PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτη ταλαιπωρία!!!



mastro
08-08-06, 20:22
Απίστευτη ταλαιπωρία έχω υποστεί από τις 26/07 και έχω μείνει με PSTN. Να ξεκινήσω από την αρχή...Αγοράζω ένα adsl-in-a-box στα τέλη Δεκεμβρίου 2005,όλα καλά, κανένα μα κανένα παράπονο.
Η σύνδεσή μου τελειώνει στις 24/06/2006. Λόγω ορισμένων υποχρεώσεων δεν ανανεώνω μιας και την επόμενη μέρα κόβεται και η τηλεφωνική γραμμή από τον ΟΤΕ. Περνάει ένας μήνας και αφού έβαλα σε θέση τις υποχρεώσεις μου πληρώνω τον ΟΤΕ και επανέρχεται η γραμμή.
Πάω λοιπόν από τα γραφεία της forthnet για να με ενημερώσουν πως να συνεχίσω μετά από το box εφόσον είχε προηγηθεί αυτή η διακοπή. Μου προτείνουν λοιπόν να ξαναπάρω το adsl-in-a-box και αυτή τη φορά επιλέγω 512/128 από 384/128 που είχα. Το αγοράζω και στις 22/07 tο modem συγχρονίζεται κανονικότατα στα 512. Όλα τέλεια μέχρι τις 26/07 όπου και ξαφνικά διαπιστώνω ότι δεν έχω internet. Το αφήνω μία μέρα και εφόσον βλέπω ότι δεν επανέρχεται ενημερώνω την forthnet για το πρόβλημα. Μου λένε όντως ότι δεν έχω internet και θα δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ. Περνάει μία εβδομάδα και παίρνω ξανά τηλέφωνο διότι συνεχίζω να μην έχω σύνδεση. Μου λένε ότι δεν έχουν κάποιο νέο από ΟΤΕ. Βρίσκω λοιπόν ένα τηλέφωνο ενός νεαρού που δουλεύει στην τεχνική υποστήριξη adsl του ΟΤΕ. Του εξηγώ το τι έχει συμβεί και μου λέει το εξής:
«Η σύνδεση adsl συνέχισε να υπάρχει καθ’ όλη την διάρκεια που ήταν κομμένο το τηλέφωνό σου, βλέπω μετά ότι επανέρχεται η γραμμή κανονικά μετά την πληρωμή στον ΟΤΕ και βλέπω επίσης την μετατροπή από 384 σε 512 και τέλος βλέπω την διακοπή της adsl γραμμής στις 26/07.» Ααααα μάλιστα του λέω, και γιατί κόπηκε ρωτάω??? Φυσικά δεν ήξερε την απάντηση όπως δεν ξέρει και την απάντηση η forthnet. Είναι η 14η μέρα χωρίς internet και μετά από συνεχόμενα τηλέφωνα στην forth και από απίστευτες μεταφορές από τμήμα πωλήσεων στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, δεν έχει καταλάβει κανένας από τις τρεις πλευρές (εμού,forth,ΟΤΕ) τον λόγο για τον οποίο έχει κοπεί το internet.
Με τα πολλά μίλησα με μία πολύ ευγενική κοπέλα από forth η οποία μου είπε ότι έχει αναλάβει το θέμα εκείνη προσωπικά και θα με ενημερώσει για κάτι νεότερο. Ωστόσο η forth έχει κάνει από την αρχή αίτηση για ενεργοποίηση γραμμής αλλά οι μέρες περνάνε και internet δεν βλέπω.

ZORO
09-08-06, 17:12
Καταρχήν αγόρασες 2 φορές το ίδιο πακέτο; Γιατί; Έαν ήθελες να είναι και γραμμή στο όνομα της forthnet θα μπορούσες να συνεχίσεις με 1 bill. Δεν υπήρχε λόγος να ξαναπάρεις το adsl in a box αφού ήδη είχες τον εξοπλισμό. Πιθανόν η γραμμή σου κόπηκε επειδή το in a box είναι για καινουργιές συνδέσεις οπώτε η forthnet ίσως έκανε αίτηση αίτηση διακοπής της γραμμής σου και αίτηση ενεργοποίησης, οπώτε ξεκίνησε η διαδικασία από την αρχή ξανά. Χαζό δεν είναι από την στιγμή που είχες ήδη γραμμή;

strider
09-08-06, 18:45
Μα αφού δεν λέει κανένας ότι το ADSL-in-a-Box είναι μόνο για νέες συνδέσεις. Μόλις τελειώσει μπορείς να πάς στο 1-bill ή να πάρεις αλλο ένα Box και απλά να γράψεις στην αίτηση (που θα χρειαστεί να στείλεις στη Forthnet) ότι πρόκειται για ανανέωση. Αυτό μου είπαν στη Forthnet και το έκανα εγώ. Η συνδρομή συνεχίστηκε κανονικά για άλλους 6 μήνες. Επίσης μπορείς όπως ο φίλος παραπάνω να επιλέξεις η ανανέωση να είναι στα 512Κ αλλά χάνεις έναν μήνα (σύνολο 5 αντί 6 μηνών με την τωρινή προσφορα). Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος δεν είχε σύνδεση για 1 μήνα οπότε πήρε πάλι κουτί έτσι κι αλλιώς.
Όσο για τη διακοπή μάλλον κάτι έκανε η Forthnet ή ο ΟΤΕ. Προφανώς βέβαια στη Forthnet πλήρωσες, αυτοί είναι υπέυθυνοι. Λογικά ο ΟΤΕ ό,τι αίτηση του στείλουν (και τον πληρώσουν) την εκτελεί.

mastro
09-08-06, 23:43
Δεν νομίαζω ότι το λάθος είναι στο box..Και από ότι μου εξήγησε και η κοπέλα που μιλούσα είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Ίσως θέλουν να ξεφορτωθούν βέβαια και τα τελευταία κουτιά που είχαν. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω γιατί ακόμα δεν έχω adsl. Έχουν περάσει πολλές μέρες....ΕΛΕΟΣ!!!

ZORO
10-08-06, 14:52
Πάντως στα faq της forthnet για το adsl in a box αναφέρει τα παρακάτω:


Έχω συνδρομή ADSL από την FORTHnet, το ADSL in-a-box είναι κατάλληλο για εμένα;
Το ADSL in-a-box απευθύνεται σε νέους χρήστες, δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για να ανανεώσετε συνδρομή ADSL που ήδη διαθέτετε.

Όπως επίσης :

Έχω ήδη πρόσβαση (γραμμή) ADSL. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ADSL in-a-box;
To ADSL in-a-box απευθύνεται σε νέους χρήστες που δεν έχουν πρόσβαση (γραμμή) ADSL. Για να μπορέσετε να το χρησιμοποιήσετε, θα πρέπει πρώτα να καταργήσετε την πρόσβαση (γραμμή) ADSL που ήδη έχετε και μετά να ενεργοποιήσετε κανονικά το ADSL in-a-box.

Αυτό μπορείτε να το βρείτε στην διευθυνσή : http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetailsFaq.aspx?c=10007917

strider
12-08-06, 03:08
Χμμ... στο τηλέφωνο μου είπαν άλλα. Πάντως με box έκανα ανανέωση και εγώ και κάποιος φίλος, οπότε καλύτερα όποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει και τηλεφωνικώς για επιβεβαίωση.

mastro
18-08-06, 11:19
Είμαι πλέον στην 24η μέρα χωρίς adsl και ακόμα τίποτα!!!:cry:

mastro
04-09-06, 21:17
Επιτέλους μετά από ένα μήνα μπόρεσα και συνενοήθηκα με την forth για το πρόβλημά μου...Έστειλα mail σε συγκεκριμένο άτομο και μου έδωσαν σημασία..Ακούστε τώρα το φοβερό!! Τσάμπα περίμενα...Η αίτηση δεν είχε σταλθεί ξανα!!! Δηλαδή τι έβλεπαν στην οθόνη και μου έλεγαν ότι έχει πάει δεν μπορώ να καταλάβω..Είδα και διαφορά στο adsl status στο site.
04/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
31/08/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
24/07/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet
24/07/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
24/07/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

Το μόνο που μένει τώρα να μάθω είναι αν θα μου έρθει 512 ή 1024??? Υποθέτω ότι ο ΟΤΕ το βλέπει σαν καινούρια σύνδεση.Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Δεν με πιάνει η αναβάθμιση?

mastro
11-09-06, 11:19
Κοιτάχτε τι βγάζει σήμερα το Status:
11/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
07/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
04/09/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
31/08/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

:worthy: Αναμενόμενη κάλυψη μέσω ιδιόκτητου δικτύου FORTHnet: 01/05/2007:respekt:

mastro
15-09-06, 13:33
Η ταλαιπωρία μου τελείωσε σήμερα!!! Όχι μόνο ενεργοποιήθηκε η γραμμή...αλλά ήρθε διπλασιασμένη στα 1024...

@ ADSLgr.com All rights reserved.