PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγνώμη κύριε,ξεχάσαμε να...εκκινήσουμε τη διαδικασία ενεργοποιήσης!



ispofacto
13-08-06, 20:22
Μετά από κάποια σκέψη αποφάσισα να βάλω την προσφορά forthnet 1024 adsl in box. Καθώς όμως είχα ήδη dsl έπρεπε να τη διακόψω. Πάω λοιπόν στον ΟΤΕ για τη σχετική διαδικασία και μέσα σε τρεις μέρες είχε διακόψει την γραμμή. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα πότε να γίνει κάτι από τον ΟΤΕ και να φαίνεται ότι θα αργοπορήσει τόσο πολύ η forthnet για αυτό το αναφέρω. http://www.insomnia.gr/vb3/images/smilies/icon_smile.gif
Anyway, κάνω τη σχετική αίτηση του adsl in box από το internet συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα από τη σελίδα τους,στέλνω το αντίστοιχο mail με τον σκαναρισμένο λογαριασμό και παίρνω τηλέφωνο να δω αν τα έχουν πάρει και είναι όλα καλά. Η τηλεφωνήτρια μου λέει ολα ok και ότι θα μπορώ να βλέπω τη διαδικασία ενεργοποίησης από τη σελίδα τους. Την πρώτη μέρα δεν έδειχνε τίποτα η σελίδα για το τηλεγωνικό νούμερο μου,πράγμα φυσικό υποθέτω. Το ίδιο και τη δεύτερη μέρα, υπέθεσα λοιπον ότι μάλλον δεν δείχνει την πρόοδο κατευθείαν. Το ίδιο συνεχίστηκε μέχρι την έβδομη μέρα που αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο στη forthnet για να δώ γιατί δεν δείχνει τίποτα για την πρόοδο της διαδικασίας στη σελίδα τους, όπου η τελεφωνήτρια αφού τις δίνω τα σχετικά στοιχεία μου λεεί ότι δεν προώθησαν την αίτηση στον OTE και την βάζει προς προώθηση η ίδια τώρα για να αρχίσει η διαδικασία! Ειλικρινα δεν περίμενα κάτι τέτοιο από τη forthnet. Το ευχαριστώ δηλαδή που είμαι από πριν πελάτης τους, τι να πω! Τώρα είμαι στη δέκατη μέρα,αν και τώρα που έρχετε δεκαπενταύγουστο μάλλον θα αργήσει πιο πολύ λόγω αργίας υποθέτω! http://www.insomnia.gr/vb3/images/smilies/icon_sad.gif

zeibekis
13-08-06, 20:32
Μετά από κάποια σκέψη αποφάσισα να βάλω την προσφορά forthnet 1024 adsl in box. Καθώς όμως είχα ήδη dsl έπρεπε να τη διακόψω. Πάω λοιπόν στον ΟΤΕ για τη σχετική διαδικασία και μέσα σε τρεις μέρες είχε διακόψει την γραμμή. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα πότε να γίνει κάτι από τον ΟΤΕ και να φαίνεται ότι θα αργοπορήσει τόσο πολύ η forthnet για αυτό το αναφέρω. http://www.insomnia.gr/vb3/images/smilies/icon_smile.gif
Anyway, κάνω τη σχετική αίτηση του adsl in box από το internet συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα από τη σελίδα τους,στέλνω το αντίστοιχο mail με τον σκαναρισμένο λογαριασμό και παίρνω τηλέφωνο να δω αν τα έχουν πάρει και είναι όλα καλά. Η τηλεφωνήτρια μου λέει ολα ok και ότι θα μπορώ να βλέπω τη διαδικασία ενεργοποίησης από τη σελίδα τους. Την πρώτη μέρα δεν έδειχνε τίποτα η σελίδα για το τηλεγωνικό νούμερο μου,πράγμα φυσικό υποθέτω. Το ίδιο και τη δεύτερη μέρα, υπέθεσα λοιπον ότι μάλλον δεν δείχνει την πρόοδο κατευθείαν. Το ίδιο συνεχίστηκε μέχρι την έβδομη μέρα που αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο στη forthnet για να δώ γιατί δεν δείχνει τίποτα για την πρόοδο της διαδικασίας στη σελίδα τους, όπου η τελεφωνήτρια αφού τις δίνω τα σχετικά στοιχεία μου λεεί ότι δεν προώθησαν την αίτηση στον OTE και την βάζει προς προώθηση η ίδια τώρα για να αρχίσει η διαδικασία! Ειλικρινα δεν περίμενα κάτι τέτοιο από τη forthnet. Το ευχαριστώ δηλαδή που είμαι από πριν πελάτης τους, τι να πω! Τώρα είμαι στη δέκατη μέρα,αν και τώρα που έρχετε δεκαπενταύγουστο μάλλον θα αργήσει πιο πολύ λόγω αργίας υποθέτω! http://www.insomnia.gr/vb3/images/smilies/icon_sad.gif




Τέλη Αυγούστου να το περιμένεις

ispofacto
14-08-06, 00:01
Σε καμμοιά 20αριά μέρες δηλαδή; Λογικό μου φαίνεται αν κρίνω από την αρχή των ...πραγμάτων...! :)

stri250
15-08-06, 10:50
Κλασική περίπτωση βλάβης.

Πάντως όποιος έχει DSL από άλλη εταιρία από την μέρα που του κόβεται το διαδίκτυο τα κέντρα τηλεφωνικής εξυπηρέτησης δίνουν 5-12 εργάσιμες ημέρες για την "αποσυναρμολόγηση" της γραμμής του. Έπειτα ξεκινούν οι 10-15 εργάσιμες για την κατασκευή της νέας γραμμής.

Το τραγικό είναι οτι η αίτηση κατασκευής καινούριας γραμμής στον ΟΤΕ πηγαίνει μέσω μέιλ (άπαξ) και εφόσον ο Έλληνας βιάζεται να την βάλει και κάνει την αίτηση στην εταιρία την ίδια μέρα περίπου που του κόπηκε η πρόσβαση από την προηγούμενη. Άρα ο ΟΤΕ "βλέπει" υπάρχουσα γραμμή προς κατάργηση και νέα αίτηση για ενεργοποίηση ==> άρα άκυρο.

Η σωστή πρακτική είναι οταν κάποιος έχει γραμμή προς κατάργηση να καλεί ανα διήμερο στο 1242 και να ρωτά αν εξακολουθεί να έχει γραμμή στο τηλέφωνό του. Μόλιις του πουν ότι καταργήθηκε τότε να προβεί στην νεα αίτηση........ή..........να στείλει την νεα αίτηση εξαρχής αλλά μόλις καταργηθεί (σε συνεννόηση με 1242) η παλιά να πάρει την νέα εταιρία που έχει ζητήσει DSL και να τους πει να επαναποστείλουν το αίτημα στον ΟΤΕ για την κατασκευή της γραμμής.

Θέλω να πώ απλά οτι και πάλι τον μήνα θα τον φας, πάντα όμως ανάλογα με το πότε είχες ζητήσει κατάργηση.

ispofacto
15-08-06, 11:48
Βασικά την επόμενη μέρα αφότου έγινε κατάργηση της γραμμής έκανα την αίτηση για την καινούρια γραμμή. Το ότι μου κατέργησαν την γραμμή το έμαθα όμως από το 134. Άρα γι'αυτό έκαναν 10 μέρες να ξεκινήσουν τη διαδικασία λόγω αποσυναρμολόγησης. Στη σελίδα τους τώρα λέει
14/08/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

Ένας φίλος μου όμως που θα βάλει το ίδιο πακέτο με μένα και είναι στην ίδια θέση δηλαδή,έκανε το εξής: αφού έκανε αίτηση κατάργησης γραμμής στον ΟΤΕ,έκανε ακριβώς την ίδια μέρα με την αίτηση κατάργησης την αίτηση για συνδρομή στη forthnet και απότι βλέπω του έβγαλε κατευθείαν το ίδιο μύνημα με μένα στη σελίδα της forthnet παρότι χρειάστηκαν 10 μέρες για να μου το βγάλει εμένα.

Dead_
16-08-06, 12:46
και μενα η forthnet εκανε μια εβδομαδα για να βαλει στο ιντερνετ οτι την ελαβαν. Τους εστειλα τα χαρτια Πεμπτη και ειπαν οτι τα ελαβαν την επομενη Τετάρτη. Δε μου φαινεται και τοσο αργο το ελληνικο ταχυδρομειο. Το καλο ειναι οτι ο ΟΤΕ αμεσως μολις εκανε αιτηση η Forthnet εχει εχεργοποιησει τη γραμμη μου σε 384 και αναμενω να τελειωσουν τα τεστ για να παει στο 1μβιτ.
με κανενα ντεμο μπορω να παιξω τωρα?

ownagE_
16-08-06, 12:59
Το καλο ειναι οτι ο ΟΤΕ αμεσως μολις εκανε αιτηση η Forthnet εχει εχεργοποιησει τη γραμμη μου σε 384 και αναμενω να τελειωσουν τα τεστ για να παει στο 1μβιτ.
με κανενα ντεμο μπορω να παιξω τωρα?

Επειδή κι εγώ περασα ακριβώς τα ιδια, ναι μπορείς να μπεις με demo μεχρι να γινει 1024 και να παρεις τους κανονικους κωδικους ;)

Lord_Rutherford
16-08-06, 18:52
Εγώ σιγά μην προσκυνούσα τους μαλάκες. Στις 7/8 έκανα απενεργοποίηση της 384 απο τον ΟΤΕ και την ίδια μέρα την αίτηση για τα 1024. Είπα σιγά μην προλάβουν οι αργοκίνητοι να ασχοληθούν με τα 1024 πριν προλάβουν να απενεργοποιήσουν. Ετσι κι έγινε. Τη μέρα που απενεργοποιήθηκε η γραμμή (σε 2 εργάσιμες νομίζω) η φορθνετ έστειλε στον ΟΤΕ αυτα που στέλνει. Όλα μέλι γάλα.

Και επίσης δεν κατάλαβα γιατί να περιμένουμε να απενεργοποιηθούμε πριν κάνουμε καινούρια αίτηση; Αυτοι καθυστερημένοι είναι; Δε μπορούν να την αφήσουν στην άκρη για 2-3 μέρες αν δουνε οτι η προηγούμενη γραμμή δεν έχει απενεργοποιηθεί;

Πάντως η μαλακία είναι οτι έπεσα 15αυγουστο και σιγά μην ασχοληθούν αυτη τη βδομάδα αυτοι με τις συνδέσεις.

Kthulhu
01-10-06, 18:20
Αυτοι καθυστερημένοι είναι;

Καλά ρε, δε ντρέπεσαι? Να προσβάλλεις έτσι τους καημένους τους καθυστερημένους? Ορισμένοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τρις-έως-πεντάκις χειρότεροι κι από τον Sean Penn στο I am Sam.

aggelopas
02-10-06, 14:32
Μετά από κάποια σκέψη αποφάσισα να βάλω την προσφορά forthnet 1024 adsl in box. Καθώς όμως είχα ήδη dsl έπρεπε να τη διακόψω. Πάω λοιπόν στον ΟΤΕ για τη σχετική διαδικασία και μέσα σε τρεις μέρες είχε διακόψει την γραμμή. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα πότε να γίνει κάτι από τον ΟΤΕ και να φαίνεται ότι θα αργοπορήσει τόσο πολύ η forthnet για αυτό το αναφέρω. http://www.insomnia.gr/vb3/images/smilies/icon_smile.gif
Anyway, κάνω τη σχετική αίτηση του adsl in box από το internet συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα από τη σελίδα τους,στέλνω το αντίστοιχο mail με τον σκαναρισμένο λογαριασμό και παίρνω τηλέφωνο να δω αν τα έχουν πάρει και είναι όλα καλά. Η τηλεφωνήτρια μου λέει ολα ok και ότι θα μπορώ να βλέπω τη διαδικασία ενεργοποίησης από τη σελίδα τους. Την πρώτη μέρα δεν έδειχνε τίποτα η σελίδα για το τηλεγωνικό νούμερο μου,πράγμα φυσικό υποθέτω. Το ίδιο και τη δεύτερη μέρα, υπέθεσα λοιπον ότι μάλλον δεν δείχνει την πρόοδο κατευθείαν. Το ίδιο συνεχίστηκε μέχρι την έβδομη μέρα που αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο στη forthnet για να δώ γιατί δεν δείχνει τίποτα για την πρόοδο της διαδικασίας στη σελίδα τους, όπου η τελεφωνήτρια αφού τις δίνω τα σχετικά στοιχεία μου λεεί ότι δεν προώθησαν την αίτηση στον OTE και την βάζει προς προώθηση η ίδια τώρα για να αρχίσει η διαδικασία! Ειλικρινα δεν περίμενα κάτι τέτοιο από τη forthnet. Το ευχαριστώ δηλαδή που είμαι από πριν πελάτης τους, τι να πω! Τώρα είμαι στη δέκατη μέρα,αν και τώρα που έρχετε δεκαπενταύγουστο μάλλον θα αργήσει πιο πολύ λόγω αργίας υποθέτω! http://www.insomnia.gr/vb3/images/smilies/icon_sad.gif



LOL Φιλε ακριβως το ιδιο επαθα.Διακοπτω adslinabox 384 και μετα απο ενα μηνα+ κανω αιτηση για 2048 (1 σεπ.) Δεν εβλεπα τιποτα στο λινκ που λεει την προοδο μεχρι που παιρνω στις 11 και μου λεει ''δεν βλεπω τιποτα,θα την παω τωρα η ιδια στο αρμοδιο τμημα!'' Απο εκει και περα πηρε 9 εργασιμες.

fcuk
02-10-06, 20:22
που το ξεθαψατε το threat ρε παιδια ?
εχει γινει πριν απο 2 μηνες... :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.