PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι φυσικο αυτο?



Icebox
11-08-06, 00:10
Καλησπερα!

Λοιπον παιδια, εχω 1024 adsl.
Eχω ενα μικρο προβλημα.Οταν κατεβαζω απο bitcomet (και γενικως torrent) και πχ πιανω 50kb/s down kai 25 kb/s up, τοτε οι σελιδες μου δεν ανοιγουν ευκολα και με τον firefox μου βγαζει Error "Server not found".Με το που κλεισω το bitcomet ολες ανοιγουν με την μια.
Διλαδι οταν κατεβαζω σαν να μην εχω ταχυτητα να κατεβασω σελιδες(ενω εχω speed).Αλλα απο speedtest εχω δει οτι μπορω να πιασω 100kb/s download.
Εχω το Crypto f320,αλλα και με το f200 μου το εκανε
Ααα να πω οτι οταν ειχα 256 δε ειχα παρατηρησει κατι τετοιο.
Σας συμβενει και εσας κατι τετοιο, ειναι κατι συνηθες??

AddictedToChaos
11-08-06, 00:15
Το upload σου μπουκωνει τη συνδεση. Πρεπει να το περιορισεις λιγακι. Οταν ανεβαζεις με fullspeed, ολα νεκρωνουν. :(

Icebox
11-08-06, 00:18
thanks!!!

Gordito
11-08-06, 00:21
:hmm: βασικα εχω παρατηρησει με το μtorrent οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο.
ακομα και οταν κανω μονο seeding που εχω απεριοριστο το upload.Οι σελιδες φορτωνουν σε πολυ ικανοποιητικη ταχυτητα και μαλιστα μπορω να κατεβασω και αρχειο απο http με 15kbps!!!
Δεν ξερω τι να πω,ισως το Qos μου να αγαπαει το μtorrent:p :p

@icebox να δοκιμασεις και το utorrent.Εγω δεν εχω δοκιμασει κανενα αλλο γιατι δεν εχει χρειαστει,ειναι πολυ καλο!:oneup:

AddictedToChaos
11-08-06, 00:23
Μπα. Εμενα το μtorrent, μου τα τσακιζει ολα. Εδω μου ριχνει τη συνδεση καθε 10λεπτα απο τα πολλα connections!!! (καλα, εχω και απλο usb modem βεβαια :whistle: )

Gordito
11-08-06, 00:26
Μπα. Εμενα το μtorrent, μου τα τσακιζει ολα. Εδω μου ριχνει τη συνδεση καθε 10λεπτα απο τα πολλα connections!!! (καλα, εχω και απλο usb modem βεβαια :whistle: )

δεν ξερω τι σε πω,εγω τωρα που σε μιλαω κατεβαζω 2 τορεντς,seedαρω αλλα 3,και εχω 4 tabs ανοιχτα στον Οπερα.Τα παντα δουλευουν κανονικα και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευτυχισμενος:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

AddictedToChaos
11-08-06, 00:35
Εγω seed-αρω 10!!!, κατεβαζω 2, κατεβαζω κι απ το dc, κανω και μηδαμινο browsing. Με 256k :whistle: . Αλλα πεφτει συνεχεια. Τεσπα.

Gordito
11-08-06, 00:40
Εγω seed-αρω 10!!!, κατεβαζω 2, κατεβαζω κι απ το dc, κανω και μηδαμινο browsing. Με 256k :whistle: . Αλλα πεφτει συνεχεια. Τεσπα.

Καλα εχεις και το Dc και τα τορεντς ανοιχτα??? και κανεις και browsing......Αν δε σου δουλευει το qos σωστα σε βλεπω με ενα καφε διπλα στο πληκτρολογιο,καμια ταινια να παιζει και να μιλας και στο τηλεφωνο:p

Υ.Γ. Μη μου πεις οτι ειναι και Voip:rofl: :rofl: :rofl:

AddictedToChaos
11-08-06, 00:46
Λολ. To QoS παντα το απενεργοποιω μετα απο φορματ γιατι δεν μου χρειαζεται. :whistle:

Τεσπα. Αντε αρκετα το spam-αραμε το νημα. :closed:

Gemalde
11-08-06, 03:24
Το upload σου μπουκωνει τη συνδεση. Πρεπει να το περιορισεις λιγακι. Οταν ανεβαζεις με fullspeed, ολα νεκρωνουν.

Ισχύει κι αυτό, αλλά όχι πάντα. Περιόρισε τις connections που ανοίγει ο torrent client σου. Αν πχ έχεις ανοιχτές 300 connections και ανεβάζεις/κατεβάζεις με 25/5, μπορεί να σου περισσεύει αρκετό b/w, αλλα σελίδα στον browser σου δεν θα ανοίξει ούτε για πλάκα.


βασικα εχω παρατηρησει με το μtorrent οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο.

Αυτό γίνεται επειδή ο μTorrent, ανάλογα με τη γραμμή που έχεις, βάζει και ένα normal όριο για τα connections που μπορείς να έχεις ανοιχτά (70 αν θυμάμαι καλά για 128up).

@ ADSLgr.com All rights reserved.