γράψω το απόγευμα.
κοιτάζω αυτό τον καιρό για δεύτερο htpc για την τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρα και μάλλον τείνω προς το ZOTAC MAG MAGHD-ND01-U Dual-Core All-in-One PC (http://www.zotacusa.com/zotac-mag-hd-nd01.html)στα 200 (http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=19273&catid=719)ευρό νομίζω δίχως σκληρό όμως και για την μνήμη του δεν έχω καταλάβει αν όντος έχει πάνω του 2GB ram.

........Auto merged post: xhaos πρόσθεσε 17 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

άκυρο, μια χαρά έχει
http://pden.zotac.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=186&category_id=117&option=com_virtuemart&Itemid=1

lyk
05-11-10, 16:15
@lyk
για το χρόνο, σε ubuntu 10,x και μετά τέτοιοι χρόνοι είναι τυπικοί (http://www.youtube.com/watch?v=J9NaOP-u8Do).
το τηλεχειριζόμενο, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις από το κουτί, πήρε φίλος για εμένα usb τηλεχειριστήριο με 20 ευρο. αν είναι από σπίτι να σας πω ποιο είναι.
Άρα κουτάκι 40 ευρό + 20 ευρό remote = 60.
τα audio formats τα κάνει pass through η κάρτα ήχου (onboard) μεσώ spdif (optical στην περίπτωση μου)
ένας ανεμιστήρας νέος για την ψύχτρα κάνει 5-10 ευρό. άρα τρέχων κόστος 70 ευρό.

αν χρειαστείς ΚΑΙ κάρτα γραφικών πας στα 100 (και πάλι πιο φτηνά)

αν δεν σου πολύ αρέσουν "custom" λύσεις πας σε αυτό http://www.info-world.gr/index.php?target=products&product_id=54509 (95 ευρό πάλι κάτω από τα 115) που ΕΙΝΑΙ τηλεχειριζόμενο.

τώρα αν είναι να μιλήσουμε και για τον server αλλάζει το πράγμα, εκεί έχω atom κλπ σε ups γιατί ναι εκεί έχει uptime κάτι μήνες και πραγματικά μετράει η κατανάλωση και είναι και headless. σε ένα μηχάνημα που ανοίγει 3-4 άντε 8 ώρες την εβδομάδα δεν σε ενδιαφέρει και τόσο, αλλά τα παλαιά μηχανηματάκια αν θυμάσαι λειτουργούσαν με τροφοδοτικά 350 watt και γενικά δεν έκαιγαν.

ωστόσο αν θέλεις να κάνω μια μέτρηση για την κατανάλωση που έχω, το μηχανηματάκι είναι παντός ένας athlon 2ghz (δεν θυμάμαι τι ακριβώς είναι) με onboad nvidia κάρτα γραφικών.

το opensubsOSD είναι στο βίντεο που μέσα από την ταινία ή σειρά μπαίνει και κατεβάζει υπότιτλο δες στο 1:30, έτσι εφόσον έχεις server κλπ δεν χρειάζεται καν να πας στο pc σου να αρχίσεις να ψάχνεις για ποιος υπότιτλος κάνει.

και δεν αγοράζεις κονσέρβα που αν κάτι δεν λειτουργεί κάνεις δέηση στην Παναγιά την αλαφιώτησα να σου βρει firmware.

Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή:
Από το βίντεο που έβαλες:

* OCZ Vertex 30GB with 1.6 firmware
* Quad Core AMD64 running at 3.4GHz; really an unlocked Dual Core ;)
* nVidia GeForce 7600
Τελικά πόσο τυπικό είναι ένα τέτοιο πισί? Για να μην πω ότι μετά λες για το πισί των 100Ε, το οποίο φυσικά, ούτε σκέτος ο SSD δεν έχει τόσο λίγα... 10.10 έχω στο λάπτοπ, και κάνει περισσότερο χρόνο από τα 10.04 (με upgrade). Δεν είναι τραγικό το boot, αλλά δεν είναι και 15σεκ. Στο κανονικό πισί με 10.04, πάλι δεν είναι αργό το boot, αλλά φυσικά δεν είναι και 15σεκ.

Τηλεχειριζόμενο πισί είχα από την πρώτη στιγμή (ιΜΟΝ), και τελικά το μόνο που κατάλαβα ειναι ότι τα πισί είναι φτιαγμένα για ποντίκι και πληκτρολόγιο... Και το ιΜΟΝ remote, αλλά και ένα Harmony555 που είχα πάρει, τα τρώει η σκόνη, και έχω ασύρματα πληκτρολόγιο και ποντίκι. Αυτό ίσως να άλλαζε μόνο με κάποιο περιβάλλον στυλ XBMC, που να μην είχα καμία επαφή με λειτουργικό. Αλλά έτσι δεν θα είχα και πισί...

Στα audio formats... σου ξέφυγε το "HD". Η s/pdif ΔΕΝ περνάει, ούτε υποστηρίζει DTS HD Master Audio, ούτε Dolby Digital TrueHD. Το S1A στα δίνει αυτά με κάθε πιθανό τρόπο (downmix & passthrough). Για να τα πάρεις από πισί, θες ΑΤΙ 5ΧΧΧ, ή τις πολύ τελευταίες NVidia.

Το πισόκουτο που προτείνεις, το έχεις ακούσει να δεις αν είναι αθόρυβο ή όχι? Μια τιμή σκέτη από μόνη της δεν λέει τίποτα! Ασε που 95Ε έχει μόνο το κουτί... τα υπόλοιπα?

24x7 (http://www.fractalbit.gr/?p=385), με 23W κατανάλωση. Και με μπόλικο χρόνο και ψάξιμο για να γίνει αθόρυβο. Δεν είναι αυτονόητη η ησυχία, θέλει δουλειά. Και τα παλιά πισί δεν έκαιγαν λίγο, απλά δεν είχαν και "τέρατα" κάρτες γραφικών. Για δες TDP στον athlon σου, και μετά δες π.χ. στους πρόσφατους "e" της AMD... Αναλογιζόμενος φυσικά και την δύναμη του καθενός. Αν έχεις τον AthlonXP 2.0, δλδ πιθανά τον 2400+, έχει 68W TDP...

alexis2044
05-11-10, 17:07
Εγώ θα προτείνω την τελευταία λύση της AC Ryan, το Playon!DVR HD αν θέλουμε και ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης, ή το Playon!HD αν θέλουμε media player. Τίμιες λύσεις για τα λεφτά τους, υπερπλήρεις με επίσης λειτουργίες FS, FTP και Bittorent και κατανάλωση 23W idle, 28W μέσο όρο και 30W μέγιστη (load), αθόρυβο. Φοράει επίσης σκληρό δίσκο 1TB και λειτουργεί ως NAS.

Παίζω με το πρώτο την τελευταία βδομάδα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα HTPC νομίζω πλέον νομίζω χάνουνε αρκετό έδαφος και θα καταντήσουν περιττά με όλες τις λύσεις που υπάρχουν σε media players.

xhaos
05-11-10, 19:10
Ναι θέλω!
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370124317800
και
http://www.gadget4all.com/prod_detail.php?prod_id=00482
προφανώς και το τσιμπάς από ebay και προφανώς μας γδάρανε όταν το πήραμε.

οπότε το κοστολόγιο πάει στα 3 ευρό!

@lyk what ever φίλε, μια χαρά λειτουργεί το passthrough από spdif?
μια χαρά περνάνε και μια χαρά τα αναγνωρίσει ο ενισχυτής από το spdif. DTS και DD. τώρα για τις HD εκδόσεις δεν το έχω ψάξει και είμαι σίγουρος ότι κανένας μας δεν έχει χώρο που να αξιοποιεί / χρειάζεται για HD ήχο. για να μην σκεφτώ οτι προτείνεις η τηλεόραση να παίξει από τα ΔΥΟ ηχεία της σοβαρό ήχο (δεδομένου οτι μιλάς για να περάσει από HDMI και άρα ένα καλώδιο)

τώρα για τα start times ψάξε λίγο τι services σηκώνεις και σου αργεί, 4 μηχανηματάκια εδώ 15 sec και πάνω δεν έχει κανένα, και κανένα δεν έχει SSD (πραγματικά τώρα ακούς τον θόρυβο των κλασσικών δίσκων?)

........Auto merged post: xhaos πρόσθεσε 5 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


24x7 (http://www.fractalbit.gr/?p=385), με 23W κατανάλωση. Και με μπόλικο χρόνο και ψάξιμο για να γίνει αθόρυβο. Δεν είναι αυτονόητη η ησυχία, θέλει δουλειά. Και τα παλιά πισί δεν έκαιγαν λίγο, απλά δεν είχαν και "τέρατα" κάρτες γραφικών. Για δες TDP στον athlon σου, και μετά δες π.χ. στους πρόσφατους "e" της AMD... Αναλογιζόμενος φυσικά και την δύναμη του καθενός. Αν έχεις τον AthlonXP 2.0, δλδ πιθανά τον 2400+, έχει 68W TDP...

κοιτά εκεί που νόμιζα στην αρχή οτι συμφωνούσαμε ότι δεν παίζει ρόλο η κατανάλωση σε κάτι που λειτουργεί 5 ώρες τη βδομάδα.

lyk
05-11-10, 19:36
Κοίτα, η τεχνολογία προχωράει, τώρα στα "μπλε" αυτά είναι το στάνταρ στον ήχο... Και έχουν αρχίσει και τα ενσωματώνουν και σε mkv κάποια group. Και τα οποία περνάνε μόνο από hdmi σε ανάλογο ενισχυτή, και μετά συνεχίζει η εικόνα προς τηλεόραση ή προβολέα. Για το αν έχει κανένας την δυνατότητα ή την όρεξη, θα σου έλεγα να διαβάσεις κάποιο σχετικό φόρουμ όπως το avclub, και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου...

Τα πισάκια μου είναι εντελώς default... ότι βάζει το λειτουργικό, δεν έχω πειράξει τίποτα.

Στο htpc που είναι ακριβώς δίπλα στον καναπέ εκεί που κάθομαι, και είχα 2χ7200rpm μέσα αρχικά, ναι τους άκουγα... άκουγα το "ζζζζζζζ" της περιστροφής τους.... Μετά τους έβγαλα, πήρα τον ήσυχο green, έφτιαξα το μίνι μηχανάκι που είδες, και έβαλα εκεί όλο το υλικό... Και στο htpc έναν ssd. Χωρίς τους δίσκους, αφαίρεσα και έναν ανεμιστήρα που τους φυσούσε αλλά πια δεν χρειαζόταν, άρα έγινε συνολικά πιο ήσυχο.

Για την κατανάλωση αν δεν ήμουν κατανοητός, με ενδιαφέρει και σαν κόστος στα μηχανήματα που λειτουργούν συνέχεια, αλλά και σαν αποβολή θερμότητας αφού όσο μεγαλύτερη είναι αυτή, τόσο ισχυρότερη και πιο φασαριόζικη λύση ψύξης θα χρειαστεί να εφαρμόσω. Στα μηχανήματα που λειτουργούν λίγες ώρες, μόνο το δεύτερο, για τον θόρυβο.

chat1978
05-11-10, 19:59
θα το γράψω το απόγευμα.
κοιτάζω αυτό τον καιρό για δεύτερο htpc για την τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρα και μάλλον τείνω προς το ZOTAC MAG MAGHD-ND01-U Dual-Core All-in-One PC (http://www.zotacusa.com/zotac-mag-hd-nd01.html)στα 200 (http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=19273&catid=719)ευρό νομίζω δίχως σκληρό όμως και για την μνήμη του δεν έχω καταλάβει αν όντος έχει πάνω του 2GB ram.

........Auto merged post: xhaos πρόσθεσε 17 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

άκυρο, μια χαρά έχει
http://pden.zotac.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=186&category_id=117&option=com_virtuemart&Itemid=1
Εγώ δεν θα έπαιρνα με ion1
H zotac (http://hothardware.com/Reviews/Zotac-ZBox-HDID11-and-Next-Gen-ION/Default.aspx)έχει βγάλει με ion2 αλλά δεν είναι passive cooling. Γιαυτό περιμένω αυτό (http://www.minimotherboard.com/nettop/ion-2-powered-nettop-from-shuttle/).,

lyk
05-11-10, 20:13
Γιαυτό περιμένω αυτό (http://www.minimotherboard.com/nettop/ion-2-powered-nettop-from-shuttle/).,

όμορφο! :oneup:

xhaos
05-11-10, 20:29
Εγώ δεν θα έπαιρνα με ion1
H zotac (http://hothardware.com/Reviews/Zotac-ZBox-HDID11-and-Next-Gen-ION/Default.aspx)έχει βγάλει με ion2 αλλά δεν είναι passive cooling. Γιαυτό περιμένω αυτό (http://www.minimotherboard.com/nettop/ion-2-powered-nettop-from-shuttle/).,
http://www.eager.gr/product.php?productid=4470
217 και θέλεις μνήμη και σκληρό 2,5"
μου αρέσει που έχει vga mount
σε καλύτερη ανάγνωση βλέπω οτι έχει ΙΟΝ1 στην έκδοση gt με 285 διαφορετικά στα 217 παίρνεις με Intel GMA 3150. πρόσεξε το.

chat1978
05-11-10, 21:51
όμορφο! :oneup:
Ναι είναι πραγματικά


http://www.eager.gr/product.php?productid=4470
217 και θέλεις μνήμη και σκληρό 2,5"
μου αρέσει που έχει vga mount
σε καλύτερη ανάγνωση βλέπω οτι έχει ΙΟΝ1 στην έκδοση gt με 285 διαφορετικά στα 217 παίρνεις με Intel GMA 3150. πρόσεξε το.
Εγώ δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει. Μάλλον άλλαξαν τα specs. Γιατί στο λινκ που έβαλα εγώ λέει για ion2 ενώ αυτό που έβαλες εσύ μια intel.
Εγώ κάτι τέτοιο θα πάρω αν και μόνο αν έχει atom2 και ion2.
Ξέρω ότι λείπουν δίσκος και μνήμη αλλά δίσκο σκοπεύω σε κάτι σαν ethernet, συνεπώς μπορώ να βάλω κάτι πολύ μικρό και μετά η μνήμη

........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εδώ (http://www.engadget.com/2010/08/19/shuttles-excessively-thin-xs35-nettop-now-shipping-1080p-ion-222/)όμως λέει ότι έχει ion2

WAntilles
05-11-10, 22:25
3) Ερχεται το WDTV Hub (http://www.anandtech.com/show/3990/western-digital-wdtv-live-hub-review)...

Καλό δείχνει.

Αλλά θα αξίζει μόνο αν δοθεί και χωρίς δίσκο, με την ανάλογη μείωση στην τιμή.

xhaos
06-11-10, 10:56
τελικά μάλλον θα κατευθυνθώ προς το ZOTAC ZBOX HD-ID11 (http://www.zotac.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=100083&lang=en)
από τα χαρακτηριστικά βλέπω ότι είναι D510 (Pineview atom 2) και αν έχω καταλάβει σωστά έχει το next gen ion (ion 2).
από ότι βλέπω κοστίζει δίχως σκληρό και μνήμη 218 (http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=19272&catid=719) τα οποία νομίζω είναι λίγο πολλά αφού θα φτάσει τελικά τα 300 για να είναι ολοκληρωμένο.



(http://www.zotac.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=100083&lang=en)

lyk
06-11-10, 12:16
Καλό δείχνει.

Αλλά θα αξίζει μόνο αν δοθεί και χωρίς δίσκο, με την ανάλογη μείωση στην τιμή.

Δεν νομίζω να διατεθεί χωρίς δίσκο, υπάρχει ήδη το live και το live+ για αυτήν την δουλειά...
Επίσης (έξω που πουλιέται ήδη) με τον 1ΤΒ, λέγαν ότι είναι αισθητά φθηνότερο από το να πάρει κάποιος ξεχωριστά το live και τον αντίστοιχο εξωτερικό 2.5" 1TB...

chat1978
06-11-10, 14:07
τελικά μάλλον θα κατευθυνθώ προς το ZOTAC ZBOX HD-ID11 (http://www.zotac.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=100083&lang=en)
από τα χαρακτηριστικά βλέπω ότι είναι D510 (Pineview atom 2) και αν έχω καταλάβει σωστά έχει το next gen ion (ion 2).
από ότι βλέπω κοστίζει δίχως σκληρό και μνήμη 218 (http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=19272&catid=719) τα οποία νομίζω είναι λίγο πολλά αφού θα φτάσει τελικά τα 300 για να είναι ολοκληρωμένο.



(http://www.zotac.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=100083&lang=en)
Εγώ σου προτείνω το shuttle γιατί είναι passive cooled. Τελικά δεν το ήξερα με μπέρδεψες και εσύ αλλά το xs35 έρχεται σε διαφορετικά μοντέλα με υλοποιήσεις. Δυστυχώς το atom2/ion2 είναι πολύ τσουχτερό.

WAntilles
06-11-10, 14:16
Δεν νομίζω να διατεθεί χωρίς δίσκο, υπάρχει ήδη το live και το live+ για αυτήν την δουλειά...
Επίσης (έξω που πουλιέται ήδη) με τον 1ΤΒ, λέγαν ότι είναι αισθητά φθηνότερο από το να πάρει κάποιος ξεχωριστά το live και τον αντίστοιχο εξωτερικό 2.5" 1TB...

Έχουμε το δικαίωμα να μην θέλουμε δίσκο, και να σερβίρουμε αποκλειστικά από ενσύρματο gigabit ethernet;

lyk
06-11-10, 16:11
Έχουμε το δικαίωμα να μην θέλουμε δίσκο, και να σερβίρουμε αποκλειστικά από ενσύρματο gigabit ethernet;

Το τι θέλουν οι χρήστες, δεν συμβαδίζει ακριβώς με το τι τους παρέχουν οι εταιρίες... :p

Επίσης αν δεις το λινκ, το φερόμενο σαν 1000άρι δίκτυο του hub, δεν είχε καμία σχέση με την απόδοση που ξέρουμε με τα 1000άρια των υπολογιστών... Ηταν μεν γρηγορότερο από τα 100άρια, αλλά πολύ πίσω από τα πραγματικά 1000άρια.

WAntilles
06-11-10, 16:16
Το τι θέλουν οι χρήστες, δεν συμβαδίζει ακριβώς με το τι τους παρέχουν οι εταιρίες... :p

Επίσης αν δεις το λινκ, το φερόμενο σαν 1000άρι δίκτυο του hub, δεν είχε καμία σχέση με την απόδοση που ξέρουμε με τα 1000άρια των υπολογιστών... Ηταν μεν γρηγορότερο από τα 100άρια, αλλά πολύ πίσω από τα πραγματικά 1000άρια.

Σύμφωνα με το review του Anand, που το ξεκοίλιασε το μηχανάκι, κανονικότατο gigabit chipset έχει (βέβαια το συγκεκριμένο Realtek 8111 πατάει πάνω σε PCI και όχι PCIe bus). Απλά δεν υπάρχει αρκετή ισχύς στη CPU για γρήγορα transfers.

Αλλά αυτό δεν μας απασχολεί. Ο ρόλος του μηχανακίου δεν είναι ούτε file server ούτε NAS. Ο ρόλος του είναι αποκλειστικά media player. Οπότε το gigabit χρειάζεται για να μην έχουμε το όριο των 70Mbps (περίπου) του 100αριού, λόγω των overheards, αλλά να μπορούμε να πάμε και σε 100-120Mbps αν χρειαστεί τόσο βαρβάτο στιγμιαίο συνολικό bitrate από κάποιο βίντεο.

furious99
06-11-10, 19:10
Ακριβως... Στα sigma 8655/8642 που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει πραγματικο support για 1000αρι LAN, οποτε το μεγιστο που μπορεις να πιασεις με samba/cifs share ειναι 10 αντε 12 mb/s (υπεραρκετο για να δεις οποιοδηποτε 1080p μεσω δικτυου, αλλα σχετικα αργο σε σχεση με τα pc αν θελεις να μεταφερεις ταινιες στον ενσωματωμενο δισκο του).
Το προβλημα το εχουν αυτοι που τους ενδιαφερει το δικτυο στο media player (για αναπαραγωγη, κατεβασμα, μεταφορες αρχειων, ή διαφορες διαδικτυακες υπηρεσιες που πλεον προσφερονται),
αντιθετα οσοι θελουν απλα να συνδεσουν ενα δισκο στο media player και να δουν 1080p δε θα χρειαζεται να ξηλωθουν ιδιαιτερα, ερχονται μηχανακια μισοτιμης απο τα σημερινα με κινεζικα τσιπακια οπως Amlogic (το εβαλε η WD στο Elements play), Sochip, Telechips και αλλα τετοια περιεργα ονοματα, που ομως σηκωνουν 1080p με πολυ χαμηλη καταναλωση και καθολου ζεστη και μπορουν να μπουν ακομα και σε tablets. Οι κινεζοι επιασαν πλεον το 1080p και βγαζουν φτηνα τσιπακια με τη σεσουλα (η Realtek το μυριστηκε γι ' αυτο εβγαλε το φτηνο 1055, θελει να ανταγωνιστει προς τα κατω, γιατι προς τα πανω ειναι η Sigma που ειναι παντα ενα βημα μπροστα, βλεπε 3D )...

@ ADSLgr.com All rights reserved.