PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44

Kolonos
26-03-13, 17:04
εννοεις την θυρα RS 232 και το προγραμμα 1.2.2.0? Επισης ηθελα να ρωτησω , εχω κατεβασει ενα [προγραμμα to:dreambox edit. Μηπως μπορεις να μπου πεις σε τι μου χρησιμευει?Τι μπορω να κανω με αυτο?Ευχαριστω πολυ.

Ναι αυτή είναι η θύρα.
το dreamboxedit είναι για την διαχείριση των καναλιών και την δημιουργία αγαπημένων κτλ

kostas1339
26-03-13, 21:45
ευχαριστω πολυ.

- - - Updated - - -

Α,ξεχασα να σε ρωτησω,ποιο λογισμικο μου προτεινεις να περασω στον 500s?

Ευχαριστω.

Kolonos
27-03-13, 10:15
Στους 500αριδες βάζω μόνο EDG-Nemesis 4.4 MAX VAR (http://www.dreambox.it/download.php?f=dreambox/dm500/firmware/EDG-Nemesis/EDG-Nemesis-4.4_DM500.zip&t=EDG-Nemesis%204.4%20MAX%20VAR) και μέχρι τώρα όσα έχω βάλει παίζουν άψογα.

kostas1339
27-03-13, 10:38
Ευχαριστω παρα πολυ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

kostas1339
02-04-13, 15:02
ναμαστε παλι.Εδωσα σε καποιον να μου περασει το cccam/config στον 500s,μου ειπε οτι ενταξει ,το περασε,αλλα εγω οταν συνδεω τον DB με τον υπολογιστη μεσω ρουτερ,βροσκω το var/etc ,αλλα δεν βρισκω πουθενα το cccam/cnfg.Κατω στον μαυρο πινακα μου λεει: DreamBox >conected και Bootmanager >not fund.Θα ηθελα μια βοηθεια αλλα,λιγο λεπτομερη.Π.Χ.Για να ανοιξουμε τους φακελλους Var/etc τους μεταφερουμε στα αρχεια του υπολογιστη?Γραψτε καμια παραπομπη για το θεμα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Kolonos
02-04-13, 16:24
Εαν το .cfg ήταν μέσα,θα το έβλεπες στο /var/etc.
δεν αποκλείεται να το έχει βάλει ο φίλος σου σε λάθος φάκελο άθελα του.
κατέβασε έναν ftp client,συνδέσου στο dreambox και κανε αναζήτηση για το cccam.cfg
σε ελάχιστο χρόνο θα δεις αν το αρχείο υπάρχει ή δεν υπάρχει οπουδήποτε μέσα περασμένο.

kostas1339
02-04-13, 18:15
ενταξει, Kolonos,θα προσπαθησω.

euri
02-04-13, 18:22
Καλό θα ήταν να σταματήσει η κουβέντα σε αυτό το σημείο, πριν περάσει σε (ακόμα πιο) γκρίζα μονοπάτια.

dsluser1
02-04-13, 22:14
Μια ερώτηση για όσους έχουν dreambox 7020.
Ποιό image θεωρείται το καλύτερο;
Έχω περάσει το OpenPLi αλλά έχω ενα θεματάκι με το streaming απο dreambox στον υπολογιστή μέ vlc.
Όταν παω να παρακολουθήσω κάποιο κανάλι μεσω streaming στον υπολογιστή το βιντεο παίζει για 2 δευτερόλεπτα και μετά κάνει buffer , παίζει για άλλα 2 δευτερόλεπτα και μετά πάλι buffer.

Kolonos
03-04-13, 14:22
Στον 7020 gemini 4.7 και όλα έπαιζαν μια χαρά…αλλά, αν έχεις τον κλώνο, θυμάμαι τότε υπήρχε ένα πρόβλημα με κάποιον πυκνωτή και η ταχύτητα του δικτυού έπεφτε κατακόρυφα. Υπάρχει ένα fix patch που βελτιώνει κάπως την κατάσταση.
Δοκίμασε βεβαία και με άλλο image και αν και πάλι σου κάνει τα ιδία, υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο ίντερνετ για πώς να αλλάξεις τον πυκνωτή αυτόν.

dsluser1
03-04-13, 23:05
οχι, αυθεντικό έχω. το πρόβλημα αυτό δεν το είχα παλιά.
Τον τελευταίο καιρό εμφανίστηκε όταν έβαλα το openPLi

Gemini που είχα περάσει πριν απο καιρό δεν λειτουργούσε το μενου με τα πρόσθετα και δεν μπορουσα να περάσω cccamd/mgcam κτλ κτλ

Kolonos
04-04-13, 00:19
το menu μια χαρά δουλεύει άπλα εσύ θες το extra μενού που το εγκαθιστάς μόνος σου ;)

autokinitakias
05-04-13, 17:52
Εχω έναν κλώνο,τον INET500HD (Enigma 2.4/Glamour X-Infinity Skin)εδω και εναμιση χρονο.
Ότι κι αν εχω κάνει,δεν εχω καταφέρει να γραψω σε σκληρό/στικάκι/σκληρό του laptop μεσω δικτυου.
Χθες βράδυ κάθησα ωρες και διάβαζα στο νετ μπας και τα καταφερω,αλλά δεν.
Απο τo παρακατω λινκ,εκανα ότι εγραφe,αλλά όταν τέλειωνα τις ρυθμίσεις που εγραφαν και πάταγα το οκ,
πρασινιζε η οθόνη και κόλλαγε ο δέκτης.
Τόσο δύσκολο είναι βρε παιδιά να χώσεις εναν σκληρό από την usb του δέκτη,να πατήσεις το κουμπί με την κόκκινη κουκίδα και να αρχίσει την εγγραφή?
http://prntscr.com/za3cb
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:RuSl8veD16IJ:www.sdtv.gr/smf/index.php%3Ftopic%3D27058.0+&cd=3&hl=el&ct=clnk&gl=gr
Η λύση που προτεινει τα λινκ,το να γραφω δλδ σε απομακρυσμένο σκληρό μέσω οικιακου δικτύου δεν ηταν για μενα η ζητούμενη,αλλά η έσχατη.
Ζητάω απλά πράγματα.Να συνδεσω στην usb του δέκτη έναν σκληρό ή ένα στικάκι και να γραφω σε αυτα.

Kolonos
06-04-13, 00:20
Δεν είναι καθόλου δύσκολο. μόλις συνδέσεις τον σκληρό και τον αναγνωρίσει, τον κάνεις ένα φορματ και αυτό ήταν έτοιμος για έγγραφες. Αν δεν γίνει αυτό όμως δεν θα μπορείς να κάνεις έγγραφες. Για να το κάνεις αυτό πήγαινε στις συσκευές,βρες τον σκληρό και καντον initialize

autokinitakias
06-04-13, 02:38
Εννοείται ή μάλλον ξέχασα να το γράψω ότι τόσο το στικάκι όσο και τον σκληρό τα εχω κάνει αρχικοποίηση για να μπορει να τα αναγνωρίσει ο δέκτης,αλλά τίποτα.

trofot
06-04-13, 12:21
οκ γεια σας και απο εμενα. θελω να αγορασω κατι απλο και να μην ξεφυγει η τιμη απο τα 70€. βλεπω dreambox 500s, dreambox 500s taiwan black σε νορμαλ τιμες. ας μου πει καποιος τι διαφορα εχουν αυτοι οι δυο (περα απο το χρωμα) και αν προτεινεται κατι αλλο. ο λογος αγορας ειναι προφανης. ευχαριστω

Kolonos
06-04-13, 12:43
δοκίμασε τότε με άλλο image πχ dreamelite είναι πολύ καλά

autokinitakias
06-04-13, 14:30
Επειδη ειμαι χοντροάσχετος,που θα βρω το image που λες και πως θα το περάσω?
Αν τα καταφερω,θα χασω μετα τα καναλια και τις λίστες?

Kolonos
06-04-13, 16:43
Κατέβασε από το φόρουμ της dream-elite (http://www.dream-elite.net) την εκδοσή για το μοντέλο που θες και στην συνεχεία την φλασάρεις (http://www.dream-multimedia-tv.de/en/dm500-hd-flashing-firmware-browser)

- - - Updated - - -


οκ γεια σας και απο εμενα. θελω να αγορασω κατι απλο και να μην ξεφυγει η τιμη απο τα 70€. βλεπω dreambox 500s, dreambox 500s taiwan black σε νορμαλ τιμες. ας μου πει καποιος τι διαφορα εχουν αυτοι οι δυο (περα απο το χρωμα) και αν προτεινεται κατι αλλο. ο λογος αγορας ειναι προφανης. ευχαριστω

σε λάθος forum μπήκες.

orelink
07-04-13, 00:53
- - - Updated - - -



σε λάθος forum μπήκες.

Μαλλον απαντησες σε λαθος forum.On topic ειναι ο ανθρωπος.

οκ γεια σας και απο εμενα. θελω να αγορασω κατι απλο και να μην ξεφυγει η τιμη απο τα 70€. βλεπω dreambox 500s, dreambox 500s taiwan black σε νορμαλ τιμες. ας μου πει καποιος τι διαφορα εχουν αυτοι οι δυο (περα απο το χρωμα) και αν προτεινεται κατι αλλο. ο λογος αγορας ειναι προφανης. ευχαριστω
Κλωνοι μονο κυκλοφορουν στην αγορα,ισως να αλλαζει η ποιοτητα κατασκευης ,αρα για μενα ψαξε dreambox 500s taiwan black με δυο χρονια εγγυηση

Kolonos
07-04-13, 02:11
Μαλλον απαντησες σε λαθος forum.On topic ειναι ο ανθρωπος.

Δεκτών.
Να μας πει τον προφανή λόγο μπας και μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε παραπάνω.

Μέχρι να απαντήσει όμως,σε αυτό που ρώτησε....το μαύρο χρώμα λερώνετε πιο δύσκολα :twisted:

trofot
07-04-13, 03:20
ευχαριστω orelink. kolonos η απαντηση στον προφανη λογο ειναι "καναλια της νοβα". ευχαριστω και τους 2 για το ενδιαφερον σας.

kostas1339
07-04-13, 09:40
Παιδια,οταν τα αρχεια του DB 500 δεν ειναι στη σωστη σειρα,δδηλαδηvar/etc/cc.../cnf... πως μπορουμε να τα βαλουμε ωστε να ειναι ετσι,οπως παρπανω?

euri
07-04-13, 10:01
ευχαριστω orelink. kolonos η απαντηση στον προφανη λογο ειναι "καναλια της νοβα". ευχαριστω και τους 2 για το ενδιαφερον σας.

Ε, τότε είχε δίκιο ο Kolonos, σε λάθος φόρουμ μπήκες ;)

Κανάλια Nova θα βρεις από την ίδια τη Nova: http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=5557

Kolonos
07-04-13, 12:21
Παιδια,οταν τα αρχεια του DB 500 δεν ειναι στη σωστη σειρα,δδηλαδηvar/etc/cc.../cnf... πως μπορουμε να τα βαλουμε ωστε να ειναι ετσι,οπως παρπανω?

με ενα ftp client πχ FileZilla (https://filezilla-project.org)

kostas1339
07-04-13, 22:18
Εν ταξει,ευχαριστω.

dialabikos
08-04-13, 00:38
καλησπέρα νεος στο forum και νέος στην δορυφορικη τηλεοραη..
εχω έναν dm800se και δεν μπορω να επιλεξω υποτιτλους σε καποια καναλια που τους προσφερουν..
μπορει καποιος να βοηθησει?πατώντας το κιτρινο κουμπί δεν σταματαει στου υποτιτλους,επανερχεται στο audio panel..επισης που μπορώ να βρω το software dreambox player για το pc?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

kostas1339
08-04-13, 13:08
Καταπληκτικο προγραμμα το File Zilla.Και ειχα αγορασει ενα αλλο,πριν απο αυτο.

Daemon
08-04-13, 13:41
O Db 500 μπορεί να κάνει network streaming (λόγω περιοριμένης ισχύς)?

Kolonos
08-04-13, 14:08
Καταπληκτικο προγραμμα το File Zilla.Και ειχα αγορασει ενα αλλο,πριν απο αυτο.
επειδή είναι δωρεάν δεν σημαίνει πως είναι μάπα

- - - Updated - - -


O Db 500 μπορεί να κάνει network streaming (λόγω περιοριμένης ισχύς)?
ναι κάνει

djanton
08-04-13, 18:05
Καλησπερα ξανα κ απο μενα!!!Θα ηθελα την βοηθεια σας!!!Απο χθες δεν αναβει καν το λαμπακι του on/off στον Dreambox 500hd.Ανοιγω κ κλεινω τον δεκτη με τον διακοπτη που εχει στο πισω μερος.
(μιας κ το τηλεκοντρολ δεν δουλευει)Η πλακα ειναι πως μπορω να αλλαξω καναλια ενταση κλπ μονο η απο application που εχω στο κινητο μου,η πληκτρολογωντας την σελιδα απο τον υπολογιστη μου!!!Αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα του ημουν υποχρεος!!!

stsalkit
08-04-13, 19:59
Παιδιά βοήθεια!!! Βρήκα πριν απο πέντε λεπτά τον 800αρη σβήστο. Αλλαξα τροφοδοτικο, άναψε κανονικά αλλά δεν βρίσκει ΚΑΝΕΝΑ κανάλι (υπηρεσία) απο κανένα δορυφόρο - έχω 4. Τι μπορεί να φταίει?

kostas1339
08-04-13, 23:02
Παιδια εχω μια ερωτησουλα.Αφου συνδεθηκα με τον DB μεσω του File Zilla,ευρηκα εκεινο το αρχειακι που εψαχνα, το cfg δηλαδη.Τωρα δεν μπορω να κανω επικολληση σε αυτο και να τελειωνει η δουλεια ,αντι να παω στο DCC κ.λ.π..........?????????
Ευχαριστω.

Kolonos
09-04-13, 10:35
Καλησπερα ξανα κ απο μενα!!!Θα ηθελα την βοηθεια σας!!!Απο χθες δεν αναβει καν το λαμπακι του on/off στον Dreambox 500hd.Ανοιγω κ κλεινω τον δεκτη με τον διακοπτη που εχει στο πισω μερος.
(μιας κ το τηλεκοντρολ δεν δουλευει)Η πλακα ειναι πως μπορω να αλλαξω καναλια ενταση κλπ μονο η απο application που εχω στο κινητο μου,η πληκτρολογωντας την σελιδα απο τον υπολογιστη μου!!!Αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα του ημουν υποχρεος!!!

έχει χαλάσει το τηλεκοντρόλ δηλαδή; δεν είναι κατανοητό αυτό που θες να πεις έτσι όπως το διατυπώνεις.

- - - Updated - - -


Παιδιά βοήθεια!!! Βρήκα πριν απο πέντε λεπτά τον 800αρη σβήστο. Αλλαξα τροφοδοτικο, άναψε κανονικά αλλά δεν βρίσκει ΚΑΝΕΝΑ κανάλι (υπηρεσία) απο κανένα δορυφόρο - έχω 4. Τι μπορεί να φταίει?

να έχασε τα κανάλια.
κανε ξανά σκανάρισμα

- - - Updated - - -


Παιδια εχω μια ερωτησουλα.Αφου συνδεθηκα με τον DB μεσω του File Zilla,ευρηκα εκεινο το αρχειακι που εψαχνα, το cfg δηλαδη.Τωρα δεν μπορω να κανω επικολληση σε αυτο και να τελειωνει η δουλεια ,αντι να παω στο DCC κ.λ.π..........?????????
Ευχαριστω.

ναι μπορείς.
δεξί κλικ πάνω στο αρχείο και επεξεργασία,βάλε τις ρυθμίσεις που θες μέσα κανε αποθήκευση και κλείσε το αρχείο,θα το ανεβάσει μόνο του στο dream και αυτό ήταν.

kostas1339
09-04-13, 14:54
Ευχαριστω παρα πολυ. Και επαιδευομουν τοσο καιρο να βρω μεσω του DCC αυτο το cc........cfg κλπ. Να εισαι καλα.

tsatasos
09-04-13, 23:09
Καλησπέρα,

Να ρωτήσω, ό DM500s δε μπορεί να δώσει ταυτόχρονα σήμα video από το scart και από το composite?
Δοκίμαζα χθες έναν που ήταν συνδεδεμένος με scart στην τηλεόραση να του συνδέσω ένα modulator στην composite για να στείλω σήμα και σε άλλη τηλεόραση, αλλά με το που έβαζα το rca στο modulator χανόταν η εικόνα από το scart (μόνο η εικόνα, ο ήχος έπαιζε).

kostas1339
10-04-13, 23:26
Εδω ειαστε παλι.Ανοιξα το DCC,ευρηκα το αρχειακι,το cfg ,το επηγα δεξια στον υπολογιστη,το καθαρισα,το τακτοποιησα και οταν του λεω να παει αριστερα στον DB, δειχνει οτι παει,αλλα οταν μου λεει να αντιικατασταθει το παλιο,τσεκαρω ναι ,αλλα παλι δεν αντικαθισταται.Τι φταιει????????????????????Καληνυχτα.

Seitman
11-04-13, 07:38
Όσο "τρέχει" το DCC, δεξί κλικ επάνω στο αρχείο του δέκτη και έλεγξε τα permision που έχει στο write.

kostas1339
11-04-13, 10:36
Καλημέρα.Κατι δεν κανω σωστα.Ειπαμε ,πηγαινω αριστερα στο αρχειο του δεκτη το διαγραφω,μονο το αρχειο,παταω αποθηκευση και εξοδο,μετα παω στο αρρρχειο του υπολογιστη που ειναι ετοιμο,παταω το βελακι για το στειλω αριστερα,που λεει overwrite,παταω ΝΑΙ και επειτα βλεπω το περιεχομενο στο αρχειο του δεκτη που διεγραψα πριν, να ειναι παλι εκει. Καποιο λαθος γινεται.

Seitman
11-04-13, 10:44
Ξαναλέω, δες τα permition που έχει για το write. Πριν το σβήσεις, δώσε δικαιώματα αλλαγής σε όλες τις ομάδες, κάνε ότι αλλαγές θέλεις να κάνεις και επανέφερε τα δικαιώματα στην αρχική τους κατάσταση όταν τελειώσεις.

Ξεφεύγουμε όμως και θα πέσει σκούπα :whistle:

kostas1339
11-04-13, 15:24
Την παραπανω rυθμιση δεν τη ευρηκα.Οποιος θελει να βοηθησει εχω ε-μαιλ και team viewer

john_who
14-04-13, 17:02
Την παραπανω rυθμιση δεν τη ευρηκα.Οποιος θελει να βοηθησει εχω ε-μαιλ και team viewer

το έκανες;

kostas1339
15-04-13, 22:39
Οχι,δεν εγινε τιποτε.Οι ρυθμισεις στο Write που λεει πιο πανω και ο φιλος Seitemann ειναι ενεργοποιημενες αλλα παλι τιποτε.Ερωτηση¨:΅Μηπως πρεπει να ανοιξω ποτρτα του CCcam στο Ρουτερ?

Kolonos
15-04-13, 23:44
Οχι,δεν εγινε τιποτε.Οι ρυθμισεις στο Write που λεει πιο πανω και ο φιλος Seitemann ειναι ενεργοποιημενες αλλα παλι τιποτε.Ερωτηση¨:΅Μηπως πρεπει να ανοιξω ποτρτα του CCcam στο Ρουτερ?

οχι,δεν έχει καμιά σχέση αυτό.
μήπως κοιτάς σε άλλο φάκελο;

kostas1339
15-04-13, 23:56
oxi, τα βρισκω στον φακελλο var/etc..., cc......cfg ,δεξι κλικ,ανοιγει,επεξεργασια, ανοιγμα απλο,διαγραφη,Attribute......κ.λ.π.Αυτο δεν ειναι?

kostas1339
18-04-13, 09:25
Τι λετε,να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και να περασω απο την αρχη νεο Image?

john_who
21-04-13, 17:56
το νέο image φορτώνει και νέες ρυθμίσεις δεν χρειάζεται να κάνεις επαναφορά εργ. ρυθμίσεων.

kostas1339
21-04-13, 21:16
τι λες για το ΝΕΜΕΣΙΣ 4.4 ΜΑΧ VAR. Ευχαριστω.

Kolonos
21-04-13, 22:18
είναι πολύ καλό.

kostas1339
22-04-13, 08:23
Kαλημέρα.Θα το κατεβασω σαν αρχειο,θα το αποσυμπιεσω ,και μετα θα το περασω στον DB
μεσω του D.UP 1.2.2.0 ??????????????

@ ADSLgr.com All rights reserved.