PDA

Επιστροφή στο Forum : Alcatel 530 - Δημουργία Σύνδεσης στα XP - Λίγη Βοήθεια.



kubiak
14-02-04, 00:24
καλησπέρα σε όλους,

εχθές ενεργοποίησα το aDSL (PPPoA).
σε λειτουργικό XP, αρχικά σύνδεσα το speedtouch 530 με το USB καλώδιο και σήμερα με Ethernet. Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα σύνδεσης, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Για να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω τη σύνδεση (στα XP) πρέπει να συνδεθώ με τη www σελίδα του modem και να κάνω connect/disconnect.
Προσπάθησα να φτιάξω μία σύνδεση πηγαίνοντας στο Network Connections
> Create New Connection και δεν μπόρεσα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι μία σύνδεση αντίστοιχη με το κλασικό dialup. Προς το παρόν το μόνο που "βλέπω" στα Network Connections είναι μία Lan or High Speed Internet connection. Προσπάθησα να κάνω μία Broadband connection αλλά αυτή υποστηρίζει μόνο PPPoE.
Υπάρχει τρόπος ή άδικα παιδεύομαι;

Fox
14-02-04, 00:28
μονο αν υποστηριζει pppoe πρωτοκολλο συνηθως εδω στην αθηνα το αλλαζουμε κατα βουληση εκσαρταται ομως και απο το dslam ης περιοχης αν δεν κανω λαθος εμενα πχ επρεπε να παρω το 134 για αλλαγη πρωτοκολλου παρε και συ δεν χανεις τιποτα

PReD
14-02-04, 11:45
Υποστηρίζει όμως το 530 PPPoE ???

kubiak
16-02-04, 02:46
pred,
και βέβαια υποστηρίζει, δυστυχώς δε βλέπω από το μηδενικό (σχεδόν) αριθμό απαντήσεων ότι γίνεται να κάνω μία σύνδεση αντίστοιχη της dialup ώστε να κάνω connect και disconnect κατά βούληση χωρίς να χρησιμοποιήσω το web interface του modem...

PReD
16-02-04, 13:21
Ρωτάω γιατί το 510i για το οποίο ενδιαφέρομαι εγώ στην ιστοσελίδα του oe-shop.gr βλέπω οτι έχει μόνο PPPoATM

http://www.ote-shop.gr/new.htm?p1=ANKO&p2=pstn&curmod=665

ogenikos
16-02-04, 13:40
Το λέει και στο cd-manual tou modem.....
Θα πάς add/remove programs-windows components- network services-details..και θα εγκαταστήσεις το UPnP.
Κατευθείαν τα xp θα δούν το modem και θα σου διμιουργήσουν εικονίδιο σύνδεσης με connect και disconnect.
Είναι μια καλή μαγκιά που προσφέρει το speedtouch με τα xp to UPnP.

kubiak
16-02-04, 17:15
γενικέ,
το έχω βάλει το UPnP, το περίεργο είναι ότι αυτή η σύνδεση με τίτλο "Internet Connection" εμφανίζεται και εξαφανίζεται κάτω από την κατηγορία "Gateway Connections" κλπ. Μάλιστα έκανα και shortcut μη την "χάσω" αλλά μάταια...
θα κοιτάξω πιο καλά το manual...

ευχαριστώ πάντως... :-)

aleksi
16-02-04, 18:15
Ρωτάω γιατί το 510i για το οποίο ενδιαφέρομαι εγώ στην ιστοσελίδα του oe-shop.gr βλέπω οτι έχει μόνο PPPoATM

http://www.ote-shop.gr/new.htm?p1=ANKO&p2=pstn&curmod=665


Εδω, http://speedtouch.com/pdf/datasheet510.pdf, παντως λεει οτι κανει PPPoA & PPPoE

PReD
16-02-04, 22:18
Δεν το είχα ψάξει...

Άρα λέει π*π*ριές ο πΟΤΕ... συνηθησμένα πράγματα...

Fox
16-02-04, 22:43
Σταματηστε βρε να τον λετε ΠΟΤΕ μιν τα ισοπεδωνετε ολα πια

PReD
16-02-04, 22:55
Δουλεύεις εσύ ή κάποιος συγγενής/φίλος εκεί?
Αν ναι να ξέρεις οτι κανένας δεν το λεει για να θίξει επι προσωπικού κάποιον απο τους υπαλλήλους αλλα γενικά την κατάσταση που επικρατεί που είναι ομολογουμένως αχαρακτήριστη...

kubiak
17-02-04, 02:57
αν και άσχετο με το θέμα, εμένα στον ΟΤΕ μου φέρθηκαν μια χαρά.
Για την ιστορία, Πέμπτη έκανα την αίτηση (aDSL over PSTN μαζί με αίτηση διακοπής ISDN). Επίσης καθώς δεν υπήρχε το Speedtouch 530 το παραγγείλαμε (την Πέμπτη).

Παρασκευή κόπηκε το ISDN, Τρίτη ήρθε το modem, Πέμπτη πήγα το πήρα, έκανα την εγκατάσταση, πήρα Netcarta και έπαιξε (384/128).

Εξυπηρέτηση πολύ καλή, άριστη θα έλεγα, καθώς όταν ζήτησα το modem που δεν υπήρχε με εξυπηρέτησαν ψάχνοντάς το στην κεντρική αποθήκη (?) του ΟΤΕ και το παρήγγειλαν αμέσως. Επίσης, λόγω άγνοιας, πήγαν να μου δώσουν filter αντί για splitter αλλά με το που τους το είπα το άλλαξαν αμέσως.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος.
Πιστεύω όμως ότι τελικά είναι και θέμα υπαλλήλου/ων, καθώς, απ' ό,τι είχα διαβάσει από εμπειρίες άλλων, ήμουν προετοιμασμένος για τα χειρότερα.

φιλικά...

ogenikos
17-02-04, 16:32
γενικέ,
το έχω βάλει το UPnP, το περίεργο είναι ότι αυτή η σύνδεση με τίτλο "Internet Connection" εμφανίζεται και εξαφανίζεται κάτω από την κατηγορία "Gateway Connections" κλπ. Μάλιστα έκανα και shortcut μη την "χάσω" αλλά μάταια...
θα κοιτάξω πιο καλά το manual...

ευχαριστώ πάντως... :-)

Εμένα στην αρχή το shortcut "Internet connection" δεν εμφανιζόταν καθόλου γιατί είχα στο very high το firewall του Zone Alarm, όταν έκανα lower τα settings του z.a δεν ξαναεξαφανίστηκε.
Υπ'όψιν ότι για να δείς το εικονίδιο σύνδεσης θα πρέπει το modem να είναι ανοιχτό και απο το web setup να δώσεις "full" στο section UPnP και "save settings", και κατέβασε και τα patch απο micro$oft γιατί το UPnP έχει και κάτι τρύπες (τι προτότυπο για την micro$oft!).

AC9800PBA
17-02-04, 16:57
kubiak, Γιατί δεν δοκιμάζεις να μπεις με VPN?

kubiak
17-02-04, 17:04
γενικέ,
όλα τα έχω κάνει, αλλά εμφανίζεται όποτε γουστάρει... Να σημειώσω ότι έχω PPPoA και ότι αρχικά το Modem το είχα συνδεδεμένο με USB (περίπου 24 ώρες) και στη συνέχεια το σύνδεσα με ethernet, χωρίς να απεγκαταστήσω τους οδηγούς USB.

φιλικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.