PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet ή vivodi ??



georges-ath
19-07-06, 22:12
Καλημέρα

Είμαι στην Forthnet πάνω από 2 χρόνια, με 2μηνες ανανεώσεις.

Έχω σύνδεση 1024/256 πάγιο στον ΟΤΕ.

Είδα ότι η Vivodi δίνει 2048 και 4096 ταχύτητες που με ενδιαφέρουν.

Διάβασα, άλλοι ευχαριστημένοι άλλοι όχι.

Για Vivodi ανήκω Αστικό κέντρο : ΙΛΙΣΟΣ.

Ποια είναι η γνώμη σας ? Ταχύτητες με εξωτερικό ? Η θα έχω πχ 2048 με επιδόσεις 1024?

Πρέπει να αποφασίσω άμεσα γιατί λήγει αυτή που έχω στην Forthnet.
Σε επικοινωνία με Forthnet έχει 2048 αλλά με 2 τηλεφωνικές γραμμές.
Ο ΟΤΕ θα λειτουργήσει δοκιμαστικά σε 1 ή 2 μήνες τα 2048, μετά ουδείς γνωρίζει.
:worthy:

sdikr
19-07-06, 22:14
Αν μπορείς να βάλεις μεσω δικτύο της vivodi προχώρα, αλλιώς, μια χαρα ειναι και η forthnet

Tem
19-07-06, 22:22
Καλημέρα

Είμαι στην Forthnet πάνω από 2 χρόνια, με 2μηνες ανανεώσεις.

Έχω σύνδεση 1024/256 πάγιο στον ΟΤΕ.

Είδα ότι η Vivodi δίνει 2048 και 4096 ταχύτητες που με ενδιαφέρουν.

Διάβασα, άλλοι ευχαριστημένοι άλλοι όχι.

Για Vivodi ανήκω Αστικό κέντρο : ΙΛΙΣΟΣ.

Ποια είναι η γνώμη σας ? Ταχύτητες με εξωτερικό ? Η θα έχω πχ 2048 με επιδόσεις 1024?

Πρέπει να αποφασίσω άμεσα γιατί λήγει αυτή που έχω στην Forthnet.
Σε επικοινωνία με Forthnet έχει 2048 αλλά με 2 τηλεφωνικές γραμμές.
Ο ΟΤΕ θα λειτουργήσει δοκιμαστικά σε 1 ή 2 μήνες τα 2048, μετά ουδείς γνωρίζει.
:worthy:

καλύτερα Vivodi που προσφέρει μεγαλύτερες ταχύτητες αυτή την στιγμή:)

chatasos
19-07-06, 22:27
Είμαι στην Forthnet πάνω από 2 χρόνια, με 2μηνες ανανεώσεις.

Θα χρειαστείς μία ακόμα:whistle:

Tem
19-07-06, 22:34
Θα χρειαστείς μία ακόμα:whistle:
γιατί το λές αυτό ?

georges-ath
19-07-06, 22:35
Θα χρειαστείς μία ακόμα:whistle:

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. (Μια διορθωση 3μηνη και οχι 2μηνη).

Μαλλον για Vivodi με βλεπω και για
TαχύτηταShared LLU
Full LLU
2048/64067,59 €71,16 €

Ποια μου προτεινεται Shared η Full LLU ??

:rolleyes:

vaggoulas
19-07-06, 22:44
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. (Μια διορθωση 3μηνη και οχι 2μηνη).

Μαλλον για Vivodi με βλεπω και για
TαχύτηταShared LLU
Full LLU
2048/64067,59 €71,16 €

Ποια μου προτεινεται Shared η Full LLU ??

:rolleyes:
ΑΝ βάλεις FULL χάνεις τον τηλεφωνικό σου αριθμό αλλά γλυτώνεις το πάγιο του ΟΤΕ και παίρνεις άλλον αριθμό από Vivodi.Shared LLU θα είναι όπως είσαι τώρα.Τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ αλλά internet θα σου δίνει η Vivodi από το δίκτυό της και δεν θα έχεις καμία σχέση με ΟΤΕ και τα DSLAM του και φυσικά ότι προβλήματα υπάρχουν μέσω αυτού εσύ δεν θα έχεις.Αν κάνω πουθενά λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Tem
19-07-06, 22:46
ΑΝ βάλεις FULL χάνεις τον τηλεφωνικό σου αριθμό αλλά γλυτώνεις το πάγιο του ΟΤΕ και παίρνεις άλλον αριθμό από Vivodi.Shared LLU θα είναι όπως είσαι τώρα.Τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ αλλά internet θα σου δίνει η Vivodi από το δίκτυό της και δεν θα έχεις καμία σχέση με ΟΤΕ και τα DSLAM του και φυσικά ότι προβλήματα υπάρχουν μέσω αυτού εσύ δεν θα έχεις.Αν κάνω πουθενά λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
σε γενικές γραμμές σωστός :oneup:

georges-ath
19-07-06, 22:51
σε γενικές γραμμές σωστός :oneup:

Γιατι ? Δεν μπενει αλλο νουμερο ?
Εχω 3 γραμμες ISDN στην 3η εχω 3 νουμερα

Κεντρο : Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL2+ πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΙΛΙΣΟΣ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

--

lewton
19-07-06, 23:42
ΑΝ βάλεις FULL χάνεις τον τηλεφωνικό σου αριθμό αλλά γλυτώνεις το πάγιο του ΟΤΕ και παίρνεις άλλον αριθμό από Vivodi.Shared LLU θα είναι όπως είσαι τώρα.Τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ αλλά internet θα σου δίνει η Vivodi από το δίκτυό της και δεν θα έχεις καμία σχέση με ΟΤΕ και τα DSLAM του και φυσικά ότι προβλήματα υπάρχουν μέσω αυτού εσύ δεν θα έχεις.Αν κάνω πουθενά λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Μπορεί αν θέλει να βάλει full LLU και να κρατήσει τον ΟΤΕ, αρκεί να υπάρχει διπλή καλωδίωση στο σπίτι.
Σε αυτήν την περίπτωση δε θα χρειαστεί να μείνει ούτε μια μέρα χωρίς internet. ;)

BoGe
19-07-06, 23:53
Έχω 2048.
Η γραμμή είναι σταθερή όλο το 24ώρο όπως πρέπει.
Από ποιότητα από την στιγμή που καρακάμτεις τον ΟΤΕ, για την ώρα είναι ότι καλύτερο.
Από κόστος, από τον Σεπτέμβρο μιας και θα δίνει και ο ΟΤΕ 2048 (αλλά με 256upload αντί 640 που δίνει η Vivodi), θα δίνει και η FORTHnet, και ίσως με πακέτα του τύπου 3+3 να έρχεται πιο φτηνή.

lewton
19-07-06, 23:59
Έχω 2048.
Η γραμμή είναι σταθερή όλο το 24ώρο όπως πρέπει.
Από ποιότητα από την στιγμή που καρακάμτεις τον ΟΤΕ, για την ώρα είναι ότι καλύτερο.
Από κόστος, από τον Σεπτέμβρο μιας και θα δίνει και ο ΟΤΕ 2048 (αλλά με 256upload αντί 640 που δίνει η Vivodi), θα δίνει και η FORTHnet, και ίσως με πακέτα του τύπου 3+3 να έρχεται πιο φτηνή.
Ναι αλλά τότε προφανώς θα δώσει και η Vivodi εξάμηνο πακέτο για 2048. ;)

weakwire
20-07-06, 00:41
αν σε καλύπτει η Hol βάλε Hol ,
αν σε καλύπτει η TELLAs βάλε TELLAS ,
Άμα σε καλύπτει η Vivodi βάλε vivodi ,
αν σε καλύπτει μόνο ο οτε βάλε ISP forthnet,
αν δε σε καλύπτει ούτε ο ότε τότε μη χρησιμοποιείς τύπου free internet συνδέσεις.
Αυτά με ιεραρχία απο πάνω μέχρι κάτω. Vidodi και Τellas τα βάζω μαζί γιατι η Tellas είναι προς το παρόν πιο φτηνή αλλά απο σεπτέμβρη ποτέ δε ξέρεις.

BoGe
20-07-06, 01:15
αν σε καλύπτει η Hol βάλε Hol ,
αν σε καλύπτει η TELLAs βάλε TELLAS ,
Άμα σε καλύπτει η Vivodi βάλε vivodi ,
................


Tellas με 12μηνο συμβόλαιο;

weakwire
20-07-06, 03:55
ναι όντως είναι ένα πρόβλημα...

georges-ath
21-07-06, 10:24
ναι όντως είναι ένα πρόβλημα...

Ευχαριστω και παλι ολους, Δεν εχω προβληματα καλωδιωσης, καθοτι επαγγελματικος χωρος, ιδη εχω 3 γραμμες, θα πρεπει να υπαρχουν 12 ισως και περισσοτερες.

Δηλαδη η Full πως γινεται να μην χασω ουτε ημερα αντε 1 μερα ???????? :oneup:

weakwire
21-07-06, 17:40
κάνεις αίτητη σε vivodi για full llu (βάλε σαν σχόλιο ότι θες να είναι ξεχωριστή γραμμή από αυτή του οτε.Στο λέω γιατι είχα 1,2 προβληματάκια με αυτο).πάρε τηλ στο 13880 να συννενοηθείς.σε κανα 20 με 30 μέρες ήμερο θα σου παραδώσει καλώδια ο οτε και σε 1-3 μέρες θα έρθει ο τεχνικός της vivodi να στο βάλει στη μπρίζα σου.αυτα.

georges-ath
21-07-06, 17:54
κάνεις αίτητη σε vivodi για full llu (βάλε σαν σχόλιο ότι θες να είναι ξεχωριστή γραμμή από αυτή του οτε.Στο λέω γιατι είχα 1,2 προβληματάκια με αυτο).πάρε τηλ στο 13880 να συννενοηθείς.σε κανα 20 με 30 μέρες ήμερο θα σου παραδώσει καλώδια ο οτε και σε 1-3 μέρες θα έρθει ο τεχνικός της vivodi να στο βάλει στη μπρίζα σου.αυτα.

Ευχαριστώ

Τηλεφώνησα, αυτά μου είπαν εκτός της σημείωσης. Ο ΟΤΕ τι καλώδια ?? Φίλτρα κλπ ? Τα έχω από τον ΟΤΕ όταν έβαλαν την ADSL. Δεν είναι νέα σύνδεση.
Επίσης με την Full μπορώ να έχω την σύνδεση μου μέχρι να συνδεθώ με την Vivodi.
Έχω JetSpeed 500 i αλλά αυτή πάει μέχρι 1024, όποτε αλλάζω και modem, μου πρότειναν Alcatel 536 I, Καλή ?? Στο plaisio.gr δεν είδα και τίποτε άλλο.

Στην πρίζα το βάζω και εγώ.

Διαδικασία 1 χρόνο προπληρωμένη 259 Ε, κατάθεση στην τράπεζα και στέλνω την αίτηση με την κατάθεση στο φαξ.

:closed:

kle500
21-07-06, 18:15
Ευχαριστώ

Τηλεφώνησα, αυτά μου είπαν εκτός της σημείωσης. Ο ΟΤΕ τι καλώδια ?? Φίλτρα κλπ ? Τα έχω από τον ΟΤΕ όταν έβαλαν την ADSL. Δεν είναι νέα σύνδεση.
Επίσης με την Fullμπορώ να έχω την σύνδεση μου μέχρι να συνδεθώ με την Vivodi.
Έχω JetSpeed 500 i αλλά αυτή πάει μέχρι 1024, όποτε αλλάζω και modem, μου πρότειναν Alcatel 536 I, Καλή ?? Στο plaisio.gr δεν είδα και τίποτε άλλο.

Στην πρίζα το βάζω και εγώ.

Διαδικασία 1 χρόνο προπληρωμένη 259 Ε, κατάθεση στην τράπεζα και στέλνω την αίτηση με την κατάθεση στο φαξ.

:closed:
Και το 536 αλλά και το 585 είναι κορυφαία!.
Αν δεν σε ενδιαφέρει το DslPhone, ψάξε να τα βρείς σε κάποιο οτεshop.
Το 536 έχει 1 usb + 1 ethernet
To 585 έχει 4 ethernet και είναι και ασύρματο.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως το 585 έχει περισσότερη μνήμη.

Τα 259 Ε, αφορούν την 2mb γραμμή, αλλά μου είπαν πως γίνεται και πίστωση στην κάρτα, αρκεί να πάω από τα κεντρικά.

letta
10-08-06, 10:27
Έχω ήδη σύνδεση στην forthnet στα 384 και θέλω να την αναβαθμίσω.
Τι μου προτείνετε να κάνω : να συνεχίσω στην forthnet στα 1024 ή να πάω στη vivodi με την προσφορά που έχει στο dsl cube ?
Ποιά εταιρέια είναι καλύτερη ? :what: :what:

odys2008
10-08-06, 10:35
Καλώς ήρθες.:oneup:
Εάν η περιοχή σου καλύπτεται από το δίκτυο της vivodi και αντέχεις να μήν έχεις dsl για ένα μήνα θα σου πρότεινα vivodi. Έτσι γλιτώνεις τα χάλια dslam του ΟΤΕ με ότι αυτό συνεπάγεται. Από την άλλη αν δεν σου δίνει shared llu η vivodi θα προτειμούσα forthnet για το καλύτερο helpdesk της και γενικότερα την εξυπηρέτηση πελατών της. Αν επιλέξεις forthnet δεν θα χάσεις την θύρα σου στο dslam και δεν θα μείνεις καθόλου χωρίς internet. Η αναβάθμηση θα γίνει αμέσως.

Πάντως αφού λες για 1024 προσωπικά πάντα 12 μηνη δέσμευση αυτήν την περίοδο έστω και αν την δίνουν 25Ε/μήνα δεν θα έκανα γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει το σεπτέμβριο με τον διπλασιασμό ταχυτήτων.

letta
10-08-06, 10:51
Ευχαριστώ πολύ.Αλλά ακόμα δεν "ξεμπερδεύτηκα"!!
Υπάρχει περίπτωση να πέσουν κι άλλο οι τιμές από Σεπτέμβρη ?
Κι η vivodi μεσω οτε θα με καλύψει.:hmm:

Mosfet
10-08-06, 11:19
Κι η vivodi μεσω οτε θα με καλύψει.:hmm:

Ε τότε στα ίδια σκ@τ@ θα είσαι πάλι. Δεν ξέρω αν παίζεις online παιχνίδια, πάντως από ότι είχα ακούσει η vivodi είχε υψηλά pings (δεν ξέρω αν διορθώθηκε το πρόβλημα), συνεπώς σε αυτή τη περίπτωση προτείνω forthnet. Όπως και να χει 25 ευρώ το μήνα για 1024 νομίζω ότι είναι καλή τιμή.

apok
10-08-06, 11:26
Letta καλώς ήλθες... έχει αναφερθεί και στο παρελθόν αυτός ο προβληματισμός
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43292

Τα δυο αυτά θέματα τα ενωθουν

letta
10-08-06, 15:31
Οκ.σασ Ευχαριστω Ολουσ.
Κατεληξα Στην Forthnet Τελικα Γιατι Δεν Ξερω Ποσο Καιρο Θα Περιμενω Παλι Μεχρι Να Συνδεθω Μεσω Αλλου Provider.
Δεν Ειχα Αλλωστε Καποιο Προβλημα Με Την Forthnet.

jimarass
22-08-06, 01:17
Παιδιά έχω HOL και ο χρόνος λήγει σε 2 μήνες οπότε ψάχνομαι για νέο συμβόλαιο. Αρχικά είμαι για vivodi αλλά αν δεν υπάρχουν πόρτες τότε μάλλον πάω για forthnet adsl in a box plus διότι το modem που δίνει είναι πού καλό. Τι λέτε? Wireless αν θέλω, μπορώ να συνδεθώ και με καλώδιο για πιο σίγουρο σήμα, μπορώ να κάνω και δίκτυο.Πρέπει να είναι ο καλήτερος εξοπλισμός,σωστα?

odys2008
22-08-06, 09:28
Σε κουτί ναι είναι ο καλύτερος. Αλλά μπορείς πάντα να προτιμήσεις το απλό box και ένα usr 9108 και με λίγα χρήματα παραπάνω να έχεις πολύ καλύτερο router. ;)

jimarass
24-08-06, 01:07
Σε κουτί ναι είναι ο καλύτερος. Αλλά μπορείς πάντα να προτιμήσεις το απλό box και ένα usr 9108 και με λίγα χρήματα παραπάνω να έχεις πολύ καλύτερο router. ;)
Φίλέ μου στο ασύρματο router μπορώ να συνδέσω τρεις υπολογιστες ταυτόχρονα, έναν ενσύρματα και 2 ασύρματα και να κάνω και δίκτυο, σωστά?Διότι με το Netroute της HOL δεν μπορώ να κάνω δίκτυο, μόνο να μοιράσω την πρόσβαση.

odys2008
24-08-06, 01:20
Ναι ναι σωστά. Με το router usr 9108 μπορείς να το κάνεις (είναι wireless και έχει 4-port switch). Το netroute της hol τι είναι πάλι? :hmm: (μήπως είναι κάνα intracomorouter?)

jimarass
25-08-06, 01:01
Ναι ναι σωστά. Με το router usr 9108 μπορείς να το κάνεις (είναι wireless και έχει 4-port switch). Το netroute της hol τι είναι πάλι? :hmm: (μήπως είναι κάνα intracomorouter?)
NAI:rolleyes:. Εννούσα το linksys που δίνει η forthnet όχι το usr9180.Σε τι είναι καλήτερο το usr που προτείνεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.