PDA

Επιστροφή στο Forum : Tornado Ξανακάηκε!!!



Doxaios
11-08-06, 19:20
Λοιπόν αυτά δεν γίνονται!!!Είχα φύγει απο το σπίτι, δεν είχα το pc ανοιχτό το router όμως ήταν στην πρίζα.Επιστρέφω παώ να μπώ στο internet και ...πάπαλα!Ο μετασχηματιστής του tornado 831 ήταν και πάλι καμένος(δές πρηγούμενο topic).Τί γίνεται ρε παιδιά??Το είχα βάλει μέχρι και προστασία υπέρτασης(μια πρίζα ασφαλείας της MGE).Κάτι κάνω λάθος δεν εξηγείται αλλιώς!Μπορεί κάποιος να μου πέι πόσες ώρες την μέρα έχει το modem στην πρίζα?Πρέπει να το βγάζουμε να κρυώνει(γιατί είδα οτι ζεστένεται αρκετά)?Αύριο ξαναμανά Πλαίσιο...Πότε θα με διαολοστείλουν και αυτοί.:( :(

aspirin
11-08-06, 19:56
δεν είμαι ειδικός στα ηλεκτρολογικά, αλλά μήπως φταίει η εγκατάσταση του σπιτιού σου? Μήπως καίγονται κ άλλες συσκευές στο σπίτι? Η γείωση δουλέυει καλά? Τσέκαρε τις μπρίζες που βάζεις το μόντεμ.

odys2008
11-08-06, 21:25
Συνήθως οι μετασχηματιστές δεν έχουν γείωση;)
Πάντως η πρίζα που λές δεν πρέπει να κάνει και πολλά (συνήθως έχουν αντικεραυνική προστασία μόνο). Θα συνηστούσα ένα apc 1200VA voltage regulator (53Ε) η καλύτερα UPS.

Patentman
11-08-06, 21:32
Μπα δεν χρειαζεται UPS για εναν απλο μετασχηματιστη, αλλο φταιει και μαλλον ξερω.
Το βαζεις σε μπριζα σουκο;
Κακως! Θελει σε διπολικη, το πιθανοτερο δηλαδη να ειχες βαλει κιολας πιο παλια στην πριζα ενα φις σουκο, να ξεχειλωσε και πλεον οι διπολικες δεν κανουν καλη επαφη (σαν πιο λεπτα τα ποδαρακια τους).
Ετσι εχεις κακη επαφη με αποτελεσμα πτωση τασης και υπερθερμανση.
Υπαρχουν ειδικοι ανταπτορες απο σουκο σε διπολικη.

Doxaios
11-08-06, 21:36
Η πρίζα είναι σούκο.Πάνω στην πρίζα έχω το MGE επίσης σούκο και πάνω στο εκέι έχω το router και το netmod.Patentman?

odys2008
11-08-06, 21:37
Έχεις δίκιο patentman αλλά οι μπρίζες ασφαλείας είναι πολύ σφιχτές (έχουν κάτι πλαστικά στις τρύπες για να μην μπορουν τα παιδάκια να βάζουν καρφιά) και τουλάχιστον στις δικιές μου τις apc δεν βγαίνουν καθόλου μα καθόλου εύκολα πόσο μάλλον να κουνιούνται. Αν ήταν απλή σούκο το συζητούσαμε. Βέβαια δεν ξέρω πως ακριβώς έιναι η MGE αλλά υποθέτω πως είναι παρόμοια με την δική μου.

ΥΓ. Το ups το συνέστησα αν έχει κακό δίκτυο της δεή σπίτι του. Ίσα ίσα το τετραγωνικό ρεύμα και όχι το απόλυτα ημιτινοειδές μπορεί να προκαλέσει υπερθέρμανση στο μετασχηματιστή.


Η πρίζα είναι σούκο.Πάνω στην πρίζα έχω το MGE επίσης σούκο και πάνω στο εκέι έχω το router και το netmod.Patentman?
Δηλαδή έχεις ένα τάφ και εκεί πάνω το router και το netmod?

Doxaios
11-08-06, 21:40
Παιδιά δεν μπορώ να ξέρω αν το ρεύμα ειναι καλό ή όχι...Είναι τριφασικό πάντως αν αυτό λέει τίποτα.

odys ναί.Η πρίζα της MGE λέει οτι μπορεί να προστατεύσει πάνω από 5 συσκευές αν βάλεις πάνω της πολύπριζο.Εγώ έχω μόνο modem,netmod.

Patentman
11-08-06, 21:54
Αγορασε εναν ανταπτορα καλης ποιοτητας.

odys2008 οι διπολικες δεν σφηνωνουν απο την προστασια παιδιων αλλά αν εχεις προσεξει εχουν τα ποδαρακια τους λοξα και οχι παραλληλα, αυτο δινει μια ταση να πατανε προς τα μεσα ωστε να κανουν σφικτη επαφη σε σουκο μπριζες αλλά εξαρταται βεβαια και απο την μπριζα.

Οσες ειδικα δεν εχουν λοξα τα ποδαρακια κανουν επαφη της πλακας αλλά συνηθως αρκετη για τα λιγα αμπερ που τραβανε τα διπολικα φις, το συνηθως ομως δεν ειναι κανονας.

Doxaios
11-08-06, 21:55
Εσείς το βγάζετε το modem καθόλου από την πρίζα?Εγω είδα οτι ακόμα και αν δεν κατεβάζω τίποτα μετασχηματιστής αλλά και το ίδιο το modem είναι αρκετά εώς πολύ ζεστα.
Άσχετο αλλά το sagem 840 που έβαλα τώρα μέχρι να διορθωθεί η βλάβη μαμάει.39-40 στο φούλ πάει η σύνδεση...

Doxaios
11-08-06, 21:56
Αντάπτορα σούκο σε διπολικό λές έτσι?Θα πάω αύριο praktiker...

odys2008
11-08-06, 21:57
Αγορασε εναν ανταπτορα καλης ποιοτητας.
+1 :oneup: Γιατί τα πολύπριζα/τάφ είναι ότι χειρότερα απορώ πώς δεν σου αναβόσβηνε το router.

Doxaios
11-08-06, 22:00
Εμένα καίγονται κατ'ευθείαν χωρίς να αναβοσβήνουν.χα.
Πάντως οαντάπτορας δεν πολυκατάλαβα τί θα είναι .Υποψιάζομαι θα είναι ένα ταυ που θα παίρνει σούκοκαι θα δίνει διπολικές..

princess
11-08-06, 22:50
εμενα εχει καει μονο μια φορα ο μετασχηματιστης του Tornado (για την ωρα τουλαχιστον :hmm: )
απλα μετα απο καποια διακοπη ρευματος δεν επανηλθε ποτε. Ειναι συνεχεια πανω σε ενα πολυμπριζο ασφαλειας (απο αυτα που εχουν προστασια για υπερταση, προστασια τηλ. γραμμης κλπ) και επισης ειναι συνεχεια σε λειτουργια. Καηκε πανω στους δυο μηνες χρησης... Για να δουμε μολις κλεισει διμηνο ο καινουργιος τι θα παιξει :rolleyes: . Παντως στο πλαισιο ουτε που ασχοληθηκαν μου εδωσαν επιτοπου τον καινουργιο και την ανανεωση εγγυησης σα να τους καιγονται δεκα την ημερα ενα πραγμα!

Doxaios
11-08-06, 23:11
Εμένα θα είναι το δεύτερο αυτό.Στο προηγούμενο έλεγξαν οτι όντως κάηκε και μου δώσαν καινούργιο.Αύριο θα δώ τί άλλα μοντέλα υπάρχουν πάντως.Δεν ξέρω...Οτι φαίνεται ψεύτικος πάντως ο μετασχηματιστής φαίνεται...

john dubi
11-08-06, 23:17
Εμένα καίγονται κατ'ευθείαν χωρίς να αναβοσβήνουν.χα.
Πάντως οαντάπτορας δεν πολυκατάλαβα τί θα είναι .Υποψιάζομαι θα είναι ένα ταυ που θα παίρνει σούκοκαι θα δίνει διπολικές..

Ο ανταπτορας δεν εχει μορφη ταφ ,ειναι σαν ενα σουκο φις που που αντι για καλωδιο πισω εχει υποδοχη για διπολικο φις! Καλυτερα να εχεις και το μετασχηματιστη μαζι σου γιατι μερικοι ανταπτορες δεχονται μονο φις! Υπαρχουν πολλες ποιοτητες και σχεδια!

Petros
12-08-06, 12:57
Παιδιά και σε μένα έχει καεί ΔΥΟ φορές ο μετασχηματιστής μέσα σε 5 μήνες... Την πρώτη φορα μετά από καταγίδα, οπότε ίσως υπήρξε πρόβλημα υπέρτασης στο δίκτυο , αλλά την δεύτερη φορά χωρίς κανέναν απολύτως λόγο!! Απλά κατέβαζα κάτι αρχεία από το Ίντερνετ και το ρούτερ μου πέθανε... Έτσι απλά!

Και τις δύο φορές πάντως που το γύρισα στο Πλαίσιο , το βάλανε στην πρίζα , είδαν ότι δεν δουλεύει και μου το άλλαξαν επί τόπου..

Σε γενικές γραμμές είμαι απογοητευμένος από το συγκεκριμένο μηχάνημα...

Doxaios
12-08-06, 13:11
Πήγα Πλαίσιο ,είδαν οτι δεν δουλεύει και μου είπαν να πάω την Πέμπτη να πάρω άλλο. Μήπως είναι καλύτερο το router της Netgear?Στον κατάλογο του πλαισίου δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ονομασία το γράφει σαν netgear router ασύρματο 108Mbps στα 109 ευρώ.Τί λέτε?Εγώ Petros από θέμα απόδοσης και ταχυτήτων δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο.Το μόνο πράγμα είναι που καίγεται...
Ααα πήρα και αντάπτορα που δεν είναι τίποτα.Είναι μία πρίζα σούκο(χωρίς τα ποδαράκια της γείωσης) και από πίσω δίνει διπολικές,3 στο σύνολο.
(2η επεξεργασία : το sagem συνεχίζει να πηγαίνει φουλαριστό!!Έχω όμως 4 pc...)

odys2008
12-08-06, 13:22
Μήπως να αγοράζατε έναν μετασχηματιστή άλλο να τελιώνατε? Ούτος η άλλος με αυτό το ρυθμό όταν τελιώσει η εγγύηση πάλι θα αναγκαστείτε να αγοράσετε. Δεν ξέρω εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα για να απαλαχτώ από το πήγαινε-έλα στο πλαισιο.

Patentman
12-08-06, 13:34
Καλη ιδεα, και με την ευκαιρια ενα λιγο πιο μεγαλο σε αμπερ αλλά με ιδια την ταση φυσικα.
Πηγαινετε ενα καλο μετασχηματιστη σε καταστημα ηλεκτρονικων ειδων και εκει τους λετε να μετρησουν την πολικοτητα του βισματος. Αφου βεβαιωθουν οτι αυτο που σας δινουν ειναι ιδιας πολικοτητας εχετε πλεον ενα πιο μεγαλο μετασχηματιστη που δεν ζοριζεται.
Το κοστος ειναι μικρο και σιγουρα το καλυπτουν οι βενζινες του τρεχα περα-δωθε για εγγυηση.

WAntilles
12-08-06, 13:48
1. Μήπως να πάρεις μία σοβαρή υλοποίηση ethernet aDSL modem-router (π.χ. ZyXEL, US Robotics) και όχι της πλάκας (π.χ. Tornado);

2. Για προστασία ρεύματος, προτείνω APC Voltage Regulators (1200άρια). Τα υπόλοιπα είναι "δήθεν" ημίμετρα.

Doxaios
12-08-06, 14:09
@Patentman δηλαδή πόσο μεγαλύτερος σε αμπέρ?
Όσο για άλλο router, το usr ήταν 1000 φορές χειρότερο μίας και εκει είχα σοβαρότερα προβλήματα με τους συγχρονισμούς και το χειρότερο δεν μπορείς να το αποδείξεις εύκολα.Το netgear τωρα λέει τίποτα?

Patentman
12-08-06, 14:27
Απο την στιγμη που εισαι ευχαριστημενος με το ρουτερ και δεν υπαρχει λογος αλλαγης αλλά και εκμαθησης του νεου τοτε το τροφοδοτικο ειναι η πιο καλη (και φθηνη) λυση.
Αν ας πουμε βγαζει 750mA παρε ενα με 1000mA, αν ειναι 1000 παρε ενα 1250, κοκ. Μια αυξηση της ταξης των 250mA ειναι ικανη να κανει την διαφορα.
Ισως απο το εργαστασιο εβαλαν τσιμα-τσιμα την εξοδο.

Doxaios
12-08-06, 14:33
Το οτί την πέμπτη θα μου δώσουν καινούργιο τελείωσεμιας και το άφησα στο μαγαζί. Αν είναι να πάρω και τον μετασχηματιστή όμως να υπάρχει.

Doxaios
17-08-06, 19:28
Λοιπόν μου το άλλαξαν σήμερα το modem αλλά δεν το βλέπω καλά μιάς και μόλις με 2 ωρών λειτουργία πάλι έχει ζεσταθεί αρκετά.Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω πλέον.Φταίει το ρεύμα φταίει ο μετασχηματιστής, ποιός ξέρει.Λέτε ναπάρω και έναν σταθεροποιητή που είδα στο πλαίσιο APC στα 55ε ή ένα φτηνό ups στα ίδια λεφτά?

odys2008
17-08-06, 19:40
Έχω το apc voltage regulator 1200VA(Πρόσεξε στο πλαίσιο έχουν συνληθως μόνο τα 600VA). Είναι πολύ καλό (το προτείνει και ο wan). Αν δεν έχεις διακοπές ρεύματος αλλά μόνο πτώσεις τασεις τότε πάρε αυτό, αν και στα ίδια λεφτα σωστό ups δεν πέρνεις. Την λύση με τον άλλο μετασχηματισή την ίδες καθόλου?

Patentman
17-08-06, 19:49
Αν δεν ιεχες ποτε προβλημα σε αλλες συσκευες και γενικα η περιοχη σου δεν εχει προβλημα τοτε τσαμπα λεφτα θα δωσεις για UPS.

Ο odys2008 ειχε απο την αρχη καλη ιδεα με την αλλαγη μετασχηματιστη αφου μονος αυτος καιγεται και οχι το μοντεμ, σωστα; Αλλιως στην τελικη δωσε τα λεφτα του UPS για ενα αλλο ρουτερ (πουλα και αυτο που εχεις).

UPS θα παρεις για αλλους λογους και οχι για εναν ρουτερ, προς θεου! (ασε που τελικα το ιδιο θα εχεις, διαφορετικα θα ειχες προβλημα σε ολες τις συσκευες στο σπιτι).

Doxaios
17-08-06, 20:09
Μετασχηματιστή θα πάρω.Ελπίζω να μην καεί μέσα σε έναν μήνα για να μπορέσουν να μετρήσουν την ένταση.Θα κάνω αυτό που με είπατε πρίν για τα λίγο περισσότερα αμπέρ αν και εγώ προσωπικά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό που αναφέρθηκε, οτι δλδ τα λίγο παραπάνω αμπέρ και θα λειτουργούν κανόνικα την συσκευή και χωρίς τόσο ζόρι.

odys2008
17-08-06, 20:12
Αυτό που λέει ο patendman είναι σωστό. Τα παραπάνω amber που μπορεί να δώσει ο μετασχηματιστής θα τον βοηθήσουν. Άλλωστε μπορεί ο μετασχηματιστής να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και να μην καίγεται γιατί αυτός που θα πάρεις θα είναι σίγουρα καλύτερης ποιότητας από αυτόν που έχει μέσα.

Patentman
17-08-06, 20:25
οτι δλδ τα λίγο παραπάνω αμπέρ και θα λειτουργούν κανόνικα την συσκευή και χωρίς τόσο ζόρι.
Δεν εχει σημασια. Και 20Α μετασχηματιστη να βαλεις η συσκευη θα λειτουργει κανονικα εφοσον η ταση μενει ιδια. Το ποσα θα τραβηξει εξαρταται απο την ιδια την συσκευη και οχι απο τον μετασχηματιστη (αρκει αυτος να πληρει το οριο).
Απλα αν γινει βραχυκυκωμα με τον μικρο μετασχηματιστη ισως να μην γινει καρβουνο η συσκευη αφου οι διοδοι ισως (ισως οχι) λειτουργησουν σαν ασφαλεια και καουν, ενω με τον μεγαλο δεν θα καουν το ιδιο ευκολα. Αν ειναι να συμβει το μοιραιο θα συμβει ειτε με τον μικρο ειτε με τον μεγαλο αφου πριν καουν οι διοδοι δινουν αρκετα ampere για κλασματα. Ουτως ή αλλως δηλαδη αν εχει παθει βραχυκυκλωμα η συσκευη ειναι ηδη για πεταμα.
Οποτε μονο καλο μπορει να κανει ενας μεγαλυτερος αφου δεν κανει πτωση τασης=αυξηση θερμοτητος της συσκευης.
Αυτος ειναι γενικος κανονας.

Εδω μιλαμε για αυξηση 250mA που ειναι αστεια. Και 500mA να εβαζες καλυτερα. Δεν χρειαζεται να τον μετρησουν, το πιο πιθανο να ειναι 1000mA ή 1250mA.

Doxaios
17-08-06, 20:43
Πάντως κάθε βράδυ θα το βγάζω από την πρίζα και να δούμε τί θα γίνει.

soiram
22-08-06, 00:35
Η αλήθεια είναι ότι ο μετασχηματιστής ζεματάει μετά από 1-2 ώρες λειτουργίας. Μέχρις στιγμής (με πολύ λίγες ώρες που δουλεύει την ημέρα) δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα, όμως το βράδυ το βγάζω και το ξαναβάζω το επόμενο.

Τώρα όμως που θέλω το ασύρματο δίκτυο στο σπίτι (ήρθε το VAIO!!!) αναγκαστικά θα είναι πολύ περισσότερες ώρες στην πρίζα, επομένως αν έχω παρόμοια προβλήματα θα ενημερώσω κι εγώ.

princess
23-09-06, 22:33
:rant: Και, ναι, η δευτερη φορα πριν κλεισει χρονος καν απο την αγορα του, ειναι γεγονος!!! Ο μετασχηματιστης -ο καινουργιος που πηρα απο το Πλαισιο σε αντικατασταση του προηγουμενου μακαριτη- μας αφησε γεια!! Βεβαια, καθε φορα σου ανανεωνουν την εγγυηση, αλλα εγω δεν μποροω καθε φορα να παθαινω κριση -και καιγεται παντα Σαββατο, ενα περιεργο πραμα!!!
Λεω πριν τον πεταξω στα σκουπιδια, να παω σε ενα ηλεκτραδικο να παρω εναν αλλο... Αλλα που ειναι πεθαμενος πειραζει; Επανω βεβαια εχει ολα τα στοιχεια:
input: 100-240V
1.0A max 50-60Hz
output: +12V 1.66A
φτανουν αυτα για να βρω κατι που να μη μου ψησει το ρουτερ ολοκληρο; Διοτι με το ρουτερ μια χαρα ευχαριστημενη ειμαι με τον :gun: μετασχηματιστη του εχω προβλημα!!!!!

odys2008
23-09-06, 22:42
Ναι τα στοιχεία που έχεις είναι αρκετά, αν και θα πρέπει να μετρήσουν την πολικότητα, για να σου δώσουν κατάληλο μετασχηματιστή. Αν σου δώσουν με λάθος πολικότητα θα μας χαιρετήσει και το ρούτερ. Μόνο πάρε μετασχηματιστή που να δίνει τουλάχιστον 2Α output στα 12V.

Patentman
23-09-06, 22:43
Τοσο μεγαλο εχει; 1.66Α ?

Μεγαλος ειναι. Παρε εναν 2.0Α αμπερ τοτε, θα ειναι τερας βεβαια. Πηγαινε και πες τους να σου ταιριαξουν το καλωδιο-φις.

Edit με προλαβε ο odys2008. :oneup:

princess
23-09-06, 22:50
Ναι τα στοιχεία που έχεις είναι αρκετά, αν και θα πρέπει να μετρήσουν την πολικότητα, για να σου δώσουν κατάληλο μετασχηματιστή. Αν σου δώσουν με λάθος πολικότητα θα μας χαιρετήσει και το ρούτερ. Μόνο πάρε μετασχηματιστή που να δίνει τουλάχιστον 2Α output στα 12V.
το θυμομουν αυτο με την πολικοτητα απο καπου γιαυτο ρωτησα.. Δηλ δεν ειμαι σιγουρη αν παω με τον πεθαμενο ε; Δεν εχω αλλη λυση απο το να ξανατρεχω στο Πλαισιο; (που και να παω θα παω να παρω τον καινουργιο και κατευθειαν στο ηλεκτρικαδικο δεν το συζηταω... αλλα ειναι η διαδικασια, αν θα εχουν αμεσα για αντικατασταση κλπ κλπ)

odys2008
23-09-06, 23:16
Χμ λογικά εκεί που μπαίνει το φις στο ρούτερ θα πρέπει να εχει ένα ανάγλυφο σχεδιάκι που να την δείχνει την πολικότητα. Ενα + - με ένα σχεδιάκι. Αν το βρείς και τους το δείξεις θα καταλάβουν

Doxaios
24-09-06, 09:15
Εγώ πάντως μετά το 3ο καμμένο router(!!!!) το βγάζω από την πρίζα όταν έχω το pc κλειστό.princess ρωτάω μήπως έχεις τριφασικό ρεύμα στο σπίτι σου?Εγώ θα το σκεφτώ να ξαναπάω στο πλαίσιο όταν καεί(γιατί οτι θα καεί είναι σίγουρο).Πλέον καταντάει κοροιδία να εξηγώ οτι καίγεται το router χωρίς να το κάνω τίποτα.Πάντως επειδή έτσι και αλλιώς θα στο αλλάξουν δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα όσον αφορά την πολικότητα.Πάρτο μαζί σου σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και δοκιμάσε νέους μετασχηματιστές.Το πολύ πολύ να καεί περισσότερο....:)
Στο πλαίσιο δές μήπως μπορούν να σου δώσουν το 841(νομίζω αυτό είναι το νέο μοντέλο που έχουν).

Patentman
24-09-06, 09:45
Εσενα καιγεται και το ρουτερ εκτος του τροφοδοτικου;

Το ρωταω γιατι μαλλον υπερπροσπαθει το ρουτερ σου, δες το output power για το downstream και για το upstream.

Doxaios
24-09-06, 11:29
Δεν μπορώ να ξέρω τί καίγεται και τί όχι.Εγώ ξέρω οτι σταματάει να δουλεύει πιθανόν από καμένο τροφοδοτικό.Που μπορώ να δώ αυτά που λές?Ούτε η princess μπορεί να ξέρει αν κάηκε το router ή το τροφοδοτικό.Απλώς το υποθέτουμε γιατί μετά από 5 λεπτά λειτουργίας έχει 150 βαθμούς κελσίου.

Patentman
24-09-06, 12:05
Ε τοτε αλλαζει, αλλο κακηκε το τροφοδοτικο και αλλο καηκε το ρουτερ.
Τοση ωρα αφηνετε να εννοηθει οτι αλλαζοντας το τροφοδοτικο το ρουτερ λειτουργει.

Δεν ξερω στο δικο σου ρουτερ που και πως θα τα δεις, εκει που λεει τα στατιστικα γραμμης παντως, τωρα που το εχει εσυ ξερεις.

princess
24-09-06, 12:21
οχι εγω ξερω πολυ καλα τι καιγεται γιατι μολις αλλαξα τροφοδοτικο το ρουτερ ηταν μια χαρα. (την προηγουμενη φορα στο πλαισιο μου αλλαξαν μονο το τροφοδοτικο, γιατι βαριομουνα να ξανακανω ρυθμισεις στο ρουτερ). Την πρωτη φορα καηκε με τη διακοπη ρευματος -το ρευμα επανηλθε το τροφοδοτικο οχι. Τωρα καηκε γιατι εβγαλα το φις της πριζας ασφαλειας για να βαλω ενα δραπανο που κατι εφτιαχνα στον τοιχο, κι οταν το ξαναεβαλα δεν ξαναπηρε ποτε ρευμα (ολα τα υπολοιπα πανω στο πολυμπριζο δουλεψαν μια χαρα!! Τελικα τι να κανω; Να παω σε ηλεκτρικαδικο με ρουτερ και τροφοδοτικο αγκαλια;;;

Patentman
24-09-06, 12:44
οχι εγω ξερω πολυ καλα τι καιγεται γιατι μολις αλλαξα τροφοδοτικο το ρουτερ ηταν μια χαρα. (την προηγουμενη φορα στο πλαισιο μου αλλαξαν μονο το τροφοδοτικο, γιατι βαριομουνα να ξανακανω ρυθμισεις στο ρουτερ). Την πρωτη φορα καηκε με τη διακοπη ρευματος -το ρευμα επανηλθε το τροφοδοτικο οχι. Τωρα καηκε γιατι εβγαλα το φις της πριζας ασφαλειας για να βαλω ενα δραπανο που κατι εφτιαχνα στον τοιχο, κι οταν το ξαναεβαλα δεν ξαναπηρε ποτε ρευμα (ολα τα υπολοιπα πανω στο πολυμπριζο δουλεψαν μια χαρα!! Τελικα τι να κανω; Να παω σε ηλεκτρικαδικο με ρουτερ και τροφοδοτικο αγκαλια;;;
Οπως ειπε και ο odys2008 καλο ειναι εφοσον το τροφοδοτικο δεν λειτουργει πλεον να δεις αν υπαρχει σχετικο διαγραμμα απεικονισης πολικοτητας. Ειτε στο ρουτερ ειτε στο τροφοδοτικο του.


Χμ λογικά εκεί που μπαίνει το φις στο ρούτερ θα πρέπει να εχει ένα ανάγλυφο σχεδιάκι που να την δείχνει την πολικότητα. Ενα + - με ένα σχεδιάκι. Αν το βρείς και τους το δείξεις θα καταλάβουν

Θα πρεπει να βρεις κατι τετοιο (ή το αντιστροφο σε πολικοτητα).
11322

Doxaios
24-09-06, 12:52
Και μένα κάηκαν με τον ίδιο τρόπο ακριβώς.Δουλεύει κανονικά,το βγάζεις από την πρίζα,το ξαναβάζεις και πάπαλα.Πάντως και τις δύο φορές patentman δεν το είχα ζορίσει.Έλειπα από το σπίτι ,γύρισα πήγα να μπώ στο ιντερνετ και ανακάλυψα οτι είχε καεί.Από ότι βλέπω δεν λέει κάτι για πολικότητες οπότε δοκιμάζεις δεν έχεις να χάσεις κάτι.Όπα λάθος,έχει ακριβώς την ίδια φωτό με αυτή που έβαλες πάνω στο τροφοδοτικό.

kalodio
27-09-06, 13:04
Έχω κι εγώ ένα Tornado 831 του οποίου το τροφοδοτικό κάηκε. Τώρα χρησιμοποιώ ένα τροφοδοτικό από ένα κουτί εξωτερικού δίσκου Vipower, με προδιαγραφές 12V 3Α.
Προς το παρόν δουλεύει μια χαρά χωρίς προβλήματα και ούτε ζεστένεται. Η καλύτερη λύση απ'ότι φένεται είναι η αγορά τροφοδοτικού. Πιστεύω ότι απαιραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι και σταθεροποιημένο το τροφοδοτικό, για να μην υπάρχει πρόβλημα με το router.

Doxaios
27-09-06, 15:45
Πόσο καιρό δουλεύει έτσι?

kalodio
27-09-06, 18:30
Πόσο καιρό δουλεύει έτσι?

Εδώ και 2 μέρες. Μια χαρά δουλεύει, το ότι δεν ζεστένεται είναι καλό σημάδι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.