PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44]

elninio13
12-01-15, 19:28
ευχαριστω για την απαντηση το προβλημα μου ειναι σε αυτο εδω το αρθρο
https://www.dream-multimedia-tv.de/en/dm500-hd-manual-ip
δεν μπορει να βρει ip ο δεκτης για να κανω upload το image μεσω δικτυου,επισης η ip που ειχε πριν ο δεκτης και την εισαγω στο dream up δεν την αναγνωριζει.
Αν γνωριζεις πως μπορω να κανω την διαδικασια για να του ορισω μια ip για να βαλω το image ισως καταφερω να κανω δουλεια
Ευχαριστω

Kolonos
12-01-15, 23:01
Κάνει δηλαδή σύνδεση το dreamup και δεν παίρνει ip?

elninio13
13-01-15, 09:40
ακριβως αυτο κανει!Συνδεομαι κανονικα στο dream up μου βγαζει το μηνυμα να φορτωσω το image για να κανω flash τον δεκτη,αλλα ip τιποτα
Τον εχω αναψει με πατημενο το κουμπι για να παρει ip και να μπορεσω να κανω αναβαθμιση μεσω του browser φυσικα δεν μου κανει τιποτα επισης η τελευταια ip που δουλευε πλεον δεν την δεχετε
Μπαινοντας στις ρυθμισεις του router ωστε να δω αν εχει παρει καποια ip ο δεκτης ουτε εκει αναγνωριζετε σαν συσκευη
Το παραξενο ειναι οτι οταν βαζω το καλωδιο του ethernet στον δεκτη το πρασινο λαμπακι που βρισκεται πανω στην θυρα ethernet του δεκτη αναβει και δειχνει οτι καταλαβαινει οτι εισαγεται το καλωδιο αλλα ip μηδεν
Αυτο το link https://www.dream-multimedia-tv.de/en/dm500-hd-manual-ip εχει ισχυ σε μια τετοια περιπτωση που ο δεκτης δεν μπορει να παρει ip?
Φυσικα το upload του image δεν ολοκληρωνεται ποτε καθως παιρνω το μηνυμα για loop mode μεσω του dream up

Kolonos
13-01-15, 11:41
Κανε μια δοκιμή με αυτόν τον οδηγό που είναι για τους κλώνους μεσώ του SunRay-FlashUp απλά για σένα κατέβασε τους τελευταίους bootloader που δεν είναι patched και εφόσον περάσει τον bootloader,μόνο τότε θα μπορέσεις να περάσεις νέο image.

elninio13
13-01-15, 14:44
https://www.dream-multimedia-tv.de/en/dm500-hd-manual-ip
Σε αυτον τον αδηγο αναφερεσε?
Γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη πως γινετε να δωσω manual ip απο την στιγμη που δεν εχω καθολου ip στον δεκτη

Kolonos
13-01-15, 23:41
ξέχασα να βάλω το λινκ πριν :oops:
http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=211783

elninio13
14-01-15, 20:47
το θεμα λυθηκε με την χρηση του dream up 1.3.3.7 καθως με την εκδοσεις 3.9 και 3.11 δεν εκανα δουλεια.
Με την 1.3.3.7 καταφερα αφου πρωτα περασα το νεο bootloader και μετα το image ανεβηκε κανονικα και πλεον ο δεκτης δουλευει μια χαρα
Ευχαριστω για την βοηθεια...

john84
14-06-15, 23:06
Παιδιά έχω μια ερώτηση για εσάς τους κατέχοντες.
Πριν ένα χρόνο (μερικά ποστ πιο πάνω δλδ ) είχα βάλει ΟΤΕ TV. Έχω ένα πιάτο 1μ με μοτέρ και σαν δεκτη έναν DM 800. Είχα βάλει ένα καλώδιο λοιπόν από το out του DM στο in του Kaon και όλα καλα όταν έστελνα το κάτοπτρο στις 9Ε.
Τώρα που θέλω να βάλω και NOVA τι παίζει? τι πρέπει να πάρω για να τα συνδέσω και να έχω και τα 3 μαζι?
Ευχαριστώ πολύ.

teirecias
15-06-15, 18:15
Συντροφοι,
εχω να καταθεσω την εμπειρια μου με ενα HD Dreambox που τον πληρωσα χρυσαφι (απο Αγγλια) και οταν ηρθε ο τεχνικος να μου τοποθετησει το πιατο διαπιστωσαμε οτι ειχα κανει ...πατατα και ειχα αγορασει εναν ..cable..!!!
Με δεδομενο οτι απο τη μερα της αγορας του δεκτη ειχαν περασει πανω απο 3 μηνες, η μονη λυση ηταν να πουληθει στο Ebay και με οτι θα εβγαζα να παρω κατι απο Ελλαδα.
Πλεον αν και φολα-φανατικος των "ονειροκουτιων" εχω ενα HD δεκτη combo επιγειο & δορυφορικο με μολις 110 ευρω. ( Golden Intersar Voyager II (https://www.techmarket.gr/eshop/golden-interstar-voyager-combo-dektis-p-2557.html?language=el) )
εβαλα 2 πιατα 1.10 το καθενα και "πιανω" 9-13-16-19.2-28.5 & 39
για τους γνωστες ..εχει θυρα Ethernet .. ;)

Kolonos
20-07-15, 13:05
Συντροφοι,
εχω να καταθεσω την εμπειρια μου με ενα HD Dreambox που τον πληρωσα χρυσαφι (απο Αγγλια) και οταν ηρθε ο τεχνικος να μου τοποθετησει το πιατο διαπιστωσαμε οτι ειχα κανει ...πατατα και ειχα αγορασει εναν ..cable..!!!
Με δεδομενο οτι απο τη μερα της αγορας του δεκτη ειχαν περασει πανω απο 3 μηνες, η μονη λυση ηταν να πουληθει στο Ebay και με οτι θα εβγαζα να παρω κατι απο Ελλαδα.
Πλεον αν και φολα-φανατικος των "ονειροκουτιων" εχω ενα HD δεκτη combo επιγειο & δορυφορικο με μολις 110 ευρω. ( Golden Intersar Voyager II (https://www.techmarket.gr/eshop/golden-interstar-voyager-combo-dektis-p-2557.html?language=el) )
εβαλα 2 πιατα 1.10 το καθενα και "πιανω" 9-13-16-19.2-28.5 & 39
για τους γνωστες ..εχει θυρα Ethernet .. ;)

το ότι έκανες εσύ λάθος όμως δεν λέει πως τα dream είναι για πέταμα.
χωρίς να είμαι σίγουρος,δεν θα μπορούσες να πάρεις ένα s2 tunner και να το έβαζες πάνω του;

teirecias
01-08-15, 16:35
το ότι έκανες εσύ λάθος όμως δεν λέει πως τα dream είναι για πέταμα.
συντροφε σε ποιο σημιο της postιας μου γραφω κατι τετοιο ? :hmm:

χωρίς να είμαι σίγουρος,δεν θα μπορούσες να πάρεις ένα s2 tunner και να το έβαζες πάνω του;
το κοιταξαμε αλλα ο δεκτης του ηταν με κολληση κι οχι "κουμπωτος"

sdikr
01-08-15, 16:37
συντροφε σε ποιο σημιο της postιας μου γραφω κατι τετοιο ? :hmm:

το κοιταξαμε αλλα ο δεκτης του ηταν με κολληση κι οχι "κουμπωτος"

Οπότε δεν ήταν dm, αλλά κάποιος κλώνος, στην τελική λάθος δικό σου και όχι του DM

teirecias
01-08-15, 16:56
Οπότε δεν ήταν dm, αλλά κάποιος κλώνος, στην τελική λάθος δικό σου και όχι του DM

συντροφε πιο DM δε γινεται !
απο την επισημη αντιπροσωπεια της Αγγλιας ηταν αγορασμενος !
(με εγγυησεις και τα ρεστα... γι' αυτο κι εχασα ελαχιστα στην επαναπωληση μεσω ΕΒΑΥ)
το λαθος μου ηταν οτι δεν προσεξα οτι ηταν cable ..

zaneas
30-09-15, 02:23
θα ηθελα καποιες οδηγιες για το πως λειτουργει το hacksat key downloader.
Eυχαριστω

Kolonos
30-09-15, 10:55
θα ηθελα καποιες οδηγιες για το πως λειτουργει το hacksat key downloader.
Eυχαριστω

Δεν θα βρεις εδώ τέτοιες πληροφορίες.

Lord_British
03-10-15, 08:02
Μετά από 5 χρόνια ηρεμίας με έπιασε μια φαγούρα να συνδέσω τον 7020S και πάλι στην τηλεόραση μιας και το πιάτο υπάρχει ακόμα και σκουριάζει στην ταράτσα μου.
Αξίζει να ασχοληθώ ή θα πρέπει να πάρω κάποιον καινουργιο δέκτη με HDMI και updated καλούδια για να αρχίσω τις ζαβολιές;
Δεχόμεθα και pm.

Ευχαριστώ.

Serafeim Karakostas
03-10-15, 15:47
Σήμερα πλέον δε νοείται να μην έχεις hd δέκτη. Επίσης θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές από dreambox.

Kolonos
03-10-15, 17:18
Μετά από 5 χρόνια ηρεμίας με έπιασε μια φαγούρα να συνδέσω τον 7020S και πάλι στην τηλεόραση μιας και το πιάτο υπάρχει ακόμα και σκουριάζει στην ταράτσα μου.
Αξίζει να ασχοληθώ ή θα πρέπει να πάρω κάποιον καινουργιο δέκτη με HDMI και updated καλούδια για να αρχίσω τις ζαβολιές;
Δεχόμεθα και pm.

Ευχαριστώ.

Σίγουρα θα βρεις να τον αξιοποιήσεις και να μην αγοράσεις νέο δέκτη,υπάρχει ακόμα πληθώρα από κανάλια σε που δεν έχουν μεταβεί σε HD και μπορείς να κάνεις λήψη,αλλά πάντα εξαρτάται από το τι θες.

Lord_British
03-10-15, 21:07
Παιδιά επειδή θέλω σίγουρα καιHD , τι προτείνετε;
Ποιος δέκτης είναι αυτός που κάνει τα "κόλπα" και συμφέρει σήμερα; :p
Βλέπω πολλοί το έχουν γυρίσει στην IPTV.
Εγώ έχω μείνει με το κινητό πιάτο!!! :p :p:rofl:

Τι να προτιμήσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Άρης13
06-10-15, 13:10
Ένα πολύ καλό μηχάνημα και HD είναι το Vu Zero. Με αυτό μπορείς να κάνεις τις δοκιμές σου και τα "κόλπα" που λες!

japetus
06-10-15, 16:38
Ένα πολύ καλό μηχάνημα και HD είναι το Vu Zero. Με αυτό μπορείς να κάνεις τις δοκιμές σου και τα "κόλπα" που λες!

Αν το βρεις βέβαια πουθενά άμεσα διαθέσιμο, γιατί το στοκ που υπήρχε στην Ελλάδα εξαντλήθηκε, ούτε φρεσκοψημένα καρβέλια να ήταν..
Χθες ακύρωσα παραγγελία για δεύτερο τέτοιον δέκτη μια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον πρώτο που πήρα, την είχα περάσει και προπληρώσει πριν 20 μέρες και όλο έρχεται η παρτίδα και ακόμα στο δρόμο είναι..
Στην ίδια πολύ καλή κατηγορία απόδοσης/τιμής με τον συγκεκριμένο, παίζει και ο Edision mini os, δεν έχει το όνομα εγγύηση της vu+, έχει όμως ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με επιπλέον ενσωματωμένα wifi και dvbt tuner.

Άρης13
06-10-15, 19:43
Διαθεσιμο στο tronix σιγουρα, εαν καποιος οπωσδηποτε χρειαζεται Vu Zero

@ ADSLgr.com All rights reserved.