PDA

Επιστροφή στο Forum : Corrupted filesystem σε dapper



stivakos
09-08-06, 21:42
Αυτό είδα όταν θέλησα να κάνω resize κάποιο μικρό partition που δεν χρησιμοποιούσα, με το gparted. Τι το'θελα? To /home δεν το πείραξα πάντως.
Συγκεκριμένα, στο σημείο που κάνει boot και λέει "Checking root file system" μου λέει ότι "Filesystem seems to have fatal corruptions. Running with --rebuild-tree is required".
Κάνω "fsck --rebuild-tree" και μου βγάζει τη σελίδα του help του fsck.
Ολα αυτά σε δίσκο με reiserfs.
Για οποιαδήποτε διευκρίνηση που μπορεί να χρειαστεί... tell me please:(

anon
09-08-06, 21:58
reiserfs???? mmmmmm????? Εχει αναφερθει (αν και πολλοί δεν το πιστεύουν ή δεν θέλουν να το πιστέψουν, no offense ) ότι το reiserfs μπορεί ισως ναναι γρήγορο, είναι όμως και πιο αναξιόπιστο. Δεν είναι τυχαίο που πχ η Oracle αναφέρει ειδικά ότι δεν πρέπει να στηθεί βάση δεδομένων σε filesystem με reiserfs. Το πιθανότερο είναι να το έχεις χάσει το filesystem. Το έχω πάθει δυστυχώς δύο φορές, με reiserfs, και μάλιστα σε servers με raid κλπ κλπ, οπότε για αξιοπιστία μόνο ext3 (ή ίσως και jfs/xfs).

stivakos
09-08-06, 22:06
Και έτσι να'ναι, τι πρέπει να γίνει τώρα? Μπορώ να κρατήσω το /home και να κάνω κάτι?

anon
09-08-06, 22:16
εφόσον βλέπεις το /home μπορείς να φορτώσεις κάποιο livecd, και μετά να το πάρεις backup (εαν έχεις αρχεία που τα χρειάζεσαι). μετά θα σου πρότεινα, να κάνεις έναν έλεγχο του δίσκου με τα εργαλεία της εταιρίας ή με το UBCD, να κάνεις media check, ότι σίγουρα δεν έχει κάποιο πρόβλημα, ή πάει για φουντο ο δίσκος. Μετα προχώρα σε μια καθαρή εγκατάσταση. θα μπορούσε να προχωρήσεις σε εγκατάσταση κρατώντας το /home και το partitioning που ήδη έχεις. Προσωπικά προτιμώ να το κάνω όλο απο την αρχή...

YG. Επίσης αφού πάρεις backup (εαν το χρειάζεσαι) με κάποιο livecd, θα μπορούσες να δοκιμάσεις να το κάνεις fsck μέσα απο το livecd εφόσον υποστηρίζει reiserfs. Υπάρχουν ειδικά livedistro για rescue καταστάσεις (πχ INSERT). Μπορείς να κάνεις πχ
reiserfsck -check /dev/hda
εαν σου βγάλει το ίδιο μήνυμα που έγραψες, δηλαδή ότι rebuild tree τότε κάνεις
reiserfsck –scan-whole-partition –rebuild-tree /dev/hda1
Εαν σου πετάξει superblock is missing τότε
reiserfsck –rebuild-sb /dev/hda1

Στα παραπάνω παραδείγματα έχουμε κάνει την υπόθεση ότι πρόκειται για τον δίσκο a, δηλαδή primary master. Εαν είναι σε άλλο δίσκο το τροποποιείς ανάλογα. Επίσης στο superblock missing & στο rebuild-tree error υποθέτουμε ότι είναι στο 1ο partition, γιαυτό και hda1. Εαν είναι σε άλλο, το τροποποιείς ανάλογα.

hayzel
10-08-06, 10:21
to resize είναι διαδικασία δύο βημάτων και δεν ξέρω αν το gparted κάνει και τα δύο...
Το parted πάντως κάνει μόνο το πρώτο βήμα... δηλαδή την αλλαγή του μεγέθους του partition, μετά ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ πρέπει να αλλάξεις και το μέγεθος του Filesystem στο νέο μέγεθος...

Γι'αυτό αν και θέλω να το κάνω εδώ και καιρό ... δεν το επιχειρώ.,..

stivakos
10-08-06, 20:21
to resize είναι διαδικασία δύο βημάτων και δεν ξέρω αν το gparted κάνει και τα δύο...
Το parted πάντως κάνει μόνο το πρώτο βήμα... δηλαδή την αλλαγή του μεγέθους του partition, μετά ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ πρέπει να αλλάξεις και το μέγεθος του Filesystem στο νέο μέγεθος...

Γι'αυτό αν και θέλω να το κάνω εδώ και καιρό ... δεν το επιχειρώ.,..

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!

Μετά από κάποιες ενέργειες που έκανα μου εμφανίζει πλέον κατά το boot, "kernel panic". Αυτά

anon
10-08-06, 21:07
Eγώ πάντως σε fedora (γκουχ γκουχ γκουχ ελπίζω να μην ακούει ο Wantilles :lol:) με LVM και ext3 εχω κάνει resize αρκετές φορές το ίδιο filesystem, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δυναμικά ενω δουλεύει το σύστημα. Επίσης πολύ σταθερό στο σημείο αυτό είναι και το JFS (βασικά είχα την δυνατότητα resize σε συστήματα ΙΒΜ ΑΙΧ απο το 1998 πλήρως αξιόπιστα)

weakwire
10-08-06, 21:52
πρέπει και γω να τα έχω κάνει μαντάρα...με βλέπω για post σε καμια ωρίτσα....

sdn
10-08-06, 23:38
Χωρίς να θέλω να παίξω με τον πόνο σας το risizing, ακόμα και αν αφαιρέσουμε τα ενδεχόμενα προβλήματά, είναι μια τόσο αργή διαδικασία που καλύτερα να κρατήσει κάποιος backup να κάνει νέες partitions και να περάσει τα πάντα από την αρχή.

Το είχα επιχειρήσει παλιά. το σταμάτησα και έκανα αυτό που είπα. Αν το άφηνα πιθανότατα θα ήμουν στην ίδια θέση με εσάς τώρα.

stivakos
10-08-06, 23:45
Χωρίς να θέλω να παίξω με τον πόνο σας το risizing, ακόμα και αν αφαιρέσουμε τα ενδεχόμενα προβλήματά, είναι μια τόσο αργή διαδικασία που καλύτερα να κρατήσει κάποιος backup να κάνει νέες partitions και να περάσει τα πάντα από την αρχή.

Το είχα επιχειρήσει παλιά. το σταμάτησα και έκανα αυτό που είπα. Αν το άφηνα πιθανότατα θα ήμουν στην ίδια θέση με εσάς τώρα.

Το πρόβλημα δεν είναι η αργή διαδικασία αλλά η επισφάλεια που αυτή κρύβει. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνεται backup.

anon
11-08-06, 00:19
@sdn. Καθόλου αργή.... Μαλιστα μπορείς να δουλεύεις την ώρα που κάνει resizing. Με LVM & ext3. Το έχω κάνει αρκετές φορές και παίζει καλά.... Και μιλάμε για μεγάλες χωρητικότητες (> 200 GB).

sdn
11-08-06, 01:06
Τότε ετοιμαζόταν για Corrupt και στην δική μου περίπτωση (αν δεν είχε γίνει) :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.