PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβώδης κανούριος δίσκος



dith
11-08-06, 02:12
Έχω έναν SATA 250 GB σκληρό δίσκο της Seagate. Ενώ όλοι οι δίσκοι της εταιρείας που έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι μακράν οι πιο αθόρυβοι, ήρθε αυτός εδώ να με κάνει να σαλτάρω!!!:(
Το seek που κάνει είναι σαν να ανοίγεις τρύπες στο ξύλο!! Αισθάνομαι τις δονήσεις σε ολόκληρο το γραφείο μου! Όταν σταματήσει η κεφαλή, όλα αθόρυβα!

Γνωρίζω τα εξής μετά απο σχετική έρευνα σε όλο το internet:
Ανάγκασανε λέει την Seagate για λόγους πατεντών, να απενεργοποιήσει μια low level ρύθμιση που επέτρεπε να μειώσεις την απόδοση στο seek κερδίζοντας πολύ στον θόρυβο. Η εταιρεία έδινε τους δίσκους της με την μεσαία ρύθμιση που ισορροπούσε ανάμεσα σε ταχυτητα και θόρυβο. Κάπου διάβασα οτι αν απενεργοποιηθεί το NCQ τότε μέσα σε κάποιο διάστημα θα μειωθεί σταδιακά η ταχύτητα με κέρδος τα λιγότερα ντεσιμπέλ. Το δοκίμασα (χωρίς να το αφήσω και πάνω απο 2 μέρες απενεργοποιημένο) αλλά δεν είδα πραγματική διαφορά...

Το SMART είναι ΟΚ. Ο δίσκος είναι με λαστιχένια pads σε κουτί καλής ποιότητας (Heroichi). Το έκανε απο την πρώτη στιγμή! Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα? Είναι θέμα μοντέλου ή έπεσα σε ελλατωματικό κομμάτι και να ψάξω για αντικατάσταση? Να σημειώσω οτι εκτός αυτού, ο δίσκος δεν έχει κανένα πρόβλημα... δουλέυει μια χαρά!

Πλιζ βοηθάτε !!!

anon
11-08-06, 10:00
Εχω και εγώ δύο seagate sata, έναν 200gb και έναν 250gb. Τέτοιο φαινόμενο θορύβου δεν είδα. Οπότε απλά μπορεί να έχει κάποιο ελλάτωμα ο δίσκος (υποθέτω). Θα σου πρότεινα να τον περάσεις απο τα διαγνωστικά της Seagate (seatools). Το SMART δεν είναι πανάκεια.

asikamin
11-08-06, 11:29
θόρυβος σαν αυτόν που περιγράφεις σημαίνει μόνο ελλάτωμα.
ακόμα και οι raptor των 10Κ δεν βγάζουν άχνα.
να τον πας πίσω ASAP!

vaggoulas
11-08-06, 20:35
Εγώ παλιότερα που είχα έναν Seagate 80GB Sata έκανε λες και ήταν τρακτέρ.Μιλάμε για πολύ θόρυβο.Τον άλλαξα με έναν WD και είδα την υγειά μου :clap:

dith
11-08-06, 22:11
Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις σας.

Τον θόρυβο τον κάνει μόνο στο seek - όταν κινείται η κεφαλή δηλαδή και διαβάζει αρχεία. Είναι αποδεκτός λόγος επιστροφής προιόντος? Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία? Ο δίσκος είναι εξαμήνου, αγορασμένος απο e-shop.gr

sonic
11-08-06, 23:07
Έχω εξωτερικό 250αρι Seagate ΑΤΑ, και εκτος απο θόρυβο μου έκανε και "νερα". Προβλήματα σε write, corrupted αρχεια και τέτοια.

Εκανα ένα low level format και εστρωσε, κανει κανα κλακ που και που , αλλα είναι καλα.Συμβουλη, Low level format, βαλε λιγα (μεγάλα)αρχεια, δοκίμασε γραψε σβυσε αυτα τα αρχεία, και βλέπεις.


666 μυνήματα :twisted:

alexandrozz
12-08-06, 00:10
Το κλακ-κλακ που κάνει δεν θα σου βγει σε καλό, σημαίνει ότι η κεφαλή σου έχει ξεκινήσει την αντίστροφη μέτρηση μέχρι τι στιγμή που το μόνο που θα ακούς είναι κλακ-κλακ

Patentman
12-08-06, 01:00
Το κλακ-κλακ που κάνει δεν θα σου βγει σε καλό, σημαίνει ότι η κεφαλή σου έχει ξεκινήσει την αντίστροφη μέτρηση μέχρι τι στιγμή που το μόνο που θα ακούς είναι κλακ-κλακ

Συνηθως τα κλακ κλακ προερχονται απο αλλον φταιχτη και οχι τον δισκο καθ΄αυτο.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=690928&postcount=4
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=703335&postcount=8

Οσο για τον θορυβο κατα την αναζητηση κανε ενα defrag με Norton Speed Disk ή καποιο αλλο προγραμμα και οχι με το ενσωματωμενο.
Τις πιο πολλες φορες βαρυς κατακερματισμος κανει τον δισκο να ακουγεται σαν τρακτερ.

ΥΓ. δεν χρειαζεται low-level format αλλά ενα κανονικο φορματ με ελεγχο σφαλματων σε περιπτωση που ο δισκος δεν γιατρευεται ουτε με chkdsk ενω ολα τα λοιπα ειναι σωστα (drivers, καλωδια, bios, κτλ).

Gordito
12-08-06, 01:08
Patent το speed disk υπαρχει και σαν ξεχωριστη εφαρμογη??
θυμαμαι το 2001 που χρησιμοποιουσα το Systemworks μου ειχε αφησει καλες εντυπωσεις,κυριως λογω ταχυτητας.
Τι κυριως-γιαυτο το χρησιμοποιουσα μηπως και καταλαβαινα διαφορά τοτε:p

Patentman
12-08-06, 01:09
Μπα δεν υπαρχει, ειναι μερος της σουϊτας systemworks, εγω χρησιμοποιω την 2003 εκδοση.

sonic
12-08-06, 01:19
ΥΓ. δεν χρειαζεται low-level format αλλά ενα κανονικο φορματ με ελεγχο σφαλματων σε περιπτωση που ο δισκος δεν γιατρευεται ουτε με chkdsk ενω ολα τα λοιπα ειναι σωστα (drivers, καλωδια, bios, κτλ).

Δίκιο έχει ο Patent, αλλά αν all else fails δοκίμασε και ενα low level, εμένα μου έκανε δουλειά και μεταφέρω την εμπειρία μου ελπίζοντας οτι θα φανεί χρήσιμη.

Gordito
12-08-06, 01:21
συνεχιζω λιγο το οφτοπικ αλλα μια κουβεντα ρεει...
Εχεις δοκιμασει τις επομενες εκδοσεις και εμεινες ανικανοποιητος ή απλα σε εχει βολεψει η συγκεκριμενη?
Παω για φορματ γιατι εχω κανει χαλια παρτιτιονς και θελουν ολα rebuild.
Επ'ευκαιριας λεω να αλλαξω και firewall γιατι το κεριο μου κανει κατι νερα....

dith
12-08-06, 02:35
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.

Όταν λέω πως ο θόρυβος οφείλεται στην κεφαλή, εννοώ οτι ακούγεται όπως ακριβώς τους παλιούς μικρούς δίσκους της εποχής των Windows98. Αν είχε κάποιος έναν Quantum ή Maxtor καταλαβαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ πως ακούγεται ο δικός μου!!!

Δεν οφείλεται στον κατακερματισμό,.. το κάνει και σε φρεσκια και αποκερματισμένη εγκατάσταση. Ο ήχος μειώνεται μεν στα μεγάλα αρχεία (φυσικό, καθώς η κεφαλή κινείται ελάχιστα) αλλά παραμένει!! Acoustic management ρύθμιση δεν διαθέτει πλέον η Seagate οπότε δεν μπορώ να αλλάξω κάτι...

Η βασική μου ερώτηση πλέον, είναι με ποιον τρόπο μπορώ να διεκδικήσω αλλαγή μέσω της εγγυησης! Υπάρχει φως? Ειδικά απο το eshop.gr?

dith
14-08-06, 01:13
Τελικά το ακριβές μοντέλο του δίσκου που δημιουργεί το πρόβλημα είναι το ST3250823AS. Άν κάποιος διαθέτει έναν δίσκο αυτής της σειράς (δηλαδή να λήγει σε 823AS) θα με βοηθήσει πάρα πολύ αν μου αναφέρει την εμπειρία του...

Για το off topic θέμα: δοκίμαστε το "O&O Defrag". Έχει τον μεγαλύτερο έλεγχο επάνω στο defragment...

@ ADSLgr.com All rights reserved.