PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει πρόβλημε με HOL στο Περιστέρι???



djnet71
09-11-10, 21:16
Παίδες την βοήθεια σας γιατί έχω φρικάρει!
Πριν 2 βδομάδες μετακόμισα απο Αλιμο στο Περιστέρι(πίσω απο το εκθεσιακό κέντρο κάπου κοντά στην Αγ.Βασιλείου)!4 χρόνια στον Αλιμο και πέταγε η HOL!ζητάω μεταφορά double-play και ενώ έρχεται κανονικά το τηλέφωνο...το internet έχει μείνει κάπου στην μέση!
Εδώ και 2 βδομάδες δεν ολοκληρώνεται καμία σελίδα στο νετ αν και ψιλοανοίγει!
Μίλαγα κάθε μέρα 2-3 φορές με τους τεχνικούς της και μέχρι και το pc μου είπαν ότι έφταιγε-η κάρτα δικτύου ethernet!Το οποίο δεν ίσχυε γιατί το τσέκαρα σε άλλο σπίτι σε άλλη περιοχή και έπαιζε κανονικά!
Δεν ξέρω τι στο καλό κάνανε και σήμερα το απόγευμα γυρίζωντας σπίτι απο δουλειά,συνδέθηκα κανονικά.Αλλά...εκτός του ότι έχω ξενερώσει με το τεχνικό τους τμήμα γιατί πέρνανε πίσω τηλέφωνο μετά απο 5 ώρες,τους έβρισκα μόνο 9.00-23.00 και γενικά προσπαθούσαν να βγάλουν απο πάνω τους το φταίξιμο...με ενημέρωσαν πως επειδή η απόσταση απο τον ΟΤΕ είναι 2.6 χλμ θα παίζει μέχρι 4 το πολύ.Τώρα που έκανα ένα τεστ απο το hol speedtest έδειξε 3.5 .
Γενικά στην περιοχή παίζουν τέτοιες ταχύτητες με ΗOL?
Ρωτάω γιατί ένος φίλος ακριβώς 2 σπίτια δίπλα έχει forthnet και παίζει 10 με 12!!!
Ξέρει κανείς πως αν επιστρέψω στον ΟΤΕ θα έχω καλύτερες ταχύτητες ή θα είμαι εκεί στάνταρ μέχρι τα 4?

Κάθε βοήθεια-συμβουλή δεκτή!

Ευχαριστώ!

jdtech
11-11-10, 10:35
Φίλε μάλλον έχεις πέσει στην μαύρη τρύπα του δικτύου του ΟΤΕ στο περιστέρι. Όπως γράφεις και ο ίδιος είσαι μακριά από το dslam και δε γίνεται να συγχρονίσεις ψηλότερα. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=442480)το χάρτη και αν είσαι στο ανοιχτό μπλέ ή στο πορτοκαλί θα σέρνεσαι . Και στον ΟΤΕ να πας πάλι μακριά θα είσαι , οπότε θα συγχρονίζεις στα ίδια (απλά πληρώνοντας περισσότερα).

djnet71
11-11-10, 11:05
Στο ανοιχτό μπλέ είμαι φίλε,την τύχη μου μέσα!Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας γείτονας ακριβώς 2 σπίτια δίπλα μου έχει forthnet(μόνο internet,όχι τηλεφωνία)και παίζει στα 10 με 12!

Απο την άλλη όμως τα 3,5 που έχω αυτήν την στιγμή με την HOL ,δεν είναι άσχημα αλλά κάνει αρκετές διακοπές το router μέσα στην ημέρα και επίσης ποιός ο λόγος να πληρώνω για ''έως'' 24 και να μου δίνει 3,5!

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα,την τύχη μου μέσα!!!

jdtech
11-11-10, 21:48
Φίλε ατύχησες . Από όσο ξέρω όλοι οι πάροχοι συστεγάζονται. Μακάρι η forthnet να είναι πιο κόντα , δεν το ξέρω προσπάθησε να το επιβεβαιώσεις από άλλους γείτονες και να δεις αν παίζει καλά η forth , οπότε μετά πας εκεί και ησυχάζει. Επίσης στο άλλο thread κάποιος σκέφτεται να πάει στον δήμο για να πιέσουν τον ΟΤΕ να επεκτείνει το δίκτυο, δες το και από εκεί μήπως το προχωρήσεται έτσι και φιλοτιμηθεί ο ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.