PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρέωση επίσκεψης από τεχνικό της forthnet, μετά από βλάβη



Σελίδες : [1] 2

mechpanos
10-11-10, 21:57
Καλησπέρα σας,

Ήθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου μαζί σας και να ακούσω (διαβάσω) τις γνώμες σας...

Είχα δηλώσει μια βλάβη στην Forthnet (είχε κοπεί τελείως το τηλέφωνο και το internet, μετά από απανωτά προβλήματα για κάποιες ημέρες).
Μου είχε πει τότε ο χειριστής από την εξυπηρέτηση, ότι οφείλεται σε σοβαρή βλάβη του ΟΤΕ στο καλώδιο. Πράγματι ήρθε ο ΟΤΕ μετά από κάποιες μέρες και το έλυσε, αφού ήθελε ξήλωμα το υπόγειο καλώδιο σε κάποιο σημείο όπως μου είπαν λόγω βραχυκυκλώματος.
Τέλος πάντων σήμερα με πήραν τηλ. από την Forthnet να με ρωτήσουν πότε να έρθει ο τεχνικός. Εγώ τους είπα ότι έχει αποκατασταθεί η βλάβη, αλλά αν θέλει να έρθει να ελέγξει γιατί το ίντερνετ σέρνεται και η γραμμή κάνει παράσιτα (σαν να βράζει!).

Μου είπε η κοπέλα ότι πρέπει να έχω φροντίσει να είναι ξεκλείδωτος ο κατανεμητής της πολυκατοικίας, ωστόσο αυτό που με ξένισε ήταν που μου είπε ότι αν το πρόβλημα οφείλεται στην καλωδίωση του σπιτιού ή δεν έχω ξεκλείδωτο τον κατανεμητή, τότε θα με χρεώσουν την επίσκεψη του τεχνικού στον λογαριασμό μου.
Και λέω εντάξει, το να παρέχω την πρόσβαση στον άνθρωπο και να μην τον κουβαλάω τζάμπα να το δεχτώ, αλλά το να διαπιστώσει ότι "δεν φταίμε εμείς αλλά τα καλώδιά σου" και να με χρεώσει και από πάνω, δεν το δέχομαι με τίποτα!
Μάλιστα της είπα ότι δεν θα δεχτώ κανενός είδους χρέωση, και ότι απαιτώ ο έλεγχος να γίνει στα πλαίσια της υποστήριξης που οφείλει να έχει η forthnet προς τους πελάτες. Η κοπέλα μου είπε ότι δεν είναι δική της αρμοδιότητα κάτι τέτοιο και θα έπρεπε να μιλήσω με τα κεντρικά.

Για να μην τα πολυλογώ, επειδή ξενερώνω πολύ με κάτι τέτοια λέω να πάρω αύριο να ακυρώσω το ραντεβού γιατί το βλέπω να γίνεται ακριβώς έτσι "φταίει το καλώδιό σου που αντί για 24 mbps εσύ κατεβάζεις με 6 και βράζει και η γραμμή σου, και σε χρεώνω για την επίσκεψη 30 ευρώ" και δεν έχω όρεξη καθόλου για τέτοια!!!

orck
10-11-10, 22:36
Πολυ καλα στα λεει η forthnet. Η ευθυνη της ειναι να σου παρεχει σωστες υπηρεσιες εκει που τελειωνει το καλωδιο του ΟΤΕ, δεν εχει καμια σχεση με την καλωδιωση του σπιτιου σου. Εαν σου παρεχει σωστες υπηρεσιες τοτε καλως να σε χρεωσουν, εαν ειναι προβλημα του βροχου τοτε δεν θα σε χρεωσει. Εχει μεινει η εντυπωση απο την παλαια ΔΕΚΟ ΟΤΕ που δεν χρεωνε σχεδον ποτε οτι ετσι πρεπει να ειναι. Αυτο ειναι λαθος. Ο τεχνικος ερχεται για βλαβη που δηλωσες και πρεπει να τον πληρωσεις.

Ειναι πολυ συχνη η παρανοηση και αναρωτιεμαι γιατι οταν χαλαει η βρυση ο κοσμος δεν τηλεφωνει για βλαβη την ΕΥΔΑΠ εχοντας απαιτηση να επισκευασει η ΕΥΔΑΠ την βρυση.

mechpanos
10-11-10, 22:43
Πρόσεξε με, δεν λέω να μου επισκευάσει την βλάβη αν την διαπιστώσει στην καλωδίωσή μου, λέω να μην με χρεώσει για τον έλεγχο και την διαπίστωση...
Και προφανώς, δεν γίνεται η βλάβη στην καλωδίωση του σπιτιού να έγινε από την μια μέρα στην άλλη, αφού όταν είχε γίνει η ενεργοποίηση πήγαινε "σφαίρα".

Δεν λέω ίσως έχουν δίκιο κι αυτοί για να μην τους φωνάζουν για "ψύλλου πήδημα", όμως φοβάμαι μήν είναι άλλη μια δικαιολογία που έχουν για να καλύψουν τυχόν προβλήματα του δικτύου!

Ingenius
10-11-10, 22:54
Πρόσεξε με, δεν λέω να μου επισκευάσει την βλάβη αν την διαπιστώσει στην καλωδίωσή μου, λέω να μην με χρεώσει για τον έλεγχο και την διαπίστωση...
Και προφανώς, δεν γίνεται η βλάβη στην καλωδίωση του σπιτιού να έγινε από την μια μέρα στην άλλη, αφού όταν είχε γίνει η ενεργοποίηση πήγαινε "σφαίρα".

Δεν λέω ίσως έχουν δίκιο κι αυτοί για να μην τους φωνάζουν για "ψύλλου πήδημα", όμως φοβάμαι μήν είναι άλλη μια δικαιολογία που έχουν για να καλύψουν τυχόν προβλήματα του δικτύου!

Εσύ αν πληρώνεσαι με την ώρα ή ανά επίσκεψη θα πήγαινες σε πελάτη σου μόνο για να "δεις" χωρίς να πληρωθείς; Όχι! Έτσι και η Forthnet. Αν και εφ όσον έχεις βλάβη εσωτερικά στο χώρο σου ορθώς να σε χρεώσει. Άσκοπη μετάβαση συνεργείου λεγεται... :hello

orck
10-11-10, 23:03
Πρόσεξε με, δεν λέω να μου επισκευάσει την βλάβη αν την διαπιστώσει στην καλωδίωσή μου, λέω να μην με χρεώσει για τον έλεγχο και την διαπίστωση...
Και προφανώς, δεν γίνεται η βλάβη στην καλωδίωση του σπιτιού να έγινε από την μια μέρα στην άλλη, αφού όταν είχε γίνει η ενεργοποίηση πήγαινε "σφαίρα".

Δεν λέω ίσως έχουν δίκιο κι αυτοί για να μην τους φωνάζουν για "ψύλλου πήδημα", όμως φοβάμαι μήν είναι άλλη μια δικαιολογία που έχουν για να καλύψουν τυχόν προβλήματα του δικτύου!

Να σου πω οτι ειμαι τεχνικος, εχω βαρεθει να ακουω "Μα μεχρι χθες δουλευε, πως χαλασε;" συμφωνα με αυτην την λογικη οτιδηποτε καποια στιγμη λειτουργησε τοτε θα λειτουργει μεχρι το τελος του κοσμου.
Αυτο προφανος δεν ισχυει, το γεγονος οτι ο βροχος λειτουργουσε κανονικα οταν εγινε η ενεργοποιηση δεν αποκλειει την πιθανοτητα να χαλασε κατι μεσα στο σπιτι σου, δεν θα σε ενημερωσουν τα καλωδια οτι πηραν υγρασια, ουτε υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια οταν συμβαινει μια βλαβη.

Το θετικο για εσενα ετσι οπως το διαβαζω ειναι οτι πριν την αποκτασταση ειχε καλωδιακη βλαβη σε υπογειο καλωδιο του ΟΤΕ. Θα πρεπει να ξερεις οτι εαν ενα καλωδιο παρει υγρασια και κοπει για να ξανασυνδεθει μετα, το καλωδιο δεν θα ειναι ΠΟΤΕ οπως ηταν πριν, δηλαδη ειναι αναμενομενο να εχεις λιγο μικροτερη ταχυτητα. Δινω πολλες πιθανοτητες το προβλημα να ειναι στο καλωδιο του ΟΤΕ, δεν μπορω να μαντεψω εαν ο τεχνικος της Forthnet θα το θεωρησει προβλημα του βροχου. Δηλαδη εαν συγχρονιζες 9700 και τωρα εισαι στα 9000 μην νομιζεις οτι θα τον πιασει υστερια να στο ξαναπανε στα 9700. Ειναι λογικο αυτο, δεν μπορει κανεις να ψαξει σε 300 καλωδια για να βρει το καλυτερο.

mechpanos
11-11-10, 08:59
Να το θέσω αλλιώς, τότε, γιατί η χρέωση θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει και επιμένω σε αυτό.
Πουλάω ένα προιόν δομικών υλικών, το οποίο καλύπτω με εγγύηση. Όταν υπάρχει παράπονο για ζημιά, γίνεται αυτοψία όπου είτε διαπιστώνεται ζημιά, είτε διαπιστώνεται ότι οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση, κλπ.
Θεωρώ ότι δεν πρέπει να χρεώνεται η εξυπηρέτηση αυτή και δεν την χρεώνω, γιατί είναι στο πλαίσιο των υπηρεσιών και του after sales service που παρέχω, μου φτιάχνει το καλό όνομα στην αγορά, έχω την εμπιστοσύνη των πελατών κ.ο.κ.
Το ίδιο θεωρώ και για την Forthnet, ότι θα έπρεπε την αυτοψία να μην την χρεώνει.
Αυτά είναι εξυπναδίστικες πρακτικές και νομίζω πρέπει οι εταιρείες κάποια στιγμή να δείξουν ένα πιο φιλικό πρόσωπο προς τον πελάτη, γιατί και αυτός με κάτι τέτοια ξενερώνει και τους γυρίζει την πλάτη. Κερδισμένες θα βγουν πιστεύω, όχι χαμένες.
Απλά νομίζω ότι το κάνουν γιατί εδώ στην Ελλάδα είμαστε λίγο μαλάκες και έξυπνοι και καλούμε τα service για ψύλλου πήδημα έτσι επειδή δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε.

Τέλος πάντων άρα θεωρείτε σωστή αυτή την προσέγγιση...
Εγώ πάντως, όχι. Δικαιολογημένη σε ένα βαθμό ίσως να ειναι - σε πολύ μικρό βαθμό όμως, αλλά δεν την επικροτώ.

Ingenius
11-11-10, 11:18
Να το θέσω αλλιώς, τότε, γιατί η χρέωση θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει και επιμένω σε αυτό.
Πουλάω ένα προιόν δομικών υλικών, το οποίο καλύπτω με εγγύηση. Όταν υπάρχει παράπονο για ζημιά, γίνεται αυτοψία όπου είτε διαπιστώνεται ζημιά, είτε διαπιστώνεται ότι οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση, κλπ.
Θεωρώ ότι δεν πρέπει να χρεώνεται η εξυπηρέτηση αυτή και δεν την χρεώνω, γιατί είναι στο πλαίσιο των υπηρεσιών και του after sales service που παρέχω, μου φτιάχνει το καλό όνομα στην αγορά, έχω την εμπιστοσύνη των πελατών κ.ο.κ.
Το ίδιο θεωρώ και για την Forthnet, ότι θα έπρεπε την αυτοψία να μην την χρεώνει.
Αυτά είναι εξυπναδίστικες πρακτικές και νομίζω πρέπει οι εταιρείες κάποια στιγμή να δείξουν ένα πιο φιλικό πρόσωπο προς τον πελάτη, γιατί και αυτός με κάτι τέτοια ξενερώνει και τους γυρίζει την πλάτη. Κερδισμένες θα βγουν πιστεύω, όχι χαμένες.
Απλά νομίζω ότι το κάνουν γιατί εδώ στην Ελλάδα είμαστε λίγο μαλάκες και έξυπνοι και καλούμε τα service για ψύλλου πήδημα έτσι επειδή δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε.

Τέλος πάντων άρα θεωρείτε σωστή αυτή την προσέγγιση...
Εγώ πάντως, όχι. Δικαιολογημένη σε ένα βαθμό ίσως να ειναι - σε πολύ μικρό βαθμό όμως, αλλά δεν την επικροτώ.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σχέση έχει το παράδειγμα που αναφέρεις με την εσωτερική σου καλωδίωση; Μήπως η Forthnet στην τοποθέτησε ώστε να σου παρέχει εγγύηση και υποστήριξη; :rolleyes:

mechpanos
11-11-10, 11:23
Έχει σχέση, ότι ούτε εγώ τα τοποθετώ τα υλικά στην οικοδομή. Αλλά πηγαίνω χωρίς να χρεώνω όταν μου δηλώσουν ζημιά. Βλέπω και αν φταίω εγώ φροντίζω να αποκατασταθεί, αν φταίει οτιδήποτε άλλο το επισημαίνω και εφόσον συμφωνήσουμε με τον πελάτη σε αυτό, φεύγω χωρίς οποιαδήποτε άλλη διαδικασία.

Πιστεύω ότι έτσι θα έπρεπε να γίνεται, δλδ να μου πεί δεν φταίει η forthnet αλλά ο ηλεκτρολόγος μου για παράδειγμα, δεν είναι δικιά μου δουλειά, γειά - σου!

Τέλος πάντων το απόγευμα θα έρθει ο τεχνικός και έτσι από περιέργεια θα τον βάλω να μου μετρήσει τα πάντα και βλέπουμε!

Ingenius
11-11-10, 12:38
Υπάρχει και εναλλακτική σε αυτό που λες. Να φέρεις το δικό σου πιστοποιημένο τεχνικό να το κοιτάξει που θα στο φτιάξει κιόλας σε περιπτωση που έχει πρόβλημα η δικη σου πλευρά. Κοίτα να δεις όμως που πρέπει να πληρωθεί για τη δουλειά του κι αυτός. :rolleyes:

Revolution
11-11-10, 12:45
Έχει σχέση, ότι ούτε εγώ τα τοποθετώ τα υλικά στην οικοδομή. Αλλά πηγαίνω χωρίς να χρεώνω όταν μου δηλώσουν ζημιά. Βλέπω και αν φταίω εγώ φροντίζω να αποκατασταθεί, αν φταίει οτιδήποτε άλλο το επισημαίνω και εφόσον συμφωνήσουμε με τον πελάτη σε αυτό, φεύγω χωρίς οποιαδήποτε άλλη διαδικασία.

Πιστεύω ότι έτσι θα έπρεπε να γίνεται, δλδ να μου πεί δεν φταίει η forthnet αλλά ο ηλεκτρολόγος μου για παράδειγμα, δεν είναι δικιά μου δουλειά, γειά - σου!

Τέλος πάντων το απόγευμα θα έρθει ο τεχνικός και έτσι από περιέργεια θα τον βάλω να μου μετρήσει τα πάντα και βλέπουμε!


και δεν μου λες αν παραουμε ως λογικο το εντελως ασχετο και ακυρο παραδειγμα σου αν σου πω εγω ελα φτιαξε ενα κτιριο αλλα τα θεμελια τα εχω ηδη ετοιμα και μετα απο 1 χρονο το κτιριο πεσει επειδη τα θεμελια ηταν μπαζα θα με πας μεσα?

Καλα κανουν και σε χρεωνουν, εχω δουλεψει ως τεχνικος με δελτια παροχης και εχω ακουσει τα απειρα ομορφα οπως τα αυτα που λες εσυ.
Αν με καλεσεις να ερθω θα πρεπει να πληρωθω για κατι γιατι αν εχω 10 κλησεις σε μια μερα σαν την δικια σου θα χασω την μερα μου χωρις να παρω ευρω αν σου φαινεται εσενα λογικο οκ αλλα δεν ειναι.

Avatar
11-11-10, 13:16
Εμένα πάντως μια φορά, όταν ήμουν (και ακόμα είμαι), στη HOL, επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα, ήρθε ο τεχνικός, φιλικός μια χαρά και απλά έλεγξε το ΚΑΦΑΟ έξω από το σπίτι και μου είπε "όλα καλά εδώ, κάποιο πρόβλημα με την καλώδιο από δω μέσα στο σπίτι σου". (πριν 2 χρόνια)

Ε, και μετά έφυγε χωρίς να ζητήσει τίποτα και για κανένα λόγο. Προφανώς δεν έλεγξε μέσα στο σπίτι, πήγα μόνος μου και βρήκα τα σάπια καλώδια και τα έφτιαξα, αλλά εν πάσει περιπτώσει μιας και εγώ δε μπορώ να ελέγξω μόνος μου από το dslam μέχρι το καφαο μου αν δουλεύουν όλα σωστά, τότε μια τέτοια υπηρεσία πιστεύω θα έπρεπε να παρέχεται δωρεάν (στα πλαίσια ότι πληρώνεις τον πάροχο κάποια χρήματα ούτως ή άλλως για τις υπηρεσίες που σου δίνει. Αντίστοιχα, αν τραβήξεις το παράδειγμα, και οι τηλεφωνητές/τριες που σηκώνουν τα τηλέφωνα για support, δεν είναι κάτι αντίστοιχο; Δεν θα έπρεπε να τους πληρώνεις και αυτούς; ).

Τώρα αν παίρνει η κάθε κουτσή μαρία κάθε λίγο και λιγάκι και spam-άρει με τέτοιες βλακείες τότε ναι, είναι ανήθικο, αλλά όταν υποτίθεται σου παρέχουν μια ολοκληρωμένη υπηρεσία καλό θα ήταν να είναι δωρεάν.


Περί ορέξεως, και τα δυο νόμιμα είναι φαντάζομαι (δεν υπάρχει λάθος και σωστό), αναλόγως με τη χρήση της υπηρεσίας. Το θέμα είναι το λεγόμενο customer care.


Υ.Γ. : Δε λέω να μη πληρωθεί ο τεχνικός. Προφανώς και θα πρέπει να έχει μια αμοιβή. Αυτό όμως θα έπρεπε να είναι υποχρέωση του provider μιας και αυτός σου παρέχει την τηλεφωνία και το ιντερνετ και παίρνει τα χρήματα των συνδρομητών και όχι ο τεχνικός καθεαυτός.

orck
11-11-10, 18:10
Να το θέσω αλλιώς, τότε, γιατί η χρέωση θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει και επιμένω σε αυτό.
Πουλάω ένα προιόν δομικών υλικών, το οποίο καλύπτω με εγγύηση. Όταν υπάρχει παράπονο για ζημιά, γίνεται αυτοψία όπου είτε διαπιστώνεται ζημιά, είτε διαπιστώνεται ότι οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση, κλπ.
Θεωρώ ότι δεν πρέπει να χρεώνεται η εξυπηρέτηση αυτή και δεν την χρεώνω, γιατί είναι στο πλαίσιο των υπηρεσιών και του after sales service που παρέχω, μου φτιάχνει το καλό όνομα στην αγορά, έχω την εμπιστοσύνη των πελατών κ.ο.κ.
Το ίδιο θεωρώ και για την Forthnet, ότι θα έπρεπε την αυτοψία να μην την χρεώνει.
Αυτά είναι εξυπναδίστικες πρακτικές και νομίζω πρέπει οι εταιρείες κάποια στιγμή να δείξουν ένα πιο φιλικό πρόσωπο προς τον πελάτη, γιατί και αυτός με κάτι τέτοια ξενερώνει και τους γυρίζει την πλάτη. Κερδισμένες θα βγουν πιστεύω, όχι χαμένες.
Απλά νομίζω ότι το κάνουν γιατί εδώ στην Ελλάδα είμαστε λίγο μαλάκες και έξυπνοι και καλούμε τα service για ψύλλου πήδημα έτσι επειδή δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε.

Τέλος πάντων άρα θεωρείτε σωστή αυτή την προσέγγιση...
Εγώ πάντως, όχι. Δικαιολογημένη σε ένα βαθμό ίσως να ειναι - σε πολύ μικρό βαθμό όμως, αλλά δεν την επικροτώ.

Ποσες φορες εχει χρειαστει να παραστεις για αυτοψια στα δομικα υλικα που πουλας;
Για πες μου τα ποσοστα αποτυχιας των προιοντων σου και το ποσοστο λαθους εφαρμογης;

Εδω εχουμε μια περιπτωση οπου ασχετοι εντελως ερχονται και αγοραζουν ξυλα και τσιμεντο, καλουπωνουν με οδηγιες απο το internet η απο το περιοδικο μαστορεματα και οταν δεν βγαινει σωστο σε φωναζουν να τους πεις τι φταιει. Στο τελος θα καταληξεις να εισαι ολη ημερα στις αυτοψιες και το μαγαζι θα κλεισει. Η forthnet εχει να κανει με ανθρωπους που δεν ειναι τεχνικοι, θελουν απλα τηλεφωνω και adsl δεν μιλαει με τους ηλεκτρολογους εγκαταστατες για να ερθει χωρις χρεωση να ελεγξει τις πραγματικες περιπτωσεις που υπαρχει βλαβη, πρεπει να ελεγξει τα παντα, ακομη και τραγικες περιπτωσεις που ειναι προβλημα στην τηλεφωνικη συσκευη, ποσο τεχνικες γνωσεις θελει να βαλεις ενα αλλο τηλεφωνο;. Εχω δει προβληματα που δεν ειχαν το καλωδιο στο ρευμα... τα διαβαζεις και λες "δεν γινονται αυτα τα πραγματα" και ομως συμβαινουν, φυσικα μετα ΑΠΑΙΤΟΥΝ να μην χρεωσεις γιατι θα πανε στον ανταγωνιστη σου.

agrelaphon
11-11-10, 18:42
Όπα ρε παίδες. Εφ'όσον ο mechpanos έχει όντως βλάβη, δεν θα έπρεπε να έρθει κάποιος τεχνικός να του πει υπεύθυνα αν είναι στη μεριά του ή όχι? Δεν τα καταλαβαίνω κάτι τέτοια. Για να κινηθεί τεχνικός παρόχου δηλαδή, να πέσει πρώτα το παραδάκι. Τα πάγια τι τα πλερώνει δηλαδή?
Στο κάτω - κάτω - κάτω δεν είναι όλοι τεχνικοί δυκτίου, αλίμονο αν ανακάτευε ο καθένας τα εσκαλίτ πολυκατοικιών και μπουάτ ΟΤΕ, θα γινόταν της κακομοίρας

mechpanos
11-11-10, 20:10
Το πάγιο όντως το πληρώνω σε μια εταιρία που μου παρέχει υπηρεσίες και απαιτώ να έχω και τεχνική υποστήριξη για αυτές.
Αλλιώς φώναζα και έναν ελεύθερο επαγγελματία τεχνικό επικοινωνιών, να τον πληρώσω και να μου κάνει και πλήρη ανάλυση καλωδίωσης από το καφάο μέχρι το πριζάκι του ρούτερ.

Το πόρισμα τελικά στην περίπτωσή μου ήταν βραχυκύκλωμα στο καλώδιο του ΟΤΕ, ξένη τάση περίπου 40 βολτ.
Τέλος πάντων το θέμα μου είναι με την φιλοσοφία. Αλλά αφού εσείς συμφωνείτε με αυτήν εγώ πάω πάσο. Ευχαριστώ για τις γνώμες σας, πιστεύω τα όποια αντίθετα σχόλια να μην ήταν σε ειρωνικό κλίμα αλλά φιλικό - χιουμοριστικό.

emeliss
11-11-10, 20:14
Μία φιλική παρατήρηση. Κάποιος να πει στην forthnet να αλλάξει τον ορισμό της για την άσκοπη μετάβαση. Γιατί με τον ορισμό που δίνει έχει δίκιο που αντιδρά ο mechpanos και έρχονται σε αντίθεση αυτά που γράφουν με αυτά που λένε στο τηλέφωνο.

"Σαν άσκοπη μετάβαση ορίζεται η περίπτωση απουσίας του πελάτη κατά την προκαθορισμένη ώρα του ραντεβού, η μη εξασφάλιση πρόσβασης στον κατανεμητή του χώρου στον τεχνικό καθώς και η ακύρωση του ραντεβού σε λιγότερο από μια εργάσιμη ημέρα πριν την ημερομηνία που αυτό έχει καθοριστεί."
http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?c=10011805

cmaniac
11-11-10, 20:26
Οντως, αυτο δεν ειναι ασκοπη μεταβαση, αυτο ειναι κοροιδευομαστε μεταξυ μας..

xmperop1
11-11-10, 23:02
Οντως, αυτο δεν ειναι ασκοπη μεταβαση, αυτο ειναι κοροιδευομαστε μεταξυ μας..

Και όμως είναι από τη στιγμή που συνεννοείται ο πελάτης με την εταιρία και η εταιρία ζητάει τουλάχιστον να είναι εκεί ο πελάτης,να έχει πρόσβαση στον χώρο των καλωδίων.
Τώρα μόνο το θέμα της ακ'υρωσης μένει αν και λόγω προγραμματισμού μερικές φορές είναι σοβαρό.
Αλλά τι συζητάμε εδώ δεν πάνε στον πελάτη τους για σοβαρές βλάβες θα πάνε για φινιρίσματα?

emeliss
11-11-10, 23:08
Και όμως είναι από τη στιγμή που συνεννοείται ο πελάτης με την εταιρία και η εταιρία ζητάει τουλάχιστον να είναι εκεί ο πελάτης,να έχει πρόσβαση στον χώρο των καλωδίων.
Φυσικά και είναι, αλλά είναι μόνο αυτό; Σύμφωνα με την site ναι, σύμφωνα με τους τηλεφωνητές, όχι.

valen_gr
13-11-10, 19:38
Αυτα τα "απαιτω δωρεαν τεχνικό" ,"τα παγια τι τα πλερώνω" κλπ κλπ ειναι αστεια.
Πρωτα πρωτα, ο πάροχος παρέχει δωρεαν τηλεφωνικη υποστηριξη.
Για επισκεψη συνεργειου, και τις χρεωσεις που ενδεχομένως θα φερει η επισκεψη , υπάρχει ο τιμοκατάλογος. Απο την στιγμη που ειμαστε συνδρομητες σε μια εταιρεια, με δημοσια αναρτημενο πληρη τιμοκαταλογο χρεωσεων, με ποια λογική όταν έρθει η ώρα πιθανής εφαρμογής κάποιας χρέωσης, απαιτούμε άλλα?
Εάν δεν διαβάσαμε τις χρεώσεις, δεν φροντίσαμε να ενημερωθούμε κλπ κλπ, δεν φταιει η εταιρεια.
Εμεις την διαλέξαμε και υπογράψαμε, δεν μας φορτωθηκε με το ζόρι.
Τα πάγια επίσης, καλυπτουν το κόστος της υπηρεσίας.
Και ΤΥΠΙΚΑ , πριν κάθε δηλωση βλάβης ο πάροχος οφείλει να στείλει τεχνικο στον πελάτη να βεβαιωθει οτι ειναι όντως βλαβη βρόχου πριν ζητήσει έλεγχο απο τον ΟΤΕ.
Οποτε ΝΑΙ, εαν ΔΕΝ φταιει η γραμμη ( βλεπε το "προιον" που δινει ο παροχος) αλλα εμείς, η εσωτερική καλωδιωση, ναι, πρεπει να χρεωθουμε την επισκεψη.
Εαν δηλαδη εγώ έχω σάπια καλωδια, και το τηλεφωνο χαλάει καθε δυο μέρες γιατι καθε 2 μερες απο υγρασια βραχυκυκλώνουν, εχει ο παροχος υποχρεωση να μου στέλνει δωρεαν τεχνικο καθε δυο μερες για να αυτο?
Θα φάω την χρεωση στο κεφάλι, και θα φερω ηλεκτρολογο να μου φτιάξει τα καλώδια.
Μεχρι και ο ΟΤΕ εχει κανονικότατα χρεωση στον τιμοκατάλογο του για την ασκοπη μεταβαση συνεργειου.

Το οτι ο ΟΤΕ και μερικοι αλλοι πάροχοι ακόμα και να βρούν βλάβη στον πελάτη δέν τον χρεώνουν στις περισσοτερες περιπτώσεις για δικους τους λόγους (ευχαρηστιμενος πελατης, αποφυγη ακυρωσης κλπ κλπ) ειναι αλλο θέμα.

sdikr
13-11-10, 20:43
Αυτα τα "απαιτω δωρεαν τεχνικό" ,"τα παγια τι τα πλερώνω" κλπ κλπ ειναι αστεια.
Πρωτα πρωτα, ο πάροχος παρέχει δωρεαν τηλεφωνικη υποστηριξη.
Για επισκεψη συνεργειου, και τις χρεωσεις που ενδεχομένως θα φερει η επισκεψη , υπάρχει ο τιμοκατάλογος. Απο την στιγμη που ειμαστε συνδρομητες σε μια εταιρεια, με δημοσια αναρτημενο πληρη τιμοκαταλογο χρεωσεων, με ποια λογική όταν έρθει η ώρα πιθανής εφαρμογής κάποιας χρέωσης, απαιτούμε άλλα?
Εάν δεν διαβάσαμε τις χρεώσεις, δεν φροντίσαμε να ενημερωθούμε κλπ κλπ, δεν φταιει η εταιρεια.
Εμεις την διαλέξαμε και υπογράψαμε, δεν μας φορτωθηκε με το ζόρι.
Τα πάγια επίσης, καλυπτουν το κόστος της υπηρεσίας.
Και ΤΥΠΙΚΑ , πριν κάθε δηλωση βλάβης ο πάροχος οφείλει να στείλει τεχνικο στον πελάτη να βεβαιωθει οτι ειναι όντως βλαβη βρόχου πριν ζητήσει έλεγχο απο τον ΟΤΕ.
Οποτε ΝΑΙ, εαν ΔΕΝ φταιει η γραμμη ( βλεπε το "προιον" που δινει ο παροχος) αλλα εμείς, η εσωτερική καλωδιωση, ναι, πρεπει να χρεωθουμε την επισκεψη.
Εαν δηλαδη εγώ έχω σάπια καλωδια, και το τηλεφωνο χαλάει καθε δυο μέρες γιατι καθε 2 μερες απο υγρασια βραχυκυκλώνουν, εχει ο παροχος υποχρεωση να μου στέλνει δωρεαν τεχνικο καθε δυο μερες για να αυτο?
Θα φάω την χρεωση στο κεφάλι, και θα φερω ηλεκτρολογο να μου φτιάξει τα καλώδια.
Μεχρι και ο ΟΤΕ εχει κανονικότατα χρεωση στον τιμοκατάλογο του για την ασκοπη μεταβαση συνεργειου.

Το οτι ο ΟΤΕ και μερικοι αλλοι πάροχοι ακόμα και να βρούν βλάβη στον πελάτη δέν τον χρεώνουν στις περισσοτερες περιπτώσεις για δικους τους λόγους (ευχαρηστιμενος πελατης, αποφυγη ακυρωσης κλπ κλπ) ειναι αλλο θέμα.

Νομίζω πως το θέμα είναι ποιο απλό, αν είχαν δικούς τους τεχνικούς και όχι εργολαβία τότε θα ήταν αλλιώς τα πράγματα, ο παρόχος θα πληρώσει τον τεχνικό που θα σου στείλει άσχετα με το αν βρει ή όχι βλάβη.

Και φυσικά είναι φυσιολογικό ο εργολάβος να χρεώνει την επίσκεψη στον πάροχο, αν και πάλι θα μπορούσε να είχε μια διαφορετική συμφωνία.
Φαντάσου τον Οτε να είχε με εργολαβία τους τεχνικούς, μετά θα ήθελα να δώ αν θα ξαναστέλνε παρόχος βλάβη στον Οτε πριν στείλει δικό του τεχνικό.

ο ΟΤΕ επειδή πληρώνει τους τεχνικούς του με μισθό και όχι κατ αποκοπή μπορεί να είναι ποιο ευέλικτος (όπως θα μπορούσε να το κάνει ο κάθε πάροχος, αλλά το προσωπικό κοστίζει)

orck
13-11-10, 21:35
Ποια ειναι η συμφωνια για την πληρωμη των τεχνικων δεν εχει καμια σχεση με το τι απαιτει ο πελατης.

Ο ΟΤΕ πληρωνει καθε μηνα ενα σταθερο ποσο τους τεχνικους και για δικους του λογους αποφασιζει να κανει γαργαρα την απαιτηση να πληρωνει ο πελατης καθε φορα που υπαρχει προβλημα στο δικτυο του σπιτιου του, μπορει και το κανει, ιδιωτικη εταιρια ειναι, δεν μας κοστιζει τιποτα σαν κρατος, καλα κανει.

Η καθε φτηνοεταιρια που συνεργαζεται με εργολαβο θα μπορουσε να πληρωνει το ποσο για τον καθε ελεγχο που πραγματοποιει ο τεχνικος του εργολαβου οπως εχουν συμφωνησει και να μην περναει την χρεωση στον πελατη. Ποια διαφορα υπαρχει;

Αλλα δεν θελουμε να δουμε το πραγματικο θεμα. Οτι υπολογιζοντας τα τελη ενεργοποιησης, τελη αποχωρησης, κοστος για καθε επισκεψη τεχνικου και το "παμφτηνο" παγιο, το συνολικο ποσο πληρωμης ειναι ιδιο με τον υποτιθεμενο ακριβο ΟΤΕ. Οποιος καθησει να τα υπολογισει θα εκπλαγει.

valen_gr
13-11-10, 22:02
Νομίζω πως το θέμα είναι ποιο απλό, αν είχαν δικούς τους τεχνικούς και όχι εργολαβία τότε θα ήταν αλλιώς τα πράγματα, ο παρόχος θα πληρώσει τον τεχνικό που θα σου στείλει άσχετα με το αν βρει ή όχι βλάβη.

Και φυσικά είναι φυσιολογικό ο εργολάβος να χρεώνει την επίσκεψη στον πάροχο, αν και πάλι θα μπορούσε να είχε μια διαφορετική συμφωνία.
Φαντάσου τον Οτε να είχε με εργολαβία τους τεχνικούς, μετά θα ήθελα να δώ αν θα ξαναστέλνε παρόχος βλάβη στον Οτε πριν στείλει δικό του τεχνικό.

ο ΟΤΕ επειδή πληρώνει τους τεχνικούς του με μισθό και όχι κατ αποκοπή μπορεί να είναι ποιο ευέλικτος (όπως θα μπορούσε να το κάνει ο κάθε πάροχος, αλλά το προσωπικό κοστίζει)


χρεωση για ασκοπη μεταβαση τεχνικου έχει και ο ΟΤΕ με τους τεχνικους με μισθο οπως λές.
Ποιά η διαφορα?Η ένστασή σου πού είναι?Πρόβλεψη χρεωσης του πελάτη σε περίπτωση δικης του υπαιτιοτητας υπαρχει κανονικοτατα, στην forthnet, hol ακομα και ΟΤΕ. Το εαν ο τεχνικος που τελικα θα παει στον πελατη πληρωνεται απο την εταιρεια απευθειας με μισθο, η απο την εταιρεια σαν υπεργολαβια σε τριτο, εχει πραγματικα σημασια για τον πελατη?
Και τα δυο εξοδο ειναι για την εταιρεια. Και στις δυο περιπτωσεις ομως, ο πελατης παλι θα πληρωσει εαν ειναι δικη του υπαιτιοτητα....


Ο ΟΤΕ γιατι δεν εχει ακομη χρεωση σε περιπτωσεις που φταιει ο πελατης; Οι βλαβες θα πρεπει να ειναι με ραντεβου, δελτιο τεχνικης εξυπηρετησης και εαν φταιει ο πελατης να πληρωνει κοστος ελεγχου. Η αποκατασταση, για την περιπτωση πουειναι ευθυνη πελατη, βαρυνει τον ιδιοκτητη ο οποιος πρεπει να καλεσει ηλεκλτρολογο.


Εχεις δει λογαριασμο που περασαν τετοια χρεωση;


Ναι σε αυτούς που έχουν υφάκι και παρότι έχουν ενημερωθεί για την ανάγκη ηλεκτρολόγου επανέρχονται με βλάβη και παρατήρηση για το συνεργείο με "έντονα παράπονα".
Και συνήθως δεν έχουν φωνάξει ηλεκτρολόγο, και αν τον έχουν φωνάξει ας τα ζητήσουν πίσω απ'αυτόν.

sdikr
13-11-10, 22:07
αυτα που λές δεν βγαζουν νοημα.
χρεωση για ασκοπη μεταβαση τεχνικου έχει και ο ΟΤΕ με τους τεχνικους με μισθο οπως λές.

Το τι θεωρεί ο κάθε ένας άσκοπη μετάβαση.

valen_gr
13-11-10, 22:12
Καλα, η forthnet μπορει να εχει δικη της θεωρια σχετικα με το θεμα...
Παντως, αυτο δεν αλλαζει το θέμα μας, που ειναι η χρεωση σε περιπτωση βλαβης χωρου και οχι βροχου...
Αλλα ναι, καλα θα κανει η forthnet να διορθωσει αυτα που γραφει στην ιστοσελιδα.

agrelaphon
13-11-10, 22:30
...
Παντως, αυτο δεν αλλαζει το θέμα μας, που ειναι η χρεωση σε περιπτωση βλαβης χωρου και οχι βροχου...
...

Δηλαδή ο πελάτης της 4net θα πρέπει να είναι γνώστης ηλεκτρολογικών και με κάποιο μαγικό τρόπο να γνωρίζει και τα στοιχεία δυκτίου της γραμμής του. Καλό ε? :p

xmperop1
13-11-10, 23:15
Νομίζω πως το θέμα είναι ποιο απλό, αν είχαν δικούς τους τεχνικούς και όχι εργολαβία τότε θα ήταν αλλιώς τα πράγματα, ο παρόχος θα πληρώσει τον τεχνικό που θα σου στείλει άσχετα με το αν βρει ή όχι βλάβη.

Και φυσικά είναι φυσιολογικό ο εργολάβος να χρεώνει την επίσκεψη στον πάροχο, αν και πάλι θα μπορούσε να είχε μια διαφορετική συμφωνία.
Φαντάσου τον Οτε να είχε με εργολαβία τους τεχνικούς, μετά θα ήθελα να δώ αν θα ξαναστέλνε παρόχος βλάβη στον Οτε πριν στείλει δικό του τεχνικό.

ο ΟΤΕ επειδή πληρώνει τους τεχνικούς του με μισθό και όχι κατ αποκοπή μπορεί να είναι ποιο ευέλικτος (όπως θα μπορούσε να το κάνει ο κάθε πάροχος, αλλά το προσωπικό κοστίζει)

Μα και τώρα δεν αλλάζει κάτι.
Ο κάθε πάροχος χρεώνεται από την πρώτη δήλωση βλάβης αν η βλάβη δεν εντοπιστεί στο δίκτυο του ΟΤΕ.
Πρέπει κάποια στιγμή να δει κάποιος το δρομολόγιο ας πούμε των συνδιαστικών που δίνουν στους τεχνίτες τους οι πάροχοι και θα καταλάβει τι μπάχαλο επικρατεί στα τεχνικά τους τμήματα.

valen_gr
14-11-10, 00:18
Δηλαδή ο πελάτης της 4net θα πρέπει να είναι γνώστης ηλεκτρολογικών και με κάποιο μαγικό τρόπο να γνωρίζει και τα στοιχεία δυκτίου της γραμμής του. Καλό ε? :p

χαχα,αστειο.
:down:

τι σχεση εχει το εαν ο πελατης εχει τεχνικες γνωσεις με το εαν εχει βλαβη στον χωρο του?
τι ειδους λογικη ειναι αυτη?
Κουραζουμε κατι το οποιο ειναι ιδαιτερα απλο. Ο ΟΤΕ, ο παροχος και η οποιαδηποτε εταιρεια, ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση, ευθυνη η αναμειξη εχει με την εσωτερικη, δικης μας ιδιοκτησιας καλωδιωση.

Εφοσον λοιπον, ερχεται τεχνικος να ελενξει κατι το οποιο ουτε εχει αναλαβει να συντηρει, ουτε εχει ευθυνη για την σωστη λειτουργια του, εφοσον βρεθει οτι εκει ειναι το προβλημα, γιατι να μην ειναι με χρεωση? Εφοσον ειναι δικη μας η εγκατασταση, και εμεις φερουμε ευθυνη για την σωστη λειτουργια?

xmperop1
14-11-10, 00:47
χαχα,αστειο.
:down:

τι σχεση εχει το εαν ο πελατης εχει τεχνικες γνωσεις με το εαν εχει βλαβη στον χωρο του?
τι ειδους λογικη ειναι αυτη?
Κουραζουμε κατι το οποιο ειναι ιδαιτερα απλο. Ο ΟΤΕ, ο παροχος και η οποιαδηποτε εταιρεια, ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση, ευθυνη η αναμειξη εχει με την εσωτερικη, δικης μας ιδιοκτησιας καλωδιωση.

Εφοσον λοιπον, ερχεται τεχνικος να ελενξει κατι το οποιο ουτε εχει αναλαβει να συντηρει, ουτε εχει ευθυνη για την σωστη λειτουργια του, εφοσον βρεθει οτι εκει ειναι το προβλημα, γιατι να μην ειναι με χρεωση? Εφοσον ειναι δικη μας η εγκατασταση, και εμεις φερουμε ευθυνη για την σωστη λειτουργια?

Και μη ξεχνάμε ότι ο πάροχος είναι υποχρεωμένος από το RUO να ελέγξει τον μεταξύ άλλων και τον χώρο του πελάτη του ( εξοπλισμό ) πριν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ.

Georgevtr
14-11-10, 00:52
Και μη ξεχνάμε ότι ο πάροχος είναι υποχρεωμένος από το RUO να ελέγξει τον μεταξύ άλλων και τον χώρο του πελάτη του ( εξοπλισμό ) πριν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ.

Στην δική μου περίπτωση,ΔΕΝ ελέγχθηκε απο τον μισθωμένο τεχνικό της 4νετ.
Και όντως ήταν βλάβη δικτύου ευτυχώς και δεν είχα παρατράγουδα.

orck
14-11-10, 01:14
Και μη ξεχνάμε ότι ο πάροχος είναι υποχρεωμένος από το RUO να ελέγξει τον μεταξύ άλλων και τον χώρο του πελάτη του ( εξοπλισμό ) πριν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ.

Ο παροχος ειναι υποχρεωμενος ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ να ελεγξει τον χωρο του πελατη ωστε πριν δωσει βλαβη στο ΟΤΕ να ξερει με σιγουρια οτι η βλαβη δεν ειναι ευθυνη του πελατη της (και αρα εδωσε χωρις λογο την βλαβη στον ΟΤΕ). Δεν νομιζω καπου να λεει οτι εχει την υποχρεωση να κανει τον ελεγχο δωρεαν ουτε το αναφερει καπου αυτο στο συμβολαιο. Απο την στιγμη που υπαρχει προβλημα θα γινει ελεγχος, εαν φταινε τα καλωδια του πελατη θα πληρωσει για τον ελεγχο εαν οχι θα δωσει βλαβη στον ΟΤΕ.

xmperop1
14-11-10, 01:25
Ο παροχος ειναι υποχρεωμενος ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ να ελεγξει τον χωρο του πελατη ωστε πριν δωσει βλαβη στο ΟΤΕ να ξερει με σιγουρια οτι η βλαβη δεν ειναι ευθυνη του πελατη της (και αρα εδωσε χωρις λογο την βλαβη στον ΟΤΕ). Δεν νομιζω καπου να λεει οτι εχει την υποχρεωση να κανει τον ελεγχο δωρεαν ουτε το αναφερει καπου αυτο στο συμβολαιο. Απο την στιγμη που υπαρχει προβλημα θα γινει ελεγχος, εαν φταινε τα καλωδια του πελατη θα πληρωσει για τον ελεγχο εαν οχι θα δωσει βλαβη στον ΟΤΕ.

Αυτό είναι σκοτεινό σημείο γιατί έχει υπογράψει το RUO με την ΕΕΤΤ και όχι με τον πελάτη.
Αρα αν ακολουθήσει το RUO θα φτάσει στον πελάτη του σαν συμβατική υποχρέωση και όχι κατόπιν αιτήματος του πελάτη.
Βέβαια βάζουν μπροστά την απομακρυσμένη διαχείρηση, εποπτεία και έλεγχο των κυκλωμάτων, πετάνε και ένα ξένη τάση,διακοπή στα 40μ, βραχυκύκλωμα στα 800μ και είναι καλυμένοι.
Οπότε η όποια επίσκεψη στον πελάτη τους είναι για αυτούς ουσιαστικά έσοδο.

agrelaphon
14-11-10, 12:41
χαχα,αστειο.
:down:

τι σχεση εχει το εαν ο πελατης εχει τεχνικες γνωσεις με το εαν εχει βλαβη στον χωρο του?
τι ειδους λογικη ειναι αυτη?
Κουραζουμε κατι το οποιο ειναι ιδαιτερα απλο. Ο ΟΤΕ, ο παροχος και η οποιαδηποτε εταιρεια, ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση, ευθυνη η αναμειξη εχει με την εσωτερικη, δικης μας ιδιοκτησιας καλωδιωση.

Εφοσον λοιπον, ερχεται τεχνικος να ελενξει κατι το οποιο ουτε εχει αναλαβει να συντηρει, ουτε εχει ευθυνη για την σωστη λειτουργια του, εφοσον βρεθει οτι εκει ειναι το προβλημα, γιατι να μην ειναι με χρεωση? Εφοσον ειναι δικη μας η εγκατασταση, και εμεις φερουμε ευθυνη για την σωστη λειτουργια?

Το αστείο θα είναι ο συνδρομητής της 4net, που θα πρέπει να μυρίσει τα δάχτυλά του για να φανταστεί που είναι η βλάβη. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, μάλλον θα νομίζεις οτι όλοι είναι εξπέρ στις τηλεφωνικές γραμμές, και όταν έχουν βλάβη ξέρουν να δουν και να ψάξουν αν προέρχεται από το χώρο τους ή όχι

orck
14-11-10, 12:59
Το αστείο θα είναι ο συνδρομητής της 4net, που θα πρέπει να μυρίσει τα δάχτυλά του για να φανταστεί που είναι η βλάβη. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, μάλλον θα νομίζεις οτι όλοι είναι εξπέρ στις τηλεφωνικές γραμμές, και όταν έχουν βλάβη ξέρουν να δουν και να ψάξουν αν προέρχεται από το χώρο τους ή όχι

Αντε παλι.
Εαν δεν ξερεις τιποτα τοτε καλεις την εταιρια σου, ερχονται ελεγχουν, εαν ειναι προβλημα δικο τους το φτιαχνουν αυτοι, πληρωνει η εταιρια τον τεχνικο χωρις να σου περασει χρεωση γιατι δεν φταιες εσυ.
Εαν ειναι προβλημα δικο σου, δηλαδη του σπιτιου σου το φτιαχνεις εσυ (ειτε μονος σου ειτε με τον ηλεκτρολογο σου) και πληρωνεις το κοστος ελεγχου, γιατι η εταιρια δεν φταιει. Το σπιτι σου ειναι δικο σου, δικο σου θεμα τι κανεις μεσα, κανε οτι θες με τα καλωδια.

agrelaphon
14-11-10, 16:11
Αντε παλι.
Εαν δεν ξερεις τιποτα τοτε καλεις την εταιρια σου, ερχονται ελεγχουν, εαν ειναι προβλημα δικο τους το φτιαχνουν αυτοι, πληρωνει η εταιρια τον τεχνικο χωρις να σου περασει χρεωση γιατι δεν φταιες εσυ.
Εαν ειναι προβλημα δικο σου, δηλαδη του σπιτιου σου το φτιαχνεις εσυ (ειτε μονος σου ειτε με τον ηλεκτρολογο σου) και πληρωνεις το κοστος ελεγχου, γιατι η εταιρια δεν φταιει. Το σπιτι σου ειναι δικο σου, δικο σου θεμα τι κανεις μεσα, κανε οτι θες με τα καλωδια.

Άντε πάλι
Ρε φίλε μαζί μιλάμε (εντάξη γράφουμε) και χώρια καταλαβαίνουμε. Που θα ξέρω εγώ ο συνδρομητής της 4νετ (λαίμαι τώρα) αν το πρόβλημα είναι όντως στη μεριά μου ή όχι, χωρίς κάποιος να μου το πει.
Πρέπει δηλαδή σώνει και καλά να φάω το καζίκι, είτε φέρω ηλεκτρολόγο (φαντάζομαι θα θέλει κάτι παραπάνω από κανένα φραπέ) ή να φάω τη χρέωση της 4νετ? Κι αν η βλάβη είναι στο δύκτιο? Μάγκας ο ηλεκτρολόγος, το τσίμπισε το 50άρικο!
Καλό είναι να μη βλέπουμε μόνο συντεχνιακά τα πράγματα, αλλά και από τη σκοπιά του καταναλωτή

orck
14-11-10, 16:58
Να στο πω αλλιως; Και εγω σπαζομαι και χαλιεμαι που δινω καθε χρονο ενα ποσο 100-200€ για service αυτοκινητου. Δεν πρεπει να πληρωσω τον μηχανικο να το κανει; Θα επικαλεστω το "επιχειρημα" "Μα αφου σας εδωσα 12000€ για να το αγορασω, θελετε και αλλα;".

Ουτε τον υπολογιστη ξερω να φτιαχνω, να μην πληρωσω ουτε τον τεχνικο Η/Υ. Να μην πληρωσω ουτε το κοστος ελεγχου και διαγνωσης (ετσι και αλλιως απλα το ανοιξε για λιγο, δεν το εφτιαξε).

Δεν ειναι συντεχνιακοι οι λογοι που γραφω την αποψη μου, δεν εργαζομαι στην forthnet. Ειναι κοινη λογικη ομως εαν δεν ξερεις κατι να πληρωσεις για να το κανει καποιος αλλος.
Ας κανουμε ενα βημα πισω και ας σταματησουμε να απαξιωνουμε επαγγελματα.

Seitman
14-11-10, 18:57
Πρωτα πρωτα, ο πάροχος παρέχει δωρεαν τηλεφωνικη υποστηριξη.


Από πότε??? Και όχι μόνο η fothnet, αλλά και οι υπόλοιποι. Εγώ πάντως δεν έλυσα ποτέ θέμα από την "τηλεφωνική υποστήριξη".

sdikr
14-11-10, 19:08
Να στο πω αλλιως; Και εγω σπαζομαι και χαλιεμαι που δινω καθε χρονο ενα ποσο 100-200€ για service αυτοκινητου. Δεν πρεπει να πληρωσω τον μηχανικο να το κανει; Θα επικαλεστω το "επιχειρημα" "Μα αφου σας εδωσα 12000€ για να το αγορασω, θελετε και αλλα;".

Ουτε τον υπολογιστη ξερω να φτιαχνω, να μην πληρωσω ουτε τον τεχνικο Η/Υ. Να μην πληρωσω ουτε το κοστος ελεγχου και διαγνωσης (ετσι και αλλιως απλα το ανοιξε για λιγο, δεν το εφτιαξε).

Δεν ειναι συντεχνιακοι οι λογοι που γραφω την αποψη μου, δεν εργαζομαι στην forthnet. Ειναι κοινη λογικη ομως εαν δεν ξερεις κατι να πληρωσεις για να το κανει καποιος αλλος.
Ας κανουμε ενα βημα πισω και ας σταματησουμε να απαξιωνουμε επαγγελματα.


Μην μπερδεύεις την επισκευή την βλάβης με το να βρούνε την βλάβη.
Διάγνωση συνήθως αν το πας στον χώρο τους δεν σε χρεώνουν όπως και όταν έχεις συμβόλαιο μαζί τους (για τους υπολογιστές μιλάω)

Να το δούμε απο άλλη πλευρά;
Πες οτι πάει ο τεχνικός στον χώρο βρίσκει πρόβλημα στην καλωδίωση απο τον κατανεμητή εως το διαμέρισμα, την φτιάχνει και μετά χρεώνει τον πελάτη, το να πάει και να του πεί έχεις βλάβη, φώναξε ηλεκτρολόγο και σε χρεώνω και εγώ, είναι λίγο τραβηγμένο.

Μην ξεχνάμε μιλάμε για μια συνδρομή που κάθε μήνα λαμβάνουν πάγιο, τουλάχιστον ο έλεγχος θα έπρεπε να είναι δωρεάν.

emeliss
14-11-10, 19:17
Μην ξεχνάμε μιλάμε για μια συνδρομή που κάθε μήνα λαμβάνουν πάγιο, τουλάχιστον ο έλεγχος θα έπρεπε να είναι δωρεάν.
Θα συμφωνήσω υπό προϋποθέσεις. Αν δηλαδή η βλάβη αφορά πλήρη διακοπή υπηρεσιών. Αν η βλάβη είναι του στυλ "πήγα από τα 15 στα 12", τότε δεν συμφωνώ.

orck
14-11-10, 19:26
Μην μπερδεύεις την επισκευή την βλάβης με το να βρούνε την βλάβη.
Διάγνωση συνήθως αν το πας στον χώρο τους δεν σε χρεώνουν όπως και όταν έχεις συμβόλαιο μαζί τους (για τους υπολογιστές μιλάω)

Να το δούμε απο άλλη πλευρά;
Πες οτι πάει ο τεχνικός στον χώρο βρίσκει πρόβλημα στην καλωδίωση απο τον κατανεμητή εως το διαμέρισμα, την φτιάχνει και μετά χρεώνει τον πελάτη, το να πάει και να του πεί έχεις βλάβη, φώναξε ηλεκτρολόγο και σε χρεώνω και εγώ, είναι λίγο τραβηγμένο.

Μην ξεχνάμε μιλάμε για μια συνδρομή που κάθε μήνα λαμβάνουν πάγιο, τουλάχιστον ο έλεγχος θα έπρεπε να είναι δωρεάν.

Και στους υπολογιστες η διαγνωση εχει χρεωση, ασχετα εαν ο πελατης αλλαξει γνωμη, δει οτι δεν τον συμφαιρει η επισκευη. Ειναι χρονος που σπαταλησε ενας τεχνικος.
Η εταιρια δεν εχει αναλαβει σε κανενα συμβολαιο συντηρηση της εσωτερικης εγκαταστασης του πελατη. Ανελαβε να δινει υπηρεσιες μεχρι εκει που τελειωνει το καλωδιο του ΟΤΕ. Ειναι θεμα του πελατη τι συμβαινει απο εκει και μετα.
Συμφνωνω οτι ολοι οι παροχοι ειναι καλο να αναλαμβανουν την επισκευη οποια και να ειναι αυτη, ακομη και περασμα καινουργιου καλωδιου. Να σου πει δηλαδη, κοστος ελεγχου ειναι 30€ και κοστος επισκευης με καινουργια καλωδια ειναι 100€.
Συμφωνω επισης οτι 60€ για εναν ελεγχο ειναι πολλα χρηματα για τους περισσοτερους.

valen_gr
14-11-10, 19:42
Να το πω και πιο απλα? οπως λέει και ο οrck, ο παροχος δινει υπηρεσια μεχρι εκει που τελειωνει το καλωδιο του ΟΤΕ.
Και ξαφνικα καλει ο πελατης και λέει ..... η γραμμη δεν δινει σημα.
Και τυπικα να το δεις, ο παροχος θα στειλει τεχνικο να δει εκει που τελειωνει το καλωδιο του ΟΤΕ εαν οντως δινει σημα ή οχι.
Εαν το δείς 100% αντικειμενικά, ξαφνικά νεκρώσει το τηλεφωνο, πριν καλέσω στην forthnet θα πρεπει να δώ στην εισαγωγή εαν η γραμμή που εχω με την forthnet δινει σημα η οχι.

επειδη κατι τετοιο ειναι δυσκολο στην πραξη ή χρονοβορο, ο παροχος αναλαμβάνει να κάνει αυτον τον έλεγχο για εμάς, με ενδεχομενη χρεωση.



Πρέπει δηλαδή σώνει και καλά να φάω το καζίκι, είτε φέρω ηλεκτρολόγο (φαντάζομαι θα θέλει κάτι παραπάνω από κανένα φραπέ) ή να φάω τη χρέωση της 4νετ? Κι αν η βλάβη είναι στο δύκτιο? Μάγκας ο ηλεκτρολόγος, το τσίμπισε το 50άρικο!
Καλό είναι να μη βλέπουμε μόνο συντεχνιακά τα πράγματα, αλλά και από τη σκοπιά του καταναλωτή

Κατι δεν εχει καταλάβει ακομα. Απο την στιγμη που υπαρχει βλαβη - σε οποιοδηποτε σημειο(σπιτι, δικτυο) , καποιος τεχνικος (ΟΤΕ,ηλεκτρολογος κλπ) θα πρεπει να την διορθωσει με την εργασία του. Αυτος ο τεχνικος θα πληρωθει. Αρα ναι, σώνει και καλά καποιος (εσυ, η forthnet, o OTE) θα το φάει το καζικι που λές.

Εσυ ζητάς να μην πληρώσεις σε καμια περιπτωση? Γιατι?

Και πρωτα πρωτα, η λογικη σου ειναι λαθος. Αν φερεις τεχνικο 4net και η βλαβη ειναι στο δικτυο, τοτε δεν πληρωνεις το καζικι, αλλα η forthnet.

sdikr
14-11-10, 19:56
Να το πω και πιο απλα? οπως λέει και ο οrck, ο παροχος δινει υπηρεσια μεχρι εκει που τελειωνει το καλωδιο του ΟΤΕ.
Και ξαφνικα καλει ο πελατης και λέει ..... η γραμμη δεν δινει σημα.
Και τυπικα να το δεις, ο παροχος θα στειλει τεχνικο να δει εκει που τελειωνει το καλωδιο του ΟΤΕ εαν οντως δινει σημα ή οχι.
Εαν το δείς 100% αντικειμενικά, ξαφνικά νεκρώσει το τηλεφωνο, πριν καλέσω στην forthnet θα πρεπει να δώ στην εισαγωγή εαν η γραμμή που εχω με την forthnet δινει σημα η οχι.

επειδη κατι τετοιο ειναι δυσκολο στην πραξη ή χρονοβορο, ο παροχος αναλαμβάνει να κάνει αυτον τον έλεγχο για εμάς, με ενδεχομενη χρεωση.
.

Ξαναλέω, υπάρχει διαφορά στην διάγνωση και στην επισκευή, σαν να λες θα έρθω θα σου βρώ την βλάβη θα με πληρώσεις 50 και θα δώσεις και αλλά 50 στον ηλεκτρολόγο

Αν όπως λες είναι μέχρι την γραμμή του ΟΤΕ, τότε να πάνε να κάνουν τον έλεγχο και να πούνε απο εμάς είσαστε εντάξει το πρόβλημα είναι δικό σας

valen_gr
14-11-10, 20:40
Δεν υπαρχει διαφορα. Και η διαγνωση εργασία ειναι και πρεπει να πληρωθει. Και γιατρος να με δει για διαγνωση, παλι θα τον πληρωσω. Και ας μην μου κανει εξετασεις ή επέμβαση κλπ. (δηλαδη, να με "φτιάξει")
Και να με συγχωρεις, η εργασια ηλεκτρολογου παει πολυ παραπανω απο 50αρικο.

Οσο για το δευτερο σκέλος αυτων που λές και το σενάριο που περιγράφεις , αυτο ειναι ο ορισμός της ασκοπης μεταβασης. Εάν ήταν έτσι τα πράγματα οπως τα λές, εγώ επειδη ειμαι πολυ κακος ανθρωπος και γουσταρω να τυραννώ την forthnet θα εκανα αναφορά βλάβης καθε 3 ημέρες , μονο και μονο για να βλεπω την φατσουλα του τεχνικου να μου λέει το ιδιο πράγμα, ξανα και ξανα , "απο εμας εισαστε εντάξει".

Καταλαβαινεις οτι κατι τετοιο, δεν γινεται.

jdtech
15-11-10, 01:28
Συμφωνώ κι εγώ πως και η διάγνωση είναι εργασία. Αν πας για παράδειγμα στο γιατρό και σου πει ότι το πρόβλημα σου είναι θέμα διαφορετικής ιατρικής ειδικότητας δε θα σε χρεώσει επίσκεψη? Σίγουρα και ο τεχνικός αφιερώνει χρόνο και κόπο για να δει τι φταίει.

agrelaphon
16-11-10, 17:56
Συμφωνώ κι εγώ πως και η διάγνωση είναι εργασία. Αν πας για παράδειγμα στο γιατρό και σου πει ότι το πρόβλημα σου είναι θέμα διαφορετικής ιατρικής ειδικότητας δε θα σε χρεώσει επίσκεψη? Σίγουρα και ο τεχνικός αφιερώνει χρόνο και κόπο για να δει τι φταίει.

Να σε πω. Αν αυτόν τον γιατρό τον πληρώνεις 40Ε το μήνα βρέξει - χιονίσει, πας - δεν πας και σε χρεώσει για να στο πει αυτό, ε ... αλλάζεις γιατρό :oneup:

030366
16-11-10, 21:53
Μόνο πού ακόμη και στον "γιατρό ΟΤΕ" να πάς τα ίδια ισχύουν σε τέτοιες περιπτώσεις..

jdtech
17-11-10, 00:55
Να σε πω. Αν αυτόν τον γιατρό τον πληρώνεις 40Ε το μήνα βρέξει - χιονίσει, πας - δεν πας και σε χρεώσει για να στο πει αυτό, ε ... αλλάζεις γιατρό :oneup:

Ok αποτυχημένο το παράδειγμά μου :oops: . Όμως τον πάροχο τον πληρώνεις για να σου δίνει υπηρεσία internet και να διασφαλίζει ότι αυτή παρέχεται στο κομμάτι ευθύνης του. Αν εγώ αύριο ξηλώσω την εγκατάσταση του σπιτιού μου επειδή με παράτησε η γκόμενα δε θα πρέπει να έχω την απαίτηση να μουν την επισκευάσει ο πάροχος τζάμπα (Το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο) :whistle:

kime
17-11-10, 10:01
Εγώ έχω δομημένη καλωδίωση δύο ετών και ξαφνικά ακούω παράσιτα στο voice και το internet ανεπηρέαστο (το ίδιο χάλια δηλαδή). Όταν τους πήρα μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από αυτούς (αν και με δυσκολία έγινε η επικοινωνία εξαιτίας του θορύβου της γραμμής).

Πήρα λοιπόν την εταιρεία που έκανε την καλωδίωση, ήρθαν μέτρησαν και δεν βρήκαν τπτ. Ξαναπήρα την forthnet και μου είπαν ότι άμα έρθει ο τεχνικός απλά θα δει εάν υπάρχει πρόβλημα ή όχι αλλά θα πάρει την χρέωση κανονικά.

Τί να κάνω; όπως και να έχει πληρώνω τους τεχνικούς και δεν έχω και λύση !!!
Το αστείο είναι ότι και εγώ τεχνικός είμαι, αλλά όχι καλωδιώσεων...

Seitman
17-11-10, 10:17
Απλά φίλε kime, θα ζητήσεις από την εταιρεία που σου έκανε την καλωδίωση και τις μετρήσεις να σου δώσει ένα χαρτί που να φαίνονται αναλυτικά τι έχουν κάνει και τι τιμές έχουν. Θα φωνάξεις τον "τεχνικό" της forthnet να μετρήσει από τον κατανεμητή προς το DSLAM. Εννοείται ότι θα ζητήσεις χαρτί και από αυτόν με αναλυτική περιγραφή και τιμές μετρήσεων. Αν σου πει ότι δεν έχεις πρόβλημα κάνεις μια καταγγελία της σύμβασης σε βάρος τους, καθώς επίσης σε ΕΕΤΤ & Συνήγορο Καταναλωτή και επισυνάπτεις τα φύλλα ελέγχου.
Και μετά άσε τους να τραβάνε τις τρίχες τους.

030366
17-11-10, 14:35
Ο τεχνικός της Forthnet έτσι κι αλλιώς αφήνει χαρτί με τους ελέγχους πού έγιναν και το πρόβλημα πού εντόπισε. Από εμπειρία σε δική μου γραμμή το ξέρω.

Seitman
17-11-10, 14:53
Το θέμα δεν είναι αν αφήνει χαρτί, αλλά τι γράφει στο χαρτί ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.