PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Google προχωράει σε αύξηση του μισθού των εργαζομένων της



Σελίδες : [1] 2

treli@ris
10-11-10, 12:35
Ο Γενικός Διευθυντής της Google, Eric Schmidt, ενημέρωσε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, περισσότερους από 23.000 υπαλλήλους της εταιρείας για αύξηση των αποδοχών τους στην αρχή του επόμενου έτους.

Σύμφωνα με το Silicon Alley Insider, το οποίο επικαλείται έναν αναγνώστη, ανέφερε ότι η Google θα προσφέρει σε όλους τους εργαζόμενους της 1.000$ ως μπόνους διακοπών για το 2010 εκτός από τις μισθολογικές αυξήσεις που θα αγγίζουν τουλάχιστον το 10% για το επόμενο έτος.

«Εμείς συνήθως δεν σχολιάζουμε εσωτερικά θέματα της εταιρείας, όμως πιστεύουμε ότι η προσφορά ανταγωνιστικών αμοιβών είναι σημαντική για το μέλλον αυτής", δήλωσε εκπρόσωπος της Google σε ένα email.

Η βιομηχανία του Διαδικτύου διεξάγει πόλεμο για την "εύρεση ταλέντων", είπε σε μια ομιλία του, ο Οικονομικός Διευθυντής Patrick Pichette τον περασμένο μήνα.

Πηγή: reuters.com (http://www.reuters.com/article/idUSTRE6A90LT20101110?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Reuters%2FInternetNews+%28News+%2F+US+%2F+Internet+News%29)

tzelen
10-11-10, 12:39
Βιογραφικό που στέλνουμε; :p

nnn
10-11-10, 12:40
Κύριος "φόβος" είναι η μετάβαση σε ανταγωνιστές βέβαια.

DSLaManiaC
10-11-10, 12:43
Μπράβο.
:)

euri
10-11-10, 12:49
Κύριος "φόβος" είναι η μετάβαση σε ανταγωνιστές βέβαια.

Δεν είναι τόσο απλή η μετακίνηση σε ανταγωνιστή, για διάφορους λόγους.

Για παράδειγμα υπάρχουν ρήτρες στα συμβόλαια μεταξύ της εταιρείας και των στελεχών που απαγορεύουν την μετακίνηση σε άμεσο ανταγωνιστή για ένα προκαθορισμένο χρονικό διάστημα (πχ 2 χρόνια), ή την επιτρέπουν υπό όρους.

Από την άλλη, οι παροχές της Google προς τους εργαζόμενους, σύμφωνα με ό,τι έχει διαρρεύσει κατά καιρούς, είναι τέτοιες που οι τελευταίοι το σκέφτονται πολύ σοβαρά να μετακινηθούν σε άλλον εργοδότη.

Και τέλος, το κερασάκι στην τούρτα, τα οικονομικά αποτελέσματα της εταιρείας είναι τέτοια που επιτρέπουν να είναι "χουβαρδάς" εργοδότης. Μη σου πω ότι δίνει και λίγα :lol:

Mouse Potato
10-11-10, 12:52
Να φανταστώ πως αναφέρεται σε εξειδικευμένους εργαζομένους σε κρίσιμες θέσεις.

grayden
10-11-10, 12:52
Χαλάει την πιάτσα η Google.
:p

nnn
10-11-10, 12:53
από άλλη πηγή


In an apparent move to stave off defections to competitors, Google announced it is giving all its employees a $1,000 cash bonus and a raise of 10 percent, according to a source familiar with the matter.

Read more: http://news.cnet.com/8301-1023_3-20022318-93.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-20#ixzz14s73sC00

η αποχώρηση μάλλον είναι σχετικά εύκολη στην Google

papdoux
10-11-10, 12:55
Που είναι ο Λοβέρδος να πάει να τους κόψει το βήχα και να απαγορεύσει τις αυξήσεις; :rofl:
Ακούς εκεί να δίνουν αυξήσεις :rofl:

ZX1234R
10-11-10, 13:13
Για μια δουλειά στην google.....θα άλλαζα και φύλο.

Mouse Potato
10-11-10, 13:15
Για μια δουλειά στην google.....θα άλλαζα και φύλο.

Υπάρχουν κι άλλες δουλείες που μπορείς να κάνεις άμα αλλάξεις φύλο...

DVader
10-11-10, 13:26
Μάλιστα !! Τι να πω !!! Μπράβο :) Που να στείλω βιογραφικό ? εεεε είμαι και εγώ ταλέντο ... :cool:

makisvo
10-11-10, 13:34
Άλλοι μνημόνια και Δ.Ν.Τ. και άλλοι....

ZX1234R
10-11-10, 13:55
Υπάρχουν κι άλλες δουλείες που μπορείς να κάνεις άμα αλλάξεις φύλο...

Ναι αλλά οι πολλές ώρες ορθοστασίας θα μου προκαλούσαν πρόβλημα στα γόνατα και στην μέση.

enasdios
10-11-10, 13:55
κάτι τέτοια διαβάζουνε οι φοιτητές και ονειρεύονται συνέχεια ευρώπες και αμερικές.

Koala_
10-11-10, 13:58
Πέρυσι, ψάχνοντας για δουλειά, προσπαθώντας να εγκαταλείψω τη βυθισμένη Ελλάδα είχα στείλει CV.
Δεν το περίμενα, αλλά μου απάντησαν, και κανονίσαμε τηλεφωνική συνέντευξη.
Ομολογώ ότι ήταν απο τις πιο ενδιαφέρουσες και έξυπνες συνεντεύξεις.

Δυστυχώς όμως δεν προχωρήσαμε, και ήμουν έτοιμος ψυχολογικά να φύγω για Ιρλανδία...

ZX1234R
10-11-10, 14:26
Πέρυσι, ψάχνοντας για δουλειά, προσπαθώντας να εγκαταλείψω τη βυθισμένη Ελλάδα είχα στείλει CV.
Δεν το περίμενα, αλλά μου απάντησαν, και κανονίσαμε τηλεφωνική συνέντευξη.
Ομολογώ ότι ήταν απο τις πιο ενδιαφέρουσες και έξυπνες συνεντεύξεις.

Δυστυχώς όμως δεν προχωρήσαμε, και ήμουν έτοιμος ψυχολογικά να φύγω για Ιρλανδία...

Τα έχω περάσει και εγώ. Είχα πάει και μάλιστα Δουβλίνο να δώ την ξαδέρφη μου και πέρασα απο τα γραφεία της google....εντάξει respect....μόνο που δεν έκλαψα....

chat1978
10-11-10, 14:41
Ξέρεις κανείς το ωράριο?
Δηλαδή αν δουλεύουν ανθρώπινες ώρες ή απλά δουλεύουν σε ανθρώπινους χώρους.

Όλο για τους χώρους και για τους μισθούς βλέπω. Για τις ώρες όμως έχει περιέργεια!

Koala_
10-11-10, 15:04
το βλέπω λίγο διαφορετικά...

Είμαι 26, ίσως στην πιο αποδοτική μου ηλικία, δεν με νοιάζει το πόσο θα δουλεύω ΑΡΚΕΊ να ανταμείβομαι ανάλογα και να είμαι σε ένα ευχάριστο περιβάλλον που η google αυτό τουλ. το παρέχει. Απο την άλλη στην ελλαδίτσα ελάχιστοι παρέχουν ακόμα και το ευχάριστο περιβάλλον.

xhaos
10-11-10, 15:21
http://www.google.com/intl/en/jobs/lifeatgoogle/

alekan
10-11-10, 15:24
το βλέπω λίγο διαφορετικά...

Είμαι 26, ίσως στην πιο αποδοτική μου ηλικία, δεν με νοιάζει το πόσο θα δουλεύω ΑΡΚΕΊ να ανταμείβομαι ανάλογα και να είμαι σε ένα ευχάριστο περιβάλλον που η google αυτό τουλ. το παρέχει. Απο την άλλη στην ελλαδίτσα ελάχιστοι παρέχουν ακόμα και το ευχάριστο περιβάλλον.

Πιο σωστα:
Στην αρχη της πιο αποδοτικης σου περιοδου.

Koala_
10-11-10, 15:30
Πιο σωστα:
Στην αρχη της πιο αποδοτικης σου περιοδου.

Σωστή η παρατήρηση σου, πατριωτάκι... :p

ZX1234R
10-11-10, 15:36
το βλέπω λίγο διαφορετικά...

Είμαι 26, ίσως στην πιο αποδοτική μου ηλικία, δεν με νοιάζει το πόσο θα δουλεύω ΑΡΚΕΊ να ανταμείβομαι ανάλογα και να είμαι σε ένα ευχάριστο περιβάλλον που η google αυτό τουλ. το παρέχει. Απο την άλλη στην ελλαδίτσα ελάχιστοι παρέχουν ακόμα και το ευχάριστο περιβάλλον.

Ποιό ευχάριστο περιβάλλον? Σε όσες δουλειές έχω βρεθεί πάντα είχα μπροστά μου εγωϊστές συναδέλφους που πουλάνε την μάνα τους για μια προαγωγή, αφεντικά που έχουν καβαλήσει το καλάμι και σε κάνουν να φοβάσαι για την δουλειά σου αν αρνηθείς να πας στο περίπτερο να τους πάρεις σοκολάτα με δικά σου λεφτά, προϊσταμένους που ζούνε στον κόσμο τους που δουλεύουν πιο αργά και απο την καθυστέρηση και όταν προσπαθείς να κάνεις σωστά την δουλειά σου να σε αναγκάζουν να την κάνεις χάλια ή να την αφήνεις ανολοκλήρωτη και διευθυντές τμημάτων που σου αρνούνται βασικά εργαλεία όπως ένα φλασάκι 2gb για να κάνεις την δουλειά σου ενώ την ίδια στιγμή δικαιολογούν στα έξοδα της εταιρίας apple ipad και καινούργια laptop για την οικογένεια τους.

Και είμαι 27 χρονών. Στην ελλάδα δεν υπάρχει αξιοπρέπεια στην εργασία. Και όταν πλάκωσα το τελευταίο αφεντικό μου στα βρισίδια γιατί σε ένα σοβαρό meeting παραγωγικότητας είχε βγάλει τα παπούτσια του και βρώμαγε ο κόσμος τυρίλλας , έφταιγα εγώ.

psyxakias
10-11-10, 15:53
"Αναζητούν εργασία 300 άτομα, με προσωρινή έδρα ένα κτίριο στο σύνταγμα, για να αναδείξουν στη google το ταλέντο τους. Εξειδίκευσή τους το καθημερινό θέατρο εντός και εκτός του χώρου εργασίας (με εμπειρία σε live tv μεταδόσεις), η απατεωνιά, η κλεψιά και η κάθε είδους λαμογιά, όπως και η κλάψα για τα μάτια του κόσμου"

protsimer
10-11-10, 16:12
Εύγε και πάλι εύγε στη Google.
Αποδεικνύει τη διαφορετικότητά της ως επιχείρηση σε κάθε της πλευρά.
Μακάρι να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.

mob
10-11-10, 16:17
Εύγε και πάλι εύγε στη Google.
Αποδεικνύει τη διαφορετικότητά της ως επιχείρηση σε κάθε της πλευρά.
Μακάρι να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.

Για το από κάθε της πλευρά, δε θα έπαιρνα και όρκο :whistle:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=435040

captain556
10-11-10, 16:17
Αλίμονο ,αν δεν κάνει η google αύξηση ,ποιος θα κάνει...
Είναι Απο τις λίγες εταιρες που εν μέσω κρίσεις βλέπουν να κέρδη τους να αυξάνονται συνεχώς...

Georgevtr
10-11-10, 16:18
Να και ένα ενθαρυντικό σημάδι.
Φυσικά και δέν θα είναι όλα ρόδινα εκεί μέσα αλλά όταν μια εταιρία κερδίζει,το οφείλει στους εργαζόμενους της.

By the way..

Αυτο το mail πώς έφτασε να είναι είδηση στο reuters?:whistle:

MNP-10
10-11-10, 16:23
εκτός από τις μισθολογικές αυξήσεις που θα αγγίζουν τουλάχιστον το 10% για το επόμενο έτος.


Αν σκεφτει κανεις οτι η google κανει business παγκοσμιως, τη βολευουν αρκετα τα exchange rates του υποτιμημενου δολαριου.

Απ'την αλλη, ο μεσος αμερικανος εργαζομενος στη Google, χανει σημαντικο μερος της αξια του μισθου του λογω quantitave easing και εκτυπωση τρισεκατομμυριων $$$. Η google απλα ισοσταθμιζει μερος αυτης της χασουρας και το παιζει καλη λεγοντας οτι δινει "αυξησεις"...

Ronin
10-11-10, 16:29
Ομολογώ ότι ήταν απο τις πιο ενδιαφέρουσες και έξυπνες συνεντεύξεις.

Δηλαδή;

vothros
10-11-10, 16:39
Εύγε και πάλι εύγε στη Google.
Αποδεικνύει τη διαφορετικότητά της ως επιχείρηση σε κάθε της πλευρά.
Μακάρι να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.

Άντε και στα δικά μας :p

Koala_
10-11-10, 17:01
Δηλαδή;

Δεν ασχολήθηκαν πάρα πολύ με τα τυπικά, προυπηρεσία κτλ όπως γίνεται συνήθως σε άλλες συνεντεύξεις.

Μου έδωσαν 2 σενάρια και με ρώτησαν τι θα έκανα...


Αν θα έκλεβαν την android συσκευή του manager μου τι κινήσεις θα έκανα.
Πώς θα σέταρα ένα access point ώστε να έχει ασφάλεια, αλλά και να μπορεί να είναι προσβάσιμο εύκολα από επισκέπτες που πιθανόν να επισκέπτονταν το γραφείο.

συνέντευξη γύρω στο μισάωρο από το τηλέφωνο. Καλή εμπειρία ήταν, αλλα δεν μας έκατσε! H google έχασε :p

ZX1234R
10-11-10, 17:09
Δεν ασχολήθηκαν πάρα πολύ με τα τυπικά, προυπηρεσία κτλ όπως γίνεται συνήθως σε άλλες συνεντεύξεις.

Μου έδωσαν 2 σενάρια και με ρώτησαν τι θα έκανα...


Αν θα έκλεβαν την android συσκευή του manager μου τι κινήσεις θα έκανα.
Πώς θα σέταρα ένα access point ώστε να έχει ασφάλεια, αλλά και να μπορεί να είναι προσβάσιμο εύκολα από επισκέπτες που πιθανόν να επισκέπτονταν το γραφείο.

συνέντευξη γύρω στο μισάωρο από το τηλέφωνο. Καλή εμπειρία ήταν, αλλα δεν μας έκατσε! H google έχασε :p

Πληροφοριακά, χρειάστηκε να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους "πιέσεις" ή σε πήραν απο μόνοι τους όταν τους έστειλε το cv?

senkradvii
10-11-10, 17:25
:respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::respekt: @ Google!

xhaos
10-11-10, 17:45
Δεδομένου ότι ήταν lvl 1 συνέντευξη έκαναν ερωτήσεις Lateral thinking (http://en.wikipedia.org/wiki/Lateral_thinking) δηλαδή η πρώτη και νομίζω τεχνική παγίδα η δεύτερη (κάνονας δεν περιμένουμε ασφάλεια από το μέσο/ κανάλι).

zavarakatranemia
10-11-10, 18:43
κάτι τέτοια διαβάζουνε οι φοιτητές και ονειρεύονται συνέχεια ευρώπες και αμερικές.

Σε συνδυασμό με αυτά που διαβάζουν για το εσωτερικό της χώρας, καλά δεν κάνουν;

nnik
10-11-10, 19:21
Μάλιστα !! Τι να πω !!! Μπράβο :) Που να στείλω βιογραφικό ? εεεε είμαι και εγώ ταλέντο ... :cool:

Στην Ελλάδα μόνο στο X-factor.;):p

cyberp
10-11-10, 20:21
Επειδή έχω προσωπική εμπειρία από 2 φίλους, οι συνεντεύξεις ακόμη και για "απλές" θέσεις είναι φεύγα εντελώς...και μιλάμε για την 1η συνέντευξη (γιατί ακολουθούν και άλλα στάδια/επίπεδα)

anestis31
10-11-10, 21:01
τοσο καιρο poy ψαχνω για δουλεια μια αγγελια της για θεσσαλονικη δε βρηκα. αισχος!!!!

manuel
10-11-10, 21:01
δηλαδή τώρα αυτό το νέο αποτελεί είδηση?

αυτό έλλειπε με τόσα κέρδη να μην έδινε και αυξήσεις

anestis31
11-11-10, 02:11
δηλαδή τώρα αυτό το νέο αποτελεί είδηση?

αυτό έλλειπε με τόσα κέρδη να μην έδινε και αυξήσεις

κaλα και οι τραπεζες εξακολουθουν να εχουν τεραστια κερδη αλλα κανουν ατομικες μειωμενες συμβασεις εργασιας

aiolos.01
11-11-10, 03:32
Αφού αυξάνει τα κέρδη του εν μεσω κρίσης λογικό είναι να κάνει τέτοιες κινήσεις. Οχι για φιλανθρωπία, αλλά για να προσελκύσει τους καλύτερους. Άλλωστε με 2,5% που πληρώνει στην εφορία του μένουν αρκετά στην άκρη.

RASTAVIPER
11-11-10, 11:10
Γιατί σας κάνει εντύπωση ρε παίδες?
Όταν στην Ελλαδίτσα εταιρίες παροχής υπηρεσίων στο διαδίκτυο και έχουν κέρδη, δεν θα έχει κέρδη η GOOGLE?? Το ότι έκανε αυξήσεις είναι φυσικό επακόλουθο, όπως συμβαίνει με όλες τις μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού.

makisvo
11-11-10, 11:14
Αν ήταν όμως στην Ελλάδα η google σήμερα,αν και με τόσα κέρδη, θα προχωρούσε σε περικοπές μισθών και όχι σε αυξήσεις.

Mouse Potato
11-11-10, 11:25
Αν ήταν όμως στην Ελλάδα η google σήμερα,αν και με τόσα κέρδη, θα προχωρούσε σε περικοπές μισθών και όχι σε αυξήσεις.

Η Google δεν θα ήταν στην Ελλάδα σήμερα. Η εργασιακή και εργοδοτική νοοτροπία στο εξωτερικό διαφέρει κατά πολύ μ' αυτή της Ελλάδας. Ο εργοδότης που σέβεται τον εαυτό του, την επιχείρηση του και τους υπαλλήλους του, επενδύει στο έμψυχο δυναμικό ώστε να ανέβει η παραγωγικότητα της επιχείρησης του. Τέτοιου είδους επενδύσεις μπορεί να είναι από αυξήσεις μισθών και bonus μέχρι την διαμόρφωση ενός άνετου εργασιακού περιβάλλοντος.

Βάσει των παραπάνω νομίζω πως είναι πολύ λίγες οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα που τους επιτρέπεται και μπορούν να δράσουν κατ' αυτόν τον τρόπο.

gsenso
11-11-10, 11:38
Πρόσφατα ένας συνάδελφος από την εταιρεία που εργάζομαι, έδωσε συνέντευξη και τον πήραν στην Google Ελλάδος, η οποία από ότι ξέρω απασχολεί 6 άτομα. Μια ερώτηση που του έκαναν ήταν να φτιάξει μια μαθηματική παράσταση που να ισούται με 10, χρησιμοποιώντας μια φόρα μόνο τους αριθμούς 9,9,1,1 και τις γνωστές πράξεις.

thn nila mou...
11-11-10, 11:47
[(1/9)*9]+1

μπορώ να ξεκινήσω δουλειά ομως απο τον αλλο μήνα; γιατι αυτες τις μερες εχει champions league, πολλα μαγαζια εχουν winter opening parties, και γενικα εχω τρεξιματα...

papdoux
11-11-10, 11:47
Πρόσφατα ένας συνάδελφος από την εταιρεία που εργάζομαι, έδωσε συνέντευξη και τον πήραν στην Google Ελλάδος, η οποία από ότι ξέρω απασχολεί 6 άτομα. Μια ερώτηση που του έκαναν ήταν να φτιάξει μια μαθηματική παράσταση που να ισούται με 10, χρησιμοποιώντας μια φόρα μόνο τους αριθμούς 9,9,1,1 και τις γνωστές πράξεις.
στο δεκαδικό ή στο δεκαεξαδικό;

xhaos
11-11-10, 11:51
Πρόσφατα ένας συνάδελφος από την εταιρεία που εργάζομαι, έδωσε συνέντευξη και τον πήραν στην Google Ελλάδος, η οποία από ότι ξέρω απασχολεί 6 άτομα. Μια ερώτηση που του έκαναν ήταν να φτιάξει μια μαθηματική παράσταση που να ισούται με 10, χρησιμοποιώντας μια φόρα μόνο τους αριθμούς 9,9,1,1 και τις γνωστές πράξεις.
9^1 + 1^9

που μπορώ να πάω να πιάσω δουλειά;

........Auto merged post: xhaos πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


[(1/9)*9]+1

μπορώ να ξεκινήσω δουλειά ομως απο τον αλλο μήνα; γιατι αυτες τις μερες εχει champions league, πολλα μαγαζια εχουν winter opening parties, και γενικα εχω τρεξιματα...

μάλλον θα μείνεις στα τρεξίματα γιατί βγάζεις άθροισμα 2 :p

thn nila mou...
11-11-10, 11:59
9^1 + 1^9

που μπορώ να πάω να πιάσω δουλειά;

........Auto merged post: xhaos πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........



μάλλον θα μείνεις στα τρεξίματα γιατί βγάζεις άθροισμα 2 :p

lol. οντως, thanx xhaos! βιαστηκα για να γραψω την εξυπναδα με το champions league που δηλωνει την ελληνκοτητα μου και δε το σκεφτηκα καλα...

champions league λοιπον τρεξιματα, αντε και καν1 καφε...χεχεχ

@ ADSLgr.com All rights reserved.