PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυρματη δικτυωση εξωτ. σκληρου δισκου, laptop, TV, ρουτερ



JOEBOO
05-11-10, 23:24
Αγαπητοι χαιρετω,

Εχω το εξης θεμα και θα εκτιμουσα την οποια βοηθεια. Θελω λοιπον να βλεπω τις ταινιες, σειρες κλπ που κατεβαζω ασυρματα στο laptop μου κατευθειαν στην τηλεοραση μου η οποια εχει θυρα USB.

Μεχρι τωρα κατεβαζω οτι θελω και το αντιγραφω στο USB flash disk μου και το συνδεω ακολουθως στη θυρα USB της τηλεορασης και βλεπω ο,τι θελω. Επειδη βαρεθηκα τη διαδικασια και θελω μεγαλυτερη χωρητικοτητα θελω λοιπον να κατεβαζω τις ταινιες μου απευθειας στον εξωτερικο σκληρο ο οποιος δεν θελω να ειναι συνδεδεμενος με το λαπτοπ μου ενσυρματα. Ο εξωτερικος σκληρος ειναι με USB θυρα.

Γινεται το εξης?

Αγοραζοντας για παραδειγμα το http://www.multirama.gr/products/product?pid=0354653&catid=050400 υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεσω τον εξωτερικο σκληρο πανω του?
Μετα ειναι το θεμα πως συνδεω την θυρα USB της τηλεορασης με τον σκληρο δισκο..Υπαρχει πχ flash disk ασυρματο ωστε να βλεπει τον σκληρο στο δικτυο?


Υπαρχει κατι πιο απλο-οικονομικο η τα μπερδευω μονος μου? Η δεν γινεται με τιποτα αυτο που θελω?

Ευχαριστω!!

29gk
06-11-10, 14:26
H πλεον απλη και οικονομικη λυση, μιας και εχεις ηδη καταρχην την τηλεοραση, ειναι η συνδεση του δισκου σε ενα pc, η αντιγραφη των αρχειων που θελεις και η συνδεση μετα, του σκληρου απευθειας στην τηλεοραση. Αυτο ακριβως κανω και εγω.

Μια αλλη λυση θα ηταν ο πειραματισμος με νεο εξοπλισμο, ο οποιος ομως και θα εχει κοστος αλλα και ενδεχομενως να κολλησει σε ενα προβλημα. Στην δυνατοτητα της τηλεορασης να επικοινωνησει με καποιο δικτυο, για παραδειγμα με το ηδη υπαρχον στημενο ασυρματο σου. Υπαρχουν δηλαδη τηλεορασεις, που εκτος απο την θυρα usb, διαθετουν και δυνατοτητα wifi. Εκει υποθετω πως θα ειναι εφικτη η συνδεση της στο ασυρματο ρουτερ αρα και θα μπορει να δει και τους δισκους σου αρα και να παιξει και το περιεχομενο τους. Δεν εχω ομως τετοια τηλεοραση και δεν ξερω κατα ποσον ειναι αυτο εφικτο.

Μια αλλη "πατεντα" ισως ειναι η προσθηκη ενος ασυρματου usb stick, στην τηλεοραση και ισως με αυτο τον τροπο θα μπορεσει να επικοινωνησει με το ασυρματο ρουτερ. Ομως ολα νομιζω εξαρτωνται απο την τηλεοραση και το αν υποστηριζει κατι τετοιο.

Ποια τηλεοραση εχεις ?
Εχεις δει καποια αναφορα στο manual ή στην σελιδα του κατασκευαστη ?
Καποια αναβαθμιση firmware δινει ισως καποιες νεες δυνατοτητες ?

JOEBOO
07-11-10, 20:29
Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου..Ισως τελικα η 'τραμπα' με το σκληρο δισκο να ειναι καλυτερη..

Η τηλεοραση που εχω ειναι η LG42LH9000, εχει περασμενο το τελευταιο firmware.

Το ασυρματο USB stick ισως επισης παιζει αλλα δεν ξερω αν ειναι εφικτο..Θα το ψαχνω...



H πλεον απλη και οικονομικη λυση, μιας και εχεις ηδη καταρχην την τηλεοραση, ειναι η συνδεση του δισκου σε ενα pc, η αντιγραφη των αρχειων που θελεις και η συνδεση μετα, του σκληρου απευθειας στην τηλεοραση. Αυτο ακριβως κανω και εγω.

Μια αλλη λυση θα ηταν ο πειραματισμος με νεο εξοπλισμο, ο οποιος ομως και θα εχει κοστος αλλα και ενδεχομενως να κολλησει σε ενα προβλημα. Στην δυνατοτητα της τηλεορασης να επικοινωνησει με καποιο δικτυο, για παραδειγμα με το ηδη υπαρχον στημενο ασυρματο σου. Υπαρχουν δηλαδη τηλεορασεις, που εκτος απο την θυρα usb, διαθετουν και δυνατοτητα wifi. Εκει υποθετω πως θα ειναι εφικτη η συνδεση της στο ασυρματο ρουτερ αρα και θα μπορει να δει και τους δισκους σου αρα και να παιξει και το περιεχομενο τους. Δεν εχω ομως τετοια τηλεοραση και δεν ξερω κατα ποσον ειναι αυτο εφικτο.

Μια αλλη "πατεντα" ισως ειναι η προσθηκη ενος ασυρματου usb stick, στην τηλεοραση και ισως με αυτο τον τροπο θα μπορεσει να επικοινωνησει με το ασυρματο ρουτερ. Ομως ολα νομιζω εξαρτωνται απο την τηλεοραση και το αν υποστηριζει κατι τετοιο.

Ποια τηλεοραση εχεις ?
Εχεις δει καποια αναφορα στο manual ή στην σελιδα του κατασκευαστη ?
Καποια αναβαθμιση firmware δινει ισως καποιες νεες δυνατοτητες ?

29gk
08-11-10, 11:14
Εχω παρομοιο μοντελο, στις 32", χωρις ενσωματωμενο wifi, αλλα δεν βρηκα τον χρονο να ασχοληθω με το αν θα δει ενα ασυρματο στικακι και αν θα μπορεσει να δει και το ρουτερ τελικα. ενημερωσε μας αν τελικα το καταφερες.

papdoux
08-11-10, 11:18
Τα αρχεία βίντεο τι ανάλυσης είναι;
Γιατί αν μιλάμε για 720p τότε ανάλογα με την απόσταση και τα εμπόδια ανάμεσα μπορεί και να παίζει με κολλήματα.
Για 1080p δε μιλάω για πρέπει όλα τα ασύρματα να είναι κοντά και στον ίδιο χώρο.

Για μένα το πιο οικονομικό και ψυχικά ήρεμο είναι αυτό που κάνεις, αντιγραφή σε εξ σκληρό δίσκο με USB και παίξιμο από την
τηλεόραση. Για το ασύρματο, περισσότερο τα ευρώ σου θα χαλάσεις και το αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο.

29gk
08-11-10, 11:32
Το σημαντικοτερο ειναι, να μπορεσει η τηλεοραση να μιλησει με το ρουτερ. Ετσι μπορει να γινει μια δοκιμη με ενα φτηνο στικακι και αν δουλεψει μετα μπορουν να αναζητηθουν και αλλες καλυτερες λυσεις, οπως ισως μια ενσυρματη δικτυωση ακομα και με εναν μετατροπεα απο usb σε ethernet.

Αλλα πρωτα θα πρεπει να δουμε τι μπορει να αναγνωρισει η τηλεοραση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.