PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με τον πρώτο λογαριασμό DP



Darth_Sidius
12-11-10, 11:51
Καλημέρα,
Σήμερα ελαβα τον 1ο μου λογαριασμο για double play M. Απο οσο ξέρω το παγιο ΜΕ ΦΠΑ ειναι ~35 ευρώ (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Στον λογαριασμο λοιπόν φαίνεται (για λόγους απλότητας εχω παρλείψει τα δεκαδικά):



Παγιο Double Play M 35
Τέλος νεας σύνδεσης 58
Εκπτωση απο προσφορά -27
-----------------------------------
66
Συνολο ΦΠΑ 15
-----------------------------------
Συνολική οφειλή 81

Η εκπτωση είναι επειδή έκανα την αίτηση σύνδεσης on-line.

Και η απορία μου είναι...εαν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το λογαριασμό. Γνωρίζει κάποιος γιατι το παγιο του DP φορολογίθικε επιπλέον ενω υποτίθεται οτι ειναι 35 ευρώ με το ΦΠΑ?

agnwstos.x
12-11-10, 14:35
Μιλάμε είναι πολύ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ στην WIND. Από την στιγμή που στο site λέει 3 μήνες δωρεάν πάγιο με ποιο δικαίωμα σε χρεώνουν το ΦΠΑ του παγίου;;;;(!) Στο site τους δεν λένε για καμία "Έκπτωση" λένε ΔΩΡΕΑΝ τα 3 πρώτα πάγια. http://www.wind.com.gr/Images/eShop/3monthsDoroNEW.aspx
Το τέλος νέας σύνδεσης 58€ (72€ με φπα) είναι για ενεργοποίηση καινούργιας γραμμής και είναι σωστό.

p.s την ίδια ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ την κάνει η Wind και στην έκπτωση all in one όπου ενώ στο site της αναφέρει με αριθμούς -10,33€ για double play το μήνα στον λογαριασμό τα μαγειρεύουν και σου χρεώνουν το φπα αυτής της τιμής(!!) με αποτέλεσμα να γίνεται -8,4€ !!
Από το site της Wind: ("Σε συνδυασμό με WIND κινητό
Έκπτωση 10,33€ στο λογαριασμό του WIND κινητού σας, κάθε μήνα, για πάντα!")

Darth_Sidius
12-11-10, 14:51
Μιλάμε είναι πολύ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ στην WIND. Από την στιγμή που στο site λέει 3 μήνες δωρεάν πάγιο με ποιο δικαίωμα σε χρεώνουν το ΦΠΑ του παγίου;;;;(!)"

Χειροτερα φίλε μου, γιατί in my point of view με χρεώσανε 2 φορες το ΦΠΑ του παγιου. 1 φορα επειδή στο αφορολόγητο μερος του λογαριασμού αναγράφεται το ποσό που ΗΔΗ περιλαμβάνει το ΦΠΑ και αλλη 1 οταν μπήκε το ΦΠΑ επι του συνολικού ποσού.

agnwstos.x
12-11-10, 14:56
Χειροτερα φίλε μου, γιατί in my point of view με χρεώσανε 2 φορες το ΦΠΑ του παγιου. 1 φορα επειδή στο αφορολόγητο μερος του λογαριασμού αναγράφεται το ποσό που ΗΔΗ περιλαμβάνει το ΦΠΑ και αλλη 1 οταν μπήκε το ΦΠΑ επι του συνολικού ποσού.

έχεις δίκιο!, δεν το είχα προσέξει. ΚΛΕΨΙΑ x 2 η wind. Ετοίμαζε καταγγελίες. :rtfm:

Darth_Sidius
12-11-10, 14:59
Εγω θα περάσω απο ενα καταστημα Wind κοντά στην εταιρία που δουλεύω αργότερα, αν δε βγάλω ακρη (δηλαδη να παραδεχτουν το λάθος και να μου αφαιρέσουν τα παραπανίσια εστω στον επόμενο λογαριασμό), θα πέσει mail + fax στην ΕΕΤΤ και ασ κόψουν το λαιμό τους. Τώρα το κατα πόσο θα δικαιωθώ.....αγνωστο!

agnwstos.x
12-11-10, 15:04
http://www.services.eett.gr/kataggelia/tel.do
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQSview/faq_details.jsp?c=43&col=yellow&f=73&sub=135
http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

Στον επίσημο τιμοκατάλογο της Wind γράφει καθαρά ότι " Όλες οι τιμές συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. 23%. "
Και το πρόγραμμα WIND Double Play M έχει μηνιαία χρέωση 34,00€ (όχι 35!).
Ορίστε και το link : http://www.wind.com.gr/Images/statheriInternet/residential_timo.aspx

Darth_Sidius
12-11-10, 15:15
hmmm :hmm:

Απο οτι φαίνεται δηλαδη πρέπει να απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή και όχι στην ΕΕΤΤ...

Ευχαριστώ πολύ agnwstos.x !

hariskont
12-11-10, 16:41
Απίστευτοι απατεώνες....πουθενά δεν αναφέρουν(τουλάχιστον ευκρινώς) ότι στην έκπτωση δεν περιλαμβάνεται το Φ.Π.Α. Έχω κάνει και εγώ αίτηση με την συγκεκριμένη προσφορά και δεν το έλεγε κάπου...αντίθετα γράφει ετήσιο όφελος 138,17 (34*3=102) + 36,17 το τέλος ενεργοποίησης. Ας ελπίσουμε ότι είναι μόνο λάθος του λογιστηρίου.

takgeorg
12-11-10, 16:57
Στον πρώτο λογαριασμό πληρώνουμε και το επόμενο πάγειο.
Ενα τηλέφωνο στο 13800 για διευκρινήσεις.

agnwstos.x
12-11-10, 17:41
Στον πρώτο λογαριασμό πληρώνουμε και το επόμενο πάγειο.
Ενα τηλέφωνο στο 13800 για διευκρινήσεις.

το πρόβλημά δεν είναι το πάγιο, είναι οι απατεωνιές με το ΦΠΑ και οι διαφορετικές τιμές σε σχέση με τον επίσημο τιμοκατάλογο της εταιρίας...

Darth_Sidius
12-11-10, 18:25
Στον πρώτο λογαριασμό πληρώνουμε και το επόμενο πάγειο.
Ενα τηλέφωνο στο 13800 για διευκρινήσεις.

Μισο λίγο γιατι και ετσι και αλλιως τα μαθηματικά δεν βγαίνουν (τα ειπα και στο 13800).

Εχω (σε ολα ΦΠΑ included) 1 παγιο δωρο (35 ευρω) + 72 ευρω τελος ενεργοπ.!

Εχουμε λοιπον ειτε:
1 παγιο - 1 παγιο + 72 = 72 ευρω

Είτε με τη λογική του "εξτρα παγίου":
2 πάγια - 1 πάγιο + 72 = 72 + 35 = 107 ευρώ

Ενα απο τα 2 πρεπει να ισχυει. Τα 82 απο ποιά εξίσωση βγαίνουν? Κομπίνα νομοτυπη με τα ΦΠΑ κανανε για να βγεί.

Feel free να με διορθώσεις αν κάνω λάθος γιατι εχω μπλεχτεί εδώ.

agnwstos.x
12-11-10, 18:40
φίλε Darth_Sidius τι σου απάντησαν στο 13800, σου εξήγησαν πως βγαίνει το ποσό αυτό αναλυτικά; σου είπαν ότι χρεώνεται το ΦΠΑ από το "δωρεάν" πάγιο π.χ.;

Darth_Sidius
12-11-10, 19:18
φίλε Darth_Sidius τι σου απάντησαν στο 13800, σου εξήγησαν πως βγαίνει το ποσό αυτό αναλυτικά; σου είπαν ότι χρεώνεται το ΦΠΑ από το "δωρεάν" πάγιο π.χ.;

Οχι φιλτατε :p, μου είπαν πως εχουν πρόσβαση μόνο στο τελικό ποσό και οτι μάλλον φταίει το "εξτρά πάγιο" του 1ου λογαριασμού. Τους είπα τη λογική μου μετα (που αναλύω παραπάνω) και μου είπαν (περα απο το οτι γενικά καλά τα λέω) να περασω απο ενα κατάστημα Wind μπας και μπορέσουν να καταλάβουν ΤΙ εχει πάει στραβά με το λογαριασμό.

chaos38
12-11-10, 21:24
φιλε ο λογαριασμος σε ολους μας που εχουμε καποιες εκπτωσεις ειναι με την εξης λογικη

αρχικη τιμή πακετου Α (χωρις ΦΠΑ 23%)
- εκπτωση Β (χωρις ΦΠΑ 23%)
------------------------------------------------
τελικη τιμη Α-Β (χωρις ΦΠΑ 23%)
------------------------------------------------
ΦΠΑ 23% Δ
-------------------------------------------------
Τελικη τιμη Γ+Δ

Δεν μπορει να σου έχει βαλει στην αρχικη τιμη του πακετου τιμη με ΦΠΑ 23%

ο ΦΠΑ μπαινει ΠΑΝΤΑ στο τέλος.

agnwstos.x
12-11-10, 22:48
φιλε ο λογαριασμος σε ολους μας που εχουμε καποιες εκπτωσεις ειναι με την εξης λογικη

αρχικη τιμή πακετου Α (χωρις ΦΠΑ 23%)
- εκπτωση Β (χωρις ΦΠΑ 23%)
------------------------------------------------
τελικη τιμη Α-Β (χωρις ΦΠΑ 23%)
------------------------------------------------
ΦΠΑ 23% Δ
-------------------------------------------------
Τελικη τιμη Γ+Δ

Δεν μπορει να σου έχει βαλει στην αρχικη τιμη του πακετου τιμη με ΦΠΑ 23%

ο ΦΠΑ μπαινει ΠΑΝΤΑ στο τέλος.

Οπότε κανονικά θα έπρεπε να γράφει ο λογαριασμός:


Παγιο Double Play M 27,64
Τέλος νεας σύνδεσης 58,54
Εκπτωση απο προσφορά -27,64
-----------------------------------
58,54
Συνολο ΦΠΑ 13,46
-----------------------------------
Συνολική οφειλή 72

ή αν μπαίνουν δύο πάγια στον πρώτο λογαριασμό:


Παγιο Double Play M 55,28
Τέλος νεας σύνδεσης 58,54
Εκπτωση απο προσφορά -55,28
-----------------------------------
58,54
Συνολο ΦΠΑ 13,46
-----------------------------------
Συνολική οφειλή 72
Σωστά;

chaos38
12-11-10, 22:54
Σωστα.
Το βλεπω πολυ δυσκολο εως αδυνατο να εχουν βαλει στην αρχικη τιμη του παγιου τιμη με ΦΠΑ 23%
Αν εχει γινει κατι τετοιο ειναι ενα μεμονωμενο λάθος.

Darth_Sidius
13-11-10, 00:54
Λοιπόν,

Πήγα απο ενα κατάστημα Wind και μου εξηγήσανε (η άλλη στο 13800 μάλλον δεν ήξερε) οτι οντως οπως προαναφέρθικε στον 1ο λογαριασμό προ-πληρώνεις ενα πάγιο + αναλογικό ποσό για τις μέρες του μήνα που ενεργοποιήθικες (και μεχρι να εκδωθεί ο 1ος λογ/σμός). Με δεδομένο οτι στην περίπτωση μου ενεργοποιήθικα 23 Οκτ. ο λογαριασμός μου αναλύεται ως εξής (μακαρι να το είχαν ετσι και στο λογ/μο):


1 παγιο (προπληρωμή) - 1 παγιο (προσφορα) + τελος ενεργ. + αναλογικό ποσο (για το διάστημα 23/10 -> 04/11)

Έτσι φυσικά εξηγείται ο λογαριασμός, αλλά ειναι σίγουρα σωστή/νόμιμη η προπληρωμή παγίου? Ετσι για Χ μήνες σε μια υπηρεσία δεν πληρώνεις τελικά Χ+1 πάγια?

Υ.Γ.: Ακόμα δν μπορώ να πιστέψω οτι δεν μπορούσε να μου το αναλύσει η άλλη στο 13800....

agnwstos.x
13-11-10, 02:44
Λοιπόν,

Πήγα απο ενα κατάστημα Wind και μου εξηγήσανε (η άλλη στο 13800 μάλλον δεν ήξερε) οτι οντως οπως προαναφέρθικε στον 1ο λογαριασμό προ-πληρώνεις ενα πάγιο + αναλογικό ποσό για τις μέρες του μήνα που ενεργοποιήθικες (και μεχρι να εκδωθεί ο 1ος λογ/σμός). Με δεδομένο οτι στην περίπτωση μου ενεργοποιήθικα 23 Οκτ. ο λογαριασμός μου αναλύεται ως εξής (μακαρι να το είχαν ετσι και στο λογ/μο):


1 παγιο (προπληρωμή) - 1 παγιο (προσφορα) + τελος ενεργ. + αναλογικό ποσο (για το διάστημα 23/10 -> 04/11)

Έτσι φυσικά εξηγείται ο λογαριασμός, αλλά ειναι σίγουρα σωστή/νόμιμη η προπληρωμή παγίου? Ετσι για Χ μήνες σε μια υπηρεσία δεν πληρώνεις τελικά Χ+1 πάγια?

Υ.Γ.: Ακόμα δν μπορώ να πιστέψω οτι δεν μπορούσε να μου το αναλύσει η άλλη στο 13800....

πω ρε φίλε, τόσο θάψιμο τσάμπα το έριξα δλδ;; :oops: :whistle: :rofl:
ναι την προπληρωμή παγίου την εφαρμόζουν όλες οι εταιρίες. τέλος καλό, όλα καλά.
οπότε λογικά στους επόμενους 2 λογαριασμούς θα έχεις 0 πάγιο.

psylos
13-11-10, 02:58
Οταν κανεις διακοπη στην υπηρεσια θα σου ερθει ο εκκαθαριστικος λογαριασμος στον οποιο θα σου ειναι επιστροφικα αυτο το 1 παγιο που προπληρωνεις. Παντου οπως και στον ΟΤΕ και στα κινητα σε καθε λογαριασμο πληρωνεις το παγιο του επομενου μηνα και τις χρεωσεις του μηνα που περασε. Προσπαθησε να θυμιθεις οτι οταν η γραμμη σου εφυγε απο τον ΟΤΕ τοτε σου ηρθε ενας λογαριασμος που μαλλον ηταν αρνητικο το ποσο ή μικρο αναλογικα με τους υπολοιπους...

Darth_Sidius
13-11-10, 12:43
πω ρε φίλε, τόσο θάψιμο τσάμπα το έριξα δλδ;; :oops: :whistle: :rofl:
ναι την προπληρωμή παγίου την εφαρμόζουν όλες οι εταιρίες. τέλος καλό, όλα καλά.
οπότε λογικά στους επόμενους 2 λογαριασμούς θα έχεις 0 πάγιο.

Ναι εχεις δίκιο και εγω θυμωσα αρκετά αλλά απο την αλλή αν ήταν πιο αναλυτικός ο λογαριασμός ΚΑΙ αν μου τα εξηγούσαν οπως έπρεπε στο 13800 εξ'αρχής δεν είχαμε τετοιο μπλέξιμο.

Ναι απο οτι μου είπανε στους 2 επόμενους λογαριασμούς θα έχω 0 πάγιο.

ΥΓ: Δεν πήγε αδικα το "θάψιμο" γιατι τώρα έχουμε μια ιδέα τι να κάνουμε σε περίπτωση "αμφισβήτησης λογαριασμού" (όπου αυτό υφίσταται). Δεν εχουμε περάσει και λίγα απο τους 'εναλλακτικούς' και εχει φοβηθεί το μάτι μας....

stevenik
14-11-10, 00:36
Δηλαδη εγω που σκέφτομαι να κάνω το πακετο double play S με 19,90€/μήνα κ 3 μήνες πάγια δώρο, στον 1ο Λογ/σμο θα πληρώσω 19,90€+23% ΦΠΑ;

akkiiss55
14-11-10, 01:45
Δηλαδη εγω που σκέφτομαι να κάνω το πακετο double play S με 19,90€/μήνα κ 3 μήνες πάγια δώρο, στον 1ο Λογ/σμο θα πληρώσω 19,90€+23% ΦΠΑ;

οχι θα πληρωσεις 19,90 ΜΕ το ΦΠΑ.στο λογαριασμο γραφει τν καθαρη του αξια στν οποια προσθετει το 23% και βγαζει το τελικο 19,90

stevenik
14-11-10, 11:28
Σ' ευχαριστω akkiiss55, αρα στον 1ο θα πληρωσω 19,90€ και στον 2ο και 3ο λογ/σμο τιποτα (λογω προσφορας). Το 3ο παγιο δωρο θα ειναι ο 12ος μηνας; Δηλαδη εαν αιτηθω διακοπη απο τον 11ο μηνα ο 12ος θα ειναι 0;

Παντως η HOL εχει κ' αυτη 3 παγια δωρο, στο 1ο λογ/σμο σου χρεωνει το τελος ενεργοποιησης μονο, και στον 2ο και 3ο τιποτα. Απο τον 4ο και μετα τρεχει το παγιο..

blkik
14-11-10, 13:35
Άλλο wind άλλο Ηol. Η πρώτη πάντα προσπαθούσε με τερτίπια(προσφορές κράχτες με ψιλα γραμματα) να μαζέψει πελάτες. Η δεύτερη είναι πιο ξεκάθαρη στις προσφορές της

chaos38
14-11-10, 13:44
Eνω στο helpdesk της ON εχουν μαζευτει οι πυρηνικοι επιστημονες :rofl:

akkiiss55
15-11-10, 16:37
Σ' ευχαριστω akkiiss55, αρα στον 1ο θα πληρωσω 19,90€ και στον 2ο και 3ο λογ/σμο τιποτα (λογω προσφορας). Το 3ο παγιο δωρο θα ειναι ο 12ος μηνας; Δηλαδη εαν αιτηθω διακοπη απο τον 11ο μηνα ο 12ος θα ειναι 0;

Παντως η HOL εχει κ' αυτη 3 παγια δωρο, στο 1ο λογ/σμο σου χρεωνει το τελος ενεργοποιησης μονο, και στον 2ο και 3ο τιποτα. Απο τον 4ο και μετα τρεχει το παγιο..

1,2,3 λογαριασμος ειναι με μηδενικο παγιο αν δν κανω λαθος

Darth_Sidius
15-11-10, 17:02
1,2,3 λογαριασμος ειναι με μηδενικο παγιο αν δν κανω λαθος

Απλά (οπως στην περιπτωση μου), πληρώνεις τις μερες απο την μερα ενεργοποιησης και μεχρι τη μερα εκδοσης του 1ου λογαριασμού σου.

akkiiss55
16-11-10, 14:02
Απλά (οπως στην περιπτωση μου), πληρώνεις τις μερες απο την μερα ενεργοποιησης και μεχρι τη μερα εκδοσης του 1ου λογαριασμού σου.

καλα ναι.αυτο ειναι γνωστο!

Πέτρος
16-11-10, 17:02
Σ' ευχαριστω akkiiss55, αρα στον 1ο θα πληρωσω 19,90€ και στον 2ο και 3ο λογ/σμο τιποτα (λογω προσφορας). Το 3ο παγιο δωρο θα ειναι ο 12ος μηνας; Δηλαδη εαν αιτηθω διακοπη απο τον 11ο μηνα ο 12ος θα ειναι 0;

Παντως η HOL εχει κ' αυτη 3 παγια δωρο, στο 1ο λογ/σμο σου χρεωνει το τελος ενεργοποιησης μονο, και στον 2ο και 3ο τιποτα. Απο τον 4ο και μετα τρεχει το παγιο..

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι με τη Wind
Δεν ισχύει αυτό για τον 12ο λογαριασμό
Απλά στον 1ο δεν είναι μηδενικό το πάγιο γιατί σε χρεώνει από την ημερομηνία ενεργοποίησης έως την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, μετά έχεις Χ μήνες δώρο και μετά κανονικά
Δεν νομίζω ότι γίνεται κι αλλιώς. Αν δεν σε χρέωναν γιατί περίοδο πριν την έκδοση τότε στον 3ο μήνα θα σε χρέωναν για το Χ% του μήνα που απομένει από το Υ% τις περιόδου προ της έκδοσης λογαριασμού. :hmm: μπερδεύτηκα :p Τέλος πάντων πρέπει να βελτιώσουν το παρουσιαστικό του λογαριασμού τους είναι χάλια, χειρότερος από του ΟΤΕ

akkiiss55
17-11-10, 02:43
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι με τη Wind
Δεν ισχύει αυτό για τον 12ο λογαριασμό
Απλά στον 1ο δεν είναι μηδενικό το πάγιο γιατί σε χρεώνει από την ημερομηνία ενεργοποίησης έως την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, μετά έχεις Χ μήνες δώρο και μετά κανονικά
Δεν νομίζω ότι γίνεται κι αλλιώς. Αν δεν σε χρέωναν γιατί περίοδο πριν την έκδοση τότε στον 3ο μήνα θα σε χρέωναν για το Χ% του μήνα που απομένει από το Υ% τις περιόδου προ της έκδοσης λογαριασμού. :hmm: μπερδεύτηκα :p Τέλος πάντων πρέπει να βελτιώσουν το παρουσιαστικό του λογαριασμού τους είναι χάλια, χειρότερος από του ΟΤΕ

βασικα στν 1ο λογαριασμο υπαρχει χρεωση απο τν ημ/νια ενεργοποιησης μεχρι τν ημ/νια εκδοσης+τν επομενο μηνα.στη συνεχεια σ αφαιρει αυτο το μηνα π σ χρεωνει με αποτελεσμα η μονη χρεωση π σ μενει να ειναι αυτη τν ολιγων ημερων μεχρι τν εκδοση λογαριασμου

@ ADSLgr.com All rights reserved.