PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω να κλειδώνω ψηλότερα



Σελίδες : [1] 2

gorath
08-11-10, 13:44
Έχω βάλει την 24άρα του ΟΤΕ και το modem συγχρονίζει στα 17678/977. Το attenuation στο download είναι 6.8 και είμαι στα 400 μέτρα από το dslam. Τι μπορώ να κάνω για να πιάσω ταχύτητες πάνω από 20 Mbps δεδομένου ότι είμαι πολύ κοντά στο dslam?

emeliss
08-11-10, 13:52
Modem και snr margin;

gorath
08-11-10, 13:55
HUAWEI Echolife 520C και SNR 8.3

emeliss
08-11-10, 14:04
Δύσκολα θα πας πιο πάνω. Μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις το ρούτερ στην εισαγωγή να δεις αν κερδίζεις κανα Mb.

baskon
08-11-10, 14:12
Οπως σε κοβω το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα ρουτερ που να υποστηριζει αλλαγη sn margin και να παιξεις με αυτη τη ρυθμιση...Καποια ρουτερ ειναι δοκιμασμενα και δουλευουν ακομα και με sn margin στο 3 χωρις πολλες αποσυνδεσεις..Ψαξε λιγο και στο φορουμ..
ΤΟ Huawei δε ξερω αν εχει αυτη τη δυνατοτητα..

gorath
08-11-10, 14:21
Μπορείς να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένα; Δεν είμαι και πολύ σχετικός.

wesker
08-11-10, 15:12
Μπορείς να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένα; Δεν είμαι και πολύ σχετικός.

Netgear DGN2000

gorath
09-11-10, 00:08
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά το συγκεκριμένο δεν μπορώ να το βρω εύκολα (μάλλον είναι στο τέλος της εμπορικής του διαδρομής). Μήπως υπάρχει και κάτι άλλο;

gorath
15-11-10, 12:32
Παιδιά έχω βρει το DGN 2200. Να το πάρω; Θα έχει τουλάχιστον τις ίδιες δυνατότητες με το DGN 2000;

matrix1
15-11-10, 12:44
Πολυ ενδιαφερον θεμα απο τη στιγμη που το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ δηλωνει και επιμενει οτι δεν υπαρχει προφιλ με χαμηλοτερο snr απο 9 και δεν μπορουν με κανεναν τροπο να το ριξουν ουτε να φτιαξουν "ατομικο" προφιλ.
Με ποια ρουτερς μπορουμε να πειραζουμε μονοι μας το snr;
Βλεπω πολλους (μην πω ολους :p ) με ΟΤΕ εδω μεσα να εχουν 6 snr, ολοι το εκαναν προφανως με καποιο ρουτερ; Ποιο;
Το 520c φαινεται να μην εχει δυνατοτητα (ή την εχει και επειδη ειναι καινουργιο δεν εχει βρεθει ακομα ο τροπος; )

vaggospat13
15-11-10, 13:23
Πολυ ενδιαφερον θεμα απο τη στιγμη που το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ δηλωνει και επιμενει οτι δεν υπαρχει προφιλ με χαμηλοτερο snr απο 9 και δεν μπορουν με κανεναν τροπο να το ριξουν ουτε να φτιαξουν "ατομικο" προφιλ.
Με ποια ρουτερς μπορουμε να πειραζουμε μονοι μας το snr;
Βλεπω πολλους (μην πω ολους :p ) με ΟΤΕ εδω μεσα να εχουν 6 snr, ολοι το εκαναν προφανως με καποιο ρουτερ; Ποιο;
Το 520c φαινεται να μην εχει δυνατοτητα (ή την εχει και επειδη ειναι καινουργιο δεν εχει βρεθει ακομα ο τροπος; )

τα περισσοτερα Netgear δεχονται πειραγμα snr με το dmt tool ,απο κει και περα υπαρχουν κι αλλα οπως sirmens cl110

........Auto merged post: vaggospat13 πρόσθεσε 8 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά έχω βρει το DGN 2200. Να το πάρω; Θα έχει τουλάχιστον τις ίδιες δυνατότητες με το DGN 2000;

παρτο ουσιαστικα ειναι ενα αναβαθμισμενο DGN2000

antonis556
15-11-10, 13:24
Παιδιά έχω βρει το DGN 2200. Να το πάρω; Θα έχει τουλάχιστον τις ίδιες δυνατότητες με το DGN 2000;

Για να πειραξεις το snr θελει telnetenable . Οταν και αμα το αγορασεις , στειλε μου pm να σου πω σχετικα ...

vaggospat13
15-11-10, 13:30
Για να πειραξεις το snr θελει telnetenable . Οταν και αμα το αγορασεις , στειλε μου pm να σου πω σχετικα ...

μια που σε βρηκα το ασυρματο πως τα παει απο ταχυτητα κ σταθεροτητα

antonis556
15-11-10, 13:33
μια που σε βρηκα το ασυρματο πως τα παει απο ταχυτητα κ σταθεροτητα

Μια χαρα . Δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα :oneup:
Το μονο προβλημα που εχω οτι δεν μπορω χρησιμοποιησω τα speedtests γιατι σε ολα τα target μου βγαζει 100% packet loss N/A

johnsruro
15-11-10, 21:28
Πολυ ενδιαφερον θεμα απο τη στιγμη που το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ δηλωνει και επιμενει οτι δεν υπαρχει προφιλ με χαμηλοτερο snr απο 9 και δεν μπορουν με κανεναν τροπο να το ριξουν ουτε να φτιαξουν "ατομικο" προφιλ.
Με ποια ρουτερς μπορουμε να πειραζουμε μονοι μας το snr;
Βλεπω πολλους (μην πω ολους :p ) με ΟΤΕ εδω μεσα να εχουν 6 snr, ολοι το εκαναν προφανως με καποιο ρουτερ; Ποιο;
Το 520c φαινεται να μην εχει δυνατοτητα (ή την εχει και επειδη ειναι καινουργιο δεν εχει βρεθει ακομα ο τροπος; )
Εγώ έχω 6 και ο τεχνικός δε μπορούσε να μου το ανεβάει με τίποτα. Οτι να ναι λένε μου φαίνεται στον καθένα!

ptoma
15-11-10, 21:36
κατά την άποψη μου είναι καθαρά πρόβλημα του οτε και των καλωδιώσεων του ή κάποιο λάθος στο προφιλ σου, ζήτα τους να σου το διωρθώσουνε πριν μπεις σε διαδικασίες αγοράς router κτλ.... κανονικά όπως λέει και ο matrix1 δεν θα μπορούσε να υπάρξει snr margin χαμηλότερο του 9, στον οτε τουλάχιστον.

Και με τα στατιστικά σου, θα έπρεπε να έχεις μεγαλύτερο συχρονισμό να μην πω κοντά στα 24 και με θεωρήσουν κάποιοι υπερβολικό....

gorath
16-11-10, 02:34
Πήρα τηλέφωνο στο 121 την προηγούμενη εβδομάδα και το έδωσα βλάβη όπως μου σύστησε και κάποιος γνωστός μου στον ΟΤΕ, αλλά μέχρι τώρα ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Αν δε με πάρουν αύριο θα τους ξαναενοχλήσω. Και για να καταλάβω κάτι, το SNR πώς επιδρά στο κλείδωμα της γραμμής μου; (είμαι τηλεπικοινωνιακά αναλφάβητος, μη με παρεξηγείτε)

........Auto merged post: gorath πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα παρατήρησα ότι μετά από μια μικρή αύξηση στο κλείδωμα, το SNR έχει πάει στο 8,3 (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)

ptoma
16-11-10, 11:36
Με τα στατιστικά που έχεις όσο ανεβαίνει η ταχύτητα συγχρονισμού θα πέφτει το snr margin, ο οτέ κανονικά δεν του επιτρέπει να πέσει κάτω από 9db, οπότε το 8.3 που έχεις εσύ δεν είναι φυσιολογικό.

έπρεπε να κλειδώνεις σε μια ταχύτητα (πάνω από 20mb/sec κατά την άποψη μου) και να έχεις σταθερό snr margin στα 9db.

στον οτε αν δεν έχεις απάντηση σε 3 μέρες από την κλήση σου ξαναπάρτους, θέλουν και μια σχετική πίεση, ωστόσο περιμένοντας εγώ θα έλεγα να ελέγξεις και τα καλώδιά σου, βάλε ένα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο από την μπρίζα ως τον router σου, και δοκίμασε χωρίς το φίλτρο, αν έχεις pstn σύνδεση βγάλε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές από τις μπρίζες και δοκίμασε να δεις έτσι τον συγχρονισμό, μετά από κάθε αλλαγή κάνε επανεκκίνηση του router.

καλό θα ήταν να κάνεις και μια δοκιμή με άλλο router, για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι προβληματικός ο δικός σου.

Θα μας βοηθούσαν εδώ τα στοιχεία του router σου, μάρκα τύπος, και μια φωτογραφία της σελίδας των ρυθμίσεων εκεί που λέει τα στατιστικά και το modulation (adsl , adsl2, adsl2+).

Δεν είναι σίγουρο ότι όλα αυτά θα διωρθώσουν τίποτα (μπορεί και να το κάνουν) αλλά θα κερδίσεις χρόνο με τον οτε μια που όταν έρθουν θα συγκεντρωθούν στα δικά τους καλώδια και τις ρυθμίσεις του προφίλ και δεν θα λένε για τα δικά σου καλώδια και τον router.

όταν πάρεις την φωτογραφία πρόσεχε να μην έχει επάνω το όνομα χρήστη κτλ, αν τα έχει σβήστα.... δεν ενδιαφέρουν κανέναν (εννοώ ότι είναι προσωπικά σου στοιχεία δεν χρειάζεται να τα βλέπουν άλλοι)

hall2001
16-11-10, 11:46
Μιάς και είσαι 400μ απο τον οτε εγώ θα έλεγα να πας αυτοπροσώπως εκεί και να μη φύγεις όσπου να κάνεις την δουλεία σου,άκου που σου λεω μόνο έτσι θα δείς φώς γρήγορα.

ptoma
16-11-10, 11:51
Καλή η ιδέα σου, αλλά δεν δέχονται να κάνουν τίποτα αν δεν πάρουν εντολή από το 121 ή απο το 1242, είναι καθαρά θέμα γραφειοκρατίας και συγχρονισμού των τμημάτων του.

Βέβαια αν έχεις κάποιον γνωστό εκεί θα μπορούσες να δοκιμάσεις... ;)

emeliss
16-11-10, 12:02
Σιγά μην κάνει και απεργία πείνας για ένα-δυο Mbps.

ptoma
16-11-10, 13:19
Θα μπορούσε να προσθέσει και καναδυό ακόμα αιτήματα, και να σου η απεργία :P

hall2001
16-11-10, 13:39
Και πανό και πανό!!!!!:p

gorath
16-11-10, 18:33
Έχω αλλάξει και τα καλώδια, έχω βγάλει και τις τηλεφωνικές συσκευές με τα φιλτράκια αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δε με έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο οπότε αύριο θα εγκατασταθώ έξω από τον ΟΤΕ με καμιά δεκαριά πακιστανούς παρέα για συμπαράσταση (lol). Θα επικοινωνήσω μαζί τους αύριο πάλι και εάν δε βρω άκρη θα πέσει "βύσμα". Δεν το αφήνω έτσι μέχρι να δω πάνω από 20 Mbps στο router μου.

maik
16-11-10, 20:14
Θα επικοινωνήσω μαζί τους αύριο πάλι και εάν δε βρω άκρη θα πέσει "βύσμα". Δεν το αφήνω έτσι μέχρι να δω πάνω από 20 Mbps στο router μου.

Μπορεις επισης να κινητοποιησεις τις οργανωσεις καταναλωτων, την ΕΕΤΤ, το συμφωνο σταθεροτητας, την τροικα, τον ΟΗΕ , το ΝΑΤΟ, τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας, τον συλλογο προστασιας της careta careta, τον νεοκορο της ενοριας σου, καθως και αλλες διαφορες πηγες που μπορει να εχεις.
Η μοναδικη απαντηση που θα παρεις ειναι URB

Unspecified Bit Rate.

matrix1
16-11-10, 20:22
Σαν να λεμε θα του πουν "μη μας τα ζαλιζετε εχουμε και δουλειες;"; Καπως ετσι το ελαβα και δεν ξερω αν το καταλαβα σωστα.
Τοσο χαλια και ο ΟΤΕ;

agrelaphon
16-11-10, 20:36
Noμίζω αρκεί ένα μπλουζάκι σε στυλ διαφήμηση ΤΙΜ που να λέει:



ΘΕΛΩ

ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΩ ΨΗΛΟΤΕΡΑ

manos80
16-11-10, 20:36
Σαν να λεμε θα του πουν "μη μας τα ζαλιζετε εχουμε και δουλειες;"; Καπως ετσι το ελαβα και δεν ξερω αν το καταλαβα σωστα.
Τοσο χαλια και ο ΟΤΕ;

Εννοει(αν δεν κανω λαθος) οτι κανεις δεν μπορεις να σου εγγυηθει οτι θα πιανεις το μεγιστο της γραμμης σου ακομα κι αν το dslam το εχεις στο σαλονι..Μπορει να υπαρχει ενα μικρο σκουριασμενο καλωδιακι κατω στη γη θαμμενο που να σε εμποδιζει να πιασεις το μεγιστο...Εδω αλλοι εχουν μικροτερο att απο το φιλο gorath και για χιλους δυο λογους δεν πιανουν πανω απο 10...Καλο ειναι να μην ειμαστε υπερβολικοι στις απαιτησεις μας καποιες φορες...;)

matrix1
16-11-10, 20:53
Αυτα τα λες με την ανεση που σου δινει το οτι ενω εχεις 20dB εξασθενιση κλειδωνεις στα 18320, οσα κλειδωνω εγω με 12dB. Ξερω ανθρωπο που με 28dB κλειδωνει στα 15.500. O gorath exei 6.8dB και κλειδωνει χαμηλοτερα απο σενα.
Μακαρι να τα ελεγες και αν "ησουν στη θεση του". ;)

manos80
16-11-10, 21:07
Αυτα τα λες με την ανεση που σου δινει το οτι ενω εχεις 20dB εξασθενιση κλειδωνεις στα 18320, οσα κλειδωνω εγω με 12dB. Ξερω ανθρωπο που με 28dB κλειδωνει στα 15.500. O gorath exei 6.8dB και κλειδωνει χαμηλοτερα απο σενα.
Μακαρι να τα ελεγες και αν "ησουν στη θεση του". ;)

Μα αυτο εξαρταται απο πολλα!!! Μπορει στην περιοχη του παιδιου να υπαρχουν καλωδια πιο αρχαια και απο την Ακροπολη η πιταρισμενο κεντρο...Εγω προσωπικα 2αρα ειχα παλιοτερα και ειχα τραβηξει πολλα με αποσυνδεσεις κτλ..Δεν το παιζω ανετος..Μενω σε πολυκατοικια του 1970 και για να ησυχασω και να δω ασπρη μερα αλλαξα το καλωδιο απτο σπιτι μου μεχρι το υπογειο!Κανονικα συμφωνα με το adsl calculator σε ιδανικες συνθηκες θα επρεπε να εχω 20.200! Τι να κανω? να παω και να τους πω να το φτιαξουν? Δεν θεωρω αδικη τη διαμαρτυρια του παιδιου..Απλα λιγο υπερβολικη :)

matrix1
16-11-10, 21:13
Υπερβολικο ειναι αν θα τους ζητουσες με 20dB να κλειδωσεις στα 20.200.
Στην λεξη "υπερβολη" κολλησα και πριν, μην την ξαναλες. Δεν ειναι υπερβολικο αυτο που ζηταει, ουτε αν ζητησω και εγω να τσεκαρουν τι παιζει που με 12dB εξασθενηση σε fastpath κλειδωνω στα 15Mbps! Αλλο που δεν το κανω γιατι πιστευω οτι (κακως) δεν θα ασχοληθουν και θα τα "παρω" και θα χαλασω "αδικα" τη ζαχαρενια μου...
:)

maik
16-11-10, 21:13
Αυτα τα λες με την ανεση που σου δινει το οτι ενω εχεις 20dB εξασθενιση κλειδωνεις στα 18320, οσα κλειδωνω εγω με 12dB. Ξερω ανθρωπο που με 28dB κλειδωνει στα 15.500. O gorath exei 6.8dB και κλειδωνει χαμηλοτερα απο σενα.
Μακαρι να τα ελεγες και αν "ησουν στη θεση του". ;)

Επισης εγω ξερω ανθρωπο που εχει πετρα στα νεφρα.

Καμια γραμμη χαλκου δεν ειναι ιδια με την αλλη. Οποιος το καταλαβει το καταλαβε.
Υπαρχουν τοσοι πολοι παραγοντες που το διαμορφωνουν αυτο ωστε το UBR να ειναι αναποφευκτο.
Απο κει και περα υπαρχουν και οι λυσεις περι προσφυγης στον ΟΗΕ.

matrix1
16-11-10, 21:18
Επισης εγω ξερω ανθρωπο που εχει πετρα στα νεφρα.

Καμια γραμμη χαλκου δεν ειναι ιδια με την αλλη. Οποιος το καταλαβει το καταλαβε.
Υπαρχουν τοσοι πολοι παραγοντες που το διαμορφωνουν αυτο ωστε το UBR να ειναι αναποφευκτο.
Απο κει και περα υπαρχουν και οι λυσεις περι προσφυγης στον ΟΗΕ.

Και πρεπει οποιος δεν εχει πετρα να αποκτησει;
Υπαρχουν πιστευω αρκετα αλλα θεματα και καταλληλα sections για χαβαλε ειρωνιες κλπ, εισαι πιστευω τελειως offtopic απο το προηγουμενο σου μηνυμα ηδη, λογω υφους κυριως...

gorath
16-11-10, 22:26
Δεν θεωρω αδικη τη διαμαρτυρια του παιδιου..Απλα λιγο υπερβολικη :)

Θα σου πω το εξής φίλε μου. Επί 7-8 χρόνια είχα DSL στο σπίτι μου στον Άλιμο και μόνο μετά από τις φιλότιμες προσπάθειες ενός τεχνικού του ΟΤΕ κατάφερα τον τελευταίο 1,5 χρόνο να κλειδώσω λίγο πάνω από 3,5 Mbps με attenuation πάνω από 50. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι τόσα χρόνια είχα σαλτάρει. ΞΕΡΩ και ΚΑΤΕΧΩ τι θα πει να έχεις χαμηλή ταχύτητα. Τώρα εδώ που είμαι, απέχω 2 οικοδομικά τετράγωνα από το DSLAM και ναι είμαι ευχαριστημένος σχετικά, αλλά θα προσπαθήσω και θα απαιτήσω να έχω το μέγιστο από τη στιγμή που το πληρώνω κιόλας. Αν είναι θέμα βλάβης να την αποκαταστήσουν. Αν είναι θέμα ρυθμίσεων ας το κάνουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω μπόλικο ελεύθερο χρόνο αυτή τη στιγμή και θα το κυνηγήσω.

manos80
16-11-10, 23:21
Θα σου πω το εξής φίλε μου. Επί 7-8 χρόνια είχα DSL στο σπίτι μου στον Άλιμο και μόνο μετά από τις φιλότιμες προσπάθειες ενός τεχνικού του ΟΤΕ κατάφερα τον τελευταίο 1,5 χρόνο να κλειδώσω λίγο πάνω από 3,5 Mbps με attenuation πάνω από 50. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι τόσα χρόνια είχα σαλτάρει. ΞΕΡΩ και ΚΑΤΕΧΩ τι θα πει να έχεις χαμηλή ταχύτητα. Τώρα εδώ που είμαι, απέχω 2 οικοδομικά τετράγωνα από το DSLAM και ναι είμαι ευχαριστημένος σχετικά, αλλά θα προσπαθήσω και θα απαιτήσω να έχω το μέγιστο από τη στιγμή που το πληρώνω κιόλας. Αν είναι θέμα βλάβης να την αποκαταστήσουν. Αν είναι θέμα ρυθμίσεων ας το κάνουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω μπόλικο ελεύθερο χρόνο αυτή τη στιγμή και θα το κυνηγήσω.


Πληρωνεις για μεχρι 24 κατι που μπορει να εξαρταται απο απειρα πραγματα..Αν ειναι θεμα ρυθμισεων κατι μπορει να γινει ..Αν ομως ειναι κακη ποιοτητα καλωδιου στη γη μην περιμενεις πολλα πραγματα και λογικο ειναι αυτο..Το εγραψα και πιο πανω..Αν τα καλωδια κατω απο το δρομο που μενεις ειναι ηλικιας 40 ετων και ανω,ακομα και πανω στο dslam να εισαι, δεν προκειται να πιασεις το μεγιστο.Ο ΟΤΕ θα σκαψει μονο οταν δεν εχεις καθολου τηλεφωνο οχι αν θες να πιασεις εσυ και ο οποιοσδηποτε το μεγιστο της ταχυτητας σου.Ο τεχνικος αν ερθει(στο λεω επειδη το εζησα 2 φορες) θα κοιταξει πχ αν εχεις παρεμβολες στη γραμμη και αν τυχον βρει ελευθερο ζευγος στο καφαο θα στο αλλαξει..Κυριως ενδιαφερονται να μην εχεις αποσυνδεσεις οχι αν κερδισεις 3-4mbps παραπανω.Αν κερδισεις κατι εχει καλως..Κατα 99,9% θα σου πει οτι τοσο πιανει η γραμμη σου και δεν γινεται τιποτα.Στο σπιτι σου πανω δεν παρεμβαινει.Θα σε συμβουλεψει να φερεις ηλεκτρολογο και αν χρειαστει να αλλαξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση Οποτε φερνεις ηλεκτρολογο και σου τσεκαρει την εγκατασταση απο το σπιτι ως τον κατανεμητη(με δικα σου εξοδα) μηπως παιζει χαλασμενο καλωδιο η μπριζα στο σπιτι σου ;)

gorath
17-11-10, 00:17
Πληρωνεις για μεχρι 24 κατι που μπορει να εξαρταται απο απειρα πραγματα..Αν ειναι θεμα ρυθμισεων κατι μπορει να γινει ..Αν ομως ειναι κακη ποιοτητα καλωδιου στη γη μην περιμενεις πολλα πραγματα και λογικο ειναι αυτο..Το εγραψα και πιο πανω..Αν τα καλωδια κατω απο το δρομο που μενεις ειναι ηλικιας 40 ετων και ανω,ακομα και πανω στο dslam να εισαι, δεν προκειται να πιασεις το μεγιστο.Ο ΟΤΕ θα σκαψει μονο οταν δεν εχεις καθολου τηλεφωνο οχι αν θες να πιασεις εσυ και ο οποιοσδηποτε το μεγιστο της ταχυτητας σου.Ο τεχνικος αν ερθει(στο λεω επειδη το εζησα 2 φορες) θα κοιταξει πχ αν εχεις παρεμβολες στη γραμμη και αν τυχον βρει ελευθερο ζευγος στο καφαο θα στο αλλαξει..Κυριως ενδιαφερονται να μην εχεις αποσυνδεσεις οχι αν κερδισεις 3-4mbps παραπανω.Αν κερδισεις κατι εχει καλως..Κατα 99,9% θα σου πει οτι τοσο πιανει η γραμμη σου και δεν γινεται τιποτα.Στο σπιτι σου πανω δεν παρεμβαινει.Θα σε συμβουλεψει να φερεις ηλεκτρολογο και αν χρειαστει να αλλαξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση Οποτε φερνεις ηλεκτρολογο και σου τσεκαρει την εγκατασταση απο το σπιτι ως τον κατανεμητη(με δικα σου εξοδα) μηπως παιζει χαλασμενο καλωδιο η μπριζα στο σπιτι σου ;)

Εσύ δηλαδή μου προτείνεις να μην κάνω τίποτα; Να δεχτώ την όποια μοίρα μου; Γι' αυτό δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση γιατί ανεχόμαστε να μας γράφουν οι διάφοροι στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Τι σημαίνει δλδ "μεχρι" 24;;;;;;;; Ότι θα το έχει όποιος κερδίσει το τζόκερ; Όχι φίλε μου δεν είναι λογική αυτή και σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι μαχητό τεκμήριο σε όποια προσφυγή σε καταναλωτικές οργανώσεις ή και δικαστήριο.

manos80
17-11-10, 01:22
Εσύ δηλαδή μου προτείνεις να μην κάνω τίποτα; Να δεχτώ την όποια μοίρα μου; Γι' αυτό δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση γιατί ανεχόμαστε να μας γράφουν οι διάφοροι στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Τι σημαίνει δλδ "μεχρι" 24;;;;;;;; Ότι θα το έχει όποιος κερδίσει το τζόκερ; Όχι φίλε μου δεν είναι λογική αυτή και σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι μαχητό τεκμήριο σε όποια προσφυγή σε καταναλωτικές οργανώσεις ή και δικαστήριο.

Σου ειπα εγω να μην κανεις τιποτα? Το αντιθετο θα ελεγα...Δηλωσε το σαν βλαβη ξανα και επεμενε στο να ερθει τεχνικος να στο κοιταξει και μακαρι να συχρονισεις οσο πιο ψηλα μπορεις.Αλλα να περιμενεις πχ να ξηλωσει ο ΟΤΕ το παναρχαιο υπογειο καλωδιακο του συστημα και να το αντικαταστησει για να αυξησεις εσυ το συγχρονισμο σου ειναι τουλαχιστον ουτοπικο..Το αν γιαυτο το θεμα θα προσπαθησεις να φτασεις σε προσφυγες,δικαστηρια κτλ ειναι δικη σου επιλογη..Καλα κουραγια :)

ΥΓ Εχεις ρωτησει κανα γειτονα με ιντερνετ τι παιζει μαυτον?

hall2001
17-11-10, 10:03
Εσύ δηλαδή μου προτείνεις να μην κάνω τίποτα; Να δεχτώ την όποια μοίρα μου; Γι' αυτό δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση γιατί ανεχόμαστε να μας γράφουν οι διάφοροι στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Τι σημαίνει δλδ "μεχρι" 24;;;;;;;; Ότι θα το έχει όποιος κερδίσει το τζόκερ; Όχι φίλε μου δεν είναι λογική αυτή και σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι μαχητό τεκμήριο σε όποια προσφυγή σε καταναλωτικές οργανώσεις ή και δικαστήριο.ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ!!!!Εγώ τα λέω καιρό τώρα αλλά δεν με ακούει κανείς,οι περισσότεροι προτιμουν να κάθονται στα αυγά τους και δεν τους παρεξηγώ κιόλας,που χρόνος και όρεξη για τέτοια πράγματα όταν ο κόσμος έχει άλλα πολυ πιο σημαντικά προβλήματα στο κεφάλι του.Πάντως καλά κάνεις και το κυνηγάς να μη νωμίζουν ότι είμαστε και ζώα.

emeliss
17-11-10, 11:22
Τι σημαίνει δλδ "μεχρι" 24;;;;;;;; Ότι θα το έχει όποιος κερδίσει το τζόκερ; Όχι φίλε μου δεν είναι λογική αυτή και σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι μαχητό τεκμήριο σε όποια προσφυγή σε καταναλωτικές οργανώσεις ή και δικαστήριο.
Μια χαρά λογική είναι. Είναι δικό σου θέμα αν θες να πας από τα 18 στα 20 ή στα 24. Είναι όμως δικαίωμα και του καθένα στο forum να πει πως είσαι υπερβολικός αν μιλάς για "βλάβη". Και με την σειρά σου είναι δικό σου θέμα αν θα τον ακούσεις.

Μέχρι 24 σημαίνει πως το ρούτερ θα προσπαθήσει να συγχρονίσει όσο το δυνατόν ψηλότερα σύμφωνα με την συγκεκριμένη τεχνολογία ανάλογα με τις ρυθμίσεις και τα χαρακτηριστικά της γραμμής μεταφοράς.
Την μόνη εφικτή λύση στην πρότεινε ο baskon νωρίς νωρίς. Ψάξε για ρούτερ που ίσως συγχρονίσει με πολύ μικρό SNR margin. Όλα τα άλλα πιθανότατα να αποτύχουν.

Αν παρόλα αυτά δεν μείνεις ικανοποιημένος τότε μπορείς να διαβάσεις την σύμβαση του conn-x και να δεις τον όρο 4.2 που αναφέρει ότι αν κατά την ενεργοποίηση δεν επιτευχθεί η μέγιστη ονομαστική ταχύτητα τότε μπορείς να πας σε χαμηλότερο πακέτο ή να την διακόψεις.

matrix1
17-11-10, 12:52
Μ
Αν παρόλα αυτά δεν μείνεις ικανοποιημένος τότε μπορείς να διαβάσεις την σύμβαση του conn-x και να δεις τον όρο 4.2 που αναφέρει ότι αν κατά την ενεργοποίηση δεν επιτευχθεί η μέγιστη ονομαστική ταχύτητα τότε μπορείς να πας σε χαμηλότερο πακέτο ή να την διακόψεις.

Χωρις ποινη/τελος διακοπης αν διακοψεις; (αλλιως γιατι το αναφερεις; )

........Auto merged post: matrix1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...Αλλα να περιμενεις πχ να ξηλωσει ο ΟΤΕ το παναρχαιο υπογειο καλωδιακο του συστημα και να το αντικαταστησει για να αυξησεις εσυ το συγχρονισμο σου ειναι τουλαχιστον ουτοπικο..Το αν γιαυτο το θεμα θα προσπαθησεις να φτασεις σε προσφυγες,δικαστηρια κτλ ειναι δικη σου επιλογη..Καλα κουραγια :)


Δε νομιζω να τεθηκε τετοιο θεμα. Aν τεθηκε τοτε συμφωνω μαζι σου και σιγουρα ειναι υπερβολικος ο φιλος οπως λες απο χθες, αν δεν τεθηκε τοτε σιγουρα προσπαθεις να κανεις τριπλα για εντυπωσεις. ;)

ptoma
17-11-10, 13:44
για μια ακόμα φορά μια ερώτηση για τεχνική συμβουλή μετατράπηκε σε αγώνα για το τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να ζητήσουμε και να κάνουμε...

Κατά την γνώμη μου αν όλοι απαιτούσαν από τον κάθε πάροχο αυτά που πραγματικά δικαιούνται και αυτά που διαφημίζουν για να πουλήσουν πιστεύω ότι πολλά πράγματα θα άλλαζαν για όλους προς το καλύτερο...

Λένε μέχρι 24 και η επόμενη επιλογή είναι ποιά 2MB/sec? αφου αδυνατούν να δώσουν αξιόλογες ταχύτητες όσο πιο κοντά στα 24 με φυσιολογικές αποστάσεις και ας πούμε "φυσιολογικό" εξοπλισμό (εννοώ καλώδια) γιατί κόψανε τις ενδιάμεσες ταχύτητες και αφήσανε τα άκρα? ή 2 ή 24 και συγχρονίζεις στα 3-4-5 κτλ ας χρεώνανε βάση ταχύτητας σύνδεσης, θα τρέχανε μετά να διωρθώσουν τα λάθη και την αρχαιότητα του εξοπλισμού τους ή όχι?

Σου πουλάω μια ferari που μπορεί να πιάσει μέχρι και 320χλμ/ώρα στην κανονική της τιμή, τώρα αν αυτή πιάνει με το ζόρι 60-70 χλμ δεν φταίμε εμείς, φταίει ο... οτε... (που έλεγε και η διαφήμηση)

Εγώ πιστεύω ότι όταν πληρώνω για κάτι θα πρέπει και να πέρνω αυτό το κάτι που πληρώνω και όχι να αποδέχομαι τις όποιες δικαιολογίες, πως φταίει ο ερμής που είναι ανάδρομος και ο γείτονας που είναι καπνιστής για το ότι δεν παίρνω τελικά το προϊον που πλήρωσα...

Αν δεν μπορούνε να μην το πουλάνε ή ας κάνουν ένα πιο δίκαιο τιμολόγιο, εγώ πληρώνω τα ίδια λεφτά με κάποιον που έχει 3-4 MB/sec γραμμή και εγώ είμαι στα 17, είναι δίκαιο αυτό?

Ας βάλουν παντού οπτικές ίνες πριν αρχίσουν να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες!!!

manos80
17-11-10, 14:39
Χωρις ποινη/τελος διακοπης αν διακοψεις; (αλλιως γιατι το αναφερεις; )

........Auto merged post: matrix1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δε νομιζω να τεθηκε τετοιο θεμα. Aν τεθηκε τοτε συμφωνω μαζι σου και σιγουρα ειναι υπερβολικος ο φιλος οπως λες απο χθες, αν δεν τεθηκε τοτε σιγουρα προσπαθεις να κανεις τριπλα για εντυπωσεις. ;)

Σορρυ αλλα αν το προβλημα που το παλικαρι δε συγχρονιζει στο μεγιστο οφειλεται απλα στα σαπια καλωδια στα εγκατα της γης(πολυ πιθανο) η στην υγρασια, τοτε βλεπεις εσυ αλλη λυση? :whistle: Αυτο εγω θεωρω υπερβολη ως ενα βαθμο..Πρεπει και απο τη μερια μας ομως να λαβουμε υποψιν καποιους παραγοντες(παλια πολυκατοικια κτλ).Αλλωστε ο φιλος ειπε οτι ειναι ικανοποιημενος σε γινικες γραμμες με την ταχυτητα του αλλα θελει να κυνηγησει το κατι παραπανω συμφωνα με το χαμηλο att που εχει ... Δυστυχως ομως αυτη ειναι η τηλεπικοινωνιακη μας υποδομη :down:

matrix1
17-11-10, 14:45
Σορρυ αλλα αν το προβλημα που το παλικαρι δε συγχρονιζει στο μεγιστο οφειλεται απλα στα σαπια καλωδια στα εγκατα της γης(πολυ πιθανο) η στην υγρασια, τοτε βλεπεις εσυ αλλη λυση? :whistle: Αυτο εγω θεωρω υπερβολη ως ενα βαθμο..Πρεπει και απο τη μερια μας ομως να λαβουμε υποψιν καποιους παραγοντες(παλια πολυκατοικια κτλ).Αλλωστε ο φιλος ειπε οτι ειναι ικανοποιημενος σε γινικες γραμμες με την ταχυτητα του αλλα θελει να κυνηγησει το κατι παραπανω συμφωνα με το χαμηλο att που εχει ... Δυστυχως ομως αυτη ειναι η τηλεπικοινωνιακη μας υποδομη :down:

90% δεν ειναι σαπιο καλωδιο. Γιατι εχεις κολλήσει στο 10% και το επικαλεισαι συνεχεια;

manos80
17-11-10, 15:01
90% δεν ειναι σαπιο καλωδιο. Γιατι εχεις κολλήσει στο 10% και το επικαλεισαι συνεχεια;

Αμφιβαλλεις οτι μπορει να οφειλεται σε κακο χαλκο??Οκ λοιπον..Μπορει να οφειλεται στην πολυκατοικια του..Μπορει να οφειλεται στο καφαο του..Μπορει στην συνακροαση..Μπορει στους πολλους 24αρηδες της περιοχης του..Μπορει να ειναι απλα και θεμα ρουτερ!!!ΟΛΑ εινα πιθανα και τα εγραψα και σε προηγουμενο ποστ..Τα εχω παθει γιαυτο στο λεω..
Σε καθε περιπτωση το πρωτο και βασικο που πρεπει να κοιταμε ειναι να συγχρονιζουμε σταθερα χωρις αποσυγχρονισμους κτλ..Ολα τα υπολοιπα ερχονται δευτερα

matrix1
17-11-10, 16:17
Αμφιβαλλεις οτι μπορει να οφειλεται σε κακο χαλκο??Οκ λοιπον..Μπορει να οφειλεται στην πολυκατοικια του..Μπορει να οφειλεται στο καφαο του..Μπορει στην συνακροαση..Μπορει στους πολλους 24αρηδες της περιοχης του..Μπορει να ειναι απλα και θεμα ρουτερ!!!ΟΛΑ εινα πιθανα και τα εγραψα και σε προηγουμενο ποστ..Τα εχω παθει γιαυτο στο λεω..
Σε καθε περιπτωση το πρωτο και βασικο που πρεπει να κοιταμε ειναι να συγχρονιζουμε σταθερα χωρις αποσυγχρονισμους κτλ..Ολα τα υπολοιπα ερχονται δευτερα

Δεν αμφιβαλλω για τιποτα. Ολα ειναι πιθανα. Απλα λεω για τελευταια φορα οτι μου φαινεται πολυ λαθος να λες οτι ενας ανθρωπος που εχει 6.8dB εξασθενηση και συγχρονιζει στα 17Mbps ειναι υπερβολικος οταν ζηταει να κλειδωνει ψηλοτερα.
Στα 17 κλειδωνει θεωρητικα καποιος με εξασθενηση καπου 24 με 28dB. Τρελη διαφορα δηλαδη.

ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

Απο μενα τελος δεν εχω κατι να προσθεσω...
;)

manos80
17-11-10, 16:28
Δεν αμφιβαλλω για τιποτα. Ολα ειναι πιθανα. Απλα λεω για τελευταια φορα οτι μου φαινεται πολυ λαθος να λες οτι ενας ανθρωπος που εχει 6.8dB εξασθενηση και συγχρονιζει στα 17Mbps ειναι υπερβολικος οταν ζηταει να κλειδωνει ψηλοτερα.
Στα 17 κλειδωνει θεωρητικα καποιος με εξασθενηση καπου 24 με 28dB. Τρελη διαφορα δηλαδη.

ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

Απο μενα τελος δεν εχω κατι να προσθεσω...
;)

Λοπον κι εγω για να το τελειωσω...:)
Για τελευταια φορα..Δεν θεωρω λαθος το να κυνηγησει τις πιθανοτητες του να αυξησει το συγχρονισμο του(του το εγραψα κιολας!!).Μαζι του ειμαι στο να καλεσει τεχνικο για να βρει μια ακρη!Απο κει και περα το να θελει να το τραβηξει παραπερα μεσω προσφυγων κτλ κτλ ε για μενα αυτο ειναι λιγακι τραβηγμενο (εκει πηγαινε και το σκαψιμο που ελεγα πριν)

maik
17-11-10, 19:05
Εγώ πιστεύω ότι όταν πληρώνω για κάτι θα πρέπει και να πέρνω αυτό το κάτι που πληρώνω

Για πολλοστη φορα , και απευθυνομαι σε ολους, πληρωνεις εως 24 ΟΧΙ 24.
Το εχεις υπογραψει.
Ετσι ειναι η φυση του ADSL οχι μονο στην Ελλλαδα αλλα παγκοσμια.

ptoma
17-11-10, 21:08
Εως χμμ 5 μεχρι 24 είναι πάνω κάτω "εως 19" μεγααααααλη διαφορά

17 εως 24 είναι "εως 7" πάλι μεγάλη διαφορα με τα χαρακτηριστικά της γραμμής του

Μην μπερδεύουμε το εως, με το πραγματικό, εως 24 σημαίνει ότι τεχνικά είναι πολύ δυσκολο να τα πιάσουμε, αυτό όμως δεν είναι πανάκεια δικαιολογία, για να καλύπτουμε τα όσα μύρια προβλήματα του κάθε παρόχου και την έλειψη θέλησης από την μεριά του να ξοδέψει, να επενδύσει θα έλεγα καλύτερα για τις υπηρεσίες που προσφέρει.

Είναι κρίμα να τρώμε την καραμέλα πως για όλα φταίνε οι καλωδιώσεις, οι router και ο άσχετος χρήστης, πάρα πολλές φορές φταίει ο πάροχος, και μάλιστα με την συγκατάθεσή μας συνεχίζει να μην κάνει τίποτα όταν το φωνάζουμε κιόλας, μεχρι 24.

και μην απομονώνεις μια φράση για να φανεί έξυπνο αυτό που θα πεις.. έχω ολόκληρη ανάλυση τι εννοώ με το "οταν πληρώνω κάτι θα πρέπει να παίρνω και οτι πληρώνω" (και το έγραψα και λάθος). :whistle:

emeliss
17-11-10, 21:54
Χωρις ποινη/τελος διακοπης αν διακοψεις; (αλλιως γιατι το αναφερεις; )

Φυσικά χωρίς ποινή.

sdikr
17-11-10, 21:56
"οταν πληρώνω κάτι θα πρέπει να παίρνω και οτι πληρώνω" (και το έγραψα και λάθος). :whistle:

Μα για αυτό υπάρχουν τα μισθωμένα, το 1mbps καθαρό εγγυημένο κάνει μόνο 800 ευρώ, ο εξοπλισμός απο 1000 και πάνω

@ ADSLgr.com All rights reserved.