PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με modem matr-x CONNX



Maroula L.
08-11-10, 22:25
Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι εντελώς καινούρια στο φόρουμ οπότε δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος.
Έχω μια σύνδεση connx από πέρσι και μαζί είχα πάρει "δώρο" και το μόντεμ-ρούτερ matr-x. Τον τελευταίο καιρό έχω πάρα πολλά προβλήματα με την ασύρματη σύνδεση. Όταν συνδέω το καλώδιο δουλεύει η σύνδεση κανονικότατα. Όταν είμαι με το ασύρματο ξαφνικά πέφτει η ταχύτητα και παρόλο που φαίνεται συνδεδεμένο δεν ανοίγει καμία σελίδα αλλά ούτε επικοινωνεί και με το 192.168.1.1 που μου λένε από το 1242. Έχω πάρει 500 φορές το 1242, έχω κάνει τις ίδιες διαδικασίες ξανά και ξανά. Σήμερα μίλαγα μαζί τους 30 λεπτά, αλλάξαμε κατά βάση το όνομα του ρούτερ, κάναμε τη σύνδεση από WPA σε WEP, κάναμε επανεκκινήσεις κλπ. αλλά τίποτα. Συνδέθηκε πάλι για λίγο και μετά πάλι οι κλασικές διακοπές. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά μου γράφει στις πληροφορίες της σύνδεσης "Ισχύς: εξαιρετικό" και "Ταχύτητα: 1.0 Mbit/δευτ." ενώ άλλες φορές έγραφε πάνω από 20.0. Τελικά αφού ξαναπήρα στο 1242 μου είπανε ότι μάλλον έχει βλάβη η κεραία και εφόσον δεν το καλύπτει η εγγύηση (αν και το είχα πάρει το 2009) πρέπει να πάρω καινούριο μόντεμ και ότι δεν μπορούν καν να μου στείλουν κάποιον να κοιτάξει τη βλάβη. Παρεμπιπτόντως ο υπολογιστής μου δουλεύει μια χαρά και οι διακοπές γίνονται ακόμα και όταν βρίσκομαι ακριβώς δίπλα στο μόντεμ.
Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

jpan
08-11-10, 22:45
Μαρούλα δοκίμασε να αλλάξεις το κανάλι που εκπέμπει ασύρματο δίκτυο ο router σου.

emeliss
08-11-10, 22:45
Παρεμπιπτόντως ο υπολογιστής μου δουλεύει μια χαρά και οι διακοπές γίνονται ακόμα και όταν βρίσκομαι ακριβώς δίπλα στο μόντεμ.
Για να το πεις αυτό πρέπει να έχεις δοκιμάσει τον υπολογιστή με ασύρματη σύνδεση σε άλλο δίκτυο και να ήταν ok και να έχεις δοκιμάσει άλλο pc στο ρούτερ σου και το πρόβλημα με το ασύρματο να παρέμεινε.

Από εκεί και πέρα απομάκρυνε συσκευές που μπορεί να παρεμβάλουν όπως βάσεις από ασύρματα τηλέφωνα.

Maroula L.
09-11-10, 00:47
@jpan: ευχαριστώ θα το δοκιμάσω
@emeliss: στο γραφείο μου έχω άλλη σύνδεση με άλλο μόντεμ (philips) πάλι της connx και ο υπολογιστής μου λειτουργεί κανονικά. Επίσης και με άλλον υπολογιστη αλλά και με ipod έχω το ίδιο πρόβλημα με το matr-x. Όσο για την πρότασή σου η αλήθεια είναι ότι το μόντεμ βρίσκεται κοντά σε βάση ασύρματου τηλεφώνου, οπότε θα δοκιμάσω να αυξήσω την απόσταση μεταξύ τους μιας και το σπίτι δεν έχει άλλη πρίζα τηλεφώνου :-(

ευχαριστώ πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.