PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά το Fritz!Box 7270 σταμάτισε να συγχρονίζει...



Asxetos1
08-11-10, 14:44
Καλημέρα σε όλους,

Στο Ηράκλειο Κρήτης εδω και 1-2 χρόνια έχω Forthnet Double play (economy).
Απο την αρχή έβαλα δικό μου router, ενα Fritz!Box 7270, και όλα έπαιζαν μια χαρά.

Την τελευταία βδομάδα το router απλά σταμάτισε να συγχρονίζει, η συγχρονίζει μετά απο 5-6 επανεκκινήσεις. Το μόνο που πρόσεξα είναι οτι μάλλον άλλαξανε DSLAM (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος).
Βάζω το Siemens της Forthnet και συγχρονίζει αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα. Χάνω βέβαια όλα τα πλεονεκτήματα του Fritz!Box (300αρι wireless, βάση για DECT, VOIP κλπ).

Αναβάθμισα firmware στο Fritz!Box αλλα το πρόβλημα συνεχίζει.
Δοκίμασα το support της Forthnet, δεν βγαίνει τίποτα...

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

binary_dreamer
08-11-10, 15:16
Μπορείς να κάνεις 2 πράγματα:
-Να κάνεις ένα recovery μήπως και κάπου κόλλησε το fritz. recovery θα το κάνεις με το εξωτερικό αρχείο που τρέχεις από τον υπολογιστή σου. Αν και πάλι δεν αλλάξουμε τα πράγματα, τότε:
-βάζεις στη γραμμή το modem που συγχρονίζει ΟΚ και είτε το κάνεις bridge με το fritz, είτε τρέχεις το fritz (get internet from LAN1) και όλα καλά.

Asxetos1
08-11-10, 15:33
Φίλε binary_dreamer ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα όντας αρκετά έμπειρος με το τεχνικό θέμα τα έκανα απο την πρώτη κιόλας μέρα.

Στο Fritz έκανα και recovery αρχικά, και αναβάθμιση στο xxx.86 firmware (έπαιζα με το xxx.76).
Αφού ειδα και απόειδα, έβαλα τo Siemens σαν gateway για το Fritz απο LAN1.

Το θέμα είναι οτι έτσι γεμίζει καλώδια και router ο τόπος, και χάνω κάποιες δυνατότητες που δίνει το Fritz μόνα αν είναι το ίδιο gateway.
πχ. χρονοπρογραμματισμό παροχής Internet στα παιδιά μου. (και άλλες λεπτομέρειες που οι άλλοι router ούτε που τις ονειρεύονται).

Πάντως, ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση...
Καμιά ιδέα που δεν σκέφτηκα?

georgep138
08-11-10, 15:41
Δοκίμασε το fritz σε άλλη adsl σύνδεση και βλέπουμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.