PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα Κλειδώματος



Meteomaniac
09-11-10, 16:04
Καλησπέρα.

Από τον Σεπτέμβριο αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ταχύτητα κλειδώματος στην Θεσσαλονίκη (περιοχή Τούμπας κοντά στο γήπεδο). Έχω 24αρα και το router είναι ένα Netgear DGN200.

H ταχύτητα κλειδώματος κυμαίνεται συνεχώς από τα 9980 έως τα 13300 ανάλογα με τα κέφια της.

Δυστυχώς, φοβάμαι πως ξέρω την αιτία του προβλήματος (ή τουλάχιστον υποθέτω). Το καλοκαίρι μετά από μία δυνατή μπόρα πέρασαν στο σπίτι νερά από την ταράτσα, στον τοίχο του σπιτιού.. Το αποτέλεσμα ήταν το τηλέφωνο να κάνει θόρυβο, και το Internet να κλειδώνει με το ζόρι στα 6000. Φέραμε τεχνικό ο οποίο άλλαξε ένα ορισμένο τμήμα των καλωδίων. Το τηλέφωνο έγινε και η ταχύτητα στο internet σε πρώτη φάση έδειχνε καλά, αφού κλείδωνε σταθερά στα 16500. Λέω εντάξει είμαστε. Μετά από μία εβδομάδα όμως, πέσαμε στα 13300 και πολλές φορές κλειδώνει και στα 9..

Πρόβληματα αποσύνδεσεων & υψηλά ping δεν έχω, παρολαυτά στο κομμάτι της ταχύτητας κάτι δεν μου κάθεται καλά, ειδικά βλέποντας και τα στατιστικά της γραμμής:

http://i52.tinypic.com/zllvo.jpg

Φταίει όντως η ζημιά που είχε γίνει αφήνοντας παρενέργειες; Είναι θέμα ΟΤΕ, να δηλώσω βλάβη; Κάποια ρύθμιση στο router ίσως;

Ευχαριστώ.

emeliss
09-11-10, 18:00
Αφού ξέρεις, τι ρωτάς; Θα πρέπει να ξαναφέρεις ηλεκτρολόγο και να αλλάξει όλο το καλώδιο από το ρούτερ μέχρι την εισαγωγή του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.