PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά GPS για τουριστικό λεωφορείο



alexioualexios
09-11-10, 03:30
Καλησπέρα καλησπέρα,

θα ήθελα να με βοηθήσετε. Θέλει ο father ένα gps για χρήση στο τουριστικό λεωφορείο το οποίο κινείται εντός αλλά και εκτός Ελλάδας.
Δηλαδή πρέπει να έχει ενημερωμένους χάρτες Ευρώπης αλλά και Τουρκίας. Επίσης να μιλάει Ελληνικά διότι ο πατέρας είναι της παλιάς σχολής και δε ξέρει Αγγλικά.

Οι προορισμοί είναι Ρουμανία, Ισπανία, Τουρκία αλλά και μέσα στην Ελλάδα.

Εγώ έχω GPS της MLS Destinator αλλά στις ρυθμίσεις δεν έχει δυνατότητα φορτηγού ή λεωφορείου. Οπότε μάλλον αποκλείεται αυτή η εταιρεία.

Έψαξα στο ίντερνετ αρκετά και τα μόνα που έχω βρει είναι τα εξής
BECKER GPS Traffic Assist Z 217 truck Europe (http://www.open247.gr/eshop/products/BECKER--GPS-Traffic-Assist-Z-217-truck-Europe.html)
garmin nuvi 465t (http://www.garmin.gr/eshop/7--/10-/361-nuvi-465t.html)

Αυτό που φοβάμαι είναι να μην είναι οι χάρτες ότι νάναι και κολλήσει σε κανα στενό δρόμο λόγω παλαιών χαρτών. Την πάτησα εγώ και είχα αγοράσει το 2005 ένα gps 4" core duo το οποίο είχε βραβευτεί από το PC WORLD ως την καλύτερη αγορά και το καλύτερο προιόν. Η μάρκα; Myguide. Όσοι δεν την ξέρετε είναι επειδή η εταιρεία ποτέ δεν έβγαλε ενημέρωση χαρτών και μάλιστα έκλεισε. Πολλές φορές Αθήνα με είχε βάλει κόντρα σε μονόδρομο αλλά και στην Θεσνίκη μπροστά από την Δ.Ε.Θ. είχε χαρτογραφημένη έναν κυκλικό κόμβο. :hmm:

Το κόστος είναι ΟΚ μέχρι 500€ αν είναι να μας βγάλει ασπροπρόσωπους...

atrias
09-11-10, 11:36
μεταξύ των δύο που προτείνεις πάντως σίγουρα θα επέλεγα το garmin

konkat
09-11-10, 11:41
νομίζω και η navigon έχει βγάλει κάτι για λεωφορεία και φορτηγά.
για δες και εκεί.

giwrgosth
09-11-10, 11:45
Εγώ έχω GPS της MLS Destinator αλλά στις ρυθμίσεις δεν έχει δυνατότητα φορτηγού ή λεωφορείου. Οπότε μάλλον αποκλείεται αυτή η εταιρεία.
Δεν αλλάζει κάτι στην πλοήγηση αν βάλεις λεωφορείο ή ΙΧ, το μόνο που θα αλλάξει ειίναι οι χρόνοι, οι καταναλώσεις κλπ, τα οποία μπορείς και να αλλάξεις σε κάποια προγράμματα, οπότε αν αυτό που έχεις σε εξυπηρετεί μην το απορίπτεις.

morpheus
09-11-10, 11:59
Δεν αλλάζει κάτι στην πλοήγηση αν βάλεις λεωφορείο ή ΙΧ, το μόνο που θα αλλάξει ειίναι οι χρόνοι, οι καταναλώσεις κλπ, τα οποία μπορείς και να αλλάξεις σε κάποια προγράμματα, οπότε αν αυτό που έχεις σε εξυπηρετεί μην το απορίπτεις.


Ίσως για μεγάλα οχήματα αποφεύγει στενούς δρόμους, χαμηλές γέφυρες ή γέφυρες που δεν σηκώνουν μεγάλο βάρος κλπ.

konkat
12-11-10, 08:41
Ίσως για μεγάλα οχήματα αποφεύγει στενούς δρόμους, χαμηλές γέφυρες ή γέφυρες που δεν σηκώνουν μεγάλο βάρος κλπ.

:oneup:

alexioualexios
16-11-10, 01:03
Τελικά προβήκαμε στην αγορά του Garmin 465T.

Στα θετικά του μηχανήματος είναι ότι έχει πάρα πολύ δυνατό ηχείο, εύκολο μενού. Επίσης μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις σαν όχημα φορτηγό ή αυτοκίνητο. Το άλλο καλό είναι ότι μπορείς να έχεις αρκετά προφίλ για επαγγελματικά φορτηγά.

Στα αρνητικά είναι ότι δεν έχεις την δυνατότητα να βρεις μία πόλη της επιθυμίας σου και να σε πάει στο κέντρο της πόλης. Ίσως να μη ξέρω ακόμα πως γίνεται αυτό. Το άλλο είναι ότι όταν ψάχνεις μία πόλη πρέπει να γράψεις όλη την πόλη σε αντίθεση με το MLS destinator που έχω το οποίο όσα γράμματα πατάς, αυτό φιλτράρει από κάτω τις πόλεις μέχρι να βρεις αυτήν που θες. Κακή εντύπωση μου έκανε αμέσως ο Ελληνικός χάρτης ο οποίος στο Λιτόχωρο ήθελε να πάω σε δρόμους οι οποίοι ή έχουν γίνει πεζόδρομοι ή δεν υπάρχουν σαν δρόμοι εδώ και 20 χρόνια που με θυμάμαι. Σήμερα όμως το λεωφορείο το οδήγησε με απόλυτη επιτυχία μέχρι το Πέραμα Ιωαννίνων ακολουθώντας τον περιφερειακό της πόλης πολύ σωστά μιας και δεν επιτρέπεται η είσοδος σε φορτηγά και λεωφορεία. Το άλλο που δε με άρεσε είναι ότι ενώ έχει Ευρωπαϊκούς χάρτες και στην αναζήτηση έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις χώρα, μόλις βάλω την μνημούλα με τους χάρτες Τουρκίας αυτή η ένδειξη χάνεται και κάνω αναζήτηση μόνο Ελλάδα και Τουρκία. Δε μου αρέσει αυτό μιας και πρέπει να έχουμε τους χάρτες εκτός συσκευής και πάντα διαθέσιμους. Δηλαδή μπελάς.


Δεν αλλάζει κάτι στην πλοήγηση αν βάλεις λεωφορείο ή ΙΧ, το μόνο που θα αλλάξει ειίναι οι χρόνοι, οι καταναλώσεις κλπ, τα οποία μπορείς και να αλλάξεις σε κάποια προγράμματα, οπότε αν αυτό που έχεις σε εξυπηρετεί μην το απορίπτεις.

Έτσι είναι όπως τα γράφει και ο φίλος πιο πάνω. Υποτίθεται ότι οι χάρτες έχουν δεδομένα για ύψους γέφυρες δυνατότητα το αν μπορείς να την περάσεις ή όχι, αν υπάρχει απαγόρευση βαρέων οχημάτων σε μία πόλη π.χ. τα Ιωάννινα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.