PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με Otenet ή Modem...



karpaths
12-08-06, 11:27
Καλημέρα σε όλους. Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη που κάνω καινούριο Post (μπορεί να υπάρχει παλαιότερο με το ίδιο θέμα) αλλά δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω.

Έχω κάνει σύνδεση otenet 384 και το modem που έχω είναι το Sagem fast 800. Τα προβλήματα ξεκινάνε από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η γραμμή DSL. Ενώ είμαι στο internet και σερφάρω με πετάει έξω κάθε 20 λεπτά σχεδόν. Αφού άλλαξαν modem έκαναν και κάποια tests στη γραμμή και την βρήκαν καθαρή το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Όποιος έχει την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει σας παρακαλώ να με βοηθήσει.
Για την ιστορία η γραμμή είναι DSL over PSTN και απ'ότι είδα το modem δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση και στον υπολογιστή είναι απενεργοποιημένα όλα τα firewall.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Takis_Kal
12-08-06, 11:38
Πετας τη σαβουρα και αγοραζεις ενα speedtouch 346 και εισαι πρωτος !

AddictedToChaos
12-08-06, 11:42
Κατεβαζεις torrent μηπως; Ισως δημιουργουνται πολλα παραλληλα connections και γι'αυτο σου ριχνει τη συνδεση.

Παντως και γω σου προτεινω, με την πρωτη ευκαιρια, να παρεις ενα αξιοπρεπες ρουτερ. ;)

karpaths
12-08-06, 11:50
Όχι δεν έχω επιχειρήσει να κατεβάσω τίποτα ακόμη... αν ανεβαίνουν τα connections με απλό σερφάρισμα τότε μάλλον πρέπει να πετάξω το modem...

sdikr
12-08-06, 11:53
Υπάρχει περιπτώση σαν Usb που ειναι να υπάρχει προβλημα με το ρευμά που πέρνει απο την Usb του υπολογιστή.

μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις σε κάποιο usb hub το οποιό έχει δικιά του τροφοδοσία ή να πάρεις ενα ethernet modem απο κάποιον γνωστό και να δοκιμάσεις

enwsitis21
12-08-06, 12:12
Όταν σε αποσυνδέει, μήπως χάνει και τον συγχρονισμό η γραμμή;

sdikr
12-08-06, 12:21
Όταν σε αποσυνδέει, μήπως χάνει και τον συγχρονισμό η γραμμή;

Αν έχει πρόβλημα με το Usb τότε χάνει και το ρευμά και αναγκαστικά και τον συχρονισμό

karpaths
12-08-06, 12:28
Όχι η γραμμή δεν χάνει τον συγχρονισμό της

axeman
13-08-06, 11:32
Και μένα μου φέρανε το ίδιο modem όταν έκανα την αίτηση για ADSL αλλά έχει μείνει ακόμα στο κουτί του.

Καλό θα ήταν, όπως ήδη είπαν, να πάρεις ένα 536 ή κάποιο άλλο modem/router με θύρα ethernet για την σύνδεση με το pc. Έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα με τις USB συνδέσεις. Ρίξε και μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7513).

limo
13-08-06, 15:18
Πρέπει να είναι θέμα motherboard και παροχής ρεύματος στο USB όπως λεέι και ο sdikr και όχι modem. Eγώ τέσταρα με στημένο folder dazzle emule apo φίλο, με 100 περίπου αρχεία, με 70-80 περίπου ταυτόχρονες συνδέσεις (downloads από συγκεκριμένους χρήστες). Είναι αρκετός φόρτος πιστεύω. Το δίκτυο είναι οκ την ίδια ώρα με 103-104kb/sec sto emule. Σε 20 λεπτά περίπου εξαντεί όλο το διαθέσιμο bandwidth και μένει σταθερά εκεί. Αν ήταν και ο ΟΤΕ αξιόπιστος στην ταχύτητα όλα θα ήταν ΟΚ.

Το emule το έχει 2000 sources, 10000 connections, 20connection/5 sec. με zonealarm και peerguardian και φίλτρο στο emule. Μην ακούω ότι φταίνε αυτά όταν φταίει ο ΟΤΕ:)

Τελικά πέφτει το usb modem όταν αλλάζει το IP; Δεν το έχω δει να πέφτει ποτέ. Με το emule θα φαινόταν υποθέτω.

mgv
13-08-06, 19:15
Δεν πέφτει μόνο όταν αλλάζει IP.Πέφτει όποτε θέλει.10 λεπτά από τότε που ανοίγω μια μ΄ρα μετά

Πάντως για να βρεις την υγειά σου κάνε rediaλ ίσαμε 100 φορές.Δεν μπορεί κάποια στιγμή θα συνδεθεί

limo
14-08-06, 00:02
Παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο modem έχει ειδικούς drivers για την ελλάδα. Επίσης ότι στο pdf το δείχνει ως permanent LAN connection, όπως δηλαδή τα ethernet modems. Routed RFC 1483 VCMUX κανονικά. Μήπως ο ΟΤΕ μας αφαίρεσε αυτή τη δυνατότητα για ευνόητους λόγους; :hmm:

Driver 2.0.35 Greece OTEnet Multi-lang Windows specific version Greece OTEnet 5.22 Mo http://www.sagem.com/support/site/driver/SAGEMFaST840_OTEnet.zip

Driver W.3.0.4b for all operators Multi-lang Windows 11.99 Mo
http://www.sagem.com/support/site/driver/SAGEM_Fast800_v3_0_4b.zip

http://www.sagem.com/support/site/livret/288021413-03.pdf 1483
http://www.sagem.com/support/site/livret/288047975-02.pdf PPP

gligoris
15-08-06, 14:26
Καλημέρα παιδιά, απο προχτές το απόγευμα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το adsl 512/128 , speedtouch 510 , ενώ όλα πηγαίναν καλά τον προηγούμενο καιρό (full ταχύτητες) ξαφνικά όταν πάω να ανοίξω σελίδες είτε δεν ανοίγουν , είτε ανοίγουν μισές (και θέλει κάμποσα refresh για να κατέβουν ολόκληρες) , μάλιστα τώρα στέλνω το post μετά βίας (sorry αν το section δεν είναι σωστό), για downloads δεν το συζητώ καν απλά τίποτα . Βλέπω λοιπόν το λαμπάκι συγχρονισμού να αναβοσβήνει κατα διαστήματα και αφού έχω κάνει άπειρα reset στο router - ξανα ρυθμίσεις πάω στο web interface στα advanced diagnostics , SYSTEM OK, LAN OK, WAN ----> PPPoA_1 ----> kBytes Tx/Rx = 356 / 1258 (τα νούμερα είναι την στιγμή που κάνω το post , παίζουν διάφορες τιμές σε κάθε refresh που κάνω )
Επίσης μου βγάζει και στο IP connectivity Unable to contact DNS server (μερικές φορές). Ping στο my.otenet.gr και άλλες φορές απώλεια 0% , άλλες 25% μέχρι και 75%. Μήπως δεν έχω ρυθμίσει κάτι σωστά? UPNP OFF - DHCP AUTO έχω βάλει, no software firewalls at all, nod32 κλειστό, περιοχή Βριλήσσια. Any suggestions-ideas? Thanx

axeman
15-08-06, 14:48
Καλημέρα παιδιά, απο προχτές το απόγευμα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το adsl 512/128 , speedtouch 510 , ενώ όλα πηγαίναν καλά τον προηγούμενο καιρό (full ταχύτητες) ξαφνικά όταν πάω να ανοίξω σελίδες είτε δεν ανοίγουν , είτε ανοίγουν μισές (και θέλει κάμποσα refresh για να κατέβουν ολόκληρες) , μάλιστα τώρα στέλνω το post μετά βίας (sorry αν το section δεν είναι σωστό), για downloads δεν το συζητώ καν απλά τίποτα . Βλέπω λοιπόν το λαμπάκι συγχρονισμού να αναβοσβήνει κατα διαστήματα και αφού έχω κάνει άπειρα reset στο router - ξανα ρυθμίσεις πάω στο web interface στα advanced diagnostics , SYSTEM OK, LAN OK, WAN ----> PPPoA_1 ----> kBytes Tx/Rx = 356 / 1258 (τα νούμερα είναι την στιγμή που κάνω το post , παίζουν διάφορες τιμές σε κάθε refresh που κάνω )
Επίσης μου βγάζει και στο IP connectivity Unable to contact DNS server (μερικές φορές). Ping στο my.otenet.gr και άλλες φορές απώλεια 0% , άλλες 25% μέχρι και 75%. Μήπως δεν έχω ρυθμίσει κάτι σωστά? UPNP OFF - DHCP AUTO έχω βάλει, no software firewalls at all, nod32 κλειστό, περιοχή Βριλήσσια. Any suggestions-ideas? Thanx

Απο την στιγμή που αναφέρεις ότι το λαμπακι του DSL αναβοσβήνει (που δεν πρεπει) και ταυτόχρονα έχεις και packet loss σημαίνει ότι έχεις προβλημα στην γραμμή και είτε δεν μπορει να συγχρονίσει είτε έχεις υπερβολικό θόρυβο.

Eλεγξε/άλλαξε το καλώδιο του modem προς την τηλεφωνική πρίζα και δοκίμασε αν μπορεις το modem στην πρώτη πριζα που έρχεται το τηλεφωνικό σήμα.

Επίσης απέκλεισε το ενδεχόμενο ο αποσυγχρονισμός του modem να συμβαίνει την στιγμή που κάποιος σηκώνει κάποιο τηλέφωνο και έλεγξε τα φίλτρα στα υπόλοιπα τηλέφωνα.

Αν το προβλημα συνεχιστεί τότε δεν φταίει το καλώδιο και ξεκίνα τα τηλέφωνα...

Αν μπορείς μπες με telnet στο 510 και γράψε adsl info και δώσε μας το αποτέλεσμα μήπως βρούμε και κάτι ακόμα.

gligoris
15-08-06, 17:09
axeman thanx for the answer , επισυνάπτω το txt με το μήνυμα του telnet , όσον αφορά την συνδεσμολογία , το speedtouch το είχαν βάλει τεχνικοί του OTE πριν κανα 9μηνο (adsl over isdn), απο τότε δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα το adsl (πόσο μάλλον το συγκεκριμένο αποσυγχρονισμού) , η συνδεσμολογία έχει ώς εξής κεντρική πρίζα τηλεφώνου ---- siemens xpresslink (διαχωριστής και φίλτρο? ανάθεμα κι αν ξέρω) ---- 2 έξοδοι:
1)ISDN , που βγάζει καλώδιο στο netmod και το netmod βγάζει καλώδιο στο τηλέφωνο (1 συσκευή μόνο),
2) ΝΤ - βγάζει καλώδιο στο speedtouch. τσεκαρα τα βύσματα όλα οκ. μου φαίνεται πολύ περίεργο το πρόβλημα καθώς ποτέ δεν τα είχα σκαλίσει (δεν είναι ο τομέας μου) .
το πρόβλημα παραμένει gmto με βλέπω 121 αύριο :evil:. και πάλι thanx . (sorry για την καθυστέρηση αλλα χαροπαλεύω να βγάλω σελίδα του adslgr)

axeman
16-08-06, 19:51
Απ ότι είδα έχεις αρκετά errors στο αρχείο που έστειλες, οπως το φανταζόμουν. Αυτο το siemens expresslink ακουγεται παραξενο για splitter αλλα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ένα καινουργιο splitter σαν αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613659)μιας και κοστίζει μόνο 7,2 ευρώ.

Με το 121 μίλησες ?

gligoris
16-08-06, 21:49
Λοιπόν, γυρνάω σήμερα απο δουλειά, ανοίγω mozilla και φορτώνει η σελίδα κανονικά, τεστάρω download απο otenet ftp 54,5 KB/sec , τσεκάρω και shareaza - full , επανήλθε μόνο του στην αρχική κατάσταση , περίεργα πράγματα:hmm:. Υποθέτω κάποιο temp πρόβλημα της γραμμής ή dslam? , anyway στο τσακ το γλυτώσαμε το 121 , ας ελπίσουμε οτι θα μείνει έτσι και μόνο πρός το καλύτερο να πάει ελέω γενικής αναβάθμισης ταχυτήτων ΟΤΕ. by the way pingara my.otenet.gr 0% (αρκετές επαναλήψεις) και μέσος όρος = 15ms. Thank god καλά είμαστε:oneup:.

axeman
16-08-06, 23:04
Μια χαρά είσαι και εχεις καλές ταχύτητες, προφανώς ήταν κάτι παροδικό...

Οπότε κάποιος mod ας το κάνει solved...

@ ADSLgr.com All rights reserved.