PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγράμματα πλοήγησης για Symbian



Σελίδες : [1] 2

RASTAVIPER
13-11-10, 02:39
Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ συνέχεια το Sygic, αν και έχω περασμένα και το Garmin και το Ovi Maps.
Σήμερα είπα να αναβαθμίσω το sygic από την 8.06 στην τελευταία 8.22.
Με έκπληξη διαπίστωσα ότι χάθηκε το kinetic scrolling από όλα τα μενού.
Ξέρει κανείς τι παίζει?

RASTAVIPER
14-11-10, 14:15
Τελικά το βρήκα μετά από ψάξιμο στο μενού.
Το πρόγραμμα εξακολουθεί πάντως να τα σπαέι.
Το χρησιμοποίησα χτες στην διαδρομή για Αλεποχώρι.Πολύ γρήγορο και άμεσος επαναυπολογισμός διαδρομής.

Spanos
14-11-10, 19:51
To καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης για εμένα σε συνδυασμό με τους χάρτες CIT NaviGreece, οι έκδοσεις 8.14 και 8.22 είχαν πολλά bugs και έτσι γύρισα στην 8.06 μιάς και δουλέυει απροβλημάτιστα και δε βρήκα τίποτα θεαματικό στις άλλες εκδόσεις. Συγκεκριμένα η ρύθμιση που αλλάζει την ένταση της φωνής μετά απο κάποια ταχύτητα που ορίζεις εσύ δεν λειτουργεί με 8.14-8.22, αλλοι έχουν αναφέρει προβλήματα με το φωτισμό της οθόνης.

ranger
14-11-10, 20:32
Και εγώ πλέον πέρασα σε Sygic αν και έχω και τα άλλα δύο εγκατεστημένα.
Χρησιμοποιούσα αποκλειστικά Garmin αλλά βαρέθηκα τα κολλήματα του, τις επανεκινήσεις του κτλ

Την 8.22 δεν την έχω βάλει ακόμα, είμαι στην 8.06.
Αξίζει η μετάβαση; Έχουμε κάποιο changelog;

Spanos
14-11-10, 20:34
Την 8.22 δεν την έχω βάλει ακόμα, είμαι στην 8.06.
Αξίζει η μετάβαση; Έχουμε κάποιο changelog;

Oχι σε όλα

RASTAVIPER
14-11-10, 21:58
Εγώ πάντως ούτε πρόβλημα με την οθόνη έχω, ούτε με τον χάρτη.Έχω τον τελευταίο ΤΑ πάνω.
Το θέμα με την ένταση δεν έτυχε να το δω.
Πάντως για το θέμα μετάβαση, όντως δεν έχει ιδαιίτερες αλλαγές από την 8.06.

Spanos
14-11-10, 22:28
Εγώ πάντως ούτε πρόβλημα με την οθόνη έχω, ούτε με τον χάρτη.Έχω τον τελευταίο ΤΑ πάνω.
Το θέμα με την ένταση δεν έτυχε να το δω.
Πάντως για το θέμα μετάβαση, όντως δεν έχει ιδαιίτερες αλλαγές από την 8.06.

Αν βάλεις την οθόνη σε "always on" ξαναγυρίζει στα default και σβήνει μετά απο ένα λεπτό όταν δεν είναι ενεργή η πλοήγηση. Το ίδιο συμβαίνει και με τη ρύθμιση της έντασης που είναι ρυθμισμένη να αυξάνεται στα...190χμ/ω.

Πάντως και το Ovi Maps είναι καλό αλλα οχι τόσο όσο το Sygic σε πληθώρα επιλογών, το Garmin ενώ κάποτε ήταν το πρώτο στην προτίμηση μου τώρα είναι τρίτο και θα το χρησιμοποιήσω πολύ σπάνια, κυρίως σε περιπτώσεις που ψάχνω κάτι στην ερημιά που δε το έχουν οι άλλοι χάρτες. Το NDrive δε μου κάθησε ποτέ καλά στη δρομολόγηση, έχω να δώ ενημερωμένο χάρτη αρκετό καιρό και για μένα ο χάρτης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

RASTAVIPER
14-11-10, 22:38
Χάρτης και δυνατότητες είναι τα 2 πιο βασικά πράγματα.
Τι να το κάνω το Ovi Maps αν είναι free και έχει καλό χάρτη και δεν μπορείς να κάνεις 1 αναζήτηση χωρίς να σπάσεις το κεφάλι σου για να καταλάβεις πώς θέλει να γράψεις την οδό!!Είναι θέμα χρηστικότητας.

Spanos
14-11-10, 22:46
Χάρτης και δυνατότητες είναι τα 2 πιο βασικά πράγματα.
Τι να το κάνω το Ovi Maps αν είναι free και έχει καλό χάρτη και δεν μπορείς να κάνεις 1 αναζήτηση χωρίς να σπάσεις το κεφάλι σου για να καταλάβεις πώς θέλει να γράψεις την οδό!!Είναι θέμα χρηστικότητας.

Θεσαλλονίκησ...να δω πότε θα το διορθώσουν

Ούτε σε εμένα αρέσει αυτό και πολλές φορές το αποτέλεσμα δε ξεχωρίζει δήμους, απλά γράφει Αθήνα δίπλα στην οδό και πρέπει να ξέρεις τον ΤΚ.

ranger
14-11-10, 22:57
Από την άλλη, αν θες να ψάξεις οδό στο sygic πρέπει να ξέρεις και δήμο που βρίσκεται, ή τον ΤΚ.
Δεν έχει το αναζήτηση σε όλες τις πόλεις του garmin...

kostelo
14-11-10, 23:04
Ημουν και γω φαν του sygic αλλα παρατηρησα οτι καθυστερει τουλαχιστον σε μενα στην ανακοινωση της διαδρομης (πχ στριψε δεξια κλπ). Πρωτα εχω στριψει και μετα μου το ανακοινωνει ενω στην οθονη ρολαρει κανονικα η διαδρομη. Ισως να φταιει και ο χαμηλος επεξεργαστης του Nokia X6 στο οποιο το δουλεψα. Οι υπολοιποι σε τι κινητο το τρεχατε ? Ετρεχε σε σας χωρις κολληματα στην αναφορα της πορειας?

dkarko
14-11-10, 23:04
Θεσαλλονίκησ...να δω πότε θα το διορθώσουν

Ούτε σε εμένα αρέσει αυτό και πολλές φορές το αποτέλεσμα δε ξεχωρίζει δήμους, απλά γράφει Αθήνα δίπλα στην οδό και πρέπει να ξέρεις τον ΤΚ.

Έχω την εντύπωση πως έχουν αν όχι όλα, τα περισσότερα τελικά σίγμα λάθος.
Επίσης, έχουν τον δρόμο μπροστά από το σπίτι μου λάθος.. Του έχουνε βάλει το ίδιο όνομα με έναν κάθετο.. Και το είχα κάνει και report μέσα από το ειδικό εργαλείο στους χάρτες πριν κανα χρόνο :rofl:

Εν τέλει όμως έχω βολευτεί με ovi maps

RASTAVIPER
14-11-10, 23:28
Ημουν και γω φαν του sygic αλλα παρατηρησα οτι καθυστερει τουλαχιστον σε μενα στην ανακοινωση της διαδρομης (πχ στριψε δεξια κλπ). Πρωτα εχω στριψει και μετα μου το ανακοινωνει ενω στην οθονη ρολαρει κανονικα η διαδρομη. Ισως να φταιει και ο χαμηλος επεξεργαστης του Nokia X6 στο οποιο το δουλεψα. Οι υπολοιποι σε τι κινητο το τρεχατε ? Ετρεχε σε σας χωρις κολληματα στην αναφορα της πορειας?
Εμένα ποτέ δεν μου το έχει κάνει αυτό στο 5800.
Βέβαια το τρέχω σε optimized firmware και με αρκετή free ram πάντα.

Spanos
14-11-10, 23:31
Ημουν και γω φαν του sygic αλλα παρατηρησα οτι καθυστερει τουλαχιστον σε μενα στην ανακοινωση της διαδρομης (πχ στριψε δεξια κλπ). Πρωτα εχω στριψει και μετα μου το ανακοινωνει ενω στην οθονη ρολαρει κανονικα η διαδρομη. Ισως να φταιει και ο χαμηλος επεξεργαστης του Nokia X6 στο οποιο το δουλεψα. Οι υπολοιποι σε τι κινητο το τρεχατε ? Ετρεχε σε σας χωρις κολληματα στην αναφορα της πορειας?

Όλα τα S60v5 ίδιο επεξεργαστή έχουν, μπορεί να μην έχεις καλή λήψη λόγω τοποθέτησης του κινητού, μπορεί να φταίει το παρμπρίζ, μπορεί να έχεις εφαρμογές στο παρασκήνιο, μπορεί να θες tweak στο Ε:/Drive/Symbian_touch/settings.ini


antialias=false

ίσως και λίγα παραπάνω fps


fps=15.0

ranger
14-11-10, 23:48
Εγώ το τρέχω σε S60v3 FP1 και δεν έχω δει τέτοιες καθυστερήσεις.
Μήπως είναι θέμα ελεύθερης μνήμης;

........Auto merged post: ranger πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όλα τα S60v5 ίδιο επεξεργαστή έχουν, μπορεί να μην έχεις καλή λήψη λόγω τοποθέτησης του κινητού, μπορεί να φταίει το παρμπρίζ, μπορεί να έχεις εφαρμογές στο παρασκήνιο, μπορεί να θες tweak στο Ε:/Drive/Symbian_touch/settings.ini


antialias=false

ίσως και λίγα παραπάνω fps


fps=15.0

Nice! :oneup:
Δε το ήξερα!

Spanos
14-11-10, 23:49
Εγώ το τρέχω σε S60v3 FP1 και δεν έχω δει τέτοιες καθυστερήσεις.
Μήπως είναι θέμα ελεύθερης μνήμης;

........Auto merged post: ranger πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Nice! :oneup:
Δε το ήξερα!

Εσύ θα πάς στο φάκελο Symbian σκέτο

ranger
14-11-10, 23:53
Εσύ θα πάς στο φάκελο Symbian σκέτο

Ναι, το κατάλαβα. Το sygic δημιουργεί και τα δύο πάντως

kostelo
15-11-10, 00:03
Thanks για τα tweaks θα τα δοκιμασω και θα δω.

RASTAVIPER
15-11-10, 13:35
Όλα τα S60v5 ίδιο επεξεργαστή έχουν, μπορεί να μην έχεις καλή λήψη λόγω τοποθέτησης του κινητού, μπορεί να φταίει το παρμπρίζ, μπορεί να έχεις εφαρμογές στο παρασκήνιο, μπορεί να θες tweak στο Ε:/Drive/Symbian_touch/settings.ini


antialias=false

ίσως και λίγα παραπάνω fps


fps=15.0

Εγώ το τρέχω με true και 8.0 και πάει σφαίρα.
Άρα αλλού είναι το θέμα.

koser
30-11-10, 17:55
Ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την πλοήγηση με Garmin... Έχω το Ν82 με S60v3 FP1 έτσι, αρκετές φορές χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ την πλοήγηση και παρόλο που έβαλα τώρα τους τελευταίους χάρτες παρατηρώ βασικά λάθη σε κεντρικούς δρόμους (και πριν είχα κάποια παρόμοια θέματα με κεντρικούς δρόμους, θέλοντας να πω ότι δεν φταίνε οι τελευταίοι χάρτες) και όχι δεν έφταιγε το σήμα γιατί ήταν τέρμα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω φύγει από μία περιοχή είμαι σε κεντρική διασταύρωση γνωρίζω τον δρόμο αλλά δοκιμάζω την πλοήγηση, για να φτάσω στον προορισμό πρέπει να περάσω από την συγκεκριμένη διασταύρωση αλλά το Garmin μου έβγαζε να γυρίσω πίσω, με λίγα λόγια ότι να ναι και μου έχει βγάλει 6-7 φορές παρόμοια αποτελέσματα. Το είχα σαν 1ο για πρόγραμμα πλοήγησης αλλά με έχει απογοητεύσει δεν είναι και από τα πιο χρηστικά και αργεί κάπως στην ανταπόκριση.... Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο άλλο αλλά δεν ξέρω ποιο, το Sygic, τo IGO, το Destinator....... για το Sygic ακούω καλά λόγια τελευταία αλλά συνεχίζω να ακούω ότι το Garmin είναι το καλύτερο οπότε με βάζει σε σκέψεις εάν αυτό είναι το καλύτερο πως είναι τα άλλα....για πείτε.

RASTAVIPER
30-11-10, 18:50
Ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την πλοήγηση με Garmin... Έχω το Ν82 με S60v3 FP1 έτσι, αρκετές φορές χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ την πλοήγηση και παρόλο που έβαλα τώρα τους τελευταίους χάρτες παρατηρώ βασικά λάθη σε κεντρικούς δρόμους (και πριν είχα κάποια παρόμοια θέματα με κεντρικούς δρόμους, θέλοντας να πω ότι δεν φταίνε οι τελευταίοι χάρτες) και όχι δεν έφταιγε το σήμα γιατί ήταν τέρμα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω φύγει από μία περιοχή είμαι σε κεντρική διασταύρωση γνωρίζω τον δρόμο αλλά δοκιμάζω την πλοήγηση, για να φτάσω στον προορισμό πρέπει να περάσω από την συγκεκριμένη διασταύρωση αλλά το Garmin μου έβγαζε να γυρίσω πίσω, με λίγα λόγια ότι να ναι και μου έχει βγάλει 6-7 φορές παρόμοια αποτελέσματα. Το είχα σαν 1ο για πρόγραμμα πλοήγησης αλλά με έχει απογοητεύσει δεν είναι και από τα πιο χρηστικά και αργεί κάπως στην ανταπόκριση.... Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο άλλο αλλά δεν ξέρω ποιο, το Sygic, τo IGO, το Destinator....... για το Sygic ακούω καλά λόγια τελευταία αλλά συνεχίζω να ακούω ότι το Garmin είναι το καλύτερο οπότε με βάζει σε σκέψεις εάν αυτό είναι το καλύτερο πως είναι τα άλλα....για πείτε.
Βάλε Sygic και θα με θυμηθείς.
Εγώ βλέπω τρελή ακρίβεια σε σήμα στο SYGIC σε σχέση με το GARMIN.Λάθη σε δρόμους μπορείς να βρεις σε όλα τα προγράμματα.
Και τρελή παραμετροποίηση σε ό,τι ψάχνεις.

koser
30-11-10, 21:18
Βάλε Sygic και θα με θυμηθείς.
Εγώ βλέπω τρελή ακρίβεια σε σήμα στο SYGIC σε σχέση με το GARMIN.Λάθη σε δρόμους μπορείς να βρεις σε όλα τα προγράμματα.
Και τρελή παραμετροποίηση σε ό,τι ψάχνεις.

Για τα Destinator και Igo γνωρίζεις τίποτα.......;

RASTAVIPER
01-12-10, 00:33
Με Destinator δεν έχω ασχοληθεί όπως και ο περισσότερος κόσμος, γιατί δεν προσφέρει τίποτα το καλύτερο από το Sygic.
Το Igo δεν έχει κανένα χάρτη της προκοπής και δεν βγάζει αναβαθμίσεις συχνά στο ίδιο το πρόγραμμα.

ranger
01-12-10, 12:50
Βάλε Sygic και θα με θυμηθείς.
Εγώ βλέπω τρελή ακρίβεια σε σήμα στο SYGIC σε σχέση με το GARMIN.Λάθη σε δρόμους μπορείς να βρεις σε όλα τα προγράμματα.
Και τρελή παραμετροποίηση σε ό,τι ψάχνεις.

Να είχε και αναζήτηση ανεξάρτητα δήμου...
("σε όλες τις πόλεις" που λέει και το Garmin)

RASTAVIPER
03-12-10, 12:18
Βγήκε χτες η νέα beta έκδοση. Nokia Ovi Maps Beta v3.06(514)
Σημαντικό χαρακτηριστικό ότι πλέον κατεβαίνουν οι street maps απευθείας στο κινητό χωρίς PC.

Spanos
03-12-10, 20:01
Βγήκε χτες η νέα beta έκδοση. Nokia Ovi Maps Beta v3.06(514)
Σημαντικό χαρακτηριστικό ότι πλέον κατεβαίνουν οι street maps απευθείας στο κινητό χωρίς PC.

Kαλό φαίνετε αν και απο οτι είδα κάποιος έγραψε οτι κολλάει:p, σημαντική βελτίωση οτι κατεβάζεις οποιασδήποτε χώρας το χάρτη θες στο κινητό, με σύνδεση wifi και χωρίς την ανάγκη πρόσθετων προγραμμάτων (PC Suite, Ovi Suite) και φυσικά δε θές Windows. Το δούλεψα λίγο και πάει πολύ καλά σε Ν8, με τον FM Transmitter δε ξέρω τι γίνεται γιατί κλείνει σε μισό λεπτό αδράνειας.

RASTAVIPER
04-12-10, 10:58
Kαλό φαίνετε αν και απο οτι είδα κάποιος έγραψε οτι κολλάει:p, σημαντική βελτίωση οτι κατεβάζεις οποιασδήποτε χώρας το χάρτη θες στο κινητό, με σύνδεση wifi και χωρίς την ανάγκη πρόσθετων προγραμμάτων (PC Suite, Ovi Suite) και φυσικά δε θές Windows. Το δούλεψα λίγο και πάει πολύ καλά σε Ν8, με τον FM Transmitter δε ξέρω τι γίνεται γιατί κλείνει σε μισό λεπτό αδράνειας.
Μεμονωμένο περιστατικό.Μπήκε η 3.04 για να μην έχει πρόβλημα.

Όμως σημασία έχει ότι οι περισσότεροι χρήστες είναι οκ με την 3.06.

RASTAVIPER
06-12-10, 00:07
Οι οδηγίες για να λυθεί το πρόβλημα με το σβήσιμο της οθόνης στην 8.22 είναι οι παρακάτω:

1.Ανοίγετε το αρχείο \Res\ skins\greek.lang με το notepad αφού το έχετε σώσει στο PC σας. (κρατήστε και 1 backup)
Βρίσκετε τις σειρές:
<lang id="settings.power.alwaysOn" text="Πάντα φωτεινή"/>
<lang id="settings.power.deviceDefault" text="Χρήση των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων συσκευής"/>

και τις φτιάχνετε ως:

<lang id="settings.power.alwaysOn" text="Χρήση των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων συσκευής"/>
<lang id="settings.power.deviceDefault" text="Πάντα φωτεινή"/>

2.Το σώζετε.

3.Μετά βρίσκετε και ανοίγετε από το PC σας το \Res\skins\application.skin
τις σειρές (κρατήστε και 1 backup):
<radioButton id="settings.power.alwaysOn" position="pos.radioCheck.2R1"/>
<radioButton id="settings.power.deviceDefault" position="pos.radioCheck.2R2" />

και τις φτιάχνετε ως:

<radioButton id="settings.power.deviceDefault" position="pos.radioCheck.2R1"/>
<radioButton id="settings.power.alwaysOn" position="pos.radioCheck.2R2" />

4.Το σώζετε.

5.Περνάτε και τα 2 αρχεία πίσω στον φάκελο που βρίσκονταν στην κάρτα μνήμης.

6.Πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις->Πρόσθετες ρυθμίσεις.Πατάτε Επόμενο και σιγουρευτείτε ότι είναι επιλεγμένο το Χρήση των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων συσκευής.Μετά Επόμενο, Επόμενο, Τέλος. Πηγαίντε Έξοδος και μετά ξαναμπείτε στο Sygic για να δοκιμάσετε την οθόνη ότι μένει ανοιχτή.

ranger
19-12-10, 16:36
Το διάβασα σε ξένο "σχετικό" forum:

Garmin is no longer supporting symbian. Last European Official version was 5.00.50. Taiwan team of Garmin subsidiary made an update for asian market known as v5.00.60.

:hmm:

Spanos
19-12-10, 17:20
Το διάβασα σε ξένο "σχετικό" forum:


:hmm:

Ναι είναι γνωστό εδω και καιρό οτι δε θα ξαναβγεί Garmin για Symbian, προσωπικά μονο ο χάρτης θα μου λείψει και οχι το interface του προγράμματος, αν και αυτός είναι χρήσιμος μονο στα πολύ δύσκολα/απομακρυσμένα σημεία.

ranger
19-12-10, 21:32
Ναι αλλά πλέον οι επιλογές έχουν μειωθεί κατά πολύ.
Μόνο το sygic δηλαδή, το nokia maps δεν το θεωρώ αξιόπιστο

RASTAVIPER
20-12-10, 00:01
Tο Nokia Maps έχει τρομερή κάλυψη και η Nokia ρίχνει λεφτά για αναβάθμιση του προγράμματος και των χαρτών.
Οπότε στο μέλλον μπορούμε να περιμένουμε για ακόμα καλύτερο πρόγραμμα.

Από την άλλη αυτή τη στιγμή θεωρώ και εγώ το Sygic ως κορυφαίο πρόγραμμα σε όλους τους τομείς.

ranger
20-12-10, 02:13
Το NDrive μόλις το πέρασα με χάρτες 2010.
Για Ελλάδα τι λέει;

Spanos
20-12-10, 02:17
Καλούτσικο είναι αλλα οχι σαν το Sygic

nkar
30-12-10, 12:44
Παιδια αν το Sygic (οπως το iGO που είχα δοκιμάσει) έχει αυτο που είπε ένας φίλος πριν,
οτι δηλαδή για να σου βρει μια οδο πρεπει να ξερεις το δήμο στον οποίο βρίσκεται
τότε είναι μεγάλη ΜΑΠΑ το προγραμμα
(κι ας εχει 1002 μπλιμπλίκια )
Το 1ο ειναι να μπορώ να βρίσκω που θα πάω και όχι να δοκιμάζω δήμους με τη σειρά (κι αν
μου κάτσει)
Την είχα πατήσει άσχημα με μια οδό που ήξερα περίπου την περιοχή και δεν ήξερα το δήμο
και με είχε βγάλει αλλού γι αλλού το igo...

ranger
30-12-10, 13:28
Παιδια αν το Sygic (οπως το iGO που είχα δοκιμάσει) έχει αυτο που είπε ένας φίλος πριν,
οτι δηλαδή για να σου βρει μια οδο πρεπει να ξερεις το δήμο στον οποίο βρίσκεται
τότε είναι μεγάλη ΜΑΠΑ το προγραμμα
(κι ας εχει 1002 μπλιμπλίκια )
Το 1ο ειναι να μπορώ να βρίσκω που θα πάω και όχι να δοκιμάζω δήμους με τη σειρά (κι αν
μου κάτσει)
Την είχα πατήσει άσχημα με μια οδό που ήξερα περίπου την περιοχή και δεν ήξερα το δήμο
και με είχε βγάλει αλλού γι αλλού το igo...

Έτσι είναι.
Την πάτησα πριν λίγους μήνες με οδό που μου είχαν πει ότι είναι Βύρωνα αλλά τελικά ήταν στα σύνορα με Αθήνα, εντός της Αθήνας. Δεν μου την έβγαζε. Ευτυχώς είχα και το Garmin με την "αναζήτηση σε όλες τις πόλεις" που μου την έβγαλε κανονικά.

Μεγάλο μείον...

RASTAVIPER
30-12-10, 13:33
Λεπτομέρεια για μένα..
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα γιατί πάντα ήξερα στο περίπου πού πάω..
Δηλαδή αν έχεις 2 δήμους στο μυαλό σου δοκιμάζεις και τους 2.Στον ένα θα στο βγάλει.
Βέβαια αν είσαι τελείως άσχετος με μια περιοχή ή χώρα, τότε πρέπει από πριν να ξέρεις όλες τις λεπτομέρειες για σιγουριά.

ranger
30-12-10, 13:48
Ντάξει, ανάλογα τις ανάγκες του καθένα.

Ένα ακόμη μείον (αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια για μένα) στο Sygic είναι πως μπαίνουν τα ΡΟΙ. Ολόκληρη ιστορία ενώ το Garmin είχε το POI Loader και ξεμπέρδευες.

RASTAVIPER
30-12-10, 14:16
Ντάξει, ανάλογα τις ανάγκες του καθένα.

Ένα ακόμη μείον (αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια για μένα) στο Sygic είναι πως μπαίνουν τα ΡΟΙ. Ολόκληρη ιστορία ενώ το Garmin είχε το POI Loader και ξεμπέρδευες.
Τι εννοείς πώς μπαίνουν?
Ένα copy paste τα αρχεία στον σωστό φάκελο.
Και μετά απλά ενεργοποίηση από το πρόγραμμα.

ranger
30-12-10, 14:31
Τι εννοείς πώς μπαίνουν?
Ένα copy paste τα αρχεία στον σωστό φάκελο.
Και μετά απλά ενεργοποίηση από το πρόγραμμα.

:what:



********************************************************************************
************************ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ********************
************************ ********************
********************************************************************************


1. Τοποθετήστε τα αρχεία στον φάκελο Map με την κατάληξη .upi, μέσα στον φάκελο του
sygic που βρίσκεται ο χάρτης.

2. Τοποθετήστε τα εικονίδια μέσα στον φάκελο Icons του Sygic

3. Οι ήχοι ειδοποίησης των κατηγοριών βρίσκονται μέσα στον φάκελο Sounds με την
μορφή wav.

*** Θα ΠΡΕΠΕΙ να μετατραπούν σε μορφή ogg πριν τους βάλετε στον φάκελο
sounds του Sygic ***

Στην περίπτωση που κατεβάζετε από σελίδες του index.pois.gr με δυνατότητα
πολλαπλού download, μέσα στον ίδιο φάκελο (sounds) θα βρείτε έναν freeware μετατροπέα
wav to ogg, το oggdropXPd. Ανοίγετε το oggdropXPd. Επιλέγετε όλα τα wav αρχεία
και με drag n drop τα ρίχνετε στο εικονίδιο του μετατροπέα. Τα αρχεία wav
μετατρέπονται σε ogg.

Τα ogg αρχεία τοποθετείτε στον φάκελο sounds του sygic.

* Αν κατεβάζετε μεμονωμένα κατηγορίες θα πρέπει να μετατρέψετε το αρχείο wav σε ogg
με κάποιον μετατροπέα, όπως ο παραπάνω freeware oggdropXPd
Mπορείτε να τον βρείτε στην διεύθυνση:
http://www.rarewares.org/ogg-oggdropxpd.php


Εκτός αν φταίει το site που τα κατεβάζω...

Spanos
05-01-11, 18:48
Ντάξει, ανάλογα τις ανάγκες του καθένα.

Ένα ακόμη μείον (αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια για μένα) στο Sygic είναι πως μπαίνουν τα ΡΟΙ. Ολόκληρη ιστορία ενώ το Garmin είχε το POI Loader και ξεμπέρδευες.

E:\Res\Sounds βάζεις τα ogg

Ε:\Res\Icons βάζεις τα bmp

Στο Ε:\Maps\GRC βάζεις τα upi και ρυθμίζεις ποιά POIS θές να δείχνει στην οθόνη και να σε ειδοποιεί αν πλησιάζεις κάποιο απο "Σημεία Ενδιαφέροντος" και τις επιλογές "Εμφάνιση/Απόκρυψη POI", "Ειδοποίηση όταν πλησιάζετε σε POI". Αρκετά πιο πλήρες σε ρυθμίσεις απο το Garmin και γι'αυτο είναι λίγο πιο περίπλοκο, βασικά μονο την πρώτη φορά χρειάζεσαι εικονίδια και ήχους, μετά μονο τα upi κάνεις update.

ranger
05-01-11, 19:00
E:\Res\Sounds βάζεις τα ogg

Ε:\Res\Icons βάζεις τα bmp

Στο Ε:\Maps\GRC βάζεις τα upi και ρυθμίζεις ποιά POIS θές να δείχνει στην οθόνη και να σε ειδοποιεί αν πλησιάζεις κάποιο απο "Σημεία Ενδιαφέροντος" και τις επιλογές "Εμφάνιση/Απόκρυψη POI", "Ειδοποίηση όταν πλησιάζετε σε POI". Αρκετά πιο πλήρες σε ρυθμίσεις απο το Garmin και γι'αυτο είναι λίγο πιο περίπλοκο, βασικά μονο την πρώτη φορά χρειάζεσαι εικονίδια και ήχους, μετά μονο τα upi κάνεις update.

Σβήνουμε τo GRC.PAK που είναι μέσα στο Ε:\Maps\GRC;
Από τότε που τα έβαλα εκεί, όταν φορτώνει τον χάρτη τρώει unexpected error!

Spanos
05-01-11, 19:05
Σβήνουμε τo GRC.PAK που είναι μέσα στο Ε:\Maps\GRC;
Από τότε που τα έβαλα εκεί, όταν φορτώνει τον χάρτη τρώει unexpected error!

Το grc.pak είναι ο χάρτης, δε το σβήνεις.

ranger
05-01-11, 19:47
Σωστά, το έβλεπα από τον file managerτου κινητού, δεν είδα το μέγεθος.
Άρα αρχίζω να σβήνω upi μέχρι να βρω ποιο χτυπάει.

........Auto merged post: ranger πρόσθεσε 39 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά έφταιγε το "24ωρα βενζινάδικα"
Όταν είναι μέσα στο GRC, το πρόγραμμα κρασάρει

RASTAVIPER
11-01-11, 23:55
Κυκλοφόρησε το NDRIVE 10 για Symbian 3rd edition και 5th.
Σημαντικότερα στοιχεία:
-Redesigned user interface
-Signposts(2)
With Signposts it's even easier to identify where you need to exit or stay. Road signs are displayed on the top of the map to better orientate you in complex junctions and highways.
-Lane Assitance(2)
It has never been easier to choose the right lane to stay in. Lane Assistance will tell you the correct lane(s) to stay in, to make your next maneuver easier and safer.
-Online POIs(3)
Search for Online POIs from your NDrive using search engines like GoogleTM and find additional POIs in any location

Spanos
12-01-11, 00:22
Map Last Update: 2009.12 Teleatlas

πρόσφατος ο χάρτης :whistle:

RASTAVIPER
12-01-11, 00:27
Το πρόσεξα.
Υποψιάζομαι ωστόσο ότι παίζει άλλος χάρτης από το site. γιατί αυτός που δίνουν από εκεί είναι 84mb, ενώ αυτός που δίνει το πρόγραμμα είναι 55mb.

Spanos
12-01-11, 00:48
Το πρόσεξα.
Υποψιάζομαι ωστόσο ότι παίζει άλλος χάρτης από το site. γιατί αυτός που δίνουν από εκεί είναι 84mb, ενώ αυτός που δίνει το πρόγραμμα είναι 55mb.

Εγω βλέπω οτι αυτός που δίνουν στο κατάστημα είναι 41MB σε rar αρα κάπου στα 55 ασυμπίεστος

Filename: GRC_TA_2.18_2009.12 Filetype: .rar Filesize: 41.03 MB

RASTAVIPER
12-01-11, 00:55
Εγω βλέπω οτι αυτός που δίνουν στο κατάστημα είναι 41MB σε rar αρα κάπου στα 55 ασυμπίεστος

Filename: GRC_TA_2.18_2009.12 Filetype: .rar Filesize: 41.03 MB

Στο site είναι αυτός πάντως:
Greece (Greece) [84MB] 39.99€

Στον φάκελο maps, ο χάρτης που κατέβηκε έχει μέγεθος όπως λες 55mb.

Spanos
12-01-11, 03:10
Στο site είναι αυτός πάντως:
Greece (Greece) [84MB] 39.99€

Αυτός είναι ο 2010.06 της Navteq ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.