PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι είναι αυτό?



kserpanos
06-11-10, 09:20
Καλημέρα σας.

Είμαι συνδρομητής conn-x αρκετά χρόνια. (Θέλοντας και μη, καθώς στην περιοχή μου άλλη εταιρεία δεν...).

Είχα ένα router philips από τα παλιά και η ταχύτητα που κλείδωνα ήταν περίπου 8500 kbps. Σε κάποια στιγμή αρχίσανε προβλήματα αποσυγχρονισμού και κλειδώματος σε πολύ χαμηλή ταχύτητα (2000-3000 kbps / SNR Margin 4,5). Το δίνω βλάβη. Έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ και μου λέει το γνωστό παραμύθι ότι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού μου. Φέρνω ηλεκτρολόγο και φυσικά η καλωδίωση είναι άψογη.

Από τον ΟΤΕ ήρθαν δύο φορές για τον λόγο ότι την πρώτη φορά που ήρθαν δεν μέτρησαν την γραμμή μέχρι το κουτί τους αλλά μέχρι την κολόνα. Χρεώνουν κανονικά βέβαια και της δύο επισκέψεις.

Στην πρώτη επίσκεψη μου είπαν ότι φταίει το router και το αλλάζω με ένα Comtrend CT 5611T. (Ξέχασα να σας πώ ότι η γραμμή που έχω είναι 24MBps PSTN). Με το που το αλλάζω πιάνω 9,5-10,5 MBps και με τα παρακάτω στοιχεία :

Mode : ΑDSL2+
Line Coding : Trellis On
Status : No Defect
Link Power State : L0

SNR Margin (dB) περίπου 10.1
Attenuation (dB) περίπου 33

Σε κάποια στιγμή το modem μόνο του και χωρίς να έχει αλλάξει κάτι με κλειδώνει στα 6895 Kbps με τις παρακάτω ρυθμίσεις :

Mode : Τ1.413
Type : Interleave
Line Coding : Trellis On
Status : No Defect
Link Power State : L0

SNR Margin (dB) : 18.6
Attenuation (dB) : 33.5

Βλέποντας αυτή την αλλαγή στοιχείων τηλεφωνώ στο HelpDesk και μου κάνουν ψηφιακό έλεγχο. Από ότι μου είπαν μου ρίξανε πάνω profil 10Mbps.

Η ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι :

1) Τι είναι το T1.413 και ποια η διαφορά του από το ADSL2+? Στο HelpDesk δεν ήξεραν καν το Τ1.413... :down:

2) Όταν οι τεχνικοί του ΟΤΕ ήρθαν σπίτι μου (Επισημαίνω ότι την δεύτερη φορά απλά μέτρησαν την γραμμή στο κουτί τους) με χρέωσαν από ότι έμαθα με 50€ την κάθε φορά. Που μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω άρνηση χρέωσης? :hmm:

3) Θέλω να αγοράσω router από το εμπόριο και θα ήθελα την γνώμη σας για το τι να προτιμήσω. :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και συγνώμη για το μακροσκελές του θέματος.

antonis556
06-11-10, 12:23
3)Netgear DGN2000 , το router αυτο ειναι πολυ μπροστα :oneup:
1)Ειναι modulation . Δεν μπορω να καταλαβω γιατι στο αλλαζει ετσι . Εσυ αλλαξε το σε ADSL2+ . Η απωλεια της ταχυτητας οφειλεται σε αυτη την αλλαγη του modulation ...

kserpanos
06-11-10, 13:20
:respekt::worthy:

Aitherovamon
06-11-10, 18:16
ANSI T1.413 defines the requirements for the single Asymmetric Digital Subscriber Line (ADSL) for the interface between the telecommunications network and the customer installation in terms of their interaction and electrical characteristics.

ADSL ---> ANSI T1.413 Προφανώς φίλε μου σε έχουν βάλει σε προφίλ ΌΧΙ ADSL2+
ζήτησε τους να το αλλάξουν άμεσα διότι πληρώνεις για ADSL2+ και όχι ADSL or ADSL2 και μια και η γραμμή σου πριν υποστήριζε 10 MBps , μην κολώσεις.

Ά ξέχασα φυσικά και επίσης το T1.413 είναι modulation!!! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Georgevtr
06-11-10, 21:14
1.Πάρτους τηλ και ενημέρωσε τους για το λάθος τους.

2.Σε χρέωσαν 64 ευρώ για άσκοπη μετακίνηση συνεργείου.

3.Θα βρείς αρκετά και διάφορα ανάλογα την τσέπη σου.
Σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ θα υποβάλεις το έγγραφο για άρνηση λόγω λάθους τους(εξηγησέ τους αναλυτικά όμως)

Eπίσης με το συγκεκριμένο ρουτεράκι μπορείς να ρυθμίσεις το SNR της γραμμής σου με το dmt.;)

sdikr
06-11-10, 21:48
όταν επιλέγεις στο ρουτερ Multimode, θα κλειδώσει σε ότι του αρέσει,
Ο ηλεκτρολόγος άλλαξε τα καλώδια; αν όχι με τι τα μέτρησε;

kserpanos
06-11-10, 22:09
Οχι. Δεν άλλαξε καλώδια. Άλλαξε το ζευγάρι του UTP και μέτρησε την τάση στα καλώδια που υπάρχουν στο σπίτι σε όλες τις πρίζες τηλεφώνου. Από ότι μου είπε η τιμή πρέπει να είναι από 50-57 Volt και εγώ είχα 53 Volt.

sdikr
06-11-10, 22:15
Οχι. Δεν άλλαξε καλώδια. Άλλαξε το ζευγάρι του UTP και μέτρησε την τάση στα καλώδια που υπάρχουν στο σπίτι σε όλες τις πρίζες τηλεφώνου. Από ότι μου είπε η τιμή πρέπει να είναι από 50-57 Volt και εγώ είχα 53 Volt.

τα volt μόνα τους δεν λένε κάτι

kserpanos
06-11-10, 22:25
Τι να σου πω. Δεν μπορώ να πώ τι έκανε. Αυτό που ξέρω είναι το εξείς : έχω πάει μέσα από τις ρυθμίσεις του modem και του τσεκάρισα μόνο το modulatiοn ADSL2+. Τώρα έχω κλειδώσει στα 7 Mbps με SNR Margin 9,8.

Κάτι άλλο. Αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω με το dtm τι είναι και που το βρίσκω? :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.