PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμβαινει???



takisgreece
12-08-06, 20:27
Γεια σας παιδες....λοιπον το προβλημα μου ειναι το εξης ...παταω να μπω στο ιντερνετ ειτε απο τον Firefox ειτε απο τον ΙΕ το 7 beta αλλα ειναι σαν μην ειμαι στο νετ ξερεται το γνωστο μηνυμα που εμφανιζει κ οταν δν υπαρχει το site που πληκτρολογεις δν ξερω τι φταιει αλλα προς στιγμη το προβλημα λυνεται απενεργοποιοντας το firewall(intenet shield) απο το πακετο που δινει μαζι η οτενετ μαζι με το οτενετ κιτ 512 (το οτενετ security kit)....τι να κανω???ποιος μπορει να φανταστει τι γινεται...να απεγκαταστισω το security kit??? η τι αλλο μπορει να φταιει??? βαζω και σε κινδυνω το pc τωρα.....:hmm:

hemlock
12-08-06, 20:34
Την λυση την εδωσες μοναχος σου...Αφησε τον firefox να μπει μονιμα στο Internet απο το firewall.Καλο θα ηταν να εχεις ενεργοποιημενο το firewall παντα-καθε φορα που μπαινεις internet,απλα προσπαθησε να το παραμετροποιησεις λιγο παραπανω.

manoulamou
12-08-06, 20:55
Εαν εχεις ενα καλο router με hardware firewall, τοτε δεν σου ειναι απαραιτητο
ενα software firewall, εφοσον ομως τηρεις σχολαστικα τους κανονες που αναφερονται εδω:
How-To: Βέλτιστη ασφάλεια με τον λιγότερο δυνατό κόπο χρήστη & υπολογιστή
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350 KAI
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33814
Ηοw-To: Πετύχετε την απόλυτη ασφάλεια! (για νέους χρήστες)
Οπωσδηποτε παντως, θα επρεπε να κανεις διαφορετικη παραμετροποιηση του firewall
αλλα και του browser που χρησιμοποιεις, προτιμοτεροι οι firefox και opera απο τον IE;)

takisgreece
13-08-06, 00:08
Κοιτα manoulamou καλο router δν εχω(βασικα δν ξερω αν εχω απλα το modem με το οτενετ κιτ εχω το sagem800) αρα λογικα θα ειναι απαραιτητο το software σχολαστικος τυπος γενικα δν ειμαι αλα θα κοιταξω την 2η επιλογη που μου εδωσες να κοιταξω....χμ ομως επειδη ειμαι λιγο αρχαριος τι σημαινει "Οπωσδηποτε παντως, θα επρεπε να κανεις διαφορετικη παραμετροποιηση του firewall
αλλα και του browser που χρησιμοποιεις, προτιμοτεροι οι firefox και opera απο τον IE"
δηλαδη καντω πιο "λιανα" να καταλαβω αν μπορεις βεβαια γιατι ξερω οτι ειναι κουραστικο και βαρετο..:sorry:

ΥΓ: κυριως χρησιμοποιω το firefox και οχι το IE...:)

Xar
13-08-06, 01:03
Eγω θα ελεγα να βγαλεις το κιτ και να βαλεις ενα αλλο firewall.. Οπως κανα kerio, agnitum, sygate Το firefox κρατα το παντως! :)

nikosl
13-08-06, 01:21
Ποτέ μα ποτέ μη χρησιμοποιείτε 2 firewall μαζί γιατί όχι μόνο παραπάνω ασφάλεια δεν προσφέρετε στο σύστημά σας αλλά διμιουργούνται διενέξεις μεταξύ τους που οδηγούν σε αστάθεια όπως αυτή που έχεις. Ή θα κρατήσεις το κιτ ολόκληρο ή σβησε το δικό του firewall και χρησιμοποίησε ΜΟΝΟ το zone alarm. Επιβεβαίωσε και ότι το firewall των windows είναι κλειστό.

hemlock
13-08-06, 10:26
Κοιτα manoulamou καλο router δν εχω(βασικα δν ξερω αν εχω απλα το modem με το οτενετ κιτ εχω το sagem800) αρα λογικα θα ειναι απαραιτητο το software σχολαστικος τυπος γενικα δν ειμαι αλα θα κοιταξω την 2η επιλογη που μου εδωσες να κοιταξω....χμ ομως επειδη ειμαι λιγο αρχαριος τι σημαινει "Οπωσδηποτε παντως, θα επρεπε να κανεις διαφορετικη παραμετροποιηση του firewall
αλλα και του browser που χρησιμοποιεις, προτιμοτεροι οι firefox και opera απο τον IE"
δηλαδη καντω πιο "λιανα" να καταλαβω αν μπορεις βεβαια γιατι ξερω οτι ειναι κουραστικο και βαρετο..:sorry:

ΥΓ: κυριως χρησιμοποιω το firefox και οχι το IE...:)

Διαβασε τα Links που σου εδωσε η συνforumιτισα...
Ειναι αρκετα αναλυτικα και ευκολα στην υλοποιηση τους...:oneup:
Ισως αν μας ελεγες και τι modem /router εχεις ,συνδεση κλπ να βοηθουσαμε ακομα περισσοτερο....:)

zeibekis
13-08-06, 22:05
Ποτέ μα ποτέ μη χρησιμοποιείτε 2 firewall μαζί γιατί όχι μόνο παραπάνω ασφάλεια δεν προσφέρετε στο σύστημά σας αλλά διμιουργούνται διενέξεις μεταξύ τους που οδηγούν σε αστάθεια όπως αυτή που έχεις. Ή θα κρατήσεις το κιτ ολόκληρο ή σβησε το δικό του firewall και χρησιμοποίησε ΜΟΝΟ το zone alarm. Επιβεβαίωσε και ότι το firewall των windows είναι κλειστό.

Σωστό εκτός αν το 2ο είναι σε επίπεδο hardware και το έχεις ρυθμίσει

takisgreece
16-08-06, 00:36
Λοιπον εγω εχω απενεργοποιηση το firewall του οτενετ κιτ απο την στιγμη που δεν το χρησιμοποιω το firewall ειναι καλυτερο να το απεκαγκαταστησω τελειως το κιτ η δν χρειαζεται???...παντως ενω τωρα μπαινω στο ιντερνετ κανονικα(αφου φυσικα εχω απενεργοποιησω το firewall απο το κιτ)ασχετο αυτο που λεω βεβαια αλλα το pc σερνεται παιδες τελειως....απο την στιγμη που εβαλα το σερβισ πακ 2 των windows ξεκινησαν ολα τα προβληματα....δεν ξερω τι να κανω....απελπισεια και στεναχωρια που δεν μπορω παρα το οτι προσφατα εβαλα το adsl δν μπορω να το απολαυσω γιατι ακομα και ο browser αργει να ανοιξει..:sorry: ..ενω πριν το pc πηγαινε μια χαρα...α η συνδεση μου ειναι στα 512(απλα ετσι το λεω ενημερωτικα)...:( φταιει το σερβισ πακ για ολα???

maik
16-08-06, 00:42
Αν χρησιμοποιης το security kit της otenet τοτε δεν μπορεις να εχεις και αλλο firewall στο pc. Ειτε το ενα ειτε το αλλο, και τα δυο μαζι εχουν προβλημα.

manoulamou
16-08-06, 12:10
Ουτε δυο firewall, ουτε δυο antivirus μπορεις να εχεις ταυτοχρονα ενεργοποιημενα.
Αντιθετα επιβαλλεται να τοποθετεις τουλαχιστον 2 anti-spyware για να αλληλο καλυπτονται.
Και διαβασε λιγο τα links με τους αριστους (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350) οδηγους ασφαλειας, εχουν και πληρεις οδηγιες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33814)!;)

takisgreece
16-08-06, 12:53
Παιδια αυτη την στιγμη εχω το τοιχος προστασιας των windows ενεργοποιημενο...και οπως εχω πει εχω απενεργοποιημενο αυτο του οτενετ σεκυριτι κιτ...το antivirus του οτενετ το εχω ομως ενεργοποιημενο οπως και αυτο των windows προστασια απο ιους που λεει...λοιπων να απενεργοποιησω ποιο antivirus αυτο των windows η το του οτενετ?τι μου προτεινεται?.....:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.